500 300 150 100 25 VRIJDAG 3> APRIL EERSTE BLAD Hoor be'ijdeiiisBescheiik No. SI 73e Jaargang: 1935 Uitgave: FivmaF.VAN OEVELOEJr.,Walstraat 58-60,Vlissingen.Telef. 10 Postrekening (6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PR0V3NCIENIUWS BOEKHANDEL D'HUY VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn O RAT IS verze kerd tegen ongelukken.voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" k Dit nummeribestaat uit 2 bladen Aan het bureau van ons blad werden In de maanden Februari en Maart de volgende giften ontvangen Personeel Firma Kreymborg Co., ƒ2.75 ƒ5.— 7.75 Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis - 12.90 Vorige opgaaf - 5293.50 Totaal ƒ5314.15 Vlissingen, 5 April 1935. De oproepingskaarten voor de Provinciale Staten verkiezing. Nu met de verzending der. oproepings kaarten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland, welke, zooals bekend ia, op 17 April a.s. zal plaats vinden, een aanvang wordt gemaakt, behoeven degenen, die voorshands geen kaart hebben ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aan gezien de verzending, die per post geschiedt, stemdistrictsgewijze plaats heeft en dus eerst langzamerhand elk stemgerechtigde in het bezit eener oproepingskaart zal ko men. Drie dagen vóór de stemming zullen alle kaarten bezorgd zijn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen en meent er een te moeten heb ben, kan ter gemeentesecretarie (3e af dee ling) daaromtrent inlichtingen verkrijgen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Luxor-Theater. Gisteravond ging in bovengenoemde bios coop een tweetal films, dat waarschijnlyk, gelijk de voorzitter, de heer Rorije het in zijn openingswoord zeide, de laatste van dit seizoen za 1 zijn. Genoemde heer bracht in zijn openingsspeech dank aan de firma Smits voor wat daarnaast zou worden ge boden en hoewel hij geen propaganda zou houden voor de geheel-onthouding, ver klaarde hij, dat dezen avond ook gelegen heid zou worden geboden toe te treden tot die beweging. Daarna gaf hij het woord aan den operateur, die allereerst een aardig journaal bracht en vervolgens een geestig teekenfilmpje, dat den lachlust van velen wekte. En toen werd afgedraaid de film Oekraïne, een Russische film, gespeeld door Russische filmacteurs en waarbij tusschen de beelden af en toe een Hollandsche tekst was ingelascht. De film, op zichzelf geno men, is een knap stuk werk, waarbij men zich alleen moet verbazen hoe men derge lijke scènes kan opnemen, maar de inhoud die van een echt.e, een ouderwetsche oor logsfilm klopt, dunkt ons, niet met den geest onzer dagen, die om vrede en overeen komst schreeuwt. En als men dan die too- neelen ziet op het oorlogsveld, of in de loop graven of de behandeling der krijgsgevan genen, der geïnterneerden, dan wendt men zich met afschuw af. Men versombert heel en al bij al die ellende en men vraagt zich af of dit afschuwwek kende beeld, dat velen want ook de ex- oorlogvoerenden zien deze soort films zich nog wel zullen herinneren, wel de juiste propaganda is voor de nooit-meer-oorlog beweging. Een zucht van verlichting en ver luchting zal wel opgegaan zyn, toen het witte doek het woord Pauze vermeldde, waarmee een eind was gemaakt aan die film der verschrikking, van den strijd. Ook de tweede film was er een van strfld, doch van een slag, geleverd tegen koning Alcohol en door het hart gewonnen. Een taxi-chauffeur krijgt door erfenis de be schikking over een som geld, waarvoor hy een eigen auto ter beschikking krijgt en onafhankelijk wordt. Het zyn echter sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. Door de verlokking van den drank valt hij al la ger en lager en stort ztjn vrouw en kind in het ongeluk. Als de vrouw tevergeefs tracht melk te krijgen, dat haar zonder „baar geld" geweigerd wordt en zelfs het gas wordt afgesneden, besluit zij met haar kind te vluchten. Juist op dien dag wordt hem, zijn rijbewijs ontnomen. Thuis gekomen vindt hij zijn woning leeg, hij moet heengaan uit de stad en staat op het punt