500 MAANDAG 4 FEBRUARI No. 39 73e Jaargang 1933 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIËUWS HEESCHE KEEL ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. /3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent lilianfin F. Ill IE I1IS1 Ir.. Wiltlnal il-tl. Ilissiip. lalil. 11. Pushkin») 11111 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels /l.— alles bij vooruitbetaling De abonné's jn 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij-levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een Zeeuwsch gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. De Vereeniging „Uit het Volk-Voor Het Volk" te Middelburg heeft het initiatief ge nomen tot het oprichten van een Zeeuwsch gedenkteeken voor wijlen H. M. de Konin gin-Moeder. Allereerst zal begonnen worden met de vorming van een eere-comité. Van den Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, mocht het bestuur de toe zegging ontvangen, dat hij bereid is als eere-voorzitter te fungeeren. Tot verschil lende burgemeesters in de provincie (ieder als vertegenwoordiger van een bepaalde streek) is het verzoek gericht in het eere comité zitting te willen nemen. Na de installatie van dit comité zullen verdere plannen uitgewerkt worden. V. Z. C. 1925—1935. Britannia. Dezer dagen was het tien jaar geleden, dat, op initiatief van de heeren dr. Jens, de Jong, van der Eijk, Bresser en Prins, als mede van de dames Louwereins en van Bel, de V. Z. C. werd opgericht. De leden meen den het afsluiten van dit eerste decennium hunner hoogst nuttige, vreugd, kracht en gezondheid brengende vereeniging niet on opgemerkt voorbij te moeten laten gaan en dies besloten zij onder voorzitterschap van den heer Van de Griek een commissie te vormen, welke zich ten doel stelde, buiten bezwaar der vereenigingskas, het 10-jarig bestaan der V. Z. C. op feestelijke wijze te vieren. Deze commissie ondervond van zeer velen de grootst mogelijke medewerking en zoo kon Zaterdag in Britannia een zeer druk bezochte feestavond gegeven worden, welke aanving met een receptie in de hall, waarbij bleek, dat de V. Z. C. zich in veler sympathie verheugen mag. Afgevaardigden van verschillende vereenigingen kwamen het bestuur der jubileerende V. Z. C. hier complimenteeren de beschermheer, burge meester van Woelderen, die verhinderd was, zond, evenals vele anderen, een schriftelij ken gelukwensch, de eere-voorzitter, dr. Jens te Amsterdam, een telegram de C. K. W. O., de V. C. V., de roeivereeniging „Luctor et Emergo", de V. T. V., de Mid- delburgsche zwemvereeniging „Luctor et Emergo" en het personeel der V. Z. C. ver tolkten hun gevoelens met bloemen, terwijl de voorzitter der V. R. B., dr. Staverman, een fraaien voorzittershamer met inscriptie overhandigde. Daarna werd in de prettig versierde kur- zaal het feest voortgezet', dat werd ingeleid met een kort welkomstwoord, inzonderheid tot de afgevaardigden van zusterverenigin gen, van den huidigen voorzitter, den heer Van der Jagt, die vervolgens een historisch overzicht gaf van de oprichting der V. Z. C. het tot stand komen van de zwemin richting aan het Kanaal en de uitbreiding der zwemschool benevens den daarbij aller wegen ondervonden steun zoowel van ge meente als Rijk het instellen van den len Scheldebeker-zwemwedstrijd zoomede van den Walcherschen Kanaalbeker-zwemwed strijd (de eerste op verzoek van den be schermheer) den toenemenden bloei, blij kende uit het feit, dat meer dan 1000 Vlis- singers van beiderlei kunne het zwemmen hebben geleerd en talrijke lauweren (ver over de 