500 300 25 jtcamm DONDERDAG 7 FEBRUARI EERSTE BLAD 'gemeentebestuur stads- en provincienieuws buitenland No. 33 73e Jaargang 19331 Uitgave: firma f; VAN DE VELDE Ir., Weistraat 58-60. Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen Middenstandsprobieem. VUSSING ABONNEMENTSPR1IS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor celgië, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 - 5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1. alles bij vooruitbetaling De abonnè's in t bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij vei lies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gu den bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEiTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINU „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 5 Februari 1935 aan de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Com pany (de Texas Maatschappij) te 's-Gra- venhage op de daarbij gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bestaande benzinebe waarplaats door het vervangen van de be staande benzinepomp door een benzinepomp welke gedreven wordt door een electro motor van 1/3 P.K. op de perceelen kadas traal bekend gemeente Vlissingen Sectie A Nos. 1957 ged. en 3390 ged. en gelegen ter zijde van het perceel plaatselijk gemerkt Badhuisstraat No. 13. Vlissingen, 7 Februari 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Flitsen In de eerste vergadering van 1935 der Algemeene Groninger Winkeliersvereeni- ging, heeft de heer A. T. Meyer, de Nieuw jaarsrede gehouden en in zijn openings woord heeft, hij vanzelfsprekend enkele vi tale problemen van den middenstand aan gesneden. „Ontkennen wil ik niet" zeide deze heer „dat de vooruitzichten verre van gunstig zijn te noemen. Integendeel lijkt het er naar, dat wij nog lang niet zijn aan het einde der crisis-jaren. Vooral de Midden stand gaat op het oogenblik sterk gebukt onder deze moeilijke tijdsomstandigheden. De koopkracht en de kooplust van het pu bliek zijn tot op zoodanig laag peil geko men, dat het meerendeel van de winkeliers zich afvraagt, waar het heen moet met hun bestaansrecht. Immers, waar bij een groot deel der bevolking de inkomsten zoo klein zijn geworden, dat zij slechts het allernoo- digste zich kunnen aanschaffen, ziet men bjj een ander deel, dat zich nog de weelde van koopen kan veroorloven, de stelling propageeren, dat men maar moet beginnen met heel, heel zuinig te zijn met zijn uitga ven, omdat men nog niet weet, welke tijden er kunnen komen." „Er is nog een derde factor" zegt de voorzitter verder, „die van zeer funesten invloed kan worden, vooral voor de winke liers, die hun afnemers hebben onder de kleine burgerij. Ik bedoel het distribueeren van verschillende artikelen van regeerings- wege, met uitsluiting van den handel". De heer Meyer gaat op dit thema door hij belicht, dat steeds meer ambtenaren, dikwijls met hooge salarissen, worden aangesteld om de taak van den winkelier te vervullen, terwijl de uitgesloten winke lier wel moet bedragen in de hooge onkos ten voortvloeiende uit zulk een distributie systeem. Indien hiertegen niet ten sterkste wordt geageerd, zie ik aankomen, dat de staat zich hoe langer hoe meer met de distributie gaat bemoeien, en dat de winkelier tever geefs zal trachten den kost voor zijn huis gezin te verdienen, omdat een deel van zijn bestaan hem wordt ontnomen niet door het werken van een concurrent, doch door het ingrijpen van den staat. Voor eenige jaren heeft een minister ge zegd, dat de Middenstand de ruggegraat is van de maatschappij. Een en ander is het gevolg van het ingre pen van de Overheid in het maatschappe lijk leven. De landbouwcrisiswetten eischen contrölecontróle op den individueelen middenstand is uiterst moeilijk. Vandaar, dat de meer gecentraliseerde coöperaties in dit crisis-stelsel worden ingeschakeld, een factor, welke niet zal kunnen