1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 22 MAART EERSTE BLAD gh KEELPIJN IVo. 69 73e Jaargang' 1935 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir, Walstraat 58-60,Viissingen. Telef. 10 Postrekening 66237 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEÜWS V\UO W8©*«S VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het gehéele rijk f2.50. Voor België, Uuitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen ffle uioe Kwartaal - ïïbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Gemeentelijke werkloozencursussen. Men verzoekt ons opname van het vol gende Wel was deze week voor de cursisten een leerzame. Want ook nu weer hadden wij van de „Technische Studieclub" te Vlissin- gen een uitnoodiging ontvangen tot bijwo ning van de lezing met lichtbeelden, te hou den door den oud-hoofdingenieur van Wil tonFejjenoord, den heer P. B. Vos, over het harden vanstaal met ,de acyteleen- vlam. Namens de cursisten kunnen wij dan ook geheel en al de woorden van dank on derschrijven, die de heer Edelman, wethou der van onderwijs alhier, na afloop der le zing richtte tot de geheele Studieclub, voor de welwillendheid, de cursisten uit te noo- digen op hun lezingen, om zoodoende toch ook mede te helpen tot de ontwikkeling van diegenen, die buiten hun schuld gedwongen zijn tot werkloosheid. Nogmaals de „Tech nische Studieclub" onzen dank „Technische Studie-Club". Britannia. Gisteravond had voor bovengenoemde vereeniging een voordracht met lichtbeel den plaats over het „harden van staal met de acetyleen-zuurstofvlam" door dipl. Ing. P. B. Vos, leider v. h. Adviesbureau voor autogenie Laschtechniek uit Rotter dam. Na de gebruikelijke opening begon spre ker er op te wijzen, dat het harden van staal berust op het verschijnsel, dat bij sterke verhitting in dit metaal, een wijzi ging der kristalstructuur ontstaat, die bij aanwezigheid van voldoende koolstof leidt tot vorming van zeer harde kristallen, die echter bij langzame afkoeling weer ver dwijnen. Indien men staal, aldus spreker, echter plotseüng afkoelt, bijv. door onderdompe ling in water, kunnen de harde kristallen ook bij gewone temperatuur behouden blij ven. Van deze eigenschap wordt dan ook van ouds gebruik gemaakt door iederen smid van recenter datum is het zg. cemen- teeren, waarbij in gloeiovens de te harden voorwerpen met sterk koolstofhoudende stoffen in aanraking gebracht worden, waardoor dit element tot op zekere diepte in het oppervlak van de voorwerpen dringt en bij het navolgende plotseling afkoelen groote hardheid doet ontstaan. Inplaats van koolstof wordt op nagenoeg dezelfde wijze ook wel stikstof aan de bo venste laag toegevoegd, men spreekt van nitreeren. Het harden met de acetyleenvlam is thans een nieuwe methode, aldus spreker, waarbij de gloeioven geheel gemist kan worden, alsmede het toevoegen van kool stof of stikstof aan het oppervlak. Door duidelijke platen en foto's werd hierbij het gesproken woord bevestigd. Na een korte pauze, werd nog de film vertoond der firma Krupp, waarbij we de toepassingen in de praktijk zagen, in den vormen van het harden van een tandwiel. De voordeelen dezer nieuwe methode be staat wel Meruit, nml. de korte werktijden, geen beperking der grootte van het werk stuk, alsmede de nauwkeurige beperking van den omvang der geharde oppervlak ken. Het geheel kwam op het doek zeer tot zijn recht, waarna deze avond met een woord van dank werd besloten. MIDDELBURG Provinciale Zeeuvvsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Donderdag had in een der lokalen van „St. Joris" te Middelburg de jaarvergade ring plaats van de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, Bij Ie opening heeft de voorzitter er op gewezen, dat er betrekkelijk rust heeft ge- heerscht, maar dat desniettegenstaande de werkzaamheden de volle aandacht bleven vragen van de functionnarissen. De voorzitter verwelkomde het lid van Ged. Staten, den heer G. van de Putte, waarvoor deze dank bracht. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken, wees de voorzitter op de collecte voor 't sympathieke Emmaherdenkingsfonds en op het feit, dat juist in deze dagen het Nederlandsche volk in eerbied herdenkt, dat H. M. Koningin Emma voor een jaar van ons is heengegaan. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling, dat de heer G. van de Putte in plaats van den heer mr. R. M. van Dus- seldorp, Ged. Stafen in het bestuur verte genwoordigt. Aan het verslag van den secretaris, den heer dr. C. Orbaan, ontleenen wij, dat de aangename samenwerking met den inspec teur van de Volksgezondheid, dr. Bantjes, in 1934 ten volle bleef gehandhaafd. De se cretaris meent, dat een oprecht woord van dank voor de prettige samenwerking tus- schen mr. van Dusseldorp en de overige le den van het estuur ten volle op zijn plaats is. Het bestuur heeft slechts weinig behoe ven te vergaderen en het dus betrekkelijk gemakkelijk gehad. Dit is echter zeer te be treuren, want het is het gevolg hiervan, dat de dienst functionneert langs strenge lijnen, van hoogerhand ten deele onder invloed van de crisis aangegeven. Dit heeft onge twijfeld de taak van den districts-tubercu- lose-arts niet makkelijker gemaakt. Daar om deed het het bestuur goéd, dat dr. Hoorweg voor een Kon. onderscheiding met succes werd voorgedragen. Het nieuwe districtsbureau bleef goed voldoen. Het Philipsapparaat is er in het najaar in bedrijf gesteld en voldoet goed. Vooral de keuring van al het onderwijzend personeel is daardoor beter mogelijk dan anders het geval zou zijn. Het bestuur gaat 1935 in met het stellige voornemen ook nu onverzwakt voort te ar beiden aan de zware taak. De noodzakelijke aanpassing aan den economischen nood mag niet gaan ten koste van de tuberculo sebestrijding. Volgens het verslag van de districts-tu- berculose-arts, dr. A. J. Hoorweg, overleden in Zeeland in 1934 88 personen aan longtu- berculose, 11 aan hersenvlies t.b.c. en 16 aan andere vormen, of totaal 13 minder dan in 1933, bij vier meer aan longtubercu- lose. Sputumonderzoek geschiedde 507 maal, tegen 380 maal in 1933, van de 507 onderzoeken was het resultaat in 190 ge vallen plus. Er werden 659 foto's gemaakt (vorig jaar 558) en bovendien werden 3 pa tiënten doorlicht. Dit had ook plaats met 3 groepen schoolkinderen en 4 leeraren. In 586 gevallen is de bezinkingssnelheid be paald, 236 maal de bloedformule. Vier kin deren uit een tuberculeus milieu kregen het B. G. G. In totaal hebben nu in Zeeland 16 kinderen het B. G. G. gehad, allen ma ken het goed. Aan den Raad van Arbeid te Middelburg bracht dr. Hoorweg 47 kleine en 11 groote rapporten uit en aan dien te Goes 45 kleine en 1 groot. Door middel van het Rijksverplegings- fonds zijn 49 patiënten uitgezonden. Het is wel zeer jammer, dat er geen middelen zijn om het Prov. Verpleegfonds krachtiger te maken en men er dus rekening mede moet houden, dat dit uitgeput zal raken. Drie onderzoeken van schoolkinderen ga ven geen aanleiding tot ingrijpen. Wel tot blijven uitoefenen van controle. Helaas kwam van een der betrokken scholen, die onder toezicht kwamen, omdat er gevallen van t.biC. bij een kind of een onderwijzer voorkwamen, kort geleden een kind met long t.b.c. op het bureau. Gelukkig is de wet met betrekking tot Bescherming van leerlingen tegen Tuberculose 15 Januari jl. In werking getreden. Gevallen zooals zich in het Zuiden van Zeeland met een onwillig schoolbestuur en een onwilligen voorzitter voordeden, behooren nu voor goed tot het verleden. De districts-huisbezoekster, mevr. Ver- brugDahmen en de Prov. huisbezoekster mej. Prins, verrichtten weer veel arbeid, ook door het werk te verrichten in plaatsen, waar geen huisbezoekster werkzaam is. Van de 7 zusters, die aan een cursus deelnamen, slaagden er 5 voor een diploma. Het is waarschijnlijk de laatste opleidings cursus in Zeeland geweest, want de nieuw aan te stellen wijkzusters-huisbezoeksters moeten alle een diploma hebben. Er zijn in Zeeland 68 huisbezoeksters voor de t.b.c.