MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDJE RIJDEN rfi 1^ STOOMVAARTLIJNEN GEVONDEN VOORWERPEN DAMSPEL |B! BURGERLIJKE STAND RADIO-RUBRIEK LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN DE OVERWELDIGING VAN BELGIE. meel te zyn, waarmede niet minder dan 160.000 ton kalk aan den Nederlandscüen bodem verstrekt wordt. Dat hiermede tot voor kort niet gerekend werd, kan verba zing wekken. De voorliefde van den boer voor slakkenmeel op de practijk gegrond, wordt nu wel verklaarbaar. Maar met dat al, blijft er nog een jaarlijksch tekort van 338.000 ton. Het wordt hoog tijd, dat de Nederland- sche landbouw in gaat zien, dat ruimer toe dienen van kalk dringend noodig is. „Almkerk" 9 Jan. te Rott. van Australië „Alpherat" (thuisr.) 8 Jan. v. Montevideo „Aldabi" 9 Jan. te Rott. van Brazilië „Arendskerk" (thuisr.) 3 Jan. v. Yokohama „Bilderdjjk" (uitr.) S Jan. te Norfolk „Crijnssen" (thuisr.) 8 Jan. van Barbados „Delftsdyk" (thuisr.) 8 Jan. te Londen „Dinteldijk" (uitr.) 7 Jan. te Cristobal „Drechtdijk" (uitr.) 7 Jan. v. Los Angeles „Djambi" p. 8 Jan. Gibraltar, Batavia n. New-York „Flandria" (thuisr.) 8 Jan. van Lissabon „Heemskerk" (uitr.) 9 Jan. te Antw. .Indrapoera" (thuisr.) p. 7 Jan. Perim „Johan van Oldenbarnevelt" 9 Jan. v. Am sterdam naar Batavia „Johan de Witt" (uitr.) 7 Jan. v. Sabang „Jagersfontein" (uitr.) 8 Jan. van South ampton „Kota Nopan" (uitr.) p. 8 Jan. Gibraltar „Kota Gede" (thuisr.) p. 9 Jan. Finisterre .„Klipfontein" (thuisr.) 7 Jan. van Lorenzo Marques „Leerdam" (uitr.) 7 Jan. 12 uur 100 Zuid van Valentia „Nijkerk" (uitr.) 9 Jan. te Port Said „Poelau Roebiah" (uitr.) p. 8 Jan. Dun- gene3s „Randfontein" 9 Jan. te Hamburg v. Rott. vertr. 10 Jan. n. Amst. „Sibajak" (uitr.) 9 Jan. van Suez „Streefkerk" (thuisr.) p. 8 Jan. Perim „Tabian" 9 Jan. te Rott. van Batavia De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een rjjwielbelas- tingmerk (los), en dat inlichtingen te be komen ztjn omtrentEen zakmesje bij De Kok, Paul Krugerstraat 92 glacé dames handschoen bij Hartmans, Paul Kruger straat 48 damesportemonnaie met inhoud bij Maas, Groenewoud 16 huissleutel bij Le Roy, Koudekerkscheweg (W.) 39 paar glacé handschoenen bij firma Bischoff, Nieuwstraat 63 glacé heerenhandschoen bij Koster, Lambrechtsenstraat 17 rijwiel- belastingmerk in étui bij Kapsenberg, Bad huisstraat 139 kinder schoentje bij Van der Welle, Lange Zelke 48 2 knotten wol bij Van Gemst, Anjelierenlaan 82 al pinemuts bij List, Van der Manderestraat 11 rijwielbelastingmerk in étui bij Saay, Gravenstraat 21 doublé naamarmbandje bij Huysheere, Singelweg 72 gouden das speld In 't badhuis, Bonedijkestraatpaar jongenskousen en knot sajet bij Monnier, Van Dishoeckstraat 57kinderportemon- naie met inhoud bij De Regt, Van den Spieghelstraat 21rijwielbelastingmerk aan touwtje bij Kip, Lambrechtsenstraat 17; gouden(?) kettinkje met plaatje bij Meulmeester, Noordstraat 5 huissleutel bij Veerkamp, Badhuisstraat 20 fietspomp btj Houmes, Verkuijl Quakkelaarstraat 15 eenige kleedingstukken bij Hak, Joost de Moorstraat 27 zilveren broche bij Van der Jagt, Bonedijkestraat 20 heeren armband horloge b(j Slroo, Zwanenburgscbeweg B 267, Koudekerke lange meisjeshandschoen bij Bleijenberg, Aagje Dekenstraat 89 paar jongenshandschoenen bij Stroo, Kou dekerkscheweg O 40, Koudekerke glacé dameshandschoen bij Van Belzen, Groote Markt 6 zilveren sluitspeld bij Buurman, Vrouwestraat 26 en meisjeshandschoen bij Princé, Scheldestraat 92. Correspondentie en