1000 500 300 25 VRIJDAG 1 FEBRUARI EERSTE BLAD No. 37 73e Jaargang 1935 Uiig»!: firma F. VAN DE TElDf Jr.. Walstiaal58-60. ïiissinp. kiel. 10. feslnheeing00181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd up Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen REGELING VAN UITVERKOOP EN OPRUIMING. STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi] verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een.duim gulden bp verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Nu de Regeering een wetsontwerp heeft ingediend betreffende de uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf, komen van allerlei zijden bedenkingen naar voren. Dit is vanzelfsprekend, want tegen het regelen van deze materie bestaan natuurlijk bezwaren. Uitverkoopen en opruimingen hebben hun ontstaan te danken aan twee hoofdfactoren. Ten eerste bij liquidatie van het bedrijf of bij verhuizing en ten tweede bij de seizoenswisselingen. Indien een be drijf ophoudt te bestaan, waarbij gewoon lijk een vaste datum is genomen (huur- beëindiging bijv.) kan het niet afwachten, of het publiek toevallig er gaat koopen of niet. De koopers moeten geprikkeld wor den, hetzij door zeer lage prijzen, hetzij door speciale reclame. Het is dus volkomen normaal, dat in dit geval tot een uitver koop wordt besloten. Bij seizoenswisselin gen wil men de niet verkochte hoeveelhe den zoo spoedig mogelijk opruimen, ten einde plaats te maken voor de noodzakelij ke goederen ten behoeve van het komende seizoen. Zij, die goedkoop willen inslaan en het niet kan schelen of men een mode ten achter is, maken van die opruimingen gebiuik en ook hiervoor is een speciale pro paganda noodig. In beide gevallen staan voor de consumenten speciale voordeelen, zoowel in prijs als gelirniteerdhèid van het aanbod. Dit laatste 'speciaal als voordeel voor de concurrenten, die weten, dat zoo dra de restanten zijn opgeruimd, de lage prijzen weer tot het verleden behooren. Niet zoo heel lang geleden kocht het pu bliek hoofdzakelijk bij zijn vaste leveran ciers. Men wisselt niet graag van winkel. In de tijden echter van opruimingen zag men vreemde gezichten en zocht men naar koopjes. Deze tijden echter waren, zooals gezegd, sterk gelimiteerd. Toen de onderlinge concurrentie toenam en de consumenten door de groote prijsver schillen, vooral na de opkomst van het grootwarenhuis en de grootbedrijven, zich niet maar bleven bepalen tot de vaste win kels, zocht men naar middelen om de aan dacht te trekken. Psychologisch was het juist gezien om door middel van opruimin gen en uitverkoopen de koopers te trekken. Doch deze uitverkoopen en opruimingen verschilden fundamenteel van de vroegere. Lagere prijzen werden dikwijls niet geno teerd, terwijl er evenmin sprake was van gelimiteerde, op die wijze te verkoopen, goederen. Men ging er mede door, zoolang het publiek kon worden getrokken. Het spreekt vanzelf, dat iedereen deze politiek ging en ook moest volgen om niet achter te blijven. Het geheele jaar door zag men opruimingen en uitverkoopen en de onaf hankelijke middenstand begon zich hierte gen te verzetten. De hulp van de Overheid werd ingeroepen en een en ander had de indiening van het bovengenoemde wetsont werp ten gevolge. Het is niet noodig om hierop dieper in te gaan. Aard en strekking ervan is algemeen bekend. Men kan geen opruimingen of uitverkoopen meer houden zonder toestemming van een bepaalde in stantie en in het algemeen zijn hiervoor de verschillende Kamers van Koophandel aan gewezen. Jaars- en seizoensopruimingen tusschen 1 Januari en 1 Februari en tus- schen 15 Juli en 15 Augustus behoeven die toestemming niet. Alhoewel op zichzelf dit wetsvoorstel logisch en gezond mag worden genoemd, vraagt men zich af, hoe de Regeering toe- richt kan houden, dat naar den geest van de wet zal worden gehandeld. Zal de Ver keerde concurrentie, die voor de afkondi ging van de wet bestond (aannemende, dat het ontwerp in de huidige gedaante zal Worden aangenomen) niet in het duister worden voortgezet. Nu bestaat zij openlijk de uitverkoopen en de opruimingen worden in schrille