1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 49 73e Jaargang: 1935 WOENSDAG Uitgave: Fiima F. VAH DE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vliss ngen. Telef 18 Postrekening 16287 27 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Goedkope Schoonmaak! 45 cent! Coin. „K MBBH9' fcLECTKlSCH KOKEN SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGEST D OOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De dochter van Lévy. Concertgebouw De inhoud van bovengenoemd blijspel, dat den leden van A.G.O. gisteravond geboden werd door het Nederl.-Indisch Tooneel, laat zich in eenige korte zinnetjes samenvatten. De familie Friedmann, in dameshoeden, heeft een zoon Jack, veelbelovend schilder de familie Lévy-Levy, „met ypsilon", heeft een dochter Esther, waaraan de huwelijks makelaar Meier-Meier den zoon Jack wil koppelen, natuurlijk a raison van zoovee; procent provisie. Beide jongelui hebben ech ter een andere keus en door medewerking van Esther en een klant der firma Fried mann, mevr. Blocb, komt de verbintenis tot stand van Jack met Denise Favier, boek houdster bij zijn vader. De verwikkeling in deze geschiedenis, al was zij dan ook niet van dramatische kracht, heeft het duo Cor RuijsLouis de Bree, die resp. fungeerden voor Abram Friedmann en Meier-Meier, volop gelegen heid gegeven hun komische rol zoo te ver vullen, dat herhaaldelijk een lach-salvo op laaide uit de aanwezigen. We kunnen ons best voorstellen, dat, waar dit stuk speelt ir. 'n Joodsch milieu en de acteurs, getrouw aan dit milieu, nog al wat Hebreeuwsche uitdrukkingen bezigen, dit blijspel in Am sterdam en Rotterdam nog veel meer zal inslaan dan in onze goede stad. Niettemin de „gijntjes" van Abram vonden gretig toe gang bij de aanwezigen, maar meer nog misschien zijn mimiek, waarbij we onwille keurig weer denken aan zijn gestes, als hij zich verkleed heeft en het effect tracht waar te nemen in den spiegel, geplaatst in de hoedenzaak van zijn vrouw of aan zijn kostelijke houding, als hij zijn zoon wil in hameren, als 't ware, dat het zqn plicht is te trouwen met de hem nog onbekende dochter van Lévy-Levy, den antiquair. Kos telijk is bet tegenspel met Jack, den zoon, vertolkt door Wira Kan, als deze zijn vader bij de mededeeling, dat ze 2 millioen mee brengt, vraagt of Esther (Frances May) dan zóó leelijk is. Maar eveneens interes sant is het tooneeltje, als de antiquair, wiens rol vervuld wordt door Pierre Myin, in het spel van het trio Cor RuijsLoui.3 de BreePierre Myin, op de 2 millioen heel wat beknibbelt. En dan de scènetjes, waarbij het aan staande jonge echtpaar achtereenvolgens voor den „huwelqksraad", hiervoor aange duid, geroepen wordt. Wat kostelijk is de schijnbare overeenkomst tusschen de twee geliefden, waarvan het vrouwelijke deel zegt,,je mag me wel zoenen, maar niet echt, want ik ben erg gepoeierd". Esther zal de situatie uitleggen aan Denise en trachten aan succes valt volgens haar niet te twijfelen de zaak tusschen Jack en de boekhoudster in orde te brengen. Daarvoor is noodig de hulp van mevrouw Bloch (waarvan Jo Bouwmeester een aar dige creatie gaf), de lastige klant der hoe denzaak, Hoe kostelijk is haar spel den hee- len avond door, maar vooral in de scène, waarin ze aan Abram en zijn vrouw Eva (gespeeld op keurige, ingehouden manier door Marie Meunier), meedeelt, dat de antiquair de gevangenis in moet wegens te groote vervaardiging van serie-merken. Wat geeft deze mededeeling weer aanlei ding tot een leuk spel van Cor Ruijs, als de antiquair op bezoek komt. En wat is dat samenspel eenig tusschen mevr. Bloch en Denise, als de laatste de klant, de gierige, lastige, steeds afdingende mevr. Bloch met heel veel winst voor den patroon een hoed „aansmeert", wat ten slotte den doorslag geeft tot het geraken tot een happy-end, nl. het voorgenomen huwelijk van den zoon met de boekhoudster. Tal van andere tooneeltjes zouden we zoo naar voren kunnen brengen om het schitterende, natuurlijke spel der artisten aan te toonen, maar dan zouden we te veel ruimte noodig hebben. Besluiten we dus met te constateeren, dat het spel van de leden van het Nederl.