HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW hjj verzoekt in het vervolg betere toe lichting. Nu was het voor Burg. en Weth. erg duister. Hij verzoekt nadere toelichting en dan zullen Burg. en Weth. in de volgende ver gadering van antwoord dienen. Op een zoo vaag gemotiveerd verzoek konden Burg. en Weth. voor geen nadere toelichting zorgen. De heer De Priester is van meening, dat het verzoek wel degelijk met redenen was omkleed. Voor ontstemming van Burg. en Weth. is geen enkele reden. Burg. en Weth. hebben een schrijven aan Ged. Staten ge richt, zgn. naar aanleiding van een geno men raadsbesluit, wat blijkens de notulen nooit genomen is. Spr. zet de noodzakelijkheid van de spoed vergadering uiteen. Op een gewone verga dering was voorloopig nog geen kans. Hij bespreekt 't verzoek van Holthuijzen tot het bouwen van 6 woningen. Alles is normaal gegaan, tot Burg. en Weth. beslo ten, op advies van den deskundige, de bouw vergunning niet te verleenen. Op Souburg doen heel wat geruchten de ronde over deze kwestie. Burg. en Weth. beroepen zich op het uit breidingsplan, doch dit motief noemt spre ker zeer poover. Holthuijzen had recht te weten waarom deze vergunning geweigerd werd en had dus voldoende ingelicht moeten worden. Hij bespreekt 't advies van den deskun dige, den heer De Ranitz. Hij is een heel en kele maal op Souburg geweest en heeft even rondgeneusd en verder heeft hij zijn kennis van Souburg van de kaarten. Aan landbouwbedrijven is daar geen ge brek meer, want de boeren verkoopen daar hun grond, ook aan landarbeiderswoningen is daar geen gebrek. Spreker is ook van meening, dat het be lang van een enkeling niet mag worden op geofferd aan het algemeen belang. Niet alleen is hier werkverruiming mo gelijk, doch ook het financieel belang der gemeente is hierbij betrokken. De werk verruiming zal zeker gröoter zijn, dan Burg. en Weth. meenen. Verschillende menschen kunnen hier een tijd werk vinden en de gemeente behoeft hun du3 geen steun te betalen. Spreker vraagt of Burg. en Weth. deze kwestie wel rijp hebben overwogen en komt tot de conclusie, dat hier niet de noodige ernst is betracht om iets voor de gemeente tot stand te brengen. Spreker is dan ook van meening, dat de raad het adres van Holthuijzen moet steu nen en Burg. en Weth. zal uitnoodigen al 't mogelijk te doen om dezen bouw te doen uitvoeren. De voorzitter zegt, dat de heer De Pries ter de zaak niet juist heeft uiteengezet. Het betreft, in verband met het uitbreidings plan, een moeilijkheid die nog niet onder vangen kon worden. De heer De Ranitz is nu aan het uitbrei dingsplan bezig en dan kan men toch niet telkens zeggen dat het anders moet. Wij zullen nog een poos geduld moeten hebben, tot dit plan gereed is. Het wil heelemaal niet zeggen, dat het verzoek van Holthuijzen van de baan is. Spreker zegt, dat de heeren toch allen het uitbreidingsplan hebben toegejuicht en het was dus te begrijpen, dat er wel stag natie zou kunnen komen. De heer Lorier zegt, dat dit alleen zou gelden als het geheele plan in gevaar zou komen, doch dit is hier niet het geval. H\j betreurt het, dat de zaak dit gevolg heeft gehad. We hadden niet iemand tot deskundige moeten benoemen, die zoover van Souburg afwoont. We hadden ook wel iemand op Souburg kunnen vinden. Verder duurt de uitwerking van het plan door den heer De Ranitz veel te lang. Dit had binnen enkele maanden gereed moeteD zijn. Het geval van Holthuijzen staat niet alleen, hij weet nog iemand, die op een bouwvergunning wacht. Hierdoor wordt de werkloosheid in de hand gewerkt. Hij hoopt, dat de ontwerper wat op zal schieten. De voorzitter Hij heeft een jaar den trld. De heer Lorier Het