300 150 100 25 PALMOLIVE VRIJDAG S MAART Si! EERSTE BLAD No. 57 73e Jaargang -1935 UittinFirma F. VAK GE VELDE IrWaistiiai 5B-G0, Viiss ipi. Islet 10 Pitttehening IGIBÏ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Fa. F. P. D'HüiJ HOUDT 13 cent 2 voor 25 cent VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMEN1SPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele tijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. tegel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 tegels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (jRAl IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een oneeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGHS~"; D DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANÜSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verkiezingen voor de Prov. Staten. De N.S.B. heeft in onze provincie tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld 1. J. A. Dekker, Goes 2. W. F. van Gor- sel, Rilland-Bath 3 L. C, Slings, Poort vliet 4. ir.-A. J. Ilcken, Zierikzee 5. J. K. Mesu, Nieuw- en St. Joosland 6. S. J. C. Frelier, Kruiningen 7. G. Alberts, Mid delburg 8. J. C. van Sprundel, Ierseke 9. M. L. Amadio, Vlissingen en 10. W. A. de Groote, Middelburg. Ned. Christen Vrouwenbond. Voor de afdeeling Vlissingen van boven- genoemden bond trad gisteravond in het Militair Tehuis als spreker op de heer A. Janse van Biggekerke, met het onderwerp „Iets uit de brieven van Calvijn". Na ingeleid te zijn door de presidente, mevr. Schmidt, zeide spreker dat hg slechts zeer in het kort iets over enkele brieven van Calvijn kon zeggen, want op het oogen- blik zijn 4104 brieven van Calvijn bekend en wie zal zeggen hoeveel er nog verloren zgn gegaan. In 't kort schetste spreker de studenten jaren van Jean Calvijn, wiens hervormings- arbeid op zoovele milüoenen tot op den hul digen dag zijn stempel heeft gedrukt. Toen hg nog Roomsch student was be hoorde hrj tot de orthodox-humanistische richting, waartoe toen vele jongeren be hoorden. Van Maart 1531 is zijn eerste brief be kend, geschreven ter verdediging van een professor, die evenals Calvijn deze richting aanhing. In Juli van dat jaar volgde de tweede brief, waaruit reeds valt te bemer ken, dat Calvijn niet sterk was, daar hij wegens vermoeidheid van een reis naar Parijs meerdere dagen rust moest nemen. Verschillende andere brieven, door Cal vijn aan vrienden geschreven, door spreker geciteerd, getuigden van de groote hoffe lijkheid en teederheid van gemoed van de zen 24-jarigen student, eigenschappen, die hem, hoewel in de verdediging van zijn ge loof meestal scherp, altijd zijn bijgebleven. Deze brieven handelen over allerlei over de pestziekte in Parijs, over geldzorgen, de uitgifte van zijn commentaren op Seneca's „Clementia", enz. Na zijn vlucht uit Parijs naar Angoulème schreef hij vandaar brieven aan zijn vriend Franqois Daniël, waaruit zijn nuchtere een voud blijkt, ook in tijden van levensgevaar. Van Angoulème zwierf hij van plaats tot plaats, tot hij kwam in Bazel, waar hij op 27-jarigen leeftijd zijn beroemde werk „de Institutie" schreef en den Franschen ko ning opdroeg, ter verdediging van het goed recht der protestantsche religie. Deze uit eenzetting der Calvinistische geloofsleer is tot op den huidigen dag niet overtroffen en Ca'vijn heeft wel nooit kunnen denken dat zgn „Institutie" de eeuwen door zoovele herdrukken zou beleven. Vervolgens stond spreker stil bij het ver blijf van Calvgn te Genève, uit welken tjjd verschillende brieven getuigenis afleggen van zijn voortdurenden strijd vooral tegen de Libertijnen en den predikant Caroli, die onrust in de kerk brachten. Het zou te veel tijd vergen alle voorname personen te bespreken met wie Calvijn briefwisseling heeft gehouden. Wel wees spreker er op, dat hij zijn leven lang in vriendschappelijke correspondentie gestaan heeft met verschillende in dé Katholieke kerk gebleven vroegere vrienden, die tot hooge ambten waren opgeklommen. Hieruit bleek steeds weer de beminnelijke manier van schrijven, behalve wanneer het de