100 medailles, bekers, kransen en takken) in diverse wedstrijden werden be haald de bestuurs- en personeelsmutaties, waaruit bleek dat mevr. van Bel en de hee ren Prins en de Jong mèt de vereeniging jubileerden (de oprichtster mevr. Louwe reins was uit Ostende speciaal overgeko men om de herdenking van het tweede lustrum bjj te wonen), om te besluiten met den wensch, dat deze bestuursleden nog lang voor de vereeniging behouden mogen blijven en de V. Z. C. voort moge gaan de zwemsport in Vlissingen tot steeds grootere hoogte op te voeren, opdat de leuze „Iede re Vlissmger(sche) zwemraer(ster)" eer lang verwezenlijkt moge worden. Toen het applaus, waarmede de toespraak van den voorzitter werd onderstreept, geluwd was, lanceerde een der jongste leden een bijzon der toepasselijk jubileumlied „Hulde aan de Vlissingsche Zwemclub" op de populaire wtl3 „Wij gaan naar Rome'", dat geweldig insloeg en de aanwezigen er dan ook spoe dig toe bracht om het refrein „Dus Vlis- sing's Zwemclub ze mag- er wezen uit volle borst mede te zingen. Ket daverend succes is vervolgens door een tiental dames en heeren van de jongere generatie de door Ad. Pool naar het Ame- rikaansch bewerkte klucht in drie bedrij ven „Ketty jokt nooit" voor het voetlicht gebracht. Het ensemble, dat nog slechts korten tijd bestaat, bleek zijn rollen heel goed te hebben ingestudeerd, waardoor bet mogelijk was, dat door deze tooneelisten deze vroolijke geschiedenis op allerprettig ste wijze vertolkt werd. De lachsalvo's en de klaterende bijvalsbetuigingen gaven c'an ook de welverdiende maat van ontvangst aan. Een geanimeerd bal met attracties en muziek van „The Footlight Orpheans" be sloot den over de geheele linie geslaagden feestavond. Thalia- Stopsel. Concertgebouw. „Stopsel" van Arnold en Bach, waarme de deze vereeniging, welke zich blijkens haar naam aan de muze van liet blijspel wijdt, Zaterdagavond voor een geheel be zette zaal zeer gelukkig debuteerde, is een rijk geworden likdoomoliefabrikant, die op een zakenreis naar Italië in de oude dogen- stad Venetië kronkelende wegen bewan delt, verstrikt raakt in de netten van een bekoorlijke verleidster, die zijn portefeuille aanmerkelijk lichter maakt, en bij ontijdige terugkeer in zijn huis in een uiterst moei lijk parket gewikkeld wordt, vermits de ge tuigen van zijn galant avontuur stuk voor stuk zijn slot bevolken, daar zijn vrouw Adèle zich als hoogste ideaal voorstelt een adellijk huwelijk voor haar eenige doch ter Erica. Zoo'n klucht-verwikkeling met al haar toeval en verrassingen laat zich niet in enkele woorden navertellen genoeg zij het te vermelden, dat het hennepen ven sterke, waarin Stopsel zijn echtelijk hoofd gestoken heeft, ten slotte voor hem toch nog een strop wordt. Bij het publiek gingen de boutades en de pijnbank-marteling van de hoofdfiguur er natuurlek opperbest in, en het zwakke ge slacht amuseerde zich even kostelijk als de seksegenooten van het slachtoffer Otto Pi- per, alias Stopsel, die zijn zware rol voor treffelijk vertolkt heeft en terecht een ap plaus bij open doek kreeg voor de ironische tirade tegen de barones en de beide graven. Naast Stopsel moet onmiddellijk Ossy Lem- ke genoemd worden om haar geraffineerd sirenen-spel, zoomede barones von Winkels- bühl, die haar aangetrouwd adellijk deco rum met onverwoestbare hardnekkigheid tot het laatste toe wist te bewaren. Erica was het lieve, scherpzinnige meisje, in wier web Alfons Vallé (graaf Toscani) zich, trots zijn aanvankelijke terughoudendheid, gaarne vangen liet. In Adèle vonden we een rake