4h UIT DRAAD EN LUCHT DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. ede ven ,ber 7 •ooi het geheel bedekt met sneeuw Feldberg en Schauinsland 10110 c.M. Middengebied van het Zwarte Woud 3510 cM. Noor delijk gebied met Hornisgrinde, Unterst- matt en Hundseck 2040 c.M. sneeuw, bij een koude van 4 tot 7 graden. Oberwiesen- thal meldt voor het Ertsgebergte een kou de van 10 graden en 40 c.M. sneeuw, de In- selsberg bij Oberhof voor Thueringen een koude van 9 graden en 40 c.M. sneeuw. In den Harz heerscht een koude van 8 graden en ligt 2035 c.M. sneeuw. S t o o m-1 o c o m o t i e v e n met een snelheid van 17 5 kilo meter per uur. De Rjjksspoor- wegen in Duitschland hebben twee stroom- lijn-locomotieven voor sneltreinen besteld, welke een snelheid van 175 kilometer per uur zullen kunnen ontwikelen. Zij trekken vijf sneltrein-wagens met 300 plaatsen Zij zullen volgens de modernste technische principes worden gebouwd. Olie onder de Kaspische zee. Het Tass-agentschap meldtOn derzoekingen naar den geologischen op bouw van het schiereiland Apsje en ook van de kuststrook hebben aangetoond, dat zich onder den bodem van de Kaspische zee, over een afstand van 300 K.M. langs de kust, oliehoudende lagen bevinden. Op het oogenblik overweegt men het plan, deze rijke oliebronnen te gaan exploi- teeren. Het feit, dat deze onder den bodem der zee gelegen zjjn, levert geen technische moeilijkheden op. Een op den bodem der zee aangeboorde bron in de Ilitsji-bocht, die reeds een jaar geleden in exploitatie werd genomen, levert ongeveer 100 ton olie per dag op. Visch als ma. larlabe- strijder. De malaria is uit een groot gedeelte van Papoea verdreven, met be hulp van een kleine vischsoort, de Gam- busia affinis, waarvan er twee jaar geleden een hoeveelheid is ingevoerd en uitgezet in alle wateren en moerassen. Dit vischje is niet grooter dan een grondel, doch het is zeer vraatzuchtig en valt zelfs alle kleinere visschen en insecten, die in zijn nabijheid komen, aan. De Gam- busia affinis leeft en vermenigvuldigt zich zelfs in zeer modderig water, en legt een sterke voorkeur aan den dag .voor de lar ven van de anophelas, de mug, die de ma laria overbrengt. Kaapsehe w tj n in zee geworpen. De douanebeambten hebben gisteren te Seattle 18.000 flesschen met Zuid-Afrikaanschen wjjn in zee gewor pen. Zij waren verleden jaar Februari door een wijnhandelaar ingevoerd, die hoopte ze aan de staatswijnzaken te kunnen verkoo- pen, maar de drankcomissie heeft gewei gerd ze te koopen. Daar de importeur niet meer in staat was om de douane-kosten te voldoen, werd de wijn in beslag genomen en in zee geworpen. Een koudegolf over Midden-Europa. De strenge koude over Noord-, Midden- en Oost- Duitschland, zal waarschijnlijk nog ten minste eenige dagen duren. Te Berlijn ver wacht men in den nacht op Woensdag een daling van de temperatuur tot 10 k 15 graden, naar gelang van de bewolking. De koudegolf is te wijten aan een krach tig gebied van hoogen druk, dat boven Midden-Rusland ligt en welks kern den buitengewonen luchtdruk van 788 mm. heeft. Midden-Europa ligt aan den Zuid- West rand van dit gebied van hoogen druk en krijgt de buitengewoon koude lucht van het vasteland met den oostenwind toege voerd. De temperaturen in Rusland bedra gen op het oogenblik tusschen 20 en 40 graden vorst, hier en daar zelfs nog lager. Koningsbergen had Dinsdagochtend 19, Dantzig 18, en Stettin 16 graden vorst. Vooral in Achter-Pommercn is de vorst weer streng. Daar van de Middellandsche Zee en van den Balkan niet onbelangrijke hoeveel heden warme luchtmassa's worden aange voerd, mag