500 300 25 POKON DINSDAG EERSTE BLAD No. 3© 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening BB287 125 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUW S SPORT BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn {2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE 40-URIGE WERKWEEK. Het vraagstuk van de veertigurige werk week heeft opnieuw een punt van bespre king uitgemaakt in de zitting van het bu reau van den internationalen raad van ar beid te Genève. Ongetwijfeld heeft dit denkbeeld gedurende de laatste jaren be langrijk aan ondersteuning gewonnen. Waar voorheen slechts de arbeidsvertegen- woordigers deze oplossing verdedigden, stonden thans verschillend^ regeeringsver- tegenwoordigers min of meer sympathiek tegenover het denkbeeld. De vertegenwoor diger van de regeering te Washington was er natuurlijk een warm voorstander van, nu deze verkorte werkweek in een groot deel der Amerikaansche industrie is ingevoerd, maar ook o.m. de Fransche en Nederland- sche regeeringsvertegenwoordigers wensch- ten een onderzoek naar de toepassing van den verkorten arbeidstijd, tenminste in sommige takken van industrie. Over het algemeen hadden de vertegenwoordigers der werkgevers bezwaren er tegen, met uit zondering van den vertegenwoordiger der Italiaansche werkgevers, die meende, dat men het vraagstuk niet alleen van.de eco nomische, maar ook van de sociale en poli tieke zijde diende te beschouwen. Allen echter, ook de voorstanders, be zien de verkorte werkweek als een tijdelijke maatregel, als een „spread over", gelijk de Amerikanen het noemen. De bedoeling is om het werk, dat nu nog verricht wordt, uit te breiden over zooveel mogelijk ar beidskrachten, teneinde op die wijze de werkloosheid tot een zoo laag mogelijk peil terug te brengen. Economisch bezien spreekt het vanzelf, dat de maatregel slechts van tijdelijken aard zou kunnen zijn. De maatschappij als één geheel beschouwend, kan men zeggen, dat alle personen werken en moeten wer ken, om een zekere hoeveelheid goederen voort te brengen, die de menschheid noodig heeft om in haar behoeften te voorzien. Hoezeer nu ook de arbeidsproductiviteit moge zijn gestegen, toch zou wanneer werkelijk in de behoeften van allen moest worden voorzien een werkweek van 40 uur beslist onvoldoende zijn om alles voort te brengen, dat de menschen zouden willen gebruiken. Maar het is nu eenmaal een feit, dat er slechts voor een deel in de aller noodzakelijkste behoeften wordt voorzien. En misschien is het, technisch gesproken, mogelijk om bij die beperkte behoeften- voorziening thans tijdelijk met een verkor ten arbeidstijd te volstaan. Het valt echter moeilijk te ontkennen, dat in een dergelijk geval de productiekos ten zullen stijgen, tenminste wanneer het loon voor de verkorte arbeidsweek even hoog blijft als thans voor de langere week wordt uitbetaald. Daarom kon men in Amerika tot 'n dergelijken maatregel over gaan, omdat de regeering zich daar be langrijke verhooging der prijzen tot taak had gesteld en het er dus niet op aan kwam dat de kosten door hoogere loonen vermeer derden. Men liet eenvoudig de prijzen der producten met behulp van depreciatie van den dollar nog iets meer stijgen, of trachtte dat tenminste te doen. Met een politiek, gelijk die door onze en door de Fransche regeering wordt gevolgd, welke beoogt om het kosten- en prijzen- niveau nog verder te doen dalen, is even wel deze verkorte arbeidstijd in het geheel niet in overeenstemming te brengen. Men zal stellig op het krachtigst mogelijke ver zet van arbeiderszijde stuiten, wanneer het loon voor de kortere arbeidsweek veel la ger komt te liggen dan thans voor een nor male werkweek het geval is. En zulk een verzet moet niet gering worden geschat zelfs zonder dat het tot staking komt la