500 300 25 EERSTE BLAD No. 23 73e Jaargang: 1933 MAANDAG Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Viissingen.Teiet. IQ. Postrekening6E287 28 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende STADS--EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dost het geheeie rijk 2.50, Voor België, Uuitschland en Frankrijk r3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Atzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1-5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iédere regel meer lOcttmax. 1(1 regels). Bii3maal plaatsing van 1 5 regels rlalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bi) levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi] verlies van, een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden oi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stemming voor de Prov. Staten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de aanvankelijk door hun college op Woensdag 24 April a.s, bepaalde stemming voor de verkiezing van leden der Provin ciale Staten nader bepaald op Woensdag 17 April a.s. Chr. Hist. Unie. De lijst van candidaten voor de verkie zing van leden van de Provinciale Staten der Chr. Hist. Unie in Zeeland is als volgt samengesteld 1. A. D. F. van der Wart, Goes (aftr.) 2. W. de Ridder, Vlissingsn (aftr.) 3. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Middel burg 4 A. de Feijter, Zaamslag (aftr.) 5. M. M. Schippers, Kamperland-Wisseker- ke (aftr.) 6. G. van Duin, Zierikzee (aftr.) 7. C. Philipse, 's Heer Arendsker- ke 8. M. de Looze, Kapelle 9. P. Janze Azn., Biggekerke 10. S. A. N. van Oeve- len, Wolphaartsdrjk 11. M. Krijger, Brui- nisse 12. H. C. J. Gunning, Ierseke 13. M. van Strien, Nieuw- en St. Joosland 14 M. den Boer, Haamstede 15. C. A. Kaan, Terneuzen 16. J. F. Vermeulen, Middel burg 17. L. Kristelijn, Eikerzee 18. F. J. Castel, Veere 19. C. Kamermans, Vlissin- gen 20. C.' Kousemaker, Kloetinge. Opheffing van het Zeepostkantoor. Naar wij vernemen wordt het zeepost kantoor alhier opgeheven. De, directeur van het zeepostkantoor, de heer Lucasse wordt overgeplaatst naar Rotterdam, terwijl de assistent De Koster op wachtgeld geplaatst wordt. De bureau-bediende bij de Nederlandsche spoorwegen alhier, de heer Jac. Damen, is als zoodanig verplaatst naar Arnhem. Eerste Vlissingsche accordeon-vereeniging „Crescendo". Concertgebouw Voor een flink bezette zaal heeft deze vereeniging Zaterdag een populairen mu ziekavond gegeven onder leiding van haar directeur, den heer M. P. Ventevogel. Reeds bü het openingsnummer, den „Colonel Bo- gey"-marsch van Alford, constateerden we dat deze accordeonisten goede vorderingen maken de bassen spraken duidelijk en in den met brio gespeelden marscli werd in het forte een massaal klankvolume ontwik keld. De „Martha"-fantasie, bewerking Ga demie, had speciaal in de gedragen deelen mooie momenten en al klonken de overgan gen tusschen de vele bekende motieven niet altijd even onberispelijk, zoowel in concer tino als ensemble was men over het alge meen goed op dreef. Een alleraardigst num mer was ook de wals „Frères joyeux" van Volkstedt, muziek van jaren terug, welke het echter toch steeds blijft doen. Het slot, dat wel niet iedereen begrepen zal hebben, werd pakkend uitgebeeld. Het vroolijke ge zelschap is moe gedanst, de klok slaat vier, men gaat huiswaarts, de muziek klinkt zachter en zachter en 't haantje verkondigt den dageraad. In een pot-pourri van Renaud herleefde eveneens de oude tijd een aan eenschakeling van liedjes en wijsjes, die Aft animo werd gebracht evenals de tegen- Euiinger, welke uit onderscheiden aaneenge regen moderne melodieën bestond en voor het hedendaagsche publiek wèl zóó stem- mingwekkend was, daar het zich daarmede op veel meer bekend terrein bevond. De mooie breede inleiding van Govaert's melo dieuze fantasie „Une soirée d'automme aux Ardennes" kwam goed tot haar recht, ter wijl de spelers in dit sfeerscheppende werk goed doorzichtig passagespel gaven en ook de soli naar wenscli