500 300 150 100 25 MAANDAG 1» FEBRUARI EERSTE BLAD Vicks Hoestbonbo^ No. 41 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vliss ngen. Telef. 10 Postrekening E628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS TEGEN HOEST VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Zaterdagmiddag had in de kleine boven zaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" op initiatief van het bestuur der vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Middelburg de installatie plaats van het eere-comité voor het te Middelburg op te richten ge denkteeken voor wijlen H. M. de Koningin- Moeder. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die bereid willig het eere-voorzitterschap heeft aan vaard, heeft na een inleidend woord van den voorzitter van „Uit het Volk-Voor het Volk, den heer W. de Graaf, de vergadering gepresideerd, waarin verschillende plannen zijn besproken en waarbij van de sympathie van H. M. de Koningin met het denkbeeld mededeeling kon worden gedaan. Als voorzitter van het eere-comité treedt op de burgemeester van Middelburg, terwijl voorts in dit eere-comité zitting hebben ge nomen de burgemeesters van Vlissingen voor Walcheren, van Goes voor Zuid- en Noord-Beveland, van Oostburg voor Weste lijk Zeeuwscb-Vlaanderen, van Terneuzen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, van Tholen voor Tholen en St. Philipsland en van Zierikzee voor Schouwen en Duiveland. Het plan is om aan de burgemeesters van alle Zeeuwsche gemeenten een rondschrij ven te richten, waarin hun medewerking wordt verzocht om door het vormen van plaatselijke comité's een zoo algemeen mo gelijke inzameling" van gelden, te .houden vóór 1 Mei a.s. Nadrukkelijk is er in de vergadering op gewezen, dat juist deelneming van een zoo groot mogelijk aantal Zeeuwen, de waarde van het te stichten monument zou verhoo- gen en dit tot een symbool zou maken van de groote liefde die de Zeeuwen voor de zoo beminde Vorstin gevoelden. Naast de plaatselijke comité's achtte men het gewenscht te Middelburg een centraal- comité te stichten, dat de administratie enz. zal voeren en waarover spoedig nadere me- dedeelingen zullen kunnen worden gedaan. Waar het volstrekt niet de bedoeling is, de ongeveer tegelijkertijd ingezette actie*voor het Koningin Emmafonds ter T.B.C.-bestrij- ding te benadeelen, was men unaniem van meening reeds nu te bepalen, dat een even tueel overschot van de inzameling voor het gedenkteeken, dat een eventueel overschot van de inzameling voor het gedenkteeken, aan dit fonds zal worden afgedragen. De storm. De storm van Zaterdag heeft in onze ge meente heel wat schade aangericht. In alle deelen van de stad werden houten reclame borden afgerukt. Ook de houten loods van de ijsbaan aan den West-Souburgschen weg werd vernield. Van een perceel in de Hobeinstraat dreig de het lofwerk van het dak naar beneden te storten. Tijdig inroepen van de hulp van een loodgieter wist erger te voorkomen. Van woningen in de Duyvendrechtstraat, Sottegemstraat en den Singel werden dak pannen afgeslagen. In een ander stadsdeel werd een schoor steen van een woning afgerukt. Deze schoorsteen vernielde gedeeltelijk het dak en kwam daarna op de straat terecht, zon der ongelukken te veroorzaken. Op de Rozengracht, in de Scheldestraat, op den Koudekerkschen weg werden tele graafdraden gebroken, terwijl in de Paul Krugerstraat en Coosje Buskenstraat dra den van het electrische net werden afge rukt. Door de politie werden maatregelen genomen dat de voorbijgangers met de ge vaarlijke draden niet in aanraking zouden komen. In de Gravenstraat Is een draad van de radio-distributie afgerukt. Te Middelburg heeft de stormschade zich bepaald tot afgewaaide dakpannen en der gelijke, het beschadigen van straatlan taarns en het hard te verantwoorden heb ben van sommige boomen. Mede door den hevigen wind was het vermoedelijk, dat ten huize van een bewo ner aan het Molenwater roet in een kachel pijp aan het branden ging. Politie en brandweer werden te hulp ge roepen, maar gevaar voor erger bleek niet te bestaan. Onder de' overblijfselen van den glorie tijd van Walcheren, toen tal van nu verdwe nen buitens over het eiland verspreid lagen. behoort ook het