100 Erdal WOENSDAG 13 MAART 1000 500 300 150 25 EERSTE BLAD No. ©1 73e Jaargang 193© UitgaveFiima F. VAM DE VELDE IrWalstraat 58-60, Vliss noen. Telei. 10 Postrekening 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen vermaard door z'n glans I STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRl|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent i® ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. tegel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS': ffiêt - c ',V ICHOENCRÊME Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen DE KON. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND ACTIEF. De Koel Nederlandsche Middenstands bond is met medewerking van de twee an dere groote middenstandsvereenigingen den laatsten tyd zeer actief. De onafhankelijke middenstand komt hoe langer hoe meer in de knel en wanneer niet spoedig krach tige verweermaatregelen genomen worden, dan zullen de belagers van dien midden stand met den buit gaan strijken. Wat is in het algemeen het geval? De koopkrachtige vraag der massa loopt terug; slechts bij uiterst lage p.ijzen ont wikkelt zich een noemenswaardigen omzet, want dan wint de kooplust het van den noodzakelrjken dwang om zooveel mogelijk te bezuinigen. Stijgen de prijzen of blijven de prijzen van verschillende goederen te hoog, dan onthoudt het publiek zich van koopen of het vervangt die goederen door andere, die evengoed bruikbaar zijn, maar die wat kwaliteit betreft, bij eerstgenoem- den ten achter staan. Wij kunnen dit met algemeene woorden zeggen de prg's staat op het eerste plan, daarna komt de kwali teit. Welke consequentie kan men hieruit af leiden? Dat de onafhankelijke middenstand, die zijn eigen kosten heeft, zélf op zware lasten zit, die moeilijk naar beneden ge bracht kunnen Worden, het moet afleggen tegen hen, die zich rechtstreeks met de consumenten in verbinding stellen of die, door welke omstandigheden ook, de distri butie-dienst belangrijk goedkooper ter be schikking kunnen stellen. Hiertoe behooren de producenten met detailverkoopde coöperaties en de ka pitalistische bedrijven om de voornaamste te noemen. Natuurlek kunnen deze mid denstands-belagers niet het geheele debiet tot zich trekken, daar één der belang rijke functies der onafhankelijke midden standers nog steeds is het hebben van gesorteerde voorraden, zoodat iemand, die plotseling iets noodig heeft en daarvoor niet naar de stad wil gaan den dienst van den middenstander inroept. Verder be schikken zij over waardevolle connecties, die niet spoedig van leverancier wisselen, terwijl zij een service geven, die velen weer houdt naar de concurrentie oyer te loopen. Toch is hetgeen aan den onafhankeigken middenstand wordt afgetapt, voor hem van uiterst groot belang. De hooge lasten eischen een hoogen omzet om er te kunnen komen. De grootte van dien omzet hangt van verschillende factoren af, wat echter aan onze stelling niets afdoet. Een drainage van dien omzet maakt, dat in vele gevallen de kosten nauwelijks of niet gedekt kun nen worden en dan verval* de middenstan der onvermijdelijke ten prooi aan die stage invreting in zijn middelen. De kostenkwestie heeft al menigmaal aanleiding- gegeven tot de vraag „vervult de onafhankelijke middenstand een taak of is hij overbodig?" Deze vraag is zeer ge makkelijk op lossen, nl. „hij vervult een taalt en hij is onmisbaar. Hij zal echter hebben op te roeien tegen zeer zwaren tegenstroom en geen enkele poging zal ongedaan moeten woi den gelaten om én zijn service èn zijn kosten tot het uiterste te reduceeren, terwijl tevens unfaire concur rentie den kop moet worden ingedrukt. Niemand kan aan een concurrent verbie den, zich eveneens op zijn terrein te be geven, hetzij coöperatie, groot-bedrijf. Wél kan geëischt worden tegengang van un faire verkoopmethoden (zooals cadeau-stel sel etc.) tegengang van beunhazerij (eischen van vakbekwaamheid), tegengang van ontoelaatbare gebruiken (het beginnen b.v. een zaak zonder voldoende kapitaal, zoodat met het geld van leveranciers etc. wordt gewerkt). De