NOOTJES LUCHTVAART INGEZONDEN STUKKEN FAILLISSEMENTEN Onze mariniers aan de Saar. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De firma De Groof Co., agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het 15 dezer te Marseille ver wacht worden m.s. „Indrapoera" den 16den Januari om 7 u. 14 te Roosendaal, 8 u. 11 te Rotterdam D.P. en 8 u. 44 in Den Haag H.S. zal aankomen. Aankomst Amsterdam C.S. 9 u. 44. Bg een controle op de naleving der voor schriften voor motor- en wielrijders te Zwolle werden door de politie aldaar in één week 415 processen-verbaal opgemaakt. De gemeente Amsterdam heeft een groo- ten tegenvaller gehad. De rijksbijdrage in de werkloosheids-uitkeering bedraagt 1.920.000 minder dan waarop gerekend was. Uit de gemeente Rotterdam zijn in het afgeloopen jaar ruim 24.000 personen ver trokken, terwijl er zich slechts 18.000 ves tigden. Hieruit blijkt ten duidelijkste hoe de Maasstad onder de economische crisis lijdt, In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Vlaardingen medegedeeld, dat de toestand der financiën van dien aard is, dat de gemeente als noodlijdend kan wor den beschouwd. Mevrouw WisseLeupen, de oudste in woonster van Bussum, wordt morgen 100 jaar. Zg is te Middelburg geboren, waar haar vader een onderwijsinstituut heeft ge leid. Haar gezondheid is den laatsten tijd minder goed. Zij wordt daarom verpleegd in het rusthuis Zon en Schild bij Amers foort waar zij ook tijdens haar verjaardag zal vertoeven, De gemeenteraad te Hilversum heeft bij de behandeling der gemeente-begrooting een voorstel aangenomen om een feestweek te organiseeren, om de verliezen welke op het sportpark worden geleden, te verklei nen. 9 s a Door de politie te Overschie zijn 7 jon gens aangehouden, die zich herhaaldelijk hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit auto's die even onbeheerd stonden. De Algemeene Vereeniging van Bloembol lencultuur heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd niet aan te ne men. Te Herbrünn in Oo3t-Friesland zijn twee kinderen, die zich op zeer slecht ijs hadden gewaagd, in de diepte verdwenen en leven loos opgehaald. Blijkens de gepubliceerde jaarcijfers over 1934 is de uitvoer van steenkolen, cokes, bruinkolen en briketten in de Limburgsche mijnen in dit jaar iets hooger geweest dan in 1933. In laatstgenoemd jaar was de uit voer 5775 duizend ton, tegenover in 1934 5797 duizend ton. Het waren voornamelijk cokes die tot een hooger kwantum werden uitgevoerd. De zuster van wijlen koning Albert van België, gravin de Vendöme, is in het kloos ter getreden van de H. Lioba te Gunther- stal in Breisgau. Zij werd in 1872 te Brussel geboren en trad in 1892 in het huwelijk met Carl prins van Hohenzollern Sigmaringen, die 2 Februari 1919 overleed. Sindsdien leefde zrj teruggetrokken in het Rijnland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de maand December met 252.000 toege nomen en bedroeg op 31 December ruim 2 millioen, Het aantal slachtoffers van het verkeer in Groot-Brittannië in 1934 bedraagt 204.800, waarvan 7273 dooden. Londen tel de in 1934 niet minder dan 1418 dooden tengevolge van het verkeer, In tegenwoordigheid van verscheidene vorstelijke personen en talrijke vertegen woordigers van den hoogen Spaanschen en Italiaanschen adel is gisterenmiddag te Rome het huwelijk van prinses Beatriz, de oudste dochter van ex-koning Alfonso van Spanje met den Italiaanschen prins Alexan der Torlonia voltrokken. Volgens bericht uit Peking is een Ja- pansch vliegtuig dat Chineesche opstande lingen vervolgde, neergestort, waarbij de 3 inzittenden werden gedood, Volgens zoo juist gepubliceerde cijfers is er in de eerste tien maanden van 1934 in Australië ruim 27 millioen liter bier meer gebruikt dan in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Dit vermeerder de verbruik schrijft men toe aan de vermin dering van de werkloosheid en de verlaging van den bierprijs. Niettegenstaande de prijs verlaging is het bedrag van den betaalden accijns nog aanmerkelijk gestegen. Februari