500 300 150 25 VRIJDAO 25 JANUARI EERSTE BLAD 73e «Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAH DE VELSE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen.Teiet. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCH00LNIEUWS Castella vervult den wenschvan iedere vrouw D&BBELMifkN RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER LUCHTVAART ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij döod door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" v Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gesloten rijweg voor fietsen. Het voor het algemeen ^ijverkeer bestem de gedeelte van den Nieuwen Vlissingsehen weg no. 6 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Oost- en West- Souburg, tusschen de tramhalten Souburg en Abeele, voor zoover zich daarlangs een vrijliggend rijwielpad bevindt, voor het zonder noodzaak berijden met rijwielen is door Ged. Staten gesloten verklaard. Eenzelfde besluit is genomen voor het gedeelte van den KoudekerkeMiddelburg- schen straatweg, no. 26 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koude kerke, voor zoover zich daarlangs een vrij liggend rijwielpad bevindt en dit gelegen is buiten de bebouwde kom der genoemde ge meente. MIDDELBURG Middelburgsch Muziekkorps. Gisteravond vergaderde het bestuur van het Middelburgsch muziekkorps met het comité, dat verleden week een feestavond organiseerde ten bate van het korps. Daarbij kon de penningmeester van het comité aan dien van de Vereeniging tot in standhouding van het Muziekkorps een be drag van 349.09, w.o. een gift van een be langstellende ad 20 overhandigen. Besloten werd, dat verschillende vereenl- gingen die medewerkten aan dit mooie re sultaat met de propaganda-commissie van het muziekkorps voeling zullen blijven hou den om zoo mogelijk ook in de toekomst mede te werken aan versterking' van de kas. De avond bracht ook toename van het aantal contribuanten en verhooging van contributies mede tot een totaal bedrag van 30 per jaar. Begin van brand. Gisterenmiddag tegen 6 uur werd ont dekt, dat een begin van brand was ontstaan in een stal in de Simpelhuisstraat, waarin zich een 20-tal kalveren bevonden. Blijk baar hadden spelende jongens uit baldadig heid of wel uit onvoorzichtigheid, zakken, die buiten een raam hingen, in brand ge stoken. De dieren binnen waren door een en ander zeer onrustig en de stal vulde zich met rook. In de buurt aanwezige personen en omwonenden hebben het begin van brand gebluscht, doch hadden ook politie en brandweer van een en ander kennis ge geven. Een brandweerman, die per rijwiel met een minimax ter plaatse kwam, be hoefde deze niet meer te gebruiken, Inbraak. Hedennacht ïs inbraak gepleegd In het kantoor van den houthandel der firma Den Bouwmeester, Borsius Van der Leijé aan den Kousteenschen dgk te Middelburg. De inbrekers zijn binnengekomen door het openschuiven van een raam. Op het kan toor werd een bureau geforceerd, waarin evenwel geen geldswaarden aanwezig wa ren. De brandkast bleek onaangeroerd. De dieven hebben dus niet veel succes gehad, daar niets wordt vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 29 Januari 1935, nam. 2 uur. Te behandelen onderwerpen.; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verdeeling gemeente in stemdistricten. 4. Verzoek C. Holthuijzen om bouwver gunning. 5. Vaststelling exploitatievergoeding art. 101 L. O. wet voor besturen bijzondere scholen over 1932. 6. Vaststelling voorschotten voor 1935. 7. Bezwaarschriften schoolgeld. Toelichting. Punt 3. In verband met de nieuwe huis nummering is het noodzakelijk-de verorde ning op de verdeeling der gemeente in stemdistricten opnieuw vast te stellen. Punt 4. Naar aanleiding van een adres Van den heer C. Holthuijzen te Koudekerke deelen wij U mede, dat, nu uw vergadering overeenkomstig art. 36, 4e lid der Woning wet heeft bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor deze ge- Sneente wordt voorbereid, welk besluit on verwijld ter openbare kennis is 'gebracht, brengt dit mede, dat gedurende den tijd dat over het uitbreidingsplan zelf nog geen be slissing is genomen, elk verzoek om een bouwvergunning moet worden aangehou den, indien er-overigens geen grond is om de vergunning te weigeren. In afwijking van deze bepaling kunnen Burg. en Weth. echter met toestemming van Ged. Staten een bouwvergunning ver- leenen, indien het bouwplan, voor welks uitvoering zij wordt gevraagd, niet strijdt met het ontwerp van het plan van uitbrei ding. Het