500 300 25 DE NORTH STATE MAN ZATERDAG 33 MAART EERSTE BLAD No. 73e «Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 53-60fVlissingen. Telef 19 Postrekening 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1000 Jlieuipe Kmart aai - Rbonné's GRATIS De stijgende melkstroom. STADS- EN PROVINCiENlEUWS KOMT van 22 tfm 28 Maart a.s. naar de voorstellingen in het ALHAMBRA THEATER. TE VUSSINGEN MET ZIJN SENSATIONEELE ZÖÉICLICHTATTRACTIE ROOxir NORTH STATE AMERICAN CIGARETTES vuss ABONNEMENT SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer'25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. 7" gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICLTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 4 Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Flitsen Dat de toenemende melkproductie de Ne- derlandsche crisisorganisatie thans onaan genaam verrast, en dat men geen voor zorgsmaatregelen heeft getroffen, is een fout, waarvoor indien zij werkelijk is gemaakt geen verontschuldiging be staat. Reeds een jaar geleden, in het eerste driemaandelijksche overzicht betreffende de crisiswetgeving, door den minister van Economische Zaken aan het parlement uit gebracht, werd met tal van cijfers er op gewezen, dat de melkproductie zich in op gaande lijn bewoog en zich voorloopig nog in opgaande lijn zou blijven bewegen, on danks alle beperkingsbepalingen. De maat regelen ter beperking van den veestapel zouden op langeren termijn haar uitwer king hebben, zij konden niets meer uitrich ten ten aanzien van de steeds toenemende melkproductie op dit oogenblik. Men heeft dit alles precies voorzien, maar wat men niet kon voorzien was het feit, dat er in 1934 flink mond- en klauw zeer in ons land heerschte, en dat de droogte een ongunstigen invloed op de melkproductie zou hebben. Daardoor is de toeneming van de melkproductie in 1934 niet zoo groot geweest als men theoretisch had berekend. Daarbij komt, dat de uitvoer van boter zeer is meegevallen en dat alles heeft gemaakt, dat men 1934 goed is doorgekomen. Men heeft wel met groote verliezen moeten verkoopen, maar men heeft de melkplas toch kunnen verwerken. Het is niet te verwachten, dat er twee jaar achter elkaar zulke factoren, die de melkproductie tegenhouden, zullen optre den. Voorloopig gaat de melkproductie dit jaar zijn gang in overeenstemming met het geen men, op grond van statistische gege vens, kon verwachten. De melkproductie is dus veel hooger dan verleden jaar, mede, omdat het weer dezen winter erg zacht is geweest en de natuurlijke toeneming van de melkproductie daardoor nog duidelijker naar voren komt. Geiijk de regeering zelf een jaar geleden in haar driemaandelijksch overzicht uiteen zette, was er aan die vermeerdering der melkproductie biets meer te veranderen, omdat de kalveren er eenmaal waren. Wel kon men het aantal aan te houden kalveren in de toekomst beperken, men kon oud en tuberculeus vee helpen afslachten, maar ge dwongen afslachting van melkgevende koeien, of van kalveren, die reeds een jaar en meer waren opgefokt, en waaraan groo te uitgaven waren besteed, daaraan waagde de regeerng zich terecht niet. En zoo zou den zeer vele kalveren binnen één of twee jaar aan de melkproductie gaan deelnemen, het zeer groote percentage jong melkvee zou ouder worden en meer melk gaan ge ven dit alles wist men een jaar geleden reeds. Hoe moeilijk het is om hier een uitweg te vinden beseft men, wanneer men be denkt, dat de regeeringsorganen met open oogen het gevaar zagen nader komen en er niets tegen konden doen. Want de teeltbe perking werkt, gelijk de regeering zelf heeft uiteengezet, eerst over eenige jaren, wan neer inmiddels ouder vee opgeruimd zal zijn en de kleinere kalverenstapel tot een onvolledige aanvulling van heb melkvee zal leiden. En de beperking van den melk- die het vorige jaar is geleverd, geeft hoe genaamd niets, nu niet en in de toekomst niet. Het moet er met het economische inzicht bij hen, die den minister op dit nieuwe plan steun tot een deel van de hoeveelheid melk, hebben gebracht, toch wonderlijk uitzien. Want hoe men de zaak ook wendt of keert, het blijft voor den veehouder toch steeds voordeeliger om zooveel mogelijk melk op zijn land .te produceeren. Waar de boer zijn pacht toch moet. betalen, zijn gras en hooi toch heeft, eventueel, zijn knechten moet houden, zijn stallen in orde moet houden, zijn