500 300 25 WOENSDAG 27 MAART EERSTE BLAD No. 73- 73e Jaargang! UitgaveFirma F. VAH OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 71 iemae GRATIS Coöperatie en middenstand. STADS- EN PROVÏNCIENIEÜWS -1933 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen KMjarfqaS-flfooraraé's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Flitsen In tijden van langdurige en ernstige evenwichtsverstoringen in het economische leven, beginnen de menschen zich hoe lan ger hoe meer tegen elkander te verzetten, in stede van juist te zoeken naar hetgeen hen bindt om gezamenlijk tegen de crisis op te treden- Geleidelijk aan is ons land verdeeld in individuen met volkomen aan elkander tegengestelde belangen. Men spreekt bijv. van den landbouw, maar ner gens heerscht zooveel verdeeldheid, zooveel verscheidenheid als juist in den landbouw. In normale perioden werken deze betrekke lijk onafhankelijk en zeer zeker harmonisch, doch in tijden, dat bovendien een bepaald bedrag onder hen moet worden verdeeld, is er van harmonie niet de minste sprake meer. Hetzelfde geldt ook in den detail handel. Hier heeft men het groot-kapita listisch bedrijf, de distribueerende midden stand en de coöperaties. In normale tijden leven deze naast elkander natuurlijk be staat er af en toe een vinnige concurrentie, maar er bestaat ongetwijfeld een natuur lijke tendenz om elkanders terrein zooveel mogelijk te ontzien. Alle drie hebben hun waardevolle plaats ln de maatschappij geen van deze schakels zal de concurrent kunnen missen, omdat zij elkander in toom houden, prijsexcessen we ten tegen te gaan en, daarbij waken voor verstarring. Zij voeden elkander op, om het zoo te noemen. In crisistijden echter wordt dit anders. Dan treden zij vanzelfsprekend meer op elkanders terrein en dan zal de sterkste natuurlijk ook de grootste voordeelen be dingen. Hoe meer de nationale koopkracht daalt, hoe meer er door de verschillende groepen gezocht zal worden naar de gaatjes waar nog zaken te doen zijn. Nét als bij andere bedrijfsgroepen zullen de tegenstel lingen zich ook hier gaan toespitsen en men zal naar de Overheid loopen om steun tegen den ander. De Overheid zal met de wenschen en verlangens, door de verschil lende groepen geuit, in zooverre rekening te houden hebben, dat een zoo billijk moge lijke co-ordinatie zal kunnen worden door gevoerd. In landbouwkringen heeft de coöperatie al bijzondere voordeelen geno ten, voordeelen, die door den aard der coöperatieve beweging Vanzelfsprekend moesten toevallen. Wanneer men maatre gelen moest nemen, waarop controle drin gend noodzakelijk is, hoe kan men dan anders terecht komen dan bij die instellin gen waar die controle het meeste efficient kon zijn. Daar waren de coöperaties deug delijker objecten voor het door de regee ring gestelde doel dan de van elkander ge scheiden, sterk individualistische midden standers. Indien ook hij de middenstanders de saamhoorigheidsgedachte beter was gegroeid, dan zouden ook hun organisaties wellicht zijn ingeschakeld. Nu moest die taak worden gegeven aan de coöperaties en waar het menschelijk is, dat men bet eigen belang, waar zulks mogelijk is, dient in stede van het algemeen belang was het te begrijpen, dat de nieuwe positie van de coöperatie in den landbouw ook dienstig werd gemaakt aan het coöperatie-idee. Het is zooals gezegd, aan de Overheid om een niet billijke uitwas af te snijden, en co-ordi- neerend tewerk te gaan. Men moet daarbij niet .vergeten, dat de maatschappij uit haar zelf wegen zoekt om aan systeem-fouten een einde te maken. De onafhankelijke middenstan'heeft in vroe gere jaren slechts aan zichzelf gedacht en niet altijd aan de belangen van haar clientèle, de consumenten. Niet steeds werd de noodige service gegeven, niet altijd werd met de prijszetting met de belangen van de afnemers rekening gehouden. Toen de