oplossingen te zenden onder motto „Damrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant", Walstraat 5860. Redacteur L. GOEDBLOED Jr. y/M 3. J. F. de KrijgerJ. Dekker 20 4. A. van BloppoelJ. v. d. Driest 20 5. G. van HoornA. v. d. Driest 11 6. W. Schouten de JelC. Jobse 20 7. G. Sturm—P. Bimmel 20 8. O. HellingaA. Prevoost 20 9. A. v. d. StruijckA. Maljaars 11 10. W. LuwemaA. Bosselaar 02 De uitslag is dus 137 in het voordeel van Vlissingen n. CORRESPONDENTIE. In verband met den op 14 Januari a.s. te spelen wedstrijd Aagtekerke IVlissingen I gaat toch de clubavond voor de andere le den gewoon door, daar er een anderen avond in die week voor het lokaal niet vrij is. Vertrek naar Aagtekerke 7 uur, van 't Betje Wolfplein. PROBLEEM No. 259. AuteurL. Prijs, Amsterdam. Stand Zwart 9 schijven en een dam op 7/10, 12, 14, 17, 20, 26 en dam op 13. Wit 12 schijven op 21, 23, 27, 28, 31, 34, 37/39, 42, 44, 47. Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden vóór 22 Jan. OPLOSSING PROBLEEM No. 257. AuteurJ. Spoelstra. Zwart3, 4, 8, 9, 13, 14, 16, 19, 22, 23, 28. Wit17, 24/26, 30/32, 37/39, 49. Wit Zwart 25—20 14X43 31—27 22X33 49X18 13XU 24X2 28X37 26—21 16X27 2X46 en wint. Goede oplossingen ontvangen van P. van den Broeke te Vlissingen. ZEEUWSCHE DAMBOND. Voor bovengenoemden Bond had te Vlis singen de competitie-wedstrijd plaats tus- schen Vlissingen n en Aagtekerke H. De uitslag was als volgt Vlissingen nAagtekerke II. 1. J. BosselaarJ. de Visser 11 2. J. I. de WaalC. Minderhoud 02 VLISSINGEN van 310 Januari. ONDER T R O U W D. J. H. Langeraar, 26 j. en E. P. Baardman, 21 j. GETROUWD. J. Kokelaar, 24 j. en M. P. Verhage, 20 j. H. van Hoorn, 21 j. en M. van Schijndel, 17 j. J. Verherjke, 27 j. en F. P. Bliek, 21 j. P. M. Geertse, 26 j. en P. E. Schen kels, 29 j. BEVALLEN. A. W. Jonk, geb. de Bruijne, z. H. Jansen, geb. Meuldijk, z. E. M. Corveleijn, geb. Lampo, d. L. Slof, geb. Vleugel, d. J. S. Lute, geb. Gillissen Verschage, d. OVERLEDEN. W. B. Saaij, 68 j., man van M. G. van Vooren. E. J. L. Velge, 60 j. ongeh. A. de Wolff, 44 j., vrouw van J. C. Ruiten beek. M. Cevaal, 75 j., wed van I. Leen- houts. F. L. Ardewijn, 71 j., man van M. Kort. J. C. J. van Vredegem, 20 j., ongeh. V. Baustad, 28 j., ongeh. DOOR G. TH. ROTMAN 77 Mijnheer Pimpelmans, wiens mollige wangen door de hete purée half gaar ge stoomd waren, steeg zuchtend weer te paard. „Er moet iets op gevonden wor den", mompelde hij onder 't voortrijden, „want zó kan ik niet aan het diner ver schijnen Wacht, daar ontdekte hij twee struise boerenmaagden, die een kleed stonden uit te kloppen. „Hola riep hij, „kloppen jullie mijn jasje even uit, ja (Nieuwe spelling) 78 „In orde meneer, kom er maar af 1" luidde het welwillende antwoord. Maar toen hij zijn jas uittrok, kwam mijnheer Pimpelmans tot de conclusie, dat zijn broek óók een beurt moest hebben, want die zat nog dik onder de kalk. En die kon hij hier toch niet uittrekkennee, dat ging niet„Dan zal je op je ouwe dag nog eens over de knie moeten, me neer zei Sientje, de dikste van de twee. (Zaterdag vervolg) MIDDELBURG. Van 79 Januari. BEVALLEN: A. J. Kooman, geb. Joosse, d. J. H. de Regt, geb. Schuurkamp, z. Vrijdag 11 Januari. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoon- platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor dracht R. Numan. 10.35 Orgelspel J. Jong. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Dito. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 2.30 Voordracht door D. Walland en zang door H. Angenent Aan den vleugel E. Veen. In de pauze gramofoonplaten. 