umiMii <«13 -> yj BOMMEN OP SHANGHAI ADVERTENTIEN ui yj yT® Öh O E* SO ftyj GQ „LUXOR"-THEATER De gevangene van Port Zamba succesvolle, geheimzinnige, spannende filiu y op vrjje voeten, doch het schijnt, dat men N thans iets nader tot de ontknooping van het drama is gekomen. Smokkelen van zilver. Een regeeringsautoriteit .te Hongkong heeft verklaard, dat het smokkelen van zilver uit China zulke groote afmetingen heeft aan genomen, dat het land, niettegenstaande het embargo, wel eens voor een tekort aan zilveren munten geplaatst zou kunnen worden. Toen de door de Vereenigde Staten ge volgde zilverpolitiek den zilverprijs op de wereldmarkt deed stjjgen, besloot China den koers van zijn dollar op peil te houden. Hierdoor is het verschil tusschen den nil- verprijs en den koers van den Chineeschen dollar zoo groot geworden, dat men een flinke winst kan maken door zilveren dol lars op de metaalmarkt te verkoopen. In dien in dien toestand geenverandering komt, voorziet men een paniek in financi- eele kringen in China. Negers gelyncht. Blijkens een publicatie van het nationaal verbond voor de belangen der gekleurde volken be droeg het aantal lynch-gevallen van negers in de Vereenigde Staten in 1934 16 of bijna 50 minder dan in 1933. De staat Mis sissippi geniet de twijfelachtige eer boven aan te staan met zes lynch-gevallen, waar op de staten Louisiana, Florida en Alabama volgen met elk twee en Kentucky, Texas Georgia en Tennessee met elk één. De secretaris van het verbond Walther White, verklaart de daling van het aantal gevallen uit. vrees voor de federale wetgeving. Vol» gens hem stijgt het aantal lynch-gevallen onmiddellijk wanneer blijkt, dat het Con gres niet bereid is wettelijke maatregélen tegen het lynchen te nemen. Een strenge federale wetgeving is de eenige hoop om aan de lynch-justitie definitief een einde te maken. De International Labour Defence, een soortgelijke organisatie als de Internatio nale Arbeidershulp, publiceert een lijst van 25 lynchgevallen. Luxe in de Sahara. Op initiatief van maarschalk Balbo, die, naar men weet, thans gouverneur van Lybië is, zal binnenkort, in verband met het steeds toenemende toeristenverkeer in deze streek, een vaste „auto-pullman- dienst" worden ingesteld. De dienst op de eerste der drie geprojecteerde verbindingen de lrjn TripolisGadames zal 20 de zer aanvangen. De tocht door dit deel van de Sahara duurt twee dagen. Nabij de aan dit traject gelegen stations van Jeff ren en Nahut zyn. eenvoudige, doch comfortabele hotels opgetrokken, in kolonialen stijl. De autobussen, waarmede de dienst wordt on derhouden, zrn van het modernste type zij bieden plaats aan 18" reizigers en zijn o.a. van .een bar en. een speeltafel voorzien. Sneeuwstorm in I t °a 1 i In het gebied van Colomona heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor het verkeer op vele plaatsen onderbroken werd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 2 a 3 meter hoog. Pogingen om de spoorlijn van Napels naar Colomona vrij te maken, hadden tot nu toe geen succes, daar de sneeuw op som mige plaatsen 4 meter hoog ligt. Op de luchtlijn StamboelParijs moest tusschen Belgrado en Boedapest de dienst gestaakt worden wegens een hevigen sneeuwstorm. Het was den vliegtuigen niet mogelijk om te starten. Het oudste bewoonde huis t er w ereld. Algemeen wordt aangenomen, dat dit een woning is, die in Tunisië ligt, op den top van den Corraberg, die moeilijk te beklimmen is. Het is een Romeinsche woning met steun pijlers op de vier hoeken. De woning is ge maakt van materialen, verbonden door mortel en de muren dragen nog sporen van een vroegere bekleeding. Er was maar één verdieping, die men echter in twee ver diepingen heeft omgewerkt door het aan brengen van een vloer op de helft van de oorspronkelijke hoogte. Dit huis zou min stens zestienhonderd jaar oud zijn. Vuurgevecht met mis dadigers in Florida. In Ocklawaha in Florida is het tusschen een bende misdadigers en 15 agenten van poli tie tot een vuurgevecht gekomen, dat ver scheidene uren duurde. Het betrof hier de bende, die verleden