500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD DE NORTH STATE No. 68 73e Jaargang -1935 GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS KOMT van 22 t/m 28 Maart a.s. naar de voorstellingen in ALHAMBRA THEATER TE VLISSINGEN MET ZIJN SENSATIONEELE Z O E K! I C H T ATT R A CT I E ROOKT^NORTH STATE AMERICAN CIGARETTES VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRljS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. OitgHBFin F. HH Dl 1E1DE Ir, Mini 58-80, Vliisiiitn. Itlil. 10 Pislnkiniii 18211 2» MAART ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuwe Kwartaal - ff donnés ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer, werd door den secretaris, den heer A. Mets Jr., het volgende jaarverslag uitgebracht Evenals het vorige jaar, willen wij ook ons jaarverslag 1934 aanvangen met enkele veelzeggende regels over te nemen uit de belangwekkende en bemoedigende Nieuw jaarsrede 1935 van onzen burgemeester, eerevoorzitter der V.V.V. „Bij het gemeentelijk badbedrrjf is een nieuw record gevestigd er werden 72194 baden genomen tegen 63291 in 1933. Een van verschillende zijden oordeelkundig ge voerde propaganda deed het vreemdelingen- bezoek aan de badplaats krachtig toene men. Wederom werden in het Grand Hotel „Britannia" belangrijke congressen en jaar vergaderingen gehouden. Een wandelhoofd met restaurant aan den Boulevard Bankert is in aanbouw. Deze pier, die tot op 50 M. het dichtbevaren Scheldewater op Antwerpen nadert, zal den bloei der badplaats krachtig bevorderen. Hulde aan de mannen, die in dezen malaise- tijd dit lang gepropageerd plan tot werke lijkheid brengen. De meest urgente wensch van onze badplaats bljjft nu, de spoedige bouw van een brug over het zgn. „Haventje van Meijer". De V.V.V. te Vlissingen zou in haar ge voelens en taak tekort schieten, indien zij zich niet ten volle bij de publieke betuigin gen van hulde en wensch aansloot. Vooral ook, wat in het bijzonder deze laatste be treft, als weer een noodige stap vooruit in de vereeniging en verbetering van het bou levard-aspect langs den geheelen Schelde- kant. Noodzakelijk is dus ook uitbanning van slordige plaatsen als voor de Zeevaart school en verdwijning der palen- en prikkel draad-misère. Een vereenigde, goed aangelegde boule vard, het steeds boeiende uitzicht ten volle waardig, is met ons zeer gezellig strandle ven de logische basis voor onze badplaatse lij ke ontwikkeling. Over deze ontwikkeling mag onze Schel- destad inderdaad tevreden zijn en tevens dankbaar voor de vele propaganda, die naar buiten gevoerd wordt. De contact commissie waarborgt een oordeelkundige samenwerking in deze propaganda. De opmerking van het vorige jaar, dat Steeds meer de V.V.V. beschouwd wordt, om de meest uiteenloopende inlichtingen aan gaande de gemeente in te winnen, wordt herhaald. Het geheele jaar door heeft het secretariaat ook informaties te beantwoor den, die slechts zeer zijdelings met werke lijk toerisme verband houden. Ongetwijfeld wordt echter ook in dit opzicht nuttig en zeer zeker noodig werk verricht. Veel aandacht is weer besteed aan alge meene perspropaganda, zoodat de naam Vlissingen in binnen- en buitenland steeds verder wordt uitgedragen. Alle artikelen worden zooveel mogelijk voorzien van foto's. Te betreuren is, dat wij niet steeds genoeg gratis over werkelijk, aardig en propagandistisch foto-materiaal beschik ken. Wjj doen dringend een beroep op de medewerking van alle fotografen alhier en brengen onder de aandacht, dat dit pers- werk ook geheel belangeloos in dienst van onze badplaats