1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 19 73e Jaargang 1935 WOENSDAG Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-18, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 33 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen WAT IS CLEARING STADS- EN PROVINCIENIEUWS Verlost van lievig spit in den rug. Wrijf met: Akker's Klooslerfaalsem. KERK- EN SCHOOLNIEUWS ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz.3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COU RANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25ipdere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels 11.—, alles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen In de Anna Paulownastraat No. 6 te 's-Gravenhage zetelt het Nederlandsche Clearing Instituut. Het is een typisch crisisbureau, onderge bracht in een ruim gebouw dat alle ken- teekenen draagt van kortgeleden nog voor andere doeleinden te hebben gediend. Een wachtkamer is er niet en zoo hadden wij ons dan op een regenachtigen namiddag in een soort voorportaal, waarin eenige niet meer geheel nieuwe canapé's waren neer gezet, geinstalleerd, geduldig wachtend om tot de directie te worden toegelaten. Wij vormden dat zag men reeds op het eerste gezicht een eenigszins bont ge zelschap. Een paar journalisten, een cor pulente Duitscher, een fabrikant uit de provincie, een Hagenaar eneen kunst schilder. Op de houten trap, die naar het heilig dom der directie voerde, was het een druk heen en weer geloop (gespring) van vrou welijke en mannelijke kantoorbedienden, waarbij het al spoedig opviel, dat het vrouwelijk element ver in de meerderheid was. Het was er tochtig en koud. De kunst schilder zat diep weggedoken in zijn groen- looden regenjas. Het was een man op leef tijd. Maar met zijn goedige oogen leefde hij vol belangstelling met alles' mede, wat er zich in de kleine omgeving afspeelde. Wat had hem, den artie&t, naar dit pro zaïsche instituut gedreven Had hij schil derijen naar Duitschland geleverd op het Sonderkonto of viel hij uit hoofde van der gelijke leveranties onder de schuldeischers van de clearing Noch het een, noch het ander was het geval. „Wat is clearing eigenlijk vroeg de oude baas, overigens in alle opzichten een heer, tenslotte op béléefden toon aan een der journalisten. Het antwoord voldeed hem blijkbaar maar matig, want na een kleine pauze gaf hij den over cijfers gebogen journalist een vriendelijk duwtje, met de opmerking „Ik dacht, dat het een schoonheidsinstituut was Gelukkig maar, dat er ook nog men- schen zijn, die niet weten, wat clearing is. Het is al erg genoeg, dat het aantal nieuwe slachtoffers van de clearing met den dag grooter wordt. Dat is wel niet de schuld van de clearing zelf, maar de clearing is van de ellende, waarin het protectionisme der wereld ons gestort heeft. Het is het einde van het v r ij e internationale han delsverkeer. In het Clearinginstituut worden alle transacties, die wij met 'n land als Duitsch land doen, opgeteekend en geboekt, zoodat als bij elke goede boekhouding, op gezette tijden een balans van die transacties kan worden opgemaakt. Wil men goederen uit Duitschland invoeren, dan moet men daar voor bij het clearinginstituut of de daar mede belaste organen betalen en deze beta lingen strekken dan om onze exporteurs, die goederen naar Duitschland hebben verkocht, in guldens te voldoen. Zoo lang wij dus maar meer goederen uit Duitsch land betrekken dan naar dit land uitvoeren, is alles in orde. Immers de boekhouding van het clearinginstituut zal dan altijd een voordeelig saldo aantoonen en onze expor teurs behoeven zich niet bezorgd te maken over de betaling. Van een dergelijk voordeelig saldo blijkt hu evenwel niets. In de eerste plaats komt dat vanwege de verplichtingen, die wij tegenover de Duitschersop ons hebben ge nomen om een zeker bedrag van in de clearing gestorte guldens aan de Rijksbank af te staan, terwijl voorts een deel be schikbaar moet worden