vrouwelijke parvenu, in graaf Pasetti het afgeleefde bonvivant type, dat betere dagen gekend heeft. Voorts werden de blij moedige fabrikant Max Haberland en diens bedeesden neef Peter Stengel zeer goed voorgesteld, muntte de butler Jozef uit door correctheid en droegen de hoteldirecteur, de commissaris van politie Kruse en de boy er het hunne toe bij om de opvoering van dit geestige, vlotte, soms ondeugende stuk te doen slagen. Fraaie décors inzonderheid van het moderne met stalen meubelen ingerichte vertrek in het elegante hotel aan het Lido •-en costumes, alsmede uitstekende typee ring verhoogden de aantrekkelijkheid van deze klucht, welker regie in bekwame hand berustte. Een uitverkocht huis amuseerde zich kostelijk en toonde dit door luid gelach en daverend applaus zoo vaak daarvoor ge legenheid was. Een gezellig ramenzijn onder leiding van den heer Charles Haaze met muziek van den Jesayes-band hield velen in prettige sfeer tot in de kleine uurtjes onder het ge not van een dansje bijeen. Rfókstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1934. B ij s c h r ij v e n s Nr. 354 Beursgebouw, café-restaurant, expl. A. v. d. Brand. Nr. 535 Garage Veenendaal, Kouden hoek 22. Nr. 475 Gunning, Ir. M. F., Badhuis straat 121. Nr. 349 Oliebunkerstation Vlismar, Bui tenhaven. Doorhalen? Nr. 495 Dert, L. F., bad- en strandart., Boul. Bankert 105. Nr. 216 Raalte, H. J. M. v., Boul. Ban kert 50, Het oliebunkerstation. Het Engelsche motorschip „Ary Lensen" is gisteren hier op de haven gekomen om olie tebunkeren. Dit is het eerste schip dat hier van het oliebunkerstation heeft ge bruik gemaakt. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 28 Januari tot 2 Februari werden in het badhuis 336 baden genomen en wel 235 door heeren, 70 door dames en 31 door kinderen. Verkeersongevallen. Een motorrijder, die op den hoek Wal straatRioolstraat plotseling moest rem men, om een aanrijding te voorkomen met een vrachtauto welke plotseling van rich ting veranderde, slipte daardoor met zijn motorrijwiel en kwam onder zijn motor terecht. Op den hoek BadhuisstraatVerlengde Glacisstraat werd een personenauto aange reden door de electrische tram, die in de richting van het Bet je Wolff plein reed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De voertuigen bekwamen allen schade. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld of hier verkeersovertredingen heb ben plaats gehad. Branden. Door de politie werden gebluscht een schoorsteenbrand in een perceel aan de Noordstraat en een begin van brand in een perceel aan de Emmastraat. In het laatste geval was in een keuken op den zolder een vlam in een pan met vet geslagen, waardoor het dakbeschot reeds was gaan branden. Inbraken. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft lo. tot lokalen van de openbare school aan de Arsenaalstraat 2o. in een pakhuis aan de Rioolstraat30." in een pak huis aan het Samaritaanslop en 4o. in het abattoir. Omtrent hetgeen vermist wordt konden wij nog geen inlichtingen bekon en. Door de politie wordt daarnaar een onderzoek ingesteld. Nog werd bij de politie aangifte gedaan dat een kruideniersbediende uit zijn wagen, die hij eenigen tijd onbeheerd had laten staan, een doos vermiste, inhoudende pak jes toffee's. Drie steden turmvedstryd GoesMiddelburgVlissingen. Bovengenoemde wedstrijd welke op 26 Januari jL te Middelburg werd gehouden en welke voor 1935 door Vlissingen (L.O. en V.T.V.) gewonnen werd met 783 punten, heeft den wisselbeker daarvoor naar onze gemeente doen verhuizen en is vanaf heden te