4.00 Pauze. 4.05 Kniples. 4.50 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpla ten. 5.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steijn. 6.15 Orvitropia o.l.v. J. van der Horst. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Dr. F. M. Wibaut Geordende productie (1). 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 Lezing ds. J. W. van Nieuwenhujjzen. 8.30 Concert L. Klemm, zang. 9.00 Lezing dr. J. C. A. Fetter. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 O. van Tussen broek Moderne woninginrichting. 11.00 Jazzmuziek. 11.30 Gramofoonplaten. Huizen, S01 M. Algemeen programma, verzorgd door de K.R.O. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.30 Zang en piano. 3.00 Orkestconcert. 3.45 Gramofoonplaten. 4.15 Zang en piano. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Causerie. 5.30 Schlagermuziek en gramo foonplaten. 7.15 Causerie. 7.35 Koorconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Schlagermuziek. 9.00 Lezing. 9.15 Concert m.m.v. vioolsolist. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Orkestcon cert. 10.45 Vaz Dias. 10.50 Gramofoonpla ten. Droitwich, 1500 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Trocadero cinema orkest o,Lv, A. van Dam. 12.50 B.B.C.-dansorkest o.l.v. H. Hall. I.35 Birmingham strijkkwartet. 2.20 Schot- sche studio orkest. 3.05 Gramofoonplaten. 3.50 Imperial Hydro Hotel orkest o.l.v. L. Clarke, 4.35 Hotel Metropole orkest o.l.v. E. Colombo. 5.35 Troise and his Mandoliers. 6.20 Berichten. 6.50 Lezingen. 7.30 Handel- concert 7.50 Fred.Hartley en zijn Novelty- kwintet. 8.35 Lezing. 8.55 B.B.C.-orkest o.l. v. Lewis. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Hungaria Zigeunerorkest o.l.v. G. Garay. II.35 Harry Roy en zjjn orkest. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gra mofoonplaten. 12.50 Goldy-orkest. 8.20 „Ré- surrection", spel van Bataille. 10.50 Dans muziek. Kalundborg, 1261 M. 11.20 Strijkor kest o.l.v. Andersen. 2.20 Concert uit rest. Wivex. 4.20 Grieg-concert, zang en piano. 7.25 „Die Zauberflöte", opera van Mozart. 8.55 Gramofoonplaten. 9.35 Vioolrecital. 9.55 Balalaika-muziek. 10.25 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.20 en 6.35 Gramo foonplaten. 10.00 Concert 11.20 Orkestcon cert. 3.20 Uit FrankfortOmroeporkest o.l. v. Merten. Hierna dansmuziek. 7.35 Rijks zending. 9.50 Uit Stuttgart Omroeporkest. 11.20 N.S. rijkssymphonieorkest. 12.20 Con cert. Rome, 421 HL 8.05 „Primarosa", ope rette van Pietri. Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Gason. 2.00 Gramofoonplaten. 5.20 Salonorkest ol.v. Walpot. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 en 7.35 Salonorkest o.l.v. Walpot. 8.20 Zang door Ré Koster. 8.50 Hoorspel. 9.40 Symphonie- concert. 10.30 John Rutten's orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonor kest o.l.v. Walpot. 2.00 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonpla ten. 7.35 Pianorecital. 8.20 Uitzending voor oud-strijders. 12.30 Gramofoonplaten, 11.45 Populair concert. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20 Rijks- zending. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Dansmuziek. 11.20 N.S.