500 25 WOENSDAG 6 MAART EERSTE BLAD 1115111 IVo. SS 73e Jaargang' 3933: lilimfinal F. lil DE VELOE Ir Halslint SD.tO.llit! ip. Tilil. ID Fastrehtaing itlll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Koningin Moeder-Herdenkings fonds. STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGEST Ei D DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Overal in den lande maakt men zich op, de nagedachtenis van wijlen H. M. Koningin-Moeder te eeren, te dienen en te doen voortleven door de stichting van een Nationaal Koningin Moeder- Herdenkingsfonds. Dit fonds bedoelt te zijn eene stichting tot steun van on- en minvermogende tuberculoselijders. Hoe toch zou de nagedachtenis aan H. M. de Koningin-Moeder, die zoo veel deed tot bestrijding van de tuber culose, beter kunnen worden geëerd dan door het stichten van een Natio naal Tuberculosefonds ten behoeve van on- en minvermogenden, waar door het mogelijk zou zijn in Haar geest te blijven doorwerken en dat tot in lengte van dagen zal getuigen van de edele gevoelens, die onze over ledene Vorstin in zoo sterke mate hebben gesierd. Het comité hier ter stede wil aan deze stichting medewerken door het houden van eene collecte op Zaterdag 9 Maart a.s., waartoe verschillende collectanten hunne welwillende mede werking hebben toegezegd. Het comité vertrouwt, dat vele ingezetenen aan den oproep zullen gehoor, geven én ieder naar draagkracht aan "hét be oogde doel zal willen medewerken. Zelfs de kleinste gave is welkom. Het comité voornoemd, C. A. VAN WÖELDEREN, Eere-V oorzitter. J. C. PAAP, Voorzitter. J. P. VERMAAS. M. v. d. BEKE CALLENFELS. A. RORIJE. J. J. WOLTERS. W. VAN OOSTERHOUT. A. STA VERMAN. P. BRASSER. P. J. TEN HACKEN. J. VAN DER MEER. A. P. SMITT. M. J. HARTS. R. SCHUIJLEMAN. A.s. Zaterdag wordt een collecte langs de huizen gehouden. Zij die aan deze collecte willen, deelnemen, kunnen zich daartoe Donderdag en Vrijdag aanmelden bij den Voorzitter van het comité, Notaris Paap, Droogdok 3. HULP IS DRINGEND NOODIG Vlissingsche IJs- en Limonadefabriek L. Cijvat. Gisterenmorgen vond de opening plaats van de Vlissingsche IJs- en Limonadefa briek annex bierbottelarrj van den heer L. Cijvat, Tevens is de heer Cijvat agent van de Amstelbrouwerij te Amsterdam. Van de gebouwen die gevestigd ztjn Flesschen- straat 13 t.m. 17, hing gisterenmorgen de driekleur uit. De breede ingang van de fa briek was met groen aangekleed. Verschillende personen waren uitgenoo- digd om b\j deze opening tegenwoordig te ztjn o.a. de heer W. Ch. de Groot, directeur %Sa bet filiaal der Amstelbrouwerij te Rot terdam, de heer T. Visser, namens gemeen tewerken, de heer W. J. Agterberg, com mandant van de brandweer, de heer Kamp huis, namens de Apeldoornsche machine fabriek, die de jjsinstallatie leverde, de heer F. Grims te Schiedam, de heer A*. A, Kul- berg, die de verbouwing tot stand bracht, de heer Groen, die de electrische installatie verzorgde voor de firma Rietschoten en Houwens te Rotterdam, de heer H. Vader, namens de N.V. „Althy", die de waterlei ding aanlegde, een vertegenwoordiger van de Pzem en vele anderen. Tegen 11 uur verzamelden allen zich in de feestelgk met bloemen en palmen ver- y sierde machinekamer, waar de heer W. Ch. de Groot het bedrijf in werking stelde. In een hartelijke toespraak wees hij op het plechtig oogenbïik van de opening van dit bedrijf. Toen de Amstelbrouwerij de bierbrouwerij „de Meiboom" overnam werd dit bedrijf stopgezet. Na een grondige ver bouwing heeft de heer Cijvat in het ach ter-gebouwencomplex een limonade- en