100 MAANDAG 11 FEBRUARI 500 300 150 25 EERSTE BLAD No. 35 73e Jaargang !935 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10 Postrekening 6B287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VÏNC1ENIEUWS De frischheid straalt U tegen! i&BBELMjJCN ABONNEMEN1SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f 3.20.. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van I5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Prov. Statenverkiezingen. In de Zaterdagmiddag in het Militair Te- huis alhier onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte gehouden vergadering van de centrale Vlissingen van anti-rev. kiesvereenigingen, werd de definitieve lijst van candidaten voor de Prov. Statenverkie zingen in die centrale als volgt samenge steld 1. P. G. Laernoes, 2. H. van Mazijk, 3. H. C. V. Sorel, 4. A. J. Huijsman, 5. C. Foldercnan, 6 J. Koppejan, 7. L. Simonse, 8. F. de Rijke, 9. J, Marijs, 10. Ph. J. Wol tering. De centrale anti-rev. kiesvereeniging stel de voor den Statenkieskring Middelburg de volgende candidatenlijst voor de Prov. Sta tenverkiezing vast 1. J. W. van 't Hoff te St. Laurens 2. J. Bosselaar te Aagtekerke (beiden aftr.) 3. W. A. den Hollander te Middelburg; 4. dr. IC. Huizinga te Middelburg 5. C. Louwerse te Grijpskerke 6. A. Geschiere te Grijps- kerke 7. A. Rothuizen te Middel burg 8. J. W. Kögeler te Middelburg 9. S. Simonse te St. Laurens en 10. P. Me- liefste te Middelburg. De late winter. Het liet zich de vorige week aanzien dat de schaatsenrijders hun hart nog eens zou den kunnen ophalen. De vorst was wel niet zeer streng, maar toch voldoende om onder- geloopen weilanden met een ijskorst te be dekken. In het Noorden van ons land werd reeds druk schaatsen gereden, maar in onze omgeving was het ijs zeer onbetrouwbaar. Bij Zwanenburg en op laag gelegen weilan den bij het abattoir, heeft de jeugd de'ijzers nog ondergebonden, terwijl op een der ves ten te Middelburg zich nog enkele liefheb bers waagden. De pret is thans echter weer afgeloopen. Nadat gisteren een laagje sneeuw is geval len, is daarmede de koude tevens verdwe nen, want hedenmorgen was van de sneeuw niets meer te bemerken en was het kwik in den thermometer reeds tot over de 40 graden gestegen. In 1929 was de winter ook zeer laat inge treden en hebben wij een buitengewoon fel le vorst gehad, doch toen waren de weers omstandigheden daarvoor zeer gunstig. Wij kunnen nu wel aannemen dat van schaatsen rij den dezen winter niets meer zal komen. Het 35-jarig bestaan van de Vlissingsche Tumvereeniging. Groote K.N.G.V.-marschen van 35, 25 en 15 KM. De Vlissingsche Tumvereeniging, die met Pinksteren 1934 ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, haar feesten opende met een groote gymnastiekuitvoering en een prachtig geslaagden eere-avond, zal op den tweeden Paaschdag a.s. het feestjaar slui ten met een groote K.N.G.V.-marsch, Op v dien dag worden er marschen van 35, 25 en 15 K.M. georganiseerd, aan welker deel neming alle vereenigingen en personen die de wandelsport beoefenen zullen worden uitgenoodigd. Daar een groote deelname van buiten verwacht wordt, zullen vele vreemde sportliefhebbers (sters) op den tweeden Paaschdag een bezoek aan Vlissin gen brengen. Het zedelijk bewustzijn. Britannia. Sinds den laatsten keer, dat we de af deeling Tooneel van de gemengde zangver eniging „De Volksstem" een uitvoering •ebben zien geven we meenen ons goed te herinneren, dat toen het Oostersche ge vaar ging hebben de leden ervan veel vorderingen gemaakt in de kunst van ac- fceeren. Het zich bewegen over het tooneel is Veel verbeterd, zoowel als het zich inleven in de persoonlijkheden, die voorgesteld fnoesten worden. AI te gemakkelijk heeft degene, onder wiens leiding bovengenoemd t»«pel van de moraal in 4 bedrijven" van Albert van Waasdijk ingestudeerd is, het den vertolkers niet gemaakt, want het stuk Was lang niet gemakkelijk. En de personen der vereeniging „het zedelijk bewustzijn" hadden heusch geen makkelijke taak te Vervullen. We zien nog voor ons de voor zitster der