500 300 25 No.17- 73e Jaargang 1935 MAANDAG Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat S8-60, Vlissingen.lelei. 10. Postrekening 66287 21 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zit niet bij de pakken neer! JBGXG&B*GMesijes ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bijabonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen V. T. V, Britannia. Als men geen al te groote familie heeft, kan men alle leden nog wel eens door ge bruik van een uittrektafel aan zijn feest- disch verzamelen, doch wordt de schare na zonder uitgebreid, dan zet men wegens ge brek aan ruimte het jonge geslacht aan een afzonderlijke tafel en, indien mogelijk, zelfs in een aangrenzend vertrek. Zoo moet het ook gaan in de wel groote Vlissingsche fa milie, die V.T.V. heet. Als zij haar jaar- lijksche uitvoering geeft, helpt een uittrek tafel niet, en wil zij alle leden en aange trouwde leden aan haar turnfeest laten deelnemen, dan moet noodwendig voor de jeugd wel een aparte avond worden geor ganiseerd. Vrijdag- en Zaterdagavond heeft Britannia dan ook gestaan in het teeken van de V.T.V. Twee avonden is de thans 720 zitplaatsen tellende kurzaal gevuld ge weest met een enthousiast publiek, dat ge noten heeft van de prestaties op gymnas tisch gebied der adspiranten en leden der populaire V.T.V. De adspiranten,meisjes en jongens, mo gen met recht spreken van „onze uitvoe ring". Beide zijn in' vier klassen verdeeld en in 21 nummers' hebben zij, met en zonder werktuigen, een aan afwisseling rijk pro gramma ten beste gegeven, dat zoowel in stof als in uitvoering een gestadig voort schrijdende opklimming demonstreerde en culmineerde in hoog rek (jongens 4e klas se) en ringzwaaien (meisjes 4e klasse). Op het stil staan, wanneer men niet aan de beurt is, moet het jonge volkje zich echter nog eens speciaal toeleggen, terwijl het toch wel aanbeveling verdient, dat leiders en leidsters, terwille van de paraatheid tot eventueel ingrijpen en het cachet, in turn- tenue gekleed zijn. Van leiders en leidsters gesproken, die zich wekelijks geheel be langeloos in de gymnastiekzaal bevinden, zij zagen de waardeering van hun arbeid ge symboliseerd in souvenirs, die hun door de kinderen uit eigen opwelling werden aange boden. De opvoedkundige waarde van de gymnastiek is ook mooi aan den dag ge treden den volgenden dag. Alle jongens en meisjes waren prompt op school, wat wel bewijst, dat zij reeds beseffen, dat ook na een vruchtdragenden en geslaagden turn- Qivond gevolgd door een gezellig samenzijn met o.a. een chocolade-polonaise, toch a.ltijd het parool moet blijven gelden, dat zaken vóór het meisje gaan. Werd de adspiranten-uitvoering, nadat de signaal-af deeling de onmisbare „moed- houders" bij wandeltochten den ban ge opend had en de vaandels waren opgemar cheerd, door den voorzitter, den heer P. G. Lemmers, ingeleid met een toespraak, waarin hij wees op het nut van de lichame lijke opvoeding en den plicht der ouders om de kinderen de gymnastiek te laten beoefe nen en wel zoo tijdig mogelijk in verband met hunne lichamelijke vorming, waaraan men zich nog te weinig gelegen laat liggen en meerdere malen eerst toe over wil gaan, wanneer het helaas te laat is, zoomede naar voren bracht, dat men er niet toe moet be sluiten om de kinderen van de gymnastiek af te nemen, vóór men met den leider ge sproken heeft, ook de leden-avond begon met een officieel gedeelte. Stonden Vrijdag 200 jongens en meisjes met blozende, glunder gezichten in fleu rig tenue op het podium geschaard, Zater dag stelden zich honderd dames en heeren, «>staald, gesterkt en gespierd, voor, toen de gnaal-afdeeling, onder leiding van den lieer P. M. E. Lambrecht, met een pakkend ceremonieel den aanvang aankondigde. Drie vlaggen schreden naar voren. Vervolgens nam de heer Lemmers het woord om de ge heel gevulde zaal het welkom toe te roepen op dit jaarlijksche V.T.V.