mid denstand nog floreerde, won het groeps- egoisme het van de logica, van het toekom stige belang. Vandaar, dat de coöperatie kon groeien, de coöperatie, die zich niet schuldig maakte, tenminste destijds, aan dat groeps-egoisme. Ook vonden de op kapi talistische basis geschoeide groot-bedrijven een dankbaar arbeidsveld in de distributie vrij, juist door het gebrek aan vooruitzien en van saamhoorigheid bij de onafhanke lijke middenstanders. De drie, elkaar becon- curreerende typen der distributie kregen hierdoor een eigen bestaansgrond en zooals met alles in deze wereld, groeiden zij naar elkander toe zonder elkander te kunnen benaderen in eensgezindheid. De oorspronkelijke verschillen zijn niet meer zoo groot als vroeger ook de coöpe raties willen winst maken, houden zich bij hun prijzen aan die van den onafhankelijken middenstand. Zij zullen elkander in deze crisis nog fel bestrijden, maar vermoedelijk zal ook nu de basis kunnen worden gelegd voor een samenwerking, die zij het niet vrijwillig, in alle geval door de ordenings gedachte zal moeten ontstaan. Wat is ordening anders dan het over bruggen van tegenstellingen Men vergeet dit zoo dikwijls. Geleidelik zijn de tegenstel lingen in de wereld zoo enorm groot ge worden, dat de chaos slechts kan worden bestreden door ordening met behulp van de Overheid. Ook in den distribueerenden mid denstand. Vandaar, dat men niet té veel aandacht moet besteden aan plaatselijke uitingen van haat en concurrentienijd. Ge organiseerd zal men tenslotte toch moeten komen tot eenigen vorm van onderling overleg. Men wint niets door elkander fel te blijven bestrijden men verliest er eerder door. Verkiezing Provinciale Staten. Hedenmorgen had de vergadering plaats op het stadhuis te Middelburg van het cen traal stembureau voor de Provinciale Sta ten voor de trekking van de volgorde der lijsten voor het stembiljet voor de stemming op 17 April a.s. Alvorens hiertoe werd overgegaan stelde de heer Littooy de vraag of het niet moge lijk was geweest om op de lijst van de anti- rev. partij in Zierikzee, waarop vergeten was namen van gemachtigden te vermelden voor het verbinden der lijsten, alsnog die namen te plaatsen. De voorzitter deelde mede, dat dit geheet een kwestie was van het hoofdstembureau in den kieskring Zierikzee en niet van het centraal stembureau, maar naar de meening van spreker mochten de namen in geen ge val er later op worden aangebracht. Daarna ging men tot trekking over en wel het eerst voor de gelijkluidende of ver bonden lijsten in alle of bepaalde kringen. Daarbij kwam no. 1 de Staatkundig Ger. Partij 2. de Vrijz.-Dem. Partij 3. de Chr.- Hist. Partij 4 de R. Kath. Staatspartij •5. de Anti-Rev. Partij 6. De Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" 7. De S. D. A. P. 8. de N.S.B. 9. de Herv. Geref. Par tij (alleen in Middelburg en Tholen) 10. de Vrij-Katholiek Kalle (alleen Hulst en Sluis). Nu moest nog de plaats aangewezen wor den voor de Anti-Rev. lijst in den kring Zierikzee en kon daarvoor tusschen de no.s 5, 9 en 10, die niet in dien kieskring voor kwamen, geloot worden. Getrokken werd 5, zoodat de Anti-Rev. lijst in geheel Zee land 5 is. De R. Kath. hadden opzettelijk hun lijst in Hulst niet verbonden en daarvoor kon worden getrokken tusschen 4 en 9, waarbij 9 uit de bus kwam. De R. Kath. hebben dus in zes kringen no. 4 en in Hulst no. 9. Openbare Leeszaal. Ter gelegenheid van de Boekenweek zal van 30 Maart tot 6 April in de openbare leeszaal een tentoonstelling georganiseerd worden betreffende de geschiedenis van Zeeland. Het materiaal hiervoor is met de grootste welwillendheid afgestaan door de Provinciale Bibliotheek te Middelburg, ter wijl ook een gedeelte werd verzorgd door den Vlissingscben boekhandel. Naar volledigheid is niet gestreefd het is slechts de bedoeling narist het actueele boek ook belangstelling