middenstandsorgani saties zijn te dezen opzichte actief. Verder ziet de onafhankelijke middenstand vol doende in, dat ook zélf de handen aan den ploeg moet worden geslagen en dat men niet meer kan blijven volharden met de oude methoden. Hij moet rekening houden met noodzakelijke verlaging der kosten hij moet zijn individualisme in vele gevallen laten varen en het saamhoorigheidsgevoel moet worden aangekweekt. Ordening zal de onwilligen tot rede moeten brengen. Er is echter nog een andere categorie Van euvelen, welke moeten worden wegge werkt En dit is bevoordeeling der concur renten als uitvloeisel der crisis-maatrege len! Waar deze crisis-maatregelen geleide lijk aan een permanent karakter verkrijgen, in verband met het structureele karakter dat deze gaan vertoonen, zal die bevoordee ling ook een permanent cachet gaan ver krijgen. Op dit gebied zijn de organisaties actief. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer de instelling eener staatscommissie gevraagd, welke op korten termijn voorstellen zou moeten doen tot ingrijpende herziening der landbouwcrisismaatregelen. Immers met leede oogen ziet de onafhankelijke midden stand aan, dat het huidige stelsel van landbouwsteun den handel en de uitoefe ning der nevenbedrijven op coöperatieven grondslag op onredelijke wijze in de hand werkt. Verkiezing Prov. Staten. De communistische partij Holland zou in de kieskringen Vlissingen en Middelburg een candidatenlijst indienen voor de Prov. Staten en deze lijsten droegen ook het ver- eischte aantal handteekeningen. Hedenmorgen zouden deze lijsten worden ingediend, doch de candidaatstelling was op 12 Maart vastgesteld, zoodat deze lijsten niet meer konden worden ingeleverd. De communistische partij kan dus bij de a.s. stemming niet met eigen Candida ten uitkomen. Conversieleenmg ptovincie Zeeland. Naar wij vernemen is bij de inschrijving op de 3'/2 conversieleening 1935 provin cie Zeeland dermate van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten plaats vinden. Stoomvaart-maatschappy „Zeeland". De zomerdienstregeling van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" gaat in op 14 April. Van genoemden datum tot en met 14 Mei vertrekt de boot om 12.50 uit Vlis singen, aankomst Harwich 19.10, vertrek 19.55, aankomst Londen 21.30. De trein van Londen vertrekt 10 uur, aankomst Harwich 11.25, vertrek van öe boot 11.40 en aankomst te Vlissingen 17 uur. Van 15 Mei tot en met 5 October ver trekt de boot om 13.50 uur uit Vlissingen en komt hier aan 17.50. Overigens blijven de uren ongewijzigd. Een afscheid. Het was Maandag voor mej. de wed. Van der Gr$p, werkster in de coöperatie „De Broederband" een gewichtige dag. zg heeft nl. den dienst der coöperatie met pen sioen verlaten. Bestuur en personeel hebben dit feit op eenigszins plechtige wijze ge vierd. Maandagavond hadden allen zich in het gebouw „Diligentia" vereenigd, waar mej. Van der Grjjp om half negen, daartoe per auto van haar woning gehaald, werd bin nengeleid. De zaal, die met de coöperatieve regenboogkleuren was versierd, bood een prettigen aanblik. Nadat zij plaats had genomen op de voor haar gereserveerde plaats, nam de voorzit ter van „de Broederband", de heer A. de Bart, het woord. Spr. begon met allen dank te zeggen voor hun tegenwoordigheid. Vanavond, zeide spr., nemen wij afscheid van moeder Van der Grijp, zooals zij im mers door het personeel is genoemd. Het is voor mij als voorzitter der coöperatie een voorrecht te mogen getuigen, dat de arbeid in de coöperatie verricht, beloond wordt met de verzorging van den ouden dag, in tegen stelling vaak met wat er in de maatschap pij gebeurt, dat geen andere belooning en waardeering kent als de „uitgeknepen citroen". Spr. herinnerde er aan dat mej. Van der Grijp als werkster moest trachten Ld. het onderhoud van haar gezin te voorzien en dit heeft moeten blijven doen tot op haar ouden dag. In „de Broederband" heeft zij dit gedurende meer dan 25 jaren trouw en met groote opgewektheid vervuld. U, moe der Van der Grijp, hebt de coöperatie van een kleine instelling