1000 500 25 ELEGTKISCI KOKEN EERSTE BLAD No. 25 73e Jaargang 1935 WOENSDAG Uitgm: Firma I. VAH Dj VELDE Ir.. Walstraat 5840, Vliaainpn.lelel. 10. Dastrekeninir 66Z8T 30 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zonden en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROViNCïENlEU W S DE FOTO'S VAN STOPSEL Henning, Badhuisstraat 63. BLANKE GEZONDE TANDEN VLISSINGSCHE COURANT ABüNNEMENTSPKIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waat agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Eranco dooi het geheele rijk /2.50 Voor België,.L)uitschland en frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meei 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1 5 regels '1.—alles bii voor uitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd regen ongelukken voor gulden bi| levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bi) dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een hand. voet of oog. gulden bi] verlies van een duim gulden On verlies van een wijsvinger gulden Di) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARÜE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Pogingen tot huurverlaging. In de politiek onzer regeering, die tot doel heeft de kosten van alle producten te verlagen teneinde op deze wyze tot lagere productiekosten te komen en de buitenland- sche concurrentie beter te kunnen weer staan, bebooren de pogingen tot verlaging der huishuren een belangrijke plaats in te nemen. Tot nu toe is bier weinig bereikt, hetgeen door verschillende omstandigheden is veroorzaakt. Het gevolg is evenwel, dat de huishuren een steeds grooter deel van het inkomen der lager betaalde volksklas sen gaan opeischen, waar die inkomens wel zyn achteruitgegaan. Zeer dliidelyk is dit gebleken bij een on derzoek in den Haag naar de besteding van het inkomen van werklooze gezinnen. Wanneer dit lot een persoon treft, die voor dien een behoorlijk inkomen genoot en daarnaar zijn leven heeft ingericht, gaat de betrokkene niet terstond verhuizen, omdat hij natuurlijk hoopt weer werk te vinden, en tracht zich door de moeilyke omstandig heden heen te slaan. Het gevolg is echter, dat vaak meer dan een derde van de steun gelden aan huishuur moeten worden afge dragen. En il is het bij personen, die nog werk hebben, niet zoo erg, toch vormt het huurprobleem een vraagstuk, dat bij lagere inkomsten om een oplossing vraagt. Nu zou men zeggen, dat de nieuwgebouw de woningen tegen lagere prijzen verhuurd kunnen worden, omdat de kosten van bouw materialen en de loonen in de bouwvakken de laatste jaren belangrijk zijn gedaald. Maar daartegenover staat het feit, dat ten eerste de bouwvoorschriften der overheids organen zijn verscherpt, en dat daarnaast ook de eischen der bevolking met betrek king tot de woning zijn verhoogd. Degene, die thans huizen bouwt, houdt met die ver hoogde eischen rekening, omdat hij niet het gevaar wil loopen, dat over eenigen tijd zijn bezit aan waarde inboet. Dientengevolge worden alleen de wonin gen voor lagere beambten en voor beter gesitueerde arbeiders goedkooper, de ge wone arbeiderswoningen echter in zeer ge ringe mate. Dit laatste wordt mede veroor zaakt door het feit, dat het overgroote deel der bestaande arbeiderswoningen nog niet aan de verhoogde eischen voldoet, en dus voor de betere arbeiderswoningen ook hoo- gere prijzen gevraagd kunnen worden. Hefc schijnt, dat een algemeene flinke huurverlaging op buitengewoon groote moeilijkheden stuit. Deze zijn mede het ge volg van de in vroegere jaren met rijks- steun volgens de Woningwet gebouwde wo ningen. Deze zijn goeddeels in de jaren van hooge materiaalprijzen en loonen tot stand gekomen de voorschotten volgens de Wo ningwet bedragen meer dan een milliard gulden. Zou de overheid zelve het voorbeeld van huurverlaging geven, dan zal de exploi tatie van deze tienduizenden woningen ver lies opleveren en ontvangt het rijk, dat in laatste instantie deze bedragen geleend heeft, lang niet terug, wat het zelf aan zijn geldschieters moet betalen. Wel is een ze kere verlaging van de opbrengsten der wo ningen mogelijk, nu de rente op staatslee- ningen door conversie is verminderd, maar