-feest, inzonder heid den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, den schoolarts dr. A. P. Smitt en dr. A. Staverman, wier tegenwoor digheid op hoogen prys gesteld wordt en tot groote vreugde stemt, omdat zulks een groote propaganda inhoudt èn voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen èn voor de V.T.V. in het bijzonder. Spreker me moreerde voorts de jubileumfeesten ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan, de me dewerking van het gemeentebestuur en de waardeerende woorden van den heer inspec teur L.O. bij die gelegenheid, waaruit blijkt, dat de V.T.V. een zeer voorname taak vrij willig op haar schouders heeft genomen, nu de toestand van 's rjjks schatkist noopt tot vermindering of afschaffing van de gym nastiek op de scholen, zoodat propaganda voor de hoognoodige lichamelijke opvoeding urgent is geworden. De heer Lemmers hoopte, dat de vereeniging in staat zal zijn haar taak te volbrengen, waartoe hij de hulp van het publiek, hetzij als lid of als donateur, inriep, waarbij men in de eerste plaats moet overwegen „welk nut sticht ik" en hiet moet vragen „wat krijg ik daar voor". Daar besloten is, hoelang de malaise ook duurt, dat leden of adspiranten de ver eeniging geen vaarwel behoeven te zeggen, indien zij door werkloosheid de contributie niet kunnen voldoen, vertrouwde spreker, die nimmer om geld heeft gevraagd, dat thans zijn woorden de vereischte uitwerking niet zullen missen. Daarna entameerde spreker den vooruit gang der gymnastiek, die in nieuwe banen wordt geleid en van techniek verandert, doch van welke" voordeelen men, in tegen stelling tot Holland, aan den zelfkant niet spoedig profiteeren kan, tenzij men iemand vinden kan, die theoretisch en practisch tot en met bij is en genegen blijkt tot les ge ven,, waardoor het turnen kan worden opge voerd en achterstand voorkomen wordt. De V:T.V. was nu zoo gelukkig geweest den heer E. Melkman, uit Antwerpen, die in de Nederlandsche kampioenschappen op de tweede plaats voorkomt, daartoe bereid te vinden. Zes maanden is er onder zijn be kwame leiding geoefend, en een grond ge légd; doch of de „onder-kampioen" langer a.ls trainer behouden zal kunnen worden, zal van de pecunia afhangen, al blijft hij ook sinds 1 Januari als lid aan de V.T.V. ver bonden (makker Melkman, die inmiddels naar. voren getreden was, had een spontane ovatie te incasseeren). Na zijn medebe stuurders en leiders en hulpleiders van bei derlei kunne, de signaal-afdeeling met haar kranigen maitre, alsmede den regisseur, den heer Jansen, voor hun belangeloos werken tot heil van. vereeniging en lichamelijke op voeding dank te hebben gebracht, kwam de. heer Lemmers tot den directeur-hoofdleider, den heer M. Molhoek, die rijn 10-jarig ju bileum als zoodanig herdacht. In welgeko zen woorden memoreerde spr. makker Mol- hoek's verdiensten, waarna hij hem namens de leden en de adspiranten der'4e klasse een fraaie lederen fauteuil aanbood als blijk van waardeering voor het vele goede dat hij voor de V.T.V. heeft gedaan. (Ook de heer Molhoek werd door de zaal geestdriftig toe gejuicht) Nog was des voorzitters taak niet ten einde. Daar de gedurende haar bestaan veel nut gedaan hebbende vereeniging „Vlissin gen Vooruit", waarmede de V.T.V. steeds op de meest hartelijke wijze heeft samenge werkt, o.a. bij de Zebra-kring-uitvoeringen, onlangs is opgeheven, als eenig bezit een fraai vaandel nalatende, dat haar in 1927 door verschillende Vlissingsche vereenigin- gen geschonken is, heeft de heer Lemmers deze vlag bij de ontbinding gekregen. Zyn echtgenoote heeft het vaandel gerestaureerd en spr. meende nu niet beter te kunnen doen, dan het ten geschenke geven aan de V.T.V., die daardoor, evenals de Belgische vereenigingen, in het bezit komen van drie drapeau's. Na een verklaring gegeven te hebben van dit aan symbolen rijke dundoek o.a. vertoont het de opgaande zon als zinnebeeld van den nieuwen tijd overhan digde de heer Lemmers het vaandel aan den vice-voorzitter, den heer Jansen; die het met een woord van dank, ook aan mevr. Lem mers, namens de V.T.V. aanvaardde. De heer Jansen zeide, dat nu weer een droom werkelijkheid is geworden en ver trouwde, dat ook de wensch, een eigen turngebouw, eerlang verwezenlijkt zal wor den. De lieer Lemmers sprak nog een woord van dank, verklaarde den feestavond voor geopend en verzocht