-Indisch Tooneel ons 'n avond heeft bezorgd, die goed ingeslagen is, wat trouwens bleek èn uit de gierbuien èn uit het applaus der aanwezigen, den spelers (speelsters) gebracht. Een enkel woordje tot slot. We mogen uiet vergeten te vermelden, dat de mise-en- scène en de vlotte afwerking het werk van den regisseur keurig was, waarvoor We den heer Louis de Bree graag een wei- Verdiend woord van hulde brengen, Bestelde U reeds een HAKA- VOORJAARS-PAKKET? Dit pakket bevat zeven waarde volle Was- en Poetsartikelen, van e rk e n d e kwaliteit. De totale waarde is 86 cent. Het wordt U echter aang- boden vod de zeldzaam lage prijs van Vraagt nog heden nadere in lichtingen in de winkels van e VLSSINGEN EN SOUBURG. De V. T. V. Zooals de advertentie in dit blad reeds vermeldt, zal de Vlissingsche Turnvereeni- ging haar jaarlijksch gemaskerd bal geven op Zaterdagavond 2 Maart a.s. in de daar toe feestelijk versierde zaal van het hotel „Britannia". De leiding van dit overbekend gemaskerd feest is toevertrouwd aan den heer E. Corveleijn en zal opgeluisterd wor den door de bekende band van „Britannia", onder leiding van den heer J. Pot. Het be stuur heeft als gewoonlijk gezorgd voor een aantal prachtprijzen, doch als verrassing kan worden medegedeeld, dat een der prij zen zal .•Lijn een vrije tocht naar Engeland met een der booten van de maatschappij „Zeeland". De toegangskaarten 60 cent (alles in begrepen) zijn verkrijgbaar bij de leden en in het gymnastieklokaal op Zaterdagmid dag 2 Maart van 3 tot 5 uur. Des avonds zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal voor 1 gulden (zie advertentie.). Om ieder in de gelegenheid te stellen zich eens ge maskerd in de feestzaal te begeven, is er voor een costumier en kleedgelegenheid in het gebouw gezorgd. Een ieder wordt aan geraden zich reeds Zaterdagmiddag van een toegangskaart te voorzien, daar groote drukte verwacht wordt. Kovacs Lajos. Het bekende Avro-orkest, onder leiding van Kovacs Lajos, zal Maandag 4 en Dins dag 5 Maart, des avonds 8 uur, in Grand Hotel Britannia alhier optreden. De luistervinken kennen deze band in op tima forma. Reeds zoo herhaaldelijk heeft dit orkest zrjn opwekkende tonen door den aether gezonden, dat iedere aanbeveling overbodig mag worden geacht. Kovacs zal Maandag en Dinsdag a.s. hier volle zalen trekken, daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Wij verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken het Engel- sche stoomschip „Rosewood" naar New castle o/Tyne, na een lading petroleum te hebben gelost. MIDDELBURG Een aanrijding. Hedenmorgen is op den Sloedam een koopman uit Middelburg, die daar fietste, door een auto aangereden. Ernstig gewond werd de man overgebracht naar het gast huis te Middelburg. BIGGEKERKE Christ. Boeren- en Tuindersbond. Maandagavond hield de onlangs opge richte afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond haar eerste ledenvergadering. De waarnemend voorzitter M. Houterman deelde mede, dat zich thans 21 personen bij de afdeeling hebben aangesloten. Het ontwerp-statuten werd vastgesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den