verzoek van C. Holthuijzen om ver gunning voor den bouw van 6 woningen aan den Abeelschenweg (West) is door ons om advies gezonden naar den ontwerper van het uitbreidingsplan. Diens advies wordt hierbij overgelegd, met welk advies wij ons kunnen vereenigen, waarom wij niet bereid zijn aan Ged. Staten te verzoe ken om toestemming tot afgifte der ge vraagde bouwvergunning, zoolang wij het ontwerp uitbreidingsplan niet kennen. Om deze reden is adressant dan ook be richt, dat'in verband met het te ontwerpen uitbreidingsplan de gevraagde bouwvergun ning niet kan worden verleend. Wij weten wel, dat de voorgenomen bouw eenige werkverruiming met zich zou bren gen, doch het algemeen belang dat gelegen is in een stelselmatige bebouwing der ge meente moet hier gaan boven het particu liere belang van een enkeling. Door de leden uwer vergadering de hee ren De Priester, Leenhouts en Janssen is verzocht een vergadering bijeen te roepen om de reden nader overgelegd. Wat de eerste reden van dat verzoek be treft, moeten wij U mede deelen, dat het daar aangehaalde ons niet duidelijk is, omdat ons niets bekend is van een ter goed keuring ingezonden besluit v&n den raad aan Ged. Staten. Wij zijn het met genoem de heeren eens, dat een dergelijk besluit, bet uitbreidingsplan betreffende, nimmer door uwe vergadering is genomen. Waar schijnlijk doelen genoemde heeren op het vragen van toestemming door Burg. en Weth. aan Ged. Staten tot het verleenen van bouwvergunningen gedurende den tijd, dat het uitbreidingsplan in voorbereiding is, wat een zaak is, door de Woningwet zelf geregeld. Bij ons voorstel om te bepalen, dat 't uit breidingsplan in voorbereiding is, werd U toegelicht, dat, indien in het vervolg een houwaanvraag hij ons zou inkomen, om trent dien bouw overleg zou moeten wor den gepleegd en dat, indien tegen den voor genomen bouw geen bezwaar zoii bestaan, de bouwvergunning alsdan verleend zou kunnen worden. Nu er tegen den door C. Holthuijzen voorgenomen bouw wel bezwaren bestaan bij den ontwerper van het uitbreidingsplan, stellen wij U voor het adres van C. Holt huijzen voor kennisgeving aan te nemen. Punt 5. De kosten van het openbaar lager onderwijs over 1932 bedroegen totaal 1084.14. Het gemiddeld aantal leerlingen der openbare lagere school bedroeg over 1932 135, zoodat de kosten per leerling dier school over gemeld jaar beliepen 1084.14 135 8.03. Wij stellen mitsdien voor, de vergoeding voor de bijzondere lagere scholen over 1932 vast te stellen als volgt a. voor de Vereen, voor Chr. Volksonder wijs (Julianaschool) naar 203 leerlingen k 8.03 op 1630.09 ontvangen in 1932 we gens voorschot 1617.18 alsnog verschul- igd 12.91. b. voor de Vereen, voor Chr. Volksonder wijs (Marnixschool) naar 127 leerlingen k f 8.03 op 1019.81 ontvangen in 1932 we gens voorschot f 1030.22 te restitueeren 10.41. c. voor de vereeniging „School met den Bijbel" naar 2041/2 leerlingen k 8.03 op 1640.13 ontvangen in 1932 wegens voor schot 1574.67; alsnog verschuldigd ƒ65.46. Punt 6. Burg. en Weth. stellen voor over eenkomstig het verzoek van de betrokken schoolbesturen de voorschotten op de ge meentelijke exploitatievergoeding over 1935 vast te stellen als volgt a. voor de Vereen, voor Chr. Volksonder wijs (Julianaschool) op 80 van 191% leerlingen k 8.03 1231.80. b. voor de Vereen, voor Chr. Volkson derwijs (Marnixschool) op 80 van 110 leerlingen k f 8.03 706.64. c. voor de vereeniging „School met den Bijbel" op 80 van 197 /2 leerlingen k f 8.03 1268.74. Uitvoering Eitthem's fanfarecorps. Het Ritthem's fanfarecorps „Oefening na den Arbeid", directeur de heer P. Meijers, geeft Woensdag 30 Januari a.s. haar jaar- lgksche uitvoering alhier in de zaal van den heer Millenaar te West-Souburg. Wij twij felen niet of deze vereeniging zal evenals vorige jaren met haar programma weer succes oogsten, en een volle zaal bezoekers trekken. Voor 'verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de in dit nummer voorko mende advertentie. Gevonden voorwerpen. Rijwielplaatje bij architect Naaktgebo ren, Nieuwe Vliss. weg. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 28 Januari, des nam. half twee. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om aan Ged. Staten te berichten, dat geen bijdrage door de gemeente kan worden toegekend in 'de kosten van de verbetering van de tra verse in de kom. 3. Idem om de aan te leggen laagspan- ningskabel te Kaapduin te laten inrichten voor straatverlichting. 