emmers en .ander melkgereedschap moethebben, kortom zijn geheele bedrijf, toch gaande, moet houden,, waar hij boven dien nooit zonder krachtvoer in den winter uit. kan komen, dat nu eenmaal grooten- deels moet worden ingevoerd, daar kost het hem nagenoeg niets om door het ver strekken van.iets meer krachtvoer de melk productie .zoo hoogmogelijk op te voeren. Dat kost hem nog geen tiende cent per liter. En als hij. dan voor. de ongesteunde melk toch nog 1 cent per liter krijgt is dat meegenomen. Hij bezuinigt immers niets, wanneerhij erop aanstuurt om minder melk te produceeren, iets, dat hij bovendien in. den zomer, wanneer het vee in de wei is, in het geheel niet in de hand heeft. Als de zomer dit jaar gunstiger wordt dan verle den jaar, dan zal hij of hij wil of niet meer melk moeten aan dé markt brengen dan in 'een jaar van. droogte. Wat voor be perking zou .hij dan niet moeten doorvoe ren, om in de wintermaanden goed te ma ken hetgeen hij in den zomer niet heeft kunnen doen. Hij zou dan misschien een derde minder melk moeten'leveren Neen, zooals de regeering al een jaar geleden zei, tegen den wassenden melkstroom is voor loopig niets te doen. Coöperatieve Vrouwenbond. De propaganda-avond van bovengenoemde vereeniging is wederom goed geslaagd. De zaal van het Concertgebouw was geheel ge vuld. Nadat de bijeenkomst door de pre sidente was geopend, kreeg de heer R. van Sluis, secretaris van den Ned. Bond van Verbruikscoöperaties het woord, die in zijn rede sprak over de bestrijding waaraan dè coöperatie bloot staat. Spr. verdedigde het bestaansrecht der coöperatie en wekte in krachtige woorden op, de propaganda krachtig te voeren. Daarna werd weer het blijspel „Zaken zijn zaken" opgevoerd, wat evenals vorige week prachtig werd gespeeld en dan ook een groot succes had. De presidente dankte ten slotte spreker en medewerkers voor alles wat gedaan was, voor het slagen van dezen avond. Afscheidsavond in de Bomvrije kazerne. Voor ae lichting 1929 van de 2e school- compagnie van het regiment kust-artillerie, welke heden met groot verlof is vertrokken, werd gisteravond in de ontspamiingszaai der Bomvrije kazerne een afscheidsavond gegeven, waaraan medewerking verleende de band „The Minstrels" en de tooneelclub „Inter Amicus". De zaal was geheel gevuld en merkten we voorts op den kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, C-2-R.K.A., mevrouw Van der Slikke, oen kapitein H. C. Haeck, com mandant der herhalingslichting en de ove rige officieren. De avond werd geopend door kapitein mr. Van der Slikke, die inzonderheid den mede werkenden een hartelijk welkom toeriep en hun dank bracht en den aanwezigen de ver zekering gaf dat zij een prettigen avond zouden hebben. De band opende als gewoonlijk met het Wilhelmus. Van het begin tot het eind heeft de band verdienstelijk werk geleverd, doch daar naast wist de band alle aanwezigen op zoo danige wijze aan zich te binden, dat de pauze een welkome gelegenheid was om de kelen vochtig te maken Het valt op dat de band in alle opzichten in zijn vaan voert„Excelsior" en een woord van hulde aan de heeren en hun lei der, den heer Van Hoek, is hier zeker op zijn plaats. Het opgevoerde tooneelstukje door leden van de band met eenige dames, werd zeer goed gespeeld en had de volle belangstelling der aanwezigen. Aan de dames werden na afloop door den commandant, kapitein mr. Van der Slikke, bloemen aangeboden, ge volgd door een warm applaus der aanwezi gen. In de pauze werd den dienstplichtigen chocolademelk rondgediend. Na afloop van het programma dankte de SPECIALE ATTRACTIE iMÊêÜi Uit het duister van de zaal zal plotseling zijn'-zoeklicht opflitsen en zbekënd 'speuren over alle. rangen naar zijn vrienden -.de röokérs Indien' U als rooker door «zijn' lichtstraal -getroffen Wbr'df, zal bi; één'van de fraaie surprises uitreiken, die hij voor. dat doel heeft medegenomen, b.v.: 14 k gouden ringen met echte diamant, ramera's, rookgarnituren •i andere waardevolle artikelen. :BRQW.K;8. WlftlAMSON.T,OBAC.CO CÖfiP. [E.XP.VlTDv" lÖUISVillE - KENTUCKY - U.SA.