1000 500 300 150 100 25 r visjij* VRIJDAG 1® JANUARI EERSTE BLAD Baby's Kou 73e Jaargang: •\93&> Uitgave: firma f. VAH Of VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND iNo.IS' VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenex Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ir. C. Tjebbes f Na een korte zeer ernstige ongesteldheid is heden in het ziekenhuis „Bethesda" over leden de heer ir. C. Tjebbes, sedert 1929 scheepsbouwkundig ingenieur bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier. De begrafenis zal plaats hebben Maandag middag ten half drie op de Noorderbegraaf- plaats. Vereeniging van Slechthoorenden. Woensdagavond had in de zaal van den heer Moeliker de jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging plaats. Na de opening, waarbij de vocrzitster, mej. Kamp, de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heeren Van Es en Van der Grijp, die voor ons zouden declameeren, werd eerst de gezamenlijke lipleesles ge houden. Hierna las de secretaresse het jaarverslag voor, waaruit bleek dat het le dental dalende is, daar wegens de moeilijke tijdsomstandigheden enkele leden bedank ten ook door vertrek moesten wij eenige leden missen. Gelukkig kunnen we meedee- len, dat we de laatste weken reeds 6 nieu we leden inschrijven mochten en hopen we nog meerdere S. H. te winnen voor onze vereeniging. Goedhoorenden zijn ook wel kom. Met de lipleescursus gaat het in de goede richting. Moest deze in het begin van 1934 opgeheven worden wegens gebrek aan belangstelling, in Januari konden deze weer begonnen worden en wel in 2 lesuren. Ook werd medegedeeld dat het Vlissingsche S-H. kind, dat ook gedeeltelijk door onze afdee- ling geholpen wordt om de S.H. school te 's-Gravenhage te bezoeken, goede vorderin gen maakt. De penningmeester deed nu verslag van de financiën. Hieruit bleek dat er nog e^n batig saldo was. De proefkisthoudster bracht nu verslag uit over den verkoop der instrumenten. Er waren 18 bezoeker (sters) geweest, welke bijna alle aan een goed in strument geholpen konden worden. Volgens spr. is dit getal nog veel te weinig nog zeer veel slechthoorenden schamen zich een instrument te gebru.keh, wat erg dom is, want door het gebruik van een goed instru ment kan men het gemis van het gehoor veel tegemoet komen. Alle S. H. worden er nog eens op gewezen, dat er bij mevr. Van Blerkom, Koningsweg 1, iederen Maandag avond van 78 uur gelegenheid is om eea instrument te probeeren. Mevrouw Van Blerkom geeft gaarne alle gewenschte in lichtingen. Nadat een kopje thee was aangeboden, begon de heer Van Es zijn declamatie, eerst eenige ernstige, daarna luimige voordrach ten, die de lachspierm in beweging brach ten. Ook de heer Van der Grijp droeg nog eenige stukjes voor. Dat de aanwezigen ge noten bleek uit het krachtige applaus. De voorzitster dankte uit naam van alle aanwezigen voor den prettigen avond ons geschonken. Ook werd de directie der „VJiss. Courant" daak gebracht voor het bereidwillig opnemen dei verslagen en de heer Van Westen voor het belangeloos vul len der accu's. Met een krachtige opwekking tot de aan wezigen om te helpen ons ledental uit te breiden, sloot de voorzitster de vergadering. Loket voor verzamelaars. Aan het postzegelloket voor verzame laars, dat morgen (Zaterdag) 19 Januari aan het Post- en Telegraafkantoor alhier geopend is van 15 uur tot 16 uur 30, zijn naast perforaties der Nederlandsche zegels diverse koloniale waarden verkrijgbaar. MIDDELBURG Geitenfokvereenigingen. Gistermiddag vergaderde alhier de kring van geitenfokvereenigingen op Walcheren in het café „de Eendracht". De voorzitter, de heer P. Tanis te Koudekerke, heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Polak te Middelburg. Spreker wees op het vruchtdragende werk van den heer J. Ver sluis, secretaris der provinciale vereeni ging, waardoor mede in verband met het besluit van Ged. Staten verschillende nieu we leden geboekt zijn. Hierna werd besproken de agenda voor de op 30 Januari a.s. te houden vergadering van de provinciale