500 300 25 EERSTE BLAD No. 32S 73e Jaargang 1935 ZATERDAG Uitgave: firma f. VAN Df VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.felel. 10. Postrekening 66287 26 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd'op Zondag en algemeen erkende Christeliike feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, inoesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINClENïEUWS ■M VU5SINGSCHE ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemenj speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Aan het bureau van ons blad werden Jn de maanden December en Januari de volgende giften ontvangen Personeel Firma Kreymborg 3. Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis - 10.95 Vorige opgaaf - 5279.55 Totaal ƒ5293.50 Vlissingen, 26 Januari 1935. LEERPLICHTWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren ouders en verzorgers van leer plichtige kinderen (kinderen, die den leef tijd van 7 jaren hebben bereikt en dien van 14 jaar nog" niet hebben overschreden), die om gezondheidsredenen of wegens het ge nieten van huisonderwijs niet als leerlingen op een school voor lager onderwijs zijn in geschreven, aan hunne verplichting om daarvan aangifte te doen ter gemeente secretarie, le Afdeeling (Kamer nr. 7) en wel vóór 1 Februari a.s. Vlissingen, 8 Januari 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. WIN DESKUNDIG ADVIES IN Vanaf het oogenblik, dat overheidsbedrij ven of semi-overheidsbedrijven, zooals de gasfabrieken of electriciteitsbedrijven van gemeenten of provincies een commercieel beheer gingen voeren, dateert ook de recla me, die deze ondernemingen voor haar producten maken. Advertenties, slagzinnen, muurschilderingen, boekjes en brochures, folders, toonkamers, dure, schitterend uit gevoerde kalenders, kortom met de meest moderne reclamemiddelen hebben deze be drijven zich op het publiek geworpen, net als „echte" zakenlieden dit plegen te doen. Voorzoover daardoor het publiek de oogen geopend werd voor nieuwe mogelijkheden, is daarmede vaak op energieke wijze nut tig werk verricht. De reclame van de P.T. T., waardoor dikwijls nuttig effect werd bereikt, mag' gezien worden. De wijze, waarop de post het plakken van frankeer zegels in den rechterbovenhoek en binnen 4 c.M. marge propageert, zal door volledig machinale afstempeling tot kostenbespa ring leiden. Wel heeft het den verbruiker wel eens vreemd aangedaan, als het electriciteitsbe- drijf en het gasbedrijf beiden van één eigenares elkaar bij deze reclame, die in concurrentie ontaardde, in de haren vlogen. Het publiek moest daarbij wel de kluts kwjjt raken. Het eene bedrijf beweerde, dat gas het voordeeligst was en het andere zei- de dit van aanwending van electrische energie, terwijl deze tegenstrijdigheden ten slotte ten laste van dezelfde belanghebben de, n.l. de gemeente, kwamen. Het schijnt, dat, nu twee honden om één been vochten, de derde, n.l. de petroleum er mee heen loopt. Als dit een blijvend of voorloopig blijvend symptoom is, dan heeft het slag- zinnengedicht „Breekt met de oude sleur, verwarmt met gas Uw interieur", elke uit werking gemist en een tegengestelde in vloed uitgeoefend, omdat petroleum mede als oude sleur bedoeld werd. Dezen strijd laten wij nu rusten. Doel Van dit artikel is te wijzen op een a n- d e r g manier, waarop genoemde bedrij ven hun productie en artikelen willen pous- seeren. Als moderne zakenlieden wachten ze niet alleen af, of de klanten wel willen komen na gemaakte reclame. Niet alleen in woord en geschrift wordt aangetoond, dat deze producten zoozeer aanbeveling verdienen, doch men laat het publiek ook bezoeken en men demon streert met toestellen. Het bezoek heeft plaats door colporteurs. Deze zetten de voordeden van electrische warmwaterinstallaties (z.g. boilers) uiteen of bevelen gasgeijsers aan, naar gelang wie hun opdrachtgevers zijn. De bedrijven be- vordei"én het gebruik van zulke toestellen, opdat daardoor meer stroom of gas zal worden afgenomen. Tarieven zijn daarop berekend dikwijls geschiedt aansluiting of plaatsing gratis bij verhuur of aankoop. De toestellen worden in toonkamers gede