Vlissiiphe Courant TWEEDE BLAD Een sprong in het duister GEMEENTEBESTUUR BRIEVEN UIT DE HOFSTAD BINNENLAND Uit de Vlïssingsche Courant van vóór 50 jaar. FEUILLETON van de van Za'erdag 12 Januari 1935. No. 10. SCHULDVORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen verzoeken ieder, die nog iets te vorderen heef t van de gemeente Vlis singen over het dienstjaar 1934, de reke ning (en) zoo spoedig mogelijk in te zenden ten gemeentebuize. Vlissingen, 12 Januari 1935.. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. HONDENBELASTING EN ONDERHOUD GRAVEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen herinneren eigenaars enz. van hon den aan hun verplichting tot het doen van aangifte en betaling der belasting daarvoor ten kantore van den gemeente-ontvanger (kamer Nr. 1). Eveneens worden belanghebbenden bg onderhoud van graven er voor zooveel noo dig aan herinnerd, dat ook zij het daar voor verschuldigde ten spoedigste ten kan tore van genoemden ontvanger moeten voldoen. Vlissingen, 12 Januari 1935. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. Het jaar 'SIt. De cijfers over het jaar 1934 zijn, gelijk te begrijpen valt, niet gunstig en niet be moedigend. Het eenige wat ons kan troos ten is, dat bet overal elders zóó is en dat in vergelijking de residentie er nog genadig afkomt. Er is echter daling over de ge- heele linie, zelfs daar waar dit tot nu toe gering was of ontbrak. Merkwaardig en typeerend is het dat de omzet der gemeen tebedrijven, die in een noodzakelijke levens behoefte voorzien, water, gas en electrisch licht is gedaald, niettegenstaande de be volking nog wel een aardig bedrag toenam. Die achteruitgang der omzetten van de bedreven wjjst op een krachtige bezuini ging, welke door het publiek wordt toege past in eigen huis. Wat het gasgebruik be treft, wordt gedacht aan toenemend ge bruik van petroleum voor kook-doeleinden. De petroleum is den laatsten tijd zeer in prijs gedaald en heeft daardoor kans gezien het gas concurrentie aan te doen. Hoever dit gaat is niet te zeggen, het is een feit dat vele huismoeders naast gas gaarne nog petroleum-stellen blijven gebruiken, vooral sedert de techniek veel betere instrumenten heeft gebracht, die ook de „vuile boel" van het petroleum-gebruik zeer verminderen. Zóó althans luidde het oordeel van eenige ter zake kundigen, die wij hun meening over dit punt vroegen. De eenige remedie zal zijn, dat het gas zijn tarieven lager gaat stellen. Ook het electrisch licht zal daartoe moeten overgaan, want ook hier 2ijn de tarieven hoog. Eigenaardig is een vrg algemeen geklaag over de verminde ring der waarde van de gloeilampen. De duur daarvan is volgens algemeen inzicht veel korter geworden. Men zegt, dat dit o.a. de schuld is van het electriciteitsbe- drijf, dat eenige veranderingen heeft aan gebracht die schadelik zijn voor de lampen. De bevolking is dit jaar weer met onge veer 8500 personen toegenomen, een cijfer dat iets lager is dan de laatste jaren net geval was. Het geboortecijfer is gedaald, het sterftecijfer bleef vrijwel gelijk. Er is daardoor een overschot van ongeveer 6% op de 1000 inwoners. Dit overschot is sedert 1930 niet onaanzienlijk verminderd. Het aantal vestigingen in onze stad daalde en het aantal vertrekkenden nam toe, zoodat ook hier de verkleining van het verschil valt te constateeren. We hebben er al eens eerder op gewezen dat deze hooge cijfers zoowel van vestiging als van vertrek óók een gevolg zijn van de vele Indische verlofgangers die in Den Haag hun tijdelijk verblijf hebben. Dikwijls zijn het dezelfde die in het voorjaar in- en in het najaar weer afgeschreven werden van onze be- volkingslijsten. Er is ook nogal wisseling in buitenlandsche werkkrachten, waardoor beide cijfers worden opgevoerd. Het heen en weer getrek van Rijswjjk en Voorburg heeft ook altijd min of meer noodeloos deze getallen hooger gemaakt. Wij blijven er altijd tegen pruttelen, dat hier voortdurend werkloozen zich vestigen en daardoor allerlei moeilijkheden