kleuren gemeld. Wat zal men kunnen doen tegen den winkelier die buiten de vrijgelaten periodes, bijzonder voordee- lige aanbiedingen adverteert De consu menten, die als motten op de kaars naar de uitverkoopen werden getrokken, zullen hu hun aandacht gaan vestigen op de ad vertentie-rubrieken en het lijkt ons, dat deze concurrentie voor de betrokken per sonen veel gevaarlijker is dan de vroegere, terwijl de Overheid hiertegen weinig zal kunnen doen. De benadeelde collega's zou den klachten brj de Kamers van Koophan del kunnen indienen, doch het spreekt van zelf, dat zulke klachten zeer moeilijk zullen kunnen worden uitgeplozen, terwijl, indien op die klachten liberaal zou worden inge gaan, een klachten-regen zal ontstaan. De bezwaren gaan dus niet zoozeer naar het principe, maar naar de uitvoeringsmogelijk heid. Elke wet heeft mazen en het ziet er naar uit, dat deze wet zulke groote mazen heeft, dat ieder er tusschendoor zal kun nen zeilen. Van veel verdere strekking zou het zijn, indien elk middenstandsbedrijf een vergun ning noodig heeft om zich te kunnen ves tigen en dat aan deze vergunning plichten verbonden zijn, welke, bij niet nakoming, ter beoordeeling van een middenstands instantie (vanzelfsprekend een overheids instantie) kunnen worden ingetrokken. Dit zou o.i. de juiste oplossing zijn. In den eer sten tijd zullen de vervolgingen gering zijn vanwege het gecompliceerde, maar geleide lijk zal zich een code vormen, welke als basis zal kunnen gaan dienen. En dan heeft men tevens een instantie gecreëerd, welke geleidelijk andere bevoegdheden zal krijgen, zoodra daaraan behoefte gaat bestaan. Overzicht van den loop der bevolking in 1934. Op 1 Januari 1934 bestond de bevolking uit10662 m. en 10932 vr., te zamen 21594 personen. Vermeerdering had plaats door vesti ging met845 m. en 643 vr. 1488 perso nen geboorten met175 m. en 162 vr. 337 personen te zamen 1020 m. en 805 vr. 1825 personen. Vermindering .had plaats door: vertrek metS42 m. en 669 vr-. 1511 personen overlijden met85 m. en 95 vr. 180 per sonen te zamen 927 m. en 764 vr. 1691 personen. De bevolking vermeerderde met 93 man nen en 41 vrouwen en gaf dus 1934 een ver meerdering van 134 personen. Derhalve was op 31 December 1934 het aantal inwoners 10755 mannen en 10973 vrouwen of 21728 personen. De in deze gemeente plaats gehad heb bende geboorten omvatten 347 kinderen daarvan behoorden 10 kinderen tot de be volking eener andére gemeente. Er werden 7 kinderen buiten huwelijk geboren. Als levenloos werden aangegeven 15 kin deren. Er werden 13 kinderen meer geboren dan in 1933. Het aantal sterfgevallen in de gemeente bedroeg 197 daarbij waren echter 17 per sonen, niet behoorende tot de bevolking de zer gemeente, zoodat het aantal overleden inwoners met inbegrip van 6 personen, die elders zijn overleden 180 bedroeg. Van die overledenen waren 99 gehuwd, 39 ongehuwd, 59 in weduwstaat. Het aantal overledenen dezer gemeente bedroeg 1 meer dan in 1933. In den loop van het jaar werden 176 hu welijken gesloten. In de bevolking stonden op 1 Januari 1934 ingeschreven, behoorende tot de Ko ninklijke Marine 204 gezinnen met 614 personen en op 1 Januari 1935 191 gezin nen met 517 personen. Voorts zijn ingeschreven 531 personen van vreemde nationaliteit, waarvan 318 met de Belgische, 149 met de Duitsche en 64 met verschillende nationaliteiten. Van de 318 Belgische ingezetenen zijn er 141 personen in verband met het Belgisch Loodswezen, uitmakende 40 gezinnen. Het aantal kiezers is toegenomen met 147. De kiezerslijst bevatte in 1931 11717 namen bij een bevolking van 21716 pers. in 1932 resp. 11790 en 21755 in 1933 resp. 12026 en 21664 in 1934 resp. 12173 en 21594. De film Cavalcade. Concertgebouw. Gisterenavond vond in het Concertge bouw een bioscoopvoorstelling plaats, geor ganiseerd door den Vlissingschen Bestuur- dersbond en verzorgd door de N.V. Bios cooponderneming A.R.F.I. Het was-tjokvol, velen moesten teleur gesteld teruggezonden worden, toen de voorzitter van den Vlissingschen Bestuur- dersbond de heer Van der Pe.ijl de bijeen komst met een opwekkend