een verlaging, die overeen zou komen met de drastische vermindering vin loonen en salarissen, zou het ryk ongetwijfeld jaar lijks op vele millioenen verlies komen te staan. Een andere mogelijkheid om tot huurver- laging te komen is vermindering der grond belasting, die vooral in de grootere ge meenten vrij zwaar op het bebouwde eigendom rust. Alweer dus een maatregel, die in deze tijden van verminderde over heidsinkomsten de begrootingen der open bare lichamen nog verder zou ontwrichten. Het is dus wel te verklaren, dat tot nu toe op het gebied der huurprysverlaging weinig is bereikt. Groot enthousiasme be staat daarvoor in de financieele regeerings- kringen van staat en gemeenten niet. En dan ziet men ook zeer goed in, dat het voorbeeld der overheid hier zeer verstrek kende gevolgen dreigt te hebben. Want zou een dergelijk voorbeeld werkelyk flinke huurverlaging ook van particulieren tot ge volg hebben, dan loopt men de kans, dat verschillende particuliere huiseigenaars, die hun huizenbezit grootendeels met hypothe ken hebben gefinancierd, niet meer in staat zullen z\jn aan hun verplichtingen uit dien hoofde te voldoen. Een onvermydeljjke con- BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 1 Februari, half drie, Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. sequentie van vermindering van rente en aflossing voor voorschotten volgens de Wo ningwet zou zijn, dat ook de rente en aflos sing van particuliere hypotheken verlaagd moet worden. En zou de overheid ertoe overgaan, hetgeen destijds door de commis sie-Vliegen is aanbevolen, om een deel van de schuld der woningwetvoorschotten te schrappen, dan zou een dergelijke maatre gel eveneens voor de hypotheekschulden op huizen noodzakelijk zijn. Want ook daarbij zijn er meer dan genoeg, die in de dure ja ren zijn gebouwd en thans, veel minder waard zijn dan de daarop rustende hypo theek bedraagt. Het huurprobleem is een vraagstuk, dat diep in het economische leven ingrijpt, en welks oplossing niet met een paar leuzen is aan te geven. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgend voorstel aan den gemeenteraad gedaan Het bestuur der Vereeniging „Het Groe ne Kruis" alhier, deelt öns mede, dat' zijn plannen voor de oprichting van een ont smettingsinstallatie' zoover zijn gevorderd, dat spoedig met den Douw daarvan zal kunnen worden begonnen. Als terrein, waarop deze installatie zou kunnen worden gebouwd, heeft het bestuur het oog laten vallen op een perceel grond gelegen, aan de Paardenstraat en Kogel parkstraat, ter grootte van 160 M2., zoo als op een teekening in roode arceering is aangegeven. In verband met den stand der financiën van de adresseerende vereeniging wordt verzocht de beschikking over den grond op gunstige voorwaarden te mogen verkrijgen, omdat naar de meening van het bestuur de tot standkoming van een moderne ont smettingsinrichting in Vlissingen ook voor de gemeente van zeer groot belang moet worden geacht. Ook ons college is van meening, dat het terrein, hetwelk het bestuur van de ge meente wenscht te koopen, deel uitmakende van de terreinen van den gemeentelijken reinigingsdienst, uitstekend geschikt is voor hefc bouwen van bovenbedoelde instal latie. Mede in verband met het doel, waarvoor de grond bestemd zal worden, zouden wy den prijs er van willen bepalen op 5 per M2. Derhalve hebben wy de eer U voor te stellen aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van S00, ten bate van het grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. Waarom Nationaal-Socialisme Britannia. Gisteravond hield de groep Vlissingen van de Nat.-Soc. Beweging een openbare verga dering, waarin als spreker optrad de heer C. van Geelkerken met bovenstaand onder werp. Den leider van den avond deed het genoegen, dat de zaal tamelijk bezet was, niettegenstaande de moordende concurren tie, die de N.S.B. ondervindt. De heer Van Geelkerken begon zijn rede, met er op te wijzen dat nu 3 jaar geleden de N.S.B. haar propaganda begon en spreker wel op vergaderingen kwam, waar geen mensch was dan hy zelf. De aanhangers van de beweging werden idioot verklaard. Maar nu de N.S.B. haar leden reeds bij tienduizenden telt, praat men anders, maar men gaat met lasteren voort. Zoo is het ook gegaan met het fascisme in Italië en het nat.