1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 25 MAART EERSTE BLAD IVO. 71 73e Jaargang- 1935 Oitini: firma F. Mi DE VELDE Mlrul üMO.Hiissiiju. Iilit ID Fostiiktiini Still Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Tlieuive Kwartaal- Abonné's GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonneme n speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Enkele opnamen van het voetbal-kam pioenschap. Een filmbal in het Carlton- hotel te Amsterdam. Een foto van den te Amsterdam op 69-jarigen leeftijd overle den bekenden chirurg, prof. dr. O. Lanz. Een voorjaarsmarsch over 3 K.M. van de wandelsportvereeniging „Al zingende voor waarts" te Amsterdam. De Nederland- sche tenniskampioenschappen in „Frascati" te Amsterdam. Officieele opening van de jeugdherberg te Emmen. De finish van den 24 uursrit, georganiseerd door de vrij willige burgerwacht te Amsterdam. De Engelsche ministers sir John Simon en lord Eden op Schiphol geland, op hun doorreis naar Berlijn. Wilt U zonder pijn loopen, dan: Timmerman's zes teenenschoenen koopen. Alléén TIMMERMAN Bellamypark 54, Vlissingen. houd, Souburg C. A. de Keijzer, Bergen op Zoom M. Trommelen, Goes G. Pleijte, Breskens J. Krijtenberg, 't Zand A. Wijs- veld, Souburg en K. J. Kuijper, Middelburg. Zes cursisten kregen geen diploma. De leerling C. van der Linde, heeft na mens allemaal en H. J. Veenink nog in het bijzonder namens de leerlingen van den ma chinistencursus van de ambachtsschool, zoowel den kring der Z.L.M. als nog: meer in het bijzonder den heer Visscher dank ge bracht voor de ontvangen lessen. OOST- EN WEST-SOUBURG In de modder blijven steken. Verschillende landwegen in onze omge ving zijn in de laatste jaren heel wat ver beterd door verharding en anderzins, toch zijn er nóg, die bij regenachtig weer, zoo als wij dat in de laatste dagen gehad heb ben, minder voor een autorit geschikt zijn. Dit ondervond Zaterdagmiddag een auto mobilist, toen hij met zijn auto in den Mo lenweg zoo vast in.de modder bleef steken, dat hij .verplicht was door modder wadend en in een piasregentje met stormvlaagjes, in den omtrek hulp te gaan zoeken. Een flink paard knapte het zaakje spoe dig op en wist de auto uit de modder te trekken, zonder dat deze averij had. Of bles toen de auto op de Rittbemscbe straat was beland hinnikte van pret, dat zelfs zijn doodsvijand bem soms nog noodig heeft of uit louter schadenfreude, konden wij niet te weten komen. OOSTKAPELLE Het Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle. Het is heden voor bestuur, directie en verder bij de stichting Zonneveld betrokke nen een dag van beteekenis, nu het nieuw aangebouwde deel in gebruik kor worden gesteld en de onthulling plaats had van een gedenkplaat ter eere van de nagedachtenis van de stichtster, mejuffrouw E. D. van den Broecke. Terwijl wij in het volgende nummer nader op een en ander hopen terug te komen, ver melden wij thans reeds, dat hedenmorgen het dagelijksch bestuur bloemen op het graf van wijlen mejuffrouw Van den Broe cke heeft neergelegd en dat de onthulling van de .plaat is geschied door mevrouw Qüarles van Ufford, echtgenoote van den Commissaris der Koningin. Wel zijn wij in de gelegenheid een en an der te melden over hetgeen de voorzitter der stichting, dr. C. Orbaan te Middelburg, voornemens was te zeggen, nadat hij ver schillende personen en organisaties had ver welkomd. Spr. achtte het een aangename plicht iets van de wordingsgeschiedenis van Zonneveld en den nieuwbouw mede te deelen. In het begin van deze eeuw, rijpte bij mej. Van den Broecke het plan op Walche ren een inrichting te stichten, waar zwakke Zeeuwsche en zoo mogelijk ook andere kinderen herstel van gezondheid zouden kunnen vinden. De financiën tot uitvoering van dit plan bracht zij zelve mede, evenals de liefderijke toewijding, die door het hoofd der inrichting zou moeten worden betoond. Zoo werd de stichting haar levenswerk al evenzeer als haar levensdoel. Gemakkelijk is de oprichting niet van stapel geloopen. De badplaats Domburg griezelde en een aantal tegenstanders schoot