vereeniging. In aanslui ting aan die agenda worden de heeren C. Glarisse en Poppe vah Nieuw- en St. Joos- land benoemd om door den kring voorge steld te worden voor een te benoemen com missie van controle op het fokstation. Aan de beurt van aftreding waren de voorzitter, de heer P. Tanis te Koudekerke en de secretaris, de heer J. Versluijs Szn. te Serooskerke, welke beiden bij acclamatie werden herbenoemd en deze benoeming aan namen. Op dezelfde wijze werd ook de heer A. P. Rott te Grijpskerke benoemd tot plaatsvervangend bestuurslid van de pro vinciale vereeniging. De secretaris bracht daarna verslag uit over het jaar 1934, waaruit bleek dat de keuringen goed verloopen zijn, doch een be tere opkomst plaats kon hebben. Van de 1388 geiten waren er op de keuringen 440 stuks. De kwaliteit van de beesten was goed. De melkopbrengst verdient nog na dere belangstelling. Op de tentoonstelling te Kruiningen waren uit den kring 65 die ren ingeleverd. Drie nieuwe afdeelingen werden opge richt, nl. te Boudewijnskerke, Vrouwepol der en Westkapelle. Uit het financieel verslag bleek dat er een batig saldo is van 11.73. Bij de rondvraag werd de wenschelrjk- heid uitgesproken dat door de afdeelingen onderling een juistere grensregeling zal plaats hebben en een ieder lid zal worden of blijven op de plaats waartoe hij gerekend mag worden te behooren. Door den secretaris werden nog nadere toelichtingen gegeven over de voorstellen van de prov. vereeniging en wekte hij de afdeelingen op tot goede organisatorische verhoudingen. Een voorstel werd aangenomen, dat door alle afdeelingen opgave zal gedaan worden aan den secretaris van de belooningen van de bokhouders. Op grond van deze gege vens zal dan door den kring een minimum en maximum beloonin% voorgesteld worden. Als een bijzonderheid werd nog vermeld, dat te Nieuw- en St. Joosland een geit werd aangetroffen', die na een juiste con trole vanaf 25 Februari 1934 tot en met 11 December 1934 een melkopbrengst had van 1425 L., waarbij dagen zijn voorgekomen van 7 L. en gaf zij op laatstgenoemden datum nog 2 L. per dag. Een goed geslaagde avond. Ten bate van de kas van het Middel- burgsch muziekkorps gaven Donderdag avond in het Schuttershof het personeel der P.T.T., de gymnastiek-vereenigingen Wil- helmina en Achilles en de Funny Band be langeloos een soirée, waar goed turnen de verschillende liederen afwisselde. Zoowel de voorzitter van het comité voor dezen avond, de heer W. Segboer, als de heer P. Luteijn namens het bestuur van het muziekkorps en de humorist, de heer J. Belderok, hebben krachtig aangemoedigd tot steun aan het muziekkorps ook door het zich opgeven als donateur. Het was met de volle zaal in alle opzichten een goed ge slaagde avond. N.V. Cultuurmaatschappij „Soember Moedjoer" te Middelburg. De directeur der Cultuurmaatschappij „Soember Moedjoer" deelt mede, dat de oogst 1934 der tot deze maatschappij be- hoorende ondernemingen heeft opgeleverd 9285 picols- koffie en 695.000 halve K.G. rubber. Tot op heden zijn daarvan verkocht 8320 picols koffie tegen een gemiddelden prijs van 15.40 per picol fob. Java haven en 620.600 pond rubber tegen een gemid delden prijs van 26^4 cent per halve K.G. levering cif. Amsterdam. KOUDEKERKE Tuinbou wvereen iglng. De Tuinbouwvereeniging hield gisteren in het vereenigingsgebouw een vergade ring. Te 7 uur opende de vice-voorzitter, de heer M. Sanderse, de vergadering met een opwekking om de door hoogere autori teiten gestelde voorwaarden te steunen. De secretaris, de heer L. Janse, las de notulen en het jaarverslag, waaruit blijkt dat de vereeniging 35 leden telt en de voor zitter, de burgemeester A. Bakker, wegens verplaatsing naar Oldebroek heeft bedankt. De penningmeester, de heer A. Wonder- gem, bracht het financieel verslag uit, waaruit blijkt dat het goed saldo over 1934 bedraagt 18.33. De commissie voor het nazien der rekening bracht bij monde van den heer P. J. Terwoert verslag uit deze in orde te hebben bevonden. Bij de verkiezing van een voorzitter werd gekozen de heer L. Janse, nadat de heer ren M. Sanderse en A. Wondergem hadden bedankt. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Ova, die evenals den heer Janse de be noeming aannam. Met algemeene stemmen ward het voor stel de contributie van 0.25 of 0.50 te brengen, aangenomen. In beginsel is beslo ten een excursie naar Haamstede of naar een nader door het bestuur voor te stellen plaats. Aan 12 leden wordt deze winter een cursus gegeven in de tuinbouw. Bij de rondvraag vraagt de heer W. Ova een vergadering met de landbouwvereeni- ging te willen bevorderen. RITTHEM Gemeenteraad. De gemeenteraad hield Woensdagmiddag een vergadering. Tegenwoordig alle leden. De burgemeester hield in deze eerste vergadering in 1935 een Nieuwjaarsrede, waarin de intense samenwerking van hem en de inwoners zijner gemeente ten volle tot uiting kwam. Spreker wees er op dat het afgeloopen jaar voor de gemeente niet ongunstig is verloopen. Gedurende bet tweede half jaar zijn ten behoeve der werkloosheid geen noe menswaardige uitgaven meer gedaan en wel doordat velen werk vonden bij de ver nieuwing van.den Ritthemschen straatweg, terwijl anderen een behoorlijk weekloon verdienden bij het bunkerstation te Viissin gen. Wethouder P. J. de Pagter bracht na mens het college van Burg. en Weth. en de heer Van de Putte namens den geheelen raad dank voor de hartelijke woorden, door den voorzitter gesproken. In verband met de jaarwisseling moesten verschillende leden van onderscheidene commissies aftreden, te weten lo. Commissie van Toezicht op het agent schap der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering aftredend per 31 Decem ber 1934 de heeren J Cevaal en St. van den Broeke. 2o. Burgerlijk Armbestuur. Aftredend pc 7 Mei 1935 de heer H. M. van de Putte. 3o. Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aftredend per 31 December 1934 de heer A. Tange. Alle aftredende leden werden herkozen. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van de leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux en hoofdstem- bureau voor de verkiezingen van de leden der Prov. Staten, gemeenteraad en Tweede Kamer voor een viertal jaren. Prov. Staten. Gekozen worden tot zitting hebbende leden de heeren H. M. van de Putte en J. de Pagter tot plaatsvervan gende leden de heeren J. de Visser en J. Cevaal. Gemeenteraad. Tot zitting hebbende le den worden gekozen de heeren W. Boo gaard en J. de Visser tot plaatsvervan gende leden de heeren H. M. van de Putte en A. Tange. Tweede Kamer. Tot zitting hebbende le den worden gekozen de heeren J. Cevaal en A. Tange tot plaatsvervangende leden de heeren W. Boogaard en J. de Pagter. Besloten werd voorloopig een post van 70 uit te trekken op de begrooting voor verbetering der leien op den toren. Besloten werd dat de gemeente zich zal balasten met het plaatsen van een koelkast in het slachthuis. De heer J. de Pagter heeft een bezoek gebracht bij een slager in Viissingen en is vol lof over de deugdelijkheid van een der gelijke installatie. De heer Van de Putte maakte er bezwaar tegen dat het werk zal worden opgedragen aan de N.V. Zuurdeeg's Handel Maatsch. Hij had het werk liever door een maat schappij op Walcheren uitgevoerd gezien. De voorzitter antwoordt hierop dat men reeds in uitgebreide onderhandeling is ge treden met vorengenoemde maatschappij, zoodat men moeilijk weer tot een anderen leverancier zou kunnen overgaan. De heer Van de Putte stelt daarna voor den bouw van de koelkast met den motor aan te besteden. De heer J. de Visser wenscht de verdere afwikkeling aan het college van Burg. en Weth. over te laten, zoodat deze in samen werking met den heer Lobbezoo zullen kunnen besluiten. Door een persoonlijk onderhoud met den heer Lobbezoo komt men echter tot de overtuiging dat een eventueele levering door de maatschappij „de Schelde" wel veel gemakkelijker zou zijn in geval van eventueele reparaties. Daarom werd beslo ten met de maatschappij „de Schelde" in on derhandeling te treden en de verdere uit voering geheel aan Burg. en Weth. over te laten. Dalend bevolkingscijfer in Zeemvsch- Vlaanderen. 