woord opende. Hierna kon met de afwerking van het programma begonnen worden. In de aller eerste plaats werden we met het voorpro gramma verplaatst naar Zweden, in welke film volop te genieten was van de schitte rende natuuropnamen. Het tweede nummer, een screensong „Toyland" (speelgoedland) was een alleraardigste teekenfilm en ten slotte voor de pauze fragmenten uit de N.V. V. film „Triomf". Vele belangrijke gebeurtenissen uit de moderne arbeidersbeweging trokken aan ons oog voorbij. Voor de pauze kreeg nu de bestuurder van het N.V.V. Ie heer F. S. Noordhof ge legenheid een kort propagandistisch woord tot de aanwezigen te spreken. Nadat enkele oogenblikken gepauzeerd was, werd de hoofdfilm van deze voorstel ling gedraaid, „Cavalcade". Een schitteren de film, die zeer zeker op de aanwezigen een machtigen indruk heeft nagelaten. Een film, vol ontroerende en machtige momen ten. Wanneer op 31 December 1899 de klok op 5 minuten voor twaalf staat, gaat Robert Marryot naar de slaapkamer van zijn beide kinderen en wekt hen; Beneden schenkt zijn vrouw de glazen in, terwij! het kamermeis je en de huisknecht, met van geluk stralen de gezichten wachten op het moment, waar op zij- den traditioneelen handdruk van me neer en mevrouw krijgen. Precies om 12 uur begint het klokkenspel van de Big Ben. Robert Marryot heft zijn glas op, en spreekt zijn vrouw en kinderen toe. De nieuwe ge neratie begroet een Nieuwe Eeuw. Nauwe lijks zijn de klokken echter verstomd,, of .de Transvaalsche oorlog leidt deze Eeuw van ellende in. De vader trekt naar Transvaal en de moeder blijf'.' ten prooi aan den hevig- sten angst met de-kinderen achter. Op een avond echter, dat zij zich heeft mee laten tronen door haar beste vriendin naar een revue, wordt daar door den directeur van het theater medegedeeld, dat de.vijandelijk heden in Transvaal zijn'gestaakt en dat het Engelsche leger overwonnen heeft. Het leven gaat weer zijn gewonen gang. De beide zonen van sir Rob. Marryot zijn volwassen geworden. Edward is getrouwd en gaat een huwelijksreis maken met de „Titanic". Het luxueuse schip vergaat, met man en muis, en rouw komt over het gezin van Marryot. 1914. Oorlog verklaard aan Duitschland. Plotseling staat de geheele wereld in vuur en vlam. Ook Engeland wordt in dezen poel van ellende gestort. Sir Marryot besluit wederom dienst te nemen, en voor- zijn vaderland te gaan vech ten. Zijn zoon, hoewel nauwelijks de kinder schoenen ontwassen spoort hij aan dit even eens te doen. Zoo treft Jane Marryot bei den aan, hun glazen ledigend op den geluk kigen afloop van den oorlog. In razende wanhoop schreeuwt ze het uit„Drinkt gij beiden op den oorlog Ik kan er niet te gen En tot haar zoon „Drink Joey, drink. Je bent nog een kind, maar voor den oorlog ben je oud genoeg. Drink beiden, zooals vandaag de Duitschers zullen drin ken, op het welslagen en op het oneindige nuttelooze leed". Vader en zoon trekken ten strijde. De Cavalcade der jaren door de Europee- sche slagvelden vangt aan. Menschen zijn dieren geworden. De zoon komt met verlof van het front. Hij vindt tijdens het bijwonen van een revue zijn vroeger speelvriendinne tje terug als danseres. Door een plotselingen Zeppelinoverval op Londen, wordt het verlof van Joey Inge trokken. Hij heeft echter liefde voor zijn vriendin opgevat en zij besluiten na zijn te rugkeer van het front te trouwen. Zoover zou het echter niet komen. De wapenstilstand wordt aangekondigd. Op dit 'moment ontvangt de moeder van Joey een telegram. Zij leest, „Geen ant woord noodig" zegt zij, dan valt zij bewuste loos neer. Joey is dood Met ademlooze aandacht heeft het aan wezige publiek het gebeuren op het witte doek gevolgd. Voor den Vlissingschen Be- stuurdersbond, die dezen avond organiseer de, zal het een voldoening zijn, op deze wijze de vredesgedachte bij velen te hebben ver sterkt. Hedenavond draait hetzelfde programma te Souburg in café „de Zwaan". Voor hen, die gisterenavond teleurgesteld moesten worden, is er misschien nog gelegenn<?id, daar de vertooning bij te wonen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in