-bestrijding werkzaam, van wie 64 tevens wijkverpleegsters zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen O.D., d.w.z. in Hulst en omgeving is het nog steeds niet in orde met de organisatie van de t.b.c. be strijding. Twee kwesties vragen daar dringend om oplossing ten eerste de regeling van de positie van mej. van Eerdenburg. Uitgemaakt moet worden in wiens dienst zij is, wie verant woordelijk is voor haar salaris en de regel matige uitbetaling er van ten tweede, de organisatie van de t.b.c.- bestrijding in Boschkapelle en Stoppeldijk, waar veel t.b.c. voorkomt en heel weinig hulp te krijgen is.De eenigste, die daar iets doet is de huisbezoekster, die er woont en vóór de decentralisatie het werk deed. Er is volgens dr. Hoorweg in die streek op vrijwel alle gebied geen samenwerking, maar wel tegenwerking. Men had hoop ge had. dat de oprichting van den Bond van Wit-Gele Kruis vereenigingen de oplossing zou brengen. Dit is helaas niet gebeurd. Deze bond geeft in het geheel geen teeken van leven en bekommert zich om niets. Dr. Hoorweg meent, dat die bond nog nooit ver gaderd heeft. Het is en blijft daar een warboel, waar aan gemakkelijk door een klein beetje tege moetkomendheid en soepelheid een einde kon worden gemaakt. Maar sociaal gevoel en inzicht ontbreken ten eenenmale. Verder bevat dit verslag talrijke cijfers, waaruit wij geen keuze willen doen. Be langstellenden zullen die later in het ge drukt verslag kunnen nagaan. Dit verslag werd evenals dat van den secretaris goedgekeurd en dit was ook het geval met de verslagen van de districts- en de provinciale huisbezoekster, die ook groo- tendeels mededeelingen bevatten met cijfers en die nog nader het nuttige van den arbeid aantoonen. De voorzitter vond gelegenheid nog eens te wijzen op de opleving van de t.b.c. en om den heer dr. Hoorweg nog eens geluk te wenschen met zijn Koninklijke onderschei ding en zijn jubileum. Ook zijn goedgekeurd de rekening van den penningmeester, mr. A. J. van der Weel, die de volgende resultaten aanwij zen rekening Prov. vereeniging, een voor- deelig saldo ,ran 781 en die van het Con sultatiebureau een nadeelig saldo van 121. Verder wijzen het Rijks- en het Provinciaal verplegingsfonds over 1934 resp. een voor- deelig saldo aan van 212 en 1.154. De bestuursleden, de heeren C. A. van Woelderen te Vlissingen, mr. A. J. van der Weel te Middelburg en dr. Planteijdt te Goes v/erden herkozen en de heer Van der Zande te Nieuwerkerk gekozen. OOST- EN WEST-SOUBURG School met den BijbeL Woensdagavond hield de „School met den Bijbel" een onderavond, waarvoor van de zijde der ouders veel belangstelling werd betoond. Na opening door den voorzitter, den heer A. Arendse, op de gebruikelijke wijze en een woord van welkom tot de aanwezigen, verkreeg de heer J. C. de Ha- roer het woord en hield een rede over de Godsopenbaring op onze scholen. Spreker zette breedvoerig uiteen den omvang, den inhoud en de gevolgen van deze Openba ring. Gedurende de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Geteekende en uitge zaagde voorwerpen door de leerlingen der hoogste klassen werden bezichtigd en alge meen bewonderd. Het werk der meisjes had misschien nog meer belangstelling en zeker wel bij de moeders, om de practisehe waar de. De door de leerlingen gemaakte kleed jes, jurkjes, pyama's enz. waren alle zoo voor gebruik gereed, er mankeerde niets aan. Dat de onderwijzeres, die deze jonge kinderen in haar vrijen tijd tot zulke toe komstige modistjes gevormd heeft, menig ouderhart dankbaar stemmen zal, behoeft wel geen betoog. Hierna sprak het hoofd der school, de heer J. K. Voogd, over ^Kin deren, die zorg geven", welke rede met groote aandacht werd gevolgd. C'. M. V. „Weest een zegen". Gisteravond vierde de Chr. Meisjesveree- niging „Weest een Zegen" in Rehoboth" haar 14e jaarfeest. De zaal was goed bezet. Na het zingen van Psalm 138 1 opende ds. Spijkerboer de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze. Verder werd de avond doorge bracht met zang, voordrachten, samenspra ken enz. Een spreekkoor droeg op verdien stelijke wijze voor „Het lied