9 Het bevolkingscijfer is over het jaar 1934 in de kleine gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen teruggeloopen in vergelijking met andere jaren. Vrijwel overal valt in deze plaatsen een daling van het aantal in woners waar te nemen, voornamelijk wat de arbeidersgezinnen betreft. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de verminderde werkge legenheid in vrijwel alle takken van bedrijf ten platte lande, waardoor velen trachten elders in groote gemeenten werk te vinden. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak 18 Januari 1935. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld J. W. M., 22 jaar, vrachtrijder te Ritthem, 50 of 20 d. h. Diefstal G. v. D., 23 jaar, groentenven- ter te Goes, 25 of 10 d. h. Valschheid in geschrifte H. N., 47 jaar, melkverkooper te Kortgene, 20 of 10 d. h. D. L., 53 jaar, timmerman te Hoede- kenskerke. Vrijspraak. J. de K., 67 jaar, arbeider te Hoedekens- kerke. Vrijspraak. Valsche aangifte M. de K., 19 jaar, ar beider te 's-Heer Arendskerke. Zaak terug verwezen naaf Rechtercommissaris. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het ingehaald worden door een motorrijtuig naar links bij het inhalen van een rijwiel O. O. A. K. te Arnemuiden 10 b. s. 10 d. h. E. S. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h., met ontzegging van de civiele vordering van ge tuige A. v. d. E. als bestuurder van een motorrijtuig/rijwiel niet ingeval hij voorne mens is van richting te veranderen van dat voornemen tijdig doen blijken W. J. v. H. te Viissingen 3 b. s. 3 d. h. J. de M. te Oost- en West-Souburg 2 b. s. 2 d. h. als bestuurder van een voertuig in een bocht binnen de bebouwde kom eener ge meente, buiten noodzaak links houden J. de K. te Oostkapelle 3 b. s. 3 d. h. met een motorrijtuig een motorrijtuig inhalen en voorbijgaan, terwijl daarvoor niet voldoende gelegenheid bestaatJ. C. te Domburg 40 b. s. 20 d. h. F. A. M. G. te Viissin gen 10 b. s. 10 d. h. met een rijwiel een weg, die voor het verkeer met rijwielen ge sloten is, berijden A. M. te Veere 1 o. s. 1 d. h. J. B. te Viissingen 2 b. s. 2 d. h. een motorrijtuig op een weg laten staan of rijden zonder licht en/of zonder achterlicht en.of zonder dat nummer met letter verlicnt en behoorlijk zichtbaar was W. J. v. H. te Viissingen 1 b. s. 1 d. h. J. C. te Oost kapelle 5 b. s. 3 d. h. P. R. te Middel burg 3 b. en 2 b. s. 3 en 2 d. h. J. M. R. te Goes 3 b. s. 3 d. h. J. H. T. te Goes 5 b. s. 5 d. h. 's avonds fietsen zonder licht of reflector P. A. H. te Oost- en West- Souburg 5 b. s. 5 d. h. straatschenderij M. P. te Oost- en West-Souburg 10 b. s. 10 d. h. F. v. E. te Oost- en West-Souburg, berisping nachtrumoer verwekken J. A. G. te Middelburg 10 b. s. 10 d. h. te Viissingen zonder vergunning van Burg. en Weth. voorwerpen, niet zijnde gedrukte stukken, langs de huizen te koop aanbieden en een valschen naam opgeven J. A. B. te Steenwijkerwold gedomiciliëerd 2 en 15 b. s. 2 en 10 d. h. Acht maanden om tien gulden. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft tegen een 35-jarige vrouw uit de onderwereld van Rotterdam met een zeer bezwarenden antecedenten- staat een gevangenisstraf van acht maan den geëischt wegens heling van een bank biljet van tien gulden. Aanslag op een vrouw. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den bank werker H. L. O., tegen wien door het O.M. twee jaar gevangenisstraf is geëischt ter zake dat verdachte op 9 October j.l. ge tracht heeft een vrouw van het leven te be- rooven, door haar, na door verbreking van een ruit van haar woning te zijn binnenge drongen met een ijzeren staaf een aantal slagen toe te dienen. De rechtbank veroordeelde O. wegens toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, tot een jaar gevangenisstraf. Heling en diefstal van fietsen. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde thans zeven personen wegens diefstal en heling van een groot aantal fietsen, welke te Amsterdam waren buitgemaakt, tot zware straffen. Twee helers werden veroor deeld tot een jaar en acht maanden, drie tot anderhalf jaar en één tot een jaar en drie maanden. Wegens diefstal van fietsen werd de zevende veroordeeld tot twee en half jaar gevangenisstraf. Bij alle straffen wordt het voorarrest in mindering ge- bra&Ü$B r jL Het best behandeld zonder "in- nemen—alleen inwrijven met WERKHOF 2 MANIEREN TEGELIJK MARINE EN LEGER Volgens bericht van den commandant is de onderzeeboot K XVIII gisteren te Per- nambuco aangekomen. De luitenant ter zee le klasse H. M. van Bemmelen, onlangs uit Oost-tndië terugge keerd, zal binnenkort op zijn verzoek den zeedienst met eervol ontslag verlaten, we gens overgang in een burgerbetrekking. Bij Kon. besluit van 27 December 3 934, zijn met ingang van 1 Januari 1935 be noemd en aangesteld tot reserve 2e luite nant bij het regiment kustartillerie de vaan drigs P. N. Hoorweg, H. A. C. van Griet- huysen, mr. L. van der Veen, J. de Vuijst, mr. B. S. Sieperda, W. N. Broekhuizen, H. A. Sluijter, G. Slabbekoorn en L. J. R. Heir- m'an en tot reserve 2e luitenant van de mi litaire administratie de vaandrig van de militaire administratie W. van der Wielen van het korps luchtdoelartillerie. Bij Kon. besluit van 29 December 1934, zijn benoemd en aangesteld tot res. le luite nant bij het regiment kustartillerie de re serve 2e luitenants G. Bouter, T. van Dijk, C. T. Campagne, E. L. Molt, J. P. Loots en G. Bouwhuisen. Op 25 Januari a.s. zal door den comman dant van het regiment kustartillerie de be- eediging plaats hebben van nieuw benoemde reserve-oficieren, te fort Erfprins, ten 14 uur. HET SAARGEBIED WEER DUITSCH. De Volkenbondsraad heeft besloten, dat het Saargebied op 1 Maart a.s. in zijn ge heel tot Duitschland zal terugkeeren. Even over vijven gisterenmiddag begon een geheime zitting van den Volkenbonds raad, die na ongeveer 20 minuten afgeloo pen was. Naar vernomen werd was er in die zitting niet over de Saar gesproken. Er volgde een openbare zitting op, op de agen da waarvan de Saar-quaestie evenwel niet voorkwam. Te half zes werd deze openbare zitting geopend doch de voorzitter moest mededeelen dat het comité van drie nog geen rapport over de Saar kon uitbrengen. Hij hoopt evenwel dat men het dezen avond of den volgenden morgen zou kunnen be spreken. De onderhandelingen, die den geheelen dag geduurd hadden, leidden omstreeks 7 uur 's avonds tot overeenstemming, zoodat er met stelligheid op kon worden gerekend, dat de Saarquaestie nog denzelfden avond op de agenda van den Volkenbondsraad zou komen en door den Raad afgedaan zou wor den. De Volkenbondsraad kwam even over achten bijeen om de Saarquaestie te behan delen en af te doen. De rapporteur deelde den raad mede, dat de plebisciet-commissie den Volkenbonds raad had ingelicht over het resultaat van de volksstemming in het Saargebied krachtens het verdrag van Versailles. De leden van het comité van drie hadden geconstateerd, dat de bevolking van het Saargebied in alle stemdistricten zich in meerderheid voor aansluiting bij Duitsch land had uitgesproken. De Volkenbondsraad moest nu ingevolge het verdrag over de souvereiniteit beslissen, waaronder het Saargebied zou worden gesteld met inacht neming van den door de bevolking uitge sproken wensch. Onder deze omstandighe den meende het comité van drie den Volken bondsraad het volgende besluit te kunr.en voorleggen. 1. De raad besluit tot de vereeniging van het Saargebied in zijn geheel met Duitsch land zooals dit in artikel 48 van het verdrag van Versailles is vastgesteld onder de voor waarden, die uit dit verdrag voortvloeien en tegelijk met de bijzondere verplichtingen, die in verband met de volksstemming zijn aangegaan. 2. De Raad bepaalt den datum voor het herstel van Duitschland in de regeerings- rechten van het Saargebied op 1 Maart 1935. 3. De Raad draagt aan zijn comité op om in verbinding met de Duitsche regeering, de Fransche regeering en de regeeringscom- missie van het Saargebied de bepalingen vast te stellen, die met het oog op de re-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1