25 DONDERDAG No. SO 73e Jaargang 1935 Uitgave: firma F. VAK DE IIELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening E628T Ar APMIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 150 100 EERSTE BLAD Nederland en de Duitsche herbewapening! ELECTRISCH KOKEN STADS- EN PROVïNC1ENÏEUW S VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cftit. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (jRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen „Voor het Nederlandsche volk is het oogenblik gekomen om de oogen wijd te openen voor de gevaren die zijn rustig bestaan bedreigen." De herbewapening van Duitschland heeft de wereld een oogenblik in be roering gébracht en vanzelf de vraag doen rijzen Wélke houding zal Ne derland aannemen? In onderstaand artikel wordt van deskundige zijde beklemtoond dat Nederland thans nog meer dan ooit heeft te zorgen voor een preventieve weermacht ten bate van de nationale en algemeene veiligheid. Mundus vult decipi, de wereld wil be drogen worden Vermoedelijk is dit een kwaal, waarvan het menschdom nimmer zal genezen en zul len altijd weer nieuwe leugens worden uit gevonden om de goedgeloovige massa tot offers bereid te maken. Honderdduizenden, ja wellicht millioenen, zijn gedurende den wereldoorlog den dood ingegaan met het vast geloof dat wanneer hun leiders den oorlog zouden winnen, deze oorlog de laat ste zou zijn. Geëerd als een profeet uit het Oude Tes tament kwam Wilson met zijn 14 punten naar Europa om den eeuwigen vrede te brengen tusschen de volken der aarde en toen in de vredesverdragen van die 14 pun ten vrijwel niets overbleef, toen heette het en plechtig werd het in het Volkenbonds verdrag vastgelegd, dat de Volkenbond later zou overgaan tot een nieuw onder zoek van onuitvoerbaar geworden verdra gen en van internationale toestanden, wel ker handhaving den wereldvrede in gevaar zouden kunnen brengen." Indien ooit de ij delheid van menschenwerk in een onmee- doogend licht is getreden, dan is het wel het geval bij de machteloosheid van den Volkenbond om over te gaan tot een nieuw onderzoek van het onuitvoerbaar geworden Verdrag van Versailles, dat ten doel had een volk van 60 millioen zielen in blijvende slavernij te houden en om dat volk de rechten te ontzeggen, die door de geheele geschiedenis van de menschheid heen, zijn gebleken niet te kunnen worden aangetast zonder den vrede in gevaar te brengen. Misschien zal thans, nu Duitschland de rechtsgelijkheid, die de Volkenbond het niet verschaffen kon, zelf heeft hernomen, dit nog op den duur aan den Bond ten goede komen. Maar voor het Nederlandsche volk, dat vredelievend van aard, geen enkele reden heeft zich in de twisten van anderen te mengen, is het oogenblik gekomen om de oogen wijd te openen voor gevaren, die zijn rustig bestaan bedreigen. Duidelijk heeft onze regeering verklaard, dat de pre ventieve waarde van onze weermacht ver loren gaat, indien het verband met het be- wapeningspeil der anderen niet bewaard blijft en even duidelijk is de stijging van het peil der anderen. In het pers-communiqué van het Comité voor Nationale Veiligheid lezen wij „Het Comité is van oordeel, dat teneinde de waarde van onze bewapening in een voor onze veiligheid noodzakelijke verhou ding te brengen, thans ondanks de econo mische crisis en met blijvende verzorging van sociale belangen een betere ontwikke ling ten bate van de nationale en algemeene veiligheid kan en moet plaats hebben van de krachten, die in onze natie schuilen." En terecht wijst het Comité erop, dat zulks ook bij kan dragen tot werkverrui ming, evenals dit het geval is in landen, die evenmin als Nederland van agressieve bedoelingen verdacht kunnen worden, waar bij wij b.v. te denken hebben aan Zwitser land. Er wordt gezegd, dat een wedstrijd in be wapening tot algemeene verarming zou leiden. Maar zonder over het hoofd te zien de gevaren, die er uit kunnen voortvloeien, wanneer uit winstbejag „de oorlogsin dustrie" een rol gaat spelen in de inter nationale betrekkingen, is het volkomen ongegrond, dat het in juiste verhouding brengen van onze Nederlandsche bewape ning, tot verarming van ons volk zou leiden. Ook dat in Nederland in één jaar t$jd voor 140 millioen gulden aan tabak, sigaren en sigaretten verrookt wordt, leidt niét