500 300 150 100 25 DINSDAG 19 MAART EERSTE BLAD No. 66 73e Jaargang I 93®' UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Matraat 58-60,Vliss ngen. Telef. 10 Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Duitschland's herbewapening en de economische toestand in Europa. Mat. Soc. Bew. Ds.VAN DUYL spreekt Donderdag 4 April in het „concertgebouw" STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS ^inttééckncbg.. Masseer gelaat en hals met het overvloedige schuim. VaOmotfuK, ...de zeep der jeugd! KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABOKim- EXTSPRljS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. X ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer li) ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Reeds de officieele erkenning van het be staan van een Duitsche luchtmacht eenige weken geleden, kon als een bewijs .worden opgevat, dat Duitschland met' zulk een kracht aan de verdere bewapening wilde werken; dat geheimhouding niet meer mo gelijk was. Duidelijker komt dit naar voren in de nieuwe besluiten tot instelling van den dienstplicht en van een volksleger met een jaarlijksche vredeslichting van ongeveer een half millioen man. Duitschland acht thans het oogenhlik ge komen, om deze reeds lang nagestreefde doeleinden in hun vollen omvang te verwe zenlijken. Waarom nu? Vermoedelijk, om dat het tot zekerheid is gekomen, dat het op het oogenblik geen daadwerkelijke te genstand zal hebben te vreezen, en dat het dus tijd zal hebben zijn bewapening te vol tooien alvorens er van het gevaar van een gewapend conflict sprake zal zijn. Intusschen is deze bewapeningspolitiek van Duitschland economisch voor Europa en de wereld van het grootste belang. Zon der eenigen twijfel zal zij de inleiding vor men tot een bewapeningswedstrijd op ieder gebied, gelijk de wereld tot nu toe. nog niet heeft gezien. Wij hebben reeds een voor proefje daarvan gehad aan het Engelsche witboek, dat ter rechtvaardiging van de verhooging der militaire uitgaven in En geland moest dienen'. Maar bok Frankrijk' is druk bezig zijn léger- en vlootsterkte nog op te voeren, wat het laatste betreft met verwijzing naar de kruisers, die Duitschland. bouwt. Wij verwachten, een snelle, bijna sprongsgewijze, uitbreiding der bewapening, misschien wel door aanvullende credieten in. den loop van dit jaar nog, in de meeste Europeesche landen, nu Duitschland einde lijk met volle duidelijkheid te kennen heeft gegeven het verdrag van Versailles als niet meer bestaande te beschouwen. De financieele gevolgen van een dergelij- ken bewapeningswedloop zijn van vérstrek- kenden aard. Het evenwicht der begrooting in België en Frankrijk, die allereerst aan deze versterkte bewapening zullen meedoen, is nog* steeds niet bereikt. Worden er nu nieuwe lasten op de begrooting gelegd, dan is het de groote vraag, of de politiek van deflatie en prijsverlaging, van aanpassing op een lager niveau van inkomsten en uit gaven, verder zal kunnen worden voortge zet Het belangrijkst zijn echter de economi sche consequenties voor Duitschland. De schepping van een modern leger zal hooge eischen stellen aan de schatkist niet alleen, maar stellig ook stimuleerend werken op de Duitsche nijverheid. Er zal een plotseling toenemende behoefte aan uniformen zijn, aan wapenen, en aan de tallooze zaken, die met de handhaving van een grooter leger samenhangen. De Duitsche conjunctuur kan hierdoor in korten tijd nog belangrijk ver beteren, al zal die verbetering sterker nog dan tot nu toe met staatsmiddelen worden gefinancierd. Dan echter wordt de vraag naar den aanvoer van de noodige grond stoffen nog dringender dan thans. De laatste maanden was de Duitsche han delsbalans weer erg passief. Duitschland moest meer invoeren dan de waarde van zijn export bedroeg. Wanneer dit verschijnsel blijft aanhouden doet zich de noodzakelijk heid om buitenlandsche credieten te verkre gen, in verscherpte mate voelen. Want bij de Duitsche politiek van thans, die ten op zichte van den uitvoer wordt gevolgd, kan van een waardevermeerdering daarvan geen sprake zijn. Bij de klachten over de stag