vereeniging met haar verschil- y lende tegenspeelsters. Hoe hooghartig was baar behandeling van de moeder van Annie, boe bazig deed ze bij het inspecteeren van de meubels in 't huis van Hoven, hoe min achtend en daarna hoe beleedigd was deze dame, toen Annie's moeder haar de waar heid zei en haar met een gebaar als 't ware de verplichting oplegde te zwijgen. Hoe moet zij inwendig zich geschaamd hebben, toen ze van haar mans jas een haar ver wijderde, welke niet van haar zelf was. En wat zal dat gesprek met haar echtgenoot, den heer Wouterse, haar inwendig in op stand gebracht hebben. Wat zal ze inwen dig getriomfeerd hebben, toen ze haar vroe gere tegenstandster, Marie van Hoven, niets ronduit gezegd heeft, maar haar na drukkelijk gesuggereerd, dat ze wel wat wist. We hebben nu reeds de eigenlijke koofdvrouwenrol genoemd en wijzen daarna op het spel van de moeder van Annie, die zich thuis terdege laat gelden en: die ook haar mondje weet te roeren, gelijk we bo ven reeds zagen, tegenover de „dame" van het zedelijk bewustzijn niet alleen, doch die ook, door te juister tijd de bekentenis van haar dochter te plaatsen, in een onderhoud met den patroon, dez^n laatste murw Wilt U zonder pijn loopen, dan Timmerman's zes teenenschoenen koopen. Alléén TIMMERMAN Bellamypark 54, Vlissingen. maakt, zoodat hij 'n honderd gulden aan biedt, welke de moeder, als Van Hoven „het nou toch opdringt", maar voor de dochter zal accepteeren. Naast deze béide vrouwenrollen verdient vermelding die van Annie, de typiste, die haar patroon heeft vergezeld naar een „rendez-vous". Hier past een eervolle vermelding voor het spel in het •tweede bedrijf, als de galant aandringt om de waarheid te weten, Die volgehouden ge moedstoestand van de „verleide" was wer kelijk heel goed. Tot slot dezer bespreking der vrouwen rollen dient een woord van lof toegezwaaid aan de vertolksters der andere leden van „Het zedelijk bewustzijn", terwijl ook dient vermeid, dat de beide dienstmeisjes haar werk goed hebben verricht. Ook de rol der dochter van mevr. Wouterse was in goede handen. - Van de heerenrollen zij eerst gememo reerd die van Hein van Hoven, die, naast de voorzitster der vereeniging, wel de zwaarste taak had van den heelen avond. Altijd op zijn qui-vive te moeten zijn, altijd door zijn vrouw gevraagd te moeten wor den „hoeveel hij van haar hield", steeds te moeten vreezen ontmaskerd te worden en tenslotte, tot tweemalen achter elkaar zijn fout te moeten bekennen eerst in het gesprek met öe moeder der typiste en daar na door de ontdekking der visitekaartjes tegenover zijn vrouw eischt flink spel- taient. Daarnaast zij vermeld het natuur lijke, frissche spel van den vriend-vrijgezel, die „klaploopt" in de huishoudens zijner vrienden, maar die zijn vriend toch niet al leen wil laten en hem steunt met raad en daad. Wil men het type uitbeelden van iemand, die, door de liefde beheerscht, niet goed weet, wat hij moet gelooven en deze schommeling van gemoedstoestand kranig weergeeft, dan kan men daarvoor gerust naar voren brengen den persoon, die de rol van den boekhouder, den verloofde van An nie, weergeeft. Hoe aardig was ook het spel van mr. Wouterse, die eerst den boekhou der geruststelt en daarna in een gesprek met zijn vrouw, de voorzitster der „Veree niging enz." deze in haar zwak tast door te bekennen, dat haar uithuizigheid, haar be moeizucht met het gedrag van anderen, hem, haar echtgenoot heeft gedreven in de armen eener andere vrouw. Naast de goede vertolking van dit stuk, zij een woord van hulde gewijd aan den man, die, naast de richtige instudeering van het stuk, waardoor vlot en natuurlijk spel werd gegeven, gezorgd heeft voor een natuurgetrouwe ensceneering. De pauzen tusschen de vier bedrijven werden mooi aangevuld eerst door een duo en vervolgens door een volledig orkest, dat ook zijn diensten verrichtte bij het gezellig samenzijn, dat op de uitvoering volgde. Het Beursgebouw. Het Beursgebouw heeft reeds een lange geschiedenis achter den rug. Verschillende malen is het voortbestaan van dit fraaie oude