bezichtigen in de etalage van de firma Jansens en Zoon, Coosje Buskenstraat 66. MIDDELBURG Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland. In de bovenzaal van „de Eendracht" te Middelburg is de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland, waar be halve de vertegenwoordigers van 46 afdee- lingen en van verschillende corporaties ook eenige donateurs aanwezig waren, totaal ruim 100 personen. De voorzitter, mr. P. Dieleman, wees er in zijn openingswoord op, dat de algemeene toestand der vereeniging gunstig is te. noe men, enkele uitzonderingen niet geteld, is er een goed medeleven met het bestuur, en een vertrouwen in zijn beleid. De opkomst op de keuringen was goed, te Zierikzee en Aagtekerke o.a. schitterend. De aangevoer de dieren, vooral van de jongere generatie, gaan zichtbaar vooruit. Opbrengsten van ruim 1100 en 1400 L. per jaar werden door controle vastgelegd. De tentoonstelling te Kruiningen was een succes en de bokken- stapel verkeert in een goede conditie. Het resultaat van een 26-tal propaganda-verga- deringen is een ledenwinst van ruim 500 en 11 nieuwe afdeelingen. Dit jaar worden 2700 leden verwacht. Hoewel nog weinig handel, is er een toenemende vraag naar goede melkgeiten. Voornamelijk naar stam boek- en volbloed-dieren. Voor melkgeiten is 20 tot 35 betaald en voor volbloed lammeren van 10 tot 17.50. Als alle aan vragen en aanbiedingen het verkoop-bureau bereikten, kon dit in aller belang zijn. Ver meerdering van geiten in Zeeland is nog wenschelijk. De werkloosheid biedt tijd voor goed verzorgen, en aan slooten en we gen is genoeg eten, dat anders waardeloos is en wel voor 2000 geiten voedsel geeft. De gezondheidstoestand der dieren op het fokstation was best, de jonge veestapel is zeer goed, de opbrengst van het bouwland was best en het terrein maakt een besten indruk voor den bezoeker. Niet alleen in Zeeland, maar ook in het veel besproken Saargebied is de geitenhou- derij van groot belang. Wij vernamen daar dat het verbruik van melk iskoemelk 80.000.000 en geitenmelk 30.000.000 liter. Er is daar een tip top in orde georganiseerde geitenfokkerij. Spr. verheugt zich, dat de Prov. Staten de vereeniging zoo krachtig steunden en wees er op, dat de vereeniging met de Z. L. M. de twee grootste organisaties in Zeeland vormt. En is voornamelijk door aankoop van het fokstation de financieele last mo menteel wat zwaar, mogelijk zal men van hoogerhand nog wel een tikje helpen. Dit staat vast, de financieele toestand berust op gezonde basis. En dat geeft met aller medewerking gezonde hoop voor de toe komst. Spr. wenschte den bokkouder E. Paauwe van Biezelinge geluk met zijn zil veren jubileum als zoodanig en verklaarde de vergadering voor geopend. Vervolgens kwamen de jaarverslagen van den secretaris, den heer J. Versluijs Sz., aan de orde. Aan dat van de vereeniging zelve ontleenen wij nog, dat het aantal gei ten, van hen, die bij de vereeniging zijn aan gesloten is 3910, een mogelijke vermeerde ring van 1000 zal wel niet veel mis geschat zijn. Het aantal gedekte geiten van niet- Ieden was 48, tegen 22 in 1933. De secreta ris beklaagt zich over het niet inzenden van de verslagen van alle afdeelingen, waardoor het jaarverslag niet juist kan worden gesteld en waarop de inspecteur van den landbouw volkomen juist wijst. Bij de afdeelingen waren gestald 48 groote en 5 kleine dekbokken, 8 groote en 9 kleine bléven in reserve. De vereeniging bezit nu 70 dekbokken tegen verleden jaar 62. Zij moet gezien de nieuwe regeling er nog 17 stallen. Nu kan intusschen reeds