als paddestoe len uit den grond. Maar mannen als dr. Ber denis van Berlekom en dr. Hoorweg en de toenmalige inspecteur der volksgezondheid, dr. Den Houter, stonden op de bres. De te genstanders hebben den bouw van de par ticuliere stichting Zonneveld niet tegen kunnen houden en in 1909 is de inrichting geopend. Oostkapelle verleende asylrecht en dit is ongetwijfeld mede oorzaak dat burgemeester jhr. Van Terjlingen in het stichtingsbestuur van heden is opgenomen. Van den aanvang af tot heden was dr. Vaandrager er de enthousiaste, behandelen de geneesheer. De oorlogsjaren brachten vele moeilijkhe den, maar mej. Van den Broecke gaf geen kamp, Eiken zomer opnieuw, 20 jaar lang, wijdde zij zich vrijwillig en uit behoefte des harten, aan de op zich genomen levenstaak. Spreker wil vergeten, dat voor dit zeer bij zondere provinciale monument niet altijd de belangstelling bestond, die het toekwam, maar wel mem oreeren, dat het klimmen der jaren aan de stichtster een welverdiende Koninklijke onderscheiding ten deel viel en dat zij zich bewust werd, dat de toekomst van haar Zonneveld veilig moest worden ge steld. Zij dacht het zich op den.duur als een onderdeel van de Prov. Zeeuwsche Vereeni- ging tot bestrijding der t.b.c., het werd ech ter een zelfstandige stichting, met een zelfstandig bestuur, onder patronaat van die vereeniging en dr. Hoorweg, de districts t.b.c. arts werd de eerste voorzitter. Ge bouwen, terreinen en een belangrijk stich tingskapitaal, werden aan de zorgen van het stichtingsbestuur overgedragen. Kort daarop werd zuster Out tot directrice be noemd en werd het plan uitgevoerd ook 's winters open te blijven. In October 1932 overleed mej. Van den Broecke en mocht spr. met enkele woorden aan haar open graf, de belofte afleggen, haar stichting in haar geest te zullen handhaven. Dit sloot de mogelijkheid van verbouwing niet uit, gezien het feit, dat bij testamentaire be schikking nog een nieuw bedrag voor den eventueelen nieuwbouw werd gereserveerd. Het bestuur was huiverig al te spoedig stap pen in deze richting te doen, maar de ijve rige secretaresse-penningmeesteresse, me vrouw Van der Have, bracht het contact met een al even ijverig architect uit Hilver sum, den heer De Groot. Mede in verband met een bezoek van den inspecteur der Volksgezondheid dr. Veeger, op 16 Februari 1932 en van zijn opvolger, dr. Bantjes op 28 Juli 1933, kreeg de heer De Groot opdracht voor het uitwerken van een verbouwingsplain met de bedoeling jon gens en meisjes te scheiden, evenals de kin deren met een positieve en een negatieve Von Pirquet'sche reactie. Zoo mogelijk en zoo noodig moet het aantal kunnen worden opgevoerd tot 35 patiëntjes. Op 10 October vergaderde het bestuur over een plan van ruim 14.000 raming. Het is in den tijd, dat Rotterdam naar Zonneveld begon te eva- cueeren, wat na een bezoek van dr. Wage- ner leidde tot een voorloopig 5-jarig con tract voor pl.m. 30 kinderen en tot den op zet voor een veel grootscher project, waar bij plaats zal zijn voor 50 kinderen. De kos ten kwamen nu op ongeveer 35.000. Nog menigmaal heeft de heer De Groot het plan moeten wijzigen, doch op 17 Maart 1934 is het definitieve plan goedgekeurd en op 28 Juni de bouw gegund, waarbij het eindbe drag getaxeerd werd op 45.000. Begin Juli ging de spade in den grond. Thans kunnen de genoodigden het resul taat aanschouwen. Diegenen, die zich de oude situatie nog herinneren, zullen bemerken, dat er in het oude gebouw heel veel is veranderd en dat er een aanzienlijke nieuwbouw is bijgeko men met grootere en kleinere zalen, ruime corridors, een dokterskamer enz. Natuurlijk is de begrooting eenigszins overschreden. Spr. dankt aannemers en on der-aannemers voor de goede wijze, waarop zij hun opdrachten hebben uitgevoerd. Maar ook aan den architect, die woonachtig in Hilversum, toch trouw aanwezig was en in den heer G. de Wilde een voortreffelijk plaatsvervanger en controleur had en mede aan den heer Van der Have, die niet alleen zijn vrouw, maar ook zijn eigen kennis voor tuinaanpassing beschikbaar stelde. Hierna