inrijhek met hardsteenen zijkanten van „Zwanenburg", aan 'den Noordweg tusschen Serooslcerke en Oost- kapelle. De tand des tijds heeft steeds aan deze steenen geknaagd en ten slotte is een der zijkanten door den storm der laatste dagen vernield, zooals eenige jaren geleden gebeurde bij den ingang van „Huis Om" tusschen St. Laurens en Serooskerke. Op de Westerschelde is het Nederlandsche sleepschip „Racine" van de Ned. Rijnvaart Vereeniging te Rotterdam, dat getrokken werd door de sleepboot „Sloe", een oogen- blik in een gevaarlijke positie gekomen. Tengevolge van den storm maakte de „Ra cine" veel water, waardoor eenig gevaar voor zinken bestond. Van Terneuzen vertrokken twee sleepboo- ten, die het schip tot voor de haven van Terpeuzen hielpen sleepen. Toen maakte de „Racine" slagzij, waardoor de situatie nog gevaarlijker werd. Nadat een vierde sleepboot op het tooneel was verschenen, die een pompinstallatie aan boord had, werd met het uitpompen begonnen. Het schip is behouden in de ha ven binnengebracht. Sleepbooten- zijn ech ter langszij gebleven, om het pompen voort te zetten. De „Racine" was op weg van Duitschland naar Sluiskil en geladen met kolen. Centrale anti-rev. kiesvereeniging. Zaterdagmiddag hield de centrale- Vlis singen van anti-rev. kiesvereenigingen een vergadering in het Militair Tehuis alhier. Niettegenstaande het stormweer waren zeer vele belangstellenden uit de omliggende dor pen naar deze vergadering gekomen, waar de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, sprak over de crisismaatregelen der regeering,.hoofdzakelijk den landbouw betreffende. Véle gestelde vragen werden door den 'spreker naar genoegen beantwoordt. Een droevig ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur heeft op den hoek van de Verlengde Glacisstraat en de Badhuisstraat door den storm een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige mej. S. uit Souburg kwam op de fiets uit de Verlengde Glacisstraat, juist op het moment dat op dit kruispunt de tram VlissingenMiddelburg uit de rich ting Betje Wolffplein naderde. Door den hevigen wind werd zij tegen de tram aan gedreven en geraakte onder den motor wagen. Hoewel de wagenbestuurder onmiddellijk remde, kon hij niet verhinderen dat de tram nog ongeveer 40 M. doorgleed voor deze tot stilstand kwam. Het bleek dat 't meisje op slag was gedood en het veel moeilijkheden zou opleveren voor men het slachtoffer van onder den wagen kon halen. Spoedig was ook de politie met den technischen dienst van de PZEM en de ziekenauto van „Be- thesda" met eenige verpleegsters ter plaat se. Doordat de motorwagen van de tram moest worden opgevijzeld en eenige deelen van het onderstel gedemonteerd moesten worden, duurde het geruimen tijd voordat men het deerlijk verminkte lijk kon be vrijden. De politie trad op tactvolle wijze op. Het publiek werd op een behoorlijken afstand gehouden en de plaats van het ongeluk werd met auto's afgezet, zoodat het publiek een vreeselijk gezicht werd bespaard. Het verkeer was geheel gestagneerd. Na dat men het stoffelijk overschot van het ongelukkige meisje van onder de tram ver wijderd had, werd het per politiebrancard naar de algemeene begraafplaats overge bracht, alwaar de diepbedroefde vader zijn dochter herkend heeft. Nog langen tijd bleef het zeer druk op de Badhuisstraat en algemeen was men diep onder den indruk van dit vreeselijk ongeluk. Het tramverkeer ondervond belangrijke vertraging, M. S. F. Concertgebouw. Dat de M. S. P.-avonden bij het publiek gewild zijn blijkt wel uit de opkomst. Ook Zaterdag mocht de heer van Bezeij een ge heel gevulde zaal welkom heeten, speciaal de vertegenwoordigers van de tooneelver- eeniging „Koningin Wilhelmina" en het St. Nicolaas-comité, om vervolgens dank te brengen aan de Vlissingsche winkeliers, die, evenals de vorige maal, maar nu in nog grootere getale, zoo bereidwillig waren ge weest talrijke prijzen van allerlei aard te schenken, waardoor een grabbelton met rij ken inhoud kon worden samengesteld. Na nog den leiders van de muziek en het caba ret, resp. de heeren Corns, van Beers en Jac. de Coninck, alsmede allen verderen medewerkenden zijn dank te hebben be tuigd, verleende spr. het woord aan den