-socialisme in Duitsch- Jand. Dit werd ook eerst belasterd en be spot, doch nu denken ook de Nederlanders er wel anders over. Ze zeggen het is er best, ordelijk, maar alleen goed voor Italië en Duitschland en voor ons land is het niet noodig. Men is het er wel over eens, dat ook in ons land niet alles in orde is, maar het is er toch nog veel beter dan in andere landen. De Nederlanders zitten vastgeroest in hun politieke overtuigingen en willen het nu eenmaal niet anders. Maar er komt ken tering en de nat.-soc. beginselen nemen al meer toe in eiken rang en stand van ons volk. Spreker besprak de politiek der huidige regeering, die niet bij elkaar wordt gehou den door het landsbelang, maar uit angst voor hun partijen. De regeering kan zich alleen nandhaven door macht. Doch ons volk krijgt wat net verdient, want 't duldt deze regeering. De beginselen worden bij elke party verdoezelt, doch dan zijn de be ginselen niet veel waard. Alle maatregelen waardoor de welvaart van ons volk weer zou kunnen toenemen en de werkloosheid opgeheven, worden na gelaten, omdat men bang is de groot-in dustrie en het kapitaal te treffen. Alles wordt by elkaar gehouden en op allerlei manier geschipperd om het kabinet te handhaven, daar men bang is voor een regeeringscrisis en voor eventueele verkie zingen. Men weet wel dat de N.S.B. dan groote winst zou behalen. Het ergste waar de N.S.B. tegen heeft te strijden is de laksheid, lauwheid en on verschilligheid van zoo vele duizenden van ons volk, wien het niet kan schelen hoe en door wien ze geregeerd worden, ,,'t Is toch één pot nat" zeggen ze. Niettemin groeit de N.S.B. gestadig en nadert de 40.000 leden. Spreker ontkent dat de N.S.B. een pro duct zou zijn van vreemden bodem ;het is noch Duitsch, nöch Italiaansch, doch een zuiver Nederlandsche beweging. Vervolgens besprak de heer Van Geelker ken wat de N.S.B. wil. Zy wenscht te ko men tot saamhoorigheid van het gansche volk, dat nu door partijtwisten wordt ver teert. De werkloosheid moet worden opge lost. Voor de 400.000, die misschien nog wel brood, doch geen werk hebben, moet we der werk worden verschaft. Honderddui zenden gaan moreel ten onder, omdat zij delen dat zij onnut zijn in deze maat schappij. Wij willen een geestelijk en zedelijk sterk volk en sociale rechtvaardigheid voor alle volksgenooten. Smalend wordt van de N.S.B. gezegd, dat het is een crisis-beweging, die weer ver dwijnt wanneer de crisis voorbij is. Maar de crisis is nog niet over, wordt nog erger en het kon wel eens zijn. dat de N.S.B. de crisis in beweging brengt. Zoolang ons volk toelaat, dat wij vier communistische Kamerleden hebben, met groote salarissen, cumulatie enz. zal de strijd moeilijk blijven, doch de oogen gaan al meer open en de N.S.B. zal de overwin ning behalen. Het nat.-socialisme vereenigt alle Neder landers, Roomsch en on-Roomsch, om geza menlijk ons volk op te bouwen in liefde voor ons Vorstenhuis, de Christelijke grond slagen van den Staat, tegen de ondermij ning van de geestelijke en zedelijke normen. Scherp becritiseerde spreker de terreur der regeering tegen de N.S.B., welke be staat uit het weren uit overheidsbetrekkin- gén, enz. Het nat.-socialisme belooft niet het land van belofte, met zijn druiventrossen inte gendeel, ieder zal moeten offeren op het altaar der Nederlandsche gemeenschap. De N.S.B. wil zyn invloed ook doen gelden in het parlement, omdat het den wettigen weg wil bewandelen. Daardoor wordt de N. S. B. geen parlementaire party, doch een party in het parlement, wat heel iets an ders is. De N.S.B. strijdt voor ordening van den ganschen Staat, opheffing van het bankge heim, beteugeling der ongebreidelde con currentie, ordening van het bedrijfsleven, rechtvaardigheid tegenover alle standen en rangen, en deze samenbinden. Hiertoe is alleen de N.S.B. in staat. De politieke partijen kunnen dit nietdie ziju uitgeleefd en den ondergang nabij. Fel geeselde spreker het Marxisme, dat den Staat ondermijnt en de arbeiders ver pest en toch toegang heeft tot het parle ment en tot de overheidsbetrekkingen. Hij