500 300 150 100 25 ERSTE BLAD No. 77 73e Jaargang 1935 MAANDAG litgsve: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tetef. 10 Postrekening 66281 1 ARRIL. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR TADS- EN PRQVINCIENIEUWS 4B0NNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- :igd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland •n Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- :erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gutden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. \NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ilt nummer bestaat uit 2 bladen KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- sn maken bekend, dat de op 22 Februari vastgestelde kiezerslijst, zooals deze lans luidt, tot 1 April van bet volgende >ar van kracht blijft, behoudens de wyzi- ingen daarin ten gevolge van rechterlijke .tspraken, welke wijziging der lijst beve- m te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de icletarie der gemeente ter inzake nederge- gd tegen betaling der kosten, stemdis- ictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar. Blissingen, 1 April 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verloting kunstkring „Het Zuiden". Zaterdagmiddag had in het Paviljoen n| den kunstkring „Het Zuiden" de verlo- g plaats van schilderijen en hout- edegravuren. Van de 11 schilderijen ble- ti er 5 te Vlissingen, 1 in Antwerpen, 1 Den Haag, 1 in Kloetinge, 1 in Goes, 1 Terneuzen en 1 Middelburg. Van de 24 utsneden bleven 8 stuks in Vlissingen, fyijl de overigen naar Middelburg, Goes, lyersum, Oostkapelle, Veere, Iiamper- ïd, Ter Hole, Den Haag, Ter Neuzen, recht, Wolphaartsdijk en Rotterdam zul- L Verhuizen. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids- middeling alhier staan als werkzoekenden géschreven jannen 1 drukker, 1 behanger, 35 ondwerkers, .3 loodgieters, 1 mandenma- r[ 1 mastieker, 17 metselaars, 22 opper den, 27 schilders, 13 stucadoors, 66 tim- ïflieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 3 Muiters, 4 opzichters, 3 machinaal-hout- Herkers, 9 meubelmakers, 7 politoerders, Stoffeerders, 1 kapper, 4 kleermakers, 2 ■schers, 2 schoenmakers, 525 metaalbe- irkers, 10 bierbottelaars/drankbereiders, brood/banketbakkers, 3 koks, 7 slagers, magazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, Winkelbedienden, 7 chauffeurs, 12 kell- rs, 45 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 38 tnsportarbeiders, 25 kantoorbedienden, 4 dienaars, 2 musici, 2 onderwijzers, 2 ba- i,$40 varensgezellen (w.o. stuurlui, machi- jten, stokers, matrozen, enz.) en 123 losse béiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 kantoorbe- mden, 1 onderwijzeres, 1 huishoudster, 4 instboden, 5 werksters. Totaal 1145 ingeschrevenen, waarvan 106 de werkverschaffing. Vorige week 1179 rsonen. Alzoo een vermindering van 34 rjtzoekenden. Gemengde Zangvereeniging „D.O.V." Concertgebouw. 'u verbinding met de Werklieden-Ver ding „De Schelde" gaf deze zangver- ife'ing Zaterdagavond wederom een uit- iring, waarop hetzelfde programma van i^tien dager geleden ten gehoore werd >racht. Ook nu kweet het koor zich on- ;de bekwame leiding van zijn directeur rlaan Hollaers op lofwaardige wijze van jtaak en oogstte het met de vertolking ijhet achttal mooie liederen veel succes. vr. Brandenburg wisselde ditmaal den trzang af met een drietal sopraan-soli ederloos van Diamant, Ave Verum van Bart en Zonnelied van Catharina van tnes waarbij geluid en voordracht te m waren en die haar dan ook veel bijval orgden. De heer.Charles Haaze was haar prima steun als beleider. 