t\ voorzitter van het M. S. F. uit Den Helder, den heer Bos, tie zeide, dat het M. S. F. ■weliswaar nu niet direct een geschikt on derwerp is om een avond in te leiden, wel ke erop gericht is. om het publiek van een vroolijk programma te doen genieten, doch in verband met de groote activiteit en de fraaie resultaten van het correspondent schap Vlissingen, waar de .juiste manneh op de juiste plaatsen blijken te staan, die hun tijd gaarne geven in het belang van het M._ S. F., acht spr. het zijn plicht den hee ren De Goederen, Van der Meer, Van Be zeij en Wolf met hunne dames hartelijk dank te brengen voor alles wat zij voor het M. S. F. hebben gedaan. Ook mevrouw de Coninck, die verschillende costumes voor de cabaretnummers vervaardigde, moest spre kers. dank incasseeren. Dank bracht de heer Bos ook aan de marine-autoriteiten.dok ter Broekhof gaf door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk voor alle medewerking en welwillendheid ten bate van het M. S. F. steeds ondervonden. Dit medeleven op alle terrein heeft de stichting tot nog toe in staat gesteld aan alle aan vragen om steun te voldoen, waardoor in de laatste paar jaar 186 patiënten met ruim 20.000 vetpleegdagen de zegeningen van het M. S. F. tastbaar hebben ondervonden, ont rukt zijn aan de t.b.c. en gezond aan het leven zijn teruggegeven De patiënten kon den overal worden heengezonden, zelfs zijn er 2 in Davos (Zwitserland) verpleegd. De woorden van de Vlissingsche Courant, dat 'het M. S. F. een parel is, maakt spr. gaar ne tot de zijne met den raad, dat men er steeds voor zal hebben zorg te dragen, dat deze parel nimmer, verloren gaat, noch in waarde vermindert. Ten slotte betoogde spr. de noodzakelijkheid van avonden "als deze, welke middel zijn om de menschen na der te brengen tot het doel van het M. S. F. bestrijding van de t.b.c. wekte op om den strijd tegen deze gevreesde ziekte ook in het algemeen steeds te schragen, om zijn rnet instemming beloonde, woorden te be sluiten met de opwekking tot het fonds toe te treden als lid of donateur of wel dit te helpen door het ophangen van een spaar- busje, daar elke bijdrage, hoe klein ook, altijd dankbaar wordt aanvaard. Aan het welverzorgde, gevarieerde pro gramma, dat vervolgens werd afgewerkt, verleende de Marinekapel onder de bekwa me leiding van kapelmeester J. H. C. Fer- ree weder haar medewerking. Nadat het door allen staande aangehoord Wilhelmus (de oudste volkshymne, 1570) plechtig en indrukwekkend door de zaal geklonken had, volgden de „Ruwenberg", marsch van A. du Rudemont en de populaire marsch „Geen geld en toch geen zorgen" uit de toonfilm „Malle gevallen", voor fanfare gearrangeerd door kapelmeester Ferree. Krachtig, flink, rhythmisch gestreng wer den deze marschen afgeblazen, evenals na de pauze „Souvenir de Trois-Vierges" van J. J. Krever en de welbekende „Rotterdam- sche vlag" van Bart Verhallen. Het korps gaf blijk in enkele maanden goed vooruit te zijn gegaan, zoowel wat toonvorming, dynamiek als uithoudingsvermogen betreft. Jac. de Coninck had met zijn getrouwen weer de verzorging van het cabaret op zich genomen, waarvan allen zich ook nu aardig gekweten hebben. De populaire M.S.F.- girls dienden zich aan met een „Hallo, hallo, hier zijn we weer", waarmede zij de zaal veroverden en brachten in aardige wisselende costumeering nog meerdere liedjes, welke culmineerden in het effect volle slotnummer van den avond „Bij den waterval" met zijn schitterend décor en verleidelijke stroomnimfen. Een jonge dame met een lief stemmetje debuteerde geluk kig met een zangnummertje „Droomland", terwijl ook de voordrachten „Een wals van Strauss" en „Muurbloempjes", zoomede de liedjes „Baby" en „Het weerzien" insloe gen. Voor de moppentrommel zorgde Jac. de Coninck, evenzoo voor eenige liedjes als het leuke „Arm Paatje" .van Clinge Dooren- bos, het ernstige, op dezen tijd afgestemde „Werklooze handen", een pot-pourri van eigen woorden op in zwang zijnde wijsjes, welke zeer terecht eindigde cp „Little man you 've had a busy day". Inderdaad, Jack had een drukken dag gehad. Als extra hoorden we onder de aankondi ging „Guus en zijn boys", de bekende drum mer Guus Laporte met twee accordeonisten in enkele scheepsklavier-nummers. Alle uitvoerenden hebben een welverdiend applaus van de dankbare zaal ontvangen. Als geheel is ook deze M.S.F.