500 300 150 100 25 ZATERDAG 2 FEBRUARI EERSTE BLAD 73e Jaargang: 1935 Uitgave: firma F. VAN BE VELBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS De gevolgen van een goudregen. „Een vliegtuig!" „Een vliegtuig!' BOEKHANDEL D'HUIJ No. 28 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. gulden bij dood door een ongeluk. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maat plaatsing van 1 5 regels '1.— alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van eqn duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NO „DE NEDERLANDSCHE PAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Een voordrachtavond. Het bestuur van het departement Vlis singen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verzoekt ons opname van het volgende Het is ons met veel moeite gelukt voor den Nutsavond van Dinsdag 5 Februari a.s. Marguerite Couperus, de goed gerenom- meerden voordrachtkunstenares te engagee- ren. Hoewel het eigenlijk overbodig is deze dame hier, waar ze reeds enkele malen is opgetreden, aan te bevelen, wagen we het eenige der vele recensies te geven. De correspondent der N. R. C. schrijft uit Parijs Uit de keuze van liederen blijkt de fijne smaak van deze landgenoote. Het publiek toonde den rijkdom aan schakeerin gen van" devoten ernst tot .schalksche gui tigheid in voordracht en plastiek op hoogen prijs te stellen. Een andere rijkdom, die van passende gewaden droeg tot het succes bij In een andere recensie lezen we de op merking „Welk een schat van liederen be zit ons volk was de uitroep van de velen, die, opgetogen over het genotene huiswaarts gingen Over haar optreden op den Stamdag te Brussel lezen we Maar ook uit het Noorden kwam gloed mee Mevr. Coupe rus beeldhouwde met haar zang, gebaar het groot verleden van den Nederlandschen stam In de Nederlander troffen we 't volgende aan De zangeres slaagde er in de toehoor ders onder den indruk te brengen van het mooie, dat het Nederlandsche lied door alle eeuwen heen gehad heeft. De zangeres wist de mooie middeleeuwsche geestelijke liede ren tot een juweeltje van zang- en voor drachtskunst te maken De Hollandsche Revue schrift over haar:. Het is de groote verdienste van Mevr. Couperus van ons Nederlandsche lied doot alle tijden een diepgaande studie gemaakt te hebben Voor bijzonderheden over dezen interes santen avond verwijzen we naar achter staande advertentie. Anti-revolutionnaïre kiesvereenïging. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond een vergadering in het Militair Te- huns. De voorzitter, de heer P. G. Laernoes, drukte er zijn spijt over uit dat de heer J. J. C, van Dijk hier niet aanwezig kon zijn, genoemde heer zal echter op 15 Februari voor de kiesvereeniging optreden. Gezien de verschillende politieke stroo mingen is het moeilijk, nu reeds een profetie omtrent den uitslag der verkiezingen te doen. Medegedeeld werd dat a.s. Donderdag 7 Februari in het Schuttershof te Middel burg een openbare vergadering zal worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer J. Schouten van Rotterdam. Bij de gehouden candidaatstelling voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten wer den gekozen de heeren P. G. Laernoes, A. van Mazijk te Sluis, H. C. V. Sorel, Ph. J. Woltering, J. Marijs, J. Baarschers, A. Jan- se te Biggekerke, A. J. Huijsman te Me- liskerke, C. Polderman te Biggekerke, F. de Rijke te Koudekerke. Ds. M. Vreugdenhil van Meliskerke sprak hierna over „De bezwaren tegen de Chr. Dem. Unie". De heer G. van de Putte sloot de hijeen- komst met dankgebed. Alhambra-Theater. Clara Bow in „De ontembare vrouw" De parachutespringer In de eerstgenoemde, spannende avontu renfilm treden de gewezen marine-vliegers Bill en Tovilles op, die geruimen tijd werk loos zij.a geweest. Zij wonen samen en be zitten met hun beiden slechts één pak, zoa dat ze alleen maar om de beurt kunnen uit gaan. Bill vindt een meisje en een baantje, eerst als parachuut-springer en