monstreerd. Tegen dit alles behoeft geen bezwaar te bestaan en inderdaad kunnen er wel voor deelen verbonden zijn aan het aanwenden van dergelijke verwarmingsbronnen. Plaat selijk en provinciaal zijn er verschillen hier zal bet warmwaterreservoirs betreffen, daar kachels, fornuizen of kookcomforen. Het is echter niet geraden in derge lijke gevallen zich uitsluitend te laten voorlichten door vertegenwoordigers van deze overheids- of semi-overheidsbe drijven. Zoo gaarne neemt de huisvrouw, die toch een zoo zuinig en economisch mo gelijk „beheer" wil voeren en trouwens in het algemeen het publiek, de volkomen ob jectiviteit, belangloosheid en onpartijdig heid aan van degenen, die „van de ge meente" komen. Dit stamt nog uit het ver leden. Maar de betrokken bedrijven willen niet zelden de toestellen plaatsen, welke zij in gro.ot kwantum gekocht hebben of waar op zij een flinke winst genieten en de col-, porteurs profiteeren dikwijls van die plaat sing door provisie, net als bij „echte" han delsondernemingen. Het is daarom in die gevallen raadzaam, ook de meening te vra gen van een erkend en vertrouwd particu lier vakmanTinstallateur ten aanzien van de berekeningen van verwacht gebruik en de kpsten daarvan. Men vergete vooral niet. diens oordeel te vragen over het merk- toestel, dat men U levéren'wil. Men denkt immers, dat het bedrijf geen voorkeur heeft en toch - zeker wel het b e s t e merk en het meest voldoende toestel zal leveren en ook daarbij geen be langen heeft. In werkelijkheid zit het be- drqf soms aan oude voorraden toestellen vast (het bleek onlangs nog. te Amster dam) en heeft het er belang bij deze .te plaatsen, ook al bestaan er betere en nieu were toestellen, die bijv. zuiniger in het ge bruik zijn. Deze factor is voor het over heidsbedrijf uiteraard van andere beteeke- nis dan voor den vakkundigen installateur gaat het er veelal niet om het bedrijfsde- biet te vergrooten? Men doet dus verstandig om niet alleen te luisteren naar den vertegenwoordiger van het overheids- of semi-overheidsbedrijf, doch daarnaast deskundig advies van den particulieren installateur te vragen. Onlangs kreeg een huisvrouw eens be zoek van een colporteur van een provin- ciaal-electrisch bedrijf, die aanbeval een electrisch warmwaterreservoir te plaatsen, in huur, plaatsing en aansluiting geschied den kosteloos met een leiding van ter. hoogste zeven meter. Mevrouw wilde dit wel (de gasgeijser was juist kapot door on verwacht vriezend weer), mits er niet meer dan zeven meter leiding noodig was,, dus zonder eenige plaatsingskosten. De colporteur meende, dat niet meer dan zeven meter noodig was. HetContractfor mulier werd achtergelaten, opdat meneer bij zijn thuiskomst kon teekenen. De echtgenoot teekende het huurcon tract, doch maakte daarbij het uitdrukke lijk voorbehoud, dat geen plaat- sings- of aanlegkosten verschuldigd zou den zijn. Toen nadien de installateur kwam opnemen, bleek (om technische redenen) een leiding van zeventien meter noodig, zoodat de aanleg niet doorging en ae gas geijser in reparatie gegeven werd. Was echter in zulk een geval zonder voorbe houd geteekend, wellicht ware tien meter leiding verschuldigd geweest. In ieder geval het is verstandig en aan bevelenswaardig, ook als het overheidsbe drijf een toestel wil verkoopen, bij den er kenden deskundigen installateur advies in te winnen. Natuurlijk is dit niet alleen t.a.v. toe stellen voor huiselijk gebruik het geval, doch ook voor bedrijfstoestellen, waarop het bovenstaande van overeenkomstige toe passing is. Een liefdadigheids-uitvoering". Concertgebouw. Een stampvolle zaal, een gezellige sfeer, ziedaar het prachtige resultaat, waarop „de jonge vrienden" van „Bethesda" kunnen terugzien, die dezen liefdadigheidsavond ten bate van den tuin dier stichting, gister avond hadden georganiseerd. Na samenzang; van Psalm 1.46 1 opende ds. A. T. W. deKluis den avond met gebed en heette daarna als voorzitter van „Be thesda" allen aanwezigen met vreugde wel kom. De gedachte deze uitvoering te orga- niseeren is ontstaan in eén kring van -jonge vrienden van „Bethesda", die reeds enkele maanden geleden het