is een terrein dat geheel bouwrijp is, doch in zeer gunstige conditie. Er moet gewaakt worden voor bet bouwen van te dure woningen, nu de huren overal naar beneden moeten. De voorzitter zegt, dat we niets anders kunnen doen dan rustig afwachten. Dan had men bij de behandeling van het voorstel er tegen moeten stemmen. Wat nu gezegd wordt, is de paarden achter den wagen spannen. De heer Suurmond zegt, dat hij niet van meening is, dat wij nu maar een jaar rus tig moeten afwachten. Hij begrijpt niet dat een zoo eenvoudig plan voor Souburg zoo lang moet duren. Hij had er een paar maan den voor gerekend. Toch staat hij aan de zijde van Burg. en Weth. en van den heer De Ranitz om zoo veel mogelijk dicht bij de kom der gemeen te te bouwen, daar dit veel economischer is. Hij zegt, dat het geen voorloopige wei gering is, doch een definitieve, want vol gens het plan mogen zulke woningen daar niet gebouwd worden. Wij hebben nu echter nog geen plan, doch hij zou er geen be zwaar tegen hebben, die woningen daa»* te bouwen, gezien de werkverruiming. Hij dringt aan op overleg met den deskundige en de bouwvergunning te verleenen. De heer Goedbloed is het met het ge sprokene eens. Als er goedkoopere wonin gen gebouwd kunnen worden, moeten wij dit doen. Het terrein is daarvoor zeer gun stig. Voor landhuisjes is het geen tijd meer. daar blijven we mee zitten. De heer Van Soelen zegt, dat er op Sou burg gebrek was aan een uitbreidingsplan. De gelden daarvoor zijn met algemeene stemmen gevoteerd. De opmerking, dat wij een Souburger hadden moeten nemen voor het plan, is mosterd na den maaltijd. Hij gelooft, dat op dit oogenblik de raad de consequentie van zijn genomen besluit niet goed aandurft. Hij staat in deze kwestie aan de zijde van Burg. en Weth., al klinkt dit misschien hard. Als deze vergunning geweigerd wordt, is het toch niet uitgesloten, dat de woningen dan elders gebouwd worden. Een uitbreidingsplan móet niet gelden tot aan de uiterste grenzen der gemeente Hij wijst op het uitbreidingsplan van Vlissingen, dat in de laatste 20 jaren de stad zeer verfraaid heeft. Spreker betreurt het, dat wij nu op het oogenblik werkverruiming moeten remmen, maar wij mogen het uitbreidingsplan niet in den weg staan. Hij acht het beter deze vergunning niet te verleenen. De beer De Priester zegt, dat de discus sies verwarring wekken en ontkent dat het plan binnen een jaar gereed moet zijn. Breedvoerig zet spreker uiteen, waarom de raad het vorig jaar besloot tot een nieuw uitbreidingsplan, daar het oude van 1910 verouderd is. Om dus alleen te beperken tot de kom der gemeente is onjuist. Ook in Vlissingen is men begonnen bij de uiterste grenzen van het uitbreidings plan, om zoo successievelijk naar de kom toe te bouwen. De toelichting van den voorzitter noemt hij zeer poover en geen enkele van zijn ar gumenten is weerlegd. Hij zet nog nader zijn bedoeling uiteen, en wijst er op, dat de sociaal-democraten reeds jarenlang hebben aangedrongen op een uitbreidingsplan en daarom dit voorstel ook hebben toegejuicht. Achteraf gezien heeft spr. er echter spijt van, dat wij den heer De Ranitz hebben be noemd. Hij wist bij de benoeming nog niet, wat hij nu weet en hjj zegt, dat later wel eens aan de rechten van den raad getornd zou kunnen worden. Spr. blijft van gevoelen, dat daar geen be hoefte is aan hofsteden en ook niet aan landarbeiderswoningen en daarmede vervalt het heele motief om de vergunning niet toe te staan. Hij wjjst er op, dat de bouwruimte, ook door het vliegveld, zeer beperkt is. Hij acht het uitgesloten, dat deze 6 wo ningen elders gebouwd kunnen worden. Hij acht den bouw aldaar geen gevaar voor het uitbreidingsplan. Spr. acht