met den Franschen en 1 en 8 Februari met den Duitschen dienst naar Montevideo 15 Februari Duitsche dienst23 Februari Fransche dienst. De correspondentie moet voorzien zijn van het opschrift „Per Franschen lucht dienst" c.q. „Per Duitschen luchtdienst" de verzending uit Nederland van de Fran sche luchtpost geschiedt met den lucht dienst Amsterdam-Rotterdam-Parijs (ver trek van het postkantoor Rotterdam te 7.35) en van de Duitsche luchtpost met den trein van 19.38 van Amsterdam. Naar Kaapstad vindt luchtpostverzen ding plaats op 23 en 30 Maarc en 6 April met den trein van 21.53 van Rotterdam, op 27 Maart, 3 en 10 April met den lucht dienst Amsterdam-Rotterüam-Parijs (van postkantoor Rotterdam 7.35) naar Dur ban op 24 April en 1 Mei, eveneens met gé- noemden luchtdienst en 27 April met den trein van 21.53. van Rotterdam. Luitenants ter zee 2e klasse C. H. E. Brainich von BrainichFelth en H. W. R. Krauss worden binnenkort van hun plaat sing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugverwacht. Generaal-majoor dr. T. J. de Vrieze, in specteur van den geneeskundigen dienst bij het leger in Ned. Oost-Indië, zal binnenkort op zijn verzoek den militairen dienst met pensioen verlaten. Een dagelijksche luchtverbinding AmsterdamMilaan. Met ingang van 1 Mei zal een dagelijk sche dienst van Amsterdam via Frankfort a/d. Main, naar Milaan worden geopend. De K.L.M. werkt samen met de Deutsche Lufthansa en met de A.L.I., de Italiaan- sche luchtvaartmaatschappij. Waarschijnlijk zal de lijn naar Rome worden doorgetrokken. Douglas-vliegtuigen voor Polen. De bekende Poolsche luchtvaartmaat schappij L. O. T., die o.a. de langste lucht lijn van Europa exploiteert, nl. van Tallinn via RigaWilnaWarschau, Boekarest en Sofia naar Saloniki (3000 K.M.) en die te zamen met de Deutsche Lufthansa de lijn BerlijnPosenWarschau vliegt, welke lijn later tot Moskou zal worden doorgetrok ken, heeft bij de Nederlandsche Vliegtui- genfahriek twee Dougias-toestellen besteld, welke in het aanstaande voorjaar op laatst genoemde lijn in dienst gesteld zullen wor den. Vermeld zij nog, dat de L. O. T. sedert jaren een groot aantal één- en drie-motori- ge Fokkers, die in Polen in licentie ge bouwd worden, op haar luchtlijnen in be drijf heeft. Bulten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven, DE MIDDENSTANDS-VEREENIGING „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". Mynheer de Redacteur, Gaarne verzoekt ondergeteekende een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Onder bovenstaand opschrift nam ik notitie van een ingezonden stukje van een lid dezer vereeniging. Hoewel ik het met den schrijver eens ben, dat er méde door tusschenkomst van „Gemeenschappelijk Be lang" het een en ander tot stand is geko men, vind ik het wel vermeldenswaardig, dat deze vereeniging niet alléén deze acties heeft tot stand gebracht, doch wel er toe heeft bijgedragen. Er waren ook andere vereenigingen die er voor gewerkt hebben om o.a. de telefoon-tarieven op den ouden prijs te houden. Tevens waren er winke liers welke geen lid van „Gemeenschappe lijk Belang" zijn, echter wel voor dit doel aangeschreven om een steentje bij te dra gen tot het slagen van deze actie. Dus deze winkeliers hun steun was óók noodig. Hieruit blijkt dus dat het één en ander niet alleen tot stand is gekomen door „Gemeen schappelijk Belang". Ook de vraag van het lid dezer vereens- g'ing, welke het ingezonden stukje onder teekend, om te koopen bij winkels welke uitsluitend lid zrjn van deze vereeniging, heeft totaal geen doel. Het publiek kijkt allereerst naar prijzen en kwaliteit. En of een zaak nu lid of geen lid is van bedoelde vereeniging, dit zet totaal geen kracht tot koopen. Prijs en kwaliteit dat is het parool waarmede de koopers de zaken bezoeken. WINKELIER. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard Ch. de Meyer te Sluis. Rechtercommissaris Mr. J. H. F. Bloemers, rechter. Curator Mr. W. Ie Mair, advocaat te Sluis. Zij leven er als aan boord. „Wij klagen niet en wij kankeren ook niet, maar men moet in Holland nou niet denken, dat de mariniers hier in Saar- brücken voor de gein zijn. De meesten van ons zijn in geen zes dagen den wal op ge weest, terwijl men thuis blijkbaar gelooft, dat we den halven dag genoeglijk door de stad zwieren. Het is wel even anders." Het moest, aldus een correspondent van het „Centrum", den jongens van het hart. Toen we hen in de kazerne aan de Bleichstrasse opzochten, hebben zij hun ge moed gelucht. Dat de dienst, hier in Saar- brücken zwaar zou zijn, wisten ze vooruit. Zij wilden echter protesteeren tegen de voorstelling van zaken, in sommige Neder landsche bladen, alsof zij louter voor hun genoegen door Saarforücken marcheerden. Een merkwaardig brok Nederlandsche sfeer, daar in de Bleichstrasse. Het leven gaat er zijn gang als zat men in Nieuwe- diep aan boord en blies de zeewind vol en breed door de poorten. Alle scheepstermen zijn meegenomen. Het officiersverblijf heet „longroom", de keuken „kombuis" en de kok draagt ook hier zijn eerenaam van „ka- nenbraaier". Men spreekt niet van borden, lepels en vorken, maar van „komaliwant". In de „mandikamer" wascht men zich en het ziekenverblijf heet vanzelfsprekend de „ziekenboeg". Heeft de Saar-marïnier vrij-af, dan gaat hij niet de stad in, maar „den wal op", om volgens de regelen der kunst te „passa gieren". Wg treffen de jongens aan den maaltijd. Hollandsche kost schept de pot, gelukkig, want Saarbrücker Kug met den typischen zuren smaak van het Duitsche brood bevalt hun maar matig. Versch uit den oven gaat het nog wel, maar als het een dag oud is, kragen ze het nauwelijks hun Hollandsche keelgat door. Als de porties verorberd zijn, geeft de hoornblazer het signaal voor het gebed en allen in het manschappenverblijf staan stil en bewaren het stilzwijgen tot een tweede signaal het teeken geeft tot „aftrappen". Het komaliwant wordt opge ruimd en ieder gaat aan zijn taak. Zij hebben het niet gemakkelijk, onze zee soldaten aan de Saar. De krijgstucht als in oorlogstijd geeft den troep niet veel bewe gingsvrijheid. De exercities zijn zwaar. Over dag, maar ook 's nachts, moeten zij er op uit, hetzij marcheerend met volle oorlogs uitrusting door een terrein, dat zij aller minst gewend zijn, berg op en berg af, of in open trucks, wat bij de bittere kou, die op het oogenblik aan de Saar heerscht, ook geen pretje is. Na de vermoeiende oefenin gen hebben de meesten dan ook geen lust tot passagieren, waartoe trouwens niet al veel gelegenheid is, want de troep moet steeds paraat zijn voor eventueele gebeur tenissen. Men leeft dan ook, als de brand weer in de kazerne, gereed om bij het eer ste alarm uit te rukken. In de straten van Saarbrücken ziet men ze ook weinig, de blauwe zeesoldaten. Maar als zij eens buiten komen volgens de krijgstucht in tijd van oorlog altijd gedrieën steken zij wèl gunstig af bij de Engel- schen en Italianen, die in hun grove khaki- uniformen niet kunnen tippen aan zoo'n Hollandschen jongen, die zich voor een avond passagieren eens extra heeft opge poetst. By de Saarbevolking zijn de Nederlan ders trouwens zeer in tel, méér dan andere buitenlanders. Vooral op het land, in de dorpen, valt dit op. Eerst argwanende blik ken, terughoudendheid, maar zoodra men weet „Es sind die Hollander", klaren de gezichten op, is men een en al bereidwillig heid. De gemoedelijke Saarlander voelt zich aangetrokken tot die jonge kerels in hun blauwe uniformen die nooit tot Duitscn- lands vganden behoorden. En heeten ook niet de eigen Duitsche Jantjes „die blauen -Tungen". DE MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE REGEERING. Gisteren deed in Belgische politieke krin gen het gerucht de ronde, dat ook de libe rale minister van openbaar onderwijs, Hier- naux, na minister Van Cauwelaert, het in zicht zou hebben te kennen gegeven uit de regeering te treden. Naar te bevoegder plaatse wordt vernomen, zou dit gerucht op een vergissing berusten. Minister Hiernaux, waarschijnlijk afgeschrikt door het gebeur de met den beer Van