natie van den Duitschen export ziet men maar al te vaak het feit voorbij, dat deze, wat de hoeveelheid betreft, niet meer in krimpt, maar dat Duitschland thans tegen zulke ongeloofelijk lage prijzen naar het buitenland levert, doordat met betaling in Sperr- en Registermarken rekening wordt gehouden, dat de waarde van den ex port zich in dalende richting beweegt. De verbetering van Duitschland's econo mische positie in de wereld hangt dus ten nauwste samen met wijziging van de uit voer- en valutapolitiek van dat land. Blijft deze ongewijzigd, dan is het denkbaar, dat men in sommige financieele kringen gaat gelooven aan de toekomst van Duitschland, hetzij na een komenden oorlog, hetzij bij wijze van internationale overeenkomst, en it men op grond Tian dat toenemend© "er- trcuw on be: ekL is dix iu.ua thans cr©uiet m ter beschikking te stellen. Het is echter eveneens mogelijk, dat zoowel de politiek van feitelijke valutadepréciatie in buiten landsche transacties, naast de uitdagingen op politiek gebied, de vrees voor- en tegen stand tegen Duitschland doen toenemen, en dan kan er van credieten en betere invoer- mogelijkhëden in Duitschland geen sprake zijn. Spoedig zullen wij weten, welke reactie de Duitsche houding in de wereld verwekt. Zeeuwsche Gasmaatschappij. Blijkens „Staatscourant" no. 54 is opge richt de N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij (Zegam), te Vlissingen, door Ged. Staten van Zeeland, de gemeente Vlissingen en de Nederl.-Indische Gasmrj.' Het kapitaal bedraagt 4.010.000, ver deeld in.2400 gewone aandeelen serie A en 1600 gewone aandeelen serie B, benevens 6 p.rioriteitsaandeelen A en 4 prioriteitsaan- aeelen B, alle van 100.0. Bij de oprichting genomen door de pro vincie 'Zeeland 455 gewone aandeelen A en 5 prioriteitsaandeelen A door de gemeente Vlissingen 25 gewone aandeelen A en 1 prio riteitsaandeel A en door de Ned.-Indische Gasmrj. 320 gewone aandeelen B en-4 priori teitsaandeelen B. Alle aandeelen worden volgestort in con tanten pari. Alleen Nederlandsche publiekrechtelijke lichamen kunnen houders zijn van aandee len A. Voorts heeft een vergadering van aandeelhouders A het recht over te gaan tot naasting van de aandeelen B. Verdere plaatsing van aandeelen, waarbij steeds de verhouding van 3 nieuwe aandee len A tegenover 2 nieuwe aandeelen B zal worden in acht genomen, geschiedt, mits tegen volstorting; na'instemming der ver gadering van houders van prioriteitsaan deelen. Voor de eerste maal worden benoemd tot eenig lid der directie de Ned.-Indische Gasmij. en tot commissarissen de heeren J. H. van Bommel van Vloten, ir. M. C. Sis- singh, J. van Tuinen, J. P. Jager en mr. Walter F. C. Baars. Nat. Christen Geheel-Onthouders Vereeniging. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van de Nationale Christen Geheel-Onthou- ders-vereeniging haar 39ste jaarvergade ring in het gebouw der C.J.M.V., Noord straat 34-, met leden en genoodigden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat 5 leden hadden bedankt, terwijl 6 nieuwe leden werden ingeschreven. Het ledental bedraagt thans 82. Van de onderafdeeling „de Schakel" bedraagt dit 26 leden en van de „Hoop der Toekomst" 58 leden. De „Hoop der Toekomst" is een vereeni ging voor kinderen van 10 tot 16 jaar, „de Schakel" van 16 tot 21 jaar, terwijl de hoofdafdeeling de N.C.G.O.V. is voor leden van 18 jaar en ouder. Aan 2 leden, die dit jaar 25 jaar lid wa ren, werd op deze vergadering het jubileum insigne uitgereikt. De avond werd gevuld met verslagen, voordracht en zang, terwijl na de pauze de „Bethesda"-film door ds. A. T. W. de Kluis werd vertoond en toegelicht. Deze film, vooral de luchtopnamen uit het K.L.M.