plan hebben geopperd iets voer het ziekenhuis te doen. Spreker heeft met beide handen dit sympathieke plan aangegrepen en het gesteund. Wij zijn nu allen hier doordat die mooie idee werke lijkheid is geworden. Ondanks meerdere bezwaren is de opkomst een groot succes geworden, wat. spreker dan ook had ver wacht, want hij heeft een goeden kijk op de Vlissingers. De achtergrond van dit alles is ons zie kenhuis. De avond is feitelijk niet voor ons, maar voor anderen, die hulp noodig heb ben, ten bate dus van een mooi stuk Chris telijk sociaal werk. Het bekende, salon-orkest, onder leiding van mej. W. de Hondt, zette nu het pro gramma in met „Braiitglocken" van Leon Jessel. Na de verdienstelijke uitvoering van dit nummer overhandigde ds. Dé Kluis de dirigehte met Waardeerende woorden en onder bijval van het publiek een fraai bloemstuk. Hierna volgde de vertooning van de „Bethesda"-film, die met groote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. De film vangt aan met de eerste steen legging van het gebouw door wijlen mevr. Blum en deed ons. toen kennis maken met het imposante exterieur, waarbij als slot het hijschen van de vlag. Hiertusschen door zagen wij eenige momentopnamen van cle mooie omgeving van het gebouw en eenige kijkjes op de stad de kranen van „de Schelde" en den Watertoren. Vervolgens ontrolde zich aan ons oog het bedrijvige en tegelijk toch rustige leven van een ziekenhuis. Wij kregen te zien de zie kenzalen, het laboratorium,- dë röntgensJ:- deelingy ope2"atielramer. Zeer aardig waren de opnamen uit de kinderzaal en het viel ons direct op met hoeveel zorg en liefde de kinderen in „Bethesda" worden behandeld. Wij maken in het tweede deel van de film een- reisje met de ferry-boot, wanneer de ziekenauto der stichting een patiënt afhaalt van den „Overkant" en zien hieruit met welk een comfort dit thans gebeurt, in tegenstelling met vroeger tijden, toen een patiënt soms. urenlang in een schok- kenden boerenwagen moest worden ver voerd. Vooral dit gedeelte der film is uit nemend geslaagd door zijn schitterende flitsen van de Buitenhaven, de Zeeuwsche luchten en het water der Schelde. Het zou ons te ver voeren nog verder in bijzonderheden af te dalen, doch het film beeld gaf als geheel een duidelijk over zicht van het bedrijf in een modern zieken huis, en doet den regisseur der film, den beer Ch. L. Dert, alle eer aan. De film werd tot in détails door ds. De Kluis op smakelijke wijze toegelicht. Het publiek, gaf door warm applaus blijk van zijn ingenomenheid met het vertoonde. Nadat het orkest „Was Blumen traumen" van S. Translateur ten gehoore had ge bracht, werd voor de pauze opgevoerd het eerste bedrijf van „Om Papa's Principe", blijspel in 3 bedrijven, naar den roman van F. de Sinclair, bewerkt door C. E. M. Lugt. Door den spelleider, den heer J. C. Groe- nenberg, werd vooraf een duidelijke uiteen zetting gegeven van het stuk, dat speelt in de 20e eeuw. Na de pauze volgden nog 2 bedrijven van dit blijspel. Het publiek heeft zich kostelijk vermaakt en gaf telkens blijk van zijn waardeering met de vertolking van dit gezonde, echt stukje Hollandsch familie leven vol van fijnen humor. Gaarne bespraken we hier den inhoud van dit blijspel, doch dit zou ons te ver voeren en laten we ons bepalen tot de mededeeling dat de lolverdeeling- in goede handen bleek, onder de leiding van den heer Groenenberg, en de spelenden toonden hun rol te be- heerschen. Het orkest vergastte ons nog op „Mond nacht auf der Alster" van Oscar Pétras, terwijl mej. De Hondt en mej. Westland een quatre-mains zeer verdienstelijk ten beste gaven, die veel bijval mocht oogsten. De heer J. Marijs was de tolk van alle aanwezigen om de organisators van dezen avond hartelijk te danken voor het vele mooie dat was gegeven, en betrok hierin ook mej. De Hondt met haar kranig corps. Namens het bestuur van „Bethesda" zag hij in de aanwezigheid van zulk een groote schare het bewijs hoe „Bethesda" in de harten van het publiek een plaats heeft verworven, en dit vertrouwen is het be stuur, directrice en verpleegsters tot groo- ten steun. Na het zingen van Gezang 194 1, ein