I li r GEMENGD NIEUWS De wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe vóór de devaluatie onwillig was orn te koo- pen. Bij den schoenwinkelier is het onmogelijk de gevraagde maat in een niet al te dure kwaliteit te bekomen, maar men heeft wei de gewenschte maat in een betere soortde duurste. De stoffen hebben eensklaps hun courante breedte verloren, er is niets meer te krijgen dan artikelen die anders niet gaan en er nu uit vliegen als waren ze voor niets. In meubelen, tapijten, linoleums en behangselpapieren is doorgaans alles „be steld". Over drie weken zullen we zien, klinkt het voorzichtig bescheid en de re geering zegt„Het komt wel goed". Maar intusschen wordt het hoe langer hoe slech ter en de regeering hoort niet het weekla gen der teleurgestelde huismoeders, die met minder geld meer moeten betalen en de droeve praktijk leeren kennen van de in theorie door de regeering zoo schoon voor gestelde devaluatie. In den run op de winkels was ook Sus Broebelmans, Iveneens bekend onder den overdreven bijnaam „Den Driehonderdpon der." Nie zeeveren zulle, protesteerde Sus, als hij zijn bijnaam hoorde, 'k heb mee Brusselsche kermis nog op den bascuul ge- staon en 't was effekes over de 240 pond, nie meer Al legde dat „effekes" nogal wat gewicht in de schaal, Sus nam het niet zoo zwaar op. Als welgemoed Brusselaar zag hij trou wens alles van den lichten kant. Alleen aan de stamtafel, waar hij altijd het woord had, was hij „een man van gewicht". Dien avond vertelde hij zijn wedervaren Hij was uit hamsteren geweest. Waarom niet? Sus zoo goed als iedereen. Vooralsnog is ham steren hier blijkbaar geen schande. De men- schen beroemen er zich op, snoeven op hun „veroveringen" in de winkels waar niets meer te krijgen was en zij toch nog „een koopje" haalden, leggen openhartig reke ning en verantwoording af van het geld dat ze „gelukkig nog kwijt konden" en stellen er een eer in hun „laatste francskes" op te maken, als verging morgen de wereld. Gemoedelijk verdedigde Sus het recht van hamsteren, althans voor hem zelf. Hij was op „overhemden" uit geweest, het artikel dat hy, met zijn olifantenmaat, maar in één zaak te Brussel kon krijgen en waarheen hij dan ook, dien somberen Zaterdagnamid dag, toen de rampmare van den verlaagden franc geheel Brussel in paniek bracht, on middellijk zijn schreden richtte. De winkel juffrouw, die hem kende, keek het met een blik van medelijden aan. Of er nog hemden waren? Ja, nog wel enkele, maar de groote voorraad was weg, het meerendeel was op gekocht, kleine en groote maten, goede en slechte kwaliteiten. En een lange meneer, mager als een boonstaak en met een nek als een giraf, had de laatste doos hemden meegenomen van de onmogelijke maat num mer 17%, de privé-maat van Sus Broebel mans. "Da's spijtig, jammerde Sus, permen- telïjk spijtig, mar mademoiselle, hedde dan geen boorden meer in die maat? In jou maat Sus, hebben we niks nie meer as boordeknupkeslachte de „ma demoiselle". W. v. M. MEDEDEELINGEN VAN ONZE ADVERTEERDERS. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER, N.V. „Fabriceert ons land niet genoeg behang selpapier?" Hierover hadden in de Tweede Kamer volgens voorloopig verslag discussies plaats, bij welke gelegenheid eenige Ka merleden meenden te moeten opmerken, dat de fabricage van dit artikel slechts van zeer beperkten omvang zou zijn, met name van de goedkoopste kwaliteit. Men vreesde een tekort. Bij de nationale behangselpapier-indus trie hebben deze uitlatingen de grootste verwondering gewekt, aangezien alleen al de Nederlandsche fabriek van Rath Doo- deheefver. die vijf honderd menschen em- ployeert, een jaarproductie heeft van tien miilioen rollen juist in de goedkoope kwa liteiten, genoeg voor 1 