vertolkten. In de met Schwung gespeelde „Estudiantina"-wals van Waldteufel misten we in het begin eenige maten de melodie en ook aan het slot ontbraken eenige figuren. De directeur, die zyn ensemble met vaste hand leidde, liet voorts een werk van hemzelf, een Rêverie, gedragen muziek met een meer beweeglijk middendeel, ten gehoore brengen, terwijl de „Crescendo"-marsch van Brox de finale vormde. De aanwezigen beloonden de uitvoerenden na elk nummer met spontaan applaus als bewijs van waardeering, doch daarnaast waren eenige toehoorders oorzaak, dat de directeur in den aanvang van Govaert zeer terecht aftikte, vermits zij zich te luidruch tig gedroegen. De overigens naar wensch geslaagde avond werd met een gezellig samenzijn besloten, O. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 21 tot 26 Januari werden in het badhuis 286 baden genomen en wel 199 door heer en, 60 door, dames en 27 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld; Foto's in onze Tijdinghal. Een paar opnamen van Prinses Juliana bij de opvoering Van het tooneelstuk „Volk in lengte van dagen", ter gelegenheid van het zevende lustrum den vrouwelijke Leid- sche studenten-vereeniging. Huldiging van Buziau bij zijn 40-jarig tooneeljubileum. Een kaartspel dat verkeerd afliep. Dat het kaartspelen de gemoederen soms kan verhitten, is nu dit spel zooveel wordt beoefend, wel bekend. Dat evenwel het daar bij komt tot handtastelijkheden waarbij een vrouw een beenbreuk oploopt, behoort zeker wel tot de uitzonderingen. Wat toch is het geval? In een café alhier waren gisteren een drietal personen aan het kaartspelen, die verschil van meening kregen. Het tnee- ningsverschil spitste zich toe, zoodat een handgemeen dreigde te ontstaan. De vrouw van den caféhouder kwam tusschenbeide en wilde het geschil beslechten. Zij kreeg daar bij van een der kaartspelers, achter wien zij stond, tengevolge van een opzettelijken duw, waarbij zij over een stoel viel en haar been brak. De vrouw is naar een ziekenhuis overgebracht. MIDDELBURG Uitvoering werken door jeugdige werkloozen, In verband met den grooten omvang der werkloosheid in deze gemeente, welke ook tal van jeugdige personen heeft getroffen, hebben B. en-W. van Middelburg overwogen of het niet mogelijk zou zjjn, door-deze ca tegorie een aantal werkzaamheden te doen uitvoeren,, die naar zij vertrouwen den ar beidsint der' betrokkenen zal kunnen in stand houden en hun aldus moreelen steun kan geven. De bedoelde werkzaamheden kunnen naar het gevoelen van B. en W. bestaan in a. het bouwen van een beenderenloods aan den Kleverskerkschen weg, waarvan de totaalkosten op 1000 worden geraamd b. het bouwen van een paardenstal op het woonwagenterrein aan het Arnemuid- sche voetpad, ad. 800 c. hst vervaardigen van een tent voor de Middelburgsche vacantieschool ad 200. Het ligt in de bedoeling deze werken te doen uitvoeren onder leiding van een voor man en een opzichter van gemeentewerken. De gebouwtjes sub a en b zouden- B. en W. zooveel mogelijk van beton willen ver vaardigen en wel in dier voege, dat de ver schillende onderdeelen vooraf worden ge reed gemaakt. De materialen voor de sub c bedoelden tent zullen door de betrokken vereeniging worden geleverd. De N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Folak Zoon die op dit oogenblik met Kinderwetvergunning een beenderenloods in gebruik heeft aan het oud Arnemuidsche voetpad. Dat gebruik geeft echter aanlei ding tot talrijke klachten van omwonenden, weshalve B. en W. deze loods zouden willen zien buiten gebruik gesteld. De N.V. is be reid daartoe mede te weiken, mits zij er een nieuwe loods voor in de plaats krijgt. Ten aanzien van plan B merken B. en W. op, dat op het aldaar genoemde terrein steeds woonwagens staan, waarvan de paarden aan weer en wind zijn blootgesteld. Een eenvoudige stal voor die dieren is dus wel hoogst noodzakelijk. De minister van sociale zaken heeft zich met de plannen vereenigd, mits de betrok ken werkloozen niet ouder zijn dan 24 jaar. Ook heeft