zelfmoord te begaan als een vreemd kind, dat hij geholpen heeft, hem dit verhinderd. Tot inkeer gekomen en weer op het goede een goed BOEK, een TEKST Of KERKBOEKJE. Wij bieden U groote keuze. Tel. 348. Badhuisstraat t5. pad, keert hij door een ongeluk, dat zijn eigen jongen overkomen is bij zijn vrouw terug. Er steekt in deze film, waarin schitteren de momenten voorkomen, een sterke ten- denz, nl. die om te strijden tegen den mach tigen, lokkenden invloed van koning Alcohol, maar ze is niet hinderlijk, ze belet niet te genieten van het vele schoone, dat ze biedt. Van zoo'n lichtbeeld op het witte doek kèn veel goeds uitgaan, mits men zich voor overdrijving of drang hoede. Provinciale Statenverkiezingen. Door de S.D.A.P. wordt ook thans weer een levendige actie gevoerd voor de a.s. Prov. Statenverkiezingen. In woord en ge schrift worden de kiezers in de gelegenheid gesteld om nader kermis te nemen van het doel en streven van deze politieke partij, die ook in onze provincie reeds over een tame lijk grooten aanhang beschikt. Naast eenige manifesten en kranten zul len niet minder dan een 50-tal openbare vergaderingen plaats vinden, waar-van de eerste dezer dagen met den partijleider ir. Albarda te Middelburg is gehouden en waarvoor buitengewoon groote belangstel ling bestond. Hier ter stede zal volgende week een groote onenbare vergadering worden gehou den in het Concertgebouw, waarvoor men zich verzekerd heeft van een goeden spreker. Nadere bijzonderheden zullen in het vol gend nummer worden bekend gemaakt. Openbare vergadering van de N.S.B. Voor de nat. soc. beweging sprak gister avond in het Concertgebouw ds. van Duyl uit 's-Gravenhage. Deze bijeenkomst was goed bezocht. Ds. van Duyl wees er op dat Mussert eenigen tijd geleden gezegd heeft, dat elk volk eens in een eeuw groote schoonmaak moet houden en toonde allereerst aan, dat het noodig is dat deze schoonmaak komt. Spr. is lijkbezorger en geboorteaankondiger, want de N.S.B. is het heengaan van den ouden tijd en het aankondigen van nieuw leven. Spr. ging na wat in den grond het natio naal socialisme is. Het komt op uit de ziel van het volk en is daarom niet te weer staan. Zij komt met een kracht en geweld, die niemand zal kunnen keeren. Haar doel is het volk te brengen tot eenheid. Het is echter geen ja-knikken op wat de leider dicteert. Wel zijn we één in ons verlangen om onze kracht in dienst te stellen van dat gene wat ons bindt en verbindt volk, va derland. Het nat. socialisme is gelijk een boom omhoog beurend het krachtige willen tot heil van het geheele organisme. Het komt dus op voor een organische opbouw der volksgemeenschap en gaat uit van de gedachte der solidariteit. Dan vroeg spreker „Is er nu eenigen import bij,, iets wat van buiten komt? Niets, niets, niets, het is 100 Neder- landsch gedachtenfabrikaat." Op den weg om gestalte te krijgen, ont moet de N.S.B. veel bestrijding en vele moeilijkheden. Allereerst zyn het de verschillende poli tieke partijen, die het volk uiteen gescheurd hebben. Zij brullen nu als leeuwen, nu de N.S.B. eenheid wil brengen en tracht het vaderland te redden. Binnen een kwartier wilde spreker bewijzen dat de verschillende politieke partijen geen bestaansrecht heb ben. Hij zal met hen afrekenen en het dood vonnis over alle partyen vellen. Dit punt werd dan ook door den spreker in den breede uiteengezet, hierbij steeds naar vo ren brengend de verdeeldheid die deze par tijen geven in het vaderland, waar spreker juist de eenheidsgedachte van de N.S.B. te genoverstelt. Het belang der natie boven het groepsbelang. Spreker kwam met kracht op tegen het vuilspuiten op de N.S.B. Na uiteengezet te hebben wat regeeren is, kwam spreker tot het door de N.S.B. ge voerde woordleiden. Ware leiding wil zeggen dat inderdaad iemand dobr zijn ge heele persoonlijkheid zal duidelijk maken dat hij de verantwoording draagt. Een wer kelijk leidende figuur electriseert, sleept mee, maakt iemand bewust voor zyn ver antwoordelijkheid. Velen, die in de N.S.B. kwamen hebben dien geest ervaren en spreker wees op het vertrouwen, dat de leider Muss«rt geniet. Achter hem staan momenteel 41.000 leden. Het nat.