tot ver arming, maar verschaft aan tienduizenden een bestaan, terwijl de rook in de lucht ver dwijnt en van den „productieven" arbeid niets overblijft. Evenmin kan het geld, dat in eigen land ter verhooging van de preventieve waarde van de weermacht wordt besteed, tot ver arming leiden, terwijl het integendeel ook aan talrijken een bestaan kan verschaffen, maar bovendien bestemd is om de veilig heid van het volksbestaan te verhoogen. Wat wèl verarming brengt, dat is wan neer wij door onze steunmaatregelen mee werken om de levenskosten in andere lan den te verlagen en daardoor de concurren- tie-mogelijkheid voor onze eigen bedrijven nog meer beknotten. Dit zien we o.a. bij de verlaging der Antwerpsche haventarieven in verband met de daling van het index cijfer in België, waar men onze Nederland sche boter voor 49 cent per pond kan krij gen, terwijl wij 90 cent betalen en onze Nederlandsche aardappelen voor 3% cent, waarvoor wij 8 cent hebben neer te tellen. Zal nu eindelijk de Duitsche herbewape ning de oogen van het Nederlandsche volk doen open gaan en doen zien, dat men zich niet langer met leugens in slaap mag wiegen Zal men nu eindelijk gaan begrijpen, dat ook in ons volk dezelfde krachten schuilen, die men tot ontwikkeling moet brengen voor men de krachten van anderen ver trouwt. Zal men nu eindelijk tot de overtuiging komen, dat zoowel met als zonder Volken bond, Nederland alleen recht en aanspraak op veiligheid kan doen gelden, indien het Nederlandsche volk toont en op overtuigen de wijze blijk geeft, naar vermogen zelf daarvoor op te willen komen H. MATHON. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE OP VRIJDAG 5 APRIL HALF DRIE. Toonzaal Koningsweg 45. N.V. P Z.E M Werkloosheidsproblemen. Gisteravond hield de Christelijke Bestu renbond in het gebouw Noordstraat 34 een zeer druk bezochte vergadering, waarin de heer W. de Wolf, administrateur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, optrad met een lezing over „Werkloosheid, werkloosheidsbestrijding en werkloozen- zorg". Na opening door den voorzitter, den heer J. Marijs, met het lezen van Gen. 11 19 en gebed, heette hij den talrijken aanwezigen, in het bijzonder den heer P. G. Laernoes, wethouder van sociale zaken, welkom, waarna de heer De Wolf begon met deze ernstigs en sombere materie te plaatsen tegen een lichtenden achtergrond, door te wijzen op de toenemende waardeering van den arbeid, niet alleen bij hen, die den ar beid zien als een zegen, die God aan den mensch geschonken heeft, maar zeer in het bijzonder bij die groepen in onze samenle ving-, die in woord en geschrift medege werkt hebben om de beteekenis van den arbeid neer te halen. Zooals men de gezond heid eerst dan waardeert als men die mis sen moet, zoo is het ook hier. Nadat spreker ons heeft doen zien de be teekenis van den arbeid naar Christelijke beginselen, toonde hij ons den omvang en de beteekenis van de huidige werkloosheid en wees ook op den jammer en de kommer van de vele werkloozen. Het geestdoodende van den lediggang het leed van te kunnen en te willen arbeiden en toch geen arbeid te vinden en te moeten leven van ondersteu ning. In den breede werd door spreker uit eengezet wat de oorzaken zijn van de hui dige crisis de moeilijkheden in eigen land, die niet verminderen, doch in de naaste toe komst waarschijnlijk nog zullen toenemen. De weelde-jaren, die achter ons liggen, waarin ons kleine landje welhaast een „economisch wonder" is geworden, maken het teruggaan tot een lager levensniveau buitengewoon moeilijk. De sociale positie van de Nederlandsche arbeiders is beter dan die in het buitenland, mede daardoor zal het bezwaarlijk zijn om onze plaats op de wereldmarkt straks te veroveren. Een drachtige samenwerking van werkgevers en werknemers, gelijk die in den laatsten tijd reeds meermalen met succes is toegepast, kan hier mogelijk redding brengen. Bij de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid werd gewezen op den zgn. „nieuwen koers", door president Roosevelt van Amerika ingeslagen. Deze „koers", hoewel origineel, bracht voor de Ver. Sta ten geen verbetering, evenmin als de deva- luatieproeven, welke in diverse Europeesche landen worden genomen. Spreker wees vervolgens op het groot aantal maatregelen door de regeering