vervolgens als chauffeur. Dit laatste by een rijke en bekoorlijke jongedame-alleen, die, nogal verliefd van aanleg, hem het vuur, wan neer hij dat des avonds in haar open haard moet aanmaken, na aan de beenen legt. Daardoor komt hij in conflict met een ze keren heer Weber, welke bij die gelegenheid Bill's moed leert bewonderen, hem derhalve in dienst neemt en zich vervolgens als een bendehoofd, handelaar in drank en narco tica ontpopt. Dat nu verder de halsbrekende avonturen, Op een akker bij het dorpje Oisement zijn een aantal gouden baren uit een vlieg tuig neergevallen. (Persbericht) te veel om hier na te vertellen, iri letterlij ken zin niet van de lucht zijn de meeste spelen zich in smokkelvliegtuigen af be hoeft geen betoog. Te langen leste weet Bill zich van zijn schurkachtigen en com- promitteerenden baas, die het natuurlijk al lang op zijn leven gemunt had, te ontdoen, en vindt hij het meisje terug, dat hij niet had opgehouden te beminnen. Bette Davis is in de vrouwelijke hoofdrol een allersnoezigst verschijninkje, en de jon ge Fairbanks Doug junior bewijst, dat goed filmbloed een erfelijke substantie is, en dat hij als vlieger-parachutist-smok kelaar niet minder uitmunt dan hij als jon ge Tsaar deed. Een speler met groote mo gelijkheden :n zich voor een nabije toe komst Voor Clara Bow vond Eleonor Glynn in dertijd het scnoone. woord „it" uit, dat men sindsdien „3ex appeal" heeft genoemd. Sinsdien zweeg Clara, doch nu is ze weer terug. „Greatèr than ever", zooals de foto's en haar 37 verschillende, vaak schitterende,, toiletten in deze film u toeroepen. Het is steeds Clara, en nog eens Clara en steeds belangwekkend. Haar tegenspelers, onder wie Esthelle Taylor de ex-vrouw van Jack Dempsey zorgen verder voor een goed ensemble. De zeer knappe Thelma Todd wordt ook gaarne gezien. Het scenario overigens is vry zwak, zoo dat de meest dramatische momenten niet steeds pakken. Nu eens rent Clara, als de steeds ontembare vrouw, te paard met een ridderlijken halfbloed achter zich aan, dan weer slaat zij haar man half dood, waarbij blijkt, dat deze reeds gek was, zoodat het geen zonde is. Zij beoefent in New-Orleans 's werelds oudste en eeuwige beroep uit en om haar een kans voor een melodramati sche scène te geven, wordt er ook weer een baby bijgenomen. Het volgende oogenblik heeft zij weer onwaarschijnlijke millioenen van een grootmoeder geërfd, huurt een knappen millionairszoon om haar Donker New-York te laten zien en kan glazen en borden kapot smijten in een nachtrestau rant. Het geheim van haar geboorte brengt de groote wending en moet dit temperament verklaren. De vader van de ontembare Nasa was een Italiaansch opperhoofd. Dit ver klaart haar eigen natuur, de tegenwerking, die zij van velen ondervindt en de liefde voor den halfbloed, die van zijn jeugd af haar aanbidder was en bij wien zij eindelijn rust vindt. In het voorprogram o.m. schitterende staaltjes van lenige danskunst door een typisch ensemble. „Luxori'-theater. Het geheimzinnige sanatorium. De witte demon. In de eerste hoofdfilm speelt Richard Tal- madge, de acrobaat zonderweerga, de hoofdrol, welke hem volop gelegenheid biedt om zich van zijn sterkste zijde te doen kennen, daar staaltjes van moed, behen digheid en durf alsmede knock-partijen niet een geweldige overmacht schering en inslag zijn. Onze Richard is hier de beschermer van een lief meisje (Shirley Grey), dat in een sanatorium, waarin men voorbeschikt is om. te sterven of krankzinnig te worden, wordt opgesloten om haar erfenis afhandig te maken. Een bonte reeks van avonturen beleeft ons tweetal in dit geheimzinnige milieu, dat ons èn door de aankleeding èn door de typeering van enkele hoofdfiguren kippevel bezorgt, zoodat een zucht van ver lichting opgaat als eenmaal het verlossende moment, waarin Richard zijn onversaagd pogen beloond ziet, daar is. In deze span nende, sensationeele, griezelige film ont breekt de vroolijke noot