ome Tijdinghal. Opening van de kunstijsbanen te Bussum en te Scheveningen training van bekende rijdsters en rijders. Berging van gezon ken schepen op de Zuiderzee. Eenige opnamen van de storting van 1200 K.G. hooi op het Stadionterrein, om het in goede conditie te houden voor den voetbalwed strijd HollandDuitschland op 17 Febru ari a.s. Het Grieksche stoomschip „Ma- kis", dat in de Rotterdamsche haven met het vallen van het tij droog is komen te liggen en nu veel slagzij maakt. Het ge restaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Blaricum. Het oude paleis van Koning Willem II te Tilburg wordt thans voor raadhuis ingericht. Het voor koelhuis en de koelcellen van het abattoir te Amsterdam ondergaan de jaarlijksche schoonmaak. Scheepvaartberichten. Heden is alhier op de haven gekomen het Engelsche tankschip „Oleander" teneinde een lading olie te lossen in het oliebur.ker- scV' 1 „Vlismar H". MIDDELBURG De inbraak aan het station. Er is dus licht gekomen in de zaak be treffende de inbraak, die in den nacht van 7 op 8 Januari j.l. aan het station te Mid delburg is gepleegd. Toen de politie, die geregeld met die in verschillende andere plaatsen onderhandel de, vernam dat ten huize van W., die thans is aangehouden, te Breda goederen afkom stig van diefstal waren gevonden, begaf een rechercheur zich derwaarts en herken de enkele voorwerpen, als zeer vermoede lijk afkomstig van den diefstal alhier. De weg wees naar Bergen op Zoom en ook hier bleken goederen te zijn, die W. daar achter had gelaten. ïn den bewusten nacht i's iemand met een rijwiel in de buurt van het station gezien, die blijkbaar stond te wachten en ook heeft de B., die thans ook is aangehouden, ver klaard, dat zijn zwager W., van 7 tot 9 Ja nuari er zooals' meer met zijn rijwiel op „uit" is geweest. Het schijnt, dat W. die een oude bekende van politie en justitie is, zijn. tochten veelal per rijwiel ondernam. Het Schoolmuseum. Het bestuur van het Schoolmuseum voor Zeeland te Middelburg, zit niet stil en tracht nu voldoende belangstelling te wek: ken voor een reeks van 10 voordrachten vanwege het „Comité voor Indische lezin gen en leergangen" ingesteld door het Ko loniaal Instituut t- Amsterdam. Het bestuur wijst er op, dat elders groote belangstelling voor zulk een leergang be stond, o.a. te Zwolle waren 200 deelnemers. De leergang is getiteld „De Economische en geestelijke ontwikkeling van Neder- landsch Indië" en zal onder leiding staan van den heer K. van der Veer, ambtenaar aan het Koloniaal Instituut. Het bestuur hoopt half Februari te kunnen aanvangen met dezen cursus, die op 'n nader te bepa len plaats te Middelburg zal worden gehou den en wel op Zaterdagmiddag te half drie. OOST- EN WEST-SOUBURG Uitvoering Ritthem's fanfarecorps. Woensdagavond gaf het Ritthem's fanfa recorps „Oefening na den Arbeid", direc teur de heer P. Meijers, een uitvoering in de geheel gevulde zaal van den heer Mil- lenaar. De voorzitter heette allen aanwezigen hartelijk welkom en bracht dank aan het Dagelijksch bestuur voor hun steun, waar door voor hun uitvoering vergunning wordt gegeven. Verder bracht spreker dank aan donateurs en begunstigers voor hun gelde- lijken steun, hij hoopte dezen ook dit jaar te mogen ontvangen. Een woord van dank bracht spreker voorts aan de Vlissingsche band, die belangeloos haar medewerking hedenavond heeft verleend. Verder sprak hij den directeur toe en dankte hem voor zijn groote toewijding voor de vereeniging, waardoor het mogelijk is geweest thans in de eere-klasse geplaatst te worden. Hierna gaf hij de leiding over aan den directeur en werd een goed gekozen programma keurig afgewerkt. Werd no. 1, „Sons of the brave", marsch van F. Wedgood met applaus bekroond, no. 2 „The golden Valse", groote walspotpourri, arr. A. Winter, werd uitstekend gespeeld en oogstte eveneens veel bijval, wat ook van de andere nummers gemeld mag wor den. Een leuk tooneelstukje, „Mijn kindje is ontvoerd", alsmede een paar voordrachten werden goed gespeeld en deden ons vaak schaterlachen. Een goed geslaagd bal be sloot den avond. De werkloosheid. Op 