'a de pauze voerde de tooneelafdeeling klucht in twee bedrijven van Gerard ten „De truc van Tienus" op. Een dol aakelijke geschiedenis, waarin Tienus ten brui van geeft^om nog langer voor töffelheld te spelen en zijn bazige vrouw tba kléin krjjgt door voor te wenden, pet in zijn bovenkamer niet erg pluis Br. Vogel, bij wien Tienus als huis- cht in dienst is geweest, weet van den ad en helpt ook een handje mede om tha voorgoed te veranderen, terwijl rts eenige familieleden getuige zijn van omwenteling, welke zich tusschen de telieden .voltrekt. Het amusante stuk werd vlot gespeeld en oogstte een dave rend succes, getuige den lachstorm, die dikwerf door de zaal ging en het spontane applaus, dat de tooneelisten mochten in- casseeren. Een geanimeerd bal besloot den avond. Badhuis aan de Bonedijkstraat. Gedurende de week van 25 tot 30 Maart werden in het badhuis 377 baden genomen en wel 246 door heeren, 87 door dames en 44 door kinderen. Zaterdagvoormiddag half twaalf pas seerde de 10.000ste bezoeker aan de badin richting de kassa. Dit was mevr. Van de VeldeKooijmans, Schuitvaartgracht 95. Door het bestuur werd haar een gratis abonnementskaart aangeboden. De popula riteit waarin de badinrichting zich mag verheugen, zal de volgende 10.000 zeker nog spoediger doen bereiken. Nogmaals een afscheid in de Bomvrije kazerne. Men verzoekt ons opname van het vol gende Voor de lichting 1934 II van de 2e school- compagnie van het regiment kustartillerie, die met groot verlof is vertrokken, werd Vrijdag een afscheidsavond gegeven in de ontspanningszaal. Als altijd verleende me dewerking „The Minstrels" en een tooneei- club, gevormd door dienstplichtigen van de compagnie. Voor een geheel gevulde zaal, waaronder zeer vele genoodigden, opende de comman dant, de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, den avond met een hartelijk wel kom, in 't bijzonder aan ds. en mevr. Van der Giesen aan het voetbal-elftal van de Kon. marine, waartegen een elftal van 2- R.K.A. den dag te voren een wedstrijd had gespeeld, welke door 2-R.K.A. met 62 werd verloren, en aan den scheidsrechter bij dien wedstrijd. Nog deelde de commandant mede, dat mede waren uitgenoodigd dr. Broekhof en de voorzitter van het Militair Tehuis, doch dat van genoemde heeren bericht van ver hindering was ingekomen. De kapitein wensclite tenslotte allen een prettigen avond toe we moeten nog wel even opmerken dat het geheele gezin van den commandant aanwezig- was. Natuurlijk werd aangevangen met het spe len van het Wilhelmus, waarna de band het eerste gedeelte van zijn programma op keu rige wijze afwerkte, op gezette tijden ge assisteerd door de dienstplichtigen, zoodat al aanstonds de stemming er in zat. Hierna volgde een blijspel in 1 bedrijf, getiteld „Tonny wil fuiven", opgevoerd door de dienstplichtigen Rober, van Son, Zevenbergen, Verhoeks, de Rijke, Struijk en Rhodens. Dit blijspel werd op uitstekende wijze vertolkt en hoewel allen zeer goed speelden, willen we toch in 't bijzonder noe men den dpi. Rhodens, die zijn rol op mees terlijke wijze vertolkte. Een langdurig har telijk applaus was hun welverdiende loon Tijdens het gereedmaken van het tooneel zorgden een tweetal accordeonnisten met slagwerk steeds voor een op hoogen prijs gestelde afleiding, getuige het uitbundig applaus dat zij telkens hadden te incassee- ren. In de pauze werd gedurende den winter traditie geworden chocolademelk rondgediend. Na de pauze werd opgevoerd „De Lote- ry" door de dienstplichtigen Van Son en Zevenbergen schitterend was het spel van deze heeren, kortom het was af Een da verend en langdurig applaus was de juiste graadmeter voor het gepresteerde Hulde mannen Hierna volgde het tweede gedeelte van het programma van de band en gelukkig de vloeren en muren van de bomvrije ka zerne zijn zeer sterk, want nochtans zaten we niet stil op onze stoelen Een pracht- stemming onder de dienstplichtigen We noemen voorts nog een solonummer voor piano, gespeeld door den heer Zietse, lid van de band, waaruit bleek dat deze jeugdige speler schoone gaven in zich her bergt 1 Aan het eind van het programma nam de heer Hoek, leider van de band, op hartelijke wijze afscheid van den heer Haaze, hem dankende voor alles wat hg voor de band heeft gedaan en hoopte dat hij nog vele ja ren het eerelidmaatschap van de band zou blijven behouden (krachtig applaus). Hierna richtte de commandant, mr. Van der Slikke, zich tot den heer Haaze in een gevoelvolle en van groote waardeering ge tuigende rede, hem dank brengende voor het vele dat de heer Haaze voor den dienstplich tigen heeft gedaan en zgn groot aandeel ln den groei en den bloei van de band en bood tenslotte den heer Haaze een stoffelijk blijk van waardeering aan en hij hoopte hem nog vele malen in ons midden te zien. De heer Haaze dankte