doen ont staan. Als geen werkkrachten van buiten werden aangevoerd zou Den Haag niet dit fatale cijfer van 23 duizend werkloozen be hoeven te hebben. Het is thans al weer 15 hooger dan een jaar geleden. De gemeente zelf doet ook fout door telkens krachten van buiten te benoemen. Men kan ons niet wijs maken, dat onder de bewoners van Den Haag geen goeden directeur voor het Schoolmuseum, idem voor het ziekenhuis, idem voor de Ge meentereiniging was te vinden. Ook op het stadhuis zijn eenige krachten van buiten benoemd, waar het zeker ook niet dringend noodzakelijk was. De arbeidsduur van het gemeentepersoneel is met ingang van 1 Januari met een half uur per dag verlengd, waardoor men hoopt arbeidskrachten uit te sparen. Het is dus vóór alles zaak niet dan in het uiterste geval krachten van buiten aan te voeren. Over de woningmarkt valt thans wel te melden dat overal de huren aan het dalen gaan. De huiseigenaren trachten juist in deze maand te voorkomen dat verhuisplan nen worden gemaakt. Het aantal leegstaan de woningen bedraagt meer dan tienduizend in allerlei soorten te samen. De oude con currentie begint dus weer. Nooit is er zoo'n hoog overschot aan woningen geweest en de debacle, dien wij al een paar jaar ge leden zagen aankomen, schijnt nu nabij. Het vreemde blijft voor ons altijd maar, dat er nog steeds geld disponibel schijnt te zijn voor woningbouw, niettegenstaande er overvloed is. Er zijn dus hypotheken en bouwcredieten te krijgen, terwijl men heel vaak hoort, dat particulieren die een huis willen koopen, groote moeite hebben om daarvoor een hypotheek te vinden. Hoe dit nu in elkaar zit, is niét duidelijk. Een typisch verschijnsel, dat oogen- schijnlijk met alle andere in contrast is, is de toeneming in belegging van gelden bij de spaarbanken. Er is natuurlijk wel een veronderstelling te maken, nl. dat men het geld daar meer safe vindt dan in eenig ander beleggingsstuk, maar niet onmogelijk is het, dat bij alle bezuiniging ook meer gespaard wordt met het oog op wellicht nog slechtere tijdsomstandigheden, die niet onwaarschijnlijk zijn te achten. Alles te samen dus daling over de ge- heele linie, beperking van uitgaven, bezui niging waar slechts mogelijk. Het publiek past zich aan op zijn eigen wijze en de statistieken geven alle aanleiding tot be schouwingen, die echter steeds eenigszins vaag moeten blijven omdat het antwoord op de vraag wat de motieven zijn, niet altijd met zekerheid is te geven. Wanneer 1935 wederom een daling te zien mocht geven, begint het er op vele punten bedenkelijk uit te zien. EIBER. Hofberichten. H.M. de Koningin heeft gisteren met klein gevolg een bezoek gebracht aan het tehuis voor jeugdige werkloozen en aan het tehuis van het crisis-comité, beiden in de Vijzelstraat te 's-Gravenhage. H.M. de Koningin heeft het voornemen hedenavond de Indische legeravond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond, gedeeltelijk bh' te wonen. Verlaging spoorwegpensioenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Door de sterke schommelingen in het prijspeil tijdens en na den oorlog, is de loon regeling van het personeel, in dienst bh de N.V. Maatschapph tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en bh de N.V. .Holland- sche Uzeren Spoorweg Mij., herhaaldelijk herzien, waarbh aanvankelijk de loon en zeer aanmerkelijk werden verhoogd, doch nadien geleidelijk onderscheidene verlagingen zijn ingevoerd. Zoodoende werd er naar gestreefd, de loonen te doen passen bij de wisselende con junctuur, al kon het doel gelijk blijven van het reëele inkomen slechts gedeelte lijk worden bereikt. De mogelijkheid hiertoe is bh de pen sioenen slechts in beperkte mate gegeven, omdat zij gegrond zrjn op in het verleden liggende onveranderlijke salarisnormen. Dit bezwaar klemt vooral, nu in den laat sten tijd verschillende verlagingen elkaar in vrh snel tempo zh'n opgevolgd. Na de verlaging met 9 van de bezol diging, ingevoerd op 1 Januari 1924, zijn op 1 April 1933 en op 1 Mei 