te wekken voor het „oude .boek", .waarin zooveel schoons en interessants bewaard is. Iedere echte Zeeuw zal hiervan kunnen genieten. We hopen dan ook dat zoowel jong als oud in de Week van het boek eens een kijkje zal gaan nemen in de Badhuisstraat 64. Per autobus rond Walcheren. De N.V. Stoomtram „Walcheren", die reeds autobusdiensten organiseert van Mid delburg over Serooskerke én Oostkapelle naar Domburg en van Middelburg over Koudekerke en Zoutelande naar Westka- pelle, heeft thans voor de zomermaanden concessie gevraagd voor het traject West- kapelleDomburg, zoodat men dan een voornaam deel van Zeeland's tuin per auto bus rond kan rijden. De N.V. exploiteert de stoomtram van Middelburg en Viissingen via Koudekerke en Westkapelle naar Dom burg. Het reizigersvervoer per tram is zeer klein. Een tijdrede. Blijkens achterstaande advertentie zal ds. B. E. J. Bik van Enkhuizen, die a.s. Zondag in de Luth. kerk een predikbeurt vervult, Maandagavond daaraanvolgende, een tijd rede houden met als onderwerp „Een Najaarsprofetie der Vergankelijkheid". De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. MIDDELBURG Gewest Zeeland van „Patrimonium". Gisteravond hield het Gewest Zeeland van „Patrimonium" in het Militair Tehuis te Middelburg haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander, die na opening op de gebruike lijke wijze in zijn welkomstwoord wees op de zich veranderende structuur in het maat schappelijk leven, aan welke wij ons hebben aan te passen, in overeenstemming met de beginselen van Gods Woord. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. de Lange te Goes, getuigde van veel vaak moeizamen arbeid. Het valt in Chris telijk Zeeland zeer moeilijk de Christelijk- sociale gedachte ingang te doen vinden. Bij het Gewest waren aangesloten 13 afdeelin- gen met 388 leden. Te Veere werd een ar- deeling opgericht. Op verschillende plaatsen werden vanwege het Gewestelijk bestuur vergaderingen gehouden. Aan alle kerkera den in Zeeland werd een circulaire gezon den met vragenlijst betreffende het sociale leven >n de gemeenten. De ontvangen ant woorden werden breedvoerig door den secre taris besproken. De conclusie, is, dat er voor „Patrimonium" nog werk te over ls. Na eenige bespreking werd het verslag, met dank aan den secretaris, voor het zeer vele werk door hem in het afgeloopen jaar verricht, goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. W. Louwerse te Serooskerke, bleek dat de ontvangsten waren 247.47'/^, de uitgaven 174.66, batig saldo 72.81 f2- Tot bestuursleden werden herkozen de beeren J. de Bruijne te Viissingen, W. de Buck te Meliskerke en A. de Lange te Goes. In een bestaande vacature werd gekozen de heer A. Schout te Serooskerke. De heer R. Hagoort van Utrecht, lid van het verbondsbestuur, hield daarna een rede over „Hoe staan wij tegenover het orde- ningsvraagstuk Spreker wees er op, dat dit vraagstuk midden in dezen tijd staat en „Patrimo nium" staat er geenszins afwijzend tegen over. Reeds eenige tientallen van jaren is de kwestie van ordening van het bedrijfs leven op den voorgrond getreden en de hui dige crisis vraagt hiervoor nog meer de aandacht. Het woord „ordening" is een nieuwe vorm voor wat al jaren bezig is zich te ontwik kelen medezeggingschap, bedrijfsorganisa tie, enz. Alleen over de systemen wordt niet gelijk gedacht en men richt het oog naar Rusland, Italië en Duitschland. Spreker wees er op dat de ordeningsge dachte een vrucht is van de Christelijke gedachten sfeer. In den Corintherbrief wijst Paulus reeds op de ordening welke noodig is voor de gansche samenleving. Groen van Prinsterer, dr. Kuyper en Talma hebben dit beginsel dan ook steeds gepropageerd en vooral Talma heeft het in praktijk trach ten te brengen. De economische crisis heeft de roep om ordening nog sterker naar voren doen ko men, ook door