spoedig, vooral in Silezië, sneeuwval verwacht worden, welke overi gens ook voor Midden-Duitschland en voor Berlijn binnen het bereik der mogelijkheid ligt. West-Duitschland had Dinsdagochtend nog matige vorst, enkele graden onder nul, doch ook daar neemt de koude reeds toe. Strenge vorst in Polen en Roemenië. De voor Polen on gewone felle koude der laatste dagen heeft zich ook gisteren doen gelden. In het ge bied rond Wilna en in de gebieden langs de Oostelijke grenzen werden temperaturen waargenomen van 31 tot 34 graden vorst. In een dorp in de nabijheid van de Oost grens kwam des morgens een voertuig aan waarop men den voerman en zijn dochter doodgevroren aantrof. In Warschau moesten in den loop van gisteren rond 700 personen gebruik maken van de diensten van het station voor eerste hulp, wegens bevroren ledematen. Op 18 punten in de stad zijn aan werk- loozen gratis voorraden steenkool ver strekt. Verder zijn twee veldkeukens aan 't werk gesteld, welke gratis warme soep verstrekken. Ten slotte zijn op verschillen de punten der stad kachels geplaatst, waar de voorbijgangers zich kunnen warmen. In geheel Roemenië heerscht toenemende vorst, gepaard met krachtigen storm. Uit verschillende streken komen berichten over het optreden van groote troepen wolven. Op de Donau drijven groote ijsschotsen, die het scheepvaartverkeer stremmen. De Roemeensche scheepvaartmaatschappijen hebben aangekondigd dat zij hun diensten zullen stopzetten. Wat de Zwarte Zee betreft, komen be richten binnen over zware stormen, die ook daar de scheepvaart zeer bemoeilijken. De schepen van de Roemeensche scheepvaart maatschappijen zijn met groote vertraging binnengeloopen. Uit Constanza wordt gemeld, dat ver scheidene stoomschepen aan den ingang van de haven met de golven kampen zonder er in te kunnen slagen de haven binnen te loopen. In de haven van Constanza zijn ook enkele verminkte S.O.S.-seinen opgevangen zonder dat kon worden vastgesteld van welk schip zij afkomstig waren. Langs de Roemeensche kust van de Zwarte Zee zijn de wrakstukken van ver schillende zeilschepen aangespoeld. Een burenruzie. Twee bewoners van de St. Janstraat te Amster dam hadden twist gekregen naar aanlei ding van een zakenaangelegenheid en na een zeer opwindend gesprek snelde een der mannen zijn woning binnen om na enkele oogenblikken terug te keeren met een dub- belloopsch jachtgeweer. Zonder zich te be denken zette hij het geweer aan den schou der en loste in het wilde weg 2 schoten. De hagelkorrels vlogen naar alle richtingen weg, terwijl de menigte, die zich om de twistenden had verzameld uit elkaar stoof. Het bleek dat 4 vrouwen door den hagel waren getroffen. Gelukkig waren de won den niet van ernstigen aard. De man werd het geweer ontwrongen en hij werd meege nomen door de politie. Hij is aan de justitie overgeleverd. Citroenschillen hebben waarde. Citroenschillen moeten be waard worden, want het fijne aroma, dat zij bevatten, kan ons bij verschillende ge rechten te pas komen. Toch gaat juist dit aroma vaak grootendeels verloren, doordat de schillen niet op de juiste wijze worden bewaard. Men kan ze dun afschillen en in glas bewaren, in suiker, die goed wordt vastgedrukt. Zoowel het suikersap, dat zich vormt als de schillen zelf kan men dan gebruiken in gebak en zoete spijzen. Voor zoute spijzen worden de dunne schil len op een warme kookplaat gedroogd en vermalen tot een fijn, geel poeder. Dit moet natuurlijk goed droog gehouden en in afge sloten glas bewaard worden. Een kleine hoeveelheid is meestal reeds voldoende, om een gerecht de zoo geliefde, pikante smaak te