ijs fabriek gevestigd. Daar h\j tevens agent is van de Amstelbrouwerij heeft deze hier een model-agentschap gevestigd. Op 15 Septem ber werd het laatste Meiboombier afgele verd en toen kwam de verbouwing. Hierbij bleek van .welk een degelijke constructie dit gebouw is, waardoor de verbouwing zeer veel tijd vorderde, maar nu is zij dan ook geworden tot een van de best geoutilleerde agentschappen van de Amstelbrouwerij. Spr. hoopt dat dit bedrijf zich steeds meer uit zal breiden tot genot van dorstig Vlis- singen. Hierna stelde de heer De Groot de ammo- niak-compressen van de ijs-installatie in werking, waarna bij den heer Cijvat com plimenteerde met de inrichting van dit be drijf. Na de opening werd door de genoodigden een rondgang gemaakt door de gebouwen. De gebouwen hebben een groote verande ring ondergaan! Ben der voormalige kelders i3 omgebouwd tot een ruime, goed verlich te bier bottelarij. Deze bottelarij is voorzien van een serie moderne machines, waardoor de gebruikte en nieuwe flesschen geheel automatisch in- en uitwendig worden gereinigd, gevuld, van labels voorzien en in kratten verpakt Deze machines hebben een capaciteit van 1000 flesschen per uur. De kratten worden via een rolbaan naai den gekoelden bierkelder getransporteerd. De bierkelder is groot genoeg om eenige honderden fusten en kisten bier te bergen, en wordt gekoeld op een temperatuur van 4 gr. C. De vloer van dezen kelder ligt op gelyke hoogte als de laadbakken van de vracht auto's, zoodat laden en lossen van vaten en kratten met groot gemak kan geschieden. Naast den bierkelder bevindt zich de li monadefabriek voor het maken van alle soorten limonades en het vullen van syphons. De overige kelderruimten zijn ingericht voor het opslaan van nieuwe flesschen, ter wijl zich in de bovenkelders een groote op slag van uitgelezen wijnsoorten bevindt. De voormalige machinekamer en ijsfa briek zijn geheel uitgebroken en geïnstal leerd met een geheel nieuwe vriesinstallatie. In de machinekamer bevindt zich thans een liggende één-cylinder ammoniak com pressor van 50.000 calorieën per uur, elec- trisch gedreven. De compressor werkt op een schudtjs- generator, voorzien van 228 jjscelien 25 K.G. De ijsproductie bedraagt per 24 uur. 300 staven of iy2 ton. Het ijs is sabelrjs, dus helder ijs. In het benoodigde koelwater voorziet een bron van 30 M. diepte, die per uur 18 M3. water van plm 11 gr. C. levert. De bron is geboord door de firma Tjaden uit Haarlem. Tusschen machinekamer en ijsfabriek is een tjsbergplaats voor 300 staven, gekoeld op een temperatuur, van 3 gr. C. Door het sloopen van' het oude ketelhuis is een ruime binnenplaats ontstaan, waar van een gedeelte is overkapt en als garage dienst doet. Boven de garage bevindt zich het kan toor, dat in ztjn modernen styl zeer goed aandoet. De technische installatie is ingericht naai de adviezen van den heer H. J. B. Verspoor, van den technischen dienst van de brou werij „de Amstel" te Amsterdam. Alle machines ztjn zeer practisch opge steld, zoodat geen arbeidstijd verloren gaat. Door het oprichten van een dergelijk be drijf heeft de heer Cijvat bewezen, niette genstaande den moeilijken tijd, waarin we thans leven, over zeer veel ondernemings geest te beschikken. Vele dorstige kelen zullen bij hem een bron van lafenis vinden. De openingsplechtigheid werd door den heer Kruithof te Souburg op de gevoelige plaat en de film voor het nageslacht be waard. MIDDELBURG Concert-Vereeniging. Adolf Busch. Concert- en Gehoorzaal. Een brillant violist, een verrukkelijk in strument (een Stradivarius?), een voor treffelijk begeleider en een belangrijk pro gramma, ziedaar de componenten van den laatsteu interessanten avond van dit seizoen onder auspiciën van de Concert-vereeniging. Adolf Busch is een van de zeldzame violis ten, die, onverschillig wat hij uitvoert, voortdurend weet te boeien door zijn groot- sche opvatting en magistraal spel, door- gioeid van innerlijk leven, wars van alle pose en effectbejag. Zijn techniek is van een buitengewone verfijning, elke toon aan zijn zeldzame viool ontweid, wordt om zijn klank een genot. Teerheid en kracht zijn in zijn voornaam en beheerscht vioolspel tot ware schoonheid vereenigd. De kunstenaar opende zijn recital met een Sonate van Tartini (g. gr. t.), welke met charme, artisticiteit en vol uitdrukking werd voorgedragen. Daarna kwam Bach's solo-sonate (c. gr. t.), welke knap werd gefraseerd en een meesterlijke vertolking genoot. Zelden hebben wij dit lange werx met zijn enorme fuga ingetogener en kern achtiger hooren voordragen. Groot en stra lend van toon in diepe, ernstige concen tratie en volle overgave gespeeld, werd deze fuga in doorzichtige analyse en synthese een evenement. Na de pauze speelde Busch met groote innigheid en rijpe kleurschoonheidwat een hemelsehe toon een. praeludium van Reger. Een aardige dans uit Terschelling van Julius Röntgen (de onderdeelen ston den niet op den spelwijzer vermeld) wera verrukkelijk licht vertolkt, terwijl een aan tal kleinere werken een „Perpetuum mobile" van Novacek en vijf Hongaarsche dansen van Brahms bewerking Joachim het virtuoze klein-goed vormden, dat den concertgever volop gelegenheid schonk om zijn talenten ook op dit gebied te laten schitteren. Speciaal na Bach en aan het slot van het concert bracht het opgetogen auditorium den gevierden kunstenaar luide ovaties, waarin hij terecht zijn idealen begeleider Theo van der Pas liet deelen. Daar de tal rijke aanwezigen niet moe werden den solist toe te juichen, zag hij zich ten slotte ge noopt tot een toegift om hen tevreden te stelien een Slavische dans van Dvorak. O. OOST- EN WEST-SOUBURG Soli Deo Gloria- De zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier geeft a,s. Vrijdig een openbare uit voering, onder léiding van haar* nieuwen directeur, den heer J. W. Bommeljé. Voor deze uitvoering is de Ned. Herv. Kerk wel willend ter beschikking gesteld. BIGGEKERKE Jaarvergadering Ziekenkas „D. E. L." De ziekenkas „Draagt Elkanders Las ten" hield Zaterdagavond onder leiding van den heer P. Janse, haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental 34 bedraagt 4 ziektegevallen kwamen voor met 30 ziektedagen. Uitbetaald was hier voor 56. Het batig slot bedraagt 383, waardoor 't bezit thans bedraagt 1656.23. Tot lid van de rekeningcommissie werd ge kozen de heer A. Arentse. Tot afgevaardig de naar het gewest werd gekozen de heer C. Stroo. Jaarvergadering Z. L. M. De afdeeling van de Z. L. M. hield Maan dagavond een druk bezochte jaarvergade ring. Aan het geitenfokstation werd een bijdrage van 2.50 verleend. Uit het jaar verslag bleek, dat de vereeniging thans 60 leden teltvan de coöperatie „Eiland Wal cheren" werd voor 5479 aan kunstmest en voederartikelen betrokken. Het nadeelig slot bedraagt f 5. In de bestuurrvacatures, wegens bedanken van de heeren G. Wtjnand en M. Houterman werd voorzien door de benoeming van de heeren E. de Korte en A. de Voogd. De voorzitter bracht in herinne ring, dat de heer Wynand vanaf de oprich ting vice-voorzitter is geweest. Door den secretaris-penningmeester, de heer