gesteld voor oude vorderingen van vóór de clearing en voor houders van obligatiën Young en Dawes. In de tweede plaats loopt de clearing niet, zooals men gaarne had gezien, in verband met onzen dalenden in voer uit Duitschland. De Duitsche industrie is door de vele belemmeringen, 1ie de regeering van Hitier haar in den weg heeft gelegd, veel te duur geworden, zoodat de Nederlandsche im porteur zich beter elders in de wereld van industrie-artikelen kan voorzien. Ook heeft de dwaze politiek om tal van menschen, die het niet met het nationaal-socialisme eens zqn, uit bet land te stooten, alsmede de Jodenvervolging, in het buitenland bui tengewoon onsympathiek gewerkt en zoo hebben dan tallooze factoren samenge werkt om de Duitsche exportindustrie te gronde te richten. Wij hebben dus nu vrijwel geen invoer- surplus meer in den handel met Duitsch land en de cijfers van het clearing-instituut wijzen dan ook uit, dat er niet voldoende guldens beschikbaar zijn voor betaling van onze leveranties aan Duitschland. Wel is er voor die goederen in Duitschland betaald, doch uiteraard in marken. Er is zelfs nu reeds in de 2 maand, dat de clearing werkt, een achterstand van circa 12 milli- oen gulden, hetgeen zeer veel is, indien men bedenkt, dat er in die 2% maand in totaal 30 millioen gulden voor betaling van onzen export is beschikbaar gekomen. Feitelijk zijn wij dus het clearing-insti tuut registreert dit getrouw een maand met de betalingen in guldens achter. De naam clearing wordt bier voor het overige wel eenigszins misbruikt, in zoo verre de eigenlijke beteekenis van clearing is, dat betalingen over en weer gedaan worden door schulden en vorderingen op één centraal punt met elkaar te vereffenen. Dat ziet men o.a. in het groote bankver keer gebeuren. Maar voor een dergelijke clearing is het uiteraard steeds noodig, dat elke partij, die daaraan deelneemt, over 'n saldo tegoed beschikt. In het geval van de DuitschNederlandsche clearing wordt aan die allereerste voorwaarde evenwel in 't geheel niet voldaan. Duitsch land staat bij alle landen zwaar in het krijt. Om in de boekhoudtaal van het clearing instituut te blijven Duitschland heeft van het begin af aan alleen maar debet gestaan. Het behoeft geen betoog, welke gevol gen hieruit voor aen handel voortspruiten. Levert men aan Duitschland, dan neemt nien het risico, dat men altijd loopt bij le vering aan iemand, „die, wat men in zaken noemtonder nul staat. Het eenige wat wij nu nog kunnen doen en wat onze re geering nu dan ook van plan is om te doen, is, dat wij onzen export naar Duitschland gaan beperken. Door die beperking nemen onze vorderingen op Duitschland althans niet' verder toe. Maar dit beteekent tevens, dat wij onzen handel met Duitschland gedeeltelijk gaan stop zetten. De gevolgen daarvan zijn niet te overzien. Duitschland is voor ons van zoo overwegend belang, dat elke vergelij king met de beteekenis van andere landen voor onzen handel daarbij in het niet ver zinkt. Wij zijn mèt de clearing, maar uiter aard niet door de slearing want de clearing is gevolg en niet oorzaak in het laatste stadium van het protectionisme aangeland van bovenaf gedecreteerde in krimping van den export. Het daarvoor be stemde crisisbureau zal zijn noodlottigen arbeid het verleenen van exportlicen ties voor Indische producten dezer dagen aanvangen. Hoe men dat wil doen, begrijpt voorshands echter nog niemand. „Wij komen echter noodzakelijk van de eene kunstmatigheid in de andere", ver klaarde men ons op het clearinginstituut aan het slot van het ons op zoo welwil lende wijze toegestane onderhoud. De hal beneden was leeg. De portier liet ons met een beleefde buiging uit en de regen, die ons in den middag nog als zeer triest was voorgekomen, deed nu frisch aan. Een warreling van cijfers en ge dachtenwat is clearing Het einde van den vrijen handel Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De volgende nieuwe aanwinsten zijn in de krantenzaal ter inzage neergelegd AmmersKüller.; Heeren, knechten en vrouwen. 