-vliegtuig en de tocht over de Schel de per ferry-boot met zijn buitengewoon mooie luchteffecten, is een sprekende pro paganda voor het mooie ziekenhuis. Ook de begeleidende muziek en de zang der zusters, die op de gramofoonplaat is vastgelegd, kwamen zeer goed. tot hun recht. De firma Dert, die deze film vervaardig de, heeft daarmede een fraai stuk werk ge leverd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Een drietal opnamen van de eerste steen legging door de Koningin van de nieuwe Oranjekerk der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Vier foto's van de plech tige opening van „Juliana"-oord te Laren door prinser Juliana. In verband met de verbouwing van het vliegveld Mok" te 1 ou Holder is e^n gedee. van de. vlieg- dic- si ov<egebracht naar Schelling'; oude de eerste drie „G-kisten" worden de hangar binnengehaald. De nieuwe Fokker-ma chine, de „Papegaai" word* overgenomen een viertal snapshots. Een speurdersop name van het jubileum van den tooneel- speler Van Dalsum in de stadsschouwburg te Amsterdam. De hondententoonsteiling tri het R.A.Ï.-gëbouw te Amsterdam. Zeven sleepbooten probeerenhet Deensche vrachtschip vlot te brengen, dat tusschen de pieren te Hoek van Holland aan den grond liep. De nieuwe verkeersbrug bij Schagen nadert haar voltooiing. De Haagsche jeugd bouwt vliegtuigmodellen. Lawines in Zwitserland. MIDDELBURG De kiezerslijst. Volgens de nieuwe kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers te Middelburg voor de Tweede Kamer 11105, voor de Prov. Staten 10923 en voor den gemeenteraad 10749. De vijfde klasse van school C gehandhaafd. Bij Kon. besluit van 4 Maart jl. is met vernietiging van het besluit van Ged. Staten 1934, alsnog goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Middel- buarg van 30 Mei 1934, voor zoover dit be treft de opheffing met 1 September 1934 van de vijfde klasse van school G, de Ulo school voor meisjes op de Haringplaats. Zöoals bekend had een commissie uit de ouders van de leerlingen dier school beroep ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten, Een tribune op het sportterrein. In een daartoe uitgezonden circulaire wijst de commissie van beheer en toezicht voor de Gemeentelijke Sportterreinen erop, dat het nog wel lang zal duren voor de in wording zijnde nieuwe sp >ntterreinen ge reed zijn en het daarom bezwaarlijk aan gaat om de indertijd door' vele sportlief hebbers ten behoeve der gemeente gestelde garantie voor het plaatsen- eener tribune bij deze nieuwe sportvelden alsnog gebon den te achten. Waar aan een tribune groote behoefte be staat, wat ook moge blijken uit de vele daaromtrent gestelde vragen, is de com missie van oordeel, dat nu maar zoo spoe dig mogelijk tot het plaatsen eener tribune moet worden overgegaan en wel volgens de allereerste plannen op den tusschen de twee voetbalvelden liggenden weg. Met het oog op de groote financieele zor gen der gemeente zou deze, zonder voor de uitgaven aan het plaatsen eener tribune verbonden zekerheid te hebben, daartoe moeilijk kunnen overgaan. De commissie meent, dat dit kan door het doen nemen van 5 per jaar rentegevende aandeelen van 10 in een bedrag van 4000, hetwelk bij de gemeente zal behooren te worden gestort. De werkelijke .plaatsingskosten zullen hooger zijn, maar de gemeente zal ongetwij feld een deel voor hare rekening nemen, omdat het werk aan de bestrijding der werkloosheid te hulp komt. De ontworpen tribune zou een 600 zit plaatsen hebben. Bij een prgs van 25 cent per plaats, een jaarlijks gebruik van 15 maal en een halve bezetting per keer, is er een opbrengst van 1125. Er zal volgens raming 400 overblijven voor uitloting van 40 aandeelen. Wellicht zal doordat het ren tebedrag steeds daalt, de aflossing nog vlugger dan in 10 jaar afgeloopen zqn. Van de 400 aandeelen namen de commis sieleden er reeds 21. Een benoeming. Mej. S. Leijdesdorff, vroeger alhier, thans adjunct-directrice bij het Centraal Genoot schap voor kinder vacantie- en herstellings kolonies te Bergen, is benoemd tot direc trice bij genoemd genootschap. De werkloosheid. De stand der werkloosheid in het district der districtarbeidsbeurs te Middelburg per 28 Februari jl. was Middelburg 1162, Vlissingen 1272, Aagte- kerke 15, Arnemuiden 215, Baarland 61, Biggekerke 25, Borssele 78, Colijnsplaat 88, Domburg 85, Driewegen 35, Ellewoutsdijk 20, Goes 263, 's-Gravenpolder 31, Grijpsker- ke, 26, 's Heer Abtskerke 8, 's Heer Arends- kerke 190, 'sHeerenhoek 52, Heinkenszand 77, Hoedekenskerke 80, Ierseke 171, Kapelle 83, Kats 25, Kattendijke 16, Kloetinge 49, Kortgene 44, Koudekerke 117, Krabbendrjke 92, Kruiningen 125, Meliskerke 11, Nieuw- land 48, Nisse 30, Oostkapelle 21, Oudelande 46, Ovezande 54, Rilland-Bath 66, Ritfchem 24, Schove 40, Serooskerke 52, St. Laurens 25, Souburg 331, Vpere 34, Vrouwenpolder 35. Waarde 5&, Wen ridinge 90 West! apelle 310 W' senkei 16S, Wr'phaartsdük 89, Zoutelande 27. 