geven. Paniek in een dieren tuin. In den dierentuin te Madras heeft een ware paniek geheerscht, nadat een luipaard uit zijn hok had weten te ont snappen, doordat de oppasser verzuimd had de deur te sluiten. Na een geit te hebben gedood, wilde de luipaard een giraffe bespringen. Een op passer loste daarop een- schot, dat het ra zende dier echter slechts verwondde. Gelukkig voor de man, werd de aandacht van den luipaard getrokken door een zebra, die toen het roofdier op hem toe wilde springen, er met razende snelheid vandoor ging. Voordat de luipaard echter nog meer schade kon aanrichten, werd hij door een nieuw schot neergelegd. De aardbeving in Tur- k ij e. De aardbeving van j.l. Vrijdag heeft veel grooter materieele schade aange richt dan de eerste berichten deden ver moeden. De bladen te Istanboel hebben naar het centrum van de aardbeving, het eiland Marmora in de zee van denzelfden naam, speciale verslaggevers gezonden. Van de 137 huizen in de verschillende dorpen op het eiland zijn er 40 volkomen verwoest en de rest is zwaar beschadigd. Twee dorpen op het eiland, en vijf dorpen op kleine nabij gelegen eilanden zijn bijna geheel verwoest. De bevolking wil de ge vaarlijke eilanden verlaten. Tot dusver konden twee dooden en vier gewonden gemeld. De aardschokken auren nog steeds voort. De strijd tegen de ban dieten. Te Chicago zijn bandieten slaags geweest met de politie, maar zij hebben aan 't kortste eind getrokken. De 32-jarige Russell Gibson, twee vrouwen en nog een man, werden in een huurkazerne door de politie gevangen genomen, waarbij echter Russell Gibson levensgevaarlijk ge wond werd. Gibson werd al lang door de politie gezocht en hij en zijn makkers vorm den een bende, welke naar men gelooft, tal yan euveldaden op haar geweten heeft. Toen de politie het huis naderde, opende de bandiet het vuur. Hij was gewapend met een machinegeweer, maar spoedig haperde het en konden de agenten, die het vuur be antwoordden, hem neerleggen. De politie was 15 man sterk. Eén van. de gevangen genomen vrouwen heet de „vriendin" te zijn van Gibson. De man zelf droeg een z.g. voor kogels ondoordringbaar vest. Familiedrama te Ken tucky. In Mount Vernon (Kentucky) heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij in totaal zeven personen om het le ven zijn gekomen. Bij een familietwist doodde een man zijn echtgenoote, zijn beide schoonouders, een zwager en een schoonzuster en verwondde een anderen zwager en schoolzuster ern stig. Hierna vluchtte hij weg en vermoord de een op 5 kilometer afstand wonend echt paar. De gendarmerie en een afdeeling van de nationale garde, welke de gouverneur ter beschikking had gesteld, vervolgden den massamoordenaar. Toen hij door zijn vervolgers werd om singeld, schoot hij zichzelf neer. Een duur vrouwtje. Mevrouw Vanierbllt te New-York, die we gens verwaarloozing van haar dochtertje Gloria gedeeltelijk uit de ouderlijke macht is ontzet, heeft bij den rechter een staat moeten indienen van de uitgaven, die zij van plan is dit jaar te doen, 'Ver..De Nederlandsehe Dagbladpers? De ingediende begrooting beloopt totaal ruim 72.000 gulden, of 7000 gulden meer dan verleden jaar. Voor de verschillende posten zijn uitgetrokken huis te New- York 8400 gulden, huishoudelijke uitgaven 12.000 gulden, bedienden 12.000 gulden, auto 21.000 gulden, boeken en speelgoed 700 gulden. Detectives voor bewaking van Gloria, als zrj bij haar moeder vertoeft, 4900 gulden, muzieklessen 700 gulden, dok ter 2100 gulden, toiletartikelen 800 gulden, kleeren en bont 3600 gulden, zomerverblijf 3500 gulden, diversen 2800 gulden. Boven dien krijgt mrs. Vanderbilt voor haar an dere persoonlijke behoeften circa 16.800 gulden. 