-rijkssymphonie or kest o.l.v. H. Hoens, gramofoonplaten. Januari uur Vrijdag 11 4.37 M Zaterdag 12 4.39 Januari Vrijdag 11 E.K, 5.33 18.07 Zaterdag 12 6.25 19.02 Herinneringen aan de omzwervingen van eer. oud oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen. XIX. Van oorlogscorrespondent tot postbode, smokkelaar, panne- koekbakker. De Roomsche geestelijkheid in het alge meen, heeft bij den Duitschen inval in Bel gië veel te lijden gehad. Het is verre van ons om het voor te stellen, als zou aan den wereldoorlog in eenig opzicht ook een ker- kenstrijd verbonden zijn geweest, maar toe vallige omstandigheden maakten den Duit schen inval in België tijdelijk ook tot een anti-katholieke actie. De legerscharen, die de Belgische grens waren overgetrokken, bestonden grootendeels uit Oost-Pruisen, Pommeranen, voor wie het katholieke Bel gië een vreemde omgeving moet zijn ge weest. Ze kenden noch waardeerden den godsdienst der Belgen en zagen in de pries ters de menschen, die het volk tegen de Duitschers ophitsten. Geestelijken waren dan ook overal hun eerste gijzelaars pries ters vielen als eerste slachtoffers bij een of andere strafactie. In en om Leuven zijn eveneens vele gees telijken gedood. In het Jezuïtenklooster had men den theo'ogant Eugène Dupririeux neergeschoten, omdat hjj zich in een parti culier „dagboek" minder gunstig over het optreden der Duitschers had uitgelaten. In een ander klooster had men twee broeders Josephieten vermoord, ze bleken later van...... Duitsche nationaliteit te zijn. De pastoor van CorbeekLoo b(j Leuven ia doodgemarteld, omdat hij in een zijner pre dikaties gezegd had, dat de strijd van het Belgische leger schoon was, omdat het zich „tegen een onrechtvaardigen inval op rechtvaardige wijze verzette" en hij voorts een Requiem-mis had aangekondigd voor de zielerust der „vermoorde" burgers. In Blauwput bij Leuven, waar de Duit schers beweerden, dat óók geschoten was, werd de mannelijke bevolking in een r\j gezet, waarop werd medegedeeld, dat elke vijfde als straf gefusilleerd zou worden. Toen de vader van één. groot gezin als nummer tien werd geteld, zakte deze be wusteloos ineen. Men nam toen nummer elf, een pater Capucijn. In Leuven zijn totaal circa 200 burgers omgekomen. Toen ik in de stad ronddoolde, lagen nog versche'-'ene door rook verstikte burgers in de kelders van hun woningen, die na den brand waren ingestort. Pater Claes, die tot het „komiteit der burgers" behoorde, dat na den brand de leiding over de stad hernam, heeft aan het hoofd van een ploeg vrijwilligers veel gedaan om de slachtoffers van Leuven te bergen. Ik heb hem bezig gezien in de nabijheid van het station, toen de lijken werden opgehaald, die in een bouwput waren geworpen. Zestien doode lichamen werden naar boven gehaald de lichamen van twee geestelijken waren er onder. Sieraden, geld en papieren werden in aparte zakken gedaan daarna werden de dooden gekist en gezegend. Pater Claes en zijn helpers droegen b\j dit lugubere werk sponsen voor den mond, welke in des- infecteerende stof waren gedrenkt. De Duitsche legerleiding zelve heeft in gezien, dat de Oost-Pruisen ongeschikt waren om de mentaliteit der Belgische be volking te begrijpen en te waardeeren. Voor de bezetting van het veroverde gebied wer den na de verwoesting van Leuven Beier- sche landstormers aangewezen, met wie de burgerij dadelijk op veel beter voet kwam samen te leven. i Ik ben na mijn eerste bezoeken nog vele keeren te Leuven geweest en vond er altijd een gastvrij onthaal en een rustig logies bij de paters van het H. Hart op de Naamsche Vest. Z\j bewoonden er een seminarie, waar missionarissen werden opgeleid, en toen ik er den eersten keer kwam, had ik een brief bij me van den Provinciaal in Nederland, die daarin order gaf, dat alle theologanten zoo spoedig mogelijk naar het klooster te Tilburg moesten worden overgebracht. Ik heb nog eens een week lang van de gast vrijheid der drie achtergebleven Nederland- sche paters gebruik moeten maken, toen ik b\j een uitval der Belgen uit Antwerpen in de buurt van Rotselair door de Duitschers werd gevangen genomen en was terugge voerd naar de stad. Het kwam toen uit, dat ik een mijner verblijfsvergunningen voor Leuven had veivdUcht cm cicn datum .