MAANDAG jaeSSÊHs 14 JANUARI EERSTE BLAD IV o. 11 - 73e Jaargang— -1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VEIDE jr., Wal straat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS Moeder heeft gelijk DSOBE-lm^N VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- f" Art gulden bij dood gulden bij verlies 4 r*f| gulden bij verlies i Art gulden bij verlies rt f" gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- ||l|||| lange ongeschikt- door %j||| van een van van een f van eiken kerd tegen ongelukken voorIU UU heid tot werken. <JUUP een ongeluk. UUU hand, voet of oog. AlJ' O een duim IUU wijsvinger anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.—, alles bii vooruitbetaling Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stemming Prov. Staten. De stemming voor de verkiezing van le den der Provinciale Staten van Zeeland ter vervulling van de plaatsen van hen, die met den eersten Dinsdag van Juli 1935 moeten aftreden, is door Gedeputeerde Staten be paald op Woensdag 24 April 1935. Ds. C. L. Voorhoeve f Hedenmiddag bereikte ons de tijding, dat ds. C. L. Voorhoeve, emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, op 70- jarigen leeftijd te Oberstdorf in Beieren is p verleden. Ds. Voorhoeve werd in 1889 candidaat in Noord-Holland en deed op 24 September 1889 zijn intrede te Denekamp en werd in 1893 naar Vlissingen beroepen. Hier heeft ds. Voorhoeve bet predikambt vervuld tot 1 December 1929, toen hij op verzoek eervol emeritaat ontving. Levensvreugde. Over bovengenoemd onderwerp hield Za terdagavond de heer Karei de Jong uit Amsterdam een voordracht in de Doops gezinde kerk, daartoe uitgenoodigd door de Hermes-Loge der Theosofische Vereeniging. Spreker begon met de opmerking, dat een voordracht over Levensvreugde in een tijd van crisis, tweedracht, misère enz. een waagstuk zou heeten, als een verstandelijke verhandeling erover beoogd werd. Sprekers bedoeling is, zijn gehoor op te voeren tot die Levensvreugde, die hoven het verstand uit gaat, in eigen innerlijk gevoeld en er varen wordt. Het kritische verstand, zegt spreker, is niet bij machte, de ware Levensvreugde te bevatten. Als toelichting den mensch in grove trekken als drievoudig schetsend 1) geesthet eene alomtegenwoordige, on vergankelijke beginsel, waarin alles deelt 2) het zielecomplex gedachten, gevoelens, karakter, enz. 3) het stoffelijke lichaam, maakt spreker duidelijk, dat datgene wat zich afspeelt in den geest (als beleving van vrede, rust, harmonie) niet door het lagere verstand ten volle begrepen kan worden. Men kan bijv. niet aan anderen meedeelen de schoonheidssensatie, die ervaren is bij het luisteren naar muziek, of het genieten van kunst in welken vorm cok, omdat deze beleving het nuchtere verstand, dat de illustratie ervan in woorden weergeeft, ver re te boven gaat. Spreker citeert in dit verband uit de Bhagavad Gita Het denk vermogen is van het werkelijke de groote dooder. Spreekt van het Eene Alomtegenwoor dige Leven, zich openbarend in alle zicht bare en onzichtbare vormen, en van den drang van dat Eene Leven om zich uit te jubelen in alle natuurrijken (mineralen-, planten-, dieren- en menschenrijkGaat dit soms niet harmonieus, dan ligt de schuld bij de onvolmaaktheid van den vorm. Het uitjubelen kost moeite en be- teekent strijd bij het overmeesteren van den weerstand van de stof. Die strijd is even wel niet „werkelijk", want niet blijvend, omdat elke vorm vergankelijk is. Telkens zal de vorm verbroken worden, en het Eene Leven weer te voorschijn komen in een anderen vorm (Reïncarnaticleer) zich tel kens beter uitend, zooals de beeldhouwer door oefening gestadig tot betere scheppin gen komt; Ervaring leert, brengt kermis, dus is er climax. De meeste menschen zijn onbekend met dit groote levensproces, zit ten vast in de vormen, loopend als in een doolhof, waarvan men den uitweg niet kent. De huidige chaotische toestanden ziet spreker dan ook als een gevolg van deze onbekendheid met de groote kosmische wetten. Wie hierin inzicht kreeg, gaat zijn leven langs andere banen leiden en helpt zoo aan den opbouw