Cauwelaert, heeft al leen ontslag genomen als commissaris of lid van den raad van beheer van diverse financieele instellingen, waartoe hij nog be hoorde. Van zijn ontslag als minister zou, beweert men, geen sprake zijn. DE FRANSCH—ENGELSCHE BESPREKINGEN. De „Prawda" schrijft naar aanleiding van het hoofdartikel van de „Times", waar in dit blad zich uitspreekt voor de legalisa tie van de wapening van Duitschland en den terugkeer van dit land tot den Volken bond, dat dit artikel klaarblijkelijk een voorbereiding is van onderhandelingen in dezen geest tusschen de ministers van bui- tenlandsche zaken van Engeland en Frank rijk en te Genève onder deelneming van een uitgebreider kring van overwinnaars uit den grooten oorlog. Inmiddels zijn het de FranschEngelsche besprekingen, waar van de strekking beslissend is. Als, aldus de „Prawda", Frankrijk instemt met het Engelsche standpunt en deel 5 van het ver drag van Versailles wordt geannuleerd, krijgt Duitschland het recht tot onbeperkte bewapening. In het licht stellend, dat het Engelsche imperialisme zich verzetten zal tegen bewapening van Duitschland ter zee en in de lucht, wijst het blad er op, dat de bewapening te land voor Engeland veel min der gevaar oplevert. Wat ook de politieke beteekenis van het artikel van de „Times" moge zijn, in de practijk leidt zij er toe, dat openlijk de wedloop in bewapening in Euro pa wordt aangemoedigd, hetgeen gerecht vaardigd wordt door argumenten omtrent de noodzakelijkheid om zich met het Duit sche fascisme te verstaan. De Sowjetunie, zoo vervolgt het blad, heeft niet deelgeno men aan de conferentie van Versailles en heeft niets met het verdrag van Versailles uitstaande, maar de kwestie blijft van de consolidatie van den vrede. Het is duidelijk, dat nieuwe bewapeningen de veiligheid niet zullen vermeerderen en den vrede niet zul len consolideeren. De verschijning in het centrum van Europa van nog een sterk be wapend land, dat openlijk streeft naar wij ziging door geweld van de bestaande gren zen, voornamelijk in het zuid-oosten en oosten, zal voor de zaak des vredes niet bevorderlijk zijn. CONTROLE OP DE WAPENINDUSTRIE. Omtrent de resultaten van de besprekin- gen, welke tusschen de ministers Zaterdag te Genève zijn gehouden, worden nog eenige bijzonderheden bekend. Zoo wordt nog ver nomen, dat de groote mogendheden het er in principe over eens zgn geworden, de com missie der ontwapeningsconferentie voor de contróle op den wapenhandel en de wapen industrie zoo mogelijk begin Februari bijeen te roepen. Dit zou met name op verzoek van de Vereenigde Staten zijn geschied. Wat betreft het onderhoud tusschen La- val en Litwinof verneemt het „Journal des Nations", dat sedert eenigen tijd met de Sovjet-Russen nauwe betrekkingen onder houdt, dat Litwinof een zekere vrees voor de accoorden van Rome heeft getoond. Men meent te Moskou in deze accoorden eenzelf den geest te ontdekken als in het pact van vier en vreest, dat by de komende bespre kingen op basis van de accoorden van Ro me niet voldoende met Sovjet-Rusland re kening zal worden gehouden. Over de Italiaansch-Abessinische kwestie hoort men in politieke kringen te Genève, dat de pogingen tot bemiddeling van Laval en sir John Simon nog geen succes hebben opgeleverd. De conferenties van Litwinof en sir John Simon met Aloisi zouden zich ook tot deze kwestie hebben uitgestrekt. DALING VAN HET INKOMEN IN DE VER. STATEN. Uit Washington wordt gemeld Het de partement van handel publiceert cijfers, waaruit blijkt, dat het nationaal inkomen in de Ver. Staten, dat in 1932 nog 49.700 millioen dollar bedroeg, in 1933 gedaald was tot 46.800 millioen. Niettemin meent de officieele statistiek, waaraan deze cijfers ontleend zijn, eenige lichtpunten te zien in een verminderde daling van de loonen, een sty ging van het aantal bedrijven, dat met winst werkte en een aanzienlijke toeneming van het inkomen der landbouwers. Zondag heeft Roosevelt gewerkt aan de boodschap, die hij, naar verwacht wordt, in den loop van deze week naar het Congres