wees er op, dat in de meeste landen het socialisme als een geprikte varkens blaas in elkaar is gezakt. Ten slotte wekte spreker de aanwezigen op méde te strijden onder de zwart-roode vJag en de leiding van ir. Mussert voor de overwinning der N.S.B. Na de pauze werden door den spreker nog verschillende schriftelijke vragen be antwoord. Sonna. Concertgebouw. De vereenigde schouwspelers, onder di rectie van Pierre Mols, hebben ons gister avond de vertolking gebracht van bovenge noemd Indisch tooneelspel, waarvan de in houd in deze woorden kan worden weerge geven. De Europeaan, al dan niet in concu binaat levende met een Inlandsche vrouw, scheurt zijn kinderen van de moeder af om ze een Europeesche opvoeding te kunnen geven en de moeder is haar kind kwijt. Ze heeft alle zeggenschap er over verloren. Deze situatie heeft Jan Fabricius uiteenge zet in Sonna, die van huis uit een Inland sche is, maar een van ras, omdat ze onder haar voorouders een sultan kan tellen. Het tooneelspel begint, als het zoontje, dat een Europeesche opvoeding heeft genoten, naar Java terugkeert, maar niet dadelijk met zijn vader tegelyk in de ouderlyke woning binnenkomt. En als het dan op de oude plek terug is en daar de twee Inlandsche dames ziet, weet hij niet, welke van de twee eigenlyk zijn moeder is. Hy omhelst ze bei de, maar keert zich dan tot zijn vader om te vragen, wie van de twee zijn moeder is. Wat een aardig scènetje was dat, maar nog treffender was het daaropvolgende too- neeltje als Sonna (Emmy Molsde Leeu- we) op eerbiedigen afstand de lichaamsvor men van haar „groote" zoontje volgt met de handen, als om weer bezit van hem te nemen. Hoe totaal veranderd moet haar de toestand lijken, als zij de Europeesche be grippen en kennis van haar zoontje waar neemt, die zich niets herinnert van wat zij vroeger heeft verteld, dat totaal geen be grip meer heeft van de helden van haar voorgeslacht, dat zich kostelijk vermaakt met de „gekke" vormen der poppen van het wajangspel. Truusje Bakker heeft van dat zoontje iets aardigs, iets natuurlijks, iets kinderlijks gemaakt. De Inlandsche moeder is in het tweede bedrijf, door de erkenning van het jongetje door den vader, Bartholo- meus Velsen, kapitein der infanterie, be roofd van haar zoontje, zonder dat ze het weet. Maar als ze dat merkt in het slotbe drijf, als ze gewaar wordt, dat niets haar weer in het bezit kan stellen van haar lie veling, dan gaat ze te keer in scènes, die den gemoedstoestand van ,,-'t moederdier" in kostelijke opvolging weergeven tot ze ten slotte hooghartig berust en schijnbaar onbewogen en trotsch heengaat, zonder ook in eenig opzicht acht te slaan op de verzoe ningspogingen van den kapitein. Op tal van scènetjes zouden we kunnen wijzen, als de ruimte het ons toeliet, doch een dier too- neeltjes, dat zoo karakteristiek is voor den haat der Inlandsche willen we memoreeren, nl. dat, waarin het portret der tweede, der Europeesche vrouw in snippertjes wordt gescheurd. Naast deze vrouwenrol dienen we te noemen die van Niti, de bediende van Sonna, welke misschien voornamelijk wel, omdat ze ons leek in voorkomen en in naam, een echte Inlandsche t zijn naar onze meening natuurlijker en gemakkelij ker acteerde dan Sonna zelf. Inoto Katisha leek ons beter in haar rol ingeleefd dan Sonna, ook al, omdat ze haar figuur voor Inlandsch meisje of vrouw meer mee had. Hebben we de vrouwenrollen vermeld, nu resten ons nog de heerenrollen, waarvan we naast elkaar plaatsen, die van den kapitein, van wiens rol vol met tegenstrijdigheden Pierre Mols een goede, een aannemelijke vertolking gaf en die van den assistent-resi dent, wiens sympathieke gedachten heel goed werden weergegeven door Alex Frank. We denken hierbij aan het aardige tegen spel dezer 2 acteurs in 't tooneel, als de kapitein spreekt over de vrouwenover ae gedachten, die geuit worden naar aanlei ding van de erkenning, waarin de assistent resident verklaart slechts een paragraaf, een wetsartikel t* zyn en meer dergelijke trekjes, die Overdiep sympathieker voor ons doen zijn dan zijn vriend de kapitein. Moei lijk is de toestand van dezen laatste, maar hij slaat er zich doorheen. Tenslotte vermelden we, dat de twee bij figuren, de Soendaneesche klerk en Matu- parisa, de Amboness het hunne er toe heb ben bijgedragen, om den avond mooi te maken. Vermelden we ten slotte, dat de regie in goede handen was van Pierre Mols, waar door een aardige ensceneering was verkre gen en dat er vlot gespeeld werd, dan kun nen we het verslag van dezen derden avond van het schouwspel eindigen met de opmer king, dat ook deze avond goed geslaagd is. Een 91-jarige luchtreiziger. Met het K.L.M.