jaar den bankier Ed ward Bremer uit St. Paul had ontvoerd en eerst had losgelaten, nadat een losgeld van 200.000 dollar was betaald. De gangsters hadden zich gebarricadeerd in een paleis achtig zomerverblijf. Hier werden zjj door •de politiebelegerd. De agenten slingerden talrijke traangasbommen het huis in, doch konden tengevolge van den dichten kogel regen, die de belegerden op hen deden neerdalen, niet tot bestorming overgaan. Twee leden werden bij een poging om uit te breken doodgeschoten, evenals de moedèr van een der misdadigers, die bij den strijd tegen de politie een machinegeweer be diende. Eerst toen het gevecht zes volle uren geduurd had, gaven de leden van de bende zich over. BEGRAFENIS MINISTER KALFF. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) In allen een voud heeft hedenmiddag de overbrenging van het stoffelijk overschot van minister Kalff van Wassenaar naar Westerveld plaats gehad om daar te worden ter aarde- besteld. De belangstelling in het deftige en rustige villapark de „Kievit" waar de mi nister, woonde, was niet bijzonder groot. Slechts een klein aantal belangstellenden had zich in de laan opgesteld om bij het vertrek van den overleden staatsman aan wezig te zijn. Naar mate de tijd echter ver streek en het oogenhlik van vertrek na derde, kwamen er meer menschen, waaron der verschillende leden van het personeel van het departement van waterstaat, die hun hoogsten chef bij den aanvang van zijn laatsten reis een groet brachten. De verte genwoordiger van H. M. de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer, de ministers en dè familieleden die in den stoet zouden volgen, waren eenigen tijd te voren in het sterfhuis aangekomen, waar ds. J. Blaauw een korte rouwdienst leidde. Omstreeks half een werd een aanvang ge maakt met het opstellen van den stoet. Twee bloemenauto's reden den tuin van 's ministers villa „de Beukenhof" in tot voor de hoofdingang. Een schat van kran sen en bloemstukken werd vervolgens naar buiten gedragen. Er warén meer dan 50 bloemstukken. Het plechtige oogenhlik, dat de kist met het stoffelijk hulsel uitgedragen zou worden, was aangebroken. De kist werd in den auto geplaatst en daarop werd een aantal kransen gelegd, waaronder die van H. M. de Koningin, van de regeering en de familie. Allereerst werd de lijkauto gevolgd door een hofauto, waarin de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, daarna kwa men een groot aantal volgauto's, waarin hadden plaats genomen de ministers Colijn, De Graaf, De Wilde, Marchant, Oud, Dec kers, Steenberghe, Slotemaker de Bruine en de oud-minister mr. Verschuur. Het was reeds over één uur toen de stoet zich in be weging kon zetten, geëscorteerd door de rijkspolitie en motorpolitie tot aan de grens dier gemeente. Wegens de begrafenis van den minister Kalff was aan de regeeringsgebouwen en verschillende legatiegebouwen de vlag half stok geheschen. Ook aan het hoofd- en de brjpostkantoren was de vlag halfstok ge heschen. VELSEN. (V.D.) Onder buitengewoon groote belangstelling is vanmiddag op de begraafplaats Westerveld de plechtigheid geschied van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den minister van Waterstaat, ir. A. J. Kalff. Ofschoon re- kening was gehouden met den wensch van den ontslapene, dat aan de begrafenis een eenvoudig karakter zou worden gegeven, werd aan zijn nagedachtenis alleen reeds een groote en grootsche eer bewezen door de aanwezigheid bij zijn laatste rustplaats van tal van hoogwaardigheidsbekleders, autoriteiten en andere persoonlijkheden, die per auto of extra treinen, welke de di rectie van de Ned. Spoorwegen had doen rijden de reis naar Driehuizen-Westerveld -hadden aanvaard. Onder degenen, die reeds een klein uur van te voren op de begraafplaats aanwezig 'waren;, behoorden behalve" de dirëcteür- jgeneraal van Waterstaat, ir. J. P. van Vlissinge'n, ir. P. j. P. van der Steur, de directeur mr. J. Draayer, de waterbouw kundige. D. de Jong en de hoofdcommies G. W. J. Zittersteyn. Om half drie hadden zich op het kerk hof tal van belangstellenden