C. Polderman, was tegen 1 April ont slag aangevraagd. Besloten werd sollicitan ten op te roepen op een salaris van 75, het bodeloon inbegrepen. De aardappelsorteerder werd bij opbod verkocht voor 31. De heer Sietema hield daarop een lezing over doel en werkwijze van een contróle- en stierenvereeniging. Besloten werd over 14 dagen een beslissing te nemen over het eventueel oprichten van een dergelijke ver eeniging. Door den heer Klelnepier, secretaris van den Kring werden verschillende mededeelin- gen gedaan en vragen beantwoord over de verschillende crisismaatregelen. BRESKENS Vergiftiging. Het trok de aandacht der autoriteiten, meldt de „Bresk. Crt.", dat honden van wandelaars in de duinen plotseling overval len werden door hevige krampen en kort daarop stierven. In een enkel geval, door direct ingrijpen van een veearts, kon een hond behouden blijven. Het onderzoek leidde tot het zware ver moeden dat op den publieken weg vergif was neergelegd, hetgeen in verband wordt gebracht met het uitpoten van een groot aantal wilde konijnen in de duinen een soort bescherming dus. Het onderzoek wordt inmiddels voortge zet, terwijl proces-verbaal moet zijn opge maakt wegens het uitpoten van schadelijk gedierte. GROEDE Loop der bevolking over Februari. Ingekomen: J. A. van der Hooft van Oostburg, Noordstraat A 313 J. C. v. Laere. van Oostburg, St. Bavodijk W 108 A. W. N. Nelisse van Medemblik, Molen straat A 37 H. Swartelé van LJzendijke, Kruisdijkweg O 158. Vertrokken: D. C. Fremouw van St. Bavodijk W 38, naar Nieuwvliet E. Hoste van Schuitvlotstraat A 104, naar Nieuwvliet. SCHOONDIJKE Loop der bevolking over Februari. Ingekomen: J. Moelaert van Win kel A. J. van Baal van IJselmonde M. E. B. Moorthamer van AxelJ. J. van Hoeve van Biervliet. Vertrokken: D. de Groen naar Steenbergen A. Geensen naar IJzendijke S. de Regt naar Waarde. GOES Commissie voor werkloozenzorg. Gisterenavond had de commissie voor werkloozenzorg de werkloozen, alsmede ge noodigden en belangstellenden bijeengeroe pen in het Schuttershof. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de burgemeester en de gemeente-secretaris. De zaal was goed bezet. De voorzitter der commissie, de heer F. G. C. Rothuizen, directeur van gemeente werken, deelde mede, wat de commissie tot dusver had gedaan, zooals het geven van vak-technische cursussen, een cursus in a 1- gemeene ontwikkeling, een in handenarbeid en de openstelling van het ontspanningslo kaal. Spr, deed een beroep op allen, die nog werk en inkomen hebben, de commissie in haar arbeid te steunen. De avond werd verder gevuld door zang, muziek en voordracht. In de pauze kregen de werkloozen gratis consumptie. De burgemeester sprak aan het eind van den avond de werkloozen toe en verzekerde hun dat het gemeentebestuur en velen, die nog werk hebben, met hen meeleven en hun lot willen verzachten. HAAMSTEDE De weg naar het vliegveld te Haamstede. Bij Koninklijk*" besluit van 4 Februari 1935 is goedgekeurd het besluit van de Pro vinciale Staten van Zeeland van 18 Decem ber 1934 tot wijziging van het provinciale wegenplan. Bedoelde wijziging betreft toe voeging aan het provinciaal wegenplan van een weg van het vliegveld Haamstede naar den reeds op het plan voorkomenden weg Renesse - Haamstede- Burgh-Westenschou- wen. De Noord-Bevelandsche brug. Het comité De Noord-Bevelandsche brug heeft met de leden van Gedep. Staten van Zeeland vergaderd. In die vergadering werd o.m. medegedeeld, dat de bouwkosten der brug met de toegangswegen zijn geraamd op 1.100.000. Berekend tegen 4 