1000 500 300 25 DINSDAG 9 APRIL* EERSTE BLAD No.84 73e Jaargang- 1933 Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraa! 58-60, Vlissingan. Telef. 10 Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De keus van het voortgezet Onderwijs. STADS- EN PROVINCSENiBUWS AKKERTJES Herinnering aan de „Leeuwerik" en Piet Soer. VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekeL verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 'Oj ezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Practische wenken voor ouders en Leer meesters dóór Dr. JLuning Prak, adviseur voor Onderwijs en Beroeps keuze te s-Gravenhage II. Van het zittenblijven. Als regel wordt zittenblijven opgevat als een aansporing het nog eens een jaar over te doen. Gewoonlijk is deze interpretatie fout. Weliswaar wordt het tweede jaar de vier een zes, de vijf wel eens een zeven, maar het daarop volgende jaar zakken ze weer met pijnlijke regelmaat tot vier en vijf terug. Het struikelen in de eerste klas M. O. is negen van de tien keer een indicatie dat een andersoortige opleiding meer vrucht zal dragen. Het doubleeren in klasse twee laat een iets gunstiger prognose toe, maar houdt toch twee van de drie keer een aanwijzing in elders een. beter heenkomen te zoeken. Het doubleeren van klasse 1 en 2 beteekent een kans van 99 tegen 1, dat het elders heter is. Doubleeren in de hoogere klassen moet vanzelfsprekend anders geïnterpre teerd. Van privaatlessen, toezicht. Dit instituut is uiterst heilzaam bij het overwinnen van den achterstand door ziek te of schoólwissëling. Bij den forschen menudwang en een dozijn gangen in het geestelijk spijshuis der adolescenten is ex tra-les in 1 of 2 vakken soms toelaatbaar. Ook zijn er kinderen, die op glee moeten moeten worden geholpen, die men eerst moet wijzen hoe te leeren en te werken. Een dozijn privaatlessen, die een handi cap compenseeren, zijn een dankbaar te aanvaarden hulp. Regelmatig bijles voor leerlingen, die in het algemeen te zwak zijn dat beteekent veelal les in de hoofdvak ken dus eeuvjigdurend toezicht op het huiswerk e.d. leiden in een ontstellend aan tal gevallen tot teleurstelling of schijn- resultaten. Jan is eigenlijk een vier waard, maar de leeraar of vader sleept mee en verdient ook twee punten. Samen dus zes. Uitstel van executie, verlenging van den martelgang, is het normale effect. En on derwijl gaan de jaren, die elders met vrucht als leertijd hadden kunnen dienen, steriel en groeibelemmerend voorbij. Het wordt tijd tegen dit euvel krachtiger te waar schuwen, dat veelal een ergerlijke verspil ling van tijd, energie en geld beteekent. Van de meisjes. De middelbare school is door mannen in gericht voor jongens. Door onkundige man- Ben nog wel en de jongens worden dan ook veelal de dupe. Aan meisjes is daarbij ech ter geheel niet gedacht. Betrekkelijk zel den passen meisjes dan ook in deze oplei dingsinstituten. Zelfs voor intellectueel begaafde en vlijtige meisjes beteekent H.B.S., lyceum of gymnasium gewoonlijk dat alle tijd voor ontspanning, omgang, lectuur, sport, hand werken, muziek en dans door den school- schen veelvraat wordt opgeslokt. Wie dus voor een dochter weifelt tus- schen jongens- of meisjes-H.B.S. kieze de laatste. Wie niet. weifelt tusschen gymna sium en meisjes-H.B.S. kieze echter ook meestal de laatste. Bij het dubium M.O. of U.L.O. pleiten als regel de meeste argu menten voor het eenvoudigste schooltype. En men vergete vooral niet dat de industrie- <??3iolen, huishoudscholen e.d. per slot die yuigen onderwijzen, waar drie kwart der intelligente vrouwen later het meest mee gebaat zijn. De studieperspectieven zijn economisch voor de meisjes nog meer ach teruit gegaan dan voor de jongens. Teeke nen van een omslag op dit gebied bespeur ik niet. Wenken voor onderwijzers. Bedenk dat slechts 3 der lagere school jeugd werkelijk geschikt is voor volledig M. O. en niet meer dan nog eens 15 voor U.L.O. Op een gewone school zult U dus als regel g