opgesteld, w.o. ministers, Kamerleden, leden van den Raad van State, hoofdambtenaren, het hoofdbe stuur van den. Vrijheidsbond, vertegenwoor digers van de Staatsmijnen en van de Zui derzeewerken en tal van andere personen. Om 3 uur werd de met bloemen bedekte kist uit de kapel gedragen. Achter de dra gers schaarden zich de familieleden, onmid dellijk gevolgd door den minister-president dr. H. Cplijn en andere ministers van het kabinet Terwijl de stoet langzaam graf waarts schreed, speelde het bij het door een schat van bloemen en kransen omgeven graf opgestelde Spoorharmoniecorps „Cres cendo", waarvan de overledene bescherm heer is geweest, het „Ases Tod" van Grieg. Achter het eerste gedeelte van den stoet sloten zich honderden belangstellenden aan. Rijks- en gemeente-politie hadden om en op de begraafplaats voor een uitnemende af zetting zorg gedragen. Ook op het heuvel achtige gedeelte achter het graf stonden enkele honderden niet-officieele belang stellenden. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door den minister-pre sident, dr. H. Colijn, op wiens rede wij in ons volgend nummer terugkomen. Na minister Col\jn werd het woord ge voerd door den heer dr. H. van Manen na mens de directie der Nederlandsche Spoor wegen, die de groote verdiensten van den heer Kalff herdacht als directeur van de Ned. Spoorwegen. Zijn nagedachtenis zal bij de spoorwegen in hooge eere worden ge houden. ONDERSCHEIDING VOOR DE BEMANNING VAN DE „SNIP". s-GRAVENHAGE. (C.B.) Bij de K.L.M. is van den minister van binnenlandsche za ken in Venezuela bericht ontvangen, dat op bevel van den president van Venezuela, generaal Gomez, aan de vliegers van de „Snip" de heeren Hondong, Van Balkom, Van der Mölen en Stolk de orde van den Bevrijder is verleend. OPLICHTING? AMSTERDAM: (V.D.) Onlangs is ge meld, dat te Laren (N.-H.) werd opgericht een zeer groot circus, dat den naam „Olan- da" zou dragen. De plannen waren buiten gewoon groot en de directeur, de heer van V., deed allerlei aanbiedingen op het gebied van de reclame. Tali'yke groote firma's trachtte, hjj te bewegen reclamecontracten af te sluiten voor groote bedragen. In het circus zou dan tijdens de voorstellingen op de een of andere wijze voor deze firma's re clame worden gemaakt. Intusschen is van verschillende kanten een klacht binnenge komen bjj het parket van den officier van justitie van personen die reiskosten voor den directeur hadden betaald. Er zal wor den uitgemaakt of hij zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting. DE VERDUISTERINGEN BIJ HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. AMSTERDAM. (V.DJ Betreffende de zaak van het Paleis voor Volksvlijt, waarin, zooals wij meldden, drie personen zjjn gear resteerd, worden de verhoóren nog steeds voortgezet. Het dosier is reeds zeer om vangrijk en b\j de huiszoekingen is ook een gedeelte van de boeken teruggevonden, dat zoogenaamd verbrand zou zijn. De gearres teerden blijven nog tot Zaterdag, dit is dan in totaal 4 dagen, in politiebewaring en worden dan ter beschikking van den rech ter-commissaris, Van Lier, gesteld, die, vol gens de wet, de verdachten 2 maal 6 dagen in bewaring kan stellen. Daarna beslist de rechtbank of er voldoende termen aanwezig zijn tot het houden in voorarrest. De recht bank kan deze aanhouding voor een termijn van 30 dagen bevelen. Het is niet onmoge lijk, dat men nog meerdere huiszoekingen zal doen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 17 Januari 1935. 5e Klasse 3e Lijst. 