500 300 150 25 DONDERDAG 14 MAART EERSTE BLAD No. 62 73e Jaargang; 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE IrWalstras! 58-60,Vliss noen. Telef 10 Postrekening 16281 Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 100 SÏADSnËNPROVINClENIEUïïS SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRI |S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. tegel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.alles bij vooruitbetaling Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (jRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Leerlingen-avond mej. W. de Hondt. Britannia. In dezen tjjd van mechanisatie stemt het zeer zeker tot verheugenis, dat er nog zoo veel ouders gevonden worden, die hun kin deren een muziekinstrument laten leeren bespelen. De leerlingen-avond van mej. W. de Hondt, gisteren in de kurzaal van ons badhotel gegeven, legde daarvan tenminste een sprekende getuigenis af. In soli, ver schillende instrumentale combinaties en orkest heeft een groot aantal violisten van beiderlei kunne en. van allerlei leeftijd op overtuigende wijze hun kunnen getoond en bewezen, dat kamermuziek (o.a. Trio van Karl Böhm) genot en vreugde brengt in den huiselijken kring, dat amateur-instru mentalisten, die de noodige muziekkennis en techniek verworven hebben, met succes in een dilettanten-orkest kunnen medewer ken, en alzoo allen iets kunnen produceeren en presteeren van een gehalte, dat, bij voortgezette ijverige studie, veel goeds doet veiwachten. De met verschillende instru menten uitgebreide orkest-klasse, welke o.a, „Haydn's Himmelgrüsse" (arrange ment Urbach) uitvoerde, verdient voor de weergave daarvan vermeld te worden, al ligt dit groote werk haar als geheel nog wat te 7.waar. Ter opluistering blies de heer M. Amadio het Adagio uit Weber's Clari net-concert No. 1 zijn toon was van op vallende reinheid, zijn techniek en voor dracht waren te loven. In mej. Beniest vond bij een getrouwe vleugel-accompagnatrice. Een volle zaal ouders en genoodigden heeft alle executanten na elk nummer van het rtjk gevarieerde programma natuurlijk met een enthousiast applaus beloond. Na Kaydn kreeg mej. W. de Hondt bloemen en een souvenir, en werden ook mej. Beniest bloemen geschonken. Mej. De Hondt mag met voldoening op haar werk terugzien. Dickens Marionetten-theater. Woensdagmiddag gaven voor de afdee- ling Vlissingen der Ned. Ver.v.Huisvrouwen de dames Van de Velde en Van Suchtelen uit Den Haag een voorstelling van „Oliver Twist", met het Dickens Marionetten theater, eigendom van de Nederl. Centrale voor practische werkverruiming en hulp verleening te Groesbeek. Een compliment aan de beide dames-uit voerenden. Hun werk was af. De marionet ten leefden, onderstreepten hun woorden met karakteristieke handgebaren en waren volmaakte acteurs. De aankleeding was magnifiek en de regenten van het armhuis waren typische staaltjes van den vroegeren Engelschen conservatieven adel. De verschillende décors waren uiterst verzorgd, vooral het décor van de inbraak-scène was prachtig. Van het begin tot het einde wisten de marionetten de aanwezigen te boeien. De geschiedenis is genoeg bekend en wie haar niet kent, moet haar zeker lezen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een paar opnamen bij den terugkeer van de Koningin en Prinses Juliana in de resi dentie na hun verblijf in Zwitserland. Eenige pijlers voor de brug over den Moer dijk worden van hun bekisting ontdaan ©êa duiker begeeft zich onderwater om den ijzeren damwand door te branden en 'n beeld van de pijler nadat de bekisting is weggeno men. De bloemententoonstelling te Heem stede, die van 15 Maart tot 10 Mei in 't wan delbosch Groenendaal en daaraan grenzende bollenvelden wordt gehouden. Luchtbe schermingstentoonstelling te Utrecht. Het