1934. Boo Zelfs in tijden, als deze1934. Buffinga, e.a. Beproeft de geesten. 1934. Fabricius De dans om de galg. 1934. Faulhaber Jodendom, Christendom, Ger- manendom. 1934. Geerke Wij vliegen de wereld om. 1934. Labberton Als de windselen breken. '34. Molenaar, e.a.Psychologie en evan gelie. 1934. Oterdahl 1 Buiten waait de zomerwind. 1934. OttMenschen onder schijnwerpers. '34. Queen Het lippenstift-mysterie. 1934. Van Schendel Herinneringen van een dommen jongen. 1934. Wilma Opstanding. 1934. IJssel de Schepper De slinger van den tijd. 1934. Deze boeken zullen ongeveer 4 weken ter inzage liggen en kunnen worden gere serveerd tegen betaling der onkosten (3 ct.) In omloop zijn gebracht t AicardL'illustre Maurin,. 2 Electrotechniekhandleiding voor het electrisch bedrijf. 1935. Farge Lachende jongen. 1934. Groene Bridge, z. j. HalévyUn mariage d' amour(et au tres cont.es) z. j. Raabe Der Hungerpastor. 1931. Schieber Alle guten Geistes. 1914. Sladen Twenty years of my live. 1914. Stilgebauer Gotz Kraft, 4 din. Thomson De Russische ziel en de Wes- tersche cultuur. 1917. Verwey: De kristaltwijg (gedichten) 1903. Vesper Die Ernte aus 8 Jahrhunder- ten Lyrik gesammelt. 1907- Zahn Das Zweite Leben. 1919. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen omstreeks half 6 is 't mo torschip „Goede Hoop", metende 405 ton, schipper W. de Waart, uit Oudekerk a.d. IJsel, komende van Gent en geladen met zand, in de Biezelingscbe Ham omhoog ge varen. De sleepbooten van Muller uit Ter- neuzen zijn ter assistentie aanwezig, zoo mede een bergingsvaartuig van. Tak uit Rotterdam.' Het schip was op weg naar Oudekerk a. d. IJsel. Men zal trachten vanmiddag bij hoog water het schip vlot te krijgen. MIDDELBURG Uitbreiding van „Kinderzorg". Woensdag 30 Januari zal des namiddags op de stichting Kinderzorg te Middelburg door het bestuur feestelijk worden geopend het nieuwe gymnastieklokaal. Tevens zal bij deze gelegenheid de cen trale verwarming officieel in gebruik wor den genomen. De kosten voor het gymnastieklokaal en de centrale verwarming worden betaald van het legaat van wijlen mevrouw Blum, die het legaat voor 'die doeleinden had be stemd. Brand bi de Langedelft. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee hoorde een agent van politie, die in de Langedelft surveilleerde, geluid alsof men aan het werken was in de zaak van de firma Wolders in perceel H 18. Bij onder zoek zag de agent, dat binnen in den win kel, speciaal achteraan brand was ont staan en zijn eerste werk was te trachten de bewoners, den heer G. Bek en zijn vrouw en dochter wakker te maken. Na eenig bellen gelukte hem dit, maar toen zag de familie B. zich den weg naar beneden afge sneden, waar het steeds harder ging bran den, omdat het vuur gretig voedsel vond in de zijden en papieren lampenkappen en achterin begonnen de vlammen zich met snelheid een weg naar voren te banen, waar de spiegelruit van de étalage het moest ontgelden, al sprong bij alleen. Zoo gezegd, de bewoners, die midden in het huis over nachten, konden niét meer langs den ge wonen weg ontkomen, doch hebben zich gelukkig over het dak door het huis van den heer Bosdijk, filiaalhouder van Fongers rijwielfabriek, in veiligheid kunnen stellen, waar de dochter een dakruit vernielde. De agent, die geen toegang tot het pand kon krijgen, heeft toen eerst enkele omwo nenden gewekt en daar hij geen voorbijgan gers zag en dus alles alleen moest doen, toen eerst vanaf bet bureau de brandweer kunnen doen waarschuwen. Deze was daar na, gezien ook het nachtelijk uur, spoedig ter plaatse. Dat de oplettendheid van den agent voor de bewoners van zeer groot be lang was, blijkt uit het feit, dat drie heeren even te voren zijn gepasseerd en niets bij zonders hebben bemerkt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, heeft men een slang op de waterleiding ge plaatst op de groote buis in de Langedelft en dat daarop