-socialisme beteekent een logi sche en gezonde ordening van het volk. Er is een erkenning van de saamhoorigheid tusschen mensch en mensch. De verwezen lijking van het Christendom„Hebt den naaste lief als uzelf" wordt hier bewaar heid. Spreker schetste de ellendige gevolgen van de crisis en werkloosheid, waaraan ons land ten onder gaat. Maar een volk, dat nauw verbonden is en niet wil onder gaan, gaat niet onder. In de N.S.B. ziet spreker en vele duizenden nationaal-socialisten met hem een betoon van Gods eeuwige liefde, waardoor ons land en volk in stand zal worden gehouden. Na deze rede werden door den spreker vele vragen beantwoord en ook trad ds. Van Duyl met een der aanwezigen in debat. Met twee coupletten van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Maart 940 inlagen gedaan tot een bedrag van 121.902.80 en 460 terugbetalingen tot een bödrag van 111.056.31. Er werden in die maand 58 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 7309 en hun te goed tot 2.443/31.73. Ter lediging wer den 53 spaarbusjes aangeboden inhoudende 805.81 en met 2556 spaarzegels werd be spaard 127.80, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand Maart was de openbare lees zaal 26 dagen geopend we ontvingen 1080 bezoekers 955 mannelijke en 125 vrouwe lijke. Gedurende de 21 uitleendagen werden aan 2141 lezers 2434 boeken uitgegeven 1778 romans, 64 buitenletndsche romans, 169 kin derboeken en 423 studieboeken. Ingeschreven werden 24 r. mwe leden, waarvan er 7 gratis lezen. Een tentoonstelling. Gisteravond was er tentoonstelling van het werk der kleine kinderen van de Chr. Fröbelschool, uitgaande van de Vereen, tot Bevordering van Chr. Onderwijs, in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen in de Pa lingstraat. De groote zaal was in een fees telijk kleed gestoken en in plaats der kin- derbanken stonden nu vele tafels met het tentoongestelde werk. Mejuffrouw A. D. Vergers met hare helpsters ontvingen op voorkomende wijze de zeer talrijk opgeko men belangstellenden. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, deed ook van zijn belangstelling blijken en complimen teerde het hoofd van de Fröbelschool met de behaalde resultaten. Deze mochten inder daad gezien worden. Het is enorm wat er met die kleine kinderen onder goede leiding bereikt wordt. Jammer alleen, dat het voortbestaan van dit christelijk-sociale werk in gevaar komt door de vermindering der subsidies, waartoe de gemeente verplicht is door dsn moeilijken financieelen tijd. Tot laat in dén avond was het in de Fröbel school gezellig druk. Mej. Vergers kan op een zeer geslaagde tentoonstelling terug MIDDELBURG Luchtbeschermingsdienst. In verband met het heengaan van den heer R. P. Brons als commissaris van poli tie, is de functie van hoofd van den luchtbe schermingsdienst vacant gekomen. In afwachting van de definitieve vervul ling van die functie heeft de burgemeester den heer G. Berghuijs, majoor der militaire administratie en commandant der S.D.O.A. bereid gevonden, zich voorloopig te belasten met de verdere organisatie van den luchtbe schermingsdienst te dezer stede. Comité voor Nationale Veiligheid. Ter bevordering van de oprichting van een afdeeling van het comité voor Nationale Veiligheid te Middelburg, heeft zich te Mid delburg een initiatief-comité gevormd., be staande uit de heeren jhr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter, mr. W. F. E. baron van der Feltz, dr. K. Huizenga, J. H. Kla- renbeek, J. A. M. Lambermont en. mr. Th. Portheine. Mr. W. K. H. Dieleman is bereid gevon den het secretariaat op zich te nemen. De heer H. Mathon uit Breda komt 24 April te Middelburg nader doel en werkwij ze van het comité uiteenzetten. Bazaar Z.H.D.I. De Bazaar voor de Z.H.D.I. heeft zich in een onverwacht groote belangstelling mo gen verheugen en tot de sluiting op Donder dagavond is het er druk gebleven. De fin an - cieele resultaten zyn