en of één candidaat hebben voor M.O. en slechts enkele voor U.L.O.: in een typische opleidingsklas is zelden ue helft voor volledig M.O. geschikt. Leer uit de gecontroleerde ervaring van jaren dat de oordcelen van u en uw collega's steeds weer ie optimist bleken en toets alle kin deren, die u op zulk een ambitieus struikel- J>ad wilt sturen, zorgvuldig test ze nauw keurig en herhaaldelijk en zend geen I.Q. beneden de 120 naar het M.O., geen be neden de 130 naar het gymnasium. Waar schuw de ouders, dat veelal drie klassen H.B.S. in 4 jaar voor hun kind al een krasse praestatie zal wezen. Zend geen I.Q. beneden de 110 naar de U.L.O., tenzij er een bolwerk van gunstige factoren bijkomt. Herinner u dat een I.Q. beneden de 90 op da vakschool weinig kans maakt en dat de metaalbewerking doorgaans wel 100 eischt. Zelfs op dit eenvoudige schooltype struike len breede scharen. Kijk een M.O.-candidaat aan als een toe komstig dinger naar de hoofdakte. Als dat er niet in zit zal het M.O. ook te zwaar wezen. En realiseer u dat het gymnasiastje nog weer veel langer en zwaarder moet stu- deeren in de richting van zeer overvulde beroepen ook- nog. Laat de kinderen niet den kant uitgaan van een diploma, dat ze kruipend of half gesleept op het kantje kunnen halen, met een of meer jaren ver traging. De maatschappelijke waarde dezer schijndiploma's gaat met den dag achter uit. Zend uw leerlingen naar scholen, waar ze rechtop en zelfstandig den klim kunnen volbrengen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bemanning en de passagiers die bij de ramp van de „Leeuwerik" het leven lieten. De „Leeuwerik". Schiphol in rouw. De brand te Monnikendam, waarbij een der oude bewoners in de vlammen omkwam. Draverijen op Woudenstein bij Rotterdam. Aanbieding van een torenklok voor het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan. De Brabant-grensrit voor motorrijders. De start te Tilburg. Cross-country in de om geving van Tilburg. De eerste 150.000 Volt lijn in Nederland, de hoofdspannings- lijn LutteradeRoermond wordt door den Commissaris der Koningin in Limburg in gebruik gesteld. Ongeval Naar aanleiding van het bericht in ens nummer van gisteren omtrent een mogelijk geval van kolendampvergiftiging, wordt ons van bevoegde zijde het volgende ter opname verzocht. Ie. De beambte is niet bij het verlaten van den kelder bewusteloos ineen gezakt, doch heeft na het verrichten van zijn werk zaamheden eerst in de wacht vertoefd en is na het verlaten van het bureau buiten bewusteloos geworden. 2e. Dit is niet geschied laatstleden Don derdag, doch reeds een week daarvóór. 3e. Voor zoover bekend is kolendampver giftiging nog altijd niet geconstateerd ge worden. 4e. Deskundig onderzoek, ing-esteld door een deskundige uit 's-Gravenhage (met op zet is iemand gekozen niet in gemeente dienst zijnde) heeft uitgewezen, dat zoowel de ketelinstallatie als de ventilatie in uit stekenden staat verkeeren. 5e. De laatste zin van het bericht, waar in het ongeval wordt gesuggereerd een ge volg te zijn van „blijkbaar niet voldoende ventilatie" moet dus wel zeer onjuist wor den geacht, MIDDELBURG Kinderzorg. De Maandagmiddag voortgezette verga dering van „Kinderzorg" opende ds. D. J. Vossers, als voorzitter, nadat gezongen was Gez. 3 1, met een woord van welkom tot den burgemeester, den heer M. Femhout, wien hij dank bracht, dat hij althans een deel van de middagvergadering wilde bijwo nen. Ook tot den voorzitter en den secreta ris van den voogdijraad, mr. W. F. E. baron van der Feltz en mr. P. van Empel, tot mr. A. van der Hoop, rechter en den heer Van Linschoten, secretaris van den armenraad, richtte spreker woorden van welkom. Bericht van verhindering was o.a. inge komen van den Commissaris der Koningin cn van mevr.