-avond, waar een echt „ouderwetsche" uitvoeringssfeer hing, bijzonder geslaagd, mede dank zij de muziek van Corns! van Beers, c.s., die zich ook verre van onbetuigd liet op het geanimeerde bal, dat natuurlijk den sluit steen vormde. Grand Hotel Britannia. De ry van de in de grijze oudheid worte lende traditioneele vermommings- en nar- De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van renfeesten is Zaterdag geopend met een ge maskerd bal in „Brit". De belangstelling was. niet zoo groot als andere jaren, doch er was wel een flink aantal gecostumeerden, dat van hun niet alledaagsche kleedij veel werk had gemaakt. Omstreeks half twaalf vond voor de jury de niet gemaskerde bezoekers een défilé plaats, waarna door een commissie van drie, nadat de uitslag uit de stembiljetten was geëxtraheerd, de prijzen werden toegekend. Deze bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen, retourvluchten per K.L.M. naar Rotterdam en een vrije reis heen en terug naar Engeland met een der „Zeeland"-booten. Ze werden behaald o.a. door de artistieke glans-groep van den avond „De tinnen-soldaatjes", een aller leukst stel „Mickey Mouses", een keurig paar, dat een lans brak voor het Neder- landsch fabrikaat, een goed getypeerde Spaansche danseres enz. Onder de algeheele leiding van den heer Corveleijn zorgden 'twee orkesten „The Footlight Orpheans" en „de Goesche Accordeon Players" voor non-stop muziek en bijgevolg ook voor een niet onderbroken dansgelegenheid, waarvan in de versierde zaal een gretig gebruik ge maakt werd. Het verloop van het festijn ging over drie étappes kurzaal-hall-restau- rant en naarmate het ochtenduur naderde steeg de stemming al hooger en hooger om te culmineeren in het souper-dansant, waar bij men zich laven kon aan Britannia's voortref fely ken kelder en hernieuwde kracht kon putten uit de niet minder gere nommeerde keuken van ons badhotel. Bri tannia mag zeer zeker met voldoening te rugzien op dit moderne „feest der toortsen". Badhuis aan de Bonedijkestraat, Gedurende de week van 11 tot 16 Fe bruari werden in het badhuis 299 baden genomen en wel 201 door heeren, 68 door dames en 30 door kinderen. MIDDELBURG Bakkerswedstrijden. De heer C. Sanders te Middelburg is be noemd tot jury-lid voor Zeeland voor de te Hengelo op 20 en 21 Februari te houden Nationale Vakwedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeeling Hengelo van den Ned. Bakkersbond, die de wedstrijden organiseert in sameawerking met de N.V. v.h. Diederik Zoon te Rot terdam. Een Jeugdavond. De Ringen voor Walcheren van het Ned. Jongelings-Verbond en de Chr. Jongevrou- wen- en Meisjesvereenigingen organiseer den op Donderdag 14 Februari jl. een Jeugdavond te Middelburg in de Nieuwe Kerk. Toen te 8 uur de voorzitter ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen de vergadering hartelijk welkom heette, waren 40 jeugd- vereenigingen tegenwoordig en was het Kerkgebouw met belangstellenden geheel gevuld. Nadat de voorzitter was voorgegaan in gebed, werd door den Chr. Meisjesbond het Bondslied gezongen, waarna als spreekster optrad mej. E. H. van der Schaar te Rot terdam, met het onderwerp „Waag het". In een eenvoudige, doch boeiende rede wees de spreekster er op dat zij die het in volko men overgave met Jezus Christus wagen, van Hem de kracht ontvangen om in dezen moeilijken tijd staande te blijven. Daarna bracht het Middelburgsch strijk orkest „Musica" op zeer verdienstelijke wy- ze een tweetal nummers ten gehoore. Hier na werd gezongen het Bondslied van het Ned. Jongelings-Verbond, waarna als spre ker optrad dr. A. van Selms te Hansweert, met h9t onderwerp „Jeugd en Verwach ting". In een gloedvol betoog schetste de spreker dat de jeugd vele idealen heeft en wees hij er op, dat vele van die idealen geen werkelijkheid worden, doch dat zij al leen veilig door dit leven gaan, die hun ver wachting alleen op den Hee# hun God stellen. Door de Chr. zangvereeniging „Looft den Heer" te 't Zand werden op zeer verdienste lijke wijze een viertal nummers ten gehoore gebracht. Hierna bracht het strijk-orkest, onder lei ding van den heer A. A. Calatz nog een tweetal nummers ten gehoore, waarna tot slot werd gezongen „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Eere". De voorzitter, ds. A. T. W. de Kluis, richtte hierna een woord van dank tot allen die op eenigerlei wijze tot '.t welslagen van dezen tweeden „Jeugdavond" hadden mede gewerkt, inzonderheid tot den spreker, de spreekster, de zangvereeniging en het strijk-orkest. De voorzitter ging tenslotte voor in dank- gebed. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 19 Februari 1935, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mëdedeelingen, 3. Verpachting gemeentegrond. 4. Verordening sluiting kapperswinkels. 5. Verkiezing leden Burgerlijk Armbe stuur. 6. Gemeentebegrooting en bedrijfsbegroo- tingen 1935. Het ligt in de bedoeling de behandeling der begrooting zoo noodig Dinsdagavonds té 7 yz uur voort te zetten. Toelichting: Punt 3. Naar aanleiding van het in uw laatstgehouden vergadering gesprokene be treffende de onderhandsche verpachting van het perceel bouwland, groot 19 Are 56 cA., gelegen aan de Kanaalstraat, welk perceel bestemd is voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, deelen wij U mede, dat bedoeld perceel inderdaad onderhands is verpacht aan A. J. Arendse, landbouwer, wonende op de hofstede Middenhof alhier. Door een vergissing is uw vergadering hier voor geen afzonderlijk voorstel gedaan, hoe wel dit in de bedoeling had gelegen. Onder handsche verpachting van bedoeld perceel aan genoemden persoon is in het financieel belang der gemeente. Indien bedoeld per ceel aan een ander dan aan Arendse wordt verpacht, dan moet het geheele perceel v/orden afgescheiden op kosten der gemeen te volgens het koopcontract. Deze afschei ding kan zelfs bestaan in een muur. Boven dien moet bij verhuur aan anderen uitweg verleend worden aan de straatzijde. Daar de door Arendse geboden prijs billijk is te noemen, verzoeken wij U sanctie te verlee- nen aan de onderhandsche verpachting voor de som van 27.40. Punt 4. In verband met de wijziging der winkelsluitingswet moet de verordening- regelende de sluiting der kapperswinkels op Maandagnamiddag opnieuw worden vastge steld. Wij stellen U voor te besluiten tot vaststelling van bijgaande verordening. Punt 5. In verband met de periodieke aftreding van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur doen wij U hierbij de volgende aanbevelingen toekomen. 1. a. J de Priester (aftr.) b. A. Daniëlse. 2. a. L. Abrahamse (aftr.) b. J. Besuijen. RITTHEM Chr. Boeren- en Tuindersbond. De afdeeling Ritthem van den Chr. Boe- ren- en Tuindersbond hield Donderdagavond haar algemeene jaarvergadering, die door den voorzitter, den heer H. M. van de Putte, op de gebruikelijke wijze werd geopend. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a., dat het ledental hetzelfde was gebleven. De penningmeester bracht het fi nancieel verslag uit, waaruit bleek, dat door de leden een belangrijke quantum kunst meststoffen, veevoeder, zaai- en pootgoed van de coöperatie „Walcheren" was betrok ken. De heer H. M. van de Putte werd als be stuurslid herkozen. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken sprak de heer B. Franse over de nut tige werking der coöperatie „Walcheren" en wekte allen op zooveel mogelijk er van te betrekken. Eenige vragen werden door hem beantwoord. De heer A. L. Louws, secretaris van de gewestelijke afdeeling Walcheren, zette het doel en de werking van den Chr. Boeren- en Tuindersbond nader uiteen. De voorzitter dankte beide sprekers. De heer P. Allaart sloot de vergadering met dankzegging. OOSTBURG Vereeniging „Geres." In de Zaterdag in het café De Vuijst te Oostburg gehouden vergadering der veree niging „Ceres" onder leiding van Mevr. M. J. van Cruiningen, geb. Erasmus, werd voor nog een tweetal dagen de gelegenheid open gesteld zich op te geven voor de door deze vereeniging te houden cursussen voor Eerste hulp bij ongelukken, cursus in strij ken (deze wordt te Biervliet gegeven) en voor den slachtcursus. Eenigen tijd werd beraadslaagd over het bestuursvoorstel een excursie te organisee- ren naar .de bloemententoonstelling te

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1