het een belangrijke werkver ruiming en in het belang van de gemeente financiën is hij voor toestaan der bouwver gunning. De voorzitter zegt, dat de heeren in hun besprekingen zeven maanden zijn vooruit- geloopen. Op het oogenblik mag er daar niet gebouwd worden. Wjj moeten het olan kalm afwachten, en dan kan de raad zijn bezwaren naar voren brengen. Als de raad nu toch wil doorzetten om daar te bouwen, dan slaan wij een gek figuur en zouden Ged. Staten trouwens ook niet goedkeuren. De heer Jacques zegt, dat volgens art. 36 der woningwet het plan vervalt, als het binnen een jaar niet is ingediend. De voorzitter De heeren hebben a ge zegd en moeten nu ook b zeggen. De heer Van Soelen blijft op het stand punt staan, dat zoolang wij ons uitbrei dingsplan niet hebben, wij niet kunnen bou wen. Wij mogen op het plan niet vooruit- loopen. Dhr. Louwerse is het eens met dhr. Van Soelen en staat achter Burg. en Weth., al vindt hij het jammer voor de betrokken personen. De heer Suurmond ontkent, dat de raad op het plan vooruitloopt Dat doen Burg en Weth. zelf. Er is reeds een concreet plan en hieruit trekken wjj onze conclusies, aJ is het nog niet ingediend. Hjj kan op dit punt met den heer De Ranitz niet meegaan. Er is broodnoodig gebrek aan arbeid, welnu, hier is die nu en daarom is hij nu voor de vergunning. De heer De Priester zegt dat door de houding van Burg. en Weth. discussie on mogelijk is en wij wel thuis hadden kun nen blijven. De argumenten en bezwaren door de voorstanders naar voren gebracht, zijn in geen enkel geval door Burg. en Weth. weerlegd- Hij kan dan ook wel vooruit zeggen, dat de zaak bij Ged. Staten verloren is, daar zullen Burg. en Weth. wel voor zorgen. Dit heeft de raad al meer ondervonden. De zienswijze van Burg. en Weth. is er vierkant naast en wanneer zij deze bij Ged Staten gaan verdedigen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat er nog harde nootjes gekraakt zullen worden en de raad in hooger beroep zal gaan. Het is een waar schuwing aan den heer Ranitz om hier mot verder te gaan. Het voorstel van den heer De Priester om de bouwvergunning met spoed aan te vragen, wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 65 stemmen. Tegen de heeren Louwerse, Van Soelen, Areadse en de wethouders. Burg. en Weth. stellen voor tot vaststel ling der exploitatievergoeding aan de be sturen der bijzondere scholen over 1932 en vaststelling der voorschotten voor 1935. Aangenomen zonder stemming. De heer Janssen vraagt welke grond on derhands verpacht is in de Kanaalstraat. De voorzitter zegt, dat dit den grond be treft voor het nieuwe gemeentehuis. De heer Janssen vraagt, hoe oi Burg. en Weth. er toe komen dit ter goedkeuring aan Ged. Staten op te zenden, zonder dat er een besluit over genomen is in den raad. Er is op 27 September wel een besluit genomen den grond voor de bewaarschool te ver pachten, doch over die voor het gemeente huis is totaal niet gesproken. Hiertegen protesteert spreker. Er is in den raad een sterke strooming, om den grond niet meer onderhands te verpachten. Wat nu gedaan, is, is èen onderonsje van Burg. en Weth. De voorzitter zal hierover in een volgende zitting antwoorden. Op het oogenblik kan hij er niet meer van zeggen. Het verzoek van de soc.-dem. fractie was to vaag ge formuleerd. De heer De Priester ontkent ten sterkste, dat de motiveering raadselachtig was in tegendeel was deze concreet gesteld. Burg. en Weth. zijn in gebreke gebleven dit punt op de agenda te zetten. De secretaris zegt, dat de soc.