van een nieuwe wereld. Spreker wijst erop, welk een geweldige kracht (egoïsme in al haar vormen en ter reinen) er noodig is geweest om de tegen woordige hel te scheppen, en toont aan, dat we, als we diezelfde kracht en energie in andere richting aanwenden, - een paradijs kunnen voorbereiden. Met mijn arm, zegt spreker, kan ik iemand dooden öf hem uit 't water halenik gebruik daarvooT* de zelfde energie, maar voor tegengestelde doeleinden. Met dezelfde kracht waarmee de mensch haatte, afgunstig was, enz. moet hij nu gaan liefhebben. Indien ieder, indi vidueel, hiertoe meewerkte, waren er geen conferenties te Genève en geen legers noo dig. Men stelle zich de vraag van welk standpunt ga ik uitleef ik vanuit de vormzijde of vanuit het levensaspect. Spre ker citeert het gedicht uit Vorstenschool van Multatuli ter illustratie van de Eene Kracht achter allen vorm. Wie spreekt over Levensvreugde moet daaraan smart verbinden, omdat alles tot uiting komt door de tegenstelling, maar beide zijn uitingenvan dezelfde kracht. Vreugde wordt uitsmart geboren, smart is dus de heraut van vreugde en als zoo danig een welkom waard. Spreker merkt op, hoe alle groote kunstenaars hün beste werk produceerden in perioden van intense smart. Ware vreugde en diepe smart doeu den mensch inkeeren tot zichzelf, waar nij aanraking heeft met 't Eene Alomvattende Leven, 't Middel is verschillend, de' uitwer king gelijk in deze aanraking ligt de loutering. Er is geen willekeur in de Schepping, de mensch geen automaat. I-Iij is in inwe- zen zelfbewust, scheppend, eeuwig, onver gankelijk, in staat alles te doen, omdat het het Leven is, dat zich dóór hem heen uit. De heilige en de misdadiger zijn in in wezen gelijk, alleen him vormen (uitingen) ver schillen. Bij dezen gedachtengang worden we milder tegenover anderen. Hierin schuilt het geheim van 't geluk, dat we allen gaan beschouwen als leden van het Eene Groote Gezin, ongeacht denkwijze of godsdienst. Van de drie doeleinden, waar voor de Theosofische Vereeniging is ge sticht is het eerste te vormen een kern van de algemeene broederschap der menschheid, zonder onderscheid van rang, geloof of kleur, en ze tracht een dogmati sche wereld de levensvreugde te leeren kennen. De wereld heeft enthousiaste wer kers noodig, die willen meebouwen aan een nieuwe samenleving, en die weten en be- grijpenhoe. Een-teder tarn aan dien opbouw helpen, zoo niet in groote dingen, dan In de kleine van 't dagelijksche leven, of zij het door zijn levenshouding te veranderen. Spreker concludeert, dat de mensch m inwezen is een levenskunstenaar, maar zich technisch in ait opzicht nog niet voldoende heeft bekwaamd hij weet nog niet, hoe te leven, en moet zich dus oefenen in het scheppen van wat menschwaardig, blijvend en onvergankelijk is. Thans zoekt men overal verstrooiing, vraagt om afleiding als men in moeilijkheden zit, maar de we reld vraagt om licht. Daarom rust op ieder de plicht, diep in zichzelf te graven, tot dat punt waar hij de Levensvreugde ont waart, de bron ervan aanboort, en ze dan uitstralen, aldus licht brengend in de duis ternis. Niet de uiterlijke omstandigheden bepalen de ware Levensvreugde, want ze is de uiting van ons allerinnerlijkste Zelf. Spreker vertelt van een lammen kunste naar, bij wien velen kwamen met hun strijd en smartzelfs hün moeilijkheden verdwe nen tot niets, omdat hij zijn bezoekers overstraalde met zijn Levensvreugde. Ook kan niemand een ander, die de ware Le vensvreugde bezit, ongelukkig maken, om dat ze de drang is van het Eene Leven achter de vormen. Spreker eindigde met de woorden Er is Levensvreugde voor ieder, omdat ze het eene onvergankelijke werkelijke Leven zelf is. Na deze interessante voordracht werden nog enkele vragen van de aanwezigen be antwoord. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Bovengenoemde organisatie heeft het voornemen op Vrijdag 18 Januari a.s. een bijzonderen avond te organiseeren. Door middel van een opvoering van het stuk „de Opgaande Zon" zal het feit worden her dacht dat de socialistische tooneelschrrjver en literator Herman Heyermans, tien jaar geleden gestorven is. In vele plaatsen van het land vonden reeds uitvoeringen plaats, waarmede uit drukking werd gegeven aan de innige ver bondenheid van de arbeidsbeweging met de zen grooten kunstenaar. In dit stuk wordt de ondergang van een gezin uit den middenstand gedramatiseerd. In het eerste bedrijf heeft de groote buur man „Het Warenhuis", „3e Opgaande Zon", de kleine concurrent reeds genekt. Doch schijnbaar. In de figuur van Mathijs de Sterke, (schrijft Heyermans in zijn voor woord) heb ik getracht de man te teeke nen, die tegen de wreedheid van het leven in geleerd heeft over de dingen heen te lachen en dien lach als opperste wijsheid ook aan zijn dochter Sonja meent te hebben gegeven. Zij struikelt in 'r angsten voor de toe komst, vergeet zijn lach, zijn.onver woestbaar blijven" hij blijft staan. En dat was voor mij, in zooverre de ka- rakterteekening gelukte en in zoover „men" zulke stijgingen meevoelen kan een an dere „opgaande zon", door geen straf yan menschen, noch door armoede en ellende te verduisteren. Als een „rijk man door het leven te gaan". De film „Dood Water". Naar aanleiding van de voorstelling der Nederlandsche film „Dood Water" in het Alhambra-Theater, laten we nog eens vol gen enkele persuitingen uit Italië, waar de ze film op het filmcongres te Venetië een eerste prijs verdiende. „Di Venizia" schrijft Holland heeft ons met Gerard Rutten een groot regisseur ge schonken, die ons met zijn film „Dood Wa ter" meer dan ooit te voren van den ern- stigen kunstwil van deze kleine natie over tuigt. De prachtige fotografie herinnert aan de beroemde schilderijen uit de 17e eeuw. „Dood Water" is een werk van groote kracht, van ongewoon suggestieve expres sie, die op een gezegend uur geboren is en verzorgd tot in de kleinste bijzonderheden. Montage, rhythme en dramatische effecten getuigen van een geraffineerde techniek en .van een elementaire gevoeligheid. - „Dood Water" is een der interessantste films, zoo- als op de Biënnale niet veel zijn vertoond. „Corriere Delia Sera" schrijftHet heele werk is doorweven van een teere poëzie, welke duidelijk van de zeer groote kwalitei ten van den regisseur getuigt. „II Gazetto" schrijft „Dood Water" is een groote artistieke film. De fotografie heeft elke scène tot een onvergetelijk beeld gemaakt van menschelijke sculptuur en van een ideale schilderachtigheid van milieu en natuur. De prachtige beelden die dit werk toonen van menschen en machines in hun zware worsteling tegen de zee en de pro loog op verzen van Simon Koster en muziek van Walter Gronostav, wekten de bewon dering van het publiek. Badhuis aan de Boned ijkestraat. Gedurende de week van 7 tot 12 Januari werden in het badhuis 307 baden genomen en wel 200 door heeren, 78 door dames en 29 door kinderen. Tram déraillement. Gisterenmiddag is de electrische tram, die te 3 uur van het Betje Wolfplein naar Middelburg vertrok bij den wissel ter hoogte van het kantoor van de Schelde, ge derailleerd. De motorwagen reed door een goed staanden wissel het verkeerde spoor op, de tweede aanhangwagen bleef op de goede rail en de eerste aanhangwagen stond tusschen beide rails in. De passagiers kwa men met den schrik vrij en ook het perso neel bekwam geen letsel, zoodat alles zich tot. oogenschijnlijk lichte materieele schade aan de wagens beperkte. Ook de tram die van Middelburg kwam kon natuurlijk niet door en het heeft een klein half uur geduurd voordat men de tram, waarmede het ongeluk geschiedde in de remise had en een andere tram kon doen invallen. Ook de trammen, die op Souburg en op den Singel te Middelburg stonden en van Middelburg resp. te 3 uur en kwart over 3 vertrekken, hadden belangrijke vertraging. Later op den middag was het verkeer weer normaal. Aanhouding, Hedennacht is door de politie aan boord van het Ned. stoomschip „Tela", komende van Buenos-Ayres en bestemd naar Ant werpen, gearresteerd een Nederlandscb schepeling, die er van verdacht wordt voer eenigen tijd alhier oplichting te hebben ge pleegd en wiens opsporing en aanhouding wegens oplichting en verduistering tevens was verzocht door de commissarissen