nog niet bekend, doch zullen zeker ook naar verhouding zyn. OOST- EN WEST-SOUBURG Het Emmabloempje. Zaterdag u. April zal het Emmabloempje worden aangeboden. Er zyn dit jaar, meer dan op andere jaren, patiënten die in sana toria verpleegd dienen te worden, maar de kas is ontoereikend om allen, die het zoo hoog noodig hebben op te doen nemen. Een paar zieken zouden achter moeten blijven, die eveneens hunkerend uitzien naar beter schap van hun jonge leven. Moge ieder die kan iets meer offeren dan anders voor het aangeboden bloempje en zyn loon vinden in de bekrachtiging van naastenliefde. De ge heele opbrengst komt Souburg ten goede. Het Groene Kruis. De Vereeniging „Het Groene Kruis" Sou- burg-Ritthem hield Woensdagavond in café Dorpzicht een algemeene vergadering. In zijn welkomstwoord vond de voorzitter, de heer C. E. Plugge, gelegenheid te wijzen op den financieelen toestand van de t.b.c.- afdeeling. Tot hiertoe hebben wij weten te helpen, maar in de naaste toekomst ziet het er, wanneer wij geen extra inkomsten krij gen tot stijving onzer t.b.c.-kas, niet roos kleurig uit. Nadat de notulen waren goedgekeurd, deelde de secretaris mede, dat het ledental thans voor Souburg 1010 en voor Ritthem 150 bedraagtdat magazijn en in voorraad zijnde artikelen uitstekend in orde worden gehouden dat het aantal verplegingsarti- kelen 471 stuks bedraagt. In 1934 zijn aan 441 leden 603 artikelen verstrekt. Door gebr. Minderhout zyn 35 porties ijs afge geven, waarvoor him den dank der vereeni ging werd gebracht. Te Ritthem werd door zuster Meijer een moedercursus gehouden, die goed geslaagd mag heeten. Het con sultatiebureau te Souburg blijkt steeds meer aan het doel te beantwoorden, wat blijkt uit een meerder gebruik. Van de t.b. c.-afdeeling moet helaas gemeld worden, dat de uitgaven stijgen en de inkomsten dalen, waardoor het er in de naaste toe komst ongunstig uit gaat zien. Kasverster- king voor de t.b.c.-afdeeling is dringend noodig. Door zuster Meyer werden 507 bezoeken afgelegd (241 controle-bezoeken en 266 be zoeken voor hulp aan patiënten). Er staan 33 gezinnen onder toezicht. Over de ver pleging door zuster Meijer hebben de pa tiënten niets dan lof. De penningmeester deelde mede, dat de uitgaven van het Groene Kruis bedroegen 1666.89 en de inkomsten 1742.18, alzoo een goed slot van 75.29. Van de t.b.c.- afdeeling waren de cijfers uitgaven 1355.45 en de inkomsten 1308.03, alzoo een nadeelig slot van 47.42. Door de kasopnemers zijn boeken en kas in" orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor gehouden beheer. Aangenomen werd een voorstel om op de algemeene vergadering van de Provinciale Vereeniging de volgende punten ter behan deling voor te dragen le. Om de leden der vereenigingen, aan gesloten by de Provinciale Vereeniging, bij verhuizing, van elkander over te nemen, mits zij bij de vereeniging die zij verlaten, hun jaarcontributie hebben voldaan. 2e. Hiervan elkaar kennis te geven. Hierna kwam ter sprake wat gedaan moest worden om de kas der t.b.c.-afdeeling te stijven, zulks met het oog op nieuwe pa tiënten, die naar sanatoria moeten gezon den worden voor herstel van gezondheid. Een paar middelen die naar voren werden gebracht tot verbetering der inkomsten, zullen door het bestuur in studie worden genomen, terwijl de hoop werd uitgespro ken, dat het Emmabloempje, dat Zaterdag zal worden aangeboden, een goede op brengst moge geven. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een paar handschoenen en een sleutel op het postkantoor een al^'ne muts bij Ver heul, Paspoortstraat 15 een cape bij Daal huizen, Buteuxstraat 11 een kindertasch bij Berendse, De Dekkerstraat 4 een kin derhandschoen bij Keim, Kanaalstraat. BRESKENS Candidaten gemeenteraad. De christ.