500 300 150 25 EERSTE BLAD No. 79 73e Jaargang 1935 WOENSDAG Uitgavefirma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 58-öO,Vlissingen. Telei 10 Postrekening G628T 3 ARRIL* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Middenstandscrïsiscrediet. Mat. Soc. Bew. Ds.VAN DUYL spreekt Donderdag 4 April in het „CONCERTGEBOUW" ELECTRISCH KOKEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG Qenoti KOUDEKERKE VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 et. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Flitsen In het jaarverslag van de Neder—-Jsche Middenstandsbank lazen wij over het re- geeringsmiddenstands-crisiscrediet het na volgende „Naar aanleiding van de wet inzake crisiscredietverleening aan den mid' denstand kon onze instelling in Juni in opdracht van de regeering een aanvang maken met het openen van rekening- courantcredieten of het verstrekken van voorschotten, onder garantie van den Staat. Van de vele aanvragen moest, vooral in den aanvang, een groot percentage worden afgewezen, omdat niet werd voldaan aan de voorwaarden, welke in de uitvoeringsbepalingen der wet waren gesteld. Een groot aantal aanvragen kon echter worden ingewilligd". Meer wordt hieromtrent niet vermeld. Evenmin is na te gaan, welke bedragen op die wijze zijn uitgezet. Het uitstaand cre- diet der Nederlandsche Middenstandsbank per ultimo December 1934 bedroeg 14.907.000 tegen 14.676.000 op ultimo 1933 en het verslag zegt hieromtrentDat het uitstaand crediet, niettegenstaande de inkrimping van de vraag naar normale bedrijfscredieten en het in mindere mate gebruikmaken van vroegere credieten een stijging vertoont, is een gevolg van het openen van crisiscredieten onder garantie van den Staat. De vermindering der werkelijke midden- standsbankcredieten is niet opgegeven, ergo men kan niets meer zeggen, dan dat min stens voor een goede drie ton credieten zijn verleend. Het kan ook wel meer dan 1 mil- lioen gulden zijn. Trouwens dit doet er wei nig toe. Het maximale bedrag dat gegeven kan worden is niet bepaald wel verstrekte de regeering een garantie aan de Neder landsche Middenstandsbank van 2 milli- oen ten behoeve van de middenstandscre- dieten, welke op speciale voorwaarden mogen worden verstrekt. Aan de Midden standsbank is overgelaten, hoe ver zij met het credietgeven gaan wil, want in geen ge val zal de Staat voor een grooter verlies aansprakelijk zijn dan de genoemde 2 milli- oen gulden. Om dit duidelijk, te maken komen wij eerst met de hoofdvraag „Welk risico kleeft er aan elk verleend crediet Wij zullen theoretische limites stellen. Neem aan, dat slechts credieten gegeven zouden worden, waarbij men op 100 ver lies moet rekenen. Dan kan de Nederland sche middenstand niet meer dan 2 millioen gulden uit dezen hoofde uitzetten, want dan heeft zij de grens van de staatsgarantie bereikt. Het andere theoretische uiterste wordt gevormd door de volkomen afwezig heid van risico. De regeeringsgarantie zou dan nimmer behoeven te worden aange sproken en de credietverleening kan zich dan ongelimiteerd uitstrekken, zoolang de Middenstand over voldoende middelen be schikt welke zij daarvoor wenscht te be stemmen. Deze uiterste grenzen zijn na tuurlijk niet logisch. Het risico beweegt zich daartusschen. Destijds, in en kort na den oorlog is er ook crisis-crediet aan den middenstand gegeven en de onbetaalde pos ten beliepen toen ongeveer 12 van de uitgezette bedragen. Misschien zou men nu veilig op een 25 k 30 delcredex kunnen rekenen. Hoe langer de evenwichtsversto- ring duurt, hoe grooter het risico wordt, "want geen enkel, nu goedgefundeerd be drijf is tenslotte bestand tegen een staag dalende koopkracht. Nemen wij, voor alle zekerheid, een delcredere aan van 50 hetgeen ongetwijfeld te hoog gegrepen is, dan zou de Nederlandsche Middenstands bank een bedrag van 4 millioen gulden kun- uitzetten. Men mag niet vergeten, dat het risico tijdens den