den commandant voor de vriendelijke woorden en het souve nir en den heer Hoek voor- de hartelijk© woorden en wenschte de hand een „Excel sior" toe. Hierna werd aan de winnende voetbalclub de door de cantinecommissie beschikbaar gestelde verguld-zilveren medaille uitge reikt en bovendien voor eiken speler een doos sigaretten. Als troostprijs ontving de ver liezende club een door een dpi. sergeant beschikbaar gestelde bronzen medaille en eveneens een doos sigaretten en wel onder het motto „pogen is ook schoon". Tenslotte bracht de commandant achter eenvolgens dank aan de band, de dpi. leden van de tooneelclub, den heer Angerman Sr. voor het schitterend grimeeren en den sergeant In 't Veld voor de goede zorgen voor den inwendigen mensch en voorts aan ieder, die op eenigerlei wijze had medege werkt om dezen avond te doen slagen. De dienstplichtige Rober dankte daarna den commandant voor dezen mooien avoncr en voorts voor alles wat de dpi. gedurende hun verblijf onder de wapenen, onder de uitnemende leiding van den commandant hebben genoten, alsmede den officieren en onderofficieren voor de goede behandeling en tenslotte den heer en mevr. Angerman voor de gastvrijheid en aangenamen omgang tijdens de repetitie's van de tooneelstukken. De dpi. Rober eindigde met een driewerf „hoera" voor den commandant, hetgeen door allen spontaan werd aangeheven. Met het spelen van het Wilhelmus werd deze avond beëindigd. MIDDELBURG Speldjes voor gedenkteeken H.M. de Koningin-Moeder. Het bestuur der vereeniring „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg, deelt mede, nu de aantallen speldj die de ver schillende gemeenten meenen te kunnen verkoopen voor het gedenkteeken voor H.M. de Koningin Moeder bekend zijn, het speldje bij den fabrikant is besteld. Men zal dus nog eenigen tijd geduld moeten hebben voor de speldjes aan de verschillende burge meesters kunnen worden verzonden. Verkiezing gemeenteraad. De R. Kath. kiesvereeniging te Middel burg heeft haar candidatenlijst voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad als volgt vastgesteld L. J. Mes (aftr.) J. A. M. Lambermont, D. Everaard en B. L. C. Scheers. Afscheid van den commissaris van politie. Zaterdag was de inspeeteurskamer op het politiebureaute Middelburg herschapen in een receptiezaal en zulks ter gelegenheid van het afscheid van den heer R. P. Brons als commissaris, als hoedanig hem met in gang van 1 April eervol ontslag wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd is verleend. Onder de talrijke aanwezigen werden op gemerkt de burgemeester, de gemeente secretaris, de hoofden van takken van ge meentediensten, de districtscommandant der rijksveldwacht, de rijksarchivaris, de voor zitter van de Broederschap van Commissa rissen van politie, de commissaris van poli tie te Goes een inspecteur van politie te Ter Neuzen, e.a. Als eerste spreker nam de burgemeester, de heer M. Fernhout, het woord. Spreker noemde het aangenaam aanwezig te kun nen zijn en van wat gezegd en gedaan werd niet maar enkel een zwijgend getuige te zijn, maar er gaarne met woord en daad een werkzaam aandeel in te hebben. Bij dit af scheid meent spreker in het terugzien, waartoe dat heengaan van den heer Brons noopt, mevrouw Brons te mogen betrek ken. Dit terugzien in het verleden kan zich niet tot de bijna 6-jarige periode te Middel burg beperken, maar gaat onwillekeurig be strijken héél den weg dien beiden gemeen schappelijk achter zich zien. Men kan nu eenmaal den ambtelijken diensttijd niet zien geheel los van het echtelijk en. huiselijk leven. Hij wees op de eervolle loophaan van den heer Brons bij de politie. Zeker heeft de heer Brons ook minder prettige herinneringen, o.a. aan de drommen stuurlui, die juist per ongeluk altjjd aan den wal zijn blijven staan. Maar er staat veel goeds tegenover. Bij dit persoonlijk woord behoeft spreker het niet te laten, maar hij heeft ook uit drukking te geven aan de gevoelens van den officier van justitie, den districtscomman dant der rijksveldwacht en van den ge meentesecretaris, die allen telkens met den heer Brons in ambtelijke aanrakin kwamen en daaraan vriendelijke herinneringen be waren. Van die allen heeft spreker de beste wen- schen