staande het eerste couplet te zingen van het Gymnastenlied, dat daarna door The Footlight Orpheans werd ingezet en waarbij de aanwezigen zich aansloten. Thans het eigenlijke programma. Aller eerst zagen we lenigheidsoefeningen door dames, welke een alzijdige harmonische ontwikkeling der spiergroepen beoogde. We constateerden hierbij eenige ongelijkheid in uitvoering en ook het rhythme was niet steeds onberispelijk. De muzikale begelei ding geschiedde door de dames Jansen en De Hondt, die ook bij het instudeeren steeds behulpzaam waren geweest en deswege na mens het bestuur een kleine attentie bewe zen werden. Voorts werden door de dames, onder leiding van den heer Molhoek, Niels Bukh oefeningen uitgevoerd, bestaande uit oefeningen in hét voortbewegen en grond- gymnastiek, waarbij geen enkel spiertje vergeten werd. Ze slaagden keurig en vor men de gewenschte stof voor iedereen, ver mits er in ons dagelijksch leven heel wat spieren rijn, welke onvoldoende beweging krijgen. Ook de dames floret-schermoefe- ningen (leider Molhoek)een aaneenschake ling van geveebtshoudingen en fantasie tot een aesthetisch geheel, dienen vermeld evenals de uitdrukkingsgymnastiek door dames, welke, vermengd met athetische figuren en bewegingen, het ontwaken, het streven naar licht, de dageraad, symboli seerden (hierbij waren tevens fraaie licht effecten te aanschouwen). De jongste da mes gaven nog ringzwaaien, waarbij ook de stabiliteit van het mooie ringentoestel frap peerde. Wanneer we ons bij de dames blijven be palen, dan wijzen we verder op de rijke va riatie in steun- en ligoefeningen aan de Zweedsche bank door dames-seniores, die, onder leiding van den heer S. van der Lin den, niet alleen aan de dames, doch ook aan de heeren een uitstekend voorbeeld ga ven. Subliem was de door deze af de fling gegeven dansrei, een fantasie naar motie ven van de Tinnensoldaatjes, gymnastisch bewerkt door S. van der Lindén. Uitdruk king, typëering en bewegingen' waren om strijd te loven Onder leiding van den heer Van de Kop vergastten dames op brug-oefeningen, wel ke in climax een mooi beeld van de oefen stof gaven, evenals het laag rek, onder lei ding van den heer Dingemansë. Betreden we thans het territorium van den trainer, den heer Melkman, dan valt als algemeene indruk een groote vooruit gang te vermelden. Sedert de kringfeesten is men inderdaad flink gevorderd, 't Eerste bewijs werd al direct geleverd in het num mer klassikaal brug heeren, waarbij aan drie toestellen tegelijk en in drie graden gewerkt werd. Dat was kranig werk, dat uitmuntte door gelijkheid en beheer selling. Ook in de tweede serie, persoonlijk vrije oefeningen, werden heele mooie staaltjes aan dit werktuig gepresteerd. Niet minder voldeden de heeren aan het hoog rek. Schit terend werk met een tikje gewilde sensatie Bravo Dat de leider tot besluit telkens nog eens een nummertje hooge school gaf, deed vanzelf de geestdrift in de zaa.1 culmineeren. Wijders bewezen de vrije oefeningen even eens, dat de heeren voor geen klein geruch tje vervaard zijn. 't Was een zwaar num mer, waarmede alle eer werd ingelegd. Tot slot ging als bijzonder leuk verrassingsnum mer, waarin alle mogelijke gymnastische eigenschappen als kracht, vlugheid, lenig heid, behendigheid alsmede krachtpatsers- allures vereenigd waren het optreden van een suggestieven Arabischen troep, die met zijn standen, capriolen en humor een gewel dige hilariteit verwekte. Nog was de invloed van den heer Melk man merkbaar in de persoonlijke vrije oefe ningen, waarmede 6 heeren en 4 dames uit zullen komen in de 3-steden wedstrijden (MiddelburgGoesVlissingen) te Middel burg op Zaterdag 26 Januari a.s., en waar bij de damesploeg gecompleteerd zal wor den door twee dames van L.O, Dat was keurturnen op den drempel van het kunst- turnen, waarvoor lange oefening noodig is. Als de trainer Melkman voor de V.T.V. be houden blijft, zullen we zeker nog verras sende resultaten beleven. Vermelden we voorts nog dat de regie van den heer Jansen een vlotte afwerking van het programma in de hand werkte dat na elk nummer mooie standen werden ge formeerd dat allé leiders van