miilioen kamers en voor de fabricage waarvan het allergroot ste gedeelte Nederlandsch ruw papier wordt gebruikt. Hier moet dan nog aan worden toegevoegd de hoeveelheid, die de tweede fabriek in Nederland produceert. Beide industrieën zijn in staat, reeds de helft te produceeren van den huidigen to taal-import behangselpapier in Neder land l Een ingestelde enquête bracht duizend handteekeningen van handelaren, die in stemmen met controle op den Duitschen import. Het mag dus inderdaad wel groote ver wondering baren, hoe Kamerleden op grond van eenzijdige inlichtingen en wel van den kant van door Duitschland gesalarieerde agenten en zonder de gegevens te verzame len over de werkelijkheid bij de inheemsche industrie, tot zulke looze opmerkingen kun nen komen Deze verkeerde voorstelling van zaken in de dagbladen, die de publieke opinie onjuist beïnvloedt, vraagt derhalve dringende rectificatie. De Nederlandsche behangselpapier-in dustrie heeft gemeend de aandacht te moe ten vestigen op de tendentieuze berichten, die thans via eenige Kamerleden in het na deel der nationale industrie worden gelan ceerd. Het Ministerieele besluit tot voorloopige contingenteering is na grondig onderzoek afgekondigd en uitsluitend genomen om te bereiken, dat er een dam opgeworpen zou worden tegen de behangselpapier-overstroo ming vanuit Duitschland tegen dumping prijzen. De Duitsche fabrikant ontvangt steun van zijn regeering, indien hij kan aantoonen, dat hij tegen verliesprijzen heeft geëxporteerd. En dit alles vanwege de jacht naar deviezen. Het contingentee- ïingsbesluit is ook daarom terecht een Sa- lomo's oordeel, omdat de minister als ba sisjaar neemt 1933, het jaar van den groot sten buitenlandschen invoer naar Neder land der laatste jaren, belangrijk grooter b.v. dan in 1934. Hieruit blijkt dus duide lijk de bedoeling van den minister om zoo wel de Nederlandsche industrie als de bona fide importeurs te beschermen tegen dum ping-overstrooming. Trouwens, vele landen waren Holland reeds vóór om de dumping-overstrooming te voorkomen. Natuurlijk is contingenteering geen ide ale oplossing maar onze regeering heeft door haar contingenteeringsdaad bewezen, dat wij hier op handelsgebied óók orde wenschen en onzen behangselpapierhandel niet willen laten ontwrichten of desorgani- seeren door een buitenlandsch bombarde ment tegen dumpingprijzen, die iedere leëele basis missen en waartegen de bona fide grossier en Nederlandsche behangsel papier-industrie met haar honderden werk- menschen machteloos staan. Als de sociale beschermingsmaatregel, welke de ingestelde contingenteering vormt, ongedaan wordt gemaakt, zal een golf van overproductie der 55 Duitsche fabrieken naar Nederland worden gezonden. Alleen een blijvende contingenteering kan de Nederlandsche industrie in staat stellen door te werken. Het blijkt dus, dat de betreffende Kamer leden onjuist waren ingelicht. De agenten vergeten bij hun actie, dat zij het nationaal belang geheel voorbij zien en willen slechts vrij spel houden om met den regeeringssteun dien de Duitsche fabri kanten genieten, de Hollandsche markt met dumpingprijzen kapot te maken om hier het prijsniveau voor den detailhandel te be derven, iets dat men in eigen land (Duitsch land) strafbaar heeft gesteld en daar dus niet mogelijk is I Is het dan wonder, dat alle bona- fide behangers en winkeliers voor stander zijn van de door onze regeering ge nomen afweermaatregelen tegen die af braak-politiek Twee zwaar gewonde jongemannen gevonden. In het ziekenhuis te Weert werden gister ochtend twee jongemannen opgenomen, die door dienstdoende kommiezen op den weg naar Keipen (Limburg) gevonden waren tusschen de brokstukken van een totaal vernielde auto. Zij waren zeer