500 300 25 DONDERDAG 14 FEBRUARI EERSTE BLAD No. 38 73e Jaargang' 1935 Ilitiiv!firn F. VAN DE VEIDE Ir.. Mslnal SS-iO, Vlissinitn. Itltl. 10. Pisiittniii ttlll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen MIDDENSTAND EN DE LANDBOUWCRISISWETTEN. ZWANEN BERG'S PAKJES SOEPEN STADS- EN PROVINCÏENIEÜWS r; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Herhaaldelijk hebben wij de gelegenheid gehad in het licht te stellen, dat de methode die door onze regeering gevolgd wordt met den steun aan den landbouw, ook den mid denstand ernstig moest dupeeren, zonder dat de Overheid het den boeren naar den zin kon maken. De regeering belast de consumenten van bepaalde agrarische pro ducten en het bedrag, dat hieruit in het landbouwcrisisfonds wordt gestort, wordt onder de betreffende boeren ter verdeeling gebracht, nadat alle kosten, etc. zijn vol daan en alle andere verliezen, zooals na- deelig saldo op exporten, daaruit zijn ge delgd. De regeering heeft onvoldoende be seft, dat de prijsstijging, welke hieruit voor enkele artikelen voortsproot, het ver bruik zou beïnvloeden. Indien het varkens- vleesch met een heffing werd getroffen, dan nam het verbruik er van af en ver plaatste zich naar goedkoopere vleeschsoor- ten. Dure boter leidde tot toenemend ver bruik van margarine... belasting van mar garine tot het nuttigen van andere vetten en tenslotte tot een onderconsumptie van vetten. Zeer duidelijk komt dit tot uiting in het vleeschverbruik van onze bevolking. De „Vee en Vleeschhandel" geeft een ver- bruikstaatje van 1910 af voor Amsterdam en in die gemeente is het vleeschverbruik per hoofd der bevolking van 41.62 K.G. in 1933 tot 35.42 in 1934 gedaald. In het tijd vak 1910/34, dus in vijf en twintig jaar zijn slechts twee jaren, dat het verbruik lager is geweest dan nu, n.l. in 1919 met 31.25 en in 1920 met 35.19 K.G. Het hoogste punt werd in 1932 bereikt met 42.33 K.G., toen er nog geen ingrijpende landbouwcrisis- dienst bestond en slechts de tarwe- en de varkenswet hun werking deden. Uit deze cijfers kan men gemakkelijk af leiden, hoe pernicieus de methode van den landbouwsteun op den middenstand ge werkt heeft. Niemand zal ontkennen, dat de boer niet moet worden geholpen wèl mag critiek uitgeoefend worden op de wijze, waarop zulks geschiedt. Bij 't vleeschver bruik blijft het niet alleen. Natuurlijk zijn ook andere goederen en producten, welke een zelfde beeld vertoonen de crisis-geste der regeering, met zijn hooge belastingen verder (omzetbelasting, nu weer het brug- gegeld) heeft den onafhankelijken midden stand flink in de verdrukking gebracht. Niettegenstaande de Overheid weinig voor steun aan den Middenstand voelt, niet wil ingrijpen in het begin van een ordening (vestigingsverbod, bekwaamheidseischen e.d.) is het grootendeels de overheid ge weest, die het leven van den Middenstander in gevaar heeft gebracht. Hierboven wezen wij reeds op den achteruitgang van het vleeschverbruik en dat een dergelijke bere kening voor tal van andere producten kan worden gemaakt. Nu komt de steun in na- tura aan de werkloozen, die grootendeels buiten den Middenstand om zal geschieden, on verder zijn het de coöperaties, die beter het landbouwsteunwezen passen dan de flSïafhankelijke Middenstanders, en daar door met groote voordeelen gaan strijken. Mr. de Kroon zeide als voorzitter van een te Oss gehouden vergadering van den R.-K. Molenaarsbond het volgende Hij keurde het af, dat zoovele ambtenaren der crisis- centrales afkomstig zijn uit kringen van den N.C.B. Zoo zijn bijv. de pakhuishou ders van dezen Boerenbond in vele plaat sen gerechtigd tot het afgeven van var- kensmerken. Het behoeft daarom niemand ie verwonderen, dat de boeren zich daar door ook verplicht gevoelen hun benoodigd- heden aan veevoeder, kunstmest etc. bij denzelfden filiaalhouder te bestellen. Hij hoopte, dat de regeering er spoedig toe zal mogen overgaan slechts ambtenaren aan te stellen, die vrij staan van elke handelson- dag&aming. Zij moeten boven elke verden- staan. Ook hier weer een thema, waaruit nog eens blijkt, hoe de landbouwcrisiswetten in opzet en in uitvoering 'den onafhankelij ken Middenstand in den knel voert. Het is daarom een plicht van de regeering om den Middenstand te hulp te komen en niet te wachten, tot deze uit zichzelf de hand aan den ploeg gaat slaan. De Middenstand is te onbeschut om zelf veel te kunnen prestoeren. Als tegenwicht tegen hetgeen de Overheid aan de Middenstanders berok Voordeefig en overheerlijk! 