1934 nieuwe ver lagingen van 8 en 4 in werking getreden. Ten aanzien van een groot deel der loopen- de pensioenen wordt in toenemende mate het bezwaar gevoeld, dat de normale span ning tusscben salaris en pensioen afneemt, het geen tot onbillijke verhoudingen leidt tusschen het in dienst zgnde personeel en de gepensionneerden. In mindere mate doen zich overeenkom stige moeilijkheden gevóélen ten aanzien van hen, die den pensioengerechtigden leef tijd genaderd zh'n. Immers zh'n weliswaar de thans ingetreden loonsverlagingen door de daarmede gepaard gaande verlaging van den pensioensgrondslag op den duur ook van invloed op de nog toe te kennen pensioenen, doch door het voorschrift van artikel 27, tweede lid, der wet, dat mogelijk maakt, als grondslag aan. te nemen het jaarlhksch gemiddelde van alle gezamen lijke grondslagen der laatste 10 jaren, wordt ook dit bh werkingsproces, vertraagd.. - Een en ander achter ministers v'3.n waterstaat en van binnenlaiidsche. zaken te minder verdedigbaar, omdat de werkelijke waarde van het geld in de.- laatste jaren sterk is gestegen, welke omstandigheid op de regeling der salarissen .zeer geleidelijk haar invloed doet. gelden. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Met het doel tot een zuiniger beheer te komen, worden zooals reeds eerder is medegedeeld tal van halten en stop plaatsen, die niet meer rendabel zijn, op geheven. Behalve deze (afdoende) wijze van bezuiniging, wordt ook nagegaan wel ke stations en halten in de termen vallen ontheven te worden van het stukgoederen vervoer. Deze stations en halten blijven dan voorloopig voor het reizigersvérvoer be houden. Het voornemen bestaat nu, om op groote schaal het stukgoederenvervoer over te geven aan van Gend en Loos, die dit ver voer ook bewerkstelligt van en naar de plaatsen, die liggen aan de opgeheven en nog op te heffen lijnen. Zoo zullen ingaande 4 Februari a.s. sta tion Zoetemeer en de halten Zevenhuizen en Bleiswijk (met Voorburg was een der gelijke maatregel reeds genomen) van het stukgoederenvervoer worden ontheven, ter- whl overwogen wordt een zelfde maatregel toe te passen ten aanzien van de lijnen HoornMedemblikHattumDieren, Arn hemDoetinchem en tal van andere lijnen en plaatsen. Op enkele stations (zooals b.v. te Zoetemeer) blhft gelegenheid tot aan brenging der stukgoederen aan het station, overigens bestaat die gelegenheid brj de be staande of nog op te richten agentschap pen van v. G. en L. Niet alleen dat deze regeling bezuiniging brengt voor de spoorwegen, maar ook de betrokken streek is er mede gebaat, om- dat v. G. en L. plaatsen in haar route op neemt, die de spoorwegen uiteraard niet kan bereiken. Rijksveldwachters in plaats van deurwaarders Naar de „Tel." verneemt wordt op het departement van justitie de mogelijkheid overwogen om in de toekomst in strafzaken de deurwaarders door rijksveldwachters te vervangen. Het behoeft geen betoog, dat dit een belangrijke kostenbesparing zou be- teekenen. De margarïneprijs. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat met ingang van 13 Januari, niet wijziging van vroegere beschikkingen, dé margarine tenminste 15 pet. boter dient te bevatten. Voorts is de prijs van het merk voor mar garine A bepaald op 42 cent per K.G., met dien verstande, dat de ruilmerken ver strekt worden. De prijs van het merk voor margarine B bedraagt 49.4 cent per K.G., die van het merk voor margarine B on vermengde en ritueele onvermengde mar garine, bedraagt 5614 cent per K.G., met dien verstande, dat laatstbedoelde merken slechts worden verstrekt tegen betaling van een bedrag naar boven afgerond tot op een cent. De minister heeft tevens bepaald, dat met ingang van 13 Januari de prijs van de vervoervergunning voor margarine B be stemd voor erkende margarineproducenten is vastgesteld op 75 cent per K.G. De clearing met Duitschland» Deze week zijn te Berlijn besprekingen gehouden voor de vaststelling van de beta lingscontingenten, welke voor de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar zullen gelden voor goederen, welke via de Nederlandsch-Duitscbe clearing kunnen worden betaald. Met het oog op den achterstand in de .clearing was het noodig, een niet onaan zienlijke verlaging der contingenten in te voeren. Het was derhalve ook noodig, de'be- t'alingscóntingen ten voor die goederen, waarvoor bg het handelsverdrag van 20 De cember jl. hoeveelheidscontingenten waren bepaald, vast te stellen op een lager peil, dan het maximum dat in het handelsver drag was voorzien. De vaststelling der betalingscontingenten is op zoodanige wijze geschied, dat de uit voer van goederen, afkomstig uit Nederland en de overzeesche gewesten, op gelijke wijze werd getroffen, zoodat hier geen verschui vingen plaats vonden. Hetzelfde geschiedde ten opzichte van de Nederlandsche landbouw en industrie, zoo dat ook hier geen verschuivingen zullen voorkomen. Inlichtingen omtrent den omvang der be talingscontingenten voor de verschillende artikelen zullen van Maandag af verstrekt kunnen worden door het Crisisuitvoerbu reau en door het Centraal Instituut ter be vordering van het normaal handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. Rotterdam In 1934. In de eerste zitting in dit jaar van den gemeenteraad te Rotterdam heeft de bur- 2e loeek 1885. De Vlissingsche loodskotter no. 7, schip per Engels, heeft hier binnengebracht de bemanning van de Belgische vischsloep „Laura", die tijdens het visschen op de Steenbank werd aangevaren door een on bekend gebleven barkschip. Dit vaartuig heeft zich na het ongeluk zoo spoedig mo gelijk van de plaats der onheils verwijderd door zooveel mogelijk zeilen bij te zetten. De loodskotter die de vischsloep in zeer ontredderden toestand ontmoette, nam haar op sleeptouw en bracht haar alhier in de Nieuwe haven. De heer C. L. van Woelderen, directeur der Stoomvaart Mij. „Zeeland" is door den Koning van Zweden en Noorwegen begif tigd met de Wasa-orde. Bij de aanbesteding van den bouw van. twee houten Hollandsche loodsschoeners werd ingeschreven door de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amster dam voor 68.000 Kon. Mij. „de Schelde" 61.000 Van Heemstede Obelt te Amster dam voor 57.794 de Bouwmeester, Bor- sius Van der Lyé te Middelburg voor 50.979. De Koning van Zweden en Noorwegen heeft aan den gezagvoerder S. Brouwer Jr. van de Stoomv. Mij. „Zeeland" een prach- tigen gouden zegelring met kostbaren steen, waarin diens initialen zijn gegraveerd, ten geschenke gezonden, ter gedachtenis aan de reis, die Z.M. met genoemden gezagvoerder van Queensboro naar Vlissingen heeft ge maakt. «i> De bevolking van Ierseke, alom bekend door zijn oesterteelt, is in 10 jaar meer dan. verdubbeld. In 1874 telde het 1258 inwoners, op 31 December 1884 2752. Het verschil be draagt derhalve 1494 of bijna 118 meer. gemeester, do heer mr. P. Droogleever Fortuijn, een overzicht gegeven over 1934. Daaraan is het volgende ontleend Ten aanzien van het bedrijfsleven zgn de vooruitzichten niet bemoedigend. De toe stand in de metaalnijverheid was vrijwel gelijk aan dien van 1933. Ook in de bouw nijverheid en de daarmede verband houden de bedrijven, in de kleeding- en in de meu belindustrie zijn de toestanden weinig roos kleurig. Het aantal werkloozen bedroeg, aan het einde van het jaar ruim 2400 meer dan een jaar tevoren. Op 31 December jl. waren ingeschreven 49.275 werkzoekenden boven 18 jaar, teg'en 46.312 op 31 December van het jaar tevoren. De door den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon gedane uitkeeringen hadden op 15 December jl. het bedrag bereikt van 21.502.000 tegen 23.319.000 op 30 De cember 1933. Voor de haven was 1934 een moeilijk jaar. Hoewel er in 1933 reeds een langzaam stijgende lijn viel waar te nemen, kan toch van 1934 niet gezegd worden, dat dit jaar voor het economische leven in de groote havensteden van Noord-West Europa een batig saldo heeft gelaten. Integendeel, de moeilijkheden leken er eer nog drukkender dan te voren. De streken, die het