ten de argumenten niet na op velen diepen indruk te maken. Dat blijkt thans weer in België, waar het verzet der mijnwerkers tegen verdere loonsverlaging deze heeft tegengehouden, en waar ce jonge koning met aandacht en medegevoel de uiteenzet tingen aanhoort van de werkloozen, die hem hun nood komen uiteenzetten. Het levenspeil der groote massa is In verschillende landen gedurende de laatste jaren zoozeer naar beneden gedrukt, dat. verdere verlaging geen gemakkelijke taak zal zijn, vooral, wanneer, gelijk de Italiaan sche werkgeversvertegenwoordiger wensch- te, ook sociale en politieke motieven mede- spreken. Wij begrijpen ten volle, dat verschillende regeeringen, ieder middel willen aangrijpen om aan de vreeselijke werkloosheid, die maar niet in omvang wil verminderen en die de beste krachten van ieder volk dreigt te vernietigen, een einde te helpen maken. Het is moeilijk te beoordeelen, of aan een verkorte werkweek in een aantal takken van industrie daarbij mogelijk is, want dan zou ook internationale samenwerking om trent de prijzen van de producten dier industrieën moeten bestaan. Maar in ieder geval zal een dergelijke verkorting van den arbeidsduur als tijdelijke crisismaatregel de strekking hebben om kosten en prijzen te verhoogen en dus lijnrecht tegen de poli tiek der landen ingaan, die aan het goud willen vasthouden. Prov. Statenverkiezing. De centrale Sluis van anti-rev. kiesver- eenigingen stelde voor de Prov. Staten can- didaat de heeren H. van Mazijk te Sluis, A. I. Catsman te Aardenburg, P. G. Laer- noes te Vlissingen, P. de Bruijne te Oost burg, J. Ramondt te Schoondijke en M. Quaak te IJzendijke. Een Bach-herdenking. Luth. Kerk. In de intieme sfeer der Luth. Kerk was gisteravond een helaas klein gehoor verza meld om te genieten van een voordracht door dr. W. J. Manger van Tiel over het onderwerp „Uit het leven van J. S. Bach, den grooten componist". Dr. Manger las ter opening Psalm 150 en ging voor in gebed, waarna allereerst een lied van Joh. Sebastiaan Bach, nl. „O, Hoofd bedekt met wonden" werd gezongen dooi den heer Haaijman, met orgel-beleiding van den heer V.an der Graaf. Dit bekende lied, op stemmige wijze gezongen en door het mooie orgel gedragen, bracht de aanwezi gen in die devote stemming, welke ver- eischt was om het woord van den begaaf den spreker over dezen kunstenaar bij de gratie Gods op ons te doen inwerken. Dr. Manger wees er op, dat wij hier zijn samen gekomen om één te herdenken, wiens voeten lieflijk waren op de bergen om het goede te boodschappen. Met trots mogen wij ook J. S. Bach rekenen tot een der groote figuren der Luth. Kerk, met een Luther en Melanchton. De Luth. Kerk heeft altijd een groote plaats ingeruimd voor zang en muziek. De muziek is een uitnemend middel in dienst der religie, en zoo mogen wij dezen grooten componist, vóór 2y2 eeuw te Eisenach ge boren, eeren als een der grooten der aarde en der Christenheid. Bach was een Christen in woord en daad en hij gaf zelf aan de religie de eerste plaats, in welks dienst de muziek zich moet stellen. Bach was uit een muzikaal geslachthij v/as de allerberoemdste, doch velen uit zijn geslacht zijn enkele eeuwen lang sterren aan den muzikalen hemel geweest. Van zijn prille jeugd af reeds vroeg was hij wees heeft zijn zieleleven zien vereenzelvigd met de muziek en op 10-jari- gen leeftijd volgde hij reeds het spel van zijn broer op het kerkorgel. Wij volgden den jeugdigen Bach op zijn verschillende reizen en zijn verblijf te Lüne- burg, Lübeck, Muhlhausen en Weimar, waarbij spreker meerdere fijne trekjes van Bach's genie en ook van zijn zin voor hu mor inlaschte. O.a. liep hij van Lüneburg 30 K.M. ver om den beroemden 88-jarigen Ne derlander Raiken, uit de school van Swee- linck, te hooren spelen. In later jaren, na