-dem. frac tie in gebreke is gebleven, zooals wettelqk verplicht is, het verzoek met redenen om kleed in te dienenhet bleef dus een raad sel. De voorzitter zegt, dat Burg. en Weth. zich van geen schuld bewust waren. De heer De Priester zegt, dat het niet opgaat, deze zaak naar de volgende verga dering te verschuiven. Hjj eischt een posi tief antwoord van Burg. en Weth. De heer Suurmond kon zich ook niet her inneren, wat de soc.-dem. bedoelden, en daaruit concludeert hij, dat de zaak niet van veel beteekenis is. De soc.-dem. fractie zoekt hier spijkers op laag water en dat keurt hjj absoluut af. Zij wilden Burg. en Weth. in 't zonnetje zetten. De soc.-dem. hebben tot stelsel om Burg. en Weth. in 't zonnetje te zetten, en hier protesteert hij scherp tegen. De fractie nad ronduit moeten zeggen, wat zij bedoelde. De ambtenaren hebben wel meer te doen. dan allerlei puzzle's op te lossen. Hij vindt die houding zeer kleinzielig. De heer Cijsouw zegt, dat hier door Burg. en Weth. onbewust een vergissing is be gaan. De pachtsom is zeer billijk te noemen. Spr. geeft toe, dat het eerst in den raad had moeten komen. Maar dat het zooveel stof moet opwaaien, dat hier expres een vergadering moet belegd worden, vindt hij ver gezocht. Hij vindt de zonde van Burg en Weth. niet zoo groot. De heer Goedbloed is het niet geheel net den heer Cijsouw eens, doch is ook van meening, dat de soc.-dem. fractie haar vraag beter had moeten toelichten. De heer De Priester zegt, dat het voor zijn fractie heelemaal geen kleinigheid is. vooral na de toelichting van den heer Cij souw. De pacht van dezen grond is te laag en zou bij openbare verpachting veel meer hebben opgebracht. De meening van den raad is, dat de grond daar openbaar moet worden verpacht. Spreker toonde aan, dat hier een groot belang in het geding is, en het niet de be doeling van de soc.-dem. was om Burg. en Weth. een hak te zetten, doch juist om ben voor een échec te bewaren. Hij heeft trou wens den voorzitter nóg gewaarschuwd. De bedoeling van de soc.-dem. fractie was heel wat edeler dan hen in de schoenen wordt geschoven. De voorzitter erkent, dat er een fout ge maakt is, doch dit is niet met opzet ge beurd. De heer Leenhouts vraagt of de heer Suurmond niets heeft goed te maken ten opzichte van de edele bedoelingen der soc. dem. fractie. Dank u, zegt de heer Suurmond. De heer De Priester Wel behoefte om ons zwart te maken. De verpachting van den grond zal dus teruggenomen worden. Rondvraag. De heer Janssen vraagt of hier op Sou burg een schoonheidscommissie bestaat. Voorzitter Gelukkig niet. De heer Janssen Dan ben ik verkeerd ingelicht. Verder vraagt spreker of de bouwverordening wel juist toegepast wordt. Voorzitter Niet beter te weten. Het is vandaag een middag voor de vuile wasch. De heer Janssen Voor deze opvatting ben ik niet te vinden. Hij vindt het zjjn plicht, om als hij zaken gehoord heeft deze hier ter sprake te brengen. Hij heeft ge hoord dat er eenige gebouwen gezet zijn waarvan de buitenmuren niet voldoen aan de eischen der bouwverordening. Hij zou willen, dat de opzichter hiernaar een onder zoek instelde. De voorzitter zegt dit toe. De heer Lorier vraagt waarom de heer Haak, die reeds 6 weken een bouwvergun ning heeft aangevraagd, nog geen toezeg ging heeft ontvangen. De secretaris zegt, dat de plannen opge zonden zijn naar den deskundige. De heer De Priester vraagt, hoe of het staat met de bijdrage in de ziekenfondsen voor de werkloozen. Overal is dit reeds ge beurd en spr. vraagt hoe of dit komt, dat wij er hier niets van hooren. In Juni he^f1" hij hier reeds op aangedrongen. Hij hoopt, dat hier vlug werk van gemaakt zal wor den. De voorzitter zal dit nader onderzoeken De heer Suurmond vraagt inlichtingen over een door Burg. en Weth. verkochten pony, die verkocht is beneden de