nationale en internationale achterland dezer havens vormen, zijn te fel door de wereldcrisis ge troffen geweest, de kunstmatige regelingen en belemmeringen van den internationalen goederenruil en van het betalingsverkeer zrjn te veel en te ingrijpend geworden. Toch zijn er in 1934 in de zeven groote haven centra van Noord-West Europa m totaal 2750 zeeschepen meer aangekomen dan in 1933, toen er reeds 1500 meer waren bin nengekomen dan in het slechte jaar 1932. De ingekomen scheepsruimte steeg in 1934 Naar het Engelsch, (Nadruk verboden) 26) Salueerend begaf de man zich op den voor hem zeker niet makkelijken tocht. Maar wat bracht hij 't er schitterend af Onwillekeurig moest ik glimlachen, toen hg bij zijn terugkomst zijn inkoopen zoo triom fahtelijk op het bed uitspreidde. Mijn ver rassing steeg nog ten top, toen hg zon der directe aanwijzingen mijnerzijds, al thans ér stond niets van op het lijstje een keurige, uit de hand geborduurde wit voile blouse voor mg meebracht, „want ik zou wel iets smaakvols noodig hebben om bezoek te ontvangen", meende hij. Hg had zelve zooveel goeden smaak ge toond met de keuze van de blouse, dat ik hém nu ook opdroeg een keurigen rok voor mij te koopen, want mijn uniform-rok had zijn beste dagen gehad I Ook dit volbracht hij even succesvol en nadat ik dus naar behooren gekleed was, werd ik geïnstalleerd op een rustbank bg het open venster van mijn zitkamer en hield ik mij gereed om bezoek te ontvan gen. Generaal Auteuil kwam het eerst. Hij kuste rnjj de hand, volgens Fransch gebruik, schudde ze toen hartelijk, op En- gelsche wijze, en zei mij dank voor mgr. bewezen diensten, op een toon, die trilde, van ontroering. Zonder mijn waarschuwing zou de linie onherstelbaar verbroken, zijn geweest. Juist was'het sein tot den aanval gegeven, toen Christopher met de inlich tingen kwam. De troepenbewegingen wa ren toen in andere banen geleid, waardoor de catastrophe verhinderd werd, die anders niet had kunnen uitblijven, maar die nu verkeerd was in een belangrijk succes voor de Franschen Terwijl de generaal mij dit alles nog wat nauwkeuriger uiteenzette, hield hjj steeds het oog op mg gericht en vroeg hij mij om een volledig verslag, van hetgeen ik in Bergy had gedaan en van de wijze, waarop ik had ontdekt, dat „madame" een spion ne was. Ik deelde hem alles tot in bijzonderhe den mee en toen ik daarmee klaar was, verzekerde hij mg, dat hij van het eerst af al overtuigd was geweest van mijn succes, toen hg eenmaai had waargenomen, tot welk een plichtsbetrachting ik in staat was, daaraan opofferend alle eigen gemak en dit wel met een stoutmoedigheid, on volprezen, in een vrouw vooralKortom, hij zwaaide mij zóó veel lof toe, dat ik er mij vreeselijk verlegen onder voelde, en toch geen kans zag, hem in zgn Fransche welbespraaktheid te stuiten. „Want u is een heldin, mrs. Spencer besloot hij. „Ware u een man geweest, dan zou heel de wereld van uw moed en uv.* vernuft gesproken hebben. Maar er staan Frankrijk tenminste enkele wegen open, waarop het de edele vrouwen kan huldigen, die zich hebben gewijd aan het welzijn van de geallieerden. Uw naam werd bij dagor der met den grootsten lof vermeld en mg viel de eer ten deel, uw ouders op de hoog te te brengen van het heldhaftig gedrag van hun dochter. Om verschillende redenen, die u natuurlijk allereerst doorziet, zou het niet verstandig zgn, om melding van uw diensten te maken in verband met madame Smith. Bij de autoriteiten zijn die bekend en ze zullen niet vergeten wordenze zul len echter niet wereldkundig gemaakt wor den. Maar de inlichtingen, die u wist te verkrggen van de taktiek van den vijand, uw heldhaftigheid in het trotseeren van levensgevaar, om die mededeelingen naar het juiste kwartier door te zenden, waar door u talloozen soldaten hét leven redde en wat een nederlaag dreigde te worden, in een overwinning verkeerde, daarvan mogen wij allen sprekenEn dan uw toe wijding aan de gewonden l Ik zou er een eer in hebben gesteld u te öecoreeren