klokkenspel op de Utrechtsche Jaar beurs. Drukte vóór het café te Wolvega v/aar Wardenier een demonstratie zou ge ven met zijn veelbesproken motor. Te Zegwaard zjjn vanwege het ministerie van waterstaat op den provincialen weg een aantal versperringen geplaatst over ver schillende huizen, in verband het een ge schil over uitwegen op den provincialen weg. De schroef van een vliegtuig beschadigd. Hedenmiddag omstreeks 1 uur is een mi litair vliegtuig van de Kooy, nadat het op het vliegveld Vlissingen was geland, tegen ©en landingslicbt getaxied. De schroef van het vliegtuig werd beschadigd. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. MIDDELBURG Afdeeling Middelburg Roode Kruis. Woensdagmiddag vergaderde de afdee ling Middelburg van het Nederlandsch Roo de Kruis op het stadhuis onder voorzitter schap van jhr. F. Beelaerts van Blokland. De secretaris, mr. J. M. Pilaar, bracht het jaarverslag uit, waarin hij herinnert aan de vele mutaties in het bestuur door het vertrek van mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, mr. J. H. Bybau en mr. R. H. van Dusseldorp. De secretaris brengt hen allen dank voor het geen zij in het belang van het Roode Kruis werk en ter uitdraging van de Roode Kruis- gedachte hebben gedaan Zii ztin vervangen door jhr.' F. Beelaerts van Blokland, mr. J. M. Pilaar en mr. J. de Visser. Verder memoreert de secretaris het over lijden van den voorzitter van het Roode Kruis, Z.K.H. den Prins, en de in verband daarmede on 5 Juli gehouden bijeenkomst van de transportcolonne en de adsuirant- helpsters en het gaan van een geze1 schap van ongeveer 40 personen naar de begrafe nis op 11 Juli. De theoretische en practische cursussen, zoowel voor de transportco^nne als voor de dames-af deeling kenmerkten zich ook in het .af?re!oooen jaar door een regelmatige en goede opkomst. Dat Te belangstelling, voor deze cursussen niet alleen wordt ge dragen door het verlangen zich de noodi<re kennis en vaardigheid eigen te maken, maar dat daarbij tevens een dieoere onder grond te onderkennen valt, die der Roode Kruis-p-c-^chte als zoodanig, mag zeker een verblijdend verschijnsel genoemd wor den. Het aantal deelnemers aan de cursus sen, zoowel aan di° van de transnortco'onne in de dames-afdeeJinT. a]s ook tusschen die beide afdeelingen onderling, heerscbte een uitmuntende geest. Het is dan ook met het oog juist op de groote animo, welke aan den dag wordt gelegd, zeer te betreu ren, dat de uiterst bescheiden middelen, waarover de afceeJing beschikt, het ten eenenmale onmogelijk maken deel te nemen aan wedstrijden in andere plaatsen, hoe zeer ook het bestuur van bet nut van der gelijke wedstrijden overtuigd is. De Transportcolonne telde aan het eind van het verslagjaar 25 leden, in verband waarmede besloten werd, de colonne over 3 ploegen te "rerdeelen, elk met een ser geant als ploegcommandant. Met den rang van sergeant werden te dien einde, naast den sergeant J. Niest.hoven, a^s ploegcom mandant aangesteld H. P. Swets en J. de Voogd. De dames-afdeeling telde 34 leden. Nog werd in 1934 een cursus georganiseerd voor adspirant-helpsters tusschen de 16 en 18 jaar. Het examen werd door een 6-tal da mes met goed gevolg afgelegd. Voorts werd in het afgeloopen jaar aan gevangen met een cursus in elementaire verpleegkunst, geleid door de zusters Swit- ters en Van Rijn, die zich welwillend daar toe beschikbaar stelden. Het bestuur is deze heide dames daarvoor zeer erkentelijk. Als afgevaardigde naar de algemeen e vergadering werd de heer H. Bierman aan gewezen, terwijl ook de voorzitter het plan heeft die vergadering - bezoeken. OOST- EN WEST-SOUBURG Wijziging stemdistricten. Ged. Staten van Zeeland, gelet op artikel 31 der Kieswetgezien het schrijven van Burg. en Wefch. van Oost- en West-Souburg van 8 Februari 