den dood van zijn eer ste vrouw, heeft Bach dezen Nederland- schen organist te Hamburg nogmaals ont moet, waarbij deze meer dan 90-jarige met blijdschap constateerde dat Bach de rich ting, waar hij driekwart eeuw voor gestre den had, tot de zijne maakte. Met veel tegenwerking en miskenning had Bach te kampen, niet alleen van de Calvinisten, die zijn muziek te wereldsch vonden, doch ook van de piëtistische stroo ming in de Luthersche kerk zelf. Eindelijk werd hij benoemd tot cantor van het gym nasium te Leipzig en leidas».van het kna penkoor van de Thomas-Kirche. Tientallen van jaren heeft hij hier ge werkt, onder veel moeilijke omstandigheden en heeft hij zijn wieken ontzaglijk breed uit geslagen. Wat hij op het gebied der muziek heeft verricht is haast bovenaardsch. Bijna 300 cantates heeft hij geschreven, maar hoog daarboven uit gaan zijn Passiones. In beeldende taal gaf spreker uiting aan zijn bewondering voor de machtige Mat- thaus-Passion, en wees op den inhoud van zijn cantates geen sentimenteel werk doch ontroerend als daarin tot uiting komen de psalmen van boete en berouw. yan groote beteekenis is voor Bach ge weest zijn tweede vrouw, die hem op zoo trouwe wijze in zijn machtigen arbeid bij gestaan heeft. Ondanks alles is Bach door zijn tijdge- nooten miskend en in zijn bovenaardsche vlucht gekortwiekt geworden. Op het laatst van zijn leven blind geworden, liet hij bij zijn sterven zijn nabestaanden in armoedige omstandigheden achter. En zijn werken werden jarenlang vergeten. Het is de eer geweest van MendelssohnBartholdy, den Joodschen componist, dat hij de Matthaus- passion, na onder het stof van een eeuw bedolven te zijn geweest, weer te voorschijn heeft gebracht en in zijn vollen glans heeft doen schitteren. Midden in zijn werk „Kunst der Fuge" nam de dood hem weg in vol vertrouwen op zijn Heiland is hij gestorven. De Geest Gods ademde door Bach's ziel en niet alleen zijn religieuse, doch ook zijn wereldsche muziek is geheiligd door zijn ziele-adel. Wat beteekent bij deze laatste de tegenwoordige jazz-muziek Bach heeft alles aan God opg'edragen Het „Soli Deo Gloria", alles ter eere Gods was zijn levensdoel. De hoogte en diepte van God's openbaring heeft hij begrepen. Tenslotte trok spreker nog een parallel tusschen Bach en zijn tijdgenoot Handel Handel, de schitterende diamant, Bach, de kostbare parel. De heer Haaijman zong, begeleid door het orgel, aan het einde nog „O, Jesulein süss, o Jesulein mild" en „Jesu, unser Trost und Leben". Het waren enkele uren van geestelijk ge not, welke wij onder het gehoor van dr. Manger hebben doorgebracht. Het zou ons te ver voeren om meerdere détails van deze rede te gevën. Het kostte dr. Manger moei te te eindigen hier was een groot vereer der van Bach aan het woord en zijn onder werp geheel meester. Dr. Manger eindigde irrt dankgebed. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 behanger, 34 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 26 metselaars, 26 opperlieden, 67 schilders, 11 stucadoors, 100 timmerlieden, 4 ververs, 3 betonwerkers, 2 vlechters, 8 opzichters, 3 machinaal-houtbewerkers, 9 meubelmakers, 5 politoerders, 7 stoffeerders, 2 kappers, 6 kleermakers, 2 wasschers, 1 lederbewerker, 2 schoenmakers, 583 metaalbewerkers, 7 bierbottelaars/drankber., 23 brood/banket bakkers, 2 koks, 5 slagers, 11 magazijnbe dienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 7 chauffeurs, 14 kellners, 42 loo- pers, 5 portiers, 4 sleepers, 20 transport arbeiders, 30 kantoorbedienden, 3 teeke naars, 2 musici, 5 onderwijzers, 7 bazen, 55 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 112 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkeljuf frouwen, 3 kantoorbedienden, 1 onderwijze res, 2 dienstboden, 3 werksters. Totaal 1284 