ge troffen, welke tot gevolg hebben, dat, hoe wel ook in ons land de werkloosheid van grooten omvang is, door deze steunmaatre gelen nog veel in stand wordt gehouden, dat anders reeds onherroepelijk verloren zou zijn. Eervol en van beteekenis, noemt spre ker wat door onze regeering wordt gedaan tot verbetering van de verhoudingen tus schen de volkeren onderling, waardoor, naar we hopen binnen niet al te langen tijd, we der een vrije wereldhandel zal kunnen plaats hebben, waarbij wij echter niet moeten ver wachten, dat de oude welvaart spoedig zal weerkeeren. Daarvoor zijn de „verschuivin gen" in de voorziening der weieldbehoeften te aanzienlijk. In gevoelvolle woorden teekent spreker het persoonlijk en huiselijk leed van de werkloozen. Daarentegen wenschte hrj uit drukkelijk te wijzen op het vele, dat èn door de overheid èn door de kerkelijke en particuliere liefdadigheid wordt gedaan om dit leed te verzachten. Aan de Staatsbe moeiing op dit gebied acht hij echter, ook voor de betrokkenen, groote bezwaren ver bonden. De maatschappij heeft hier een taak. Onder deze buitengewone omstandig heden beeft de overheid op dit terrein een roeping te vervullen. Hierna zette spreker in een principieel betoog uiteen de roeping welke het Chris tendom in dezen tijd van maatschappelijke en zedelijke verwildering te vervullen heeft. Op deze lezing volgde nog een bespreking, waarin talrijke vragen werden gesteld, wel ke door den inleider werden beantwoord. Leerling-avond mej. F. Verhoeff. Britannia. Tot besluit van den cursus in rhythmisch dansen, gebarenspel en zang, heeft mej. F. Verhoef f gister een leerling-avond gegeven, waarop de kinderen aan ouders en belang stellenden eens hebben getoond tot welke alleraardigste resultaten hun lessen hebben geleid. Ongetwijfeld heeft mej. Verhoeff, daarin bijgestaan door de pianiste mej. Annie Meijer, met groote liefde en taaie volharding haar taak vervuld, daar de leer lingen, waaronder verschillende hummeltjes, het afwisselende programma zóó knap en keurig hebben uitgevoerd, dat de goed ge vulde zaal een en al bewondering en en thousiasme was. Nadat mej. Verhoeff een welkomstwoord had gesproken, inzonderheid tot den burge meester en mevr. van Woelderen, en dank had gebracht aan haar getrouwe hulp mej. Annie Meijer, alsmede aan mevr. S. Höfe- leinBekker (viool), die een f raaien tuil roode rozen ontving, en den heer B. Vleu gels (cello) voor hunne medewerking, ver schenen de kleuters in rhythmisch beweeg. Achtereenvolgens vergastten de kinderen daarna op een lief speelliedje, waarbij pop pen een voorname rol speelden (Kom, we zullen dansen gaan van S. MaathuisHe ken) een lichte, zwevende vlinderdans (snoezig gecostumeerd) een leuk, snoepe rig speelliedje uit „Onze Schatjes", waarin een deftig mevrouwtje, dat over een pracht-hulp in de huishouding beschikt, be zoek ontvangt van een vriendin met haar kroosteen beeldig dansje van Catharina van Rennes, dat echter iets vlugger tempo eischteen effectvollen dans in rococostijl en een feërieke fantasie van een kabouter, die in droomen verzonken onder een pad denstoel zit, terwijl schattige elfjes een be- valligen dans, teer als kantwerk, uitvoeren. Ook de nummers na de pauze hebben stellig aan de gespannen verwachtingen van de aanwezigen beantwoord. Daar was dan eerst Paderewski's welluidend Menuet, sierlijk gedanst door vier paren in flattee- rende pruikentijd-kleeding en als pièce de résistance van den avond, het danssprookje van Anna Helms „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" met muziek van C. M. von We ber. Op werkelijk boeiende wijze is dit aan een pantomime herinnerende werk uitge beeld Sneeuwwitje, de zeven dwergen, de appelvrouw, en de Prins met zijn gevolg hebben met een goed gevoel voor rhythme en muziek, geschraagd door een levendige fantasie, in dans, gebaar en spel de beken de geschiedenis heerlijk verteld. Dat We ber's verrukkelijke romantische muziek (Auffordening zum Tanz komt er twee maal in voor), waarvan het trio zich even als bij de overige nummers, muzikaal en kranig kweet, den indruk verhoogde, be hoeft geen betoog. Het publiek heeft leid ster en kinderen zeer toegejuichtenkele nummers moesten herhaald worden. Aan dé costumeering was zeer veel zorg besteed, evenzoo aan de