1935, met daarbij overge legd besluit van den raad dier gemeente van 29 Januari 1935, waarbij de gemeente nader in stemdistricten is verdeeld voor de verkie zing van de leden van den raad, en houden de het verzoek, die verdeeling ook te doen gelden voor de overige verkiezingen in de gemeente Oost- en West-Souburg beslui ten dat voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, de gemeente Oost- en West-Souburg, met ingang van 1 April 1935 nader in stemdistricten wordt verdeeld als volgt Stemdistrict I omvat de straten Groote Abeele, Middelburgscbe straat, Abeelsehe weg (Oost), Schroeweg, Rondeputweg, Donkere weg, Noordstraat, Oranjeplein, Ritthemschestraat, Zaaihoekweg, Burcht straat, Zuidweg, Vlissingschestraat, Van Turnhoutstraat. De Deckerestraat, Visode- weg, Deinsvlietweg stemdistrict 2 omvat de straten Pas poortstraat, Kanaalstraat, Beciusstraat, Koopmansvoetpad, Spoorstraat, Bermweg, Braamstraat, Nieuwstraat, Buteuxstraat, Van Teylingenstraat, Pad weg, Dijkstraat stemdistrict 3 omvat de straten Nieuwe Vlissingsche weg, Marnixplein, Parklaan, Zandweg, Zuurbeekscheweg, Koudekerksche weg, Blauwe weg, Vrijburgstraat, Noord- beekscne weg, Tritonscheweg, Voorstraat, Weststraat, Ceresstraat, Tuinstraat, Alde- gondestraat, Dwarsstraat, Abeelsehe weg (West), Groeneweg. Deze nieuwe regeling gaat in met 1 April 1935. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij De Priester, Marnix plein zwart kinderschoentje bij Houteka mer, Nieuwstraat 29 portemonnaie met inhoud bij juffr. Heijman, Marnixplein 19 bruine kinderhandschoen, bij Van Soelen, Buteuxstraat 40 belastingplaatje bij H. de Smit, Vliss. straat 4 belastingplaatje bij Faasse, Dijkstraat 1. DOMBURG Christen Jonge Vrouwen- en Meisjes- Vereenigingen. De ring Walcheren van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesveree- mgingen hield 14 Maart in het Schuttershof te Domburg een ringvergadering, door ruim 200 meisjes bezocht. Mevr. Petermeijer opende met de liturgie, nadat mevr. Van Voorthuijzen van Domburg een welkomst woord had gesproken. Na de verslagen van secretaresse en penningmeesteresse sprak da. Van den Ban over. „Arbeidsvreugde". In een boeiende rede toonde zij aan, hoe een tonig, zwaar, dagelijksch werk toch met blijdschap verricht kan worden, 't Geheim ligt daarin, dat we alles voor God doen, die in Christus voor ons zooveel deed. Na de pauze hadden we, afgewisseld door zang, ernstige en luimige stukjes door de afdee- hngen Domburg en Koudekerke. Zeer vol daan over deze goede samenkomst keerden de leden per fiets of auto huiswaarts. GROEDE Benoeming onderwjfoer. De heer M. B. Hoste, onderwijzer op wachtgeld te Groede, is door Burg. en Weth. der gemeente Biervliet benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school in de Kom aldaar. GOES P. T. en T. Met ingang van 1 April a.s. is verplaatst de referendaris 2e klasse hij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie R. C. van Hout, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes naar het post- en telegraafkantoor te Eindhoven. TERNEUZF.N Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Terneuzen werd be- eedigd het in de plaats van wijlen den heer J. J. de Jager benoemde lid, de heer J. den Hamer. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van Ged. Staten van Zeeland betreffende aanvulling regeling der jaarwedden van verschillende burgemeesters, ertoe strek kende, dat voor verschillende burgemees ters van Zeeuwschè gemeenten de tijd, waarin deze als wethouder de gemeenten hebben gediend, werd geteld bij hun dienst jaren, merkte de heer Van Cadsand op. dat in dezen tijd het college van Ged. Staten wel spreekt van bezuiniging, doch dat l.rj dit althans geen bezuiniging kon noemen. Spreker wees erop, dat de burgemeesters ten tijde van hun sollicitatie hebben gewe ten, hoe de jaarwedde geregeld was, en dat zij desniettemin „hét vuur uit hun sloffen" hadden geloopen, om tot het burgemees tersambt benoemd te wouden. B. en W. hadden voorgeste'd, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving, doch deze op merking moest hem toch van het hart. De heer Dees constateerde, dat de heer Van Cadsand frisch en monter ter vergadering was gekomen, en kon zich met het door hem gesprokene vereenigen. Met algemeene stemmen werd vastge steld een verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet. Deze verordening heeft tengevolge, dat geduren de den zomertijd de winkels des avonds zullen mogen geopend zijn tot 9 uur, en ver der een bestendiging van den bestaanden toestand wordt bereikt. Een voorstel van B. en W. tot verlaging van het maximum aantal verloven A werd aangenomen met de stem van den heer Colsen tegen. Deze achtte verlaging hiervan niet noo- dig, en wees erop, dat, indien de tijd mocht veranderen, het surplus dat er op het oogenblik is (thans zijn uitgegpven 23 ver loven A, terwgl voorgesteld werd het aan tal te verlagen op 28) spoedig zou bereikt zijn, en de mogelijkheid dan was uitgeslo ten, binnen de 5 jaar nog een verlof te ver krijgen. Bij de rondvraag merkte de heer Colsen op, dat ten behoeve van een te Sluiskil ge stichte mondharmonicaclub verzocht was een collecte te houden, waarbij B. en W. de vergunning daartoe hadden geweigerd, ter wijl een collecte voor eenzelfde club te Ter- neuzen was toegestaan. B. en W, deelen hierop mede. dat de ver- eeniging te Terneuzen reeds enkele jaren bestaat, en dat, 'indien de Sluiskilsche ver- eeniging na eer bestaan van ongeveer ge lijken tijd het noodig mocht achten, een collecte te houden, deze wellicht zal worden toegestaan. Men heeft dan kunnen zien, wat die vereeniging presteert. De heer Van Cadsand wees op den slech ten toestand van den Baandijk, en was van m'eening, dat hierin toch iets moest worden gedaan, terwijl hij voorts een regeling be pleitte voor het leggen van een trottoir aan het station in den Koegorspolder. Enkele bewoners hebben bij de gemeente hiervoor een bedrag gestort, terwijl gebleken is, dat het polderbestuur den aanleg van trottoirs daar ter plaatse niet wenscht en dit ook niet mogelijk is. Hij bepleitte eer regeling in den zin, dat aan betrokkenen hun stor ting werd terugbetaal, en de toestand daar werd ge'aten zooals die thans is. daar hem zulks het -meest billijke voorkwam. De heer Van Driel verklaarde, dat zijn fractie daaraan niet kon medewerken, daar men dan in conf'iet zou komen met de bouwverordening, die den aanleg van trot toirs wenscht. De zeesluis te Terneuzen. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt Het liberale Kamerlid voor GentEek- loo, ir. Mariën, heeft Woensdagmiddag in de Kamer, een verzoek om interpellatie van den minister van buitenlandsche zaken ingediend „over de houding welke de re geering zich voorstelt aan te nemen ten nirtrien van de weigering door de Neder- landsche regeering, de overeenkomst van 1905 betreffende het bouwen van een nieu we zeesluis, te Terpeuzen, ten uitvoer te leggen." Deze interpellatie zal, tegelijk met de begrooting van buitenlandsche zaken, bin nen een paar weken aan de beurt komen. OVERSLAG Doodelijk verkeersongeval. De 26-jarige E. van R. botste op den weg van Overslag naar Wachtebeke met zijn rijwiel op een landbouwerskar en bleef vrij wel op slag dood. Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. tot dijkgraaf van den Stadspolder, C. P. Kellewaart, te Kortgene b. met ingang van 1 Mei 1935, tot dijkgraaf van het wa terschap Oud- en Nieuw Noord-Beveland, P. Zuijdweg, te Kats en A. C. Hage, te Colijns- plaatc tot gezworene van den Kruispol der, P. H. J. Joossen, te Hontenisse. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Maart kwamen in onze provincie voor 12 gevallen van roodvonk, nl. 6 te Westkapelle, 3 te Goes, 2 te 's-Heerenhoek en 1 te Ovezande en 1 geval van prolomyalitis anterior acuta te Vlissingen. De nood in de mosselkweekerij. Men sehrjjft aan de „N.R.Ct." Ultimo Maart vervalt weer de pachtter- mijn van de visschery-perceelen in de Zeeuwsche Stroomen en dit feit wordt door de belanghebbenden angstvallig tegemoet gezien. Want het is absoluut zeker, dat de meeste mosselkweekers niet aan de verplichting tot pachtbetaling zullen kunnen voldoen, om dat de meesten slechts een klein kwantum van den voorraad hebben verkocht en dan nog tegen een zeer lagen prijs, waardoor zelfs de eerste bedrijfskosten niet konden worden gedekt. Het feit dat de Crisismosselbeschikking den prij3 waarvoor in het buitenland mochi worden geleverd, heeft vastgesteld, terwijl in het binnenland de handel vrtj bleef, heeft den buiten landschep handel zooals die voor been werd uitgeoefend, kapot gemaakt en naar het binnenland verplaatst, vanwaar de mosselen nu in vrachtauto's verder worden geëxpedieerd. De prijzen zijn gedaald bene den elk redelijk minimum. Intusschen wordt niet stilgezeten om in de getroffen regeling verandering te krij gen en in de afgeloopen week heeft een de putatie namens het gemeentebestuur van. Bruinisse, bestaande uit burgemeester Hage en den heer de Koning, ,een onderhoud 'ge- bad met de heeren de Hoo- enSierenberg de Boer, secretaris en chef van de afdeeling. levensmiddelen van de Nederlandsche Vis- sclierijcentrale. Hierbij werd nogmaals ge-, wezen op de tekortkomingen en fout.en die de tegenwoordige regeling aankleven en de wenschelijkheid om ook de binneniandsche prijzen van regeeringswege vast te stellen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat in het komende seizoen de thans bestaande regeling door een nieuwe, betere, zal wor den vervangen. VOETBAL: NederlandBelgië. Met het oog op den wedstrijd Nederland- België van 31 Maart te Amsterdam wordt op 24 Maart te Antwerpen een oefenwed strijd gespeeld tusschen de Roode Duivels en een Antwerpsche combinatie. De keuze commissie heeft het e'ftal van de Roode Duivels als volgt samengesteld Doel Badjou (Daring). Achter Simons (Liersche Sport Kring) en Smellinckx (Union St. Gilloise). Midden Dalem (Stan dard Luik), Stijnen Berghem Sport), Claes-, sens (Union St. Gilloise). Voor De Vries (Antwerp F.C.), Voorhoof (Liersche Sport- Kring), Capelle (Standard Luik), Isen- borghs (Beerschot), Van Beeck (Antwerp F.C.) Reserves Christiaans (Liersche Sp. Kr.), Van Ingelghem (Drring), Welckenhuyzen (Union St. Gilloise), Maertens (Aalst), Mondeele (Daring), Vieillevoye (Bressoux). ZWEMMEN Een nieuw wereldrecord. De Amerikaansche zwemmer John Hig- gins heeft te New-York een nieuw wereld record gevestigd over 100 meter schoolslag door dezen afstand in 1 min. 10.8 sec. af te leggen. Hiermede heeft hij zijn eigen record van 1 min. 11.8 sec. verbeterd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerk en fascisme. Bij den kerkeraad der Geref. kerk van Nijmegen kwam een vraag in om het oor deel van den raad te mogen vernemen, t.a.v. het Nationaal-Socialisme, De kerke raad sprak uit a. dat ieder, die de beginselen van de N. S. B. onderschrijft en daamit begeert te leven, daarmede verwerpt de belijdenis zoo als die in de Drie Formulieren van Eenig- heid is neergelegd en daarom onmogelijk tegelijkertijd lid kan zijn van een onzer Geref. kerken in Nederland b. dat, waar jorge menschen door fascis tische en nationaal-socialis'ische leuzen be koord worden, zonder kennis te hebben van. of in te stemmen met de beginselen van de N. S. B., de erkeraad in een concreet ge val zal besluiten hoe in deze te handelen.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1