- kapitein mr. Van der Slikke de leden van de band voor hun buitengewone prestaties, alsmede de tooneelclub „Inter Amicus" voor hun keurig spel en voorts het personeel dat achter de schermen heeft gewerkt, o.a. den heer Angerman Sr. en ten slotte allen die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen. De reserve sergeant Holthuijzen bracht namens alle dienstplichtigen den commandant en band hartelijk dank voor het gebodene en zeide tenslotte met genoegen te kunnen verkla ren dat de dagen voor herhalingsoefeningen doorgebracht, op de meest prettige wijze waren verloopen, waarvoor hij den officie ren dank bracht. De avond werd besloten met het spelen van het Wilhelmus. Alhambra-Theater. Koningin Christina. Lady Killer. Koningin Christina, de excentrieke vor stin, die den wijsgeer Descartes naar haar hof liet komen om over philosophische on derwerpen met hem te discusseeren, om te ontdekken, dat daartoe alleen des morgens om vijf uur gelegenheid zou zijn haar andere uren waren bezet >ezat inderdaad eigenschappen, die ook haar imiteerende landgenoote de hare kan noemen. Koningin Christina had een mysterieus karakter zij bezat bovendien een haast magnetische charme, welke zij op allen uitoefende, die haar ontmoetten. Koningin Christina is een historische figuur het scenario van deze film eenigs- zins geschiedkundig. De historie vermeldt, dat Gustaaf Adolf in 1632 bij Lützen sneu velde, dat de Zweedsche rijkskanselier Axel Oxenstierna regent werd voor 's konings zesjarig dochtertje, de latere Koningin Christina, die in 1654 afstand van den troon heeft gedaan, uit neiging tot het Katholi cisme. Bij den troonsafstand in 1654 deed zich een groote volksbeweging gelden, waar bij de leuze tot uiting kwam „Houdt Uw kroon op Uw hoofd Op deze feiten heeft men een sprookje gebouwd. De film wil niet reconstrueeren. Zij biedt ons een koningin, in waarheid zoo liefelijk, als zich een dichter kan droomen. En zij biedt ons Zweden, het land met zijn oude, oude beschaving, zijn prachtlievend- heid en zijn onmiskenbare grandeur. John Gilbert als vertegenwoordiger van den Spaanschen koning, Lewis Stone, de aristocratische filmspeler, als Oxenstierna, Aubrey Smith, als de trouwe Aage, Ion Leith als de geslepen graaf Magnus, al hebben zij allen hun begaafdheden aan dit werk geschonken, deze film zal de film van Greta Garbo blijven. Door de-foto's. Zëlden hebben wij haar zoo schoon uitge beeld gezien. De moderne techniek doet dit gezicht tot vlak voor de lens zijn volle, die pe bewogenheid behouden. De regisseur Mamoulian bleek de visie van een groot portretfotograaf op haar te hebben. De pas sages, waarin hij nu nog slechts dit gezicht ziet, krijgen bijwijlen de stille zuiverheid van een gedicht, zooals bij de woorden „The snow is like a wide sea", als zij af scheid neemt van de kamer, waarin zij An tonio ontmoette, als zij op de trap van het paleis de menigte trotseert en als zij, op het eind van de film, het hoofd buigt over het lijk van haar minnaar. Mamoulian is met zijn camera-oog dichter tot het raadsel van deze vrouw gekomen dan welke regisseur ook vóór hem hij vond het alleen in haar gelaat en soms, als in het voorbijgaan, in die vreemde, tengere, jongensachtige fi guur, met meer dan een schema van de menschelijke gestalte, zooals zij een trap opsnelt of te paard zit. De heele film is eigenlijk niet meer dan een achtergrond voor haar verschijning. Veeleer heeft de productie-leiding een mo derne mensch, met moderne probleemstel lingen in een haast toevallig gekozen histo risch milieu geprojecteerd. Daardoor wor den de gebeurtenissen wel eens met te wei nig werkelijkheidssuggestie verteld. In de groote, ook wel schoone, maskerade is zelfs niet koningin Christina, maar alleen Greta Garbo een vol levende figuur. Niet ééns, maar vele malen zullen de bewonderaars van Greta Garbo naar dit zeer schoone sprookje gaan, om haar zóó heerlijk, zóó intens afgebeeld te zien. „Lady Killer" is ditmaal James Gagney en hij wordt o.a. bijgestaan door Margaret Lindsey, die speciaal u:"-nunt door haar toilet-creafies. Alleen daarvoor zullen de dames naar deze film gaan. De „Lady Kil ler" is theater-portier, gokker-gentleman, zwerver met een baard van minstens drie weken, film-figurant, film-grootheid, ver moorde onschuld, dubieus minnaar, recher- che-held en tenslotte eega. Een carrière voor romantisch aangelegde jongelui om te watertanden. Een aantal filmmogelijkheden om het publiek van de eene verbazing in de andere te doen vallen. Geestige vondsten zitten er in dit echt A.merikaansche verhaal het is alleen jam mer, dat ze niet meer uitgebuit zijn. Alles, dat Hollywood kan bieden, is in dit film werk te pas gekomen bekoorlijke