in alle be hoeften worden voorzien, de kwaliteit der bokken is goed, al is daarbij niet vastge steld, dat gebreken geheel uitgesloten zijn. De verzorging heeft in bijna alle vereeni gingen reden tot tevredenheid, en kan de volle 100 procent benaderen als nog eenige bokhouders de wenken van den secretaris opvolgen. Op 45 plaatsen hielden de heer Sietema, de secretaris of beide samen keu ringen, waarbij 981 dieren, w.o. 245 lamme ren zijn aangevoerd. Ingeschreven in het Provinciaal Jongvee register zijn 93 lam meren. In het Provinciaal stamboek 21 melkgeiten, terwijl er 295 voor de fokkerij zijn aanbevolen. De aanvoer was op som mige plaatsen schitterend. Op een heel en kele slecht. Beste dieren kwamen onder de aangevoerde voor. Ook de secretaris wijst op het succes van de tentoonstelling te Kruiningen, met- een bezoek, dat de stoutste verwachtingen over trof en waar o.a. een dier was, dat ver bo ven de 1400 L. melk per jaar kwam. Aan propaganda en lezingen is dit jaar drukker gewerkt dan vorige jaren. Daarbij was de algemeene indruk, dat het werk der P. V. in de provincie gewaardeerd wordt. Op 11 plaatsen is met succes gepoogd een afdeeling op te richten en op 10 plaatsen met gunstig gevolg gepleit voor uitbreiding der vereeniging. Uit de rekening blijkt vol gens den secretaris, dat de hoogst moge lijke zuinigheid, vooral in de eerst komende jaren, eiseh is. Spr. bracht ten slotte dank aan allen, die hem steunden in zijn werk, vooral aan den voorzitter en aan den heer Sietema. Dit verslag werd met dank aan den se cretaris goedgekeurd, evenals dat betreffen de het fokstation, waaraan wij nog ontlee nen, dat de draineering van het bouwland een groote verbetering is. De gezondheid der dieren was uitstekend, er bleek, dat een geit niet 800 tot 900 liters melk per jaar, winst afleveren kan bij verkoop van de melk tegen straatprijs. Als doorgangshuis kwamen 49 dieren in en gingen er 37 uit, minderwaardige dieren werden opgeruimd en van ondervoede die ren was slechts éénmaal sprake. Aan de orde waren de rekeningen en wel die van de vereeniging met voorloopig bij 3405.38 aan ontvang en 3460.46 aan uit gaaf, een kwaad slot van 55.08 en voor het fokstation resp. 2302.12, 2946.51 en 644.39. Volgens het rapport van het \)oekhoud- bureau der Z. L. M. zijn alle boekingen vergeleken en accoord bevonden, maar moet het nadeelig saldo nog verhoogd worden met de kosten der vergadering en ligt het in de bedoeling later een definitief en eenigszins gedetailleerd rapport aan het bestuur te doen toekomen, dat gemachtigd werd alsdan den secretaris-penningmeester décharge te verleenen. Hierna werden de begrootingen van de Provinciale vereeniging met 3770 als eind cijfer en een geraamd tekort van 265 en van het fokstation met resp. 3285 en 535, vastgesteld. Het voorstel van het bestuur om in het huishoudelijk reglement te bepalen, dat nieuwe leden 25 cent entree moeten beta len, werd met algemeene stemmen aange nomen. De prijs der aan te koopen bokjes, werd vastgesteld voor het eerste van eeji gecoa- Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED troleerde moeder 4, voor het tweede 2.50 en van niet-gecontroleerde moeders resp. 2.50 en 1.50. De secretaris bracht daarna het verslag van de 45 keuringen uit en riep hrj aan het slot daarvan ook voor 1935 de volle mede werking van de leden voor het welslagen der keuringen in. De heer S. Gideonse bracht het verslag uit van de Commissiè van toezicht op het fokstation, waaruit blijkt, dat zij steeds al les in de beste orde heeft bevonden, en dat zij overtuigd