ernstig ge wond en gisteravond waren zij nog buiten bewustzijn. Omtrent het gebeurde is nog niets be kend. Men vermoedt, dat het ongeluk des nachts is geschied. De slachtoffers zijn de 28-jarige F. Claes- sen en de 21-jarige J. Caris, beiden uit Heythuizen. Dc Jodenhaat inDuitsch- 1 a n d. De rijkskamer voor Duitsche auteurs heeft alle niet-Arische schrijvers uitgesloten. De uitsluiting brengt met zich het verlies van het recht, om te schrijven in den vorm van boeken of artikelen. Te Berlijn alleen worden door dezen maatregel 1800 schrijvers getroffen. Verwacht wordt dat een dergelijke maat regel onverwijld ook 'ten aanzien van de musici zal worden getroffen. Men gelooft, dat dit een voorspel is voor de wet op de nationaliteit, welke Joden van de „nationale gemeenschap" zou uitsluiten. Een ontploffing. Bij een particulier te Bordeaux heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waarbij twee vrouwen en vier kinderen ernstig zijn gewond. De ontploffing ontstond in een van de twee woningen van een dubbel huis in een tuindorp. De twee vrouwen en vier kinde ren waren in de keuken, waar een der vrou wen aan het koken was. Plotseling schoot er een muis door de keuken en verdween in een gat in den vloer. De vrouw stak toen de gloeiende pook in het gat, zonder te be denken, dat haar man, die veel jaagt, onder den vloer het kruit bewaarde, waarmee hij zelf zijn patronen vulde. Het kruit ontplofte en twee kamers werden totaal vernield. Ook scheurde de muur en stortte een deel van het dak in. Behalve de zes menschen in de keuken, werd ook een vrouw van 71 jaar, die toe vallig op straat voorbij kwam, ernstig ge wond. Het hoogterecord van IJ s 1 a n d. In het „Vliegveld" behandelt dr. H. C. Cannegieter het bepalen van hoog terecords en geeft daarbij IJsland als voor beeld. De vliegers Van Giessen en Bosch, die gedurende het Internationaal Pooljaar me teorologische hoogte vluchten deden op IJs land, stegen daarbij steeds tot hun hoogte meter een bepaald hoogtegetal aanwees, overeenkomende met een luchtdrukwaarde van omstreeks een half atmosfeer. Terwijl dus de gemiddelde hoogte volgens de stan daard-atmosfeer in alle maanden van het jaar dezelfde had moeten zijn en wel 5360 M., was de gemiddelde hoogte in het winter halfjaar niet meer dan 5200 M. en die van het zomerhalfjaar 5800 M. De gemiddelde hoogte der 165 vluchten van Van Giessen bedroeg 5599 M., die van de 165 vluchten van Bosch was 5584 M. Dit lagere getal is te wijten aan een grooter aantal winter- vluchten tijdens een ongesteldheid van Van door G. TH. ROTMAN. Al gauw stonden er vijf passagiers op het pontje Jantje en Pietje grepen de slinger en draaiden er met volle kracht op los. Ze letten er echter niet op, dat er juist nóg een passagier aan kwam hol len, die net één been op de pont had, toen ze afvoeren. De arme man viel voor over met zijn kaak op de pont, terwijl zijn ene been aan wal bleef en het andere in de diepte verdween, tot grote consterna tie der opvarenden. (Nieuwe spelling) Op bet geschreeuw van de passagiers stopten ze de drenkeling werd aan boord gehesen en de overtocht voortgezet. Maar opnieuw dreigde er gevaar net waren ze midden op de vaart, toen er een stoom boot aankwam. De twee pontjesbazen in zakformaat trokken wanhopig aan het rad, totdat ze hulp kregen van een stevi- gen slagersknecht. Nu schoot het pontje net bijtijds om niet verpletterd te worden, met 'n geweldige vaart vooruit. (Dinsdag vervolg) Giessen in Januari. Op 27 Juli steeg Van Giessen tot een luchtdruk van 432 mbar en en een temperatuur van 23° 5 op 21 Augustus bracht Bosch het tot 429 mbar en 25°7. Volgens de standaard-atmosfeer moet aan Bosch een hoogte van 6579 m. en aan Van Giessen 6496 m. toegekend worden en zou