29 December 1934 stonden alhier als werkzoekenden ingeschreven 333 personen. Gedurende Januari 1935 werden inge schreven 26 en afgeschreven 35 werkloozen. Bij de werkverschaffing zijn gemiddeld 15 personen werkzaam. Aan 120 werkloozen wordt steun ver strekt. Gevonden voorwerpen. Huissleutel bij Verhage, Spoorstraat 14 Belastingplaatje bij Lantsheer, Spoorstraat 12 Armbandhorloge bij Vetter, Vlissing sche straat 170 Rijwielbelastingplaatje. bij A. Kempe, Buteuxstraat 1, BRESKENS Scheldestroom. In de algemeene vergadering van de zwemvereeniging „Scheldestroom" alhier werden de heeren J. Seheerens en I. de Vis ser tot bestuursleden gekozen. Voorts werd besloten de Rotterdamsche dames Willy den Ouden en Rie Mastenbroek uit te noodigen dezen zomer alhier- zwemdemonstraties te komen geven. Eervol ontslag gevraagd. Mej. L. R. S. Werns, onderwijzeres aan de O. L. school I te Breskens heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag uit haar betrek king aangevraagd. Prov, Statenverkiezing. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging in den kieskring Hulst heeft de volgende personen candidaat gesteld voor de verkiezing van de. Prov. Staten 1. Mr. P. Dieleman te Middelburg 2. S. v. Hoeve te Zaamslag 3. J. M. Oggel te Axel 4. H. R. J. v. d. Veen te Terneuzen 5. A. P. de Ruyter te Axel. Vacatures Ger. Kerken» Het aantal vacatures in de Ger. Kerken bedroeg op 1 Januari 80, waarvan in de provincie Zeeland 8, nl. 's-Gravenpolder, Wemeldinge,- Poortvliet, Rilland-Bathi Geersdijk, Oosterland, Wissekerke en Zon- nemaire. Vereeniging voor Prot. Chr. scholen te Antwerpen. De Vereeniging tot Stichting en Instand houding .,yan Protestantsch Chr. Scholen te Antwerpen bestaat dezer dagen tien jaar een comité dat eenige jaren geleden is op gericht om deze school regelmatig te steu nen (voorzitter prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, secretaris J. Lens te Den Haag, penningmeester W. Wagenaar eveneens te Den Haag) heeft een belangrijk bedrag reeds aan de Vereeniging toegezonden. Voor de aanschaffing van een en ander is chans weer veel geld noodig. Het comité doet een beroep op Protestantsch Neder land om voor dit doel een jubileum-bijdrage over te maken op postrekening 197120 ten name 'van den pe ningmeester van het co mité tot steun der Ned. Prot. (Burgemees ter Marnix) School Antwerpen" te 's-Gra- venhage. Examens. Voor het examen van het Genootschap voor practiscn handelsonderwijs is nog voor het volledig diploma geslaagd de heer J. Dekker te Middelburg. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg zyn heden de volgende uitspraken gedaan Meineed W. de K., hulpbesteller te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, thans in voorarrest, 6 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. M. A. B., 35 jaar, ongediplomeerd ver pleegster, wonende te Knocke. B. thans in voorarrest, 2 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest en onmiddellijke invrij heidstelling. Oplichting A. P. S., 27 jaar, werkman te Haamstede, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 25 of 10 d. h. Mishandeling van een rijksveldwachter A. van 't W., 53 jaar, koopman en J. van 't W., 22 jaar, zonder beroep, beiden te Hoedekenskerke. Voor ieder 1 maand ge vangenisstraf. Overtreding Crisis Akkerbouwbesluit J. W., 22 jaar, handelaar te Serooskerke (W.). Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering straf, 5 of 2 d. h. Valschheid in geschrifte N. B., 57 jaar, landbouwer te Rilland-Bath, 50 of 20 d. h. Overtr. Crisis Akkerbouwbesluit W. K., 32 jaar, werkman te Middelburg. Bevesti ging vonnis waarvan hooger beroep, ƒ4 of 4 d. h. Overtreding JachtwetF. L., 38 jaar, landbouwer te Meliskerke. Bevestiging von nis waarvan hooger beroep met uitzonde ring van de straf, ƒ40 of 20 d. h. en v r- beurdverklaring van de inbeslag genomen buks. Kantongerecht te Middelburg. Verkeer op den openbaren landweg be lemmeren J. G. te Arnemuiden 2 b. s. 2 d. h. dronkenschap op den openbaren weg J. H, Z. te Viissingen 10 b. s. 10 d. Ji.j

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1