500 300 25 3 MAART EERSTE BLAD FINO SOEPEN... No. 32 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir, Walstraat 58-80, Vliss ngen. Telef. 10 Postrekening 86287 Verschijnt dagslijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ft M« Wa AloomtaMBSScliOTti STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Goedkope Schoonmaak -43 cent! Coqü. JE fflSKlir (1.1) SSINGSCHE ABONNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling- De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VamaJI RflaarS Heerencostuum stoomen, tijdelijk 12.25. q ft °Fi n f! H g PP Overige Stoom- en Verfgoederen 10% korting. Mrtl tftXKSSCllGVB TOCgCVt RVlfo*» Gtl sluRlaflClS Onze waterreiniger maakt ons water zoo zacht, dat slijtage nauwelijks meer voorkomt, terwijl toch een uiterst heldere tint verkregen wordt. Srobeerl U eens een pvoefivascli Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Het verkeer over de veren op de Wester-Schelde. Adres van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden aan de Tweede Kamer. Het bij Koninklijke Boodschap van 16 Januari jl. bij uwe hooge vergadering in gediende wetsontwerp tot het geven van vrijheid om concessie te verleenen tot tol heffing aan een aan te wijzen naamlooze vennootschap heeft zeker geenszins alge- meene instemming gevonden. Ook onze Kamer zoude zeker niet gaarne zien, dat het stelsel van de tolheffing, dat voor de ontwikkeling van het moderne ver keer een rem is geweest, in eere hersteld werd, integendeel de Kamer acht de tolhef fing als principe volstrekt verwerpelijk. Waar de Kamer echter anderzigds de spoe dige totstandkoming van de vaste verbin dingen over de groote rivieren een zeer groot landsbelang acht, zou zij in uitersten noodzaak afwijking van dit principe kunnen billijken. Van betrouwbare zijde heeft de Kamer echter vernomen, dat rente en aflossing van het voor den bruggenbouw benoodigde ka pitaal op andere wijze zoude zijn te vinden en wel door een geringe verhooging van de benzinebelasting. De Kamer meent beluis terd te hebben, dat dit denkbeeld ook bij meerdere leden van uw college instemming heeft gevonden. Op die wijze zoude het wegverkeer over de groote rivieren vrij kunnen blijven, doch dan. mag naar de meening van onze Kamer niet vergeten worden, dat het verkeer over de veren op de Wester-Schelde nog aller minst vrij is. Deze veren moeten toch feite lijk evenals de bruggen over de groote ri vieren als een voortzetting van den weg worden beschouwd. Nu zou het zeker wegens de groote kosten niet verantwoord ztjn op een brug verbinding over de Wester- Schelde aan te dringen, doch onze Kamer is toch wel van oordeel, dat het verkeer over deze veren, zoo al niet geheel vrij, dan toch zeker heel wat goedkooper moet zijn dan thans het geval is. Reeds meermalen heeft de Kamer hierop de aandacht gevestigd, en zij meent dan ook thans andermaal hierop te moeten wijzen. Door de benzinebelasting nog eenigszins meer (een fractie van een cent) te verhoo- gen en die opbrengs- aan den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde af te staan, zou de gewenschte verlaging van de vrachtprijzen op deze veren zijn te ver kregen. Bij het tegenwoordige tarief wordt toch het verkeer, vooral dat met auto's, uit en naar Zeeuwsch-Vlaanderen belemmerd en oriënteert Zeeuwsch-Vlaanderen zich al meer en meer op België. Wij meenen goed te doen op een en ander de aandacht van uwe hooge vergadering te vestigen met beleefd verzoek bij de behan deling van het in den aanvang genoemde wetsontwerp ook met de belangen verbon den aan een goedkoope verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland wel rekening te willen houden. De Nat.