500 300 25 MAANDAG 4 MAART IVO. S3 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F.VAi DE VELDE JrWalstraat 58-60,Vliss ngen. Telei 10 Postrekening IB28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Zeeland en het Comité voor Nationale Veiligheid. STADS- EN PRQVINCÏENIEUÏÏS MIST! HOFSTWEERl ^ORGANISATIE- UITVERKOOP Alles nsg eens extra verlaagd KLIJBERG'S ABONNEMENTSPRlfS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels f 1.25; iedere rege -er 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLJCITEITSWAARDE, INGEST E: D DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Men schrijft ons In de Eerste Kamer is bij de behandeling van de defensie-begrooting wei zeer duide lijk aan het licht gekomen, hoezeer de stemming ten aanzien van de preventieve waarde onzer weermacht is veranderd, ter wijl ook door de publicatie van de lijst der leden van den Raad van bijstand van het Comité voor Nationale Veiligheid gebleken is, dat het streven van dit comité in alle streken des lands en in de verschillende lagen der bevolking, in ruime mate mede werking en instemming vindt. Het doel van dit streven is om in ruimen kring een juister begrip te doen doordrin gen omtrent de preventieve beteekenis van een voldoende weermacht in Nederland en in onze overzeesche gewesten en omtrent hetgeen daarvoor thans door ons kan en moet worden gedaan. Om een en ander voor onze Zeeuwsche bevolking duidelijk te maken, is wel het eenvoudigste om er aan te herinneren hoe tijdens den wereldoorlog de beide partijen voortdurend met Argusoogen de verdedi gingsmaatregelen op Walcheren in de gaten hielden, omdat ieder der partijen vreesde, dat de ander daar een kans zou krijgen. Niet alleen werd van Duitsche zijde onze regeering voortdurend op de hoogte gehou den van hetgeen men daar door spionnen- berichten wist omtrent hetgeen in Enge land plaats vond, maar na' den oorlog zyn de tot in de kleinste bijzonderheden uitge werkte plannen gevonder, hoe de Duitschers ons van Antwerpen uit onmiddellijk te hulp zouden zijn gekomen, bij een landing der Engelschen op Walcheren. Ook omgekeerd was de Engelsche regee ring zoozeer doordrongen van het groote belang om Nederland in staat te stellen een coup de main van Duitsche zijde op Vlissin- gen af te slaan, dat zij zelf gebrek heb bende aan geschut aan ons tijdens de meest hachelijke omstandigheden geschut heeft geleverd, hetgeen voor 't Engelsche publiek zorgvuldig geheim moest worden gehouden. Met zekerheid kan men zeggen, dat in een toekomstigen oorlog, waarbij Enge land zal zijn betrokken, 't strategische be lang van Walcheren grooter zal zyn dan ooit te voren in de geschiedenis. Engeland zal dan niet alleen hebben re kening te houden met het duikbootenge vaar, dat uit Vlissingen het Kanaal en het Zuidelijk deel der Noordzee zou bedreigen, maar nog veel ernstiger is het, dat bom bardementseskaders, die hun luchtbasis op Walcheren hebben, van hier uit dood en verderf over vrjjwel heel Engeland kunnen brengen en tevens de verbindingen met het vasteland voortdurend ernstig kunnen ver storen. Nu is in sommige onzer groote bladen, naar aanleiding van de Londensche be sprekingen over een luchtovereenkomst, de vraag opgeworpen, of het voor Nederland van belang zou zijn, zich bij een dergelijke overeenkomst aan te sluiten, indien zij werkelijk tot stand komt. Het antwoord op deze vraag kan niet anders dan ontkennend luiden. Immersindien wij ons zouden aanslui ten, dan wil dit zeggen, dat wij mede garant zouden zijn en dus in elk geval in den oorlog worden betrokken, terwijl wij er zeker van kunnen zrjn, dat dan in 't bij zonder om ons gebied zal worden gevochten en dus bij ons de eerste en de hardste klap pen zouden vallen. Door buiten de overeenkomst te blijven, behouden wij in elk geval de kans om neu traal te kunnen blijven, omdat beide par tijen hiervan voordeel hebben. Evenwel zal dan weer, evenals geduren de den wereldoorlog, voortdurend met de grootst mogelijke zorg gewikt en gewogen worden of wij zelf wel voldoende in staat zullen zijn om de