van den Ar beid". Het was een aangename, goedge slaagde avond, die met dankzegging werd gesloten. R1TTHEM Coöperatieve Boerenleenbank. De coöperatieve Boerenleenbank hield Donderdagavond haar algemeene jaarver gadering. Uit de rekening van den kassier bleek o.m. dat aan spaargelden was ontvan gen 44.796.10 en in loopende rekening 17.345.96. De balans sloot met een eind cijfer van 82.660.23. De winst bedroeg 260.17, welk bedrag bij het reservefonds wordt gevoegd. Herkozen werden als bestuurslid H. M. van de Putte, als lid van den raad van toe zicht J. Breel en als plaatsvervangende be stuursleden Joh. Cevaal en A. Tange. De rente werd aldus vastgesteld Voor spaargeld van leden en kinderen van leden beneden 21 jaar 3 voor overige niet-le- den 2.75 Voor voorschotten en in loo pende rekening 4.25 ZOUTELANDE Vereeniging van vreemdelingenverkeer. Woensdagavond kwam de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer alhier, in een algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer P. L. Franke. Uit' het jaarverslag van den voorzitter bleek o.a. dat het ledental eind 1934 132 bedroeg en dat in 1934 175 strandtenten zijn geplaatst. De penningmeester, de heer M. Adriaan- se, bracht verslag uit inzake de loop der financieën der vereeniging in 1934. Er is een winst gemaakt van 327.90 en het ka pitaal der vereeniging bedroeg eind 1934 605.13. De controle-commissie rapporteerde dat zij de boekhouding van den penningmeester in orde had bevonden. De heeren D. de Vries Sr. en D. Kleine- pier werden tot bestuurslid gekozen, terwijl de heer P. L. Franke als bestuurslid werd herkozen. De heer J. Bimmel werd tot lid der con trole-commissie benoemd. De vergoeding van den secretaris werd verhoogd tot 15 per maand. Besloten werd van de opbrengst der ba zar die door de vereeniging in den komen den zomer zal worden gehouden, 200 te besteden voor reclame. OOSTBURG Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Gisteren had te Oostburg andermaal een bijeenkomst plaats van belangstellenden in de oprichting eener afdeeling W. Zeeuwsch- Vlaan deren van de Zeeuwsche Luchtvaart- vereeniging. Niettegenstaande het aantal leden intusschen tot ruim 40 is gestegen, was de opkomst weder gering. Iets nieuws werd niet naar voren ge bracht het doel der vergadering oprich ting van vorengenoemde afdeeling, werd bereikt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Berkers te Sluis, Van den Broecke te Aardenburg, Bronswijk en Buskop te Oost burg, Jongsma te Groede, Leenhouts te Re- tranchement, Van Melle te Breskens, Mijs te Oostburg, Wagtho te Groede, Willemsen te IJzendijke en Van Zurjen te Breskens. In de eerstvolgende vergadering zal een huishoudelijk reglement worden vastgesteld. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft heden de volgende uitspraken gedaan Verduistering in dienstbetrekking L. M. M. J. F., 31 jaar, kantoorbediende te Hulst, 3 maanden gevangenisstraf. Diefstal A. B., 18 jaar, strijkster te Middelburg, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. F. de V., 31 jaar, werkman te Sluiskil, 3 weken gevangenisstraf. Overtreding motor- en rijwielwetJ. V., 20 jaar, landbouwersknecht te Ritthem, vernietiging vonis van den kantonrechter, vrijspraak. M. de D., 40 jaar, koopman te Goes, be vestiging vonnis waarvan hooger beroep, 2 boete subs. 1 dag hechtenis. G. v. W., 23 jaar, chauffeur te Middel burg, vernietiging vonnis waarvan hooger beroep, vrijspraak. Overtreding vuurwapenwetI. R., 33 jaar, landbouwer te Borsselen, bevestiging vonnis waarvan hooger beroep 10, 15 en 5 boete subs. 10, 10 en 5 dagen hech tenis. straatschenderij W. J. P., 16 jap^ ven ter M. S., 14 jaar, zonder beroep en J. S., 16 jaar, werkman, allen wonende te Ka- wh/ Wfy spoedig verholpen door inwrijven met x Il\ W VaPO Rus werkt op 2 manieren tegelijk pelle, voor ieder, vernietiging vonnis waar van hooger beroep en veroordeeling tot 2 maanden tuchtschool voorwaardelijk. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ver oordeeld wegens met een transportrijwiel (bakfiets) op het rijwielpad rijden J. H. te Breskens 3 b. s. 3 d.h. met een rijwiel naar lin'"S uitwijken bij het inhalen van een gespan L. R. te Ede 1 b. s. 1 d. h. van aan weerszijden van den weg gelegen rij wielpaden het linker rijwielpad berijden J. J. J. A. te Biervliet 2 b. s. 2 d. h. rij den met rijwiel zonder bel F. R. te Ant- 1 werpen 2 b. s. 2 d. h.J. P. te Aarden burg 2 b. s. 2 d. h. rijden met motorrij- tuig zonder twee krachtige remmen L. C. te Lisseweghe 5 b. s. 5 d. h. te Zuidzan- de over het voetpad langs de Dorpsstraat met een rijwiel rij'den J. D. te Zuidzande 3 b. s. 1 w.t. rijden met voertuig zonder spiegel F. E. Q. te Aardenburg 3 b. s. 1 w. t. J. V. te Sluis 3 b. s. 3 d. h.rijden met motorrijtuig met verblindend licht bij het tegenkomen van een rijwiel J. A. S. te Kapelle 6 b. s. 6 d. h. rijden met motor rijtuig met een aanhangwagen die niet op voorgeschreven wijze verlicht is J. A. B. te Oostburg 2 m. 3 b. s. 2 m. 3 d. h. rijden met voertuig zonder reflector P. R. van H. te Eecloo 5 b. s. 5 d. h. rijden met voertuig zonder licht A. G. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. I. J. K. te Middelburg 4 b s. 4 d. h. 'rijden met rijwiel zonder re flector S. G. te Zuidzande 1 b. s. 1 d.h. R. M. v. d. W. te St. Laurens 3 b. s. 3 d. h. idem, tevens zonder lichtA. J. de K. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. en 2 b. s. 2 d. h.rijden met rijwiel zonder licht de zelfde en-A. de C. te Maldegem, ieder 5 b. s. 5 d. h. H. J. K. te St. Margriet 0.50 b s. 1 d.h. rijden met. rijwiel met lantaarn met gekleurde zij glazen C. W. te Middel burg (B.) 1 b. s. 1 d. h. met rijwiel links houden Sa. Ca. de C. te Oostburg 3 b. s. 3 d. h.rijden met vrijwiel zonder rem A. de B. te Moerkerke f 3 b. s. 3 d. h.-; G. M te Moerkerke en M. G. C. te Middelburg (B.), ieder 5 b. s. 5 d. h. rijden met rij wiel zonder bel R. S. te IJzendijke 1 b. s. 1 d. h. met motorrijtuig links houden in een bocht E. H. H. te Rotterdam 10 b. s. 10 d. h. P. R. v. Z. te Breskens 10 b. s. 10 d. h. met rijwiel niet naar rechts uitwij ken bij het tegenkomen van een rijwiel P. de K. te Schoondijke 3 b. s. 3 d. h., met toewijzing civiele vordering ad 7 rijden met niet-ingeschreven motorrijtuig H. M. te Knetselaere 10 b. s. 10 d. h.; rijden met motorrijtuig met te breede lading L. de W. te Oostburg 4 b. s. 4 d. h. rijden met te hooge lading J. L. d'H. te Sluis 5 b. s. 5 d. h.; rijden met motorrijtuig zonder helder verlicht achternummer I. G. C. te Bres kens 4 b. s. 4 d. h. B. V. te Ierseke 4 b. s. 4 d. h. D. de V. te Breskens 3 b. s. 3 d. h. met rijwiel rijden onder invloed van drank H. J. K. te St. Margriet 10 b. s. IC d. h. straatschenderij J. R. v. d. B., W. P., F. de M., J. de M., allen te St. Kruis, ieder 10 b. s. 1 w.t. P. F. de M. te St. Kruis 10 b. s. 5 d. h. paarden los laten loopen langs den weg M. la G. te Cadzand 3 b. s. 3 d. h. rijden met te hoog gela den voertuig A. L. G. te Maldegem 4 b. s. 4 d.h. C. W. C. te Aardenburg 3 b. 9. 3 d. h. Te Breskens met motorrijtuig zon der noodzaak stilstaan op een kruispunt van wegen T. V. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. te Schoondijke £ich aan een rijdende vra-chtauto vasthouden J. S. A. te Waer- schoot 5 b. s. 5 d. h. te Sluis als niet- inwoner venten zonder vergunning C. H. te IJzendijke 3 b. s. 3 d. h. zich met een geweer in het veld bevinden zonder voorzien te zijn van een jachtacte A. C. te Groede 5 b. s. 3 d. h. met verbeurdverklaring van het geweer Een mol vervoeren zonder machtiging van den Commissaris der Ko ningin H. G. H. te Eede en J. C. V. te Eede, beiden berisping rijden met voertuig met een lantaarn, die niet aan de uiterste linkerzijde is aangebrachtJ. P. v. d. V. te- Sluis, vrijspraak en afwijzing der civiele vordering. MARINE EN LEGER De K XVm. De commandant van de K XVIII seinde dd. 21 Maart Zijn sedert 20 Maart 12 uur bij Tristan da Cunha. Verbinding oorspronkelijk niet mogelijk, ook niet aan de Oostzijde. Heden

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1