niet, zoodat men bij alle koude rillingen toch nog eens lachen kan. Het tweede hoofdnummer daarentegen is louter gegriezel. En de zaal griezelt danig mede ook, daar de hoofdrol van den moor denaar (Bela Lugosi) met zóó'n verbluf fend meesterschap wordt vertolkt en de overige rollen zóó schitterend worden uitge beeld, dat men zich niet bevrijden kan uit den ban, waarin deze rolprent ons, mede door de mysterieuse onheilspellende en toch romantische omgeving, geklonken houdt. De witte demon wordt ten slotte zelf het slachtoffer van zijn diabolische practijken, doch voor het zoover is, heeft deze super thriller heel wat gilletjes doen slaken en den bezoeker met angst en ontzetting ver vuld trots het feit, dat deze wereld van schijndooden en geesten ongelooflijk is, al moet daar tevens aan toegevoegd worden, dat er tusschen hemel en aarde méér is dan men bevroeden kan. Madge Bellamy is in deze film het bedreigde meisje, dat door Neil (John Harrou) aan het volle leven wordt teruggegeven. Een bijzonder fraai bijprogramma gaat aan deze suggestieve eerste klas sensatie films vooraf journaal, een intellectfilm over San Francisco, een sportfilm met uit- heemsch balspel en hengelen, twee geestige teekenfilms, terwijl in de tweede helft van de speelweek twee nieuwe hoofdnummers loopen, welke men volgens het bekende re cept gratis kan zien. Benoeming aangenomen. De heer J. A. de Klerck te Middelburg heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de openbare Ulo-school alhier, aangenomen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De 95-jarige heer J. van Heezen te Enk huizen, die Donderdag een tochtje per K.L.M. naar Vlissingen maakte. Zijn vertrek van Schiphol. De groote betonnen fun- deeringspalen liggen gereed voor de Vlis- singsche pier. Eenige opnamen van de opening van de R.A.I. te Amsterdam. De deelnemers aan de sterrit naar Monte Carlo keeren in ons land terug. De aankomst op den Heuvel te Tilburg. De brand in, de sigarenfabriek te Culemborg. De aanleg van de wielerbaan te Hilversum. Een Indisch restaurant te Rotterdam laat zijn rijsttafels per steltenlooper thuis bezorgen. Deputaties van vereenigingen nemen af scheid van het stoffelijk overschot van mr. Rambonnet, burgemeester van Velsen, al vorens het te Elburg ter aarde zal worden besteld. Spuitdemonstraties op een proef tuin in Naaldwijk. De „Volksstem". Blijkens achterstaande advertentie geeft de afdeeling tooneel van de gemengde zang- vereeniging „de- Volksstem" een uitvoering van het tooneelspel „Het Zedelijk Bewust zijn", spel van de moraal in vier bedrijven, geschreven door Albert van Waasdijk, den schrijver van „Kleine Menschen". Schrijver van het tooneelstuk laat daarin weer duidelijk uitkomen, hoe het in het werkelijk leven toegaat, en waardoor het zeer aantrekkelijk is gemaakt. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk ge steld, terwijl voor werkloozen een aantal kaarten worden beschikbaar gehouden. Seheepvaartberichten. Het Belgische stoomschip „Kabinda", van Antwerpen naar den Congo, is hedenmor gen boven Bath omhoog gevaren. Sleepboo- ten zijn uit Antwerpen, Ter Neuzen en Vlis singen derwaarts vertrokken. Het schip is met assistentie van drie sleepbooten vlot gekomen en heeft de reis naar zee voortgezet. OOST- EN WEST-SOUBURG Een feestvergaderïng. Donderdagavond vierde de werklieden vereniging „de Vooruitgang" haar 45-jarig bestaan en bad tot dit doel een feestver gaderïng in de concertzaal van café „de Zwaan" belegd, welke druk bezocht was de versierde zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer Verkroost, sprak een openingsrede waarin hij alle aanwezi gen welkom heette, inzonderheid den heer Jacques, die het dagelyksch bestuur onzer gemeente vertegenwoordigde. Van den bur gemeester, jhr. Van Doorn en den secreta ris, den heer Gabriëlse, was bericht ingeko men dat zij verhinderd waren aanwezig te zijn. Wegens ongesteldheid kon ook de heer Van Weele, de