digde spreker de bijeenkomst met dank gebed. Alhambra-Theater. Het meisje met de blauwe hoed. Als nieuwe Nederlandsehe geluidsfilm ging gisteravond in „Alhambra" de pre mière van het aardige verhaal van Johan Fabricius „Het Meisje met de blauwe. Roed". Fabricius is een der meest bekende Nederlandsehe auteurs, wiens verhalen veel worden gelezen. Dé schrijver werd tot dit boek geïnspireerd tijdens zijn eigen, mili tairen dienst, waarvan hij een groot ge deelte in het kamp van Waalsdorp lag. In dien tijd vond hij volop gelegenheid de ver schillende types onder zijn kameraad-solda ten te bestudeeren. Truus van Aalten, onze landgenoote, heeft als Betsy Het Meisje met de blau we Hoed het leuke, Haagsche meisje, dat, kerngezond, van pretmaken houdt, uitgebeeld. Lou Bandy, de ook in Vlissingen welbekende revüekomiek, speelt op den lach door de wijze, waarop hij 'als Toontje, de chambreesoldaat, zijn kwinkslagen en kern achtige opmerkingen ten beste geeft. De aandachtige beschouwer zal onge twijfeld naast hem de voortreffelijkheid zien van een rustige en fijne en moei- lijke.! rol van Roland Varno als Daantje. Men ziet de Amerikaansche scholing hier wel. Een kunstenaar, die, misschien iets te neutraal, prachtig bruikbaar regiemateriaal blijkt te zijn wiens woord harmonisch en zuiver aandoet. Met groot genoegen zal men ook kijken naar den fourier Mathieu van Eisden,. die. zich volkomen thuis blijkt te voelen in deze omgeving en die er zich kalm, sympathiek en levend in beweegt. "Vermelden wij ook nog Willem van der "Veer als den kapitein en de ook hier zoo bekende Adrienne Solser als vrouw Pieters. Een krantenverslag behoeft .niet zeer nauwkeurig uit te weiden over de historie, van een film in dit genre. Trouwens het vlotte verhaal ligt in iedere boeken-étala- gek De hoofdzaak is bovendien hier niet de aan het boek van Fabricius ontleende in- hcud de vrijage van een schuchteren provincie-jongen, die in garnizoen komt te Den Haag met een werelasch meiske de hoofdzaak is de atmosfeer van het solda tenleven, de typen en de grappen. „Het Meisje met de blauwe Hoed" is een onderhoudende amusementsfilm, gefilmde revue, gefilmd tooneel, gefilmde liedjes. Hier en daar ook iets, dat men niet op het tooneel ziet. Een treinreis, een fraaie te- genlichtopname aan zee. Behalve, dat Lou Bandy de lachers op zijn hand heeft,, slaan zijn liedjes zeer in. Het geestigst is „In de petoet", handig ge toonzet door Max Tak. Ook het liedje met de moraal „Vraag niet mijn jongen, wat niet gaat Vaste verkeering is niets voor een soldaat", zal inslaan. Aangenaam is de film om naar te kijken, waarbij een aardige muziek de marsch is reeds een Schlager de. smaak van het geheel verhoogt. De geheele atmosfeer van dit „Meiske" is prettig, vreugdig en luchtig geworden, zoodat de bezoeker weer onge twijfeld met een goeden indruk „Alham- b2a" verlaat, temeer, waar een uitgebreid voorprogram ten eerste attractief werkt. Luxor-Theater. Je bent een schat je, Bos' Marie. De reis om de wereld in 80 minuten. Luxor brengt in de komende week een vlot, prachtig programma zonder gewich tige accenten. Na de journalen met tal van bijzonder heden gaat de alleraardigste operette-film „Du bist entzückend Roè' Marie", welke titel wèl zoo sprekend is als de Holland- sche aankondiging. Ros' Marie (Herta Wo- rell) is inderdaad verrukkelijk, al doen eenige opnamen haar verschijning te kort. In het schilderaohtige Tiroolsche bergland schap speelt zich het romannetje af tus- schen dit lieve blonde meiske en den Ame- rikaanschen auto-koning Frank Quick (Hans Stüwe), die door omstandigheden zich eerst voordoet als een eenvoudigen jongen zonder betrekking. De fabrikant van Chester-autobanden (Paul Otto) vind Frank echter ook de gewenschte partij- voor zijn dochter Lilian (Ery Bos), en het is dit tweetal, dat de zaak nog even dreigt mis te doen loopen. Doch ten slotte komt alles te recht, dank zij grootmoeder Quick (Olga Engl), en het happy end is een drievoudige bruiloft. Behalve de reèds genoemde artis- ten ontmoeten we nog Hans A. von Schlet- tow, Kurt Vespermann, Max Gülstorff enz., die allen samen een heerlijk