- Quarles van Ufford. Spreker zeide, dat het het bestuur zeer veel genoegen deed dat mr. J. A. baronesse van Verschuer, secretaresse van de vereeni- ging „Kinderzorg" te Arnhem, bereid was een inleiding te '.ouden eu hij heette haar sp^cri.al welkom cm har.r vervolgens 1. et woord te verleunen. Baronccse van Verschuer sprak over het onderwerp „Onze verantwoordelijkheid als voogdijvereeniging" en zeide, dat de aanwe zigen zich wel van de verantwoordelijkheid bewust zijn, maar dat het toch wel ge- wenscht is nog eens er op te wijzen hoe zwaar die verantwoordelijkheid wel is. Dit is'niet bet geval als men zich gemakshalve beperkt tot normale kinderen. Maar dit is niet juist en het is ook veriteerd te veel selectie toe te passen. Want als de Christe lijke vereenigingen de zorg voor de kinde ren niet op zich nemen, wie zal het dan doen? Natuurlijk zijn er bepaalde kinderen, die in een bijzondere inrichting thuis hoo- ren. Opvoeding is moeilijk en nog te meer als het anderer kinderen betreft en dan nog wel veiwaarloosde, uit him milieu gerukte kinderen. Bij f.en enquête bij oud-pupillen van on geveer 25 jaar, antwoordden er 31, van wie slechts 5 volkomen tevreden waren over de als voogdijkind ondervonden behandeling. Men moet dan ook tekortkomingen van be sturen en directies niet wegdoezelen. In een congres van de vereenïgïng tot Kinderbe scherming leek het wel of er geen fouten gemaakt werden, maar gelukkig klonk in Januari jl. een andere toon. Men erkende de vele voetangels en klemmen, dié op den weg der vereenigingen liggen. In de eerste plaats komt de vraag of men gezins- of gestichtsverpleging zal toepas sen. De voorstanders van beide wijzen van werken zijn niet vrij van overdrijving. De beslissing over een der beide voor een be paald kind wijst op de wenschelijkheid van observatie. De gezinsverpleging is vrij duur en in ge stichten is daarentegen niet altijd plaats, jals de kinderen uit zeer laag staande gezin nen komen, voor vrij achterlijke kinderen en in liet belang der vakopleiding is een gestichtsverpleging wellicht te verkiezen. Vooral ru de kans op -plaatsing van oudere pupillen schaars is en dan beter vanuit een gesticht kan geschieden. Als meer kinderen uit één gezin komen, is liet niet gewenscht ze van elkaar te halen en dan kan gestichts verpleging ook beter zijn. Bij de gezinsverpleging ontmoet men ook verschillende bezwaren. 7".-t is dikwijls moeilijk een gezin te vinden-en dan r-oet men dit nog voorzichtig doen en zeker niet alleen op recommandatie. Men moet ze zelf gaan opzoeken. Zoo is het voorgekomen, dat men vroeg om wat kinderen naar Brabant te zenden om te kunnen komen tot een bij zondere protestantsche school tegenover de R. Kath. schoo2. Dan luidde het antwoord ontkennend, omdat de kinderen wel doel, doch geen middel zijn. Alleen als een predi kant op de juistheid van het verzoek wees en er zich voorspande is er wel eens gehoor aan gegeven. Men moet bij de plaatsing van kinderen begrijpen niet alleen teg'enover hen, :naar ook tegenover de gezinnen verantwoording te hebben. Inzake de hygiëne wees spreekster er op, dat de geneeskundige verklaring over den gezondheidstoestand der gezinnen soms veel te lang geldig blijft. Het beste zou zijn als de gezinsleden in een consultatiebureau konden worden onderzocht, maar dat kan niet, omdat die er veel te weinig in ons land zijn. Men mag de pleegouders niet onbekend laten met den aard der kinderen. Volgens spreekster is het beste, dat normale kinde ren in de gezinnen komen, omdat dit de meest normale opvoeding is, nl. het beste surrogaat. Maar hoe goed ook, het blijft surrogaat. Goede pleegouders zijn veel beter dan slechte eigen ouders, maar niet beter dan goede eigen ouders. Ten slotte is des illusie mogelijk, zoowel voor de kinderen, als voor de pleegouders en ook voor de ver- eeniging. Het beste is dat de vereeniging beschikt over een inspecteur of inspectrice, die direct kunnen gaan kijken als het noo- aig is en geregeld de gezinnen bezoeken, wat niet uitsluit dat de bestuursleden het toch ook nog doen. Men moet zorgen dat de kinderen eens kunnen praten met bestuursleden en hun hart kunnen uitstorten. Men moet begrij pen, dat niet