waarde tot schade van de gemeente. Spr. vraagt, waarom die zoo vlug toegewezen is, daar er toch meer gegadigden waren. De heer Cijsouw geeft inlichtingen. Krachtens den leeftijd van het dier was de prijs niet te laag. De heer Suurmond blijft toch van "aee- uing, dat de prijs te laag is geweest. P'.erna ging de openbare vergadering over in een met gesloten deuren. Verkeersongelukken. Gisteravond is de heer J. Houwelink uit Bussum op den rijksweg te Naarden tus- schen de Jan Tergouwlaan en Zandbergen met zijn auto in volle vaart gereden tegen een bakfiets. De fiets werd ongeveer 30 M. voortgeschoven. De bestuurder, de 24-jari ge J. Vos uit Bussum is klaarblijkelijk door den auto overreden. Men vond hem vijf me ter achter den auto liggen. De automobilist die alleen ln zijn two seater' zat, kon niet vertellen wat er precies gebeurd was. Vos kreeg een schedelfractuur en een hersen schudding. Hij is naar de Majellastichting vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Aan de bakfiets, die met groen ten geladen was, was een reflector. De fiets en de bumper van den auto zijn ern stig beschadigd. De landbouwer H. P. te Gemert is met zijn met paard bespannen boerenwagen in botsing gekomen met een vrachtauto. De boerenwagen werd een eind meegesleurd en kwam in een sloot terecht. De voerman werd van den wagen geslin gerd. Met een hersenschudding en inwendi ge kneuzingen werd hij opgenomen. De wa gen is geheel vernield de auto is eveneens beschadigd. Op den Loosduinscheweg in Den Haag is de 73-jarige J. Z. bij het uit stappen uit een H.T.M.-bus aan de halte bij de kruising van lijn 11, zoodanig gevallen, dat hij met een hersenschudding naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. In de Vaillantlaan op den hoek Frans Hals straat in Den Haag is de 61-jarige K. D. S. W., tóen hij op een in beweging zijnden mo torwagen van lijn 12 wilde stappen, geval len en met zijn linkervoet onder een der wielen geraakt. De man Is met verbrijzel den voet naar een ziekenhuis overgebracht, alwaar dit lichaamsdeel moest worden ge amputeerd. Op den Wintmakerberg, bij Sittard, is een 16-jarige jongen uit Merkel beek door een vrachtauto aangereden. De jongen fietste op den weg, toen op een ge geven oogenblik zijn pet ai'waaide. Hij pro beerde met den voet de pet op te pikken, zonder van zijn fiets af te stijgen. Deze ma noeuvre werd hem evenwel noodlottig. HQ zag n.l. niet, dat er een vrachtauto naderde uit de richting Heerlen. De wagen greep den jongen en reed hem over het lichaam, nadat de jongen, waarschijnlijk door den schrik, was gevallen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Sittard is de jongen overleden. Het bijgeloof op den Balkan. Het bijgeloof is de wereld nog niet uit en vooral op den Balkan tiert het nog welig. Dit bleek weer bij een proces te Krsanaice, in de buurt van Sofia. Acht tien inwoners stonden terecht, omdat ze in October de 64-jarige weduwe Olewa Marin mishandeld en doodgeslagen hadden. Zij er kenden het grif en zeiden, dat het nootiza- kelijk was geweest, dat zij haar uit den weg geruimd hadden, want ze was een gevaar lijke tooverkol geweest, die al heel wat on heil gesticht en heel wat menschen onge lukkig gemaakt had. Zij waren nog trotscb op hun daad ook. De oude Olewa had in bittere armoede in een hol in de rotsen aan het einde van het dorp gewoond. Men wist in het dorp, dat zjj over bovennatuurlijke krachten beschikte. Vaak had men haar aan een ziekbed geroe pen of naar een stal gehaald. Vaak had ze dan geholpen, alleen maar door een paar woorden te spreken of een onverstaanbaar formulier te prevelen. Maar vorig jaar was de oogst slecht uitgevallen en dat had de boeren