voor de toekomst over te brengen en mede uit him naam veroorlooft hij zich een bescheiden souvenir aan den Middelburg- schen diensttijd en aan dezen dag aan te bieden. Zij kozen daartoe een ets van het stad huis, representeerend de stad, die het laat ste terrein was van de politioneele werk zaamheid van den heer Brons. In het stad huis moge gekarakteriseerd zijn de twee ledige taak, die de heer Brons te Middel burg heeft vervuld uitvoerder en handha ver te zijn van de wet en van het overheids gezag, en als hulp-officier van justitie me de-bewaker van het recht. Spreker wenschte den heer en mevrouw Brons met hun gezin een voorspoedige, van God gezegende, toekomst en vele aange name jaren van rust in het schoone Soest. De tweede spreker was de heer R. A. Avink, inspecteur van politie eerste klasse, die er op wees, dat men niet in den geest van den heer Brons zou hebben gehandeld als men het afscheid niet op bescheiden wijze zou hebben doen plaats hebben. Spreker bood namens het superieur per soneel, den agent-rechercheur, den rijks archivaris, de rijksveldwacht en den rijks rechercheur, den concierge van het bureau, de hoofden van takken van gemeentedienst, de gemeente-geneesheeren, den secretaris van den armenraad en de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" en „Handelsbe lang" den heer Brons verschillende souve nirs aan. Het waren een rooktafel, een leeslamp, een sigarendoos met platé-zilveren deksel met inscriptie, een kist sigaren en een vaasje met bloemen. De voorzitter van de Broederschap van Commissarissen, de heer A. L. van Beuse- kom, zeide, dat de burgemeester hem voor is geweest in het schetsen van den levens loop van den heer Brons, maar spreker wil de doen uitkomen hoe men den heer Brons nimmer op de vergaderingen van de Broe derschap mistte en hoe hij door deelneming aan de besprekingen blijk gaf met de orga nisatie mede te leven. Namens de Broederschap bood spreker den heer Brons volgens traditie een zilve ren aschbak aan. De heer E. C. Wierts van Coehoorn, com missaris van politie te Goes, sloot zich aan bii de goede wenschen voor de toekomst door den heer Van Beusekom gesproken. Namens den Alg. Ned. Politiebond sprak de heer M. C. Hack, inspecteur te Terneu zen en schetste hoe de heer Brons deze or ganisatie 30 jaar trouw is gebleven en vooral namens de onderafdeeling Walche ren bracht spreker den heer Brons dank voor zijn toewijding, terwijl hij ramens die onderafdeeling mevrouw Brons een mand bloemen aanbood. De heer J. F. Vermeulen, directeur van den gemeentelijken reinigingsdienst, bracht namens de hoofden van takken van dienst den heer Brons dank voor zijn vriendschap en wees er op, dat juist op het initiatief van den heer Brons de band tusschen cte hoofdambtenaren is versterkt, wat ook in het belang van de takken van dienst was. De heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk" schetste hoe de heer Brons steeds bereid was die vereeni ging hulp te verleenen en in het bijzonder dacht spreker aan de groote feesten bij den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Wat spreker vroeg, werd ingewilligd. De heer G. van Nederveen getuigde na mens „Handelsbelang" ook van de groote medewerking door die vereeniging steeds ondervonden. De beer Brons zeide, dat na zooveel woorden van waardeering het spreken hem niet gemakkelijk viel, omdat allerlei herin neringen bij hem opkomen. Dank bracht spreker aan den burgemeester voor zijn woorden, van den heer Avink getuigde spr., dat hij in hem een zeer bekwaam ambtenaar en inspecteur heeft gehad en achtereen volgens dankte spreker ook de andere hee ren voor hun woorden en niet minder voor de aangeboden geschenken. Hij zal aan allen een zeer aangename herinnering bewaren. De heer Avink deelde nog mede, dat de officier van justitie, de heer mr. W, F. E. baron Van der Feltz, evenals de commissa ris van politie te Vlissingen en de opper wachtmeester van de Kon. maréchaussee aldaar bericht van verhindering hadden ge zonden. De heer W. Heijboer, gemeenteveld wachter te Wissekerke, vroeger agent van politie te Zierikzee, zond een ets van het stadhuis in genoemde gemeente met een begeleidend schrijven. Tenslotte hebben alle aanwezigen per soonlijk afscheid van den heer Brons en zijn familieleden genomen. Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfabriek „Walcheren". Vrijdagmiddag hield onder voorzitter schap van-den heer. Simonse te Sint-Lau- ZOUTELANDE Het agentschap der „Vlissingsche Courant" is van heden af gevestigd bij den Heer W. KRUIT, Eerste Zoutelandsche Boekhandel, Langedamschestraat 65. rens bovengenoemde vereeniging haar al- gemeene vergadering in de sociëteit „Sint Joris" te Middelburg. De voorzitter heette den aanwezigen wel kom en wijdde apart eenige woorden aan de ter vergadering aanwezige nieuwe leden, waarbij hij den wensch uitsprak dat nog vele leveranciers dit voorbeeld zouden vol gen. De crisis doet zich nog steeds in erge mate gevoelen, terwijl nog geen enkel licht puntje te bespeuren valtongetwijfeld ziet de toestand voor de veehouders er donker uit. Nadat de notulen der vorige algemeen© vergadering onveranderd waren goedge keurd deed de directeur verschillende mede- deelingen over den gang van zaken. Het aan tal leveranciers neemt nog gestadig toe. In de eerste 3 perioden (a 4 weken) van dit jaar werden reeds ontvangen 3.210.000 L. melk, d.i. 550.000 liters melk meer dan in dezelfde periode van 1934. De marktpositie van de boter, kaas en melkpoeder is zeer slecht, hetwelk thans mede voor een groot deel te wijten is aan de onzekere houding van het Engelsche pond en den Belgischen franc. Van den productenverkoop in fles- schen en den detailverkoop van boter kan nog een niet onbelangrijke vooruitgang worden geconstateerd. De rekening en verantwoording over 1934 werden onveranderd goedgekeurd. Bij de rondvraag werden zeer veel vragen gesteld ten opzichte van de 1 Juni a.s. in werking tredende beperkte steunregeling. Aan het jaarverslag 1934 ontleenen wij nog het volgende Ontvangen werden plm. 12 millioen liters melk (191255 liters geleverde room op melk omgerekend). Bovendien gingen nog 2.2 millioen liters melk direct van de melk veehouders naar de slijters. Verkocht wer den 5099121 liters losse melk, 53655 heele en 59094 halve flesschen gesteriliseerde melk, 168299 halve liters karnemelk, 52815/1 en 10534/2 flesschen karnemelk, 111166 flesschen pap, 11807 halve liters slagroom, 4119894 halve liters taptemelk, 9890 flesschen melkyoghurt, 231120 K.G. boter, 22972 kazen, 12869 flesschen fosco en 20299 K.G. melkpoeder. De opbrengst daarvan was 764325.38. Het gemiddelde vetgehalte van de in 1934 aangevoerde melk bedroeg 3.17 De gebouwen en inventaris komen op de balans voor tot een bedrag van ƒ150.000. Het reservefonds i*: 10.000 groot. Een onderscheiding. De koning van Italië heeft den heer P< W. M. Hoegen van Hoogelande, consul van dat rijk te Middelburg, benoemd tot officier in de Kroonorde van Italië. OOST- EN WEST-SOUBURG De Nieuwe Abeele krijgt een postbestelling meer. Op een indertijd gedaan verzoek van de bewoners van de Nieuwe Abeele en omge ving om zoo mogelijk een postbestelling meer te krijgen, (tot voor kort was er maar één bestelling daags) schijnt goedgunstig beschikt te zijn. Thans wordt n.l. ook des avonds een post bezorgd, waardoor een groot ongerief is opgeheven. Een vaste tramhalte aan de Nieuwe Abeele. Op het indertijd gedaan verzoek van den heer Abeleven Sr. en een aantal medebewo ners van de Nieuwe Abeele en omgeving, om ter plaatse bij de brug over de water gang een vaste tramhalte te verkrijgen en verder aldaar een wachtlokaal geplaatst te zien, is door de bevoegde autoriteiten wel willend beschikt. Dat zulks voor de bewo ners aldaar in het algemeen voor het rei zend publiek van groot belang is zal ieder, die den toestand ter plaatse kent, wel be amen. Dat velen jegens den heer Abeleven dankbaar gestemd zijn voor de moeite, die hij zich in deze getroost heeft, is vanzelf sprekend. Jaarvergadering Boerenleenbank. Vrijdagavond j.l, kwam de coöperatieve Boerenleenbank in 21ste jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. Louwerse^ wees er in zijn openingswoord op, dat het jaar 1934 er een was van groote moeilijk heden op financieel gebied, daar nog altijd de crisis zich gelden laat. Een enkele ver betering kan gelukkig geconstateerd wor-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1