hij bijdrage van het rijk toege kend, waardoor volgens B. en W. 72 terug zal worden ontvangen van de loonen en de kosten voor de gemeente zullen blij ven 586 voor de beenderenloods, 458 voor de paardenstal en 56 voor de tent. Vermoedelijk zal voor de beenderenloods voor 8 jeugdige werkloozen voor 10 weken werk zijn, voor de paardenstal resp. 6 en 8. Tooneelvoorstelling. Het Comité voor Abonnements-Tooneel- voorstellingen te Middelburg verzoekt ons te dezer plaatse te willen verwijzen naar zijn advertentie in dit nummer, waarin het voortgezet programma voor dit seizoen •wordt geannonceerd. Behalve het reeds vroeger aangekondigde gerechtsdrama „Smaadschrift", waarvan de vertooning op Woensdag 6 Februari a.s. is bepaald, brengt het comité een opvoering van een der allernieuwste stukken van het tooneelrepertoire (de première ging op 18 dezer in den Stadsschouwburg te Amster dam), n.l. „Afkloppen" (Touch Wood) van de Engelsche schrijfster G. L. Anthony. De voorstelling vindt plaats op Dinsdag 28 Februari a.s.," des avonds om 8.15 uur, in den Schouwburg aan hei Molenwater en wordt verzorgd door het Centraal Tooneel onder regie van Cees Laseur. Wachtgeldregeling personeel meelfabriek. Burg. en Weth. vanMiddelburg stellen den raad voor, de wachtgeldregeling voor de Meelfabriek te verlengen tot 31 Maart, waartoe ook het rijk bereid is. De 25% der uitkeeringen, die ten laste der gemeente komen, zullen bedragen 1875. RITTHEM Brandstoffenvereeniging. In de gehouden goed bezochte jaarverga dering van de brandstoffenvereeniging „Eensgezindheid", herdacht de voorzitter, de heer J. Meli'efste, in.zijn openingswoord het 40-jarig bestaan der vereeniging. Uit de jaarverslagen van den secretaris en van den periningmeester bleek o.a. dat in 't afgeloopen jaar 50.000 K.G. steenko len, 50.000 K.G. eierkolen en 7000 K.G. bruinkoolbriketten waren aangekocht, wel ke brandstoffen met de onkosten een uitga ve vorderden van 1454.81. De boeken sloten met een batig saldo. Door het toetreden van 2 niéuwe leden, is het aantal leden gestegen tot 76. De aftredende bestuursleden J. Meliefste en A. W. Oscé werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Daar de eigenaar van het gehuurde pak huis deze ruimte noodig heeft voor zjjn be drijf, wordt door het bestuur naar een an dere opslagplaats uitgezien. Onder 't gehot van een kop chocolade hieven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. OOSTBURG Openbare vergadering van den N.S.B. Sedert de invoering van het evenredig Kiesrecht was hier en in de omgeving de animo voor het bezoeken van politieke bij eenkomsten ongeveer tot nul gedaald en daarom waren wij uitermate verwonderd, toen onlangs van fascistische of liever Na tionaal Socialistische zijde een openbare vergadering was belegd, een met belang stellenden (of wellicht meest nieuwsgieri gen) geheel gevulde zaal aan te treffen. Wegens familieomstandigheden kon de spreker voor dien avond niet verschijnen, doch Vrijdag 25 Januari, waren opnieuw, 'n 150-tal hoorders tegenwoordig toen de heer J. F. Overwijn uit Zutfen een en ander over het fascisme zou vertellen. Wij achten ons niet geroepen om een overzicht van. een en ander te geven, daar immers de meesten wel al een algemeen begrip over fascisme hebben. Wij willen alleen maar mededeelen, dat onder de aanwezigen er waren van alle politieke richtingen, van alle standen, jongeren en ouderen, die allen met onver deelde aandacht den bekwamen spreker hebben gevolgd. Van de gelegenheid tot 't doen van schriftelijke vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Zoo werd gevraagd, hoe de N.S.B.-ers staan tegenover het behoud van den goud gulden. Hierover sprak spreker geen eigen meening, dit is het werk voor de deskun digen, wordt uitgemaakt door de corporatie van het geldwezen. Wat de voorkeur heeft bij de N.S.B.monarchie of re publiek Dit is al zeer gemakkelijk, immers het koningschap is typisch volks, is regelrecht uit het volk voortgeko men. Republiek is een intellectueel uitvind sel, dat reeds ergerlijk veel tot geknoei aanleiding heeft gegeven, de N.S.B. strijdt voor het koningschap, dat boven de par tijen staat. Hoe het komt, dat een Sociaal-demo craat als Duijs, N.S.B.