ge loofskwestie betrof. Spreker wilde nog wijzen op een Zeeuw- schen edelman, Jacob van Bourgondië, heer o.a. van Brigdamme, op Walcheren, met wien Calvijn een drukke briefwisseling on derhield. In het museum te Genève bevin den zich niet minder dan 43 brieven, aan dezen edelman geschreven. In al zijn brieven treft het afwezig zijn van het „bevindelijk" elementze zijn za kelijk en nuchter. In vele brieven vindt men ook, hoewel in weinige regels, een zinspeling op zijn vele kwalen, waaraan hij leed. Na eenige citaten uit zijn brieven ge schreven over bet sterven van zjjn vrouw, eindigde spreker met het voorlezen van zijn laatsten brief, door Calvijn op zijn sterfbed gedicteerd aan zijn 80-jarigen vriend Varel De spreker heeft door zijn mededeelingen Badhuissir. 15. T 1.348 uit brieven van Calvijn, op de hem eigene wijze, het leven van dezen hervormer nader tot zijn gehoor gebracht en een leerzamen avond gegeven. Nieuwe 3i/2 leening provincie Zeeland. De Nederlandsche Handels-Maatschappij N.V. en de N.V, Gelderoche Credietvereeni- ging berichten, dat zij de inschrijving op ƒ2.625.000 3Vz %-obligatiën, conversielee- ning 1935, in stukken van nominaal 1000 en 500 aan toonder ten laste van de pro vincie Zeeland openstellen op 12 Maart 1935 tot den koers van 99 Houders van de niet uitgelote per 8 April aflosbaar gestelde obligatiën van de 4 %-leening 1930, oorspronkelijk groot ƒ3.000.000, hébben recht van voorkeur en wel. in dier voége., dat elke obligatie, als bovenbedoeld, recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der onderhavige 3 y2 %-leéning, met dien verstande echter, dat indien van dit voorkeursrecht gebruik wordt gemaakt tot een hooger bedrag dan 3% obligatiën beschikbaar zijn, de toe wijzing systematisch zal geschieden. De voor uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten op 8 April 1935 worden ingeleverd, waartegen 3 y2 -obligatiën worden uitgereikt, onder vergoeding aan de inschrijvers van koers verschil en rente. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op 8 April 1935 met ƒ992.50 (ƒ496.25) per obligatie van 1000 500), verminderd met 0.68 0.34) voor 7 dagen rente 3y2 De noteering der obligatiën ter beurze Vc i Amsterdam zal worden aangevraagd. De leening dient ter aflossing van bet no~ uitstaande bedrag van de 4 -leening 1930, oorspronkelijk groot ƒ3.000.000, pro resto groot ƒ2.700.000. De leening is aflosbaar in uiterlijk 27 jaar, de eerste aflossing heeft plaats op 1 Apri1 1936. Versterkte of algeheele ver vroegde aflossing is te allen tijde voorbe houden. Een vacant! ecursus toor buitenlanders. Uitgaande van de University of London za.l er, onder leiding van prof. Walter Rip- man, van den 19en Juli tot den 15en Augus tus van dit jaar te Londen een vacantie- cursus voor buitenlanders gehouden wor den. Het programma is gratis te verkrijgen bg J. Coster, Badhuisstraat 123, die gaarne inlichtingen zal geven. Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Verschillende vooraanstaande personen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben be sloten tot stichting over te gaan van een definitieve afdeeling der Zeeuwsche Lucht macht, Vereen, voor Westelijk Zeeuwsch- V laanderen. In den loop van deze maand zal te Oostburg de stichtingsvergadering ge houden worden en een bestuur worden be noemd, waarna het voorloopig comité van zijn taak zal worden ontheven. MIDDELBURG Eervol ontslag commissaris van politie, Bg Kon. besluit van 4 Maart 1935 is aan R. P. Brons, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1935, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Middelburg, met dankbetuiging voor de door hem b(j de politie bewezen diensten. Voogdijraden. Bij Kon. besluit van 4 Maart is, met in gang van 10 Maart, tijdelijk benoemd tot secretaris van den voogdgraad te Middel burg mr. P. van Empel, advocaat en procu reur, wonende te Middelburg. Ontslag als rechter-plaatsvervanger. Bij Kon. besluit van 4 Maart is aan mr. J. van der Poel, op zijn verzoek, eerwol ont slag verleend uit zijn betrekking van rech ter-plaatsvervanger