ensceneering en het decor. Toch zouden enkele nummers nog aan glans gewonnen hebben, indien zij in een voor het oog rustiger omgeving waren opgevoerd. De daaruit voortvloeiende veel tijd eischende tooneelverandering zal daar aan echter wel niet vreemd zijn geweest. Ten slotte hadden de dames Verhoeff en Meijer den dank van de kinderen in ont vangst te nemen, 't welk gepaard ging met de aanbieding van schitterende bloemstuk ken, hetgeen de volle instemming van de zaal verwierf. N. R. V. Britannia. De heer Mantz opende gisteravond den avond met lichtbeelden welke gegeven werd door den heer Tulp, die spreken zou over Oostenrijk, met een wcord van blijdschap over de komst van den spreker van heden avond en een woord van teleurstelling over de matige opkomst der leden. De hoop uit sprekende, dat de heer Tulp toch met en thousiasme zijn rede zou hor len, noodigoe hij dezen uit een aanvang te maken. De spreker van dezen avond had gaarne de uit- noodiging der af dee ling aangenomen, omdat hij sympathiseert met de wijze, waarop de N. R. V. zoowel de zomer- als de winter sport in Oostenrijk propageert, waardoor het mogelijk was, dat het verbliji in Oosten rijk door Nederlanders vergeleken met dat van nog geen 10 jaar geleden geste gen is van 1600 tot 22.000. Na een kaartje op het witte doek geworpen te hebben van den tegenwoordigen bondsstaat Oostenrijk, die, niet alleen in zijn winter-, doch ook in zijn zomerpracht, het reizen erheen ten volle verdient, ving spr. zijn serie lichtbeel den aan met een algemeenen blik op Wee nen, genomen van uit het Kunsthistorisch museum, waarbij zich aansloten een rij ge zichten op mooie gebouwen zooals de Na tionale Bibliotheek, de drukte in de straten (Karnterstrasse bijv.), de stadsparken en ook op oud-Weenen, den dierentuin, het Stadion en het strandbad Ganzenlaüfel, waarbij spr. gelegenheid vond te spreken over een zgn. Heüringen-avond in een der buitentuinen van Weenen. Van Weenen uit voerde spr. ons den Bondsstaat door naar Graz, de Universiteitsstad maar tegelijk ook die der oude heertjes, zoo genoemd, omdat zich daar de gepensionneerden te rugtrekken met den berg er vlak bjj, die men beklimmen kan per trap of langs een serpentineweg naar Klagenfurt in Karin- thië aan den voet der Karawanken, waar de warmste meren uit Europa zijn. Van Graz trokken we naar Linz, waar ons den raad gegeven werd een tochtje met een der stoombooten stroomopwaarts te i aken tot Melk waar zich een beroemd klooster met rijken inhoud aan schatten bevindt, verder naar Salzburg, bekend om zijn Festspiele in de maand Augustus en naar Innsbrück, waar de Hollanders heel graag naar toe gaan. Van deze stad toonde spr. ons eenige beelden o.a. dat, waarop het huis met het gouden dak voorkomt, dat heet gelegd te zijn uit dukaten, welke de Turken als los geld betaald hebben. Daar Oostenrijk be kend is om zijn baden voor verschillende kwalen, werden op 't witte doek geworpen gezichten op of afbeeldingen van Bad Gastein, waar tusschen de hotels door een schitterende waterval loopt, bad Ischl (voor ademhalingsorganen), Bad Halle (jodium- baden), Bad Schauerbach en Gleichenberg (voor zenuwpatiënten). Vervolgens projec teerde spr. beelden uit Burgenland, waar veel aan veeteelt wordt gedaan en een aan tal beelden uit het Semmeringgebied om het eerste deel van den avond te besluiten met een film over Weenen, die ons tal van schitterende gebouwen (Parlement, kerken, Maria-Theresia-Monument enz.) deed aan schouwen, en ook het Prater als wandeling en sportveld. Na de pauze ging een film, waardoor we een schitterenden kijk kregen op de bergen van Oostenrijk met koetjes op de Alpenwei den en met hooibouw in het berggedeelte met typische boerenwoningen en groote kruisbeelden op de wegen, maar ook met sneeuw en ijs en bergmeren, met gletschcrs en het hulpmiddel om de hooge toppen te bereiken, nl. de kabelbaan. Na deze film, die schitterender beelden gaf dan de eerste, werden nog eenige lantarenplaatjes ge toond, waarbij als bijzonderheid werd ver meld, dat ze gekleurd waren door een 76-ja- rigen Oostenrgkschen schilder. Deze plaat jes gaven ons een typisch kijkje, niet alleen op schitterende gebouwen als de koepelzaal der Nationale Bibliotheek te Weenen of den ingang van het paleis Lichtenstein, maar ook op