bracht spreker dank aan direc trice Out, die juist heen gaat, voor al haar goede zorgen in de afgeloopen jaren aan de inrichting betoond, al bewaart spr. de ove rige woorden van afscheid liever tot een meer intieme bijeenkomst. De a.s. directrice, zuster Drenth, begint met deze openingsplechtigheid. Spr. hoopte, dat zij in deze verjongde inrichting tot hare tevredenheid en die van het bestuur zal werken. Van harte wenschte spr. ook dr. Vaan drager geluk met dezen dag en hoopte nog een lange reeks van jaren hem in het nieu we milieu verbonden te zien. Reeds onmiddellijk na het overlijden van mej. Van den Broecke rijpte het plan bij het bestuur door een eenvoudige gedenk plaat haar naam definitief aan Zonneveld te verbinden. De dag van de opening van den nieuwbouw leek daartoe de aangewezen dag. Men had dit, gezien de eenvoud van wijlen mej. Van den Broecke „entre nous" kunnen houden. Het bestuur heeft gemeend, niet aldus te moeten handelen. Overigens heeft het bestuur de eenvoudige daad van hulde zonder meer niet verwaarloosd door het leggen van een krams op het graf en het aldaar eenige oogenblikken in stil ge peins vertoeven. Maar het is goed, dat op de daad van mej. Van den Broecke nog eens het volle licht wordt geworpen, waarop haar levenswerk recht heeft. Zonneveld neemt een eenige en zeer bijzondere plaats in Zeeland in de stichtster heeft op den dag van heden recht op de waardeering van een ieder, die oog heeft voor zaken van provinciale waarde en hart heeft voor da den van diepe philantrophie, naastenliefde en barmhartigheid. Het doet goed, dat ook de familie van mej. Van den Broecke ver tegenwoordigd is om hiervan getuige te zijn. Bij bijzondere gebeurtenissen van natio nale beteekenis wordt onze geëerbiedigde Landsvrouwe uitgenoodigd. Is het wonder, dat het bestuur op dezen dag voor dit pro vinciale monument de medewerking van onze hoogste provinciale Vrouwe vroeg. Dat dit vrijmoedig verzoek onmiddellijk en zon der eenig voorbehoud werd ingewilligd, treft het bestuur d'ep en schenkt opnieuw de overtuiging, dat mej. Van den Broecke inderdaad rechten kan doen gelden op volle Zeeuwsche waardeering. Het bevestigt te vens opnieuw, dat wat men reeds wist, nl., dat de belangen van Zeeland de volle be langstelling van mevrouw Quarles hebben. Spreker verzocht mevr. Quarles tot de plechtige onthulling te willen overgaan en zegde haar bij voorbaat dank voor de vol brenging van deze daad van piëteit. Nog werd het woord gevoerd door den heer jhr. W. G. van Teijlingen, burgemees ter van Oostkapelle, die er zijn spijt over uitdrukte dat de edele schenkster van Zon neveld, mej. Van den Broecke, dezen dag niet meer heeft mogen beleven. Hierna verzocht spr. allen te volgen naar de hal voor de onthulling. 1 BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad te Breskens komt Dins dag a.s. bijeen. Op de agenda komen de vol gende punten voor 1. Jaarwedde burgemeesters (circulaire Ged. Staten i.z. dienstjaren der wethou ders) 2. Drankwet (opnieuw vaststelling van de belastingverordeningen). 3. Vischmijn. 4. Winkelsluitingswet (opnieuw vaststel ling van de winkelsluitingsverordening) 5. Benoeming onderwijzeres. TERNEUZEN Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- VI.anderen. In de Zaterdag gehouden vergadering opende de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, de vergadering met een woord van welkom aan de leden, in het bijzonder aan den heer I. van Melle, die het vorige jaar opnieuw als lid der Kamer is herkozen en thans voor het eerst aanwezig is. Hij gaf voorts een uitvoerig overzicht omtrent de werkzaamheden der Kamer en den stand van handel en bedrijf over het afgeloopen jaar, waarin, tegenover enkele lichtpunten, over het algemeen op donker wordende schaduwen moet worden gewezen en waarbij hij de vrees uitsprak, dat we nog niet op het laagste punt zijn aangeland. Herkozen werden de heeren J. A. van Rompu, voorzitter, P. A. Neeteson, voor zitter der afd. Grootbedrijf, plaatsverv. C. Wind van Merkesteijn, voorzitter afd. Klein bedrijf J. M. Oggei, plaatsverv. A. de