looptijd van de post toe neemt, indien'de economische verhoudingen in den lande verder achteruitgaan. Met deze groote mogelijkheid moet de Midden standsbank rekenen. De internationale strubbelingen op politiek en economisch ge bied nemen toede risico-factor in den distribueerenden Middenstand stijgt. Er is echter nog een belangrijke factor. Het crisis-crediet kan alleen worden ge geven aan door de crisis t tj d e 1 y k illiquiie geworden bedrijven, die intrin siek echter gezond zijn. Weliswaar be dreven, die niet meer „credietbevoegd" zijn, Aanvang 8.15, Entree 20 ct. Werkloozen 10 cent. dus die geen bank-onderpand meer kun nen geven, maar die in alle geval crediet- waardig zijn gebleven, die dus in verband met de omstandigheden, aan hun verplich tingen zullen kunnen voldoen, tenminste, wanneer him tijd wordt gelaten. Hoeveel ondernemingen voldoen aan deze normen De financieel krachtigen beschik ken vanzelfsprekend over bank-onderpand worden dus door de Nederlandsche Midden standsbank op normale wyze geholpen. De andere bedrijven zullen hun crediet-aan- vraag wel hebben ingediend en de crediet verleening hebben verkregen. Doch de an deren Zij, die hun clientèle zien achteruit gaan en hun aantal clienten zien vermin deren. Die hun goodwill tot nul zien dalen, omdat een middenstandszaak slechts kan gedijen, wanneer er koopers komen. Wat met de doodgebloede zaken, die een groot verlies op hun batens zien prijken en die met een behoorlijk crediet zich zouden kun nen „umstellen Zulke bedrijven zijn in trinsiek niet meer gezond. Toch vormen de leiders kernen van groote waarde voor onze volkskracht. Want daarin ligt de kern van het cre- dietprobleem. Men kan opbouwen en men kan aan den gang houden. Wat de regee ring tot dusver met haar middenstands crïsiscrediet beoogt, is het aan den gang houden van nog intrinsiek gezonde bedrij ven. Dat de beunhazei. dienen te worden uitgeschakeld, zal niemand willen ontken nen, maar daarvoor zijn andere maatrege len noodig, welke in overweging zijn. Maar de tegenstelling van intrinsiek gezonde be drijven is niet het bedrijf van den beunhaas neen, het is het bedrijf van den hard wer kenden vakman, die door de crisis en tevens door de doelbewuste regeeringspolitiek in het moeras is geraakt. Voor deze slacht offers wordt niets gedaan. In België heeft de vorige regeermg wèl een aantal wetten in het leven geroepen, die ook den deugdelijken, maar verpau- periseerden middenstander hebben trachten te helpen. Het bestel van economische maatregelen heeft België echter niet kun nen redden er waren andere oorzaken, welke geleid hebben tot het regiem, dat Van Zeeland staat in te voeren. In dat nieuwe regiem zal ook aan de middenstandspro blemen groote aandacht worden gewijd. In het bekende „Plan van den Arbeid", van de hand van Hendrik de Man, die nu in het kabinet Van Zeeland is opgenomen, wordt een groote paragraaf aan den mid denstand geschonken, een paragraaf, die de moeite waard is te worden gelezen, daar het vaststaat dat men in België voor een gedeelte het Plan van den Arbeid zal vol gen. De Man constateert, dat er in mid denstandskringen een groote omwenteling is ontstaan de goederen van den midden stand, die vóór de versterkte mechanisatie bezig was, te dunnen, worden nu. weer ge vuld met de arbeiders, die door het ratio nalisatie-proces en de mechaniseering in de industrie, zijn uitgestooten. Deze mannen kunnen niet durend van steun leven niet alleen dat zij dit niet zouden willen, omdat arbeid nog steeds de grootste zegening is. welke aan de menschhei x is geschonken, maar ook omdat dit economisch niet ver antwoord mag worden genoemd. Daarom zegt De Man „men zal nader moeten on derzoeken in hoever de verschillende situa^ tie met vroeger dus tusschen den „ouderen middenstand" van den „nieuweren" zich in een verschillende maatschappelijke en poli tieke houding weerspiegelt". Afgezien van de Belgische devaluatie is het