neutraliteit van ons rechtsgebied (ook in de lucht) te hand haven. Het is wel duidelijk, dat in verband met het karakter van een toekomstigen oorlog, geen sprake meer kan zijn van een rede neering zooals tot betrekkelijk kort gele den nog door de „N.R.Crt." gehouden Werd, nl. „dat voor Nederland een eerlijke en onafhankelijke staatkunde het best ge diend zou kunnen worden door een aanvan kelijke opstelling van het leger bij het uitbreken van een oorlog achter de Waterlinie"# Juist met het oog op het strategische be lang van ons gebied buiten de waterlinie waaronder Walcheren een zeer bijzondere plaats inneemt kan van een leger, dat achter de waterlinie wordt opgesteld, niet de allerminste preventie uitgaan. Welke groote belangen dus ook voor Zee land met het streven van het Comité voor Nationale Veiligheid gemoeid zijn, kan uit het hier voorafgaande reeds blijken, maar zal in een paar volgende beschouwingen nog nader worden aangetoond. Koningin-Moeder-Herdenkingsfonds. Op initiatief van de Vereeniging tot be strijding der T.B.C. alhier is te dezer stede gevormd een commissie voor het Koningin- Moeder-Herdenkingsfonds. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap op zich te nemen en is het comité verder samengesteld uit do volgende personen J. C. Paap, voor de Vereeniging tot Be strijding der T.B.C. J. P. Vermaas, voor de vereeniging „het Groene Kruis". M. van der Beke CaHenfels, voor de ver eeniging het „Roode Kruis". A. Rorije, voor de vereeniging „Zonne straal". J. J. Wolters, voor het Christelijk Zieken huis „Bethesda". W. van Oosterhout, voor het St. Jozef ziekenhuis. A. Staverman, voor de vereeniging „Zie- kenhuisverpleging". P. Brasser, voor de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten". P. J. ten Hacken, voor. de vereeniging „Herwonnen Levenskracht". J. van der Meer, voor het Marine Sana toriumfonds. A. P. Smitt, schoolarts. M. J. Harts, voorzitter Raad van Arbeid Mej. R. Schuijleman, huisbezoekster der T.B.C.-vereeniging. Het ligt in de bedoeling, dat namens dit comité een collecte zal worden gehouden, waaromtrent nadere mededeeling zal wor den gedaan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werd de leeszaal bezocht door 937 personen, waarvan 79 vrouwelijke en 858 mannelijke bezoekers. De uitleenbibliotheek hielp 2168 lezers, aan wie 2812 boeken werden uitgeleend 1873 romans, 83 buitenlandsche romans, 642 studiewerken en 214 kinderboeken. Ingeschreven werden 41 nieuwe leden, waarvan er 31 gratis lezen. Als nieuwe aanwinsten werden geboekt Beproeft de geesten hedendaagsche stroomingen op religieus gebied. Bok, E. Leven worstelen zege praal. Clerx, A. Sinjo Q. Koster, S. Als ik Greta Garbo was. Latsko, A. Lafayette de ruiter op den regenboog. Macdonald, A. Op zoek naar Eldorado avonturen van een goudzoeker. Suchtelen, N. van Demonen. Wilder, Th. De brug van San Luis Rey. Zooals gewoonlijk liggen deze werken in de leeszaal een maand ter inzage. Badhuis aan de Bon edykest raat. Gedurende de week van 25 Februari tot 2 Maart werden in het badhuis 322 baden genomen en wel 222 door heeren, 70 door dames en 30 door kinderen. Begrafenis T. J. Hesselius. Vrijdagmiddag werd te St. Anna Parochie in den meesten eenvoud het stoffelijk over schot van den heer Tj. J. Hesselius, in leven hoofc van de openbare school E alhier, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Slechts een klein aantal familieleden volgde den lijkauto. De eenvoud van deze plechtigheid was geheel in overeenstemming met het karakter van den overledene. Er was een zevental kransen, o.a. één van het personeel en de kinderen der school alhier, één van zijn collega's der Avondschool, één van de Friesche Krite „Fief fen hüs", waarvan hij bestuurslid was. De heer Hesselius, die 19 Augustus 1881 te Ternaard is geboren, bracht zijn jeugd door in het Bildt. Op zijn 15e jaar werd hy op de rijkskweekschool te Maastricht toe gelaten, welke hij in Juli 1900 met goed ge volg kon verlaten. 