6 Portiej voor 15 Cent! kend heeft, moet zij dezen de kans geven om tot betere verhoudingen te komen. In dit verband verdient het'initiatief van Am sterdam de volle aandacht. Amsterdam wil het vergunningsstelsel gaan invoeren, voor- loopig van winkels in levensmiddelen en vei'der de ordening in het bakkersbedrijf tot stand brengen. Volgens een bij den raad ingediende nota kan slechts 60 van de Amsterdamsche bakkerscapaciteit pro ductief worden gemaakt, zoodat minstens 40 ongebruikt blijft. Doordat elke bak ker tracht zijn volle capaciteit te benut ten, is een moordende concurrentie in het leven geroepen. Om dit tegen te gaan wordt voorgesteld om aan bakkers een vergun ning uit te reiken. Zij, die deze functie bij het aannemen der voorstellen uitoefenen, k r ij g e n deze vergunning voor hen, die zich willen gaan vestigen wordt de voor waarde van credietwaardigheid en vakbe kwaamheid gesteld, terwijl zij geweigerd zal worden, indier in een betreffende wijk te veel bakkerijen opereeren. Hetzelfde zal ook gelden voor bet levensmiddelenbedrijf (vleesch, visch, kruidenierswaren etc.) Zal hiermede een effectieve steunverleening voor den onafhankelijken Middenstand wor den ingeluid Zitting gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den ge meenteraad zal worden gehouden op Vrij dag 1 Maart. Raadsbesluit goedgekeurd. Door de Kroon is goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad al hier, waarbij een billijker regeling werd vastgesteld voor de personeele belasting voor het café-bedrijf. Een vliegtuig met een lading goud. Gisterenmiddag half vijf landde alhier op het vlieg-veld de P.H.A.G.R. (Berger) met piloot Kress. Deze machine was om circa 1 uur uit Amsterdam naar Londen vertrok ken met een lading goud. Bij Croydon was het weer echter zoo slecht, dat zij noodge dwongen terug moest keeren. De machine werd hier in de hangar ondergebracht, ter wijl twee man de wacht hielden bij de kost bare lading. Na gunstige weerberichten gekregen te hebben, is het vliegtuig vanmorgen om 7 uur weer opgestegen en behouden te Croy don geland. Ontspanning Werkloozen. De commissie voor ontspanning aan werkloozen geeft, daartoe in de gelegen heid gesteld door het Prov. Comité voor werkloozenzorg, Dinsdag 19 Februari a.s. een filmvoorstelling, waar o.a. zal worden vertoond „De Negerhut van Oom Tom". De commissie mocht voor deze filmvoorstelling de medewerking ontvangen van de Erven A. W. Smits, welke firma geheel belange loos de Alhambra-Bioscoop ter beschikking stelt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De Dageraad. Voor de vereeniging „de Dageraad" zal Woensdag 20 Februari in het Concertge bouw, des avonds 8 uur, als spreker optre den de heer L. Constandse, over het onder werp „Leven de dooden?" Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De huzaren défileeren voor H. M. de Ko ningin. De ijshockywedstrijden op den verlichten kunstijsbaan te Amsterdam. De oude IJselspoorbrug te Zwolle wordt af gebroken. Een ministers-uniform te koop voor 12.50. Het nieuwe stationsgebouw tje op Waalhaven Het bevat een fraaie wachtkamer voor passagiers, een visitatie kamer, toiletten en een terras beschut met glas tegen den wind. De eerste passagiers verlaten het nieuwe gebouwtje. De nieu we Engelsche militaire attaché brengt een bezoek aan den minister van defensie en den commandant van het veldleger. Een drietal opnamen van de proeftocht van het motor tankschip „Rosa", van de Kon. Sliell- groep, gebouwd door de Ncd. Scheepsbouw Mij, Met de reddingboot van „De .Cocks- dorp" worden proeven genomen om haar in zee te brengen op een 'bootwagen met