economische experiment dat aldaar zal worden ondernomen, van zeer groote belang voor ons middenstandswezen en wij zullen de ontwikkeling er van op den voet volgen. Hierop kan men natuurlijk niet vooruit- loopen, maar wat ongetwijfeld als vast staand mag worden beschouwd, is, dat het gebeuren in België een flinken stoot zal geven aan de ontwikkeling van de regee- ringssteun in ons land aan hen, die ernstig lijden onder de economische verschuivingen en momenteel noch door het normale mid- denstandscrediet, noch door het crisis-mid- denstandscrediet worden geholpen. Er moet iets worden gedaan. Het middenstandsprobleem in ons land werdt stiefmoederlijk bedeeld en hoe actief de drie middenstandsbonden ook optreden, men blijft tornen tegen den muur der deflatie. Het is dringend noodzakelijk, dat er een directeur-generaal voor den middenstand wordt benoemd. Niet dat door die benoe ming op zichzelf, ineens alle moeiïjkheden zouden zijn opgelost, integendeel, de pro blemen zullen dan pas worden gesteld, zul len dan pas in het speciale ambtelijke licht geraken en dan eerst zal men beseffen, hoe gecompliceerd, hoe moeilijk te ontwarren de talrijke middenstandsproblemen in wer kelijkheid zijn. Neen, de kracht van een directeur-generaal voor den middenstand ligt in de erkerning, dat deze stand van groote moreele, sociale en economische waarde is voor een volk en dat een goede functionneering van dien middenstand nood zakelijk is én voor bet productie-apparaat én voor de consumenten. Een van de problemen, die deze direc teur-generaal zal hebben op te lossen, is het probleem van het middenstandscrediet. Slechts de regeering kan de basis van dit crediet wijzigen, niet de middenstandsbank. De laatste is slechts het instrument, dat door de regeering wordt bespeeld. Zegt de regeering hier hebt ge een garantie, hier hebt ge de hoofdprincipes, die ge bij het uitleenen in acht moet nemen, komt daar mede uit. Welnu, dan kan die midden standsbank niets anders doen, dan 't angst vallig opvolgen van die instructie waarbij als hoofdgedachte vanzelf naar voren komtzorgt, dat zoo min mogelijk verliezen geleden worden, want het prestige der Bank zal worden aangetast, wanneer zij op een gegeven moment met groote verliezen bij de regeering zou moeten aan komen. Daarom komt tenslotte in het crisis- crediet toch de normale risico-factor weer naar voren. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE OP VRIJDAG 5 APRIL HALF DRIE. Toonzaal Koningsweg 45. N.V PZ.EM V. T. V. 29ste K.N.G.V.-marsch. Onze populaire V.T.V., die haar fees ten ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan opende met een groot gymnastiek- feest op den 2en Pinksterdag van het vo rige jaar, zal haar jubeljaar sluiten met de officieele ééndaagsche K.N.G.V.-wandel- tochten door Walcheren op Maandag 22 April a.s. (2en Paaschdag). Aan dezen 29en K.N.G.V.-marsch, welke loopt over parcour- sen van 15, 25 en 35 K.M., kunnen ook ver- eenigingen, clubs en particulieren deelne men, die geen lid zijn van het K.N.G.V. De start heeft des morgens om 10 uur plaats by het Grand "Hotel Britannia, alwaar ook de groote rust van de langste marsch-route gehouden zal worden. Elke deelnemer (deelneemster), die het parcours binnen den vastgestelden tyd volbrengt (15 K.M. in 4 uur, 25 K.M. in 6 uur, 35 K.M. in 8 uur), ontvangt een prachtige, speciaal voor de K.N.G.V.-marschen ontworpen, herinne- ringsmedaille, terwijl extra vereenigings- pryzen beschikbaar worden gesteld voor de vereeniging met het grootste aantal deelnemers (-neemsters), de verstkomende vereenigingen, den besten indruk, marsch- discipline enz. 