geschiedt. Onder de bladen van 1934 noemen wjj on der meer „Arnhemsche Courant", „N. R. Ct.", „Waarheen op reis", als bjjlage van een 15-tal couranten, en enkele couranten uit Engeland, Duitschland, alsmede Indië. Ook voor enkele radiolezingen werden uit voerige gegevens verstrekt. Telken jare gaat onze artistieke en at tractieve folder bij honderden de deur uit. Een aardig voorbeeld van medewerking door ingezetenen zelf leverde o.m. „De Koena" welke een. aantal folders ter per soonlijke verspreiding, meenam naar het wereldzuivelcongres te Rome en Milaan. Ook het congres der N.R.V., waarop ons bestuur vertegenwoordigd was, werd een bijzondere reclame voor Vlissingen. Zoo ook het bezoek der Twentsche journalisten, wel ker Zeeuwsche trip, mede door ons en de maatschappij „Zeeland" werd geleid. Steeds blijft het bestuur ook actief mede helpen de grondslagen van het toerisme gezonder en krachtiger te maken. Het is logisch, dat een vacantieganger een vroo- lijke, aantrekkelijke vacantie-sfeer zoekt om zijn gewoonlijk korte vacantietrjd in derdaad prettig door te brengen. Al te veel belemmerende bepalingen en „Gemaszregel" door buitenstaanders, welke te vaak en te veel leeuwen op den weg aen, leiden den stroom van vreemdelingen en Nederlanders; naar aangenamer vacantie-oorden, waar den menschen wat meer vrijheid wordt ge laten. Geen reclame, propaganda-ijver en attractief natuurschoon kan het daardoor ontstane verlies vergóeden. Wij. hebben onze meening in dezen meermalen te bevoegder. plaatse geuit. Opnieuw ook hebben wij' ge adresseerd inzake verruiming van den veer dienst Vlissingen-Breskens. °Daar de boottocht naar Zierikzee en rond Walcheren een geslaagde attractie blijkt voor het vreemdelingenbezoek naar Walcheren te verhoogen is onzerzijds het noodige gedaan dezen tocht voortdurend te propageeren. Bij verschillende gebeurtenissen in 1934 hebben wij Vérder' "van onZe belangstelling' doen blijken enkele medailles zijn weer uitgereikt, gevraagde' artikelen zijn weer geschreven, aan programma's, jaarboekjes, reisplannen is medegewerkt. Niet slechts in het seizoen het geheele jaar door heeft de V.V.V. wel dagelijks werk de meest uiteen loopende en talrijke informaties te verstrek ken en allerhande service te geven naar binnen- en buitenland. Uit den aard der zaak wordt men dit werken naar buiten niet dadelijk gewaar, doch het is hoogst noodig dat dit werk verricht worde, wes halve een goed Vlissinger wij herhalen de V.V.V. zijn steun niet onthoude. Het V.V.V.-informatie-bureau van den heer Timmerman verrichtte in 1934 zeer gewaardeerd werk. Onze dank ook aan de medewerking der pers en de hulp bij de ex peditie van folders door de firma F. van de Velde. Evenals voor Vlissingen de contactcom missie, waarin goede samenwerking den betrokken instanties grootere efficiency in zake het werken voor de badplaats waar borgt, zoo wordt ook thans getracht meer contact te hebben tusschen de V.V.V.'s in Zeeland. Verder zijn o.m. in voorbereiding een flinke reclame op de wereld-tentoon stelling te Brussel, ruime reclame-versprei ding op andere tentoonstellingen en een bij zondere bewerking van Noord-Frankrijk, waaruit het bezoek toenemend is. Mogen dan de tijden niet bijster gunstig zijn, de badplaatselij ke ontwikkeling van Vlissingen schrijdt gestadig voort, niet het minst door een gelukkige en oordeelkun dige, algeheele samenwerking, door meer algemeene interesse en in het bijzonder, doordat het verbeterende aspect onzer stad zelve de krachtigste propagandiste wordt. Moge dit crescendo blijven in bet belang