-Soc. Beweging. De afdeeling Vlissingen van de N.S.B. hield gisteravond in de groote zaal van „Britannia" wederom een openbare verga dering, welke door den leider, den heer J. J. Pot geopend werd met een welkomstgroet, waarna de kringleider van Zeeland, de heer J. Dekker uit Goes uiteenzette, waarom men noodgedwongen van spreker moest verwisselen. Ds. Van Duijl had namelijk tot half 5 les te geveil aan een der scholen in zijn woonplaats. Hoewel verwisseling der lessen meer gebeurt, kon de directeur der school dit keer geen aanleiding vinden ver wisseling der -lessen toe te staan. Hij wilde er niet aan medewerken om nog meer be kendheid aan het nationaal-socialisme te geven, Het bestuur had echter de verplichting op zich genomen de vergadering toch door te laten gaan en had den heer P. van der Roer uit Den Haag bereid gevonden de openge vallen plaats te bezetten. Het was den heer Van der Roer aange naam ook in Vlissingen het nationaal-soci alisme te mogen brengen. In Den Haag woont de sterke man, die deze woorden gesproken heeft„als ik sla, zal ik raak slaan". Toen de ambtenaren in Utrecht dan ook moesten kiezen tusschen hun arbeid of de N.S.B., dacht men dat de slag nu zou vallen. Zij kozen echter voor hun vaderland en voor de vrijheid. De slag was dus niet raak geweest. Deze mannen hebben steeds gestreefd naar eendracht, gedachtig aan de spreuk waar de vader des vaderlands reeds cp gewezen heeft„Eendracht maakt macht". De N.S.B. zal er aan ook voor wer ken, dat die eendracht weer terugkeert. Iedere vaderlander voor elkaar en met el kaar. Geen tweedracht in het staatsbestuur. Hierna kwam spreker aan de doelstelling van het nationaal-socialisme de wederop bouw van het nationade bewustzijn. De ge volgen van de malaise zijn groot en het Ne- derlandsche volk is aan het glijden gegaan. We moeten terug naar den tijd, dat men met eerbied over Nederland sprak. Met het oog op de a.s. verkiezingen zoe ken alle partijen naar leuzen om de kiezers te trekken, maar als spreker deze dan na gaat, zijn ze zeer droevig. Uitvoerig stond spreker bij verschillende leuzen stil, bijv. „Indonesië los van Nederland". Door veie banden is Indië aan ons land geklonken. Wij hebben de vruchten ervan geplukt en nu, nu wij bij moeten passen, zouden wij het dan een trap geven Ook de leus „Houdt koers" kan van twee zijden bekeken v/orden. Koers houden ook in het regee- ringsbeleid. Dit is hard noodig. Volgens spreker houdt de regeering meermalen den juisten koers niet, hetgeen door hem met eenige voorbeelden werd aangetoond. Door vele partijen wordt tegen de N.S.B. gewaarschuwd. Zij zien deze beweging nog als een gevaar. Dit is juist een teeken dat men in de N.S.B. wel iets ziet Haar leden tal getuigt van gestadigen groei. Wat de godsdienstige strekking betreft wees spreker er op dat de N.S.B. zich niet uitspreekt ten opzichte van één bepaalden godsdienst, maar zij erkent God als de eeni ge gezagsbron. Spreker begrijpt niet dat er nog predikanten zijn die schrijven dat öe N.S.B. tegen den godsdienst is. Meer dan 100 predikanten in het land zien het echter reeds anders. Velen, die de N.S.B. bestrij den, kennen haar program niet. Zij strijdt voor de waarheid. Uit haar gedachte komt voort de eenheid en de vrijheid. Maar die vrijheid moet toch gebonden zijn. Onze vrij heid eindigt in de vrijheid van een ander Spreker ging na hoe op het oogenblik met de vrijheid van het volk wordt gespeeld en dacht dan in het bijzonder aan den brug - genbouw met haar tolheffing. Ook de mid denstand ligt momenteel aan zware banden. Toch kan de eenheid en de vrijheid er ge makkelijk komen. Spreker hoopte dat wan neer over eenige jaren H. M. de Koningin haar 40-jarig regeerings-jubileum viert, de N.S.B. in grooten getale eendrachtig ach ter Haar mag staan en de vaan van de N. S. B. zal zegevieren. Voor deze openbare vergadering bestond slechts geringe