ingeschrevenen, waarvan 84 in de werkverschaffing. Vorige week 1310 personen. Alzoo een vermindering van 26 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De telegraaf storing NederlandEnge land. Nadat het defect aan den zeekabel was opgespoord, is thans in samenwerking van de Engelsche met de Nederlandsche telefoonautoriteiten, een nieuwe kabel ge legd van Domburg af, tot ruim 2 mijl in zee, waar deze nieuwe kabel aan de oude (die verder intact is) zal worden gelascht. Wij brengen een viertal foto's van de werk zaamheden de nieuwe kabel in het ruim van het bergingsschip „Trio", het laten vieren in zee van den nieuwen kabel, Jan tjes aan het werk en het neerlaten van de boei op de plaats waar de nieuwe kabel aan den ouden gelascht zal worden. De schaatsensport van Zondag jl. Op de ijs baan Thialf te Arnhem, bij den Honinger- dijk te Rotterdam, op de kinderbaan bij de „Mets" te Scheveningen, op de ijsbaan „St. Moritz" te Haarlem, die niet sterk genoeg bleek. Het bal-masqué van de Rotter- damsche Dames-Zwemclub. Ruiterfeest ter gelegenheid van de herdenking van de oprichting van het stamregiment der huza ren te 's-Gravenhage. Jong leven m Artis. Proefvaart van het dubbelschroef- stoomtankschip „Rosa", gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Mij. voor de Kon. Shell- Groep. De Reguliersgracht te Amster dam in sneeuwgewaad bij avondstemming een schilderijtje. Een tweetal inbraken. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van den Houthandel aan den de oplosbare r65l/2 °/0 voedsel voor 40 cent, met kunstmest voor 1 gratis verzorgingsaanwijzingen. Ver kamerplanten !l [krijgbaar bij de Bloem- en Zaadwinkels Koningsweg en in het kantoor van de Ame rican Petroleum Company aan de Lamp- sinsstraat. De politie stelt een onderzoek in. Een openbare vergadering. De anti-rev. kiesvereeniging houdt Vrij dag a.s. des avonds 8 uur, een openbare ver gadering in het Militair Tehuis. Als spreker zal optreden de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer. De toegang is vrij. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje in étui, bij M. C. Grijs, Besiusstraat 18, Oost-Souburg. RITTHEM Solisten-concours. Op het Zaterdag gehouden Solisten-con cours te Goes, werden door 11 solisten van Ritthemsch Fanfare de volgende prijzen behaald P. Meijers, dir., tuba, met 76 pun ten le prijs met lof der jury in de eere-af- deeling J. de Vroe, piston, 63 p. 2e prijs afd. uitmuntendheid A. Schout, alt, 64 p. le prijs le afdeeling F. Schout, hoorn, 66 p. le prijs le afdeeling A. Leijnse, bas sib, 68 p. le prijs le afdeeling A. Verhage, tuba, 68 p. le prijs 2e afdeeling D. de Klerk, tuba, 64 p. le prijs 3e afdeeling J. Osté, bugle, 56 p. 2e prijs 3e afdeeling A. Goedhart, bugle, 59 p. 2e prijs 3e afdeeling J. Schout, bariton, 58 p. 2e prijs 3e afdee ling en P. Leijnse, piston, 60 p. 2e prijs 3e afdeeling. Oostburg: ingelegd 23.249.?» terugbetaal - 7.773.90 meer ingelegd 15.475.89 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 18. IJ z e n d ij k e ingelegd 20.888.65 terugbetaald - 9.055.90 KAPELLE Eerste koelcel in Zeeland. In een te Kapelle gehouden vergadering van de Veilingsvereeniging Kapelle-Bieze- linge er. omgeving is besloten tot bijbouw van een vleugel aan het veilingsgebouw te Kapelle en oprichting van een koelcel voor fruit. De kosten van een en ander zullen ongeveer 25.000 bedragen. Dit zal de eerste koelcel in Zeeland zijn en ongetwijfeld is deze oprichting in het belang der Zeeuwsche fruittelers. Naar verluidt is ook reeds in veilingskringen te Goes (Veilingsvereeniging Zuid-Beveland) gedacht aan oprichting van een dergelijke koelcel. meer ingelegd 11.832.75 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 23. MARINE EN LEGER Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht zijn de onderzeebooten K 16 en K 17 gistermiddag uit Alexandria vertrokken. De luitenant ter zee 2e klasse C. L. J. F. Douw van der Krap, van het vliegkamp de Kooy nabij den Helder, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 13 Maart met het stoomschip „Johan de Witt" van Amsterdam die bestemming volgen. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Bootsman C. Bimmel van de O.Z.D. naar de kazerne te Willemsoord sergeant-ma chinist J. v. d. Kooij van de „Douwe Aukes" naar het wachtschip te Vlissingen ser geant-machinist J. A. Boeije van het wachtschip te Vlissingen naar de „Douwe Aukes" majoor-konstabel P. M. van Flo- restein van het wachtschip te Willemsoord naar de onderzeedienst-kazêrne sergeant- i konstabel P. J. van Wijk van de onderzee dienst-kazerne naar de „Schorpioen" ser geant-ziekenverpleger P. W. v. d. Mark, van het hospitaal naar de „Gelderland". De le luitenant L. M. J. F.v an Klaveren, van het 19e regiment infanterie en gedeta cheerd bij den vrijwilligen landstorm, is overgeplaatst van het landstormverband Eindhoven bij het landstormverband Rotter dam. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Januari 1935. Vlissingen: ingelegd 52.481.56 terugbetaald - 48.511.36 meer ingelegd 3.970.20 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 38. Middelburg: ingelegd 71.841.54 terugbetaald - 65.167.08 meer ingelegd 6.674.46 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 60. Oost-Sou burg: ingelegd 12.996.81 terugbetaald - 5.451.03 meer ingelegd 7.545.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 12. Koudekerke: ingelegd 2708.49 terugbetaald - 990. meer ingelegd 1718.49 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. B r e s k e n s ingelegd 18.657.37 terugbetaald - 8.624.76 meer ingelegd 10.032.61 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. Groede; ingelegd 12.314.33 terugbetdkld - 4.291.72 meer ingelegd 8.022.61 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Schoondijke: ingelegd 14.601.98 terugbetaald - 1.817.32 meer ingelegd 12.784.66 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15a KORFBAL De uitslagen van Zaterdag j.l. luiden Te HansweertZeelandiaD.O.S. 50 Te Goes T.O.G.O.—Swift I 2—1 Te Middelburg Swift IIMadjoe II 02 LUCHTVAART De ramp van de „Uiver". Wij hebben in ons vorig nummer melding gemaakt van 't in sommige buitenlandsche bladen voorkomend bericht over de oorzaak van de ramp van de „Uiver". Aan dit bericht voegden wij. toe, dat wij er niet veel geloof aan hechtten. De K.L.M. heeft de geruchten thans ook tegengesproken. Ze zijn ontstaan door eenige onbezonnen uitlatingen van een tweetal mecaniciens. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van het „Vad." meldt Deels buiten de kerk om, deels ondanks veel kerkelijken tegenstand heeft Adolf Hitler de eindoverwinning behaald. De snel heid, waarmede de Kerk zich 30 Janus/ i 1933 bereid verklaarde den staat in gewij- zigden vorm en diens hoogsten leider te dienen, heeft het oordeel van Adolf Hitier over haar onwankelbaarheid allerminst begunstigd en uit het feit, dat hii als hoofd van den staat nog geen enkele maal bij de historische of offcieele aangelegenheden den weg naar de Kerk heeft gevonden, kan worden afgeleid, dat zij in haar tegenwoor- digen vorm noch zijn belangstelling,' noch zijn sympathie geniet. Er zijn nog wel an dere verschijnselen, welke hierop wijzen. Bijvoorbeeld het feit, dat de kerk niet meer bij machte is, haar belangen in het open baar te behandelen. Het is van overheids wege sedert eenige weken ten strengste verboden, in woord of geschrift een thema aan te raken, hetwelk tienduizenden na aan het hart ligt. Voor de buitenwereld be staat er dus geen kerkelijke strijd meer en

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1