gebouw in gevaar geweest, doch in 1927 werd het door de vereeniging „Hen drik de Keijzer" gerestaureerd. Op 7 Octo ber 1933 dreigde dit gebouw opnieuw verlo ren te gaan, toen een felle brand het ge deeltelijk verwoestte. De gevel en het to rentje bleven behouden en hoewel het inte rieur zeer veel schade opliep, kon het toch weer geheel gerestaureerd worden, Zaterdagmiddag vond nu de heropening plaats van het hotel-café-restaurant „Het Beursgebouw"-. Direct bij het binnenkomen in de cafézaal krijgt men den indruk van een intiem gezellig oud-Hollandsch inte rieur. De vloer is tegelsgewijze met lino leum bedekt, terwijl de zoldering in dezelfde frissche kleuren is geschilderd. Een tweetal gesmeed ijzeren kronen en dito lantaarns langs de wanden met moderne electrische lampen, verspreiden een zacht licht. Mevr. Henderickx exposeert met een prachtcollectie schilderijen. -Op de tweede verdieping bevinden zich een groote en kleine zaal, met oud-Hol- lan'dsch ameublement. Een aantal antieke blauwe en tinnen wapenborden hebben hier een plaats gevonden. Vereenigingen, die vroeger in het. Beursgebouw vergaderden, zullen hun oude zaaltje nog gezelliger in gericht, terugvinden. 's Zomers bieden deze zalen den toeristen en vreemdelingen een gezellig zitje met mooi uitzicht. 'Ter gelegenheid van de opening gaf het Beurstrio, dat een goed geheel vormt, een concert van amusementsmuziek. Voortaan zal dit trio iederen Zondagavond in het Beursgebouw optreden. Baron von Haberniks. Britannia. Het Goesche dilettantengezelschap„Kunst- vrienden" heeft Zondagavond onder regie van den heer G. L. Auerbach dit blijspel, van ingewikkeld familie-gebeuren en ruzie, vanSchwartz en Lengbach, met veel suc ces voor een matig bezette zaal voor het voetlicht gebracht. Daargelaten, dat de al lure van degrafelijke personen niet vol doende benaderd werd en ook het dialect nogal eens om den hoek kwam kijken, ble ken de rollen over het geheel wel in goede handen en met den voortreffelijk gespeel den fabrikant Schulze (vertolkt door den regisseur! hebben de verarmd^ graaf Ra- benau, alias von Haberniks, die door zijn geaffecteerd spreken en caricaturiseeren wel een kakelende kip geleek, diens doch ter Olympia, die er tenslotte den brui van geeft om als handelsartikel door haar door- luchtigen vader gebruikt te worden, de fa brikant Bollenbach en zijn nichtje Paula, de vriend Sperling alsmede de typiste, de huis houdster en de lakei menig vermakelijke scène op verdienstelijke wijze vertolkt, waardoor zij de aanwezigen dikwerf flink hebben laten lachen. Het spontane applaus na elk bedrijf was dan ook wèl verdiend. Niet vergeten mag worden de keurige ver zorging van het tooneel, waaruit bleek welk een fraaie effecten met de nieuwe décors kunnen worden bereikt. Door een fout in de regie vond Sperling na een reis van een jaar de flesch met geestrijk vocht nog op dezelf de plaats op het buffet. Onder leiding van den heer Corveleijn werd tot besluit een dansje gemaakt met muziek van de Goesche Accordeon Players. Een jubileum. Op 7 Februari jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Jonge, winkelchef bij de coöperatie „de Broederband", in dienst trad dezer instelling. Bijna 25 jaar (vanaf 1 No vember 1910, den openingsdatum van den eersten winkel), fungeerde hij als winkel- chef. Het spreekt vanzelf dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging. Van vele zijden mocht de jubilaris felicitaties ontvangen o.a. van bestuur en personeel der coöperatie, alsmede van vele leden dezer instelling, van vroegere collega's en gepensionneerden, van den R.