gekozen de heeren M. Houterman, D. Coppoolse, P. Polderman, W, Geschiere en A. W. Karelse. Het bestuur droeg voor als secretaris-penningmeester de heer C. Pol derman, die met bijna algemeene stemmen als zoodanig werd gekozen. Tot bestuurs lid voor bet Gewest werd gekozen de heer P. Polderman. Door het bestuur is gekozen tot voorzit ter de heer M. Houterman en tot vice-voor- zitter de heer P. Polderman. P. T. T. station. Aan het P. T. T. station alhier zijn be noemd tot stationshoudster de weduwe J. Simpelaar en tot hulpbesteller de heer P. Vader, GROEDE De kiezerslijst. Op de vastgestelde kiezerslijst komen voor 1325 kiezers voor de Tweede Kamer, 1320 voor Provinciale Staten en 1273 voor den Gemeenteraad. NIEUWVLIET De kiezerslijst. Op de vastgestelde kiezerslijst komen voor 302 kiezers voor de Tweede Kamer, 299 voor Provinciale Staten en 284 voor den Gemeenteraad. SCHOÜNDIJKE Uitlevering gevraagd. Door de marechaussee is te Schoondrjke aangehouden een in België woonachtige vrouw, wier uitlevering door de Belgische regeering is verzocht in verband met in dat land gepleegde oplichting. Zij is ter beschik king van de justitie te Middelburg gesteld. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 1 Maari, half drie. Toonzaal Koningsweg45 ti.M. P.Z.E.M. OOSLBUKU Koningin Emma herdenkingsfonds. De collecte voor het Koningin Emma- herdenkingsfonds (T.B.C.) heeft hier 505 opgebracht. GOES Chr. Boeren- en Tuindersbond op Z. en N. Beveland. Gisteren hield de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van dén Chr. Boeren- en ïuindersbond te Goes haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. A. Dominicus. Medegedeeld werd dat het aantal leden in dit district stationnair bleef. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgewerkt, hield de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer een rede over „Toestand en toekomst van den Nederlandschen land en tuinbouw". De heer Van den Heuvel wees er de vele aanwezige land- en tuinbouwers op, dat niet alleen het agrarisch bedrijf in nood verkeer*. Bip.? alle takken van ons volksbe staan lijden onder de gevolgen van de crisis. Vooral de middenstand heeft het moeilijk. Dit matigt ons in onze critiek. Wat de akkerbouwers betreft, deze heb ben de beide laatste jaren dank zij den steun en de goede oogsten er uit kunnen komen, maar niet de tuinders en de veehou ders. Voor den uivel- en vleeschexport ziet spr. de toekomst donker in, daar wij in geen enkel opzicht hier bij andere landen voor zijn. Eer het tegendeel is waar. Maar voor onzen tuinbouw zijn de vooruitzichten wat beter. Hier heeft Nederland door ligging, klimaat, bodemgesteldheid enz. een voor sprong. Als er maar een klein beetje ver betering en bezinning komt, zal de tuin bouw zich wel voor een deel kunnen her stellen. Al gelooft spr. niet dat de land- en tuin bouw zal zijn te redden door het stelsel van heffing aan ae grens, toch bevredigt spr. de wijze waarop thans de steunverleening is geregeld, niet. We hebben veel te ingrij pende centralisatie en bureaucratie gekre gen, terwijl de zaken minder goed en een voudig worden behandeld. Het is spr. be leend dot enkele centrales na een jaar nog niet hebben vergaderd. Dit komt practisch neer op eer. veeJ te grooten invloed van een groepje ambtenaren. Spr. gelooft niet dat we de vrjjheid die we gehad hebben zullen terugkrijgen, maar wel heeft hij er bezwaar tegen dat de over heid tegenwoordig te veel van boven af or dent. Beter is de organisaties sterk te ma ken. Daarom wekt spr. op tot aansluiting van Chr. boeren en tuinders bij den C. t». T. B. In antwoord op