aan Bosch dus de eer van het IJs- landsche hoogterecord toekomen. Het feit echter, dat in beide gevallen de ware atmosfeer-temperatuur hooger was bij de fictieve standaard-atmosfeer, maakt de bereikte hoogten in beide gevallen be langrijk hooger. Daar de atmosfeer echter bij de hoogte.vlucht van Bosch als geheel enkele graden kouder was dan bij die van Van Giessen, schrompelt het verschil van 83 m. ineen tot nauwelijks 10 m. en zijn de beide hoogten in afgeronde getallen juist 6700 m. Neemt men daarnaast de lucht dichtheid op de maximale hoogte, als crite rium, dan blijkt, dat de vliegers in elk der beide gevallen een dichtheid van 0.605 be reikten. Bij de beide prestaties werd het vliegtuig dus eenvoudig tot zijn plafond ge bracht. Dit voorbeeld doet zien, dat toepas sing der standaard-:atmosfeer zónder meer tot onjuiste conclusies moet leiden. De schenking van Roc kefeller. De Amerikaansche mil- lionair J D. Rockefeller Jr. laat een nieuw gebouw zetten voor The Metropolitan Mu seum of Art, waar de Gotische kunst zal worden ondergebracht. Het gebouw komt te staan op het hoogste punt van het eiland Manhattan, nl. Fort Tryon op de Washing- tor.sche heuvelen. In 1917 had Rockefeller daar een terrein van 56 acres aangekocht voor 7 miilioen dollar. En een jaar of vier geleden gaf hij het ten geschenke aan de stad New-York met voorbehoud, dat vier acres dienden te wor den gereserveerd voor den bouw van het beoogde museum. Het nieuwe bouwwerk zal voor een deel bestaan uit fragmenten van beroemde ruïnes uit Europa en oorspronke lijk deel uitmakende van kloosters of ker ken. Het zal na drie jaar gereed zijn. Het krijgt den vorm van een Middeleeuwsch klooster, met een vierkanten toren in het midden en uitgestrekte kloostergangen. De verzamelingen, die erin zullen worden on dergebracht waren een jaar of tien geleden gekocht van den beeldhouwer G. G. Bar nard en toen met 500.000 dollar betaald. APOTHEEK GEOPEND Zondag 7 Maart is de apotheek geopend van firma VAN OCKENBURG, Singelweg 5. HOOGWATER TE VLISSINGEN April Zondag 7 3.32 15.57 Maandag 8 4.21 16.44 Dinsdag 9 5.12 17.31 Woensdag 10 E.K. 6.03 18.27 LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN April uur Zondag 7 7.13 Maandag 8 7.13 Dinsdag 9 7.15 Woensdc.^ 10 7.17 VAN ONZE BOEKENTAFEL „Al de dagenBijbelsch dagboek". Uitgave U. M. Holland te Amster dam. Ing. If.25geb. 5.50. Wie een goed bijbelsch dagboek wenscht, zal met dit niet teleurgesteld worden. De uitvoering (groot formaat en forsche let ter) trekt reeds aan. De inhoud is goed verzorgd. De samenstellers zijn geen onbe kenden. We noemen slechts de predikanten Hoek, Kamsteeg, Molenaar, Straatsma, Veen. Behalve een „woord" voor eiken dag be vat het een „woord" voor feest- en gedenk dagen. De stof voor de lijdensweken is be handeld door den bekenden Haagschen pre dikant ds. Molenaar. Van harte aanbevolen „De herkomst van den Bijbel", door dr. J. F. Beerens. Uitgave N.V. G. J. A. Ruys' Uitgevers Mij., Zutphen, Ing. f2. Met het oog op het ontstellend groot ge brek bij de groote massa, ook bij de zgn. beschaafde massa, aan de meest elemen taire bijbelkennis, kan de lezing van dit boek niet warm genoeg worden aanbevolen. „In Bijbelsche sfeer", door J. N. Voorhoeve. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Ingen. 