-Kath. Bond van handels-, en kantoorbedienden, waarvan de jubilaris af- deelingsvoorzitter is, alsmede van vrienden en kennissen. Ter eere van dit jubileum wapperde van het hoofdgebouw de coöpe ratieve vlag (de regenboogvlag symbool van alle schakeefingen van menschen, die in de coöperatieve beweging als eenheid samenwerken ter bevordering van welvaart en vrede). Het Broederband-bestuur bood bij monde van den voorzitter, den heer A. de Bart, een geschenk onder enveloppe aan, waarbij hij woorden van hulde en dank sprak voor de groote activiteit waarmee de heer De Jonge steeds zijn taak verrichtte en steeds klaar staat om mede te werken aan den uitbouw der coöperatie. Ook herinnerde hij aan de vele ups and downs die de jubilaris met de coöperatie vanaf de oprichting meemaakte. De heer De Jonge dankte, voor de hulde hem gebracht, voor het ontvangen geschenk en voor de enkele dagen extra verlof die hij mocht genieten. Het deed hem groot ge noegen, dat hij heeft mogen meewerken om van het kleine bedrijf van 25 jaar terug een groote, bloeiende en nog steeds uitbreidende coöperatie te maken. Zondag was het de beurt voor het 40 man sterke coöperatie-personeel om hun jubilee- rende collega en chef te huldigen. Zeer ve- lea gavea vaa hun belangstelling blijk. Na- Iedere vrouw is graag bekoorlijk en charmant. En deze wensch kan inlzoo gemakkelijk in vervulling gaan! '2 Masseer 's morgens en 's avonds C6nt (Jw huid met het weelderige schuim van Castella! Laat Castella's kostelijke massage-oliën diep in Uw poriën drin gen en verheug U in een zachte, bekoorlijke en prachtig-gave huid! PO GOEDE ZEEP STAAT mens allen bood de heer H. van de Velde een divan met kleed aan, waarbij ook hij herinnerde aan de vele moeilijkheden, die De Jonge in den begintijd der coöperatie had meegemaakt en aan dén mobilisatietijd toen door gebrek aan artikelen e.d. het ook voor de coöperatie een moeilijken trjd was en van de werkkracht van De Jonge veel werd gevergd. Maar ondanks alle moeilijkheden en bestrijding is de coöparatie geworden tot wat ze nu is, nl. een kerngezond bedrijf, dat, ook en vooral in dezen crisistijd, bewijst, dat alleen door samenwerking, door coöpe ratie, welvaart en ordening kan worden ge bracht. Onder instemming van allen sprak hij den wensch uit, dat het den jubilaris gegeven moge zijn om in de 10 jaren die hem nog van zijn pensionneering scheiden, in gezondheid te werken in de coöperatie. De heer De Jonge sprak in zijn dank woord eveneens den wensch uit, dat in deze 10 jaren de groei der coöperatie moge voortgaan en dat hij op de prettige samen werking van allen zou mogen blijven reke nen. Hierna bleven allen nog eenigen tijd in gezellige stemming bijeen. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 4 'ot 9 Februari werden in het badhuis 301 baden genomen en' wel 186 door heeren, 84 door dames en 31 door kinderen. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Vervaardiging van gemeente- drukwerk. In de raadsvergadering van 25 Juli is verworpen het voorstel van Burg. en Weth. terzake van de vervaardiging van druk werk. Daarna deelden Ged. Staten mede, dat het bedrag van rond 4500 voor druk- en bindwerk van het officieele raadsverslag zeer aanmerkelijk diende te worden vermin derd. Na de hernieuwde vaststelling van de begrooting 1934 deelde Burg. en Weth. met machtiging van den raad aan Ged. Staten mede, dat het totaal van deze posten voor 1935 ongeveer 200 lager zou kunnen wor den geraamd, indien zou worden besloten om ook voor dat jaar in te gaan op het aanbod van de Middelburgsche drukkers om de begrooting, het gemeenteverslag en de handelingen van den raad tegen belangrijk gereduceerden prijs (nl. tot 2/3) te drukken. Een vergelijking tusschen de gezamenlijke drukkosten van de begrootingen 1934, ge meenteverslag 1932 en de handelingen 1933 en diezelfde kosten volgens opgaaf van de drukkerspatroons voor begrootingen 1935, gemeenteverslag 1934 en de handelingen 1934 alles gerekend met denzelfden om vang, had aangetoond, dat door aanvaar ding van dat aanbod een besparing van on geveer 2000 zou worden verkregen, Tenslotte zou zooveel mogelijk worden gestreefd naar een bekorting van het raads verslag (2e afdeeling), hetgeen ook een be sparing op drukkosten beteekent. Bij de goedkeuring van de begrooting 1934 deelden Ged. Staten mede, dat naar hunne meening nog niet voldoende rekening was gehouden, bij de betrokken post met den financieelen toestand der gemeente, die dermate zorgwekkend is, dat het noodza kelijk is bij het doen