belangstelling, hoewel voor de rede van ds. Van Düiji een honderdtal kaarten reeds in voorverkoop waren ver kocht. Don-Kozakken-Koor „Platoff". Concertgebouw. Dit koor, dat al eerder in onze stad met enorm succes is opgetreden, heeft gister avond nieuwe lauweren behaald met de ver tolking van een, trots de onverstaanbaar heid, toch op heel suggestieve wijze voor gedragen programma, dat bestond uit een zestal religieuse koren van Lomakine, Tchesnokoff, Cheremetieff, Bakhmetieff en Korniloff, benevens een zevental wereld- sche koorliederen en een Kozakkendans met zang-begeleiding. Het mannenkoor bestaat uit heel muzi kale zangers, met een natuurlijke, spontane voordracht, die uitstekend met elkander harmonieeren, meestal een buitengewoon mooi afgeronden ensemble-klank weten te vormen, bewondering wekken door de scherpe dynamische contrasten (op een na genoeg onhoorbaar ppp volgt direct een massale klank-lawine en omgekeerd), den klank in iedere nuance, het heldere timbre ex den stemomvang, welke zoo groot is, dat hij nagenoeg alle registers volmaakt be- heerscht. De ijle tenoren hebben een prach tige uitdrukking, de afgrond-diepe bassen (tot in het contra-octaaf dikwerf een orgel gelijk, vormen een stevigen onder grond. De liederen, die de Kozakken zongen, wa ren zeer mooi en hoogst interessant. Om een greep te doen het boeiende „Rust in vrede" van Korniloff, het bekende Wolga- lied „Ej Uchnem" van Archangelsky en het schoone Russische volkslied „Avond klokken", dat herhaald moest worden. Met de zuiverheid van het koor vlotte het ech ter niet steeds, o.a. in „Heer, bescherm Uw volk" en „Pater Noster", terwijl in de lie deren met soli voor tenor of bariton met bromstemmen-begeleiding de sterk vibree- rende tenor-solist detoneerde. Onder de knappe, muzikale leiding van den dirigent Nicolas Kostrükoff vestigde het zich met toewijding en geestdrift van zijn taak kwijtende ensemble overigens uit stekende indrukken, waarvoor het dermate enthousiast door de volle zaal werd beloond, dat er een paar maal een t^gift volgde. O. Alhambra-Theater. Bolero. Frisco Jenny. „Alhambra" komt onverwacht met Bo- iéro, waar Maurice Ravel's obsedeerende en opzweepende Spaansche dansmuziek dienst doet als climax in het leven van een har den, ambitieuzen danser, die niets anders wil dan de wei-eld veroveren met zijn voe ten. Het scenario van deze film is uiterst merkwaardig het steunt op psychologische halftinten, het toont een prachtig besef voor de zonderlinge en wrange, wreede we reld van den danser, wiens leven als het ware in spiralen omhoog gaatvan het eerste, kleine, tienderangs-cabaret in 1910, waar de „hook", het wreede instrument, dat in Amerika gebruikt wordt, wanneer de publieke opinie zich. tegen een variété- artist keert, hem van het tooneel afhaalt, tot het groote nummer van de „Boléro" in zijn eigen cabaret in Parijs. Men ziet dit nummer tweemaaleerst aan den voor avond van den wereldoorlog, waar het on derbroken wordt voor een patriottische de monstratie. En dan herhaalt op een diep tragisch moment na den oorlog, als de dan ser, invalide geworden door een gasaan val, het met zijn zwak lichaam nogmaals danst en in zijn kleedkamer dood neervalt, terwijl van het tooneel nog de onstuimige toejuichingen klinken. Een zeldzame, harde en toch zoo vlijm scherp en gevoelig ontledende tragiek zit in deze film. Over de regie van Wesley Ruggles heen, vindt George Raft den weg terug tot den rijkdom van het scenario en zijn rol wordt een prachtige creatie van het begin tot het einde toe, een zich diep in uw verbeelding inkervende rol van een be zetene in de wereld van den dans, een mensch, die ook, wanneer hij onze sympa thie niet heeft, ons toch altijdboeit door de ademlooze eerzucht van een steil-omlijnd karakter. Raft