rups- bandwielen. Een muziekrepetitie in den Stadsschouwburg te Amsterdam, onder lei ding van Pierre Monteux. MIDDELBURG Twee Nederlandsche liederen gespeeld en gezongen in het Saarland. Naar wij vernemen, ontving de heer H. den Engelsman te Middelburg, een schrijven van het departement van defensie, namens den commandant der Nederlandsche mari niers te Saarbrücken, dat zijn „Vredes- hymne", getoonzet door Arnold Spoel en zijn „Hymne aan Nederland", getoonzet door Jac. S. de Vries, ingestudeerd en ge zongen worden door het contingent Neder landsche mariniers te Saarbrücken. Ook ontving genoemde dichter van het departement van defensie het bericht dat de „Vredeshymne" en „Hymne aan Neder land" geplaatst worden in het muziekar chief der Nederlandsche marine. Proces-verbaal tegen een autobus ondernemer. Door de politie te Middelburg is proces verbaal opgemaakt tegen een autobus-on dernemer te Vlissingen, die geregeld dien sten uitoefent naar Rotterdam. De bedoeling van dit proces-verbaal is door den rechter te laten uitmaken of deze diensten in strijd zijn met de wet op de openbare middelen van vervoer. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking gedurende Januari. I n g e k o m e n H. A. du Pree, West straat 22, van Vlissingen E. Joosse, Rit- themsche straat 34, van Ritt.hem Th. A. Werkman, Vlissingsche straat 120, van Vlissingen W. F. van Hemert, De Deckere- straat 13, van Vlissingen A. A. Bezem- Schouten, De Deckerestraat 14, van Rotter dam N. Bimmel, Nieuwe Vlissingsche weg 37, van Domburg F. de Jonge, Nieuw- straat 55, van Breskens J. J. Weijdert-de Jonge, Vrijburgstrr^t 17, van Den Helder K. F. Schreurs, Kanaalstraat 47, van Mid delburg P. Izeboud, Nieuwe Vlissingsche weg 165, van Vlissingen M. Steutel Vlis singsche weg 69 van Roosendaal en Nis- pen; H. Hópma, Oranjepléin 39, van Den Helder A. Hopma-van IJzendoorn, Oranje plein 39, van Den Helder. V e r t r o k k e n M. A. Houtman, Pas poortstraat 7, naar 's-Gravenhage L. H. Uijlenbroek, Oranjeplein 39, naar Soera- baja L. C. Deij, Vlissingsche straat 13, naar Terneuzen E. N. Langendijk, Vlis singsche straat 154, naar Ned.-Indië P. M. Meulblok, Nieuwstraat 19, naar Vlissingen P. Plooy, Vrijburgstraat 9, naar Ned.-Indië C. J. Peeman, Van Turnhoutstraat 26, naar Maassluis G. de Wit, Visodeweg 3, naar Vlissingen S. Versprille, Nieuwe Vlissing sche weg 349, naar Middelburg A. J. de Vries-van Zweden, Nieuwe Vlissingsche weg 165, naar Vlissingen Joh. de Groot, Nieu we Vlissingsche weg 271, naar Middelburg N. Brouwer, Dijkstraat 58, naar Ridder kerk G. Huisman, Weststraat 22, naar Vlissingen W. van Damme, Vlissingsche straat 3, naar Koudekerke.; P. Vos, Deins- vlietweg 4, naar Vlissingen. School met den B\jbel. De vereeniging tot instandhouding van een „School met den Bijbel" hield gisteren avond haar jaarvergadering in een der lo kalen van de school. De voorzitter, dhr. A. J. Arendse, opende op gebruikelijke wijze de vergadering. In zijn openingswoord heette hij allen welkom, maar drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst en wekte op om de liefde tot de school aan te wakkeren. Dhr. L. Suurmond, secr. der vereeniging, las daarna zijn jaarverslag voor, o.a. bleek daaruit, dat in het afgeloopen jaar het on derwijs zijn geregelden voortgang kon heb ben. Dhr. Van Soelen en Mej. Contant wer den dit jaar als kweekelingen met akte aan de school verbonden. 22 Nieuwe leerlingen werden dit jaar ingeschreven. Het gemid deld aantal leerlingen is 197 y2. Het onge oorloofde schoolverzuim was zeer gering. De gewijzigde spelling werd ook dit jaar ingevoerd. Het ledental der vereeniging be draagt 97, dat der begunstigers 4. Het jaarverslag van den penningmeester, dhr. J. G. Contant gaf als eindcijfers in ontvangsten 16019.64, in uitgaven 14395.97, het saldo is alzoo 1623.67, naar aanleiding waarvan werd medegedeeld dat hiervan een groot gedeelte aan de ge meente zou terugbetaald moeten worden en dus niet als bezit der vereeniging is te re kenen. De boeken van den penningmeester zijn in orde bevonden. Een nieuwe commissie om ze dit jaar te controleeren werd .benoemd. Dhr. J. Suurmond Jr. werd als bestuurs lid herkozen en dhr. A. J. Arendse als voor zitter. Op advies van het bestuur werd op de ter vorige vergadering voorgestelde con tributie-verlaging teruggekomen. Dhr. J. C. den Hamer eindigde hierna de vergadering met dankgebed. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingplaatje bij J. van Eenennaam, Braamstraat 10 Een porte- monnaie met inhoud bij J. Puijpe, Vliss. straat 160Een tabakspijp bij Meeuse, Weststraat 10 Een bril bij Westerbeke, Tuinstraat 14 ;Een slot met koralen bij wed. Notenboom, Marnixplein 4. RITTHEM Jaarvergadering Landbouw-Vereeniging. De landbouwvereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" hield deze week haar jaar vergadering, welke zeer goed bezocht was. Door den voorzitter werden welkom gehee- ten de heeren B. Franse, voorzitter van de gewestelijke tarwe-organisatie, M. Kleine- pier, secretaris-penningmeester kring Wal cheren der Z.L.M. en J. Philipse, directeur van de Coöp. aankoopvereeniging „Walche ren". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar door de leden 32.210 K.G. veevoeder, 79.545 K.G. kunstmeststoffen en 500 K.G. zaai- en poot- goed waren betrokken tot een bedrag van 5322.69. De aftredende bestuursleden W. Boogaard en Joh. de Visser werden als koodanig her kozen. De heer Kleinepier zette nader uiteen de werking der zuivelcentrale. Hij raadde el- ken landbouwer aan zich te organiseeren bij de Z.L.M.welke maatschappij meer dan 90 jaar onpartijdig in de bres heeft ge staan voor de belangen van de land- cn de tuinbouwers. De heer Franse lichtte breedvoerig toe hoe de Akkerbouwcentrale werkt en de heer Philipse deed mededeelingen over de coöperatie bij aankoop der bedrijfsbenoo- digdheden. Aan de sprekers werden verschillende vragen gedaan, die uitvoerig werden beant woord. Besloten werd den heer Ovinge, adjunct- Rijkslandbouwconsulent, uit te noodigen om een lezing met lichtbeelden te houden over de voornaamste ziekten bij tarwe en aard appelen. BIGGEKERKE Een propaganda-vergadering. Als eerste van de in Zeeland te houden propaganda-vergaderingen van den Bond van Landbouw en Maatschappij, had Woensdagavond een bijeenkomst plaats in café „Wilhelmina" te Biggekerke. Ongeveer 50 personen waren aanwezig, onder wie verschillende inwoners van West- kapelle, die blijkbaar waren aangetrokken door het feit, dat de spreker afkomstig was uit die gemeente. De heer P. Janse A.z. opende de bijeen komst en deelde mede, dat zijn medewer king was gevraagd, omdat hij door toeval lige omstandigheden in kennis was geko men met het orgaan van den Bond en daardoor medelezer was geworden. Spreker stelde voorop, dat het niet de bedoeling van den Bond is, de bestaande organisaties te doen verdwijnen, doch te komen tot een nauwe samenwerking om de groote moei lijkheden, waarin de landbouw verkeert, te bevoegder plaatse kenbaar te maken, opdat men er van doordrongen zij, dat de grond zuilen van de maatschappij staan op den landbouw, vandaar de mooie combinatie van den naam „Landbouw en Maatschappij". De spreker, de heer J. de Lange uit Rui- nerwolde, deelde mede, dat hij nu reeds 4 jaar avond aan avond optreedt en het is hem een vreugde, dat zijn eerste optreden in Zeeland samenvalt met uen 70-sten ver jaardag' van den geestelijken vader van den Bond, den heer J. Smid, oud-referendaris van het departement van Landbouw en landbouweconoom. Spreker begon met te zeggen, dat men tegenwoordig niet anders hoort dan het woord „crisis". Wie men ook tegenkomt, alles heeft het over de crisis. En daarin woi'dt dan vooral ook de landbouw betrok ken. Doch er is een reusachtige tegenstel ling. In de jaren 19141918 kon men overal lezen „Het Vaderland vraagt koren". En op het eind van den oorlog bracht zelfs een minister de bange tijding, dat het land aan den rand van den hongersnood stond. Nu, 16 jaar later, durft men te beweren, dat dienzelfden bodem te veel geeft, niettegen staande de Nederlandsche bodem ten aan zien van het inwonertal kleiner is