zal sturen betreffende sociale maatregelen, die hij uitvoerig heeft besproken met een commissie uit het kabinet. Zijn voorstellen zullen betrekking hebben op werkloosheids verzekering, ouderdomspensioen, ziektever zekering en moederschapszorg. Een oneerlijke direc teur. De portie te Rotterdam heeft aangehouden en naar het huis van bewa ring overgebracht den directeur van een meelfabriek te Rotterdam, verdacht van het plegen van onregelmatigheden bij den verkoop van bloem. Bij den verkoop zou verzuimd zgn öe wettelijk voorgeschreven schrifteiyke be vestiging te zenden, terwijl ook aan de re geering* geen mededeeling werd gedaan. Het rijk zou voor een bedrag van 30.000 benadeeld zijn. Uit een krankzinnigen gesticht gevlucht. Uit het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel zijn Zondag en Maandag jl. twee patiënten ont vlucht, genaamd R. du Thours en F. A. Pieter. De eerste is 30 jaar oud, 1.70 M. lang, heeft blond rossig haar en is in gestichts- kleeding met blauwe trui gekleed. De tweede is 41 jaar, middelmatig van lengte, heeft een rond hoofd en kortgeknipt haar. Zijn gelaatskleur is blozend. Ook hij is in werkgestichtskleeren gekleed. De man stottert. De districtscommandant der Kon. mare- chaussée te Eindhoven verzoekt opsporing en aanhouding. Op zijn werk doodgeble ven. De 60-jarige opzichter F. Herij- gers, wonende te Bergen op Zoom en werk zaam op de spiritusfabriek aldaar, werd gisterenmiddag tijdens zijn werk plotseling ongesteld. De man zakte ineen en was op slag dood. De ontboden geneesheer consta teerde hartverlamming. Het stoffelijk over schot werd naar het Algemeen Burgergast huis vervoerd. Vèrkeersongelukken. Een 34-jarige man, die dezer dagen voor zijn woning te Bodegraven tengevolge van heü onvoorzichtig oversteken van den rij weg, door een auto werd aangereden, is aan de daarbij opgeloopen verwondingen over leden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Een landbouwer uit Maasniel, die van een kar, beladen met takkenbosscen, is gevallen, is aan de beko men verwondingen overleden. Een 73- jarige man te BerkelEnschot, die aan den Bosschenweg door 'n hem achterop komen den auto werd aangereden, is in een zie kenhuis te Tilburg aan de gevolgen over leden. Een gefingeerde beroo- v i n g. Bij den justitieelen dienst van het bureau- Stadhouderskade te Amsterdam heeft zich een 18-jarige bakker vervoegd, die een omstandig en zeer fantastisch ver haal deed, hierop neerkomend dat hij, toen hij op het Frederiksplein met zijn rijwiel geslipt was, door eenige personen werd aan gesproken, die hem hadden voorgesteld, hem met hun auto naar zyn patroon te brengen. Volgens zyn bewering was hij op dit voorstel ingegaan, waarna hij met de auto, waarop rien ook zijn fiets geladen had, buiten de stad was gebracht. Op den Amersfoortschenweg onder Hilversum stop te de auto, waarna de inzittenden hem van veertig gulden, die hij bij zich droeg en zijn patroon toebehoorden, hadden beroofd, om hem vervolgens met fiets en al uit de auto te werpen. De politie, wie dit verhaal zeer zonderling toescheen, stelde niettemin een onderzoek in, Jat geruimen tijd in beslag nam, doch geen enkel resultaat opleverde. Zg hield den jongeman daarop voor, dat hij de heele geschiedenis naar haar meening had gefantaseerd. De jongen ontkende ech ter en deed zelfs officieel aangifte van de berooving. Hij is daarna nog enkele malen aan een streng verhoor onderworpen, het geen tot resultaat had, dat hij ten langen leste al zijn verklaringen introk, toegeven de dat al zijn mededeelingen op fantasie hadden berust. Wegens het doen van een valsche aangifte is daarop proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De jongeman be weert thans, dat hg de veertig gulden ver loren heeft. Men onderzoekt of hij het geld ook op andere wijze kan zijn kwijtgeraakt. Een ratten-vrije stad. De stad Marktredwitz in Noord-Beieren heeft een groote driedaagsche campagne tegen de ratten georganiseerd, waaraan een

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2