is vroeger zelf danser ge weest en zoo worden de vele scènes van zijn dansen waarlijk hoogtepunten in deze film, temeer, waar ook de mooie, maar overigens niet al te diepe Carola Lomba2*d hier als zijn partner volkomen op haar plaats is. De film laat ongewoon diepe indrukken achter. Ravel's muziek is er zoo meesterlijk in verwerkt, dat de componist zelf geen be tere filmische orchestratie van zijn Boléro zou kunnen wenschen. Typisch is voorts nog, dat het romantische element in deze film steunt op het feit, dat een Vlaamsche waardin in het geboorteland van den danser geen Fransch kent en wij derhalve in een groote Amerikaansche speelfilm plotseling een aantal zinnen in een vrijwel zuiver Ne- derlandsch, zij het met 'n licht Antwerpsch accent, hooren. <e> o Frisco Jenny is een meisje, wiens vader een kroeg had in een beruchte buurt te San Francisco, rendez-vous der onderwereld. Tot een huwelijk met den zeer begaafden jongen pianist uit de herberg komt het door een groote aardbeving niet. Door den honger gedreven, vangt Jenny het oudste, vrouwe lijke beroep aan. Zij helpt een bekênd poli ticus op handige wijze uit een moordzaakje en verschaft hem een alibi. Haar kind wordt haar door de politie thans afgenomen. Dat kmd maakt carrière Jenny ook, als gang ster en smokkelaarster. Als haar minnaar en medeplichtige op een dag gevangen ge nomen wordt, wil hij den jongen burge rmeester verraden, wie eigenlijk zijn moeder is, waarop Jenny hem doodt. Zij wordt door haar zoon op keeterdaad betrapt. Voor het' gerecht is de zoon de felste tegenstander van de moeder. Zij wil hem niet zeggen, wie zy is on aanvaardt het vonnis. De regisseur heeft zich met gladde han digheid door zijn technisch opgave van een fiksche aardbeving,heengeslagen. De scènes van het nachtleven laat de censuur ons, volwassenen, matigjes zien. Bovendien heeft de regie commercieelgewerkt door de scènes van het nachtleven, welke gecen sureerd zouden kunnen worden te omklee- den met de veelgebruikte humoristische dekmantel. In net voorprogramma o.m. het Eucha ristische congres te Buenos Aires en Ameri kaansche modegrillen, benevens bijzonder geslaagde kleine filmpjes. Luxor-theater. Raspoetin. Het betooverde huis Salon Dora Green. Eén tegen allen. Dit theater komt deze week wederom met vier hoofdnummers volgens de bekende voorwaarden. Het leven van den mysterieuzen, ruwen, gevreesden schijnheiligen, duivelschen, wel- xiistigen monnik Raspoetin, die jarenlang aan het Russische hof de lakens uitdeelde, de Russische politiek beheerschte en de vrouwen biologeerde en verleidde, is een dankbaar gegeven voor de film en vormt een onderwerp, waar het publiek niet ge noeg van krijgt. De Bergfilmcompany heeft de door Adolf Trotz geregisseerde film Raspoetin naar Nederland gebracht en biedt daarmede een boeiende rolprent, waarin we deze curieuze figuur medemaken van het moment, dat hij in zijn diep in de sneeuw begraven dorp als wonderdoener opereert totdat hij door gif en kogels on schadelijk wordt gemaakt, omdat hij den vrede wenscht. Conrad Veidt maakt iets bijzonders van zijn heel moeilijke rol, al kan men zich den monnik nog geraffineerder voorstellen. In het slot is hij op zijn sterkst, ja zelfs voortreffelijk. Melody Manor is een allesbehalve gezel lig huis. Eenzaam gelegen, overdreven groot, ingewikkeld en ouderwets gebouwa en verbonden met een legende, is het op zich zelf reeds geschikt om personen met gevoe lige 'zenuwen kippevel te bezorgen. Elk ocgenblik gebeurt er wat in dit betooverd huis. Doch 't zijn niet alleen griezeligheden. Op de gruwelen volgen telkens dolle si tuaties, waarbij de humor hoogtij viert. Zoo wordt de spanning elk oogenblik verbroken en wordt naast de griezellust de lachlust gediend tot eindelijk toch alles op