500 300 25 DINSDAG 3 APRIL, 1000 EERSTE BLAD umo. 7 ai 73e Jüjjrgang: 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (j RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke werkloozencursussen. Het is niet altijd even gemakkelijk om de theoretische lessen in de klas, aan te vullen met lessen in de practijk. Voor goed technisch onderwijs is dit echter noodzake lijk. Gelukkig dar ook kreeg de leeraar van de cursus motor-kennis, dank zij de mede werking van de chefs van het Belgisch- en Nederlandsch Loodswezen, gistermiddag de gelegenheid met de cursisten van bovenge- noemden cursus een bezoek te brengen aan de mofcorbooten, welke de loodsen van en naar de schepen brengen en aan de red dingsboot. Daar in de drie verschillende booten ook drie verschillende typen motoren gebouwd zijn, kregen de cursisten dus heel wat te verhapstukken. Dit werd echter met het grootste genoe gen gedaan, vooral toen ook een der mo toren in „vol bedrijf" kon worden be schouwd. Namens de cursisten een woord van dank aan de heeren, door wiens toedoen zij dezen leerzamen middag doorbrachten. De Boekenweek (29 Maart6 April). Britannia. Wat wil de boekenweek? Op deze vraag hebben, zoowel de spreker van gisteravond, de heer dr. P. H. Ritter Jr. als de heer Bik ker, die den spreker inleidde, het antwoord gegeven. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, stipte de heer Bikker de moei lijke en omvangrijke taak aan van den boekhandelaar, die uit de duizenden boeken, welke verschijnen, maai* moet kiezen, wat hij zijn cliëntèle zal voorleggen. Gelukkig wordt z\jn taak in hooge mate vergemakke lijkt door de boekbespreking in de pers en door de behandeling van uitgaven door de radio. Maar een avond als deze is uitermate geschikt om den keten te sluiten „litera tor, boekhandelaar, publiek". Het verheugde spreker zeer, dat zoo velen Van de uitnoodi- ging gtsbruik haden gemaakt en hij gaf met blijdschap het woord aan dr. P. H. Rit ter Jr., die zou spreken over „Actueele boeken De man, die aan heel velen bekend is als de bewerker van het Zondagsche boeken- balfuurtje in de radio, zou nu, in levenden lijve, een soortgelijk onderwerp behandelen in zijns inziens gunstiger omstandigheden. Nu toch zou het publiek persoonlijk met hem in contact komen, wat, naar hij hoopte, zou leiden tot het stellen van vragen naar aanleiding van het gesprokene of over wat moeilijkheden op dit gebied opleverde. Na gewezen te hebben op een tentoonstelling van diverse soorten lectuur, die achter in de zaal was ingericht, behandelde spreker de verhouding van boekenschrijver tot lezer en wees er op, dat de eerste behoefte heeft om zich te uiten aan de gemeenschap, waardoor de literatuur een gemeenschapsverschijnsel wordt. Ook wees spreker op het verschil tusschen het boek en den mensch, waarmee men vertrouwelijk omgaat, waarbij hij den nadruk legt op 't geen het eerste ons niet alleen te „vertellen", maar ook te „zéggen" heeft. Want, aldus spreker, het boek heeft een heilige sfeer om zich, het vertelt ons over den binnenkant van het leven het lezen van een boek is als een bedwelmings middel, waardoor we, als 't ware uit ons eigen leven wegvluchten. Vandaar dat vele boeken geschreven zijn, spelende in andere landen, waarbij spreker er op wees, dat vaak de personen wel vreemdelingen zjjn in voorstelling, maar in daden handelen als Nederlanders. Vele dezer werken zijn niet zoozeer boeken met een dramatischen in slag als wel films in de literatuur, wat spre ker duidelijk maakte met „Bruiloft in Euro pa" van Marianne Philips, waarnaast hij plaatste werken als „Heeren, Knechten en Vrouwen", waar 't verleden niet gezocht wordt om den romantischen kant doch om de „geschiedenis", de „historie" zelf. Spre ker vond het daarom gelukkig, dat werken als van Couperus en Herman Heijermans worden herdrukt. Naar aanleiding van het feit, dat er zeer weinig poëzie wordt gelezen en dat ook boeken, die de nieuwe zakelijk beid vertegenwoordigen, evenmin erg in trek zijn, ging spreker na, wat hiervan de ooi-zaak kon zijn en