in de rechtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. ZOUTELANDE Alg. vergadering der Coop. Brandstoffen- vereeniging. Woensdagavond hield de Coöp. Brandstof- fenvereeniging alhier haar algemeene ver gadering. Van de 172 leden waren 37 aan- De voorzitter, de heer P. Geschiere, deelde in zijn openingswoord mede, dat de ver eeniging weer een goed jaar heeft gehad. Volgens het jaarverslag van den secre taris, den heer K. Wouters, zijn in 1934 de volgende brandstoffen aangekocht 1777 H.L. eierkolen, 1045 H.L. nootjeskolen, 961 H.L. stukkolen, 99 H.L. anthraciet, 15320 kilo bruinkolen en 18S25 stuks turf. De ge kochte brandstoffen zijn, uitgezonderd de bruinkolen en de turf, afkomstig uit de Oranje Nassau-mijnen. De winst over 1934 bedroeg 33.78. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 31 December 1934, inclusief winst 1934, 1110.92 en het reservefonds ƒ209.77. De heer Kodde bracht verslag uit namens de controlecommissie. De boekhouding was in orde bevonden. De heeren E. Janse en L. de Voogd wer den als bestuursleden herkozen en de heer K. Kodde werd als lid van de controlecom missie herkozen. BRESKENS Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond werd in hotel Valk te Breskens de algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden. Aan het jaarverslag over 1934 van bo vengenoemde vereeniging is het volgende ontleend Een vereeniging, die zich ten doel ge steld heeft het vreemdelingenverkeer te be vorderen en die bovendien in groote letters in haar programma vermeldt, dat zij haar gemeente ook als badplaats tot ontwikke ling hoopt te brengen, is wel een heel bij zondere vereeniging. Zij onderscheidt zich van de overige vereenigingen ter piaatse in de manier, waarop zij haar werkzaamheden aanvat en in de wijze, waarop zij, op nietige voorvallen wellicht, reageeren moet. Zg heeft niet een afgebakend terre.n, dat zij bearbeiden kan, maar haar werkzaamheden omvatten een legio zaken, die hoe hetero geen zij voor buitenstanders ook lijken mo gen, voor het bestuur der vereeniging aan leiding zijn om deze ter hand te nemen. Bg het opmaken der balans c.q. bij het weer geven van datgene, dat de belangstelling van het bestuur had, rollen dan alle voor vallen als in een caleidoscoop aan bet oog voorbij en soms dan eerst kan men beoor- deelen, of die gebeurtenissen al dan niet in het belang der vereeniging waren. Het bestuur van een dergelgke vereeni ging moet wel over een kolossaal optimis me beschikken, want meer dan in andere vereenigingen is het optimisme voor hen het manna, dat de kracht geeft om de door ue ledenvergadering opgelegde (en niet in détails aangegeven) taak ten uitvoer te brengen. Doch niet alleen het optimisme zg een van zgn eigenschappen, verantwoorde lijkheidsgevoel en durf, om misschien met verwaarloozing van de belangen van enke le leden, besluiten te nemen, zij een derge lijk bestuur in ruime mate toebedeeld. Het gevaar toch, dat een bestuur met de leden in botsing komen kan, is niet denkbeeldig, als men de ledenlijst wat meer van nabij bekijkt en de bonte samenstelling van be roepen en belangen aanschouwt, die door de leden uitgeoefend en behartigd worden. Men zou eigenlgk de leden in twee groepen kunnen verdeelen, en wel in hen, die om der wille van het algemeen plaatselijk belang Lid der vereeniging zijn (voor hen neem ik diep mijn hoed af) en in de leden, die aan hun lidmaatschap van één rijksdaalder per jaar het recht meenen te kunnen ontleenen om door de vereeniging hun debiet aanmer kelijk uitgebreid te zien worden. Deze laat sten zal ik van hun verkeerde zienswijze niet trachten te overtuigen, het materialis me en egoïsme spelen bij hen een te groote rol. Alleen wil ik hen de oude Hollandsche spreuk indachtig maken, dat de cost ook hedentendage nog steeds voor de baet blijft uitgaan. Dat het bestuur deze leden even wel niet als overbodige balast terzijde mag stellen, spreekt immers vanzelf. Ook zij dragen hun aandeel in het wel en wee van de vereeniging en het bestuur is toch het werktuig, dat tracht in het belang van