worden ver anderd, zoolang de Middenstand zich niet gaat ordenen. Daaraan kan de middenstan der niet ontkomen." Het advies van den heer Meyer is dan ook de organisatie zoo krachtig te ioen worden, dat zocwel lands- als stadsregeering terdege zullen beseffen, dat zij rekening dimen te houden met die organisatie. Doch en dat is een hiaat in de redeneering van den voorzitter der Al gemeene Groninger Winkeliersvereeniging dan moeten de Middenstanders, welke mede willen doen aan de distributie van le vensmiddelen ten behoeve van werkloozen, voor een behoorlijke contröle zorgen en voor lage distributiekosten, want anders zal de regeering nimmer van haar eigen distributiepolitiek afwijken. Daarom is or ganisatie alléén niet genoeg in die orga nisatie dient ook op bepaalde wijze te wor den geordend. Wij hebben den Middenstand al zoo dik wijls vergeleken met een duinenrij. Deze duinen bestaan uit billioenen korrels zand elke korrel ":and is vrij, maar het geheel vormt een behoorlijke bescherming voor 't opdringen van de zee. Wanneer echter de wind heftig giert en men heeft niet gezorgd door weringen of door het planten van helm voor het verstuiven, dan vliegt het zand weg en loopt de beschutting kans geen beschutting meer te blijven. Ook de middenstanders zijn korrels zandJ teza men vormen, zij de duinen. In normale tij den is de losse band voldoende om bepaalde problemen op te lossen. Nu de crisiswind tot een orkaan is geworden, worden de Middenstanders uit elkander gejaagd en willen zij dit tegengaan, dan kunnen zij niet anders doen dan grootere saamhoorig- heid betoonen. Willen zij dit niet, willén zij hun individualisme behouden, dan hebben zij de consequenties ervan te aanvaarden. Deugdelijke organisatie beteekent tevens het brengen van offers en tot dusver wil len zij deze niet brengen. De redeneering is „Wij zijn toch al zoo achterop, dat wij de contributie niet kunnen betalen", maar men vergeet en hier wees de heer Meyer terecht, dat de structureele crisis pas in zijn begin verkeert. Men ziet zelfs niet de contouren van het nieuwe men tast nog in het diepe duister. Indien de middenstand zich niet organi seert, wanneer men bedrijfstaksgewijze niet de ordening bestudeert, raakt men on vermijdelijk achterop. De structuursveran dering wijst onherroepelijk op uitschakeling van dien tusschen-stand indien men blijft volharden bij de individualistische methoden van vroeger. Alleen omschakeling kan de Middenstand van een wis~en ondergang redden. Daaromverdiept u Midden standers in de problemen, die u bedreigen... houdt voeling met de organisaties en met uw collega's en blijft niet alleen staan. Stemming voor den gemeenteraad. De verkiezing (candidaatstelling) voor den gemeenteraad is voor het geheele land bepaald op Dinsdag 14 Mei a.s. De stemming is voor deze gemeente door B. en W. vastgesteld op Woensdag 19 Juni. Bach-herdenking in de Luth. Kérk. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Maandagavond dr. W. J. Manger van Tiel in de Luth. Kerk alhier een voordracht houden over het onderwerp „Uit het leven van J. S. Bach, den grootén componist". Verschenen is de feestgids, dien de com missie van redactie, bestaande uit de hee- ren dr. Paul Cronheim, dr. Rudolf Men gelberg en prof. dr. J. H. Gunning Wzn., het licht heeft doen zien ter inleiding van de Nederlandsche Bach-herdenking in ge heel Nederland. Het is onze bedoeling niet om dezen gids te bespreken. We wijzen slechts op de be ginwoorden van het hoog-gestemde artikel van prof. Gunning, waarin hjj „De beteeke- nis van Bach's muziek voor onzen tijd" schetst „Bach is te groot, dan dat zijn nagedachtenis eer zou kunnen worden aan gedaan door een herdenkingsviering van zijn geboorte te houden." Waar Bach (geboren 21 Maart 1685 te Eisenach overleden 28 Juli 1750 te Leip zig) tot een familie van toonkunstenaars behoorde en hij ongetwijfeld „de brillantste