-hist. kiesvereeniging te Bres- kens zal voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing met de volgende candidatenlijst uitko men I. Cappon (aftr.), N. Bins, M. Meeu- sen, I. Verduijn, J. Verduijn, M. Verschel ling, A. Monjé (aftr.) en J. Boidin. Uitvoering ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité. Woensdagavond werd in het lokaal Weyk- man te Breskens een uitvoering gegeven ten bate van de kas van het Plaatselijk Crisis-comité. Velen hadden aan de roep stem van het comité, om' deze uitvoering bij te wonen, gevolg gegeven. Zij allen zul len met voldoening kunnen terugzien op een heel prettigen avond en vooral op de dank baarheid van het Crisis-comité, hetwelk zij door hun opkomst in zoo ruime mate gelde lijk hebben gesteund. Want zooals burge meester Van Zuijen in zijn openingsrede mededeelde, wordt van de kas veel gevergd en is er veel geld noodig om den ergsten nood eenigszins te kunnen ledigen. Hy schilderde vervolgens de werkzaamheden van het comité en de moeilijkheden, waar mede het te kampen heeft en bracht ten slotte een woord van warmen dank aan de crisis-comité-leden en aan de velen, die medegewerkt hebben om dezen avond te helpen slagen. Het zeer uitgebreide programma werd heel vlot en onder een aandachtig gehoor afgewerkt. De zang vereenigingen „Concor dia" en „Breskens", onder leiding van haar directeuren, de heeren I. van Melle en C. Batten, kunnen op een prachtig concert terugzien. De heer Batten gaf eenige viool- soli ten gehoore, terwijl verder de aanwezi gen vergast werden op declamatie door mevrouw Var den Broeckede Man. Het geheel een zeer mooie, leerrijke en gezellige avond. AARDENBURG Smokkelen van een rijwiel. De rechtbank te Gent heeft C. G. te Aar denburg, die een rijwiel uit Nederland naar België smokkelde en weigerde zijn naam op te geven aan de douane, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 10.000 frank boete. GOES Gemeenteraad. Kindertoeslag ingevoerd Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Goes. Een nader schreven van het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele ad viezen der Vereeniging van Ned. gemeenten inzake de geconstateerde tekortkomingen in de administratie van het Gasthuis werd aangehouden tot de volgende vergadering, omdat het Gasthuisbestuur zich te dezer zake met een schrijven tot den raad wil wenden. In antwoord op een gestelde vraag deel de de voorzitter mede, dat het medisch on derzoek van den geschorsten administra- tëur is afgeloopen, maar dat de beslissing van den Pensioenraad nog niet bekend is. Met 5 tegen 4 stemmen werd besloten een leening groot 17.600 ad 4^ te con- verteeren in een 4% leening (boete 1 De minderheid wilde liever wachten tot de boetetermijn was vervallen. Een der leden van dc financieele com missie (de heer Visscher) oefende critiek uit op de wjjze waarop de financieele com missie haar taak vervult. Hij zal als lid dezer commissie bedanken als ze voortaan over belangrijke voorstellen niet vergadert. Het maken van aanteekeningen op de voorstellen is niet voldoende. De voorzitter onderschreef dit. Aan het bestuur eener R.K. school wer den gelden geweigerd volgens art. 72 voor vernieuwing van een ketel der centrale verwarming. Dit valt onder art. 101. Met de stemmen der S.D.A.P.-ers tegen werd besloten tot het toekennen van kin dertoeslag aan het gemeentepersoneel te beginnen met het derde kind tot een maxi mum van 10 van het salaris. In eerste instantie had het georgani seerd overleg zich uitgesproken voor een uniforme salarisverhooging van 5 subs. 3 ter compensatie van de 10 pensioen premie, maar Burg. en Weth. stelden in hoofdzaak om financieele redenen een kin dertoeslag voor. Bij de rondvraag bracht de voorzitter in bespreking een rapport van den directeur van gemeentewerken, volgens hetwelk blijkt dat de kosten van den reinigings dienst te Goes steeds dalen. Ze bedragen thans 1.83 per inwoner (vorig jaar 1.98), een zeer laag cijfer in vergelijking met an dere gemeenten. Ook werd nog besloten tot een verkeers- verbetering op den gevaarlijken hoek Bees tenmarkt— Waterstraat. De heer Crucq wilde het bedrag voor kleeding en schoeisel aan schoolgaande kin deren verhoogen, omdat dit dringend noodig is. De voorzitter meende dat dit door hoo-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1