alle leden te handelen en om zoodoende deze voor de vereeniging te behouden? Het hoopt dan ook, dat de vergadering, waar noodig, vrijelijk critiek zal rondstrooien, als deze maar gezond en opbouwend is. Het bestuur zal ze in dank ter harte nemen en hopelijk daaruit de kracht kunnen putten om ook in 1935 met opgewektheid de be langen der vereeniging voor te staan. Want kracht heeft het bestuur meer dan noode. De crisis, dié overal zich gelden doet en meermalen reeds, voordat een zaak goed en wel op pooten staat, alles als bet ware onder een grooten domper omvat, is ook de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens in 1934 niet onopgemerkt voorbij gegaan. In het afgeloopen jaar is er van eenig actief strandleven, wij schroomen het tc- moeten neerschrijven, zoo goed als geen Sprake geweest. Weinig bezoek en derhalve weinig vertier en gezelligheid. Het scheer wel, of de economische depressie ook het weer minder gunstig maakte. Naarstiglijk werden de weerberichten bestudeerd, he laas, ook de Bilt seinde de eene depressie na de andere regenvlagen en gure winder waren dan ook in ruime mate ons deel. Wij mogen evenwel niet uit het oog verliezen dat ook de actieve Zwemvereeniging Schel - destroom aan het strandleven afbreuk toe deed doordat vele van haar leden na de oefeningen in haar bassin niet meer de lust of den tijd konden vinden om aan het strandleven wat meer luister bij te zetten. Desalniettemin verleende het bestuur aan deze noodlijdende vereeniging een subsidie van 25 en het kan met dankbaarheid ge wagen van de zeer prettige samenwerking, die onderling aan den dag werd gelegd. Evenals vorige jaren konden de Gebroe ders Verschoor bereid gevonden worden om de hun in eigendom toebehoorende huisjes te exploiteeren,. waarvoor hun een bijdrage van 100 werd verleend. Circa 1700 nerso- nen maakten van de badhokjes p ruik, wat zeer gering genoemd moet worden. Naast het weinige strandbezoek was dit toe te schrijven aan de velen, die een huisje aan het strand plaatsten. Hun aantal be droeg 45 en de opbrengst 156.25. Verder werd aan het strand door de af deeling Vlissingen van het Nederlandsche Roode Kruis een demonstratie gegeven, welke veel bekijks had en het succes af wierp, dat dit afdeeling zich er van voor gesteld had. De demonstratie had ten doel propaganda voor het roode-kruis-werk te maken met het uiteindelijk resultaat de oprichting van een Breskencche afdeeling. Het bestuur staat zeer sympathiek tegen over deze beweging en het zal van harte zijn medewerking verleenen. Het stemt verheugend, dat velen de ver eeniging trouw gebleven zgn. Ja, hun aan tal gaf in 1934 nag een stijging te zien. Dit Is misschien cenigszins toe te schrijven aan de gehouden voetbalwedstrijd BruggeRot terdam, die door 2500 personen bezocht werd er waardoor een bate in de kas der vereeniging kon vloeien. De wedstrijd werd onder buitengewoon gunstige weersom standigheden gehouden, dat het bestuur als het ware gekocht heeft door een regenver zekering van niet minder dan 61.25 te sluiten. Veel medewerking hebben wij voor en tijdens die wedstrijd ondervonden van de voetbalvereeniging H.O.V., op wier terrein de kamp plaats vond. Ons bestuur beeft gemeend deze vereeniging geldelijk te moe ten beloonen en het stelde haar, naast de terreinhuur van 20 nog een bedrag van 55 ter hand. Deze wedstrijd is feitelgk het eenige. dat ons bestuur in 1934 met vrucht tot stand kon brengen. Een goochelaar, op en top Nederlandsch Fabrikaat, kon er ook al niet de gewenschte stemming inbrengen en sleepte in enkele uren 33.64 honorarium, reiskosten en lafenis in de wacht. Welis waar bracht het gehouden concert door de Aardenburgsche Muzieksocieteit veel men schel? op de been, verschaften de in de dui nen geplaatste banken rust aan de wande lende paartjes en gaf de aan den duiktoren aangebrachte schuif vreugde aan de zwem sters en zwemmers, maar dat alles, geach te aanwezigen, tracht ons toch niet dat. wat wij zoo graag in onze badplaats wilden zien. En zoo vlood 1934 henen. Veel is er ver gaderd, veel ter hand