vond voor de poëzie, dat deze een ontzaglijken inkeer in zichzelf eischt, wat juist gaat tegen het streven van zelfontvluchting in. Hierbij kwam ook ter sprake wat literatuur, wat lezen is, waarbij gewezen werd op de zelfherkenning. Om den toestand te verbeteren er is tegenwoor dig verhoogde leeslust, wat een verheugend feit is, ondanks het betrekkelijk weinig koo- pen van boeken gaf spreker aan, dat deze leeslust gepaard moest gaan met meer selectie, dat er neiging is naar volkskunst, waarbij werd opgemerkt, dat de uitspraak van een onzer bekende jongeren was, dat de goede, oudere schrijvers niet vergeten mochten worden. Het is daarom een geluk kig verschijnsel, dat de boekhandel begint beschouwingen te laten geven over de waar de van boeken. Tot slot gaf spreker een lijstje van vooraanstaande, uitgekomen boe ken Via Bodenbach van Anthonie Don ker Schaduw der bergen Stirnsted, ver taling uit het Zweedsch 4 levens Jet Lu- ber Moeras Arthur van Schendel De mensch van Nazareth J. C. Kelk Varia tie op het thema vrouw Cor Bruin De zakkennaaier grijpt naar het geluk (een roman uit de Zaanstreek) J. K. van Eer beek De turfschippers. Na een pauze, die een druk bezoek aan de tentoonstelling meebracht, hadden eenl- ge aanwezigen vragen gesteld over keuze van literatuur voor jonge leerlingen H.B.S., over methode van 't lezen, over de boeken op luchtvaartgebied, welke spreker beant woordde en waarbij hij er op wees, dat veel een kwestie was van individualiteit en dat als algemeen beginsel moest gelden keuze moet aansluiten bij eigen neiging lectuur thuis kan complimentair zijn voor de keuze op school. De werken op luchtvaartgebied kunnen nog niet concurreeren met die, ver schenen in 't buitenland. Nadat spr. eenige brokstukken uit eigen werk „Het Wel kom Schandaal" had voorgedragen, sloot de heer Bikker de bijeenkomst met dank aan den spreker. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De groote N.S.B.-Landdag te Amster dam. Aan den kop van de stoet komt de leider, ir. Mussert, het R.A.I. gebouw bin nen en een overzicht van het podium in het gebouw. Bezoek van den ex-keizer van Duitschland aan de bloemententoon stelling „Flora" te Heemstede. 40-jarig artsjubileum van dr. Mac Gillavry te Am sterdam. Demonstraties van de vrijwil lige brandweer te Soest. Het plaatsen van de eerste overspanning van de nieuwe Moerdijkbrug. Eenige onna men uit de voetbalwedstrijd HollandBelgië, gespeeld te Amsterdam. Reclasseeringsdag op 18 Mei a.s. Op Zaterdag 18 Mei a.s. zal over het ge heele Jand een speldjesdag worden gehou den, waarvan de opbrengst zal komen ten bate van de navolgende reclasseeringsver- eenigingen Nederlandsch Genootschap tot Stedelijke Verbetering van Gevangenen; R. Kath. ReclasseeringsvereenigingPro- 'testantsch Christelijke Reclasseeringsveree niging Leger des Heils Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken Internationale Orde van Goede Tempelieren Nationaal Christelijke Geheelonthoudersvereeniging en nog eenige andere vereenigingen, welke zich op reclas- seeringsgebied bewegen. Ook te dezer stede zal op dien dag een speldjesdag worden gehouden, waarvoor de vereischte toestemming reeds is verkregen. Er heeft zich in verband met dezen reclas seeringsdag te dezer stede gevormd een comité van aanbeveling onder voorzitter schap van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester, en waarin verder zitting heb ben de heeren W. P. Edelman, wethouder J. de Merj, wethouder A. O. F. W. C. Ga- sinjet, commissaris van politie ds. L. Klei- sen, predikantds. D. J. Vossers, predikant; ds. G. Smeenk, predikant J. B. M. Timp, pastoor M. J. Krug, ouderling Luth. Ge meente A. Staverman, arts J. C. Paap notaris ir. H. C. Wesseling, directeur Kon. Mij. „de Schelde" ir. O. G. Heldring, direc teur Vlismar dr. H. de Noo Bz., directeur K.H.B.S. J. J. Vis, leeraar M.O. H. A. J. G. Kaasjager, districtscommandant der Kon. Marechaussee. Voorts heeft zich gevormd een comité van voorbereiding, bestaande uitP. G. Laer- noes, vertegenwoordiger van het centraal bureau