's Avonds vindt in Britannia een gezellig samenzijn plaats. In het met fraaie foto's verluchte pro gramma, dat op zichzelf reeds een schitte rend reclame-middel is voor Walcheren in het algemeen en Vlissingen in het bijzonder, vinden we „een woord vooraf" van Vlis- sing's burgemeester Van Woelderen, be schermheer der V.T.V., waarin deze er op wijst, dat de gymnastiek en de wandelsport in de laatste jaren krachtig in Zeeland ge groeid zyn, dat de V.T.V. zich in den loop der jaren een eervolle plaats in de sportwe reld heeft veroverd en dat ons heerlyk mooie eiland Walcheren zich wel heel bij zonder leent voor de aloude wandelsport, waarover de geleerden het eens z\jn, dat zij steeds is en blijft de meest gezonde van alle sporten. Naast een opwekkend en uitnoodigend woord van het bestuur der V.T.V., treft men in dezen feestwyzer een voorwoord aan van den hoofdconsul van het K.N.G.V., den heer J. A. Bal, die daarin den wensch uit spreekt, dat de vereenigingen met Paschen in grooten getale naar Vlissingen zullen op trekken, niet om aan wedstrijden deel te nemen, want dat beoogen de wandeltochten niet, doch om de wandelsport als lichaams oefening te beschouwen en tevens te genie ten van Walcheren's prachtig natuurschoon, historische gebouwen, kleederdrachten enz. Voorts roept de secretaris van V.V.V., de heer Ad. Mets Jr., allen wandelaars een hartelijk welkom in Vlissingen toe. In een flink gedegen artikel zingt hij den lof over onze buitengewoon gunstig gelegen Schel- destad met al hare bekoorlijkheden en be minnelijkheden, om te besluiten met de beste wensch en voor het welslagen van den feestdag en het streven der turners. Ook wij hopen, dat het sympathieke werk der V.T.V. met schitterenden uitslag be kroond moge worden en dat Walcheren's schoone dreven zullen daveren van Jansen^ aardig „Marschlied 1935" (melodie „Wij gaan naar Rome"), dat het programma opent. Middelbaar onderwijs. Bij Kon., besluit van. 30 Maart is, met ingang van 1 September, aan J. de Wilde, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Vlissingen, Een afscheid. Maandagmiddag nam in allen eenvoud de heer IJ. Reidsma, majoor-rechercheur van politie, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, afscheid van het politiecorps. In tegenwoordigheid van zyn vrouw en kinderen werd de heer Reidsma het eerst toegesproken door den burgemeester, dén lieer C. A. van Woelderen, die zeide, dat het de wensch was van den commissaris en het geheele personeel, dat majoor Reidsma niet met stille trom zou verdwijnen. Na zijn loopbaan bij de marine en daarna bij de politie te hebben gememoreerd, wees de burgemeester er op, dat de thans scheiden de rechercheur een alleszins eervolle loop baan nad en hij met genoegen kan terug zien op zijn werk. Spreker hoopte, dat de heer Reidsma nog vele jaren met vrouw en kinderen van een welverdiend pensioen zal kunnen genieten. De commissaris van politie, de heer A. O. P. W. C. Gasinjet, sprak woorden van war me waardeering tot den scheidende, voor wien hij niets anders had dan gevoelens van respect, vriendschap en genegenheid. Namens het corps bood de brigadier van politie, de heer J. C. Harinck, als souvenir een schaakspel aan, terwijl de hoofdinspec teur namens de inspecteurs met eenige woorden den heer Reidsma dankte voor de prettige samenwerking. Nadat de heer Reidsma had dank ge bracht voor souvenir en hulde werd een foto gemaakt van deze plechtigheid. Aan mevrouw Reidsma werden bloemen uitgereikt. In de plaats van den thans gepension- neerden majoor-rechercheur Reidsma is be noemd tot rechercheur de wijkagent, de heer L. de Bad. Chr. Historische Unie. De afdeeling Vlissingen van de Christ. Historische Unie houdt Vrijdag a.s., des avonds S uur, een openbare vergadering in het gebouw van Christelijk Sociale Belan gen, Palingstraat. Als spreker zal optreden jhr. prof. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer. Een aanvaring. Het Duitsche stoomschip „Melilla", ko mende van Antwerpen en bestemd naar Vigo, is hedenochtend op de reede alhier in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Harmonides", komende van Antwerpen en bestemd naar Port Said. Beide schepen werden licht beschadigd en' zyh naar Antwerpen teruggekeerd voor reparatie. Van de „Melilla" werd de voorsteven om gebogen, terwijl van de „Harmonides" aan bakboord de waterlijn werd beschadigd en het schip een weinig water maakte. Er werd evenwel geen sleepboot-assistentie verlangd. Vakopleiding werkloozen. Gistermiddag had in de Ambachtsschool te Middelburg een bijeenkomst plaats van de leerlingen van den cursus autogeen las- schen en motorenkennis, om den uitslag te vernemen van het door hen afgelegd exa men. Deze byeenkomst werd bygewoond door den voorzitter der centrale commissie den heer ir. B. C. Roeters van Lennep en den heer J. Lorier, secretaris. De heer C. Doets, voorzitter van de com missie voor vakopleiding, hield een korte toespraak, waarna hij mededeeling deed welke cursisten een bewijs van deelname zullen ontvangen en aan den vervolgcursus mogen deelnemen. Voor het autogeen lasschen waren het de heeren R. van der Wielen, H. Blok, A. Ie Due, G. Meliefste, L. J. Steyhen, A. Steyn en J. Sturm van Middelburg L. Huibregtse en J. Adriaansen, Westkapelle F. Becks en L. de Rijke, Souburg en F. Krooneh, Vlis singen. Vijf cursisten zullen voor het theo retisch gedeelte een herexamen moeten af leggen, terwijl er 3 zijn afgewezen. Van den cursus motorentechniek ontvan gen het bewijs de heeren H. Blok, A. Ie Due, H. van der Linden, L. J. Steynen, W. P. Vergouwe en J. Breel te Middelburg en A. van Eenennaam te Souburg. Vijf cursis ten zullen een herexamen moeten afleggen. De heer ir. B. C. Roeters van Lennep sprak een woord van dank tot de heeren Margadant, R. van der Wielen en C. Mazu- re, welke onderwijs aan deze cursussen' hebben gegeven. Coöp. Crediet-, Spaar- en Depositobank voor Zeeland (G.A.) te Middelburg. By het einde van het 59e boekjaar, waar van de resultaten toe la-ten -een dividend uit te keeren van 5 bedroeg het saldo der spaar- en deposito-rekening 7668.97 (v.j. ƒ10787.74), een vermindering van ƒ3118.77, grootendeels een gevolg der tijdsomstandig heden. Het door de leden byeengebrachte kapi taal bedroeg 5411.76, t.w. 4600 aan vol gestorte aandeelen en 811.76 aan stortin gen op aandeelen te goed. De voorschotrekening bedraagt 16705.25 fv.j. 18940.25) verdeeld over 28 voor schotten. De winst bedroeg ƒ693.47, vermeerderd met 192.33y2 onverdeeld saldo Ao. Po., totaal 885.801/2, waarvan 154.251/2 be stemd wordt voor betaling van dividend belasting en over te dragen op nieuwe re kening 148. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middelburg. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Mid delburg is besloten op 1 Mei aan aandeel houders over 1934 5 dividend uit te keeren. Een bazaar. In de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg opende gistermiddag mevrouw Quarles van Ufford, de echtgenoote van den Com missaris der Koningin als eere-presidente den bazar ten bate van de Zeeuwsche Her vormde Diaconessen vereeniging, nadat ds. van Voorst Vader als voorzitter der afdee ling Middelburg gewezen had op de groote wenschelijkheid en noodzakelijkheid van de versterking der kas van deze afdeeling, wier beide wijkzusters zieken tegen geringe ver goeding of geheel gratis behandelen en ver plegen, ongeacht van welk geloof en over tuiging. De bazaar mocht zich reeds den eersten dag in een flink bezoek verheugen en" er bleek lust tot koopen en tot deelnemen aan verschillende attracties te zyn, zoodat den eersten dag reeds van een succes kan wor den gesproken. Aan dit succes hebben dc avonds zeker ook medegewerkt het Middelburgsch Salon orkest, dat onder leiding van den heer S. Sanders een uitgebreid programma uitvoer de en de goochelaar Fred. Rublon, die zijn verschillende mooie toeren uitvoerde. Loop der bevolking. (Tweede helft van Maart). Ingekomen: P. Klaasse en gezin, wijk A 201, uit Biggekerke P. Koppejan en gezin, wijk A 201, uit BiggekerkeJ. Schreflenberg, wijk A 201, uit Biggekerke W. van Leersem, wijk D 195, uit Middel-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1