van politie te Rotterdam en Alkmaar. MIDDELBURG District Zeeland van de K.N.A.U. J aarvergaderin g. Zaterdagavond hield het district Zeeland van de K.N.A.U. zijn jaarvergadering in de bovenzaal van „de Nieuwe Landbouw" te Middelburg onder voorzitterschap van den heer K. de Vries, die speciaal den heer Van Leeuwen, den algemecnen secretaris-pen ningmeester van de K.N.A.U. welkom heet te en hoopte, dat het jaar 1935 voor het district een goed jaar zal zijn, beter dan 1934 en dat de achterstand zal worden in gehaald. Goedgekeurd werd het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer A. Imanse, dat vooruit aan de vereenigingen was toegezonden en waarin hij er op wijst, dat hij vrij plotseling de taak van den heer J. C. Everaars heeft overgenomen, wien hij dank brengt voor het vele werk in dienst van het district verrichtherinnerd wordt aan de reorganisatie van de K.N.A.U., die ontbinding van den Zeeuwschen Athletiek Bond en oprichting van het district tenge volge had en ook aan het wjrjzigen yan, het Zusje zal vast een charmante, ■j^l/ bekoorlijke vrouw worden! Daarom is het zoo goed cent gezien, dat Moeder met X hulp van Castella er nü Wh wÊ&\ voor zor9h dot Zusje NsjpA haar perzik-zachte huid- je houden zal! Castella is een schoonheids- zeep, die de teint OP Q GOEDE ZEEP STAAT aantal afdeelingen, 12 tot 19, wegens toe treding van Medioburgum te Middelburg en bedanken van Achilles, Wilhelmina en Zeelandia te Middelburg en Zeelandia te Hansweert. Eveneens werd het uitvoerig verslag van de T. C., samengesteld door den voorzitter, den heer R. van Roo, goedgekeurd, het vermeldt alle verbeterde resultaten van de leden der vereenigingen. die van verschil lende wedstrijden en atliletiekdagen. De voorzitter bracht den heer Imanse dank en ook den heer van Roo, die een se cretaris miste in de T. C. en als voorzitter zelf maar weer aan het werk toog om het verslag te verzorgen. Spr. hoopte, dat de heer van Roo nog lang voor het district zal blijven werken. Door het uittreden van een paar vereeni gingen was de kascommissie onvolledig en zal de rekening met een goed slot van 39.77 (v. j. 46.85) later worden nage zien. De ontworpen begrooting werd mede op advies van den heer van Leeuwen, zoo ge wijzigd, dat zij alleen geldt voor de gewone vereenigings-werkzaamheden, met 'n eind cijfer van 129.77, terwijl de wedstrijden daar buiten blijven en mochten die bij voor zichtige exploitatie toch een tekort opleve ren, dan is het algemeen bestuur in prin cipe genegen in de tekorten bij te dragen. Tot bestuursleden werden herkozen de heer K. de Vries, Middelburg en mej. S. Ceulen, Vlissingen en gekozen in de vaca- ture-Antheunissen, den heer de Roo te Groede. In de T. C. werden herkozen de heeren R. van Roo, voorzitter, G. J. van der Kuijl, J. Bakker en J. J. Schippers en gekozen als secretaris de heer Zuidweg, Tot leden der financieele commissie wer den benoemd de heeren Termeulen, Oude- sluis en Lucieer. Tot afgevaardigden naar de op 9 en 10 Februari te houden algemeene vergadering benoemde de vergadering de heeren de Vries en van Roo en tot plaatsvervangers de heeren Imanse en Zuidweg. Thans kon de heer van Roo de plannen der T. C. voor 1935 mededeelen. In de eerste plaats staan de vaardig- heidsproeven weer op 't programma, maar men wil beginnen met selectiewedstrijden om te bepalen wie zullen uitkomen in den dualmeet met het district Zuid. Als een geheel nieuw punt, zulks in over eenstemming met het plan van de Natio nale T. C. noemde spr. de competitie voor de C klassers. Het ligt in de bedoeling te trachten in de verschillende deelen van Zeeland competities te vormen voor de ath- leten uit sportvereenigingen, die daarvoor 10 moeten betalen, maar dit is nog goed- lcooper voor haar dan vroeger het proef- lidmaatschap. Zeeland zal gebruik kunnen maken van de gelegenheid om ook A en B athleten te doen deelnemen aan die compe- titie4 maar jdan zulks met handicap, Van de 10 komen dan 6 aan de districtskas en 4 aan de algemeene kas. Het ligt in de bedoeling dual- of trial-meets te doen plaats hebben. Men hoopt daardoor te ko men