grooten druk stond, kwam aan het licht toen alleen met deze slang het vuur tot staan kon worden gebracht, waarvoor men door het magazijn Fongers tot achter het brandende pand was gegaan om zoo den vuurhaard te bereiken. Intus- schen was de brandladder in de Langedelft gestationneerd, omd-1 eerst het bericht luidde, dat er nog menschen in huis waren en had de magirusspuit plaats genomen op de Londensche Kade en was een slang ge legd door de daar aanwezige poort, waarin o.a. de tuin van den heer Bosdijk uitkomt. De motorspuit heeft echter geen water behoeven te geven. Het blussehingswerk was moeilijk omdat het vuur zich ook tusschen het plafond van de gelijkvloersche vertrekken en den vloer van de eerste verdieping nestelde en daar moest worden opgespoord en tot staan ge bracht. Men heeft dan ook een paar uur flink moeten doorwerken, waarbij o.a. bleek hoe goed en noodzakelijk het is de haard yap .den brand op te zoeken en lüet te wachten tot het vuur naar ons toekomt. Tegen vier uur kon bet grootste deel van de aanwezige brandweer inrukken, maar tot hedenmorgen vroeg moest voor nablus- sching personeel aanwe~ig blijven. De brand is ontstaan beneden achter, maar de oorzaak kon niet worden vastge steld. De heer Bek was verzekerd, zoowel tegen brand- als tegen bedrijfsschade. OOST- EN WEST-SOUBURG Steenen naar een trein geworpen. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 2 jongens, die steenen hebben gegooid naar een passeerenden sneltrein. Van een der vernielde ruiten vlo gen den conducteur de scherven om het hoofd. Gevonden voorwerpen. Handbeschermer bij wed. Janssen, Vliss. straat 34. ZOUTELANDE Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Maandagavond werd door de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenver keer te Zoutelande een algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer P. L. Franke, deelde onder meer mede, dat door het Bestuur een reclame-commissie en re clamefonds is ingesteld, teneinde de recla me voor Zoutelande krachtiger ter hand te nemen. Het huishoudelijk reglement werd op ver scheidene punten gewijzigd, waardoor o.m. nü de mogelijkheid bestaat, dat door het bestuur de administratieve werkzaamheden der vereeniging worden opgedragen aan een persoon buiten bet bestuur. Vervolgens bracht de .voorzitter dank aan den heer J. Gabriëlse, die als secretaris en bestuurslid beeft bedankt, voor al het werk dat bij'voor de vereeniging beeft ver richt. Naar aanleiding hiervan ontstond een gedachtenwisseling waaruit bleek, dat de heer Gabriëlse op aandrang van het be stuur heeft bedankt, daar het bestuur van meening was, dat de heer Gabriëlse lang zamerhand zooveel belang heeft gekregen bij het vreemdelingenverkeer, dat het ver der waarnemen door hem van de functie van secretaris minder gewenscht werd ge acht. Omtrent de uitoefening van zijn func tie had het bestuur geen klachten, hetgeen nog door de vergadering werd bevestigd door het aannemen van een daartoe strek kende motie van den heer Porton. Daarna werd de heer J. Jobse als be stuurslid gekozen in de plaats van den heer J. Gabriëlse, die deze benoeming aannam. Bij de rondvraag verstrekte de voorzitter naar aanleiding van enkele vragen nog eenige inlichtingen. BRESKENS Een bazar. De resultaten van den bazar voor de zwemvereeniging te Breskens zijn van dien aard geweest, dat met dekking van het te kort, waaronder „Scheldestroom" gebukt ging, nog een 300 in de kas der vereeni ging gestort kon worden. GROEDE Vereeniging voor ziekenhuis verpleging. Gisteravond was in de zaal van den heer O. Beun alhier, een vergadering belegd door de vereeniging voor ziekenhuisverpleging in Zeeuwscb-Vlaanderen, gevestigd te Terneu- zen. De bedoeling was natuurlijk ook te Groede een afdeeling dier vereeniging te stichten. Door den heer Meertens, admini strateur der vereeniging, die daarvoor was overgekomen, werd zeer duidelijk uitleg ge geven omtrent de werking der vereeniging. Met verschillende voorbeelden