Vrieze. Tot leden der financieele commissie werden herbenoemd de heeren A. van 't Hoff en G. F. P. van der Peijl en verkozen de heer I. van Melle. Tot leden der commissie vcir het Han delsregister zijn herbenoemd de heeren A< van 't Hoff, A. J. Wijffels en J. F. de Klerk. Goedkeuring werd verleend aan den door het bureau verleenden steun aan een adres van betonfabrikanten aan der. minister van Economische Zaken, verzoekende hooger invoerrecht of contingenteering voor be tonnen voorwerpen. Breedvoerig werd beraadslaagd over het wetsvoorstel tot tolheffing in verband met versnelden bruggenbouw. Ofschoon de Ka mer zich wel kan vereenigen met het stel sel van tolvrije bruggen en wegen, acht zij toch in het algemeen de actie die tegen dat wetsvoorstel wordt gevoerd, overdreven en komt deze haar niet sympathiek voor, het geen voortspruit uit de omstandigheden, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van den overtocht over de Schelde ver keert. Bij de Kamer bestaat Vzwaar, dat de bruggen tolvrij zouden gemaakt worden door een hoogere belasting op f benzine, zonder dat dan de voorwaarden voor het passeeren over rivieren in Nederland geheel gelijk gesteld zou worden, dus ook over de veren, die moeten beschouwd worden als een verlengstuk van de wegen. Zonder dit laatste zou een streek als ZeeuwschVlaan- deren alleen door een hoogere belasting gedrukt worden, evenrls zulks het geval is met de hoogere wegenbelasting, terwijl het motorrijtuigverkeer er, met het beperkt wegennet in de streek zelf, niet van kan profiteeren. In overeenstemming met het voorstel van hef Bureau zal de Kamer dez» meening kenbaar maken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het denkbeeld van een der leden om steun te verleenen aan het streven der Noord-Brabantsche Kamers, die daarvoor te 's-Hertoge.ibosch een vergadering hielden, om in de eerste plaats te verkrijgen tolvrije bruggen, vond geen steun. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Nederlandsche Binnen- beurtvaartvereeniging, die bezwaar maakt tegen het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot regeling van het binnen- vaartrecht, meer speciaal tegen de beper- Kunst naar Kracht. Concertgebouw. De bonte avond, Zaterdag door deze ver eeniging voor een volle in cabaret-stijl op gestelde zaal gegeven, is een groot succes geworden. De leider, Kees de Ruijter, had het leeuwenaandeel in het veelkleurige pro gramma van ruim twintig nummers, welke non-stop werden gelanceerd. Als steeds had Kees met zijn gezellige praatjes spoedig de lachers op zijn hand, de prettige stemming was er en bleef er, dank zij zijn uitg'ebreid repertoire, waaruit hij de juiste keuze wist te doen. In declamatie en allerlei liedjes heeft hij weer rake, grappige dingen ge zegd vermakelijk was hij in de katten- ballade, aller-koddigst in de parodie op de Duitsche actrice, bijzonder goed van type en allure als antiquaar, welk nummer, mede door de levende schilderijen „Moeder vreugd", „Moedersmart" en „De dans", een waar hoogtepunt vormde. Kees' optreden werd afgewisseld door enkele dames, die meer liedjes van den gevoeligen kant brach ten een viertal keurig gecostumeerde da mes, die een revuedans uitvoerdeneen dame, die zich opperbest van baar voor dracht als verliefde dienstbode kweeteen dame, die met goede stem-„Marie Louise" zong een heer, die met sympathiek geluid, doch zeer moeilijk te verstaan, het Dom klokken-lied ten gehoore brachthet lol lige ensemble-nummer „Zeilen" alsmede door een accordeon-duo, dat verschillende schlagers in prijzenswaardig samenspel aan hun instrumenten wist te ontlokken. Be halve voor een uitstekende begeleiding, zorgde de huiskapel onder leiding van den heer Charles Haaze, voor enkele populaire muzieknummers, welke eveneens de ge- wenschte variatie in dit bonte programma hielpen bevorderen. Het publiek heeft door loopend van zijn ingenomenheid met het g'ebodene blijk gegeven, alle uitvoerenden met een spontaan applaus beloond en ten slotte zijn hart opgehaald aan een dansje, waartoe het bal, dat dezen geslaagden avond