tot oprichting van speciale athletiek- vereenigingen, die bij de K.N.A.U. aanslui ten. De détails zullen nog nader onder de oogen worden gezien en vastgesteld. Verder noemde spr. nog kampioenswed strijden en adspirantenavonderi. De heer Van Leeuwen gaf nog een uit voerige toelichting op de plannen voor de competitie, die mede ten doel hebben om ook de jongere athleten in de gelegenheid te stellen prijzen en eer te behalen, wat hen voor de athletiek zal doen behouden blijven en aan de K.N.A.U. ten slotte meer leden zal brengen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Vlissingen aangewezen. Bij de rondvraag wekte de heer Van Roo nog op om te bevorderen, dat meer ver eenigingen deel nemen aan de lessen van den heer Korver, waarvan er op 27 Januari weer een plaats heeft, terwijl de heer Van Leeuwen zeide dat die lessen alleen bij vol doende belangstelling kunnen worden voort gezet. De voorzitter sloot de vergadering met dank aan de afgetreden bestuurs- en T. C. leden, aan de T. C. voor haar vele werk en aan den heer Van Leeuwen voor zijn aan wezigheid. Classicale Zendingsvereenïging Walcheren. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene jaarvergade ring te Middelburg in het gebouw der C.J.V, De heer G. Maan, oud-zendeling, sprak over de zending op de terreinen van de Utrechtsche Zendingsvereeniging vóór 49 jaar en nu. Eerst schetste de spreker 111 't kort het ontstaan van de U.Z.V. in 1859. In 1863 zond zij haar eersten zendeling uit, den heer Van Hasselt, die 3 jaar geleden is overleden. De uitgaven der vereeniging zijn meer dan vervijfvoudigd. Ook vroeger ken de de zending groote tekorten, doch God gaf vaak wonderlijke uitkomst. De terreinen der U.Z.V. zijn Nieuw- Guinea, Halmaheira, Boeroe en Zuid- Celebes. Toen het Nederïandsch bestuur nog niet op Nieuw-Guinea was gevestigd, ging het moeilijk voor de zending om er vasten voet te krijgen. Na 25-jarigen onvermoeiden arbeid waren er nog maar 14 gedoopten. Door het optreden van het Nederlandscb gouvernement werd feitelijk een aanval ge daan op het heidendom. Zoo werd bijv. het koppensnellen verboden. Met de staatkun dige verandering kwam ook de geestelijke beweging. In 1908 kwam het keerpunt, zoo dat thans bijna de geheele kust met zen- dingsposten is bezet. Ook op Halmaheira waarop het district Djailolo ligt, waarvoor Walcheren speciaal arbeidt, duurde het lang voor de zending ingang vond. 't Leek of er geen deur kon geopend worden, totdat onder zendeling Hueting een groote volksbeweging ontstond en er een algemeene vraag was naar het evangelie. Van het eiland Boeroe liad men de mees te verwachtingen, doch tot op heden is het christendom niet zoo ontwikkeld als op Nieuw-Guinea en Halmaheira. Na eenige jaren van bearbeiding werd de zendingspost te Makassar op Zuid-Celebes opgeheven. Thans trachten de Gerefor meerde kerken er vasten voet te krijgen. Naar aanleiding van het gesprokene en ook over het zendingswerk in 't algemeen, werden verschillende vragen gedaan en uit voerig beantwoord. De jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester werden goedge keurd. Om het opkomend geslacht nog meer in het zendingswerk te betrekken, werd besloten het bestuur uit te breiden met een lid der Chr. Jonge lingsvereeniging en een lid der Chr. Meisjesvereeniging uit den ring Walcheren. De aftredende bestuursleden ds. D. J< Vossers te Vlissingen, ds. G. de Ru te Rit- them, ds. L. C. Spijkerboer te Oost- en West-Souburg en de heer Verstrate werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Besloten werd dit jaar op den tweeden Pinksterdag te Valkenisse een zendings- feest te houden. Het slotwoord der vergadering werd ge sproken door den voorzitter ds. L. S. Spij kerboer, die de vergadering bepaalde bij 't woord van Paulus die wij, niettegenstaande den nood der tijden, hebben in den onna- speurlijken rijkdom van Christus. De Bontento. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Januari te Middelburg in het C.J.M.V.-gebouw, Lange Singelstraat 182, een tentoonstelling gehouden .worden, be«

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1