altijd rekening kan worden ge houden met den wensch der pupillen, maar men moet ook oppassen de pleegouders niet direct te verwijten, dat men te hard was. De vele moeilijkheden hebben de vrarg wel eens doen stellen, of de voogdijvereeni- gingen daar wel tegen opgewassen zijn. Maar zij moeten stevig staan, want het is God die de taak op hun schouders heeft gelegd en dan moet men vertrouwen, dat Hij ons zal laten zegevieren. Spreekster eindigde onder applaus. De voorzitter bracht de inleidster dank na* ms bestuur, directie en aanwezigen. N" lat Baron ess' jiuchuer nog enkele ges Lek.'; vragen had beantwoord, o.a. dat de gezins. ei pleegden ook bezoeken van hun eigen familie mogen heboen, mits deze daar voor t-estemming hebben van het bestuur, wees de vooru-..er er op, dat men van een goed geslaagde vergadering kon gewagen. Nadat gezongen was Gez. 273 1, ging de penningmeester, ds. J. de Vries, voor in dankzegging. In de pauze en na afloop der vergadering Neem een bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz.. was er gelegenheid de stichting te bezichti gen en resp. van een koffiemaaltijd en een kopje thee te genieten. Vondst, van documenten in een muur van de Abdij te Middelburg. Bij het herstellen van een muur in het gedeelte der Abdij te Middelburg, bewoond door den Commissaris der Koningin, zijn middeleeuwsche documenten ontdekt. Naar wij vernemen zullen over deze vondst nadere mededeelingen worden ge daan in de eerstkomende vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Een schoorsteen, naar beneden gevallen. Op de Vischmarkt te Middelburg wordt een onbewoonbaar verklaarde woning afge broken. Hedenmorgen is een schoorsteen naar beneden gevallen en kwam terecht op een stelling waarop zich 2 werklieden be vonden. Een hunner wist een goed heenko men te zoeken, doch de tweede werd gewond aan armen en beenen en moest naar het gasthuis worden overgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG De Emmabloera-collecte. De Zaterdag alhier gehouóen Emma- bloem-eoDecte heeft opgebracht de som van ruim 92. BRESKENS Stemming voor den gemeenteraad. De stemming voor de verkiezing van le den van den gemeenteraad is alhier bepaald op Woensdag 19 Juni 1935. GROEDE Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij. Gisteren hield de Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij van 1818, gevestigd te Groede, haar algemeene jaarvergadering in Hotel „De Drie Koningen" alhier. De voorzitter, de heer P. van Kruijningen, herdacht het overlijden var den oud-secre taris- ontvanger. Uit het verslag van den secretaris-ont vanger bleek, dat in de le en 2e klasse wairen verzekerd 974 gebouwen en 826 deelgenoten. De brandschade in het afgeloopen jaar bedroeg 11.90. Uit de rekening bleek, dat door verschillende inkomsten was ontvan gen 8823.83 en dat was uitgegeven 5637.10. Batig saldo 3186.73. De periodiek aftredenden mededirecteur de heer P. de Fouw, werd bij acclamatie herkozen. De presentielijst werd door 62 deelgeno ten geteekend. GOES Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau J. Pilaar, te Goes, voorzitter van den raad van bestuur der N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". KERK- EN SCHOOLNIEUWS Tegen voetbalwedstrijden on Zondag. De algemeene kerkeraad vatn de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam (Charlois) heeft een verzoekschrift gezonden aan den burgemeester van Rotterdam om mee te werken, dat er op Zondag geen voetbalwed strijden worden gehouden. Aan de andere Ned. Herv. kerkeraden in Groot-Rotterdam (Rotterdam, Feijenoord, Kralingen en Delf shaven) zal tevens verzocht worden om met dit adres aan den burgemeester ad- haesie te betuigen. Ds. T. J. van Oostrom Soede repatrieert. De bekende Bataviasche predikant ds. T- J. van Oostrom Soede, secretaris van het bestuur over de "^otestantsche kerken in Nederl.-Indië, heeft het vor .