2.50 geb. 3.50. Een belangrijke, rijk geïllustreerde uit gave (50 prachtige foto's), welke de reis indrukken bevat van den hoofdredacteur van het weekblad „Timotheus", die zoo gaarne den bijbelschen bodem wilde betre den en het zendingswerk van nabij wenschte te aanschouwen. Beide wenschen gingen op zijn 60e jaar in vervulling. Zijn reiservaringen en beschouwingen zijn in dit, in groot formaat uitgevoerde werk, op vlotte wijze te boek gesteld. Zeer interessant „De wonderbare geschiedenis van Tom Duim", door N. van Hichtum. Uitgave J. M. Meulenhóff Amsterdam. Geb. 1.50. De geschiedenis van Klein Duimpje in een nieuw gewaad en met een nieuwen in houd, geheel afwijkend van die, welke we bezig zyn te vergeten. Doch daarom is het nieuwe verhaal niet minder aantrekkelijk en spannend. Het is bovenal alleraardigst geïllustreerd door Jan Wiegman met 100 zwart-witte prentjes. Onze kleintjes zullen er veel schik in heb ben. „De Duitsche Kerkstrijd", door dr. H. W. van der Vaart Smit. Uit gave U. M. Holland, Amsterdam. Een geschrift over den Duitschen kerk strijd en daarom zeer actueel. Het doel van het boekske aldus het „Woord vooraf" is, om in een tijd, waarin de geweldige roering der geesten een nieuw tydvak der wereldgeschiedenis schijnt in te luiden, met hartelijke sympathie en met religieus en kerkelijk medeleven te bezien, hoe het christelijk geloof en de christelijke kerk in een bepaald, zeer bewogen land worstelt om eigen wezen te handhaven en tevens voor den nieuwen tijd een nieuwe bood schap te kunnen brengen. „Genezing door den Geest", door Malcom Spencer en H. W. Work man. Uitgave H. J. Paris, Amster dam. Ing. i.IfO geb. 1.85. Een kritische waardeering van methoden en verschijnselen, die, indien zij zonder de noodige nuchterheid worden beschouwd, tot allerlei ziekelijke toestanden aanleiding ge ven, doch die, wanneer zij met geestelijk on derscheidingsvermogen worden bezien, wel dadige hulp kunnen verleenen in tal van omstandigheden. „Moeras", door Jet Luber. Uit gave van Van Holkema en Waren- dorf N.V. te Amsterdam. „Moeras" geeft een beeld van de tegen woordige moeilijke tijdsomstandigheden, waarin de gezinnen gebukt gaan onder de dreiging van ontslag of onder de zorgen van de werkloosheid. Het zijn vooral de vrouwen, die zich verzetten tegen de on zichtbare hand, die haar al dieper het moe ras induwt, vrouwen zooals Lucie en Lotty en Moeder Versteeg, die voor het leven en geluk van hun kinderen strijden. „Moeras" geeft vooral het lot van deze vrouwen van werkloozen en van hun kinderen kinderen, zooals Nolly, die zich schaamt voor zijn werkloozen vader en als de eenzame jongen Guus, die in zijn wanhoop om een vooruit- zichtlooze toekomst, de slagen van hét heden niet meer aan kan en ten onder gaat. Het is de gedachte „de kinderen moeten zoo gelukkig mogelijk zijn in al deze ellen de", die Lucie in staat stelt het zware leven vol te houden. „Moeras" is niet van zeer vroolijken aard, toch zal het boek den lezer een groote vol doening geven, omdat hij de waarheid van het geschrevene zal aanvoelen, wij bevelen het gaarne aan, omdat wij het onder de beste boeken rangschikken, die den laatsten tijd zijn verschenen. „Muziek en religie", door Prof. dr. G. van der Leeuw. Uitgave H. J. Paris, Amsterdam. Ing. 0.75. Zien wij goed, dan bevat dit werkje een lezing, gehouden in het Oolgaardthuis, te Arnhem, waar verscheidene conferenties plaats vonden, gewijd aan Muziek en Reli gie. De schrijver behandelt de principieel© vragen, betrekking hebbende op de verhou ding tusschen muziek en religie. De aandachtige lezing zal den lezer van meer dan alledaagsche ontwikkeling den zin der muziek beter doen verstaan. „Waar geen keuze bleef', door Ina Seidel. Geautoriseerde bewer king van Tong de Ridder. Uitgave van Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. In dit tweede boek, dat van Ina Seidel in Nederlandsche vertaling verschijnt, ontwik kelt de schrijfster het leven van een broer en züster, Manno en Merula, een kunste naarspaar. Zelf steeds zoekend naar de on begrepen wenschen in het onderbewuste, maakt zij ons aanneembaar hoe door de voorgeschiedenis en hun jeugd het leven dezer twee jonge