hun klassen souvenirs ontvingen dat de heer Lemmers dank bracht aan de directie van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" voor de ver andering van zaal en tooneel, waardoor ook de groote V.T.V. van Britannia gebruik kan maken dat de geheele outillage van het tooneel, wat inrichting, ruimte, verlichting enz. betreft perfect in orde was en alleszins voldeed dat de pauze door het beschikbaar zijn van verschillende recreatie-gelegenhe den volop gelegenheid bood tot verpoosing, en dat Jan Pot c.s. zich naar wensch kwe ten van de begeleidingsmuziek, alsmede van de dansmuziek, waarmede zy de zaal vol speelden op het gezellig samenzijn, dat on der leiding van den heer Corveleijn, de ook over de geheele linie geslaagde V.T.V. leden uitvoering, besloot. Een cursus in practisch bakken. Door de drie albier bestaande organisa ties van bakkersgezellen is besloten tot het instellen van. een cursus in practisch bak ken. De lessen zullen Dinsdag a.s. aanvan gen en gehouden worden in de bakkerij der coöperatieve verbruiksvereeniging „de Broederband" alhier, daartoe door het be stuur welwillend ter beschikking gesteld, Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 14 tot 19 Januari werden in het badhuis 330 baden genomen en wel 231 door heeren, 71 door dames en 28 door kinderen, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Willy den Ouden met haar fraaien Pe- kingees, die zij van een bewonderaar uit Vlissingen cadeau kreeg. Buiten het groot aantal bekers en medailles heeft onze zwemkampioene nu twee lieve hondjes. Een drietal opnamen van de verbetering van het Nederlandsche hoogterecord door den luitenant-vlieger jhr. mr. Wittert van Hoogland Na de recordverbetering ver laat de vlieger zijn toestel officieren ne men den verzegelden hoogtemeter die aan een der vleugels van het vliegtuig was be vestigd en 11.300 meter aanwees, in ont vangst Jhr. Wittert van Hoogland in gezelschap van dr. Brouwer, den vlieg-me- dischen arts, op het terrein te Soesterberg. Eenige foto's van de ernstige autobotsing in den Wieringermeerpolder, die aan vier personen het leven kostte. Een muziekavond. Door de accordeon-vereeniging „Crescen do", directeur de heer M. P. Ventevogel, wordt Zaterdag a.s., des avond 8 uur, in het Concertgebouw, een populaire muziekavond gegeven. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. N. S. B. Door de Nationaal Socialistische Bewe ging wordt Dinsdag 29 Januari a.s., des avonds 8.15 uur, een openbare vergadering gehouden in het Grand Hotel Britannia. Als spreker zal optreden de heer C. van Geelkerken, met het onderwerp „Waarom Nationaal Socialisme 1" Scheepvaartberichten. Het Poolsche stoomschip „Catowice", ko mende van Antwerpen en bestemd naar Gdynia, is gisterochtend nabij Terneuzen in aanvaring geweest met. het inkomende En- gelsche stoomscheepje ,;Nugget", komende van Londen en -bestemd naar Antwerpen. De „Nugget" is naar .Antwerpen opgeva ren, doch moet schade aan den boeg heb ben. De „Catowice" is naar de reede alhier gekomen en geankerd. Expertise heeft plaats gehad en wordt het schip voorloopig ter reede gerepareerd. Het schip zal heden de reis voortzetten. MIDDELBURG Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. A.s. Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilan den te Middelburg op het Stadhuis. De agenda bevat de installatie van het nieuw gekozen lid van de afdeeling groot bedrijf, den heer W. Berdenis van Berle- kom verkiezing van een voorzitter, van de voorzitters der afdeelingen en benoe ming van de vaste commissies. Verder als ingekomen stukken missives van de Wegencommissie van den A.N.W.B, en de K.N.A.C., dat zij zich andermaal heeft gewend tot den minister van water staat met verzoek de verbetering van de Stationsbrug te Middelburg te bespoedigen en antwoord van den minister dat hij geen aanleiding kan vinden zijn destijds kenbaar gemaakt afwijzend standpunt te wijzigen. Het bureau stelt voor deze missives voor kennisgeving aan te-nemen. Ten slotte een voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1934, die in ontvang en uitgaaf verhoogd wordt met 66.582, ter wijl de