-vliegtuig zal morgen ochtend hier aankomen de 91-jarige heer Van Heesen uit Amsterdam, die morgen middag weer naar Amsterdam zal terug- keeren. Dit is de oudste passagier die de K.L.M. tot nog toe heeft vervoerd. De vlucht wordt den heer Van Heesen aangeboden door het dagblad „de Stan daard". MIDDELBURG Vereeniging „Kinderzorg". Hedenmiddag heeft op de stichting „Kin derzorg" te Middelburg, waar zooals be kend de Hervormde voogdijkinderen een het door „Thalia" op te voeren blijspel zijn bij ons geëtaleerd FOTO-ATELIER tandpasta IS GOED Ww ENIOCH GOEDKOOP liefelijk tehuis vinden, een bijeenkomst plaats gehad ter ingebruikneming van het gymnastieklokaal en de centrale verwar ming. Zoo men zich herinnei-en zal heeft wijlen mevrouw Blumde Niet een groote som gelds aan de stichting nagelaten en dit nu stelde het bestuur in staat om verschil lende verbeteringen, die reeds lang noodig waren, tot stand te brengen en in de eerste plaats een gymnastieklokaal en een centra le verwarming. Wijdt men groote zorg aan de geestelijke en verstandelijke opvoeding der aan de stichting toevertrouwde meisjes en jongens, ook begrijpen bestuur, directie en perso neel, dat lichamelijke opvoeding voor de karaktervorming van groote beteekenis is, maar tot nu toe ontbrak een goede gelegen heid om daaraan de noodige zorg te beste den. Naast het jongenshuis is op het thans geplaveide terrein, dat niet meer door hou ten, maar door betonnen schutting van den tuin van het meisjeshuis is gescheiden, een nieuw gebouw verrezen, waarin het ver langde is ondergebracht. In de keurige vestibule van dit gebouw is een steen inge metseld, met het opschrift „In dankbare herinnering aan den heer en mevr. Blum de Niet". Zeker eenvoudig, doch passend in den geest van hen, die zooveel voor de stichting gevoelden en deden, dit laatste tot na hun dood. In de vestibule bevindt zich een bank, waarop de kinderen hun schoenen voor gymnastiekschoenen kunnen verwisselen, of omgekeerd. Voor het opbergen van de gym nastiekschoenen is er een kast met genum merde vakjes. Langs de wanden zijn verschillende kap stokken aangebracht, mede omdat het in de bedoeling ligt het gymnastieklokaal in de toekomst ook voor de groote vergaderingen en bijeenkomsten met alle kinderen te ge bruiken. Het zeer ruime lokaal zelf, voorzien van allerlei werktuigen voor het turnen, maakt een flinken indruk. De lambrizeering langs de muren is evenals in de vestibule van émaille opgespoten cement, een nieuw procédé, dat gemakkelijk te onderhouden moet zyn. Ook het plafond is iets nieuws, namelijk van donoca, waarin de lampen zijn weggewerkt. De electrische klok zal er aan herinneren, dat er ook aan spel en gymnastiek een einde moet komen. Wij zagen er o.a. twee bruggen, een voor de kleinere en een voor grootere kinderen paard, ringen, klimstokken, rek, enz., in één woord een inrichting voor menige gym nastiekvereniging om jaloersch op te zyn. Een tweede deur geeft in geval van nood zaak ook gelegenheid het lokaal ter zijde te verlaten, daar waar ook straat is aange legd en waar onooglyke afdaken zyn ver vangen door een gesloten rywielplaats voor de broeders en een open voor de jongens. Het gebouw, waarin het gymnastieklo kaal is ondergebracht, is gebouwd onder ar chitectuur van den heer A. de Pruyn te Goes en bevat ook de zeer moderne cen trale verwarming-installatie, waarvan de hoofdleiding by den heer ir. W. C. Kool uit Rotterdam berustte. Was de bouw van het gebouw opgedragen aan den heer C. H. H. Wisse te Axel, voor de centrale verwar ming was de N.V. Rotterda msche Centrale Verwarmingsmaatschappij als leverancier ster aangewezen.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1