1000 No. 15084 15726 20967 400 No. 17608 17916 22939 23026 200 No. 13840 22284 100 No. 2705 3780 11152 12784 14405 14716 15762 18095 23384 HET OOSTPACT. PARIJS. (V.D.) De diplomatieke mede werker van de „Echo de Paris" verklaart in verband met de bespreking tusschen mi nister Laval en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek, te hebben ver nomen dat Laval met het denkbeeld rond loopt, Duitschland en Polen te bewegen als eere-leden „Membre honorair" aan het Oostpact deel te nemen. In dit geval zouden zij slechts plichten op zich nemen en rech ten verkiijgen, die niet verder gingen dan die van het Kellogpact, terwijl de andere onderteekenaars bovendien nog onderlinge bijstandsverplichtingen op zich nemen. Een speciale correspondent van de „Petit Pari- sien" te Genève meent te weten dat men van Fransche zijde zeer uitvoerig heeft ge antwoord op de Duitsche bezwaren. In het bijzonder de opmerking van de rijksregee- ring dat deelneming aan een Oostpact reeds daarom onmogelijk "is omdat in de be wapeningskwestie geen géltjkgèrechtigdheid bestaat, heeft de aandacht der Fransche regeering getrokken. In de niéuwe Fran sche nota heèft Frankrijk - laten doorsche meren dat in dit onderscheid «énige wijzi ging zou kunnen komen, "indien Duitsch land besloot tot het pact toe té treden. HET HOOGVERRAADPROCES IN RUSLAND. MOSKOU. (V.D.) Gisteren zyn te Mos kou verschillende fabrieksvërgaderingen gehouden over het hoogverraadproces te Leningrad tegen Zinowjef, Kamenef c.s. en zijn telegrammen naar het gerechtshof ge zonden, waarin wordt geëischt dat Zinow jef, Kamenef en Jewdokimov gefusileerd zullen worden, aangezien hun verdere aan wezigheid in het politieke leven in geen ge val kan worden geduld. In een vergadering van ambtenaren van het Sovjet-commissa riaat werd Zinowjef een agent-provocateur genoemd. Resoluties van troepenafdeelin- gen van het Roode leger eischten dat het proces te Leningrad kort zal worden ge maakt en dat alle betrokkenen bij den moord op Kirov geëxecuteerd zullen wor den. DE DEMILITARISEERING VAN HET SAARGEBEED. PARIJS. (V. D.) De Geheefsche corres pondent van de „Petit Parisien" is van meening dat er ten aanzien van de kwestie der demilitariseering van het Saargebied geen moeilijkheden tusschen den Volken bond en de Duitsche rijksregeering be staan. Hetzelfde geldt echter niet voor den eisch enkele strategische spoorwegen te vernietigen. Van Duitsche zijde wordt wel iswaar verklaard dat de spoorwegen uit sluitend zijn bestemd voor industrieele doel einden, doch dit is absoluut niet steekhou dend. AANBESTEDINGEN Door het polderbestuur van Walcheren werd heden in het polderhuis in de Abdij te Middelburg aanbesteed het uitvoeren van looiingswerk aan den zeedijk te West- kapelle. Raming 16852. Inschrijvers de heeren J. Jansen, Middel burg 16800 I. Lagasse Zoon, Koude- kerke 15800 H. Andriesse en A. van de Ven, Bruinisse 15580 W. de Box en H. Kerkaart, Wéstdorpe 15500 L. van Bo ven, Ellewoudsdjjk 15480 A. Mok, Hoek 15444 P. Dekker, Veerê 146S0 J. G. van Oordt, Werkendam 13970 A. A. de Wilde, Middelburg 13948 en J. Linden- bergh Cz., Wemeldinge 13740. MARKTBERICHTEN 11.50 a 11.90, Witteboonen 19.50 21, Ronde Bruineboonen 19 a 21. Aangevoerd door de Walchersche boerinnen Boter 0.73% per 5 ons. Kipeieren 3.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 3.50 per 100 stuks. Aangevoerd door de handelaren 1 Boter 0.72% per 5 ons. Kipeieren 3.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 2.60 per IÖ0 stuks. Eendeieren, 3.50 per 100 stuks. Particuliere prijs Boter 0.81 per 5 ons. Kipeieren 4.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 4 per 100 stuks. Eendeieren 4.50 per 100 stuks. MIDDELBURG SCHE MARKT. 17 Januari. De aanvoer aan de graanmarkt was ruim. Kroonerwten J; 9.50 a 9.80, Schokkers Samenyèsteia doo7 net non. Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 780.6 te Stor- noway. Laagste barometerstand 754.4 te Ingö. Verwachting Meest matige N. tót N.O. wind. Half tot zwaar bewolkt of betrok ken. Weinig of geen neerslag. Kouder. Wellicht lichte vorst des nachts in het Oosten. Buitenïandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officteele gegevens samengesteld door het Kon. Met Instituut Het gebied van hoogen luchtdruk breidde zich sterk naar het Noorden uit ert ver plaatste zijn centrum naar Ierland en Schotland. Een tweede kern vormt zich in midden-Zweden. Ook by IJsland is de lucht druk nog stijgende. Daarentegen zijn de ba rometers dalende In centraal Europa en in Frankrijk. Deze veranderingen in de lucht- drukverdeeling zijn gunstig voor dé ont wikkeling van winden uit het koude gebied waar de vorst weer--toenam." De luchtmas- sa's dié over -dé Alpèn trékken zyn'iets minder koud en hebben minder groote snel heden. De Oceanische luchtstroomingèn transporteeren nog steeds luchtmassa's van zeer hooge temperatuur over IJsland naar de Poolzee, zoodat in het Oosten van IJs land de hoogste temperaturen van het ge- heele waarnemingsgebied worden aange troffen, terwijl het te Marseille 4 graden vriest. In Lapland werd de vorst minder streng, de vorstlyn verplaatste zich verder naar het Oosten, doch zal spoedig weer naar het Westen teruggaan. Het is te voorzien dat N.O.