post onvoorzien 311 wordt ver laagd. P. T. en T. De telefoniste le klasse bij den interloca- len telefoondienst R. Belderok wordt ver plaatst van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Goes naar dat te Middel burg. Tentoonstelling C.J.M.V. In het gebouw van de C.J.M.V. in de Sin- gestraat te Middelburg heeft de heer M. C. Fallentin, secretaris voor redactie en pro paganda van het C.J.M.V. een tentoonstel ling geopend van verschillende zaken, die toonen hoe het Verbond werkt, ook als on derdeel van het internationaaal werk op dit gebied. Men heeft er tal van geschriften van vroeger en nu, uitgegeven door het Ver bond. Een afzonderlijke tafel bevat vele Bijbels, want het ligt dit jaar in de bedoe ling speciaal te werken volgens het woord van den voorzitter van het C.J.M.V., dat men de grootste kracht moet zoeken in geestelijke verzorging van zich zelf en daarbij is de Bijbel de krachtigste steun. Het C.J.M.V. heeft reeds het Nieuwe Tes tament in een goedkoope uitgave doen drukken en zal dit binnenkort ook met den geheelen Bijbel doen. Een belangrijke opdracht. Het leggen van telefoonkabels van Rot terdam, naar Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Naaldwijk en Hoek van Holland Ook Gij zij! een slachtoffer van den jachiigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd' acht te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, Vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal functioneeren Uwer spijs verlerings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, maaT neem de.nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". zijn prettig in te nemen, Ge proeft, niets! Veroorzaken geen kramp, geen hèr-conslipatie herstellen ae normale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro duct. Bij apothekers en drogisten. is door den hoofdingenieur der P.T.T. op gedragen aan den heer L. F. Groosman te Middelburg. Begin van brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte een agent van politie brandlucht en rook in de omgeving van de Veersche brug. Bij onderzoek bleek de rook te komen uit de rookerij van den slager M. aan den Veerschen Singel. De agent wekte den sla ger en bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de rookerij brandde. Met emmers wa ter en een op de leiding aangesloten slang heeft men den brand in den aanvang ge stuit. OOST- EN WEST-SOUBURG Een inbraak. Eenige jongens alhier hebben ingebroken in de cantine van een Vlissingsche voetbal- vereeniging aan de Oude Vlissingsche straat, waaruit ze hebben weggenomen 47 pakjes kauwgom, chocolade en bier. De ledige fleschjes zijn in den omtrek van het gebouwtje teruggevonden, Een aanrijding. Vrijdagavond is zekere D. te Middelburg op het jaagpad alhier zoodanig door een jongen aangereden, dat hij een woning is binnengedragen, waar de inmiddels ontbo den geneesheer hersenschudding consta teerde. KOUDEKERKE Postbestellingen. Van heden af wordt de tweede postbe stelling uitgebreid met de bestelling van de woningen aan den straatweg Koudekerke Vlissingen, RITTHEM Een propaganda-avond voor het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. In de Ned. Herv. kerk werd Vrijdagavond een film vertoond over het Protestantsch ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Het doe1 van zoo'n avond is om by de Protestanten meer belangstelling op te wekken voor genoemde inrichting. Dank zij de milddadigheid van het over leden echtpaar Blum is er een inrichting geschonken, die niet alleen aan alle eischen van een modern ziekenhuis voldoet, maar waar tevens een Protestantsch-Christelijke sfeer is. Na een inleidend woord van ds. G. de Ru, den plaatselijken predikant, zette de voor zitter van „Bethesda", ds. A. T. W. de Kluis van Vlissingen het doel van dezen film avond nog nader uiteen. Aan de hand van de vertoonde filmbeelden werd een duide lijk beeld gegeven van het in- en uitwendige der inrichting in haar volle werking. De heer H. M. van de Putte dankte ds. De Kluis voor zijn gesproken woorden en voor hetgeen vertoond was. In de consistoriekamer werd besloten tot

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1