weerlegde bij dan ook hoe in verschillende gevallen wordt gehandeld. Ook de contributieregeling werd duidelijk door hem aan het in betrekkelijk grooten getale opgekomen publiek uitge legd. Er werd ook door verschillende aanwezi gen gebruik gemaakt van de gelegenheid, die werd gegeven tot het stellen van vra gen. Staande de vergadering werd reeds door twee aanwezigen de gelegenheid te baat genomen, zich als lid der vereeniging te la ten inschrijven. In verband met verschillen de omstandigheden werd besloten om bin nen 14 dagen of drie weken, wederom een vergadering te beleggen en alsdan te trach ten een afdeeling te stichten. Gehoord het vele goede, dat deze vereeni ging voorstaat, mag dan ook worden ge hoopt, dat ook alhier een afdeeling dier ver eeniging zal worden gesticht. „Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af 1 was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnenen toch vooruit te moeten om de boterham te ver dienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen. Kloosterbalsem aanwendde, begon mijn ge nezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad". Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloós- terbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62 y2 ct. en 1.04 en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snij- wonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel' bij stijfheid, rheumatiek, spit en pijnlijke spieren. GOES De Gasthuiskwestie. Het „Dagblad van Zeeland" schrijft Wij hebben opzettelijk de loopende ge ruchten niet vermeld, omdat we vertrouw- den dat in de jongste raadszitting openhar tig zou worden gesproken. Nu dit niet bet geval is behoeven we niet te verzwijgen, hoe algemeen gezegd wordt dat dè aan het licht gekomen toestanden de stoutste ver- beelding tarten. Men zegt dat de geheele administratie meer op 'n janboel lgkt dan op boekhouding. Posten die moeilijk te in nen waren, heeft men maar laten zwem men zelfs aangeboden bedragen werden niet geïncasseerd. Waar zou men zich ook druk over maken de goedertieren gemeen te betaalde immers toch de tekorten 1 Destijds heeft het ex-bestuur tranen met tuiten geschreid over de snoodheid van de rapporteurs der Vereen, van Ned. Gemeen ten, die spraken van schuldige nalatigheid. De feiten, die nu voor den dag zijn geko men, leeren wel aan welken kant het gelijk was. Met een verbluffend tekort aan ken nis en verantwoordelijkheidsgevoel heeft men ziekenhuisje gespeeld en de gemeente naren mogen blij zijn, dat de leden van het nieuwe bestuur uit ander bout gesneden zijn. SAS-VAN-GENT L. W. G. Hoefnagels f Hedenmorgen om 7 uur is in het zieken huis te Sluiskil overleden de heer L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent. De heer Hoefnagels werd geboren op 12 Maart 1867 te Asten (N.B.) en was se dert Juni 1915 burgemeester van Sas van Gent. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Middelburg 41.07, Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam in de vacature ds. W. C. Posthumus Meyes dr. H. van Oyen te Breda ds. G. Groene- boer te Doetinchem ds. J. S. Hartjes te Vlissingen. Cand. J. H. J. van Duijnen te Terneuzen heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Vrouwepolder aange nomen. Sombere vooruitzichten voor het Zendingswerk. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (giro 6074 vraagt ons opname van het volgende bericht De Hoofdbesturen der Samenwerkende Zendings-Corporatles, op 17 Januari 1935 in gecombineerde vergadering samen, kennisnemend van het feit, dat de finan- cieeie toestand sedert de oorlogsjaren nog niet zoo somber is geweest als op dit oogenblik, daar het jaar 1933 na alle toe gepaste bezuiniging een tekort liet van 86.000 en dat het jaar 1934 dit waar schijnlijk met een bedrag van 200.000 zal verhoogen hebben besloten om, wanneer op 15 Fe bruari de geldmiddelen, niet. beschikbaar zijp om het Indische werk fcêkostige^

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1