25 Februari 1901 ving hij z\jn loopbaan als onderwijzer te Nijehaske aan. In 1907 verwisselde hij deze plaats met Middelburg, waar hij tot onderwijzer aan de rijkskweekschool was benoemd. In 1931 ging hij naar zjjn laatste standplaats, Vlis- Om hoest te voor komen en te ver helpen ni«ts beter dan ZE HELPEN GOED~ZE SMAKEN GOED singen, waar hij als hoofd der school en als burger veler achting heeft verworven en op 53-jarigen leeftijd is overleden. V. T. V. Britannia. De populaire V.T.V. gaf Zaterdagavond in de gezellig versierde kurzaal een bal- masqué, waarop het zeer vroolijk toeging. Tal van gemaskeruen, waaronder we ver schillende goed geslaagde typeii opmerkten, hielden het al-oude Vastel-avond-feest op waardige wijze in eere, doch ook de niet vermomde bezoekers droegen daartoe het hunne bij, door, gedachtig aan de oude zegswijze „Met St. Juttemus, als de kalve ren op het ijs dansen", eèn voorname scha kel in de keten van dé carnavalspret zoo hecht mogelijk te maken en dansende te zwieren over den spiegelgladden veerenden dansvloer, waartoe de onvermoeibare band „The Footliglit Orplieans", onder Jan Pot, steeds lokte. De verschillende fraaie prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, versnaperingen en een vrije reis naar Engeland met een der Zeeland-booten, aangeboden door de direc tie van de S. M. Zeeland, werden, nadat een commissie uit de stembiljetten van de niet-gemaskerde bezoekers de eind-beoor deeling had opgemaakt, toegeKend aan de gxoepen De mnen so.daten en Het musje met de blauwe hoed, aan een Spaansch. r en Wiener-chic en een dansereSsen-paar, aan een dame, ciie vrouwelijke schoonheid en mannelijke kracht tegelijk in zich vereenig- de, een oude vrouw en een Spaansche dan seres, aan een ridder, een schooljongen „Flippie Flink" en een clown. Een drietai toernooi-ridders, dat geen prijs behaalde, verdient om de aardige vinding van hun vermomming niettemin vermelding. Onder leiding van den heer Corveleijn duurde het geanimeerde feest, waarop de V. T. V. met voldoening kan terugzien, tot in de kleine uurtjes voort. 3VL S. F. Concertgebouw. Aangemoedigd door het groote succes op 16 Feoruari j.l., werd Zaterdag wederom een cabaret-avond gegeven ten bate van bovengenoemd fonds, waarbij in hoofdzaak hetzelfde programma voor het voetlicht werd gebracht. Ook nu mochten de ver schillende medewerkenden zich in een wa ren bijvalsstorm van de flink bezette zaal, verheugen, waaruit wel blijkt, dat het M. S. F. thans over een kern beschikt, welke in staat is een geanimeerd afwisselend me nu in elkaar te zetten en op aantrekkelijke wijze op te disschen. Onder de bekwame leiding van kapel meester J. H. C. Ferrée voerde de Marine kapel behalve het Wilhelmus een plech tig moment met elan weer enkele mar- schen o.a. „Het meisje met de blauwe hoed" uit de gelijknamige toonfilm, in arrange ment Ferrée, uit, waarbij dit korps weer blijk gaf van lust en ijver in het blazen en gestagen vooruitgang. De leider van het cabaret, Jacq. de Co- ninck, kweet zich wederom op zyn bekende, sappige wijze van zijn conferenciers-, lied jes- en voordrachttaak, al of niet in samen werking met zijn staf, waarvan de popu laire M.S.F.-girls een belangrijk deel vor men. Door het schitterend décor, feërieke verlichting, aardige costumeering en pak kende kleureffecten werd „De Waterval" weer het glansnummer van den avond, dat gebisseerd moest worden. Een dame zong zeer verdienstelijk het lieve Wiegeliedje van Mozart, de accordeo nisten maakten met Guus eenige inslaande nummers, de matrozen van de opleiding formeerden onder leiding van den heer J. Wolf eenige fraaie standen, terwyl het or kest onder Corns, van Beers op uitstekende wyze voor het muzikale gedeelte zorgde. Een gezellig samenzijn, waar de danslusti- gen naar hartelust konden genieten, besloot den in alle opzichten geslaagden liefdadig heids-avond, waarop de zich belangeloos gevende organisatoren, t.w. de heeren Ver meer, de Goederen, van Bezey en van der Stel, mede dank zy de sympathie uit groo- ten kring, met groote voldoening mogen te rugzien. Een Wolhand-krab gevangen. Door schipper Van Eenennaam, de „Ara. 27", is in de