2 voor 25 cf. Totaal stonden ingeschreven op 28 Fe bruari jl. 6064 werkzoekenden, terwijl op 31 Januari jl. dit totaal 6279 bedroeg. KOUDEKERKE Loop der bevolking van 115 Maart. Ingekomen: C. J. van Hese, E 114, van Middelburg J. W. Helder, E 244, van Middelburg mej. W. M. Feij, E 239, van Middelburg F. Bal jeu, D 189, van Middel burg mej. T. Jakobsen, C 62, van Melis kerke C. M. Wirtz, B 25f, van Middelburg. Vertrokken: W. Aarnoutse, B 217, naar Goes P. Verhage, B 217, naar Goes G. A. Bronk, B 242, naar Curasao mej. C. C. Heetman-Bronk, naar Rotterdam J. M. M. den Baars, D 23, naar Dirksland mej. S. Bedet, E 7, naar Oost- en West-Sou burg P. I. Jansen, B 271, naar Vlissingen A. Olijslager, E 237, naar Axelmej. C. Theune, E 33, naar Middelburg C. de Groot, A 64, naar Arnemuiden, SLUIS Automatische pistolen ontdekt. Zaterdagavond omstreeks tien uur, za gen twee op patrouille zijnde marechaus sees van de brigade Sluis een lichtschijnsel in het pakhuis tevens bierbrouwerij van den bierbottelaar M. te Sluis, meldt het „Dagbl. van Zeeland". Zij hoorden aldaar door enkele personen zacht spreken. Bij onderzoek de deur gesloten vindende, rees het vermoeden bij de politiemannen dat in het pakhuis iets gebeurde dat een nader onderzoek noodig maakte, waarom een der politiemannen zich begaf naar de achter zijde van het pakhuis, alwaar eveneens de deur, toegang gevende tot genoemd per ceel, gesloten bleek. Van deze plaats kon duidelijk worden waargenomen de aan wezigheid van een viertal personen, waar van een in zijn handen had een brandende kaars. Op vermoeden alhier te doen te hebben met een drankwet-overtreding, eventueel frauduleuze bereiding van sterken drank, .^e: d door den politieman oA „nmg vr.n de deur -orderd, waarop terstond het kaars- Ik. jofd, en pas na herhaalde bovulen van dezijde der politie gedaan, werd de deur door M. geopend. De poging, om hier na langs de voordeur te ontkomen werd verijdeld, door den voor die deur gepos- teerden marechaussee, zoodat aan ontko men niet meer viel te denken. Brj het door de politie gedane onderzoek in het pakhuis werden door hen gevonden in een kist 9 automatische pistolen, welke zijn in beslag genomen. De drie voor de politie onbekende personen zijn onder po- litiegeleide overgebracht naar het kazerne gebouw te Sluis, alwaar rij zijn verhoord. Een dezer personen, een zekere V. uit Rot terdam, bleek in het bezit van een flinke hoeveelheid geld, zoodat vermoed wordt dat deze persoon ter plaatse was met de bedoeling de wapens te koopen en geza menlijk te vervoeren. Na verhoor zijn deze personen nog denzelfden nacht in vrijheid gesteld. Tegen M. is procesverbaal opge maakt, wegens overtreding van de Vuur- wapenwet. Conflict in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie. In de gemeente Koewacht, bij de Zeeuwsen. Vlaamsche grens, waar men algemeen aan vlasbewerking doet, dreigt een conflict ln dat bedrijf. De arbeiders eischen loonsver- hooging en hebben daartoe onderhandeld met de werkgevers, zonder dat men tot overeenstemming is gekomen. Er wordt nu gedreigd met staking, doch de fabrikanten, hebben te kennen gegeven iedereen te ont slaan, die niet onder de bestaande loons voorwaarden aan het werk wenscht te blij ven. De arbeiders in deze vlasindustrie ver dienen thans gemiddeld 10 a 11 per v/eek. Diaconie^ Ned. Herv. Kerk. De Federatie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk bestaat 31 Maart a.s. 25 jaar. Oorspronkelijk opgericht als „Vereeniging van Diakenen in de Ned. Herv. Kerk" werd zij op 1 April 1921 omgezet in de bestaande organisatie. Traden bij haar oprichting 164 üaconieën toe, dit aant I is thans aange roeid t3t 575. Met krachtige hand heeft de Federatie

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1