zien groeien tot het in Vlissingen beteekenisvolle bedrijf, dat uit sluitend is gericht op het gemeenschapsbe lang. Hierna sprak een der personeelsleden na mens het personeel. Hij herinnerde aan de prettige samenwerking gedurende die reeks van jaren. Namens bestuur en personeel werd een passend geschenk en een bloemstuk aange boden. De heer J. van der Grijp sprak zijn dank uit, voor alles wat het bestuur en personeel voor zijn moeder heeft gedaan, zoomede voor de hulp en bijstand welke zij altijd van het personeel heeft mogen ondervinden. Dat de „werkvrouw" een zoodanige waardeering heeft, doet hem met eerbied voor „de Broe derband" vervullen. Hij spreekt dan ook den wensch uit, dat de coöperatie in groei en bloei mag toenemen. Ook mej. Van der Grijp dankte aange daan met een paar woorden. Na dit officieele gedeelte bleef men nog lang in gezellige prettige stemming bijeen. Een gezellige avond voor de militairen. Ter gelegenheid van de opkomst der lichting 1929 der kust-artillerie voor her halingsoefeningen werd gisteravond aan deze militairen door het bestuur van het Militair Tehuis aan het Bellamypark alhier een gezelligen avond aangeboden. Van deze gelegenheid werd door de man schappen een zeer druk gebruik gemaakt, zoodat de beide bovenzalen van het Tehuis geheel gevuld waren. Ook waren verschil lende matrozen van de marine-opleiding aanwezig. Bericht van verhindering was ingekomen van den. garnizoens-commandant, mr. Van der Slikke, doch deze was vertegenwoordigd door een 2-tal officieren van het garnizoen, terwijl ook meerdere onderofficieren aan wezig waren, benevens de afdeelingen bur gerlek en militair „Pro Rege" uit Middel burg. De vlootpredikantK ds. J. van der Giessen, opende de bijeenkomst en verzocht te zin gen Psalm 68 10, waarna spreker de aan wezigen in het kort bepaalde bij het merk waardige, vooral in dézen tijd, dat zoovelen Jezus volgen. Zij beredeneeren het niet, doch doen spontaan een daad. Hij wees op verschillende personen uit het begin van het optieden van Jezus, die hem in volle overgave volgden. Hierna ging de vloot- predikant voor in gebed, waarna hij ver schillenden aanwezigen welkom heette r den vertegenwoordigers van den garnizoens commandant en voornamelijk den mannen der lichting 1929, waar het eigenlijk om gaat dezen avond. Spreker weet de moei lijkheden, waarin velen in dezen tijd ver- keeren, ook weer als zij den wapenrok af leggen, maar hij hoopt, dat zij als Christe nen de toekomst aan zullen durven als uit de hand Gods. Bijzonderen dank brengt hij aan den heer K. Schout uit Middelburg, die den avond met lichtbeelden zal opluisteren en het strijkje, dat muzikale medewerking zal ver- leenen. Dit strijkje speelde daarna „Deh, non voler contingere" van Donizetti, waarna de heer Schout met ons een reis maakte van de Straat van Gibraltar door Spanje, Frank rijk en België, en van Antwerpen over de Schelde naar Vlissingen, opgeluisterd door mooie lichtbeelden. Op boeiende wijze ver klaarde de heer Schout hierbij verschillende historische of interessante punten, bijv. de rots bij Gibraltar, Granada, bekend uit den tijd der Mooren, de Pyreneeën, Madrid, I ourdes, Parjjs, Brussel, Antwerpen enz. Tot slot kwam de Koninklijke Familie op het witte doek, waarbij staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen werden. Tijdens een pauze werden ververschingen rondgediend, terwijl ook het rookertje niet ontbrak. De avond werd verder afgewisseld met voordracht en muziek. De heer P. G. Laemoes, voorzitter van het Tehuis, spi-ak zijn blijdschap uit over het organiseeren van dit samenzijn en hij bracht dank aan den onderofficier Van der Wal, die het initiatief hiertoe had geno men. De avond kan in alle opzichten als ge slaagd worden beschouwd en hp hoopte dat zulke bijeenkomsten nog meer zullen plaats vinden. In het bijzonder bracht hij dank aan den heer Schout voor het zeer vele, dat hy voor de militairen doet en verder aan den huisvader en -moeder, den heer en mevr. Van Ben them, voor hun goede zorgen aan de jongens betoond. Ds. A. T. W. de Kluis, wien