enkele hem gestelde vra gen zegt spr. dat de regeering den tarwe- steun beeft verlaagd, omdat er vorig jaar door den rijken oogst te veel uit het land bouwcrisisfonds bij moest. Nu had ze wel het mengpercentage kunnen verhoogen, maar dit zou invloed gehad hebben op den broodprijs en de regeering wil broodprijs- verhooging tot eiken prijs voorkomen. Spr. kan ineedeelen dat er besprekingen worden gevoerd 'over de mogelijkheid om de tarwecentrales financieel los te maken van het landbouwcrisisfonds. Is er dan een rijke oogst dan zal de tarweprijs b.v. 10 zijn, maar is er een minder goede oogst dan zal de prijs 10.50 of 11 zijn. Wat de aardappelen betreft, hierom trent kan spr. meedeelen dat alle aanvra gen om teeltvergunning zijn toegestaan, omdat in totaal maar voor 90.000 H.A. is aangevraagd en 100.000 H.A. kan worden toegestaan. Voor de uitpootvergunning zal 30 per H.A. worden betaald. Door den denaturatietoeslag wordt als het ware een minimumprijs in het leven geroepen. De vele en ingewikkelde bepalingen die er waren kunnen vervallen, waarover spr. zich ver blijdt. Z.i. kan ten opzichte van den zuivel ook een heel wat eenvoudiger regeling wor den getroffen, maar het schijnt wel dat men liever ingewikke1 de regelingen wil. De heffing van omzetbelasting op fruit kan spr. niet onbillijk vinden, omdat ze zoowel op binnen- als buitenlandsch fruit wordt toegepast. Ten slotte stelt spr. op den voorgrond dat w,-e critiek geeft op de steunmaatrege len der regeering, met een andere regeiing moet komen. Wie geen beteren weg kan aanwijzen, moet zijn critiek achterwege houden. HONTENISSE Een vrachtauto in de huiskamer. Een vrachtwagen van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg maatschappij, komen de van Walsoorden, is Maandagmiddag om streeks zes uur nabq de Molenstraat te Kloosterzande door een locomotief, even eens van deze maatschappij en komende uit de richting Hulst, aangereden en wel zoodanig, dat de vrachtauto door den voor gevel van de woning van de weduwe Rostes drong, meldt „de Tel." Een der kinderen raakte beklemd tusschen den wagen en. een der binnenmuren. Het kind liep hierbij eeni ge verwondingen op, terwijl bij onderzoek bleek, dat eenige ribben waren ingeduwd. Het ongeval heeft zich als volgt toege dragen Toen de vrachtwagen in de scherpe bocht aan de Molenstraat kwam, werd deze door de locomotief aan den zijkant aange reden, waardoor de chauffeur het stuur niet meer meester was en met volle vaart tegen den voorgevel van het huis van de weduwe Rostes aanvloog, met het gevolg, dat deze voorgevel geheel werd vernield. De vrachtwagen kwam met de achterwielen in de voorkamer terecht, waar de auto tot stilstand kwam. De angst van de bewoners, die niet begrepen wat er gebeurde, was groot. De materieele schade aan het huis, den vrachtwagen en de locomotief is zeer aanzienlijk. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Middelburg 19.60. MARINE EN LEGER Plaatsingen bq de marine. B(j beschikking van den minister van de fensie is luitenant ter zee der 2e klasse F. S. J. Janssen 26 Februari geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord en luitenant ter zee der 2e klasse L. J. Goslings met dien datum bij de marineka zerne aldaar. Bq beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 3 Maart de luitenants ter zee 2e klas se A H. J. van der Schatte Olivier, D. B. van Heuven, E. Dankmeyer, J. Focke, R. M. Crommelin, A. N. baron de Vos van Steen- wijk, H. F. Koppen, A. F. Wiederhold, de officieren van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse N. A. Gons, F. H. Kohier, F. ter Horst, N. C. van Bergen van der