van uitgaven de grootst mogelijke soberheid te betrachten. Een bedrag van bijna 5000 voor het be doelde drukwerk achten Ged. Staten nl. aanmerkelijk te hoog. Zij noodigden daarom Burg. en Weth. met aandrang uit bij den raad onverwijld de noodige voorstellen aan hangig te maken, om tot de vereischte be zuiniging te komen. Zij voegden er aan toe, dat, wanneer die bezuiniging naar hunne meening, niet vol doende is, zij ernstig zullen overwegen aan de begrooting 1935 hunne goedkeuring te onthouden. Onder die omstandigheden staan er naar de meening van Burg. en Weth. nog slechts twee wegen ter keuze open om tot bezuini ging op de uitgaven voor drukwerk te ge raken. Eén daarvan is een nog verder gaan de beperking van den omvang van hetgeen in druk wordt uitgegeven dan nu reeds plaats heeft. Met name ware deze te bej.ri- ken door de verschillende begrootingswijzi- gingen niet langer in de le afdeeling der handelingen op te nemen. De tweede weg is alsnog terug te komen op het besluit van 25 Juli. De meerderheid van Burg. en Weth. meent, dat laatstgenoemde weg dient be wandeld te worden, omdat zij geen andere mogelijkheid ziet voor aanmerkelijke bezui niging, een jaarwedde van 900 tot 1200 acht zij een voldoende belooning voor den te benoemen typist. Zij doet mitsdien het daartoe strekkend voorstel. De minderheid geeft aan eerstgenoemden weg de voorkeur en blijft haar aanvankelijk standpunt in deze aangelegenheid handha ven op reeds vroeger door haar vermelde gronden zullen, naar haar oordeel, begroo-y ting en handelingen voor een gemeente als Middelburg behooren te worden gedrukt. Zoowel de betere kwaliteit werk, die aldus verkregen wordt, als de grootere overzich telijkheid en duurzaamheid geven tot een beslissing in dien zin h.i. alle aanleiding. Aannemende aldus haar opvatting dat de berekening van het te vei-vaardigen cyclostyle-werk niet te optimistisch is, zoo zal de uiteindelijke besparing, bij aanvaar ding van het voorstel der meerderheid on geveer 2000 bedragen, welke som zal die nen te worden verminderd, met een zeker bedrag aan salaris, daar een loonklasse van 900 tot 1200 niet bestaat en, wil men voor het cyclostylewerk een blijvend amb tenaar hebben, die daarin een bestaan cal vinden, een salarieering volgens de grvep 12001700 volkomen op haar plaa\ ls. Voorts wil zij er op wijzen, dat een belang rijke bezuiniging, zooals Ged. Staten ver langen, verkregen wordt door inkrimping der hoeveelheid drukwerk, gelijk een ver gelijking met de uitgaven over de kalender jaren 1932 en 1933 uitwijst. Schoolgeld Gymnasium. De minister van binnenlandsche zaken heeft twee bezwaren ontwikkeld tegen de verordening op de heffing van schoolgelden voor het gymnasium en naar aanleiding daarvan deelen Burg. en Weth. mede, dat zij art. 7, betreffende het onder bepaalde voorwaarden in bruikleen geven van boeken en leermiddelen, gaarne zagen gehandhaafd en zij de oplossing van de moeilijkheid van het niet kunnen beschikken over gegevens der vermogensbelasting weinig elegant kunnen vinden, als men doet zooals de mi nister voorstelt de verplichting opleggen aan de schoolgeldplichtigen om, desge- wenscht hun aanslagbiljet van de vermo gensbelasting ter inzage te verstrekken. Toch meenen zij, in de gegeven omstandig heden te moeten adviseeren aan het verlan gen van den minister te voldoen. Het geldt dus schrapping van art. 7 en mogelijkheid scheppen, dat men inzage ver langt van een aanslagbiljet van de vermo gensbelasting. OOST- EN WEST-SOUBURG Solisten-concours. Op het gehouden solisten-concours van Zaterdag 9 Februari te Goes, werd door 5 solisten van „Vlijt en Volharding" deelge nomen. De volgende prijzen werden behaald A. Joosse, bugle, met 60 punten 2ue prijs P. M. van Eenennaam, bariton, met 56 punten 2de prijs C. Louwerse, yJthoorn, met 64 punten eerste prijs, deze in de derde afdee ling J. van Splunder, bariton, met 62 pun ten 2de prijs in de tweede afdeeling J. de Hondt, trombone, met 66 punten eerste prijs in de eerste afdeeling.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1