ster aan dit firmament" was, zullen onge twijfeld velen zich gedwongen gevoelen dr. Manger, den deskundigen en begaafden spreker, te gaan beluisteren. Om menscheneer is het Bach nooit te doen geweest. Alle werken, die hjj zelve uit gaf, onderteekende de vrome man met de spreuk „Soli Deo Gloria" of met „Jesu Juva". Waar een prof. dr. G. van der Leeuw hem teekent, met het oog op het liturgisch karakter van zijn muziek, dr. K. Ph. Bernet Kempers in zijn artikel „Die Kunst der Fuge", dr. Joh. Wagenaar in zijn orgelwerken, Sam Dresden in een beschou wing, getiteld: „Bach een baken in den tijd" en een Gounod hem eens noemde „Notre Saint Père le Bach", kan het niet anders, of menigeen zal nader met dezen groot-meester der muziek willen kennis maken. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij l Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Tengevolge van den storm der laatste dagen is 'n groot gedeelte van den werings muur van de haven te Scheveningen ver zakt. Met man en macht is aan het her stellen begonnen. Opening van het labo ratorium voor electrowarmte in de industrie te Amsterdam. Een moffeloven, droogkast en een hardingsoven in bedrijf. De „Randfontein" in een der Amsterdamsche dokken. Op de foto is duidelijk zichtbaar dat de onderverbinding tusschen schip en roer verbroken is. Jaarlijksche telling van de Chineezen te Rotterdam. Instal latie van den burgemeester van Zegveld en Kamerik (Z.-H.). Minister Colijn en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland op de R.A.I. te Amsterdam. De beroem de neger-saxophonist van Jack Hylton's band luistert naar een gramofoonplaat, die zoo juist van hem is opgenomen. De stu dentenvereniging „Unitas Studiosorum Luduno Batava" te Leiden viert haar eer ste lustrum. MIDDELBURG Beëediging als kantonrechter plaatsvervanger. Ter burgerltjke zitting van de rechtbank te Middelburg werd de heer mr, P. Diele- man, advocaat en procureur te Middelburg, beëedigd als kantonrechter-plaatsvervanger aldaar. De kerarisverpachting. Bij de verpachting van staanplaatsen voor de kermis te Middelburg in dit jaar, was het bedrag der inschrijvingen belangrijk minder dan vorige jaren. In vergelijking met 1934 alleen 1000. Eervol ontslag bij den P.T.T. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst, H. J. Beenhakker, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middel burg, is wegens huwelijk eervol ontslag ver leend. Chr. Landarbeidersbond. Onder voorzitterschap van den heer P. Vrelte te Souburg werd gisteravond in het Militair Tehuis te Middelburg de jaarverga dering gehouden van het district Walcheren van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de maatschappelijke zorgen en moeilijk heden, waarmee we te worstelen hebben. Alierwege valt groote werkloosheid en toe nemende armoede te constateeren. Wij Christelijke arbeiders, moeten meewerken aan den opbouw van het maatschappelijk leven naar Christelijk beginsel. De secretaris, de heer A. Francke te Grjjpskerke, gaf een overzicht over de ver richte werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het district omvat 18 afdeelingen met 485 leden. De penningmeester, de heer J. Joosse, meldde een batig saldo van 80. Hierna leidde de heer J. Volmer te Mid delburg in het onderwerp „Vroeger en nu, cf de vrucht der organisatie". Spr. schetste de toestanden, zooals die vroeger voor de arbeiders waren. Tal van misstanden heerschten. De arbeider was rechteloos. Daarin is nu groote verandering geko men. De arbeiders zijn ontwaakt en zoch ten kracht in hun organisatie. Ook de over heid hielp mee door de sociale wetgeving. De Chr. vakorganisatie is niet alleen ten zegen geweest voor de arbeiders, maar voor het geheele volksleven. Spreker wekte op tot trouw meeleven in de organisatie. Nadat eenige bespreking hierop gevolgd was, volgde sluiting. OOST- EN WEST-SOUBURG Teraardebestelling