Grqp en officier van gezondheid der 2e klasse E. W. Creijgliton ter beschikking gesteld met 9 Maart luitenant ter zee der le klasse J. Houtsmuller belast met het bevel over de groep torpedobootjagers Hr. Ms. Kortenaer-Van Ghentluitenant ter zee der 2e klasse A. J. E. Bik belast met de functie van le officier van de groep torpedoboot jagers Hr. Ms. Kortenaer-Van Ghentof ficier van den marinestoomvaartdienst der le klasse W. van Leeuwen Hendrikszn. aan boord Hr. Ms. Kortenaer, officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse A Govers aan boord van Hr. Ms. Van Ghent, de officier van den marinestoomvaartdienst der 3e klasse E. J. Doedens aan boord Hr. Ms. Kortenaer en C. E. van der Zql aan boord Hr, Ms. Van Ghent i met 10 Maart kapitein-luitenant ter zee C. J. baron van Asbeck ter beschikking ge steld de luitenants ter zee der le klasse A. S. Pinke, J. Beckering Vinckers, J. N. Sluy- ter en de officieren van den marinestoom vaartdienst der le klasse T. Talboo en B. Zietse ter beschikking gesteld met 19 Maart officier van administratie der 2e klasse B. G. A. Mohine ter beschik king gesteld. Luitenant ter zee 2e klasse J. F. M. Tuy- bens, wien vergund is uit Oost-Indië te re- patrieeren, is 26 dezer met het motorschip „Sibajak" te Marseille aangekomen en wordt daarna hier te lande terugverwacht. BILJARTEN: Kampioenschap 3de klas van Walcheren. Gisteravond werd de wedstrijd om het kampioenschap Walcheren 3de klas in het lokaal van den heer Elich voortgezet en waar het einde nadert en de spanning nog groot is, gezien nog diverse spelers in aan merking komen voor den titel, was de be langstelling groot. De uitslagen zijn als volgt J. Suurmond 100 42 2.38 12 J. Tienpont 95 41 2.31 8 W. Korff 100 35 2.85 9 L. Labruqère 84 34 2.47 15 C. v. d. Broeke 100 54 1.85 10 J. Suurmond 94 53 1.77 8 Hedenavond voortzetting met voorlaat ste partijen. ZWEMMEN: Nieuw wereldrecord. Bij zwemwedstrijden te Miami Beach in Florida heeft de veelbelovende Amexikaan- sche vrije-slagzwemmer Ralph Flanagan een nieuw wereldrecord gevestigd op den Engelschen mijl (1609 meter), die bij afleg de in een tijd van 20 min. 48.3 sec. Het oude record stond op naam van Arae Boi'g met 21 min. 6.8 sec. en was meer dan zes jaar geleden gevestigd. RECHTSZAKEN Roekeloos automobilist zwaar gestraft. De rechtbank te Amsterdam heeft een commissionair in effecten wegens het ver- ooirzaken van dood door schuld, veroordeeld tot 6 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Het O. M. had 4 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar geëischt. Op den avond van 2 Juli 1934 heeft de commissionair op den rijksweg Amsterdam Bussum aan den linkerkant van den weg zeer snel met zijn auto achteruit gereden, met het gevolg, dat hq in botsing kwam met een motorrqder, wiens duopassagier zoo ernstig gewond wei'd, dat hij korten tijd later is overleden. De motorrijder zelf werd vrq zwaar gekwetst. De automobilist ver keerde op den noodlottigen avond onder den invloed van sterken drank. Een ontaarde zoon. De rechtbank te Rotterdam heeft een ge vangenisstraf van zes maanden, voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaren, opgelegd aan den 18-jarigen vrachtrijder A. V. uit Haastrecht, gedetineei'd, die zich op een ergerlijke wqze tegen zijn ouders mis dragen had. Toen niet voldoen werd aan zqn verlangen, dat zijn moeder hem geld zou geven, heeft deze jongeman met petroleum een hoop papieren besprenkeld en vervol gens in brand gestoken. Deze brandende papieren had hij in de richting van den te gen het huis aangebouwden schuur ge-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1