menschen zoo wel heeft moeten verloopen. Manuel, de violist, of Manno, zooals zijn zuster hem noemt, lijdt aan een nerveuze depressie, als gevolg van het tragisch leven en levenseinde der beide ouders. De donkere doem, die op zijn leven rust, kan hij niet aan en zoowel broer als zuster lijden onder den druk, dien het lot hun van bun prilste jeugd af heeft opgelegd. Dan komt als redder en raadsman dr. Rasmus in hun leven. Hij doet hun inzien, hoe de levenswerkelijkheid ligt in het aan vaarden der eigen opdracht en niet in het als slaapwandelaars volgen van het spoor van een duister verleden. Hij brengt bevrij ding dóór Merula zich te laten uitspreken over haar kindsheidsherinneringen, die zij zeer minutieus opschreef om aan de macht daarvan over haar zieleleven te ontkomen. De laatste dagen van Juli 1914, waarin de gebeurtenissen zich afspelen, brengen voor Manuel uitkoT""t, want voor hem. den violist bij Gods genade, komt de oorlog als wellicht de eenige mogelijkheid voor zijn leven hij zal hem zichzelf en al zijn obses sies doen vergeten. Een oorlogsboek is dit allerminst hét speelt zich alles juist vlak daarvoor af. Al leen wordt wel door den wereldoorlog de heele levensloop van drie menschen veran derd en grijpt de oorlog in als een boven menschen uitreikende macht, „die geen keuze meer toelaat". Uitstekend heeft de schrijfster de karak ters van haar hoofdpersonen geteekend, en juist dit maakt het boek zoo interessant. „Geboortebeperking"door Ten nis Oldenburg er. Vertaling van Dr. A. Dupont. Uitgave van H. A. van Bottenburg N.V. te Amsterdam. „Geboortebeperking" is een boek, ge schreven voor geloovigen en ongeloovigen, en geeft een zuiver critische beschouwing van de theorie en de praktijk en van de ar gumenten voor en tegen deze beweging. De schrijver van dit boek werd voor het eerst aangetrokken tot dit onderwerp en kele jaren geleden, toen hem de groote te ruggang van het geboortecijfer opviel, in het bijzonder in de zoogenaamde Christe lijke landen. Maar pas toen het probleem kwam binnen de kerkmuren en besproken werd door de groote kerkelijke richtingen, beschouwde hij het onderwerp als van groot belang en iets wat speciale beschouwing verdiende. Toen bij nader onderzoek bleek, dat er geen groote verhandelingen over dit onderwerp geschreven waren van conser vatief standpunt uit, werd de schrijver over tuigd van de waarde van zulk een onder neming, om de heele kwestie tot oplossing te brengen onder toetsend zoeklicht van de philosophie van het nuchter verstand, de metaphisica en de openbaring. Op wetenschappelijke gronden heeft de schrijver het onderwerp behandeld, en ons daarmede gegeven een boek, dat vooral in dezen tijd de aandacht van velen zal trek ken. „Luchtbescherming?" door K. J. Hondius. Uitgave „Van Kerk en Vredete Ammerstol, giro Uf9605 Voor den prijs van 5 cent is een interes sant artikeltje te bekomen over deze vraag. Dit deeltje is 't eerste van de Kleine Vlug schriftenreeks. De schrijver, die wel zeer tegen luchtbe scherming is, zet zijn meening o.a. overzich telijk in 3 hoofdpunten uiteen. Beginsel en doel van de vereeniging „Kerk en Vrede" worden nog even besproken. „Wat zullen wij spelen?" door M. Zwaagdijk. G. B. van Goor Zonen's U.M., N.V., Den Haag. Prijs 0.80. Zestig spel°n ten dienste van de lagere klassen van de volksschool en het voorbe reidend onderwijs. Boven de diverse aar dige, vaak reeds bekende liedjes, zjjn de melodieën in cyferschrift aangegeven en dus gemakkelijk te leeren. Tevens komt by de versjes een beschrijving van de daarbij uit te voeren spelen voor. Ons lijkt dit keurige boekje met pret- tigen druk, een nuttig bezit voor de lagere scholen. v I I

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 12