H. J. Adriaanse. Dinsdagmiddag is alhier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffe lijk omhulsel van den oud-gemeente-veid- wachter H. J. Adriaanse. Op de begraafplaats waren o.a. tegen woordig de beide wethouders en de gemeen te-secretaris. Aan de geopende groeve hebben het woord gevoerd de heeren Cijsouw, loco-bur gemeester en ds. C. B. Bavinck. De heer Cijsouw heeft de verdiensten van den overledene geschetst. Gedenk tr eken Koningin-Moeder. Gisteravond zijn op de secretarie alhier bijeen gekomen de burgemeester van Rit them, de doctoren Plugge, Bloos en Huijs- man en afgevaardigden van verschillende vereenigingen, werkzaam op sociaal gebied, om te komen tot het samenstellen van een comité, dat zich zal belasten met de inza meling van gelden voor het Koningin-Moe der-Herdenkingsfonds. De predikanten van Souburg en Ritthem hadden bericht van verhindering gezonden. Bij afwezigheid van den burgemeester van Souburg is de vergadering voorgezeten door den voorzitter van het Groene Kruis, den heer C. E. Plugge. Besloten is de inzameling te Souburg en Ritthem te doen houden met lijsten en bus sen, waarvoor een aantal dames zullen worden aangezocht. De aanwezigen hebben de lijsten tijdens de vergadering geteekend tot een bedrag van 40. In het comité hebben zitting Jhr. H. A. van Doorn, cere-voorzitter de heer C. E. Plugge, voorzitter ds. L. C. Spijkerboer, ds. C. B. Bavmck, ds. G. de Ru, dr. J. C. Huijsman, dr. J. S. Bloos, en verder de heeren P. W. ter Haar, burgemeester van Ritthem, M. C. van de Putte (t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten"), A. C. Kraa- mer Werkliedenvereeniging „De Vooruit gang"), F. Leenhouts, secretaris-penning meester (Vereeniging „Zonnestraal") en J. de Bruijn (Kinder-Herstellings- en Vacan- tie Kolonies). Uit het VolkVoor het Volk. Op Woensdag 13 Februari a.s. zal het éen-jarig bestaan der vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" alhier eenigszlns feestelijk herdacht worden in een algemee ne ledenvergadering. Deze zal o.m. opge luisterd worden door strijkmuziek van de kapel der K.N.N., kapelmeester de heer Ferree, terwrjl de heer Wim Abeleven een voordracht met lichtbeelden zal houden. KOUDEKERKE Een beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank teMiddelburg werd gisteren de heer J. L. Dregmans, voorheen te Ter Neuzen, thans burgemeester te Koudekerke, beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand al daar. HOOFDPLAAT Een muziek-concours. In de Zondag te Oostburg gehouden alge meene vergadering van den Bond van Mu- ziekvereenigingen werd het te Hoofdplaat te houden concours vastgesteld op 19 Mei a.s. Het verzoek om den Bond uit te brei den tot een algemeen Zeeuwsch-Vlaam- schen Bond werd met algemeene stemmen afgewezen. Wel werd evenals vorig jaar toegestaan, dat Oost-Zeeuwsch-Vlaamsche korpsen aan het concours konden deelne men, evenals het Belgische korps te Water vliet, dat dit met allen aandrang had ver zocht. IJZENDIJKE Ingekomen en vertrokken personen. .Ingekomen: W. H. Swartelé van SchoondijkeG. Pauwels van Vriesolin (B.) L. J. Rottier van Watervliet. Vertrokken: J. Mercf naar Wa tervliet B. V. van Vooren naar Water land-Oudeman G. R. van Pamelen naar Oostburg G. Kerckhove naar Schoondijke; M. den Hollander naar Sluis L. Dijke naar Zuidzande G. van Espen naar Oostburg C. L. Cammaert naar Sas van GentP. J. Engels naar Biervliet M. Boerman-Deseijn naar HoofdplaatM. J. Dees en gezin naar Schoondijke. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Glattesee", dat gistermorgen nabij de Westelijke bavenpier der nieuwe haven te Terneuzen omhoogge varen is, is in den loop van den middag door de sleepbooten „Goliath", „Directeur Bulcke" en „Charles", vlot getrokken. Door dat de balasttanken leeggepompt zijn, is de deklast hout verschoven, waardoor het schip veel slagzij heeft. De „Glattesee", die op weg was van Dantzig naar Gent, heeft in de haven te Terneuzen vastgemaakt, in afwachting van een nader in te stellen on derzoek naar de eventueele schade en om den deklast opnieuw te stuwen. AXEL Een ernstig verkeersongeluk. Gisterenmiddag is in de Nieuwstraat te Axel een ernstig ongeluk gebeurd, meldt „de Tel." Het ongeveer 7-jarig zoontje van den handelaar Verstraten wilde de straat oversteken, juist op het moment, dat dr. Bom met zijn auto kwam aanraden. Deze remde uit alle macht, doch kon een aan rijding niet veer voorkomen, zoodat het •ventje gegrepen en tegen de straat geslin- jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f0.75 per flacon. gerd werd. Onmiddellijk werd het jongetje bij den dokter, die vlakbij woont, binnenge dragen, waar de eerste hulp werd verleend. Het bleek, dat het kind een ernstige been breuk en zware hoofdwonden had opgeloo- pen. In hoogst zorgwekkenden toestand is het knaapje naar het ziekenhuis vervoerd. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat. ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar- inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Middelburg 16.34 Ter Neuzen 3.80 Sas van Gent 214.53. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 Januari tot en met 2 Februari kwamen in onze provincie voor 4 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Goes, 1 te Stoppeldijk en 1 te Wemeldinge. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee 3e klasse bij de Kon. Marine reserve, C. J. W. Surber, 18 Februari 1935 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. LUCHTVAART De ramp van de „Uiver". Naar „het Vad." verneemt, is dr. ir. H. J. van der Maas in zijn rapport tot drie conclusies gexomen. Ten eerste sluit hij blikseminslag als oor zaak van de ramp uit. Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleu gels) niet waarschijnlijk is. Ten derde concludeert hij, dat de oorzaak van het ongeluk toegeschreven moet wor den aan slechte vliegeigenschappen van het toestel, die in de luchtgolvingen rondom de onweersbui bij Rutbah Wells noodlottig zijn geworden. Naar aanleiding van deze conclusie her innert de „N.R.Ct." eraan, dat de rijksstu- diedienst voor de luchtvaart voor de Dou- glas-Uiver een voorloopig bewijs van lucht- vaardigheid afgegeven had, omdat het toe stel bij het onderzoek van dr. ir. van der Maas niet geheel bleek te voldoen aan de eischen, die men te onzent stelt. Hiermede stond de reis van dr. Wolff en de heer Van der Heyaen naar Santa Monico in Califor- nië in verband. Het blad zegt verder, dat de conclusie van dr. Van der Maas. naar het zich laat a<inzien, verti aging zal brengen in de af wikkeling der bestelling van 14 Douglas- toestellen. DE OVERDRACHT VAN HET SAARGEBIED. Aan het slot van de sedert 24 Januari 1935 tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en de Fransche regeering en de regeeringscommissie van het Saargebied gevoerde onderhandelingen is gisteren een officieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt „Het resultaat der onderhandelingen is in een door de Duitsche en Fransche delega tie in overeenstemming met de delegatie van de regeeringscommissie van het Saar gebied aan baron Aloisi als voorzitter van de commissie van drie gerichten brief sa mengevat. Aan deze mededeeling zijn in ruim 20 bijlagen de in Bazel geparafeerde texten der verschillende overeenkomsten en verklaringen toegevoegd. De brief en de bij lagen moeten de commissie van drie dienen tot basis van de bepalingen, die zij zal moe ten opstellen voor de wederaansluiting van het Saargebied bq Duitschland en voor de uitvoering van de op grond van vroegere bts.'uiten door de betrokken regeeringen op zich genomen verplichtingen. De onderhandelingen hebben plaats ge vonden in tegenwoordigheid van een verte genwoordiger van de financieele commissie van den Volkenbond,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1