pet. rente met een aflossing in 100 jaar, dus plm. 10.000 per jaar, zouden de exploitatiekos ten per jaar 69.250 bedragen. De tegenwoordige opbrengt aan veergel den is ongeveer 50.000 per jaar, zoodat het tekort in de eerste jaren een 20.000 per jaar zal bedragen. De provincie en het rjjk ztjn in beginsel bereid, in. dit tekort btj te passen, op voor waarde, dat ook de Noord-Bevelanders wat zullen bijdragen. Vermoedelijk zal het tekort in de eerste jaren wel minder dan 20.000 ztjn. De loonkwestfe in het Zeeuwsche landbouwbedrijf. De moderne, Chr. en R.-Kath. landarbei dersbonden, welke dezer dagen de loon- kwestie in 't landbouwbedrijf op de Zeeuw sche- en Zuid-Hollandsche eilanden bespra ken, hebben besloten alle pogingen in het werk te stellen om dit jaar niet slechts te komen tot organisatorisch overleg,maar ook tot de sluiting van collectieve contrac ten. Voor zoover nog geen werkgevers-or ganisaties bestaan, zullen uit alle dorpen Wie zorgt een buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen IBAYER] R jaagt de griep op de vlucht eenige landbouwers tot centrale besprekin gen worden uitgenoodigd, teneinde met hen te overleggen op welke wijze, zonder tus- schenkomst van den minister van econo mische zaken, overleg en contracten tot stand gebracht kunnen worden. Zulks is o.m. het geval voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren, Schouwen en Duiveland en Voorn en Putten. Voor de districten Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen, Flakkee, Hoeksche Waard, eiland Dordrecht en Land van Keusdeh en. Altena zullen rechtstreekscke besprekingen gevoerd worden met de reeds bestaande of opgerichte werkgeversvereni gingen. MARINE EN LEGER Hr_ Ms. K XVIH is Zondagmiddag te Mar del Plata aangekomen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal op 7 dezer Catania aanloopen teneinde een zieke af te geven. De gep. Schout-bij'-nacht tit. W. C. A. Vink is eervol ontslagen al militair lid van het ambtenarengerechtals zoodanig is benoemd H. A. Gregory, gep. kapitein ter zee tit. De luitenant ter zee le klasse P. B. M. van Straelen, onlangs uit Oost-Indië terug gekeerd, is geplaatst als le officier btj het artillerie-commando te Willemsoord, De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse W. M. Zietse, dienende aan boord van Hr. Ms. mtjnenlegger „Douwe Aukes" te Vlissingen, die 18 dezer is over geplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, zal begin April worden geplaatst aan boord van het gouvernementsschip Arend, om half April naar Oost-Indië te vertrekken. VOETBAL: Roode DuivelsLondon Combination 3S. Gisterenmiddag werd in het Heysel-sta- dion te Brussel, ten aanschouwe van 8000 toeschouwers, een wedstrijd gespeeld tus schen de Roode Duivels en een Londensche combinatie. Het resultaat was 33. De stand bij de rust 11, ATHL^TIEK: Het tweede lustrum van E.M.M. te Middelburg. Het bestuur der athletiek-vereeniging „E. M.M." te Middelburg, heeft ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dezer vereeniging clubmededeelingen uitgegeven, waarin het tweede lustrum van „E.M.M." uitvoerig wordt besproken. Op 16 Maart zal des middags van 45.30 in de sociëteit „de Vergenoeging" te Mid delburg gelegenheid bestaan de vereeniging met dit tweede lustrum geluk te wenschen. BILJARTEN: Kampioenschap Walcheren Ned. Biljartbond Gisterenavond werd in het lokaal van den heer Elich, Badhuisstraat, een begin gemaakt met den wedstrijd om het kam pioenschap Walcheren van den N.B.B. onder

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1