zijn poot jes terecht komt in deze amusante griezel film, waarin Ben Lyon, Zasu Pitts, James Gieason en Irène Purcell u van het eene avontuur in het andere jagen. Mady Christians, Alfred Abel, Paul Hert- mann, Kurt Vespermann enz. zijn de be kwame, beproefde krachten, welke van Sa lon Dora Green 'n boeiende film van spion* nage en liefde weten te maken, die van het begin tot het einde de aandacht vast- en de spanning tot het laatste oogenblik goed volhoudt. Eén tegen allen is een bijzonder spannen de Wild West, met Tom Tyler op z'n best, die met haar tal van verwikkelingen, bra- Bestelde U reeds een HAKA- VOORJAARS-PAKKET? Dit pakket bevat zeven waarde volle Was- en Poetsartikelen, van erkende kwaliteit. De totale waarde is 86 cent. Het wordt U echter aangeboden voor de zeldzaam lage prijs van Vraagt nog heden nadere in lichtingen in de winkels van de VLcSSINGEN EN SOUBURG. voure-stukjes en romantiek gerekend mag worden tot een der beste films in dit genre van den laatsten tijd. Met het gebruikelijke nieuws van hier en daar is er dus in de komende dagen heel wat in Luxor te heieven. Rykstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1934. B ij, s c h r ij v e n Nr. 429 Bakker, L. W„ commies P.T.T., Koudekerksckeweg 124. Nr. 454 Geus, P. de, commies P.T.T., Koudekerkscheweg Oost 66. Nr. 531Inspecteur der invoerrechten en accijnzen, woonhuis, Badhuisstraat 51. Nr. 491 Labruyère's, P., schoenhandel „de Komeet", Coosje Buskenstraat 58. Nr. 459 Vos, J., commies P.T.T., Boule vard Evertsen 20. St. Elisabeth-vereeniging. Aan het 21ste jaarverslag van deze nut tige vereeniging ontleenen wij de volgende gegevens 32 zieken werden bezocht, waar van 13 kraamvrouwen. Verstrekt werden meer dan 2000 liter melk, ongeveer 1000 eieren en andere versterkende middelen 4 wiegen, 6 volledige uitzetten en 3 gedeelte lijke. Verder benoodigdheden en veel nieu we en gedragen onderkleeding. Eén kraam vrouw werd verpleegd in het St. Josephzie- kenhuis en aan vier vrouwen werd hulp in de huishouding gegeven. Dank zij verschillende bijzondere giften kon het tekort bijna opgeheven worden. In het verslag wordt aangedrongen op versterking der geldmiddelen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Burgemeester Stulemeijer neemt af scheid van de raadsleden van Schiedam na de laatste gemeenteraadszitting. Een drietal opnamen van het zestigjarig too neel jubileum van Marie van Westerhoven, in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Het auto-ongeval in de Metsustraat te 's-Gravenhage, waarby een kind werd ge dood. Plechtigheid in de Ned. Herv. kerk te Schoonhoven tijdens de overdracht van het gerestaureerde gebouw. Van Brug gen, de marconist van de „Uiver" tijdens de Melbourne-race, stapt in het huwelijks bootje met mej. Geudeker. Een groote Engelsche boot, die precies de Oosterdok- sluis te Amsterdam passeeren kan. Keuring van tabaksoorten in „Frascati" te Amsterdam. Een totaal vernielde vracht auto op den onbewaakten overweg bij Ketliel. Een nieuw viaduct op den nieu wen verkeersweg Den HaagAmsterdam, nabij Oegstgeest. Ned. Christ. Vrouwenbond. Voor bovengenoemden Bond zal Donder dag 7 Maart, des avonds 8 uur, in het Mi litair Tehuis als spreker optreden de heer A. Janse uit Biggekerke, met het onder werp „Iets uit de brieven van Calvijn", Lezing Luthersche Kerk. Wij verwijzen naar achterstaande adver tentie, waarin bekend gemaakt wordt, dat in de Luthersche kerk aan de Walstraat ds. Nolte het onderwerp zal behandelen „Ro me en wij". De toegang is vrij en er is ge legenheid tot discussie. Naar wij nog nader vernemen is het plan van ds. Nolte, om later nog te spreken over de Hervormde kerk en de Gereformeerde kerk ten opzichte van de Luthersche.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1