ten aanzien van onze dappere troepen, maar daar is u, helaas, nog niet sterk genoeg voor. Toch beschouw ik het als een voor recht het persoonlijk te mogen doen, want in den oorlog vooral is men geen dag zeker van zgn leven." Dit zeggende helde hij, gaf enkele orders aan een oppasser en tot mijn verrassing en verbazing, trad de heele staf binnen en bevestigde generaal Auteuil mij het orde- teeken op de borst, dat Frankrijk slechts schenkt aan de meest uitverkorenen van haar natie Nog eens al mijn moed bijeenrapend, dankte ik den generaal voor de groote eer en drukte mijn vreugde uit, dat ik in de gelegenheid was geweest, Frankrijk te dienen. De stafofficieren werden mij allen één voor één voorgesteld, en of ik blij was, dat Simpson mij iets smaakvols te dragen had bezorgd, anders zou ik zeker niet half de zelfbeheersching hébben bezeten," als waai* over ik nu beschikte. Toen generaal Auteuil afscheid nam. fluisterde ik hem nog even de vraag in „En hoe gaat het met madame Onmiddellijk waren er soldaten op afge zonden om het huis te doorzoekenmada me was dood gevonden bij een veldtelefoon; waarschijnlijk had haar weer een aanval van het hart getroffen, terwijl zij bezig was den vijand haar nieuws mee te deelen. Zou ze er ook bij vermeld hebben, dat ze toch vooral dat Engelsehe jongemei3je zouden doodschieten, dat zg als 't ware regelrecht op hen afgezonden had Daarna volgde voor mij een waarlijk feestelijke tijd. Vele stafofficieren en ook anderen brachten mij een bezoek en velen vereerden mij bloemen of vruchten, of heerlijke bonbons en allen complimenteer den ze mij over mijn heldhaftig gedrag. Het laatst van allen kwam Chris hij zag er nog magerder uit, dan toen ik hem den laatsten keer had g'ezien. Hij knielde naast mijn rustbank en zag mij aan met zulk een teederheid en vereering, of hij nooit lang .genoeg naar mij zou kunnen kgken Ik liet mijn hoofd tegen zijn schouder rusten en wij. die immers niet verwacht hadden, elkaar ooit op deze wereld wéér te zien, genoten eenigen tijd in stilte van elkaar. Toen sprak Chris bewogen „Zoo iets zou ik nu niet meer kunnen doormaken O, die verschrikkelijke dagen cn nachten, die wij naar je gezocht hebben, steeds gekweld door de vrees, dat je misschien levend begraven was dat je den hongerdood moest sterven, of dat je Duitsch gevangene was geworden I" Hij schoof zijn stoel nu zóó naast de bank, dat ik zijn hand kon vasthouden en onwillekeurig prevelde ik „O, wat ben ik gelukkig „Vertel mij nu eens alles, wat er heeft plaats gehad in dat huis vroeg hij. „Phyllis", zei hij na afloop, „daar moet een einde aan komen. Je hebt je taak volbracht en ze heeft je bijna het leven gekost. Had ik beseft maar de helft van het gevaar, dat het voor jou beduidde, dan zou ik nooit dien brief voor den generaal geschreven hebben, waarin ik je vroeg, mij te trouwen en over te steken. Maar nu is het alles volbracht. De man, die Fritz heette, is ge vangen genomen en neer geschoten. De staf chauffeurs is gereorganiseerd, zoodat het nu niet meer mogelijk is, dat er iets zou uitlekken van de orders van het hoofd kwartier en dus liefste nu naar huis, waar je met eere zult worden ingehaald." „Ik hoop, dat mij nu ook niet meer zulk gevaarlijk werk wacht. Maar intusschen heeft generaal Auteuil mij gevraagd, of ik Frankrijk nog dienen wil als chauffeusc voor een ambulance-wagen, of voor de can- tine, of met verplegen. Er zrjn gelegenhe den te over, waar ik nog helpen kan, en zoolang jij in Frankrijk bent, heb ik be loofd "ce blijven." „Zou je dan niet naar huis willen gaan, Phyllis, als ik 't je vraag smeekte hij. „Och, liefste, vraag dit toch nietIeder van ons heeft zijn werk te doen. En hier voor ben ik nu geschikt. Ik kan er niet rustig bg blijven zitten, tot de vrede geslo ten is Ik zal ook niet ontkennen, dat er iets prikkelends-opwindends is in het werk, dat ik doe, al vergt dat dan ook nog zoo veel van mijn krachten. Dat voel ,je zelf ook wel." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 5