«m mijn verlof te rekken. Ik werd er waar lijk niet al te zwaar voor gestraft. Ik moest mijn eerewoord geven, dat ik niet zou trach ten uit Leuven weg te komen en moest me eiken dag op den Kommandantur komen melden. Ik kon me In het Missiehuis verdienstelijk maken met het helpen bakken en uitdeeien van pannekoeken. We gaven die aan de tal- loozen, die uitbroodsgebrek ora voedsel kwamen vragen. Er waren menschen bij, die weinige dagen geleden nog tot de wel gestelde burgers van de stad hadden be hoord en thans al hun bezit en het dak boven hun hoofd hadden verloren. Meermalen ging ik ook kijken in de Be nedictijner Abdij. In dit grootste oude klooster, van binnen en van buiten een ju weel van bouwkunst, waren ongeveer 500 menschen onder dak gebrachtin zalen, kamers en keukens waren ze geïnstalleerd de gezinnen hadden hun-„vertrek", onderling afgeschut met kleeden, lakens en dekens. De paters gaven dien menschen alles, wat ze noodig hadden, maar op beurten moest ieder gezin voor het koken zorgen van het eigen potje. Ontroerend was het om te zien, hoe dankbaar die arme menschen waren. Als ik met een der paters tusschen hen in liep, kwamen ze dien van alle kanten de hand drukken en hun erkentelijkheid betui gen. Velen hadden een of meer bloedverwan ten verloren bij de verwoesting der stad dezulken leken eerst ontroostbaar, maar telkens weer slaagde zoo'n pater er in om de juiste woorden te vinden, waarmee hij berusting kon brengen in het hart dier on- gelukkigen. De paters hadden één groot bezwaar, waarvoor ze voorloopig geen oplossing kendener was geen zout meer in de stad en al het eten der bewoners van het kloos ter moest dan ook zonder zout worden i>e- reid. Men moet het ondervonden hermen om te weten, hoe erg zoo iets is Zoo gauw ik weer vrij was in mijn bewegingen, ben ik naar Maastricht gegaan en ik ten teruggekomen met honderd kilo zout, ver stopt onder de banken van een auto, wslte ik had gehuurd. Ik heb dat zout moeten smokkelen, want uit Nederland mocht eet niet worden uitgevoerd en de Duitschers zouden het hebben ingepalmd,, als ze het hadden ontdekt. O, ik beken het eerlijk ik heb méér ge smokkeld in die dagen Prof. Noyons en zrjn trouwe assistenten snakten naar een sigaar in de moeilijke dagen na de verwoes ting van Leuven, toen ze ingespannen moes ten arbeiden om ten minste nog het leven te redden van de tallooze ongelukkigen, die als militairen op het slagveld of als burgers bij de overweldiging van hun stad, verwond waren en verminkt. Honderden lekkere Hollandsche rookertjes heb ik voor ze over de grens gesleept. De uitgave van een krant is een zakelijke onderneming, maar de meeste uitgevers, personen of maatschappijen, zyn mede zeer gevoelig voor de ideëele taak, welke ze hebben te vervullen of welke ze komt toe gewaaid. M^jn smokkelbedrijf kwam ten goede aan geteisterde menschen en volledig ten laste van de krant. Ten laste van de krant kwam ook de uitgebreide postdienst, welke ik, gedreven door de omstandigheden in