besloot, ruimschoots gelegenheid bood. P. T. en T. Met ingang van 23 Maart 1935 is be noemd tot kantoorknecht bjj den post-, telegraaf- en telefoondienst te Vlissingen J. A. Hollaers, voordien besteller bij dien dienst aan het post-, telegraaf- en telefoon kantoor aldaar. Badhuis aan de Bonedïjkestraat. Gedurende de week van 18 tot 23 Maart .verden in het badhuis 327 baden genomen wel 217 door heeren, 77 door dames en 33 door kinderen. Christelijke Marine-Vereeniging. Voor bovengenoemde vereeniging zal Woensdag a.s., des avonds 8 uur in het Christelijk Militair Tehuis, Bellamypark, de heer E. Bos uit Den Helder, voorzitter der ereeniging, spreken om te komen tot de oprichting van een afdeeling te Vlissingen. De doelstelling dier vereeniging is meer contact te verkrijgen tusschen militairen der marine en burgers van Christelijker mize, en daarom kunnen deze beiden ook iid zrjn van deze vereeniging. Wij verwijzen voorts naar de advertentie voorkomende in dit blad. Een aanvaring. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Noorsche stoomschip „Arnfinnjarl", van Antwerpen naar Barcelona bestemd, op de Westerschelde in aanvaring geweest met den zeelichter „Rupelnethe I", die gesleept werd door de Zweedsche sleepboot „Holger" en op weg was van Ostende naar Antwer pen. De „Rupelnethe I" kreeg een gat van twee meter aan bakboordzijde en is met lichte schade op de haven van Vlissingen gebracht. De „Arnfinnjarl" heeft oogenschijnlijk onbeschadigd de reis naar Barcelona voort gezet. De zeelichter „Rupelnethe" is bij het op de haven komen tegen den mijnenlegger „Medusa" gebotst, waardoor dit marine- vaartuig schade bekwam. MIDDELBURG Bouwwetgeving en het nijverheidsonderwijs. De heer H. C. Jongepier, technisch amb tenaar der arbeids-inspectie te Breda, heeft voor de Vereeniging voor Voortgezet Nij verheids-onderwijs V.N.O. te Middelburg een voordracht gehouden, welke cursisten en genoodigden bijwoonden. Achtereenvol gens behandelde de spreker op zeer duide lijke en aangename wijze de voornaamste deelen uit de Woning-, Veiligheids-, Hinder-, Arbeids-, Steenhouwers- en Bioscoopwet. Juist omdat de a.s. bouwkundigen en wa terbouwkundigen in de toekomst zeer zeker veel te maken krijgen met verschillende bepalingen uit genoemde wetten is een der gelijke avond voor hun van groot belang. Motorcursus Z.L.M. Zaterdagmiddag had in de Ambachts school te Middelburg de eindles plaats van den cursus in motorkennis, welke aldaar van wège den kring Walcheren der Z.L.M. in den afgeloopen winter weder is gehou den. Deze les werd namens den kring bij gewoond door den voorzitter en den secre taris, de heeren mr. M. C. van der Minne en M. Kleinepier. De leeraar, de heer E. Visscher, heeft aan de cursisten een of meer vragen gesteld, waarbij bleek, dat de meeste hunner met zeer goed gevolg de lessen hebben gevolgd en zich theoretisch veel op het gebied van motoren eigen hebben gemaakt. Na ongeveer twee uur les, kon de voor zitter, mr. Van der Minne het woord nemen en verzekeren, dat men met belangstelling de les had gevolgd. Spr. verzekerde, dat de Z.L.M. het gelukkig acht, dat de heer Vis scher steeds bereid gevonden wordt deze lessen te geven. De leerlingen moeten goed begrijpen, dat zij met het nu geleerde als grondslag ver der moeten studeeren om voldoende op de hoogte te komen. Hierna kon spreker over gaan tot het uitreiken van diploma's. De gelukkigen waren S. Dellebeke, Middel burg W. Boone, Oostkapelle A. van Sig- hem, Westkapelle J. Kodde, Zoutelande F. Barth, Vlissingen A. W. Vader, Arne- muidenP. de Ronde, Vlissingen J. Vos kuil, Domburg J. Labruyère, Arnemuiden M. J. Roelse, Westkapelle D. van 't West- ende, Souburg; C. Wakke, Middelburg; E. Janse, Koudekerke C. E. Hulstaert, Mid delburg E. J. van Overbeke, Kapelle J. C, Vissers, Goes A. Jacobs, Kloetinge H. J. Veenink, Middelburg T. de Bakker, Mid delburg J. Kusse, Arnemuiden K. Wou- terse, St. Laurens M. van "elzen, St. Laurens M. G. van Ster, VlissingenG. van der Linde, MiddelburgJ. C. Minder-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1