geestelijke vader der veree niging, niet aanwezig zijn. Verder waren verschillende felicitaties per brief ontvan gen. De vereeniging telt thans 274 leden. Alle bestuursfuncties worden gratis waar genomen en als liefdewerk beschouwd. Het doel is in geval van ziekte daar waar noo- dig te helpen en daardoor te voorkomen, dat by een armbestuur of andere inrichting om hulp moet worden gevraagd. Door lid van deze vereeniging te zijn, helpt men Wij ruimen een aantal licht beschadigde of vuil geworden boeken voor HALVE PRIJS of NOG LAGER op! BADHUISSTRAAT 15 - TEL. 348 zich zelf. Wat de steun betreft, deze heeft zich aangepast aan de Ziektewet, wat door de tijdsomstandigheden thans noodzakelijk is. In de afgeloopen 45 jaar is uitbetaald aan ziekengeld 37.925 en 1675 aan we- duwensteun. Deze cijfers spreken voor zich zelf en zeggen meer dan woorden en wer pen een helder licht op het schoone.werk der vereeniging. De heer Baljé, voorzitter van het feest comité, heeft met zijn medeleden al het- mogelijke gedaan om dit feest te doen slagen. Van de gelegenheid om de feestvierende vereeniging te complirnenteeren, maakte allereerst de heer Jacques gebruik en deed dit namens Burg. en Weth, den wensch uit sprekende dat deze vereeniging, waar ieder lid van kan zijn, nog steeds in bloei moge toenemen. Van de zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning" werd qnder het overbren gen van gelukwenschen een enveloppe met inhoud ontvangen voor het ziekenfonds. Verder werden fraaie bloemstukken ont vangen. Door den heer Baljé werd namens de feestcommissie den heer Verkroost een fraaie wandelstok met zilveren knop aan geboden, waarvoor deze hartelijk dank zeg de. Een vulpenhouder werd aangeboden aan den heer Van den Broeke als directeur- commissaris en in dank aanvaard. Een programma met afwisselenden zang en voordrachten werd hierna afgewerkt op een wijze, die ongetwijfeld allen zal voldaan hebben, terwijl een tooneelstukje „In naam der Koningin" uitstekend vertolkt werd en luid applaus verwierf. Alles samenvattend, was het een uitstekend geslaagden feest avond. Gevonden voorwerpen. Zakje met inhoud bij wed. Janse, Vliss. straat 34 portemonnaie met inhoud in depot Jamin, Kanaalstraat. OOSTKAPELLE Aangespoeld vrouwenlijk geïdentificeerd. Het op 15 Januari jl. op het strand alhier aangespoelde vrouwenlijk, is gebleken te zijn van een 53-jarige zwakzinnige ver pleegde uit een gesticht te Eeckloo (België). BRESKENS Bezwaarschrift. De stoomtram-maatschappij Breskeas Maldeghem heeft een bezwaarschift bij de Kroon ingediend tegen de verleende auto busconcessie baanvak BreskensSchoon- dijke v.v. der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-maatschappij. In hoogste instantie zal dus worden uit gemaakt of deze autodienst al of niet be stendigd mag blijven. AXEL Een huis ingestort. In het zgn. Oude Juffrouw kwartier te Axel is gistermorgen een perceel, dat on bewoond was, met donderend geraas inge stort, meldt „de Tel." Eenige werklieden waren in dit pand bezig met het verrichten van herstelwerk aan den kelder. Hierbij schijnen de fundamenten te zijn ondergra ven, waardoor de muren aan het wankelen geraakten en ineenstortten. De vijf arbei ders konden zich nog op het nippertje in veiligheid stellen, terwijl ook in de omge ving van het perceel niemand werd gewond. Van een aangrenzende woning, waar een schoenmaker zijn werkplaats had, stortte de muur eveneens gedeeltelijk in, doch ook hierbij gebeurden geen persoonlijke onge lukken. De schoenmaker kwam met den schrik vrij. De Durgemeester en de gemeente-opzich ter hebben terstond ter plaatse een onder zoek ingesteld en maatregelen getroffen om verdere instortingen te voorkomen, waar voor in dit oude stadsgedeelte gevaar be staat. TERNEUZEN Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier langs de nieuwe sluis in totaal opge varen 172 zeeschegen met een gezamenüj-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1