partijen welke hier vroeger niets voor voelden. Men zij echter voorzichtig dat wij hier niet krijgen een ordening naar een of ander buitenlandsch model. De ordening moet opkomen uit de orga nen van werkgevers en werknemers zelf en de overheid heeft dan te sanctioneeren en te stimuleeren. Dr. Colijn en mr. Van Steen- berghe nemen dan ook naar sprekers mee ning het juiste standpunt in, De regeering leidton een richting zooals de Christelijk sociale" beweging zich steeds voor oogen heeft gesteld. Dit legt ons verplichtingen op om een gezonden groei te bevorderen. V olksonderwijs. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs in een der zalen van de „Eendracht" onder voorzitter schap van dr. C. Orbaan. Naar aanleiding van de notulen der vo rige vergadering, deelde de heer J. W. Spinnaay nog mede, dat volgens een nadere beschikking van den minister, kinderen, die op 1 September 6 jaar worden, dat jaar nog mogen worden toegelaten tot de lagere school. Aan de afdeeling Gapinge is 10 toege kend in de kosten'van het vervoer van kin deren per autobus naar Veere. Ieder jaar zal opnieuw over het al of niet geven van subsidie in dezen worden beslist. Ook was een verzoek ingekomen van de afdeeling Zaamslag om steun voor vervoer van kinderen van Othene naar de school te Zaamslag. Hierover is tot tweemaal toe gediscus sieerd. Het bestuur meende, dat men zich tot steun in naaste omgeving en wel op Walcheren moet bepalen, doch sommige leden meenden, dat de financiën steun ver- leenen ook in dit geval wel toelaat. Van andere zijde werd er op gewezen, dat deze kinderen nu 5.8 K.M. vervoerd worden, doch dat Terneuzen maar 2.4 K.M. ver wijderd is. Besloten werd ten slotte in deze nog eens advies te vragen aan den algemeenen secre taris, den heer Klaêts de Vries en dan de kwestie nog eens nader onder de oogen te zien. Het nieuwe reglement is door het hoofd bestuur goedgekeurd en in werking getre den. Het aantal leden stc 934 weder en wel van 343 tot 369, L .3 het 405. De rekening van den penningmeester, den heer C. Roelands, wees aan in ont vangst 602, uitgaaf 568, alzoo een goed slot van 34, met het goed slot over 1933 132. De Mlddelburgsche burgerwacht. Dinsdagavond vergaderde de Vereeniging „Middelburgsche Burgerwacht" in het voor malige Militair Hospitaal, onder voorzitter schap van mr. W. F. E. baron van der Feltz, die in zijn openingswoord wees op de verwisseling van commandant door de benoeming van mr. P. M. Wilbrenninck, in hoogere functie elders. Al verheugt spreker zich over die bevordering, toch betreurt hij dat heengaan, omdat hij van de burger wacht gemaakt heeft, wat er van te maken was. Spr. bracht mr. Wilbrenninck daar voor hartelijk dank, welke dank hem na mens de vereeniging schriftelijk zal worden overgebracht, zulks onder applaus der ver gadering. Hierna had met enkele toepasselijke woorden de installatie plaats van den nieu wen commandant, den heer J. H. Voort- huijsen, en de beëediging van 10 nieuwe leden. De leden kunnen voor zichzelf op den tweeden Paaschdag deelnemen aan de wan deltocht van de V.T.V. te Viissingen, terwijl in den a.s. zomer deel wordt genomen aan een avondoefening te Ritthem. De laatste kameroefening zal op 2 April plaats hebben. Aan het verslag over 1934 uitgebracht door den voorzitter, ontleenen wij, dat her innerd wordt aan de verkregen toestem ming van den minister van defensie om kamerschietoefeningen te houden aan het eenigszins dalen van het ledental door ver trek naar elders aan het droevig verlies door het overlijden van den heer Van der Kuip aan de totstandkoming van een nieuwe personeelformatie en aan de talrijke successen op wedstrijden. De rekening van den penningmeester, den heer G. M. Mes, was door de kascommissie accoord bevonden en werd nu goedgekeurd. In plaats van de heeren dr. K. H. Hui- zinga en K. Helder, die niet