genomen, veel bestu deerd en berekend, met name heeft het be stuur lang stil gestaan brj het nagaan van de mogelijkheden of wellicht door het bou wen van een bassin, aan het strand wat meer leven kon worden gebracht. Want wg allen weten maar e goed, dat de gelegen- leid om in Bad-Breskens een zeebad te ne men, zich niet alle dagen voordoet. Een hassin zou de oplossing brengen, maar stuitte op financieel onoverkomelijke be swaren en is thans voor goed van de baan. Uit de rekening, die zoo straks behandeld UW HUID SOEPEL.., en Uw teint frisch en jong, door het gebruik van Palmolive, Want dit is de zeep, die schoonheids experts eenparig aan bevelen om haar verjongenden invloed. zal worden, zal U blgken, dat het reserve fonds wederom moest worden aangespro ken en teruggebracht diende te worden van 2000 tot 1750. Dit geld is aan de ge meente Breskens als kasgeld verstrekt te gen een percentage van 3V2 De reden, dat dit fonds weer moest worden aangetast vloeide voort uit de overdracht van de dui nen. Aan registratie- en notariskosten werd in 1934 niet minder dan 275 betaald. Nu wij dan zoo in ons jaarverslag naar de duinen geklommen zijn, het was geen vermoeiende tocht, de Breskensche duinen zijn niet hoog, achten wij het toch van be lang even stil te staan. Toen wg.ii.L eenige jaren geleden besloten om de duinen van het Waterschap Oud en Jong Breskens te koopen en ons zeer zware geldelijke offers daarvoor getroosten wilden, hadden wg ge dacht, dat vrij spoedig op of aan de duinen gebouwd zou worden. Vooral gingen onze gedachten uit naar een strandhotel, als zijnde mogelijk een centrum van het strand bezoek. Een dergelijk hotel zou onze bad plaats meer kleur kunnen geven. Met velen hebben wij over deze aangelegenheid onder- nandeld, successen konden wij jammer ge noeg niet boeken. Dit vond eenerzijds zijn oorzaak in het betrekkelijk gerirge strand bezoek, anderzijds en wel voor het grootste gedeelte aan de zeer zware eischen, die de Provinciale Waterstaat voor bouwwerken op de duinen meende te moeten stellen. En zoo zien wij thans, dat wij nog even ver zijn als 5 jaar geleden, met dit verschil even wel, dat de duinen ons al aardig wat ge kost hebben. De vaste uitgaven van 350 aan het Waterschap, 33 grondbelasting aan bet rijk en 12.50 recognitie aan het domeinbestuur worden weliswaar vermin derd met de inkomsten (grasettingen, huur zomerhuisjes, e.d.) maar toch kosten de duinen ons jaarlijks nog een gcede 100. Zeer waarscnijnlijk zal dit de eerste jaren wel zoo blijven. Alhoewel wg steeds met onze financiën rekening houden, acht ons bestuur het gewenscht de huidige toestand nog eenigen tijd te moeten bestendigen in de hoop, dat ook voor onze vereeniging en voor onze duinen betere tijden zullen aan breken. Stellen wij ons dan ten slotte de vraag, of Bresk :is als badplaats eenige toekomst heeft, dan hangt het bevestigend beant woorden van deze vraag van verscheidene factoren af. O.a. hoe de ontwikkeling zal zijn in de andere plaatsen aan de Zeeuwsch- Vlaamsche kust, met name te Cadzand en te Groede. Nu is het zeer gemakkelijk en zeer goedkoop zich diets te maken, dat Breskens-Bad toekomst heeft, daar de va- cantiemenschen zooveel als voor hen doen lijk is, de zee en de stranden opzoeken, maar laten wij vooral aandacht schenk.en en de komende jaren derhalve niet al te optimistisch inzien aan de concurrentie, die de badplaatsen onderwinden. Het zal U vermoedelijk opgevallen zijn, dat vele plaatsen in het rmdden van ons land deze trek naar zee en strand zooveel mogelijk trachten tegen te gaan door het aanleggen van z.g. natuurbaden. Over statistische ge gevens beschikken wij wel niet, maar wij kunnen gerust aannemen, dat hun aantal zeker al beduidend is en zich nog wel zal uitbreiden. Laten we er den moed echter inhouden. Onze V.V.V. zij voor ons allen, met aanha ling van de woorden, die onze burgemees ter brj de opening van de Tuinbouwtentoon stelling te Zuidzande uitsprak Vol Ver trouwen Vooruit. rekening sloot met een batig slot van

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1