-ers voor de recht bank verdedigt Wel meende spreker, dat Duijs iemand is, die gevoel voor recht bezit, iemand, die den oprechten wil heeft de gerechtigheid te dienen en waar hij kame raad Roelofsen verdedigd heeft, komt dit omdat Duijs de overtuiging had, dat Roe lofsen voor het recht streed. Achtereenvolgens werden nog vele vra gen beantwoord Zoo zouden de N.S.B.-ers als ze eens de meerderheid kregen 't oude terstond Opruimen en alles doen wat moge lijk was de meerderheid te behouden. Van Hitier staat de partij geheel vrij, er wordt niet met Nationaal-Socialisme geleurd, men staat van Duitschland geheel vrij, al was het alleen maar om alle ver dachtmaking te voorkomen, men doet niet aan Internationaal gedoe. De bezoeken van Mussert en andere voormannen aan Duitschland hebben enkel de bedoeling de daar wonende vaderlanders te bereiken en te bewerken. Spreker gaf daarna de reden van het ge- Een onthuld geheim Hierishetgeheimvande charme van menige vrouw: „Castella" Dobbelman's schoonheidszeep. Gun U zelf deze weldaad Masseer en parfumeer Uw huid met Castella's geurige oliën. Castella koestert Uw huid tot zij IJ./2 wordt als een wonder van Cenf charmante zachtheid. OP q GOEDE ZEEP STAAT bruiken van het woord fascisme, vertelde, dat er geen verschil was tusschen N.S.B. en Fascisme, immers spreker en zijn kame raden zijn het Nederlandsch fascisme hij hekelde geweldig het blaadje „Vrijheid, Arbeid en Brood", dat een rioolproduct is en waarmede de drukker, die een lid is van de R.-Katli. Staatspartij zeker niet veel eer inlegt. Dat spreker en zijn partij vijandig staan tegenóver de S.D.A.P. is geen wonder, na alles wat bij over bovengenoemd schend blad gezegd heeft. Het zenden van troepen naar de Saar, werd ten sterkste afgekeurd, Nederland had moeten handelen als Zwitserland, dat er geheel gelijk tegenover stond, deze troe pengeschiedenis is enkel te wijten aan de Fransch-gezinde politiek van Nederland. Waarom spreker voor Duitschland en tegen Frankryk is En waarom hij Frankrijk de stokebrand noemt Wel meende spreker, wie alles heeft gelezen en nagegaan moet wel tot de overtuiging komen, dat steeds Frankrijk voorkwam, dat verzoening met Duitschland tot stand kwam. Voorts waar schuwde spreker tegen de Belgische regee ring, immers België is filiaal van Frank rijk. Overigens is spreker noch voor Duitschland, noch voor Frankrijk, doch enkel pro-Nederlandsch. Over Volkenbond en kapitalisme denkt spreker niet gunstig. De Volkenbond is een Jan-Klaassenspel, hij deed niets en doet nog niets, terwijl het kapitalisme danst naar de pijpen van het lot ze krijgen van ons beide onvoldoende. De jodenvervolging in Duitschland Wat wij hiervan vernamen berust op prutserij en verkeende inlichting door de kranten. Wat ons land van de zoogenaamde uitge dreven joden heeft ondervonden is niet veel goeds, getuige de verdachte zaakjes met allerlei sinistere bankjes enz. in onze hoofd stad. Van de N.S.B. is nog nooit iets uit gegaan tegen de joden, wel omgekeerd. Na beantwoording van nog diverse vragen, werd de bijeenkomst gesloten door den heer Dekker. Gediplomeerde leerlingen landbouw- wintereursus. Zaterdag hield de Vereeniging van ge diplomeerde leerlingen van de landbouw wintercursussen in Westelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen, te Oostburg, een algemeene vergadering, waarin ruim een 50-tal leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq. heette in zijn openingsrede, die met het oog op de tijdsomstandigheden heel erg m mineur gesteld was, een woord van welkom tot allen, inzonderheid tot den heer J. Mei- se, kringbemiddelaar te Middelburg, den heer A. I. Leenhouts, voorzitter der Z.L.M., kring Oostburg, eerevoorzitter en den heer E. H. de Milliano, oud-bestuürs- en eere lid spreker drukte evenwel zijn spijt uit, dat zoovele der oudere leden