België, organi seerde. Men. begrijpt, dat de officieele post dienst in de dagen der overweldiging niet functioneerde, zoo min als een politiedienst of welke overheidsdienst ook. Een groot deel der bevolking was uit elkaar geslagen ln Nederland, Engeland, Frankrijk enz. toefden vluchtelingen, die niet visten en niet te weten konden komen, of bijv. vader of moeder nog leefden, wat er van de kin deren was geworden enz. Ik was de eenige Nederlandsche journalist, die in de eerste oorlogsmaanden in België rondzwierf en toen de menschen hadden gelezen, dat ik de verwoesting had meegemaakt van Visé, dat ik in Luik was geweest en zooveel in Leu ven had meegemaakt, regende het op de redactie van mijn blad te Amsterdam Te legrammen, brieven, enz. van menschen, die baden en smeekten, dat ik toch eens zou gaan zien, of vader, gewoond hebbende daar-en-daar, nog in leven was enz. enz. Mgn redactie wist me al die brieven tele grammen en verzoeken over te brengen en ze beval me aan, dat ik inderdaad toch tnyn bes4- zou doen om die menschen te helpen. In de Belgische geestelijkheid vond ik trouwe helpers. Ik ordende telegrammen, brieven enz. piaatsgewijze. Ze konden me geen aanleiding geven om een reisroute vast te stellen of te wijzigen, maar kwam ik in een of andere gemeente, dan gaf ik de voor die plaats bestemde brieven enz. bij d'en pastoor af, die ze ging rondbezorgen of informaties inwon en kwam ik dan later door zoo'n gemeente terug, dan haalde ik de antwoorden af om ze naar Nederland over de brengen. Duizenden brieven heb ik zóó over en weer vervoerd. Ik stelde slechts één eisch de brieven mochten geen mili taire gegevens bevatten en moesten ge opend wezen. Gesloten brieven maakte ik zelf open en die las ik ook, want ik had ten slotte geen zin om een kogel te riskeerea door onbewust te fungeeren als drager van spionnenberichten. Al die pakken brieven, die ik uit België meekreeg, stuurde ik naar mijn redactie, die ze van postzegels voorzag en naar de geadresseerden doorzond. Ik hielp niet al leen de Belgische burgers, maar ook de Duitsche militairen hun veldpost functio neerde slecht, correspondentie naar het va derland bleef soms weken onderwef1, maar als de brieven der Duitsche soldaten in Ne derland werden gepost, ging het vervoer vrrj normaal. In de dagen na de verwoesting van Leu ven, Dinant enz., bevatte „de Tgd" dikwijls lange lijsten van inlichtingen over tot haar gerichte vragen, die door m$n bemiddeling konden worden beantwoord. Bijv. gezin Verberne vertoeft bjj broer te Thiemen, al les wèl. Vader de Doncker te Leaven gedood, Karei bij zuster te Brussel, Charles vermoedelijk in Engeland, enz. enz. Ik weet nog, hoe ik een keer per trein uit België te Maastricht aankwam. Op bet stationsplein zag het zwart van het volk. Ik vroeg, wat er aan de hand was en ».oen hoorde ik, dat al die menschen Belgische vluchtelingen waren, die stonden te wach ten op de aankomst van „de Tijd" om de „renseignementen" te lezen. Dén voel je pas goed, wat een mooi werk je doet. Een pak van 500 kranten werd in enkele minuten onder zoo'n menigte uitverkocht. Alleen uit Leuven reeds heb ik vele hon derden brieven meegebracht. Het waren in die stad drie Nederlandsche paters van net H. Hart, die me hielpen dagen, ja weken achtereen waren ze op stap om brieven te bezorgen en op te halen, verloren familie leden op te zoeken, inlichtingen in te win nen enz. Ze deden het alles volstrekt be langeloos. Md. .(Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 7