is, dat zij, die met het werk en de leiding belast zijn, hiervan de volle verantwoordelijkheid beseffen. Inplaats van den heer Gideonse, benoemde de vergade ring tot lid der commissie den heer C. Cla- risse te Biggekerke. Hierna hield de voorzitter een inleiding over de propaganda in de afdeelingen. Deze propaganda moet gevoerd worden door het hoofdbestuur, door de afdeelings- besturen en door de leden, wat spreker na der uitvoerig toelichtte. Archief en oudheidskamer, In het thans in druk verschenen verslag betreffende het archief én de stedelijke oudheidskamer over 1933 deelt de archi varis mede, dat hij de beschrijving van net archief der griffie over de' periode 1581 1795 voltooide evenals liet archief van het college van de kiezers. Thans zou het twee de gedeelte, de periode 17951851, onder handen moeten worden genomen, ware het niet dat' het wenschelijker voorkomt eerst zich met de overeenkomstige periode van het archief der tresoriers bezig te houden. O.a. omdat het mogelijk is, dat onder de losse stukken archivalia worden aangetrof fen, die bij de griffie zullen blijken te moe ten worden ingedeeld. Waar onder de nui- dige omstandigheden van doen drukken van den inventaris voorshands geen sprake zal kunnen zijn, zal de bewerking van het tre- sorie-archief de volgende jaren de hoofd schotel van de werkzaamheden van den ar chivaris vormen. In aansluiting- aan den ar beid der vorige jaren werden indices ver vaardigd op de Waalsche trouwboeken, be werkt werd de periode 16641711, die op fiches werd gebracht, welke nog moeten worden gealfabetiseerd. Als voorname aanwinsten voor het ar chief worden g'enoemd stukken betreffende het schutterijmuziekkorps 18291895, net archief van de afdeeling Middelburg van Chr. Volksbond. De oudheidskamer had geen aanwinsten. De catalogus werd gecontroleerd en bijge werkt. Het aantal der betalende bezoekers bedroeg 3452, tegen 3463 in 1932 en 5301 in 1931. Het noogst aantal bezoekers op één dag bedroeg 327 tegen 335 in 1932. KOUDEKERKE Ouderavond met de leerlingen der openbare school. Vrijdagavond 7 uur opende de heer H. A. Mosselman de bijeenkomst, zeer verheugd over de groote belangstelling en de aanwe zigheid van. het dagelijksch bestuur der ge meente. Spreker besprak het kinderzang spel „Deomelaar", waarin in 3 bedrijven in 't Kabouterland, in 't Elfenrijk, bij den Heremiet, alle kinderen optraden. Nog 10 andere nummers kwamen op bet program voor, waardoor aan allen de gelegenheid is geboden van hun willen en kunnen te doen blijken. Spreker hoopte, dat alle aanwezi gen een aangenamen avond mochten heb ben. Hierna kreeg mej. Van Kesselen de leidingen bijgestaan door haar zuster voor de pianobegeleiding werd het Welkomstlied ingezet. Alle nummers oogstten luiden bij val en getuigden van ernstige studie. Op verzoek werd na afloop nog gezongen „Ja rig Jetje", en „IJs met slagroom". Na afloop van het zangspel werd dooi' den heer Geldof namens de ouders aan den heer Mosselman en mej. Van Kesselen een foto aangeboden van de kinderen in hun prachtige costuumpjes en aan de pianiste een bloemenhulde, waarvoor zij vriendelijk dankten. Aan het slot sprak het hoofd der school zijn dank uit aan de kinderen en wees nij op het voorrecht dat zij nu reeds genieten een dag in hun leven te hebben, wat hun toekomst ook moge worden, die zij nooit meer vergeten en wat wij ouderen nooit hebben gekend en dankte allen die zoo krachtig hebben bijgedragen dezen avond te doen slagen, Burgemeester ï>regmans geelde mede.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1