op de verga deringen beginnen weg te blijven. Spreker betreurde zeer de verkeerde voorlichting van het publiek door de groote bladen, waardoor de landbouwer in een minder goed daglicht geplaatst wordt. Nu de steunmaatregelen voor 1935 bekend ge maakt zijn, vreest spreker, dat wij, zoo een minder gunstig jaar de opbrengst zou gaan drukken, wij weer terug zullen gaan naar de toestanden als over 1930 en 1931, toen de landbouwers al hun arbeid aan de gemeenschap moesten cadeau geven en er zoo enorme verliezen geleden zijn. Maar al zijn de vooruitzichten voor 1935 niet gun stig, zoo' wil spreker toch de hoop uitspre ken, dat 1935 zal meevallen i wenscht den leden voor dit jaar het beste toe. Het woord was daarna aan den heer Melse, die een inleiding hield over arbeids bemiddeling. In beginsel werd besloten tot een excur- sie in 1935 naar de Wieringermeer. .Het bestuursvoorstel betreffende ver handelen van goedgekeurd zaaigraan tus schen de leden onderling vond niet direct een meerderheid, doch na toelichting door voorzitter en secretaris, waarbij blijkt, dat eigenlijk de bedoeling is den verkooper bij den ko.oper bekend te maken en dat alleen goedgekeurd gewas in aanmerking komt, wordt het voorstel aangenomen. Evenals in 1933 zal weder een zaaiwed- strijd worden gehouden, waarvoor punten zullen worden toegekend en wellicht een medaille. Wat de proefvelden aangaat zal gepro beerd worden met de msisteelt, waarbij ook in overleg zal worden getreden met de Héide-Maatschappij, waarbij een der leden mededeelde persoonlijk reeds met dat li chaam in correspondentie te zijn. Ook zal een proef genomen worden met verschillende soorten zomergerst. -Vóór de in September 1935 te Oostburg te houden markt van fokvee, vet slacht vee enz., die in 1934 zoo uitnemend ge slaagd is, zal weder een subsidie van hoog stens 20 beschikbaar gesteld worden. NIEUWVLIET Tijdelyk hoofd der openbare school. Tot tijdelijk hoofd der O. L. school te Nieuwvliet is met ingang van 1 Februari 1935 benoemd de heer M. I. Hoste, thans wachtgelder te Groede. GOES Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Het aantal leden der vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord- Beveland bedioeg op 31 December 21.481. In 1934 werden afgevoerd wegens overlij den, vertrek en bedanken 960 leden in den loop van het jaar traden toe 7531 leden, zoodat op 31 December 1934 het aantal le den 28.052 bedroeg, alzoo een netto leden winst van 6571. Inmiddels is het aantal leden na 1 Ja nuari alweer gestegen en bedraagt het thans 28.608. Het aantal opnamen- is in 1934 aanmer kelijk meer geweest dan in vorige jaren. Voor een deel moet dit worden toegeschre ven aan de geheerscht hebbende en nog beerscnende roodvonk. Centrale voor Werkloozenzorg. Hedenmorgen vergaderde te Goes het Frovinciaal Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg, ónder voorzitterschap van ds. M. Bons van Colijnsplaat, die een terug blik wierp op het afgeloopen jaar en er op wees dat de toekomst nog donker is, maar de hoop uitsprak dat het comité in 1935 weer veel voor de werkloozen zou kunnen doen. Uit hét overzicht van den secretaris, den beer J. Lorier te Middelburg, bleek dat in 1934 op verschillende plaatsen in Zeeland contact met de werkloozen is geweest, ter wijl in de laatste maanden een film .be schikbaar werd gesteld, die tot op heden op een 20-tal plaatsen is vertoond en nog meerdere aanvragen zijn binnengekomen. De film „de Negerhut van Oom Tom", trekt groote belangstelling en valt zeer in den smaak. Op meerdere plaatsen werden nog comi té's en vakcursussen of ontspanningsloka len opgericht. De secretaris betreurt het dat er comité's zijn, die wel inlichtingen vragen, doch dan verder niets meer van zich laten hooren. Op heden zijn 22 comité's bij de centrale aangesloten. Breedvoerig werden de moeilijkheden on der het oog gezien om de cursussen zoo goed en aantrekkelijk mogelijk te maken, terwijl over de medewerking van verschil-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1