van reclasseeringsinstellingen, voor zitter mr. P. M. W. J. van der Slikke, namens het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen, secretaris, adres Nieuwendijk 10 J. A. Sorel, namens *de N.C.G.O.V., penningmeesterTh. de Waerd, officier L.d.H., namens het Leger des Heils P. J. Kruijsse, namens de Gere formeerde Vereeniging A. de Bart, namens de Spoorweg Onthoudersvereeniging da. A. J. van den Ban ds. L. J. C. Visbeek A. J. Guinee, namens de R. Kath. Reclasseerings vereeniging mej. Terwoerdt. Reeds thans bestaat gelegenheid zich aan het secretariaat van het comité van voorbe reiding (Nieuwendijk 10) aan te melden als collectant voor den te houden speldjesdag. Een najaarsprofetie der vergankelijkheid. Voor het comité Vlissingen van het Lu- therscn Genootschap voor In- en Uitwendi ge Zending trad gisteravond in de Luther- sche kerk op ds. B. E. J. Bik van Enkhui zen, met bovengenoemd onderwerp. Ds. C. F. Nolte opende de druk bezochte bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, sprak een kort openingswoord en gaf daarna het woord aan den spreker. Deze begon met het voorlezen van een gedeelte uit de profetieën van Jeremia en uit het boek der Openbarin gen, waarna hij een inleidend woord sprak. Hij wees er op dat wij tegenwoordig snel leven en dat wij heengaan naar een wereld- catastrophe. Crisis is er op allerlei gebied, op maatschappelijk, op economisch en ook op politiek en kerkelijk gebied. Deze vinden weer hun oorzaak in de religièuse crisis van dezen tijd. Er is afval van God en Zjjn Woord en het groepje, dat nog naar God en godsdienst vraagt, bestaat uit niet vele edelen en rijken. Na dit inleidend woord kwam de begaafde spreker tot zijn eigenlijk onderwerp. Een volledig verslag van deze met gloed uitgesproken tijdrede zou ons te ver voeren en volstaan wij met de mededee- ling dat ds. Bik naar aanleiding van de voorgelezen Schriftgedeelten zijn aandach tig gehoor bepaalde bij den tegenwoordigen toestand en hen opwekte pal te blijven staan bij de beginselen on. in Gods Woord geopen baard. Ds. Bik eindigde deze bijeenkomst met dankzegging, waarna nog gezongen werden twee verzen van het Lutherlied. Scheldekroniek. In no. 7 van de „Scheldekrortek", mede- deelingen van de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, wordt kennis gegeven dat de opgedane belangrijke erva ring op het gebied van gereedschapsfabri- cage, gemeend heeft, dienstbaar te kunnen maken aan de vervaardiging voor het gas- en waterleidingbedrijf van enkele bepaalde gereedschappen. Deze typen worden in bo vengenoemd nummer in het kort behandeld. Tusschen den tekst komen verschillende illustraties voor. MIDDELBURG Surséance van betaling verleend. Bij beschikking der Arr.-Rechtbank te Middelburg van 1 April 1935 is voorlooplg surséance van betaling verleend aan J. H. C. van Goozen, commissionnair in effecten, handel drijvende onder firmanaam H. C. Reyers, wonende te Middelburg. Tot bewindvoerder werd benoemd de heer mr. F. B. Evers, advocaat en procureur, wonende te Middelburg. De schuldeischers en de schuldenaar zullen worden opgeroe pen tegen Zaterdag 11 Mei 1935 v.m. 10.30 uur om op het verzoek te worden gehoord. Volgens de op de griffie der rechtbank te Middelburg ter visie gelegde stukken, be treffende de voorloopige surséance van be taling, verleend aan J. H. C. v. Goozen, com missionnair in effecten te Middelburg, han delende onder de firma H. C. Reijers, be dragen de passiva 133.431.22 en de activa 46.436.47, alzoo een schuld van 86.997.75. Een geslaagde 1 April mop. Het Panorama van verleden week bevatte een artikel met afbeeldingen van nieuwe postzegels, die van gisteren af in verschil lende landen zouden worden verkrijgbaar gesteld en die allen afbeeldingen bevatten van bekende personen uit de sportwereld. Zoo kwamen er van Nederland met man nen als Gerjsendorffer, Pijnenburg, Euwe, Bakhuis, Buziau, en dames als Rie Mas tenbroek en Willy den Oude. Gisterenmorgen werd reeds het postkan toor te Middelburg opgebeld met verzoek van die postz* _s te reserveeren en later op den dag kwamen er verschillende perso nen om „sportpostzegels" aan het postkan toor. Zij keerden allen met ledige handen terug, meermalen klonk de boodschap „Wij heb ben ze nog niet". Maar zij, die er om vroe gen, vergaten dat het kalenderblaadje aan wees1 ApriL OOST- EN WEST-SOUBURG Een zilveren jubileum. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. A. Louwers, waterbouwkundig op zichter bij den Polder Walcheren te Vlis singen, alhier als gemeente opzichter in dienst trad. Des morgens hebben Burgemeestér en Wethouders den jubilaris gehuldigd en hem een bloemstuk aangeboden. De secretaris heeft, ook namens de overige ambtenaren den heer Louwers geluk gewenscht en hem een foto in lijst ten geschenke gegeven. De jubilaris dankte allen voor hetgeen hem, zoowel in woord als in stoffelijke blijken van waardeering was aangeboden. De werkloosheid. Eind Februari 1935 bedroeg het aantal ingeschreven workloozen in deze gemeente 331. Gedurende Maart werden ingeschreven 20 en afgeschreven 61 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 12 personen. Aan gemiddeld 150 werd steun verleend. C. van Weele. f Gister is alhier op 75-jarigen leeftijd overleden de heer C. van Weèle, oud-hoofd der Openbarschool, voor welker belangen hij steeds, waar dit noodig mocht zijn, op de bres stond en er zijn beste krachten aan wijdde. Op sociaal gebied heeft de heer Van Weele zich verdienstelijk gemaakt als ad viseur bij de oprichting van de Werkmans- vereeniging te Oost en West Souburg, wiens adviezen steeds door de •"■ereeniging op hoogen prijs werden gesteld. Met den heer Van Weele is een geacht ingezetene heengegaan. ZOUTELANDE Vergadering anti-rev. kiesvereenigïng. Vrijdagavond vergaderde de anti-rev. kiesvereeniging alhier en steloe de volgende candidatenlijst vast voor den gemeenteraad: 1. J. Koppejan, 2. H. Maas, 3. F. de Witte, 4. A. Jóbse, 5. Job Wisue, 6. S. v. Sluijs, 7. A. Geschiere. Besloten werd nog vóór de verkiezing voor de Provinciale Staten een spreker te laten optreden in een openbare vergade ring. ARNEMUIDEN Geen typhusbacillen bi garnalen. Officieele tegenspraak. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren te Goes heeft het volgende rap port uitgebracht aan den burgemeester van Arnemuiden In verband met bet verschijnen van een courantenbericht op 29 Maart, waarin de geconstateerde gevallen van typhus te Roosendaal veroorzaakt zouden zijn door het eten van garnalen, die gevasschen wa ren met water uit een put te Arnemuiden, waarin typhusbacillen gevonden zouden zijn, deel ik u mede, dat dit bericht ten stellig ste kan worden tegengesproken. Begin Februari heeft zich in Arnemui den een geval van typhus voorgedaan, doch deze patient is direct naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd, terwijl tevens uit gebreide maatregelen zijn genomen om be smetting van garnalen te voorkomen. Na dezen uatum heeft zich geen geval van typhus voorgedaan, zooiat in Arne muiden geen typhus heerscht. De in Roosendaal geleverde garnalen wa ren ongepeld, niet met putwater gewas- schen, er is dus ook geen monster water genomen en er zijn bijgevolg ook geen typhusbacillen aangetoond, zooals het be richt in de dagbladen luidde. Het is dus twijfelachtig en zeifs onwaar schijnlijk dat de garnalen hier de besmet ting hebben veroorzaakt. Intusschen wordt het onderzoek in deze richting voortgezet. Onderscheidingen. Bjj Kon. besluit is toegekend de gouden eeremedaille der Oranje-Nassau Orde aan A. Goedegebure, commissaris of hoofd der brandweer te St. Annaland en is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan M. Pattist, gemeentebode te Aar denburg. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den Politierechter werden heden de navolgende zaken behandeld. A. W., 32 jaar, machinist te Souburg, verdacht van verduistering van een boom en een schommel te Souburg in Januari 1935 ten nadeele van J. Polderman, 10 b. s. 5 d. h. E. v. W., 61 jaar, jachtopziener te Kat- tendijke, verdacht van het doodschieten van Lwee aan een nder toebehoorende hon den in Januari onder Kattendijke. Vrrjge sproken. T. V., 47 jaar, caféhouder te Goes, ver dacht van beschadiging van een boom, toe behoorende aan de gemeente Goes op 81 Januari j.l. te Goes, 15 b. s. 10 d. h. ZOUTELANDE Het agentschap der „VHsslngsche Courant™ is van 1 April af gevestigd bij den Heer J. KRUIT, Eerste Zoutelandsche Boekhandel, Langedamschestraat 65, alwaar abonnementen (zoowel per kwartaal als per week) en advertenties worden aan» genomen. MODELLENBOEK VAN DRUKWERK TER INZAGE. J. A. v. d. H., 47 jaar, bankwerker te Middelburg, verdacht van beleediging te Souburg, op 4 Februari j.l. en verzet tegen de politie toen deze hem wegens dronken schap wilde aanhouden, 15 b. s. 10 d. h. B. M., 30 jaar, landbouwersknecht te Se- rooskerke (W.), verdacht van mishandeling van een dier te Serooskerke op 6 Februari j.l. door zonder redelijk doel een kalf ver schillende messteken toe te brengen, 50 b, s. 10 d. h. D. C. v. d. V., 31 jaar, te Heinkenszand, verdacht van mishandeling van een veld wachter en beschadiging van een fiets te Ovezande op 17 Februari j.l: Een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 25 b* s. 10 d. h. M. J. A., 20 jaar, hvr. J. v. K. te Middel burg, verdacht van mishandeling van Ci. Jongepier te Middelburg op 16 Februari jl. 10 b. s. 5 d. h. M. Z., hvr. A. G., 65 jaar te Ritthem, verdacht van beleediging van Ja. de Visser te Ritthem op 15 Februari jl. 10 b. s. 5 d. h. A. G., 21 jaar, te Goes, verdacht van be- leeGiring van Ja. Oppeneo te Goes op 13 Februari j.l. 10 b. s. 5 d. h. D. v. d. W., 28 jaar, tremmer te Koude- kerke, verdacht van beleediging van J* Koole te Vlissingen op 19 Februari j.l. 10 b. s. 5 d. h. P. B. 66 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van diefstal van vellen en schapen wol te Middelburg in Januari en Februari j.l. ten nadeele van de firma Polak aldaar» 2 maanden gevangenisstraf. Middenstand en Loterijvvet. De kantonrechter te Alkmaar heeft den voorzitter van het comité van Midden standers uit Warenhuizen wegens overtre ding van de Loterijwet veroordeeld tot 80 boete subsidiair 40 dagen hechtenis en de comitéleden elk tot 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. De voor de klanten bestemde prjjzen werden verbeurd verklaard en vernietiging bevolen. LUCHTVAART Het Nationaal Luchtvaartfonds. Het Haagsch Correspondentiebureau heeft bij den secretaris van het Nationaal Luchtvaartfonds, gep. kolonel Walaardt Sacré, geïnformeerd hoe d* stand van de werkzaamheden van het Fonds op het oogenblik is en of er reeds subsidies zijn toegekend, welke door het fonds gegeven zullen worden, wanneer ie' betreft plan nen of proeven, welke geacht worden te zijn in het belang van de nationale Neder landsche .uchtvaart. De heer Walaardt Sacré deelde ons mede, dat er in velerlei kringen groote belang stelling voor het Nationaal Luchtvaartfonds blijkt te bestaan. Er zijn dan ook tal van subsidie-aanvragen ingekomen, welke door het bestuur met de grootste zorg, met strikte onpartijdigheid en met nauwkeurig heid zijn onderzocht. Echter bleek dat grootste gedeelte van deze aanvragen, on derwerpen betrof welke van persoonlijk®» asi*d waren. Hot spreekt vanzelf, dat het Fonds daar niet op in kan gaan. Alle aan vragen betroffen zuiver locale of persoon lijke belangen en het verleenen van steun daaraan zou in strijd zijn met den grond slag van het Fonds n.l. het verleenen van steun aan aHe zaken die de nationale lucht vaart vooruit kunnen helpen en die of nog ■liet rijp gen^g zijn om door de regeering ter hand te worden genome^ of Le groote ledragen eischen v«>or een particulier. Het bestuur van het luchtvaartfonds heeft echter gemeend wel subsidie te moe ten verleenen aan de Nederlandsche Jeugd- luchtvaartbeweging. Deze beweging, welke in den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen hooren, stelt zich ten doel belangstelling te wekken onder de jeugd voor de luchtvaart en deze belangstelling gaande te houden en daarbij

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1