meer in aan merking wenschten te komen en in de va cature ontstaan door het vertrek van mr. R. M. van Dusseldorp, koos de vergadering tot bestuursleden de heeren jbr. F. Bee- laerts van Blokland, W. G. F. Blokpoel en J. Osté, zulks bjj acclamatie. De nieuwbenoemde commandant bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zette in het kort het doel der burger wachten uiteen. De heer J. C. F. van Kamer hield nog een belangwekkende inleiding over hot lucht- gevaar. Openbare gerechtelijke verkooping. Door de rechtbank te Middelburg is he den in het openbaar aan den meestbiedende verkocht het aan de scheepswerf „De Hoek- sche Brug" te Terneuzen liggende ruim 550 ton groote staalijzeren sleepschip „Lucia", THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN waarop destijds gerechtelijk beslag werd gelegd. De verkoop geschiedde ten verzoeke van de N.V. Eerste Ned. Scheepsverband Mij. te Rotterdam, krachtens een loopende vordering ten bedrage van 12.600 ten laste van den schipper-eigenaar van het vaartuig. Koopster was mr. A. Bolle q.q., advocaat te Middelburg voor een bedrag van 13.500. Beëediging notaris. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden beeedigd als no taris, R. Batten, candidaat-notaris te Viis singen. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den Zaterdag ingeschreven als werkzoeken den 1074 mannen en 22 vrouwen, waarvan 990 mannen en 17 vrouwen geheel werkloos. De vorige week was het aantal geheel werk- loozen 1012 mannen en 16 vrouwen. Een vermindering dus met 21. OOST- EN WEST-SOUBURG Een tooneeluitvoering. Zaterdag a.s. geeft de schiet- en tooneel- vereeniging „Marnix van St. Aldegonde-' een tooneeluitvoering in de zaal van den heer Millenaar te West-Souburg. Op her haald verzoek zal opgevoerd worden „Een groote nul", blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch van Gustav Schebanck, door Jac. de Vos. Dit stuk is in Januari jl. opge voerd en oogstte toen een bijzonder succes. De vereeniging beschikt dan ook over uit stekende amateurs-tooneelspelers en -speel sters, wier voordracht en mimiek aan ge schoolde vak-artisten doet denken. Verder verwijzen wij naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Gevonden voorwerpen. Glacé dameshandschoen bij M. Arendse, Paspportstraat 3 gouden broche, bij Den Engelsman, Ritth. straat 45 glacé hand schoen bij Kieboom, Beciusstraat 10 zilve ren heerenring bij wed. Landmeter, Kanaal straat 105 ijzeren wiel, vermoedelijk van aanhangwagen bij M. Arendse, Ritth. straat 9 belastingplaatje bij Geljon. Nieuwstr. 74. ZOUTELANDE Candidaten gemeenteraad. De Christelijk Historische kiesvereenïging alhier, heeft de volgende candidatenlijst voor den gemeenteraad opgemaakt 1. J. Stroo, 2. A. Maljaars, 3. E. Janse, 4. D. Kleinepier, 5. P. de Visser, 6. D. de Vries, 7. P. Leijnse. KOUDEKERKE Christelijk historische kiesvereenigïng. Maandag trad als spreker op voor de C.-H. Kiesvereeniging alhier den heer W. de Ridder, lid der Provinciale Staten. Nadat de voorzitter, den heer A. Smit, met gebed deze vergadering had geopend, heette hij den spreker en de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Hierna kreeg de spreker het woord. Deze gaf allereerst een overzicht van het verleden, daarna besprak hij het heden en tenslotte wat zyn de ver wachtingen van de toekomst. Sterk deed hij uitkomen, dat in deze moeilijke tijds omstandigheden de gemoederen zeer ge prikkeld worden en men wel eens daardoor een verkeerden stap doet. Hij waarschuwde de aanwezigen toch vooral niet aan belan- genpolitiek te doen, aangezien deze, het welk in de historie al meermalen is geble ken, tot verderf leidt. Hierna werd een uit eenzetting gegeven wat door de Provinciale Staten in de afgeloopen vier jaar is ge daan. Van de gelegenheid tot yragen stellen,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1