Deurloo een Wolhand-krab ge vangen. Dit schaaldier komt hier zeer zel den voor en doet veel schade aan de visch- netten. Een ernstig ongeluk. Hedennacht is alhier binnengekomen de Fransche sleepboot „Habelé" met den lich ter „Neerlandia"' op sleeptouw, op weg van Duinkerken naar Antwerpen. Door het springen van den tros zijn twee leden van de bemanning gewond. Deze zijn in zeer ernstigen toestand met 2 gebroken armen en een beenfractuur, in het St. Jo- seph-ziekenhuis alhier opgenomen. MIDDELBURG Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor V reemdelingen verkeer. De commissie, die verleden jaar uit ver schillende vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer in Zeeland is samengesteld, ten einde te geraken tot de oprichting van een Provinciale Vereeniging, had tegen Zater dagmiddag de afgevaardigden van de ver eenigingen in Zeeland bijeen geroepen in een der lokalen van „St. Joris" te Middelburg. De voorzitter, mr. J. Moolenburgh, heette den aanwezigen velkom en herinnerde er aan, dat nog voordat de commissie met haar werkzaamheden aanving, notaris Cal- lenfels te Ter Neuzen reeds door den dood aan haar ontviel. Van de commissieleden onbrak verder de heer Metz uit Vlissingen. Aanwezig waren met den voorzitter mej De Veer en de heeren Houtekamer uit Kloe- tinge en Gerritzen uit Zierikzee. De voorzitter deelde verder mede, dat af gevaardigden ter vergadering waren van de vereenigingen te Xvliddelburg, Goes, Zierik zee, Burgh-Haamstede, Domburg, Vrouwen polder, Zoutelande en Breskens. Van den heer Van Deventer, directeur van den A.N.V.V. was telegrafisch bericht van verhindering ingekomen met de beste wenschen voor het welslagen van de pogin gen om tot een gewestelijke organisatie te komen. De commissie was ook eenstemmig van oordeel, dat dit dringend noodig' is. Het 13 elders mogelijk gebleken en waarom dan ook niet in Zeeland? Onze provincie is ze ker een moeilijk land voor samenwerking, maar er is juist veel op 't gebied van vreem delingenverkeer te bereiken. Er is in een ge westelijke vereeniging meer gelegenheid tot- werken en men kan dan spreken namens de geheele provincie. De plaatselijke vereeni gingen kunnen zeker nut hebben van het vereenigd zijn in een provinciaal verband, als alle haar taak goed begrijpen en er eco nomisch gewerkt wordt. De heer Houtekamer kon mededèelen, dat de A.N.V.V. de plannen tot meer concen tratie zeer toejuicht, zij voeit het groote be lang voor het geheele land bij goede cen tralisatie. De financieele regeling moet nog nader worden getroffen, o.a. zou het moge lijk zijn, dat de vereenigingen alleen aan de gewestelijke organisatie betalen en deze dan aan de centrale vereeniging. Dr. Vaandrager, van Domburg, vroeg ook nader over het bijeenbrengen van het geld. Het zal voor vele vereenigingen moeilijk zijn 10 bijeen te brengen, want overal loo- pen de contributies terug. De plaatselijke werkzaamheden moeten toch ook doorgaan. De voorzitter zeide, dat 10 ook voor iedere vereeniging het maximum zal zijn en het geld zal door het werken der provin ciale vereeniging weer ten goede komen aan de plaatselijk vereenigingen. De heer mr. P. C. Adriaanse uit Middel burg zegt, dat er 14 of 15 vereenigingen kunnen aansluiten, dat is 150. Van de gemeenten en de provincie ver wacht spr. in dezen tijd niet veel. En hoe zal het gaan met de begunstigers, zullen die niet door bij de provinciale vereeniging te gaan, de plaatselijke verlaten. Spr. ziet dan ook de financieele mogelijkheid van het wel slagen van een provinciale vereeniging nog niet goed in. Er zal toch zeker een bureau moeten zyn en administratiekosten volgen. Provinciale reclame kost toch ook veel geld. Spr. behoorde in het bestuur te Middelburg onder de minderheid, die bezwaar heeft te gen de provinciale vereeniging. De heer dr. S. S. Smeding, eveneens uit Middelburg, meende dat ook een stem van de meerderheid mag gehoord worden. Spr. gelooft, dat de provinciale vereeniging wel degelijk blijk zal geven recht van bestaan te hebben. Men zal het eerste jaar aan op richtingskosten enz. 75 noodig hebben, er blijft dan bijv. nog 25 over en dan kan men werken. Dit werken kan op twee ma nieren geschieden. Ten eerste voor centraal te doen, wat hu lokaal geschiedt. Ten twee de centraal overleg te plegen, gevolgd door coördinatie van het werk. Wellicht beschikt men later over meer geld en dan kan men provinciaal ook meer doen. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling is de draden van heel de provincie in één hand te brengen. De heer Houtekamer zeide, dat men te Goes unaniem voor de provinciale organisa tie was. Spr. wees op verschillende dingen, die provinciaal goed te regelen zijn en wei nig of niets kosten. Zoo denkt by aan een co H— Ongekend lage prijzen Profiteert deze laatste dag nog van onze buitengewone koopjes in Dames-, Heeren-, en Kinderschoenen, Pantoffels enz. Prima fabrik. nu bijna voor niets. SCHOENMAGAZIJN WALSTRAAT 50 film, radio-uitzendingen, reclame op brief hoofden in andere streken enz. De heer Griep, van Burgh-Haamstede, zeide, dat hij opdracht had alleen voor de oprichting te stemmen, als de meeste ver eenigingen daaraan mede wilde werken. De voorzitter zeide, dat de wegblijvers wellicht het eerste zullen toetreden. De heer Gerritzen wees er op, dat toch 9 van de 17 vereenigingen aanwezig waren. Hierna werd met algemeene stemmen be sloten tot oprichting van de provinciale ver eeniging. By behandeling van de statuten en het. huishoudelijk reglement, zooals de commis sie die ontworpen had, werd al of niet met eèn wijziging in het ontwerp vastgesteld, dat alleen vereenigingen voor vreemdelin genverkeer in Zeeland lid kunnen zijn, doch dat andere vereenigingen, de provincie, ge meenten, vennootschappen, organisaties en particulieren begunstiger kunnen worden. De leden betalen 10, de begunstigers ten minste 2.50 per jaar. Het bestuur bestaat uit. evenveel leden als er vereenigingen aan gesloten zijn en hebben deze ieder één zetel. De voorloopige commissie zal ook voor- loopig het bestuur vormen en zal de heer Houtekamer voorloopig het secretariaat op zich nemen. Mr. Adriaanse bracht dank aan de com- missie en dr. Vaandrager deed dit speciaal aan mr. Moolenburgh, doch deze verwees dit naar zijn mede commissieleden. Ten slotte kwam nog een schrijven ter tafel over de in Mei te Amsterdam te hou den tentoonstelling „Mooi Nederland", waarop tot heden voor Zeeland nog geen plaats is genomen. Het bestuur zal deze kwestie nog eens onder de oogen zien, maar men vreesde, dat dit te zware financieele offers zal vragen. Voor veilig verkeer. Sedert de oprichting van een Vereeniging voor Veilig Verkeer te Middelburg op 21 Februari, is het aantal leden reeds toegeno men van 75 tot 110 en er is reden aan te nemen, dat nog meer personen het goede voorbeeld- zullen volgen. Ook is veel propaganda-materiaal, als platen, sluitzegels enz. aangevraagd. Het bestuur maakt ernstige voorbereidin gen om nog in den loop van de maand Maart een- bijeenkomst ook voor niet-leden toegankelyk, te organiseeren, waarop een verkeersfilm zal worden vertoond, toége- licht door een deskundige. f OOST- EN WEST-SOUBURG Meisjes vereeniging. Zaterdagavond vierde de meisjesvereeni- ging op Geref. grondslag „Maranatha" in „Rehoboth", hetwelk geheel gevuld was, haar eerste lustrum. Op de gebruikelijke wijze opende de presidente, mej. C. Polder man, de vergadering. Uit het verslag der secretaresse bleek dat de vereeniging 24 leden telt. De bibliotheek bevat 52 nummers waaronder 31 studieboeken. De ontvangsten waren 150.75, de uitgaven 114, alzoo een goed slot van 36.75. Hierna werd ge legenheid gegeven de vereeniging te com- phmenteeren, wat van verschillende zijden geschiedde. Verder werd de avond gezellig doorgebracht. Door ds. Bavinek werd een slotwoord gesproken. ZOUTELANDE Eerste lustrum CL*. Jong.-Vereeniging. Vrijdagavond vierde de Chr. Jongelings- Vereeniging „Timotheus" haar eerste lus trum iri de school. Nadat de vergadering door den eere-voorzitter ds. Oosthoek was geopend, hield de voorzitter, de heer

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1