ïemen om ge zondheidsredenen binnenkort te repatriee- ren. De datum van zijn vertrek is nog af hankelijk van zijn vervanging. Doopsgezinde predikanten. Onder leiding van ds. J. G. Frerichs van Haarlem zal op 29 en 30 dezer in de Singel kerk te Amsterdam de jaarlijksche verga dering der Algemeene Nederlandsche Doopsgezinde Predikantenvereeniging ge- Winter 193 4. Een sterke Noord ooster vaart scherp over het vlak der Noordzee en doet haar golven hoog op- kruinen. Het Londenvliegtuig tornt moei zaam tegen den wind op en met een groot uur vertraging rollen eindelijk zijn wielen over den grasvloer van Waalhaven. Het is reeds donker geworden en de „Leeuwerik" is haastig. Snel wordt het portier open geworpen en het gezellige, in purperrood uitgevoerde interieur wordt zichtbaar. Haastig gedoe van uit- en instappende rei zigers het portier slaat weer dicht vurige tongen schieten uit de neusgaten en daverend vervolgt de „Leeuwerik" zijn, in nachtelijk duister gedömpelden, weg naar AmsterdamSchiphol, waar hij zijn leven de vracht na een fantastisch mooien tocht veilig en wel neerzet. Zomer 1934. De „Zilvermeeuw" scheert laag over het opborrelende wolken dek beneden zich naar Berlijn. Hij klieft deze wonderwereld rr.eeen snelheid van 265 K.M. per uur en het is Piet Soer die den zilveren vogel bestuurt. Zijn hand ligt onwrikbaar op het volant en zijn blik raad pleegt onophoudelijk het daubord vóór hem. Zijn hand en zijn oog kennen hun plicht, den zwaren plicht dien „veilig verkeer" hem op de schouderen legt. De hand en het oog van Piet Soer krachtig gespierd, als geen ander. Vriendelijk, goedlachs als het zonlicht daarbuiten. Twee korte fragmenten uit het mooie, vrije leven van een beproefd vliegtuig <-n eensympathieken piloot, dien wij van nabij meemaakten. Twee krachtige levens in het doen van hur plicht totdat het noodlot hen greep... In de luch'c zoo ook op d'aarde Overal dreigt ons gevaar. Overal staat 't wreede noodlot Somber speurend voor ons klaar. In de lucht zoo ook op 't water - Op den weg of in de straat „Het verkeer" eischt steeds zijn offers Grijpt ons vast, waar of men gaat. Ha-vee-Wee. houden worden, waarin dr. J. D. Dozy van Amsterdam zal spreken over „De verhouding van rechts en links in de Doopsgezinde Broederschap in Nederland in het heden" en mej. ds. Boerlage van St. Anna Parochie over „Gemeente-opbouw". Ger. Gem. Beroepen te Grand Rapids (Ver. Staten) ds. W. C. Lamain te Rotter dam-Zuid. Examens. Geslaagd voor bet Machinisten-diploma A de heer I. J. Vreke, leerling aer De Ruyter- school. RECHTSZAKEN Een meineedzaak. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep terecht gestaan de hulppostbesteller W. de K. uit 's-Heer Arendskerke, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Middelburg ter zake van meineed is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Verdachte had in een jachtzaak voor de rechtbank onder eede verklaard, dat hij de gene is geweest, die een zak met drie hazen zou hebben verborgen, terwijl uit de verkla ringen van twee verbalisanten kwam vast te staan, dat niet verdachte, maar diens vriend, zekere Willem M., door hen met die hazen is aangetroffen. Verdachte hield tegenover de hernieuwde getuigenverklaringen vol, dat hij de waar heid had gesproken. De advocaat-generaal vorderde bevestiging van het vonnis. Mr. A. H. Kuipers uit Middelburg conclu deerde na een uitvoerig pleidooi tot vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op 17 April. Arts veroordeeld. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van G. E. A. B. v. G., arts as sistent van een „boertje" te Wassenaar. Hij heeft terecht gestaan voor de rechtbank te 's -Gravenhage wegens het verkoopen van geneesmiddelen terwijl in die gemeente een apotheek gevestigd is en het uitoefenen van praktijk buiten de gemeente, waarin hij woont, zonder daarvan kennis te geven aan het openbaar gezag, voor welke beide feiten hij veroordeeld is tot twee geldboeten van 200 en 100 dagen vervangende hechtenis voor iedere boete.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1