het een voor recht was hier aanwezig te zijn, sprak het slotwoord. Spreker noemde drie mooie dingen in het soldaten leven, nl. het zich present melden, en hg' hoopt, dat de mannen zich ook aan Christus zullen geven met een „Seigneur votre serviteur", Heer, Uw dienaar. Het tweede is de gehoo.zaam- heidj die een soldaat verschuldigd is. Zoo vraagt Christus ook absolute gehoorzaam heid in Zijn dienstdoen wg dit dan komt het altijd goed uit. En het derde is, dat er op geregelde tijden inspectie wordt gehou den. Ook Christus houdt in ons leven soms inspectie of alles in orde is. De sergeant-majoor, de heer Uytterlinde, sprak onder applaus namens de militairen een woord van dank voor hetgeen den man nen geboden was en hoopte dat nog meer dere van deze avonden zuJlen volgen. Hierna werd de Avondzang gezongen en sloot ds. De Kluis met gebed. Een athletiek-vereeniging. Met aanvankelijk 23 leden is alhier op gericht de Athletiekvereeniging „1935". Deze vereeniging, die gesplitst is in een af- deeling voor dames-leden en één voor adspi- rant- en heeren-leden, staat onder techni sche leiding van den heer D. Lap. De oefen avonden, welke gehouden worden in de gymnastiekzaal der Rijks H. B. S., zijn voor dames-leden Donderdags van 810 uur, voor adspirant- en heeren-leden Dinsdags van 810 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Kon. Ned. Scherpschutters-vereeniging Vlissingen. Met de „Staatscourant" no. 50 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van de Kon. Scherpscbuttersvereeniging Vlissin gen, gevestigd te Vlissingen. MIDDELBURG Nutsdepartement. Gistermiddag vergaderde het departe ment Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het spaarbankgebouw, onder voorzitterschap van mr. H. Pleijte. De vergadering hechtte haar goedkeuring aar de rekeningen van de spaarbank over 1932 van de Nutsbewaarscholen over 1933 en van de Hulpbank over 1933 en 1934. De vergadering herkoos mr. F. B. Evers als lid van de commissie voor de spaar bank den beer W. C. Noske als lid der commissie voor het volksbadhuis mr. J. G. Veltmaa Fruin als lid der commissie voor de Hulpbank den heer P. J. Jansen als lid der commissie voor de bewaarscholen en den heer W. L. Heijboer als bestuurslid van het departement. Ned. Christ. Radiovereeniging. Nadat 's morgens onder leiding van den heer D. Pereboom te Ede een bijeenkomst was gehouden met de correspondenten van de Ned. Christ. Radiovereeniging, werd 's middags onder voorzitterschap van uen heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens de Provinciale vergadering, welke bijzonder druk was bezocht, gehouden. In zijn ope ningswoord gaf de voorzitter een korte te rugblik over het afgeloopen jaar, daarbij wijzende op den grooten zegen van den ar beid der N.C.R.V. Tot leden der provincia le commissie werden herkozen de heeren J. Allewrjn te Middelburg en J. Baas te Zierikzee :n gekozen de heer J. A. Meer- tens te Terneuzen. Tot leden van den Ver- eenigingsraad (algemeene vergadering) werden herkozen de heeren Th. Kamer mans te Vlissingen en J. A. Meertens te Terneuzen en gekozen ds. J. S. Hartjes te Vlissingen. Daarna werden de vereenigings- aangelegenheden besproken, waarbij de tal rijke vragen dioor den voorzitter en den heer Pereboom werden beantwoord. Nadat de voorzitter nog een woord van opwekking had gesproken, eindigde ds. Hartjes met dankzegging. OOST- EN WEST-SOUBURG E in dies Tuinbouwcursus. Maandagvond had in de school met den Bijbel de eindles plaats van de twee-jarige tuinbouwcursus. Het hoofd van de cursus, de heer J. K. Voogd opende met gebed en gaf les over plantenveredeling. De heer A. de Jager Mz. uit Nieuw- en St. Joosland, tuinbouwonderwijzer, die mede onderwijs gaf aan den cursus gaf vervolgens les over pruimenteelt. De heer A. W. v. d. Plassche, rgkstuin- bouwconsulent te Goes, reikte met een warm woord van opwekking aan alle leer lingen het diploma uit. De gediplomeerden zijn Andr. Arendse, Iz. Tange, L. A. Tan- ge, Adr. Jaspers, Adr. Arendse, P. Koole W. Tange, C, Wouters, D Bakker en L. Wisse. Daarna