volkseigenaardigheden. Terwijl op een binnenplaats gewasschen en ge_werkt wordt, ziet men andere volwassenen een dansje uitvoeren. We bleven met deze plaat jes echter niet in Weenen, maar gingen ver der het land in om te genieten van fraaie gezichten in het gebergte, van bruggetjes over bergstroomen en van oude ruïnes we kregen een kjjkje op den wijnoogst langs de Donau, maar ook op eenige schoonen uit de Wach Au we zagen het springen van erts en het opgaan der zon over den rand van het gebergte en kleederdrachten uit Steiermark, we genoten van gezichten in de Hohe Tauern en verschillende meren we bewonderden verschillende sloten en zagen een jongetje uit het bergland met een bood schappenmand op den rug gaan fouragee- ren. Het woord van dank aan den spr. van den heer Mantz werd onderstreept door applaus van de aanwezigen. Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1934. Bijschrijven Nr. 536 Begrafenisonderneming „de Voorzorg", Nieuwstraat 76. Nr. 21 Cyvat, L., Flessehenstraat 13. Nr. 532 P. J. van Dalsen, Paul Kruger- straat 58. Nr. 488 Potjewijd, firma J. P., Harley- huis, Steenenbeer 1. Nr. 367 Vessem, M. J. van, v.h. firma Haarsma, St. Jacobsstraat 31. Nr. 534 Vlieger, J. J. de, Steenenbeer 7. Doorhalen: No. 350 Bensink, G. J., Boulevard Evert- sen 38. No. 21Bierbrouwerij „de Meiboom", Met- boombrouwerij, Hendrikstraat 22. Nr. 367 Groen, W. A„ v.h. firma Haars ma, St. Jacobsstraat 31. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Bezoek van de Koningin en prinses Juliana aan de bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. De opening van de luchtlijn naar Praag. Verkeers- examen voor schoolkinderen te Haarlem. Proeftocht van de „Rita", het nieuwe Shell-schip, gebouwd bij de Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam. De Bredero- herdenking in den Stadsschouwburg te Am sterdam. Het nieuwe embleem voor auto mobilisten tijdens de Emmabloem-collecte te Amsterdam. Goedkoope retours naar Londen 1935. Door de stoomvaart-maatschappij „Zee land" is een boekje uitgegeven met boven- staanden titel. Het boekje, waaraan bijzondere typogra fische zorg is besteed, bevat naast een voorwoord van Clinge Doorenbos een schat van keurige foto's. Verder komen er in voor inlichtingen en nuttige wenken voor hen, die dit jaar eens een uitstapje naai' Enge land willen maken en ook met dit interes sante land eens nader kennis willen maken. De prijzen zijn thans zoodanig geredu ceerd dat een bezoek aan Engeland zeker niet meer kost dan een uitstapje naar Bel gië, Frankrijk of Duitschland. Het boekje wordt op aanvraag aan dè stoomvaart-maatschappij „Zeeland" gratis toegezonden. Ontspanning aan werkloozen. Behalve de conversatie en diverse spelen, waarmede de werkloozen zich in het ont spanningslokaal Noordstraat 34 onledig hielden, was er dezen winter ook gelegen heid tot het vervaardigen van houtzaag- werk. Door verschillende personen is hier van gebruik gemaakt. De commissie gaf hiervoor het benoodigde materiaal, onder voorwaarde, dat zij van elk voorwerp twee stuks maakten, waarvan één ten bate van de kas van deze commissie kwam. Deze artikelen staan thans tentoonge steld in de etalage van de firma J. Dekker, Walstraat alhier, en zijn tegen elk aanne melijk bod te koop. De firma Dekker geeft hierover gaarne nadere inlichtingen. Wij verwezen U naar de advertentie voorkomende in dit blad. Bureau voor Rechtskundig Advies. In 1934 werden door bovengenoemd Bu reau, uitgaande van den Christ. Besturen bond, 49 zittingen gehouden en werden ad viezen verstrekt aan 263 personen. De gegeven adviezen en behandelde kwes ties zijn in te deelen als volgt Alimentatie 15, arbeidscontract 12, be lastingen 13, crisismaatregelen 7, erfrecht 15, huurkwesties 43, in- en uitschulden 32, koopcontracten 11, Ongevallenwet 24, scha devergoeding 18, diversen 71. MIDDELBURG Vreemdelingenverkeer. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Middelburg hield gisterenavond haar alge meene vergadering in de „Vergenoeging". De voorzitter, mr. J. Moolenburgh, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereeni ging vergeleken bij zusterverenigingen el ders, een bloeiende vereeniging is. Er is nog een goede financieele basis, al kan het be-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1