4. Idem tot aanleg van een straat, aan sluitende aan den zgn. Dishoekschen weg. 5. Idem om hen te machtigen een school lokaal beschikbaar te, stellen voor ontspan ningslokaal voor de werkioozen. 6. Idem tot vaststelling van de huren der woningwetwoningen op 2 per woning en per week. 7. Idem om de jaarwedde van den agent 'der arbeidsbemiddelingingaande 1 Januari jl. vast te stellen op 125. 8. Idem tot vaststelling van een supple toir kohier hondenbelasting voor 1934. 9. Ontheffing hondenbelasting dienst '34. 10., Voorstel om aan den heer A. Bakker eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand belast met het voltrekken van huwelijken, zulks ingaande 1" November 1934. 11. Idem om aan den heer A. Bakker in gaande 1 November 1934 eervol ontslag te verleenen als lid van de schattingscommis sie. 12. Idem tot benoeming van een ambte naar van den burgerlijken stand belast met het voltrekken van huwelijken. Aanbevolen worden 1. J. L. Dregmans 2. wethouder R. J. Stoppels. 13. Idem tot benoeming van een lid van de schattingscommissie. Aanbevolen worden 1. J. L. Dregmans, burgemeeser 2. J. Moens, raadslid. 14. Idem tot benoeming van de leden van het hoofdstembureau en de stembureaux, in verband met de dit jaar te houden verkie zingen voor leden van de Provinciale Staten en den gemeenteraad. NIEUWVLIET Benoeming hoofd openbare school. Tot hoofd der openbare lagere school te Nieuwvliet is benoemd de heer P. J. Griep, thans in gelijke betrekking te Zuid-Beier land. TERNEUZEN Aangehouden. Door de marechaussee te Sluiskil is aan gehouden een zekere de V., die men op hee- terdaad betrapte terwijl hij bezig was met het wegnemen van hout. De V., die in de gemeente Sluiskil woonachtig is, werd naar de marechaussee-kazerne overgebracht. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten: a. in te trekken hun besluit, waarbij aan wed. A. FrederikseKoster en L. K. Kra mer, beiden te Ierseke, vergunning werd verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Ierseke naar het spoorwegstation Kruiningen Ierseke en omgekeerd b. aan M. op 't Hoff te Oudelande ver gunning te verleenen tot het in werKing brengen van een dagelijkschen auto bus dienst van Ierseke naar het spoorwegsta tion KruiningenIerseke en omgekeerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwe Tonge ds. J. de Bree te St. Maartensdijk. Drietal te HaarlemNoord (Schoten) ds. G. van Veldhuizen Azn. te Houtum, dr. M. van der Voet te Roodeschool en ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen. Ds. J. H. Telkamp. Aan ds. J. H. Telkamp, Geref. predikant te Utrecht, vroeger te Middelburg, is op zijn verzoek en advies van zgn dokter, door den kerkeraad een ziekteverlof tot September De wensch van iedere vrouw... een mooie, jeugdige huid te hebbenMasseer Uw huid en kele malen per dag methettoo- verende Castella-schuim. Castel la, samengesteld uit de zuiverste oliën en frisch-geurend als pas-ontloken bloesem. Cas tella geeft U schoonheid en charme... en zij par fumeert Uw huid met de zachte, fijne geur die om schoone vrouwen zweeft... OPQGOEDE ZEEP STAAT verleend. Ds. Telkamp's toestand is in geen enkel opzicht verontrustend, doch wel zoo, dat algeheele rust noodig is, ten einde de kans te verhoogen, weer ten volle in het ambtelijke werk terug te keeren. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 25 Januari 1935. Overtr. Motor- en Rijwielwet F. J. M. C. H., 32 jaar, koopman te Bergen op Zoom. Bevestiging vonnis met uitzondering straf. 25 of 5 dhts. L. J. v. F., 45 jaar, te Mid delburg. Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep, 5 of 5 dhts. P. K., 21 jaar, chauffeur te Middelburg. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. 5 en 3 of 5 en 3 d. h.ts Overtr. Crisis ZuivelbesluitD. S., 54 jaar, landbouwer te IJzendijke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. 30 of 15 dhts. Overtr. JachtwetL. v. C., 45 jaar, jager te Axel. Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Vrijspraak. Diefstal E. F. de V., 28 jaar, werkman te Hontenisse. 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Heling P. J. de B., 31 jaar, te Honte nisse. 14 dagen gevangenisstraf. Geen voldoende zorg dragen voor het on schadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dierJ. S., 39 jaar, scheepsbevrachter te Wemeldinge. Vernie tiging vonnis appeL Vrijspraak. Overtr. Reglement op Kanalen J. W., 50 jaar, koopman te Hansweert. Vernieti ging vonnis kantongerecht. Vrijspraak. Veroorzaken van gevaar voor electrisch netE. J. B., 20 jaar en J. B., 23 jaar, bei ten van beroep werkman, wonende te Hulst Voor ieder 5 of 3 dhts. Overtr. Motor- en RijwielwetJ. J. L. 30 jaar, knecht te Wemeldinge. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uilzondering van de straf, f 25 of 10 dhts. en intrekking rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Oneerlgke collectanten. Voor de rechtbank te Amsterdam hebben terecht gestaan een 20-jarig los werkman cn een 21-jarige boekdrukker, verdacht van diefstal van collectegelden ten nadeele van de vereeniging „Zuigelingeninrichting en Kinderhuis". Op 17 October hield deze vereeniging een collecte de twee jongemenschen meldden zich ylak voor de collecte jaan om er met een bus op uit te trekken. Er waren bij vroegere collecten reeds vermoedens gere zen, dat dit tweetal zich van een deel van het opgehaalde geld meester maakte. De recherche werd gewaarschuwd en de poli tiemannen deponeerden gemerkte kwartjes in de bussen van de jongelieden, die op het Rembrandtsplein hun „liefdewerk" ver richtten. Toen zij de bussen inleverden bleken de valsche kwartjes verdwenen te zrjn. Zij vie len onmiddellijk oor de mand en bekenden de bussen mee naar huis te hebben geno men en er ieder ongeveer 5 uit te hebben gehaald. De verzegelingen hadden zij ver broken en later weer zorgvuldig dicht ge maakt. Geldgebrek en werkloosheid had verdachten, naar zij zeiden, tot hun daad gebracht. De officier van justitie eischte wegens diefstal tegen den los-werkman een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Tegen den boekdrukker requireerde hij zes maanden gevangenisstraf. Moordaanslag op zijn vrouw. Voor de rechtbank te 's-Bosch heeft gis teren terecht gestaan de arbeider J. J. S. te Eindhoven ter zake, dat hij op 16 Mei 1934 getracht heeft zijn vrouw opzettelijk van het leven te berooven door haar met een scheermes in den hals te steken; De agent van politie Van Ingen verklaar de, dat verdachte zich bij hem beklaagd had, dat zijn vrouw er met geld vandoor was, als zij zonder geld terugkeerde zou hij haar den hals afsnijden. Een andere politieman, die op surveillan ce was, had gezien, dat verdachte de vrouw met beide handen om den hals vast had. Hij stond op de vrouw die in een plas bloed lag, Verdachte bekende. Man en vrouw zijn weer verzoend. De vrouw verklaarde We tobben nu zoo maar voort. Er zal niets -an ders op zitten. Volgens verklaring van dr. Crebolder heeft de vrouw in levensgevaar verkeerd. Het O.M. eischte, rekening houdende met de omstandigheden, wegens poging tot moord 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zijn meisje gedood. Voor het gerechtshof, te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht gestaan de 23-jarige tuinder H. V. uit Huizen, die door de Amsterdamsche rechtbank wegens dood slag op zijn meisje is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Het O.M. had tien jaar gerequi- reerd. Het geldt hier de tragische gebeurtenis in de Bonairestraat in Januari 1934. De jongeman schoot, volgens de dagvaarding, het meisje in de keuken neer. Na het getuigenverhoor vroeg de procu reur-generaal vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van ver dachte tot 10 jaar gevangenisstraf. DE K xvin. De volgende wijzigingen zijn gebracht in het reisprogramma van de K XVIH Vertrek Pernambuco 24 Januariaan komst Rio de Janeiro 31 Januari vertrek Rio de Janeiro 12 Februari aankomst Montevideo 18 Februarivertrek Monte video 22 Februari aankomst Buenos Aires 23 Februari vertrek Buenos Aires 2 Maartaankomst Mar dal Plata 3 Maart vertrek Mar dal Plata 7 Maart. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse S. G. Barendregt, wien vergund is uit Oost-Indië t.e repatrieeren, wordt binnenkort hier te lande terugver wacht. De Fransche luchtlijn over den Oceaan. Op 4 Februari zal de Fransche vliegboot „Santos Dumont" zijn vijfde vlucht over den Oceaan van Dakar in Afrika naar Na- tal in Zuid-Amerika maken. Ook het landvliegtuig van Couzinet, de Arc-en-Ciel moet weer spoedig in de vaart komen. Mermoz zal het toestel echter niet commandeeren. Zijn twede piloot Guiilau- met neemt zijn plaats in. Mermoz zal de Loire et Olivier 27, een boot, gaan vliegen. Het water is hem niet vreemd. Hij heeft op de route Algiers Marseille vliegbooten gecommandeerd en zijn eerste Oceaan tocht maakte hg op een Latecoère met drijvers. Maar verder is de kans groot, dat Mer moz de De Havilland Comet over den Oce aan zal vliegen, die hij met een vertegen-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1