vrouwen, nachtclubs, overval, een beetje show en een beetje mysterie, een spannende auto-race en een happy end met een vliegmachine. Een film voor amusement, en zeer geslaagd. Een bijzondere attractie was ongetwijfeld de „North-State" man, die het publiek be dacht met werkelijk waardevolle cadeaux. Op zeer populaire en leuke wijze wist hij het publiek te winnen en telkens richtte de straal zich op een gelukkigen winner. Dat dit het buitengewone programma 'n hoogst aangenaam intermezzo bezorgde, laat zich begrijpen. De waardevolle cadeaux, die de geheele week eiken avond geschonken wor den aan de rookers van dit merk, zullen zeker ook telkens een uitverkocht huis brengen, „Luxor"-theater. Afscheid voor eeuwig. Alarm in den nacht. „Afscheid voor eeuwig" is de Nederland- sche titel van de Paramount-film, welke door den bekwamen regisseur Frank Bor- zage gemaakt werd naar het boek „A Farewell to Arms" van den Amerikaan- schen novellist Ernest Hemingway, welks inhoud zich afspeelt aan het Italiaansche front, gedurende den strijd aan de Piave. Tijdens de hevige gevechten leeren een pleegzustertje, vertolkt door Helen Hayes, en een jong ambulance-officier, gespeeld door Gary Cooper, elkander kennen en liefhebben. Gedreven door jalousie, maakt een kapitein (Adolf Menjou) van zijn macht gebruik, om deze beide menschen zooveel mogelijk in hun liefdesidylle den voet dwars te zetten en na scheiding en verhindering van correspondentie gelukt het den luitenant eindelijk, na een langen moei lijken strijd, om zijn geliefde terug te vin den. Hun beider liefdespand is dan dood geboren. Zij zelf is den dood nabij. Zij heeft nog' slechts weinige oogenblikken te leven. En als een heerlijke morgenstond opgloeit over de bergen, als een juichende wereld den vrede bejubelt, neemt een man afscheid van de vrouw, die voor hem het leven be- teekenteen afscheid voor eeuwig^ Helen Hayes en Gary Cooper spelen de hoofdrollen in deze film, die geen oorlogs film is, doch wel een raken symbolischen indruk geeft van oorlog en oorlogsvernie- ling, op een wijze, welke boven allen lof verheven is. Ook Adolf Menjou schiep een creatie. Een film met een grootsch gegeven, eenvoudig gespeeld, welke een on verge telij- ken indruk maakt en de toeschouwers diep ontroert. Als tweede hoofdnummer een suggestieve detective-politie-film, welke een voortduren de, adem beklemmende spanning bewaart, en eerst op het laatste momont de verras sende, verbeide ontknooping brengt. De hoofdrollen worden gespeeld door Hilde Hil- debrandt, Maly Delschaft, Julius Falken- steun, Harry Frank enz., benevens den scliranderen politiehond Wolf. In het voorprogramma gevarieerde en in teressante Ufa- en Paramount-journals. Het geheeleen voortreffelijk programma Kunstkring Vlissingen. In het Grand Hotel Britannia zal Don derdag 28 Maart, des avonds 8.15 uur voor bovengenoemden kring optreden mevr. Esther de Boer-van Rijk, in „De medaille van een oude vrouw". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Leerling-avond mej. F. Verhoeff. Woensdag 3 April a.s. wacht ons een bij zondere avond in Britannia. Mej. F. Ver hoeff, die aan kinderen van 513 jaar een cursus geeft in rhythmisch dansen, geba renspel en zang, zal met deze leerlingen verschillende werken uitvoeren in speciale costumeering o.a. een vlinderdans, een ka- bouterdroom met elfendans, een dans in rococo-strjl, een menuet. Als hoofdnummer staat op het programma het dans-sprookje in 40 scènes „Sneeuwwitje" van Anna Helms met muziek van C. M. von Weber. De muzikale medewerking geschiedt door het trio Annie Meijer, S. Höfelein-Bekker, Vleugels. Men zie verder de advertentie in dit blad. Comité-vergadering C.R.W.O. Gisteravond hield het comité der vereeni ging C.K.W.O. haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. Marijs. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. N. A. Vreke, getuigde van opge wekt vereenigingsleven. Het ledental daalde in het afgeloopen jaar eenigszins en be droeg op 1 Januari 1935 963, hetgeen, ge zien de tijdsomstandigheden, gunstig is te noemen. Aangesloten waren 20 vereenigïn- gen. Er werden in het afgeloopen seizoen 7 avonden'gegeven, w.o. 2 lezingen. Uit het verslag v.n den penningmeester, den heer P. A. Gillissen, bleek dat de ont vangsten over 1934 bedroegen 2074.37, de uitgaven 2194, nadeelig slot alzoo f 120.63,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1