van geheel Vlissingen Aan de jaarvergadering zelve ontleenen wij nog, dat de beide aftredende bestuurs leden, de heeren A. van de Sande en J. M Smits werden herkozen. Tegenover 986.04 inkomsten staan 860.81 uitgaven, zoodat het batig saldo op 1 Januari 1935 was 125.23. Het totaal aantal leden bedraagt 127. Ten zeerste wordt betreurd, dat niet meer leden zich ter vergadering opmaakten. Dit is onverantwoordelijke laksheid tegenover eigen en plaatselijke belangen. In de verga dering werd gewezen op de vele concurren tie rondom ons. Het naburige Koudekerke bijv. heeft een inkomst voor IV.V. van 1700, d.i. bijna tweervaal zooveel als Vlissingen. Mede in verband met de vele en groote concurrentie kwam o.m. ter sprake, dat ook dit nieuwe seizoen de boulevard, Vlissing's grootste en unieke attractie, slordige plaat sen met het zoo ontsierende prikkeldraad vertoont, dat een plaats als vóór de Zee vaartschool zeker heel wat vernet kan wor den, enz. Uit de vergadering werd ook ge wezen op een plaats als de Oranjedijk, wel ke een schitterend en wel zeer bijzonder terras zou kurnien zjjn, dat de vreemdelin SPECIALE ATTRACTIE Uit' Kèt: duister van' de zaal '.zal'"-plotseling'"'zijn zoeklicht opflitsen en zoékèndspèure'n', oyer/ alje, jqpgejv-.' na.ar zijn yVi.enden. de., rookers.' Ihd'rën' Ü.ials r'öoker door zijrf lichtstraal getroffen .wordt, z'al ïhij één yan de-fraaie surprises', uitreiken, dié Hij'; Voor dat doel heeft,riLédegenorhen, b.v.5. 14 lean gouden ringen met echte diamant, camera's, roölcgarnituren en andere waardevolle artikelén. .'isursviije'-'kE^TyeKj-.u.SA. gen in de stad zou brengen, den midden stand ten voordeel. Slechts met zeer sterke wapenen en reëele zakelijkheid is concur rentiestrijd, zeker thans, mogelijk. Noodig is die, louter al om des bestaans wille. Opnieuw werd gewezen op de wensche- lijkheid van richtingaanwijzers bij het be gin van de Parklaan en den oprij achter „Britannia", daar zoo vaak wordt misgere- den en auto's dan gaan dwalen. Mede in verband met het treurige ongeluk jl. werd gewezen op den ongunstigen verkeerstoe- stand voor fietsers in het begin der Bad huisstraat. Het idee werd zelfs geopperd, of door trottoirverlegging niet een tweede fietspad te leggen ware. Medegedeeld werd, dat de watertochtjes met de provinciale boot zullen uitgebreid worden tot de dagen Maandag, Woensdag (naar Zierikzee) en Zaterdagmiddag (tot Westkapelle). Naar Ged. Staten zal geadresseerd wor den inzake de Keersluisbrug. Al te vaak worden reizigers bij de voornaamste boot verbindingen gedupeerd door het open zijn van de brug. Getracht zal worden een bijzondere pers reclame te maken in Noord-Frankrrjk, waaruit het bezoek zeer toenemende is. De ruime, gezamenlijke reclame speciaal voor Vlissingen op de Brusselsche wereld tentoonstelling met o.m. een Zeeuwsche schoone, handige kaartjes, een stand, enz., zal ondersteund worden door een permanen te en varieerende lichtreclame in het Indisch restaurant. Met 10.000 exemplaren zal de mooie fol der „Zeebad Vlissingen", eenigszins gewij zigd, herdrukt worden en weer de wereld ingaan. De V.V.V. herhaald, dat ze zeer gaarne werkelijk aardige foto's van dezen zomer zal ontvangen ter verwerking bij pro- paganda-materiaal. Wie kan, steune de V. V.V. ook in dit opzicht, in haar uitgebreid werk. Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Britannia. Voor een volle zaal gaf „Hosanna" gis teravond haar jaarlijksche uitvoering met als hoofdnummer „Der Ostermorgen", can tate voor soli, koor en orkest van S. Neu- komm. Het werk, dat ons na het bestijgen van den smartheuvel Golgotha de vreugde van den Paaschmorgen brengt, werd op aannemelijken Hollandschen tekst gezongen met begeleiding van piano. Daardoor heeft het ongetwijfeld aan schoonheid en kleur ingeboet, doch het beproefde koor, met zijn opvallend mooi, welluidend materiaal, heeft cnder de bekwame, muzikale, bezielende lei ding van zijn directeur, den heer J. W. Bora- meljé, al denken we ons de vertolking nóg intenser bezield en nóg f"-er genuanceerd, niettemin con amore gezongen en veel goeds gepresteerd. Zoo leidde de overgave in het Auferstehungs-koor no. 3 en het feestelijke fugetische slotkoor toch tot een suggestief resultaat, waardoor we voor het bereikte slechts eerbied kunnen hebben. Leden van de vereeniging, met mooi orgaan en bedui dende zeggingskracht, kweten zich op lof felijke wijze van de sopraan-, tenor- en bas- soli, gaven in terzett no. 12 inderdaad, voor dilettanten, iets superieurs evenals in ter zett no. 14, terwijl ook de sopraan-soliste met twee dames-koorleden van terzett no. 7 iets bijzonders maakten. De onvermoeide pianist, de heer Van der Meer, zorgde voor een muzikale, betrouwbare begeleiding. Met vleugel-steun werden voorts een reeks liederen van Julius Röntgen, Lukkien, Nauta, Sweelinck, Rijp, Kruijs, Coljee Sr. e.a. voortreffelijk uitgevoerd. Heele mooie werken, waarvan sommige lang niet ge makkelijk waren b.v. „Psalm 9" van Swee linck, waarin achtereenvolgens de melodie ligt in de sopraan-, bas- en tenorpartij en „Avondstond" van Rijp (met deze beide nummers promoveerde Hosanna op het con cours van den Ring Zeeland naar de afdee- ling uitmuntendheid) zoomede „Het Leven" van Julius Röntgen. Het bekende luchtige koorliedeke in madrigaaltrant „Serenade van een Landsknecht" van Orlando di Lasso met het refrein „diri-diri don" moest her haald worden, evenals Mozart's juweeltje „Wiegenlied" als sopraan-solo op verrukke lijke wijze teh gehoore gebracht. Afwisse ling in den koorzang brachten voorts nog vier dames met het twee-stemmige „Liedje van de Zee" van van Oost, terwijl het popu laire „Heer, blijf met mij" van Monk, dat zoo vaak door de radio uit Engeland tot ons komt (Engelsche tekst van Henry Francis Lyte) een heerlijk slot-koornummer vorm de. Met warm applaus hebben de aanwezi gen terecht op alle vertolkingen gereageerd. De voorzitter, de heer P. J. Woltering, die den avond op de gebruikelijke wijze opende, dankte na afloop van het concert den heer Bommeljé, den pianist en de solis ten, waarna hij met dankzegging besloot. O. De Wandelende Jood. Voor de C.K.W.O. trad gisteravond \i de Luth. Kerk als spreker op ds. W. J. J; Vei ders, Geref. predikant te Rotterdam, met bovenstaand onderwerp.. Na de gebruikelijke opening deelde voorzitter, de heer J. Marijs, mede dat de aangekondigde spreker, ds. F. A. den Boeft door ongesteldheid verhinderd was te ko men, en ds. Velders zoo bereidwillig was geweest deze spreekbeurt waar te nemen. Ds. Velders zeide dat het niet de bedoe ling was dezen avond de geheele legende van den Wandelenden Jood te behandelen, maar wil de voornaamste feiten er uit belichten en deze bezien in.het licht van dezen tijd. De geschiedenis van den Wandelénden Jood is fantasie, één van de vele legenden, die rondom de heilige gebeurtenis van het leven van Christus zijn geweven. Deze ge schiedenis is vrij algemeen bekend; veel min der bekend is bijv. de legende van Herodias, de vrouw die om de onthoofding van Johan nes den Dooper veroordeeld werd tot den jongsten dag op de aarde rond te dolen. Spreker wees er op, dat er is een Ooster- sche