prettig blijspel- letje spelen vol humor, gezelligen zang en muziek en ons bovendien nog een typische Kirchweih laten medemaken in het vrien delijke Alpendorp Traunkirchen. In het tweede hoofdnummer wordt het reis-om-de-wereld-record geslagen. In 80 minuten gaan we met den populairen Dou glas Fairbanks de wereld rond en wat deze ons in zoohi kort tijdsbestek laat zien op Probeer ze....en ook Gij" zult zege S)e Tkehchndscf^ Tandfiasta, is onbetwistbaar de beste. allerlei gebied tart elke beschrijving.. Een- hoogst interessante en leerzame film vol. genot, avontuur en sensatie. Goederentarieven op de provinciale booten. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich- met een adres tot Ged. Staten van Zeeland gewend, waarin zij dit verzoeken, vrijstel-, ling van den overtocht van goederen gela den in- motorrijtuigen of andere voertuigen, da.n wel verlaging der goedei*entarieven te willen bevorderen. De storm. Met den zwaren storm van gisteren heeft het visscher3vaai'tuig „Breskens 10" op de zandplaat bij Veere in nood verkeerd. Het K.L.M.-vliegtuig van den dienst HaamstedeVlissingen heeft op verzoek van den burgemeester alhier, uitgekeken of hulp geviuagd werd door vissc.hersvaartui- gen. Bij Vrouwepolder werden eenige sche pen waargenomen, doch deze gaven geen seinen en vroegen ook geen hulp, zoodat het K.L.M.-vliegtuig naar hier is doorge vlogen. Chr. Democratische Unie. In het gebouw der C.J.M.V., Noordstraat 34, wo2"dt Woensdag 30 Januari, des avonds $.15 uur, een openbare vergadering gehou den van de Christ. Dem. Unie. Als spreker zal optreden de heer H. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Scheepvaartberichfcen. Tengevolge van het ruwe weder was het Engelsche stoomschip „Kyle Gorm" van Gent op weg naar Rotterdam op de reede van Vlissingen ten anker gegaan. Het schip verspeelde hier echter een an ker met ketting, waardoor het op drift ge raakte. Men slaagde er ih de haven van Ter Neuzen weder binnen te loopen. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. stellen den raad voor aan den heer L. A. J. Burgersdijk met ingang van 1 September eervol ontslag te verlee- nen als conrector van het gymnasium en aan den heer J. A. Tavenier met ingang van 1 Januari jl. als leeraar aan de Avond school voor N. O., heide overeenkomstig het desbetreffend verzoek. Voor de benoeming van een lid van het bestuur der Godshuizen, vacature wijlen den heer H. R. St;ruve, luidt de aanbeveling: de heeren A. van Westreenen. directeur bijkantoor Amsterdamsche Bank en J. Terpstra, notaris. Voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature-van Proorjen, bestaat de aanbeveling uit de heeren C. Verwaal en J. I. Janse. Voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederiandsch aan de Avond school voor N. O. stellen Burg. en Weth. voor te benoemen den heer F. A. Rosen- daal, die in vei'band met de ziekte van den heer Tavenier reeds door Burg. en Weth. met de lessen is belast geweest. Nadat het raadsbesluit tot opheffing van de vijfde klasse van school G door Ged. Staten was goedgekeui'd, vroegen C. A. Alewijnse en 7 andere belanghebbenden tegen die beschikking voorziening bij de Ki-oon. Aangezien bedoeld beroep binnenkort bij den Raad van State zal worden behandeld, stellen Burg. en Weth. voor om den ge meente-secretaris aan te wijzen ter toe lichting van het raadsbesluit bij deze open bare behandeling. Bij het voorstel tot aanschaffing van een adressograph hadden Burg. en Weth. ge rekend op een afschrijving in 25 jaar. Ged. Staten hebben evenwel thans kenbaar maakt, dat de afschrijving in ten hoogste 10 jaar behoort plaats te hebben. Naar be rekening zal de jaarlijksche uitgaaf daar door ƒ200 hooger worden. Dit op zichzelf zou reeds moeten overwegen te adviseeren deze aangelegenheid voorloopig te laten laten rusten, gezien ook de ontwerp-begroo- ting voor 1935. Na bij dezen loop van zaken tot de aan schaffing van de machine eerst in den loop van Febi'uari zal kunnen worden overge gaan, terwijl de vaststelling van de kiezers lijst op 22 Februari zal moeten plaats heb-.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1