-winden- wederom koude zullen aanbrengen en terugkeer van de vorst is in de eerste dagen niet onwaarschijnlijk. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 17 Januari, 3 uur. Naast de vaste stemming in Wallstreet werd de Amsterdamsche Fondsenmarkt ge stimuleerd door de willige tendenz voor H.V.A/s. De statische positie van de Sui kermarkt is de laatste maanden veel ver beterd, terwijl hier en daar teekenen vallen waar te nemen, die er op wijzen dat enkele landen de steun aan de suikercultuur wen- schen-te verminderen. De stemming op de Suikermarkt is daardoor verbeterd, waar van de Niva's hebben kunnen profiteered door enkele lichte, prijsverhoogingen. Intus schen heeft de centrale verkoopsorganisa tie medegedeeld, dat zij haar bemoeiingen na 1936 zal voortzetten, terwijl de volgende suikeroogst slechts 300.000 ton zal opleve ren. Hierdoor zijn hetere verwachtingen voor de toekomst gewekt, die zich uiten in wat vraag naar Suikerwaarden. H.V.A.'s stegen 5 Certificaten Ned. Handel Mij. stegen tot 30 Van de Industrieele fond sen waren Philips goed gedisponeerd. De rioteering steeg ongeveer 4 Aku's daarentegen werden iets lager genoteerd, terwijl Unielevers ongeveer 1 hooger kwamen. Rubberaandeelen lagen over de geheele linie vaster. De gemiddelde koers winsten bedroegen ongeveer 1 Tabak ken waren goed prijshoudend, alleen Deli- Batavia's werden iets lager genoteerd. De Petroleumwaarden lagen vast. Koninklijken stegen ongeveer 1 terwijl de Ameri- kaansche soorten fractioneel hooger waren Scheepvaartaandeelen hieven op peil. Duit sche obligaties waren nauwelijks prijshou dend. Dollar-obligaties met betwiste goud clausule waren verdeeld. 4 obligaties Koninklijke waren lager. Antwerpen waren vast. De Ned. Staatsfondsen waren ver deeld. Oude Schuld lag gedrukt. 4 Lee ningen hieven op peil. De Amerikaansche fondsen waren in navolging van Wallstreet hooger. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 17 Januari 1935, des nam. 3 uur (officieel) Londen 7.24% Berlijn 59.38 Parijs 9.75% Brussel 34.56 Zwitserland 47.89 New-York 1.48%. Heden overleed nog plotse ling, onze geliefde Moeder, BéHuwd- en Grootmoeder, ADRIANA TAAL, Weduwe van ANDRIES VADER, in den ouderdom van 82 jaar Uit aller naam, P. PROVOOST. Vlissingen, 16 Januari 1935. Beckerstraat 4. _mi ui x yo z> vertoont van Vrijdag a.s. af met VICTOR JORY en LORETTE YOUNG. Sensatie en romantiek, temidden van het Fran sche Vreemdelingenlegioen op een fort in Afrika. „DE GEVANGENE VAN PORT ZAMBA" Een onschuldig ter dood veroordeelde weet met behulp van zijn vriend het vuur- peleton te ontvluchten. „DE GEVANGENE VAN PORT ZAMBA" Van twee verschillende uithoeken der we reld kwamen zij tot elkaar... Hij een roeke- looze jongeman, zij een lief, nai'f meisje... alleen om tot de ontdekking te komen, dat het verleden hun geluk in den weg stond „DE GEVANGENE VAN PORT ZAMBA" Zij had haar woord gegeven aan zijn vriend, doch had hèm lief „DE GEVANGENE VAN PORT ZAMBA" Een sensationeel gevecht tusschen het Fransche Vreemdelingen-legioen en de Arabieren. Het is een Fox-Film. Als tweede Hoofdnummer vertoonen wij met in de hoofdrollen ELSE ELSTER, THEODOR LOOS en PETER VOSS. Deze film is opgenomen in Shanghai, de door de Japanners belegerde stad, welke onzeker geniaakt wordt door een inisdadigersbende, die uitstekend georganiseerd is. Dit tezamen met de algemeene verwarring, den oorlog, het be leg, maakt deze film tot een BOVEN 18 JAAR. BESPREEKT UWE PLAATSEN.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 3