en een Westersche verschijning van den Wandelenden Jood. In den roman van Eugène Sue komen de beide geheimzinnige figuren, Ahasveros en Herodias, voor. De proloog van dit boek, waarin deze beide personen aan de Bering- straat, in het hooge Noorden, elkander ont moetten, is boeiend en ontroerend. Jammer is, dat alle eeuwen door velen deze legende voor waarheid hebben gehou den. Zoo vertelt de geschiedenis dat de Wandelende Jood in de 18e eeuw nog te Brussel is gezien. Dit geloof aan den Wandelenden Jood vindt wellicht zijn oorzaak in het bestaan van een soort Joodsch type, de zgn. „snor ders", welke overal heentrekken en bij het Joodscne volk hooge achting genieten. Spr. heeft meermalen van deze „snorders" ont moet. Het is echter zeker, dat door deze legende dit stuk historie is heengeweven. De geschiedenis komt in tal van vormen bij verschillende schrijvers voor, o.a. bij Shakespeare, Walter Scot, Wallace, e.a. De legende van den Wandelenden Jood is het symbool van het oude volk Israël in de verstrooiing, zooals wij het nu reeds eeuwenlang kennen. Spreker wees op de vele vervolging welke de Joden in den loop der eeuwen hebben ondergaan en vaak is getracht hen uit te roeien, doch dit zal nooit gelukken, want God waakt over dit volk. Integendeel durft spreker zeggen, dat hij nog nooit een land gezien heeft, waar het goed gegaan is, nadat het zijn Joodsche bevolking had verdreven of onderdrukt. De toekomst zal wel leeren van hoe onbereken bare schade het voor Duitschland zal zijn, nu het zoo met de Joden handelt. Spreker verfoeit het anti-Semietisme en prijst zich gelukkig dat in ons land de Joden in- alle opzichten als gewone burgers be handeld worden en hier steeds een schuil plaats hebben gevonden. Steeds zijn de Jo den hier goed ontvangen, vooral in de laat ste eeuwen. Een enkele uitzondering was Middelburg, dat in de 17e eeuw zijn poorten voor de Joodsche vluchtelingen sloot, doch het was Prins Maurits, die hen in zijn re sidentie een schuilplaats bood.. Het Joodsche volk vervult in de wereld een groote taak en hiermede wordt veel te weinig gerekend. Zeker, de Joden hebben minder aangena me eigenschappen, maar wie zal durven zeggen dat deze onder de Christenen min der gevonden worden. Een van de mooiste eigenschappen van de Joden is de zeer groote trouw en liefde voor ons Vorstenhuis. In de moeilijkste perioden der geschiedenis onzer Oranje's waren het steeds de Joden die hen de red dende en helpende hand toestaken. Zelfs een revolutionnaire Jood voelt nog voor Oranje, enkele uitzonderingen daargelaten. Bekend is ook de liefde onzer Koningin voor Haar Joodsche onderdanen. Door de uitwijzing der Joden uit Duitsch land is het Joodsche element in Palestina belangrijk versterkt en het is opmerkelijk, dat er nergens ter wereld zooveel welvaart is op dit oogenblik als in de Joodsche dis tricten in Palestina. Werkloosheid kent men er niet en op maatschappelijk gebied, voor al in den landbouw, is alles goed geregeld. De door de Joden in cultuur gebrachte bo dem brengt veel meer op dan die van de Arabieren. Alleen wat den godsdienst der vaderen betreft, is er veel afval. Spreker eindigde zijn rede met te wijzen op de groote rol, welke het Joodsche volk ook in de toekomst nog zal hebben te ver vullen. Uit deze met groote aandacht gevolgde reda, bleek niet alleen de groote kennis van doch ook de groote liefde voor het Joodsche volk, welke de spreker, die jarenlang onder de Joden heeft gewerkt, bezit. Ds. Velders eindigde de bijeenkomst met dankgebed.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1