zeer ontevreden gestemd. Enkalen gaven er Olewa de schuld van. Er gingen steeds meer stemmen op, die om wraax riepen en toen er nu op een dag verteld werd, dat Olewa weer bezig was een toc- verdrank te bereiden, stormde een groep woedende boeren naar haar holwoning toe. Zjj sleepten de oude vrouw naar buiten en takelden haar zoo toe, dat zij in minder dan geen tijd met bloed bedekt en kort daarop dood was. Men legde haar in een ruwe kist en begroef haar buiten het kerk hof. Tevoren echter had men haar mond nog volgestopt met kiezelsteentjes en met glasscherven, opdat ze volgens het bijgeloof niet met den duivel zou kunnen spreken. Eerst een paar weken later kwam het gebeurde ter oore van de justitie, die acht tien personen, als voornaamste daders, in hechtenis nam. In het hof werd de „toover- drank" gevonden, die kamillethee bleek te zijn. Tijdens de behandeling hebben tal van getuigen met doodernstig gezicht de meest fantastische en afgrijselijke dingen verteld. Een buurvrouw van de vermoorde beweerde zeker te weten, dat Olewa haar kind door het uitspreken van tooverwoorden gedood had. Anderen dischten verhalen op van naar „boozen blik", die menschen om het leven kon brengen. Een vrouw verklaarde met eigen oogen gezien te hebben hoe de oude vrouw zich eensklaps in een kwaadaardig blazende kat had veranderd. Bijna alle in de rechtszaal aanwezigen bleken op de hand van de beklaagden te zijn en gaven dit herhaaldelijk door luide uitroepen te kennen. Men had dit echter /an tevoren zien aankomen en daarom voor een extra groot aantal veldwachters gezorgd. Het volk vond, dat de beklaagden slechts hun plicht gedaan hadden en dat het uee) onrechtvaardig was hen daarvoor gevangen te nemen. De rechtbank heeft het bijgeloof en de domheid van de daders als verzachtende omstandigheid aangenomen en alle ach» Men beklaagden tot 3 k 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De vermiste goudlading. Het goud 'at op 26 dezer tusschen Lon den en Parijs uit een Engelsch vliegtuig is gevallen, is, naar Reuter uit Parijs meldt, gisteren bij het dorpje Oisemont in het Fransche departement Somme gevonden. Een boerin ontdekte gistermiddag op haai land brokstukken van een kist en verwit tigde aanstonds de politie, die uitmaakte dat het vermoedelijk overblijfselen van de kist waren, waarin zich de verdwenen goudlading had bevonden. Van het goud zelf was aanvankelijk geen spoor te vinden. Pas toen men den bodem goed 75 c.M. had omgespit, vond men de eerste baren. Gis teravond is het gelukt nog tien baren te vinden. Het zoeken zal heden bij het aanbreken van den dag worden voortgezet. Men hoopt de geheele kostbare lading ten bedrage van 6000 pond sterling te kunnen bergen. De juweelen van prin ses Eulalia. De Spaansche mi nister van financiën heeft aan Havas me degedeeld, dat de juweelen van prinses Eulalia, tante van ex-koning Alfons, zich bevinden m de kluizen van de Bank van Spanje te Madrid. De minister van finan ciën heeft in Maart 1934 een nauwkeurige inventaris opgemaakt van deze kleinodiën en van de roerende en onroerende goede ren toebehoorende aan de koninklijke fa milie. De zaak-Stawisky. Het voorloopig onderzoek in de zaak-Stawisky zal waarschijnlijk tusschen 10 en 15 Febru ari eindigen. Alsdan zullen aan den procu reur van de republiek de 51 dossiers wor den ter hand gesteld, die op de zaak be trekking hebben. De procureur zal eind Februari met zijn requisitoir gereed kun nen zijn, dat ten minste 600 pagina's zal omvatten. Diesel trein met een snelheid van 200 K.M. per uur. Het Moskousche Instituut voor het ver keerswezen heeft het project uitgewerkt van een Dieselsneltrein, die de afstand Le