gewor- den. En nu ziet men in _de ^Noordelijke £rQ- vincies de menschen, die zich hebben opge werkt door harden arbeid en noeste vlijt, doodarm gemaakt worden, omdat hun be zit wordt ontnomen door de sociale politiek, die thans wordt gevoerd en waardoor zij naar het communisme worden gedreven. Nochtans is dit niet de schuld van de crisis. Elk heeft den mond vol van den steun voor den landbouw, welke 220 millioen gul den kost. En daardoor wordt die landbouw beschouwd als het beste bedrijf, dat er nog is. Daaruit vloeit voort, dat de radio, met name de A.V.R.O., terwijl het jaar 1935 eerst enkele minuten oud is, verkondigt, dat elk boer moet zien te worden, want dat alleen is goed. Voor allerlei soort arbeid betaalt de con sument het loon, behalve voor den arbeid van den boer. .Wanneer men in Den Haag ziet dat het prijsverschil tusschen 1 kilo tarwe en een kilo brood 15 cent is, dan ziet men, dat de consument dat betaalt. Doch om den consument vrij te houden van betaling van arbeidsloon van den boer, daarvoor wordt een steunapparaat inge schakeld en zoodoende tracht men tot een oplossing te komen. Vergeleken met 1913 en de prijs stellende op 100 ziet men, dat voor allerlei producten thans de prijzen 200 bedragen, doch de landbouwproduc ten staan op 80 Dat is een sociaal on recht van 120 Een sterke tegenstelling ontmoette spre ker bij werkverschaffingen, waar de kleine boeren en arbeideis 10 cent per meter kre gen uitbetaald voor grondwerk, doch de ste delingen met 20 cent plus de noodige bij komende rechten naar huis werden gezon den. Is deze laatste categorie soms van een edeler soort, dan die stoere werker, die nooit hééft gevraagd? En voor dezen ar beid heeft ook de consument niet te beta len, maar toch dat groote verschil. Prof. Minderhoud heeft evenwel aangetoond, dat de historie ons leert, dat er altijd een ver schil is geweest tusschen boer en stedeling, en daarom moet hij het maar met minder doen. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan, dat het boerenleven vol is van tegen slagen, waaraan niets is te doen. Door te komen tot één groote organisa tie moet het mogelijk zijn, dat onze voor mannen in de volksvertegenwoordiging dur ven spreken, omdat ze weten, dat de ge heele Nederlandschè landbouw achter hen staat. Met groote aandacht werd de rede aan gehoord. Enkele vragen werden beantwoord, ter wijl zich enkele personen als lid opgaven. De heer P. Janse eindigde met een toe passelijk slotwoord. BRESKENS Vergadering gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergadert de ge^^nte- raad te Breskens tot het behandelen 'VSïi de volgende punten 1. Ingekomen stukken. 2. Ontslag onderwijzeres school I (mej. L. A. Swerus). 3. Bezwaarschriften hondenbelasting. 4. Veldwachtevsverordening. 5. Barak besmettelijke ziekten. 6. Vischmijn, oprichten en exploiteeren. 7. Uitbreidingsplan. GOES Centrale Hengstenkeuring. Onder groote belangstelling uit alle dee- len der provincie had heden op het ma.iKt- plein te Goes de jaarlijksche centrale heng stenkeuring plaats. Uitslagen Hengsten, geboren in 1931, kleine maat le pr. Bienfait d'Anthail, eig. L. de Jag Gz. te Wolfaartsdijk 2e pr. Leon Jessel, eig. C. de Feijter te Boschkapelle 3e pr. Oscar van Bleijendaal, eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland 4e pr. George, eig. Jac. de Feijter Cz. te Boschkapelle 5e pr. (plv.) Donald de Water, eig. F. C. Dieleman te W aterlandkerk je. Hengsten, geboren in 1931, groote maat le pr. Solon van Certain, eig. wed. E. Ver schuren te Hengstdijk 2e pr. Avenir van Willy, eig. Gebr. Daelman te Westdorpe en C. de Feijter te Boschkapelle 3e pr. Her man van Groede, eig. F. d'Hoore te Sluis 4e pr. Krüger de Neusack, eig. H. V. St. Maartensdijk 5e pr. Cesar van Mars, eig. G. Buijsse te Biervliet6e pr. (plv.) Mar- nix, eig. wed. P. J. Lannoye te Aardenburg. 's-GRA VENPOLDER Brand. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee brak te 's-Gravenpolder brand uit in de bo venverdieping yan het lieerenhuist bewoond

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1