heeft de heer J. Kodde, voo Tit ter van de commissie van toezicht, de leer lingen gecomplimenteerd. De oudste der cursisten, de heer A. Arendse, bracht den, leeraren dank voor het genoten onderricht en bood hen een stoffelijk blijk van waar deering aan. De heer De Jager eindigde op de gebrui kelijke wijze. KOUDEKERKE Filmavond B. V. L. Door de afdeeling Koudekerkc van den Bgzonderen Trrg willigen Landstorm is op 11 Maart 1935 in de Openbare Lagere School een filmavond gehouden, welke goed ge slaagd is. De burgemeester als voorzitter der af deeling opende de vergadering en zette In korte trekken uiteen het doel van de B. V, L. er op wijzende dat ons land zich geluk kig kan achten met het bezit van zoo'n keurkorps, dat zich spontaan bereid ver klaart het wettig gezag te handhaven, als het, moet met wapengeweld. Uit dien hoof de is aansluiting bij de B. V. L. een opoffe ring. Spreker wekte op tot nauwe aaneen sluiting, omdat de machten die werkzaam zijn ter ondermijning van het gezag, niet stil zitten, integendeel door het optreden van het fascisme in sterkte toenemen. On der verwijzing naar de groote preventieve werking welke er van de B. -L. uitgaat, spoorde hij aan de geheel ongemotivee.de critiek als zou de B. V. L. een militairis- tisch karakter dragen, totaal te negeeren. Na de burgemeester verkreeg het woord de heer Lae.noes uit Vlissingen. Deze in geheel Zeeland bekende spreker sloot zich aan bjj het gezegde van den voorzitter, dat lid z(jn van de B. V. L. een offer vraagt, dat slechts gebracht kan worden, wanneer het steunt op een beginsel, n.l. dat van de. yrrjheid. Dat dat zoo is bij onze landstor- mers, bewijst spreker hiermede, dat juist zrj gerecruteerd worden uit de kleine lui den, die inzonderheid den invloed van de on gunstige tijdsomstandigheden ondervinden en die hoewel de oppositie-partijen alles beloven en de huidige regeering niets, omdat dat onmogelijk is, toch zich trouw achter 't gezag plaatsen en alle consequen ties welke daaraan verbonden zouden kun nen zijn geheel voor him rekening nemen. Hulde bracht hij aan de mannen, die on danks critiek op fabriek en in werkplaats trouw blijven aan het gezag. Met klem van redenen waarschuwde spreker voor den N. S. B. Hg zette uiteen dat die naam ver keerd is, omdat ze noch nationaal, noch socialistisch zijn. Weliswaar hangen in de zalen waar spreekbeurten gehouden wor den het portret van H.M. de Koningin en onze nationale vlag, maar zij roepen om een andere vlag, n.l. de rood-zwarte en wel ke beteekenis het koningschap heeft in een fascistische regeering, leeren ons ver schillende landen. Landstorm en N. S. B. zijn daarom twee geheel tegenstrijdige en onvereenigbare begrippen. Spreker wekte op tot krachtige steunverleening aan het wettig gezag. Hierna werden een aantal films vertoond n.l. 1. De vreugdefilm 2. Begrafenis H.. M. Koningin-Moeder 3. Begrafenis Z. K. H. de Prins der Nederlardcn 4. Een reis door Nederland met het Vorstelijk Huis 5. De in 1930 gehouden landdag in Nieuw Helvoet. De burgemeester was zonder twijfel de tolk der vergadering, toen hg na afwerking van dit programma constateerde, dat de avond uitnemend geslaagd mocht heeten. Hg dankte allen die aan het welslagen van dezen avond hunne medewerking hadden verleend, en wees er verder op dat wij nu gezien hebben wat ons bindt, niet wat ons scheidt. Spreker sprak de hoop uit, dat ge zien de moeiigke tgdsomstandigheden wel ke wg beleven, de eenheid meer en meer ge zocht zal worden met terzgde stelling van eventueele geschillen. RITTHEM Stemming gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is de stemming voor de leden van den gemeenteraad be paald op Woensdag 19 Juni. De kiezerslijst bevat 363 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 359 kiezers voor den gemeenteraad. BRESKENS Oahimiteuze waterschap Oud en Jong Breskens. Het Calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens benoemde in zijn vergade ring van Dinsdag de heer H. Sw^nne tot zgn waterbouwkundig ambtenaar.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1