ningrad-Moskou in 4 uur kan afleggen. Het project is van ir. Poloejan, die tot taak had het ontwerpen van een sneltreinver- binding tusschen beide hoofdsteden. De Dieseltrein zal uit drie wagons bestaan, die in totaal plaats bieden aan 236 passagiers en voortbewogen zullen worden door een Dieselmotor van 500 P.K. Door de toepas sing van licht metaal zal het doode gewicht teruggebracht worden van 1526 op 350 K.G. Een belangrijke technische verbetering zal zjjn de goed veerende vierassige onderstel len, die voor alles de storende werking door de snelheid zullen verminderen. Een sterke kamerplant. (Hechtia cordyli- noides). Sterke kamerplanten hebben wij niet zoo heel veel. De Aspidistra geldt ge woonlijk als een toonbeeld van een sterke kamerplant en inderdaad kan zij dan ook vrij wat verdragen. Daarom vinden wij haar dan ook stellig in menig hulsgezin, waar men aan plantencultuur doet. Vooral tegen een minder goede standplaats ten opzichte van "het licht kan de Aspidistra zeer goed. Natuurlijk is dat niet van lan gen duur. Als het al te erg geweest is, moet men haar gedurende den zomer eens een tijdlang buiten zetten om weer wat op verhaal te komen, maar overigens kan zij er nog al tegen. Ook de Ficus Elastica is op dit punt niet zoo heel kieskeurig. Gedu rende haar rustperiode kan men haar ge rust een plaatsje achteraf geven, mits zij in den zomer gedurende den groei maar weer flink in het licht komt. Er is nog een andere sterke kamerplant, die wij wel meer dan tien jaren in onzen kamortuin hebben gehad en die zich, niettegenstaande zij zich ieder jaar gedurende het winter half jaar weer met het 'erste plaatsje achteraf moest vergenoegen, steeds bijzonder goed hield. Het was een hechtia. De soortnaam zouden wij niet met zekerheid durven vast stellen, daar zij bij ons niet gebloeid heeft. Waarschijnlijk was het een Hechtia cordy- linades, Barks uit Mexico, tenminste voor zoover wij konden nagaan zekerheid had den we daaromtrent niet. Wij kregen baar indertijd eens van een bloemist, die ze weg wou doen, omda.t de vorm hem niet naar den zin was ie plant groeide scheef en was ook niet erg florissant. Als curiositeit namen wij haar mee en zjj heeft zich inder daad niet slecht gedragen, vooral ook, waar zij eens op een gevoelige wjjze door een hagelbui werd getroffen, waarvan jaren la ter de sporen nog op enkele bladeren wa ren te zien. De plant heeft tal van donkergroene, eenigszins lierachtige, vrjj dikke, stroeve bladeren, die langs den rand van tal van kleine stekelpuntjes voorzien zjjn. Zij ko men alle uit het hart der plane te voor schijn en zjjn roestvormig gerangschikt. Doordat er van het beneden gedeelte ln den oksel der bladeren nieuwe knoppen ge vormd worden, die spoedig geheel op de moederplant geljjken, al zijn zjj niet geheel en al zoo groot, krijgt het geheel een bos- sig voorkomen, dat in een groepje van an dere planten niet onsierlijk staat. Het mooie groen, dat niets van zjjn kleur ver liest, is vooral in den winter een mooi ge zicht. Wat de cultuur betreft, ls de plant wer kelijk zeer weinig eischend. Gedurende den winter wordt zjj i iet te dicht bjj de kachel geplaatst, maar overigens verdraagt zjj wel de kamertemperatuur. In die periode, dia voor haar een ustperiode ls, wordt zjj slechts van eenig water voorzien. Zoodra de dagen echter warmer worden en de nachtvorsten verdwenen zjjn, gaat de Hechtia naar buiten ln den tuin in den grond, aanvankelijk in de schaduw, later wat meer in de zon. Daar wordt zij gere geld gegoten en gegierd, r zoo groeit zjj er tP'-^iijk goed op los. Menige nieuwe spruit wordt er dan aangelegd en deze

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 6