7 5 0 0 K.M. op de fiets.— We hebben eenige malen van de onver schrokken fietster Lily Sergejef melding gemaakt. Dit meisje van 22 jaar is eigen lijk schilderes. Den 18en Juni was ze met een vriendin per rijwiel uit Parijs vertrok ken met als eenige bagage kampeergerei, een schilderskist en 200 frank. Ze trapte via Berlijn naar Praag, Weenen en Bel grado, en vandaar door het barre berg land van Montenegro naar Dubrovnik. Ver volgens wendde ze het stuur naar Triëst en Rome, waar ze door Mussolini ontvan gen werd. Van Rome is ze nu te Parijs terugge keerd. Haar vriendin had het te Belgrado opgegeven. Ze berijdt een heerenfiets en verzekerde haar kameraden van het atelier, in den loop van de 7500 K.M. lange reis voor het eerst enkele oogenblikken tevoren op het glibberige asfalt van Parijs geval len te zijn. Haar beproefde rijwiel had dermate den lust van een Zuid-Slavisch Mohammedaan opgewekt dat hij het tegen zjjn witte paardje wilde ruilen. Zoo vurig hield de man aan, dat Lily, volleerd amazone, bijna voor de verleiding bezweek. Ze zegt overal fgoed ontvangen te zijn. Ze sliep in de mee gevoerde tent of in herbergen en alleen in Frankrijk scheelde het niet veel, of men had haar als spionne opgepakt. Alle ver moeienissen werden goed doorstaan en van den tocht brengt ze, volgens het „Journal" tientallen schetsen mee. H o o g e h a k ken toch ge zond De veel verbreide, meening, dat het dragen van hooge hakken onge zond is, blijkt volgens een nieuw, weten schappelijk gefundeerd oordeel niet juist te zijn. Prof. P. Pitzen van de orthopaedische kliniek te Giessen namelijk voert voor de weerlegging van deze meening tal van ar gumenten aan, die door wetenschappelijke proefnemingen werden verkregen. De geleerde koestert de opvatting, dat vele vrouwen de lage hakken niet slechts verwerpen, omdat ze zoo weinig de ele gance bevorderen, maar omdat ze instinc tief voelen, dat de hooge hak voor den vorm van den voet beter is dan dc lage. De hooge hak vereischt immers een sterke kromming va.n de voetzool daardoor gaat de hak omhoog en wordt ze dus ontlast. Hierdoor wordt bovenden de Achillespees verkort en de gang dientengevolge gemak kelijker. De hak moet volgens dezen ge leerde hooger zijn, naar gelang de voet grooter is. Waarschijnlijk is het afkeurend oordeel over hooge hakken ontstaan, door dat vaak overdreven wordt, zoowel wat de hoogte van den hak als de smalle afmeting van het steunvlak betreft. De zoogenaamde Louis-XVI-hakken zijn ook van den ge zichtshoek der moderne orthopaedie uit be schouwd te verwerpen. Vrouwen, die veel staan, moeten hoogere hakken dra gen dan zij, die veel loopen. De hond van Tardieu. De gewezen minister-president Tardieu vertoeft sinds eenige weken te Menton tot algeheel herstel van gezondheid na een on langs ondergane operatie. Hij maakt links en rechts uitstapjes langs de Rivièra, pro fiteert van de „soleil du Midi" en wandelt veel met zijn fraaien buldog. Dezer dagen flaneerde hij met zichtbaar welgevallen over de zonnige „Promenade des Anglais", alle blijk gevende van niet het geringste heimwee te gevoelen naar Parijs en zijn „Palais de Bourbon". Een journalist, tuk op kopij voor zrjn blad, kreeg hem in de gaten en besloot een kansje te wagen voor een klein interview. Hij sprak dus den minister aan, maar deze, die niemendal voor zoo'n gesprek voelde en niet lastig gevallen, wenschte te worden met de gebruikelijke min of meer onbenullige vragen, deed alsof er een abuis in het spel was. „U vergist u, meneer, ik heet volstrekt geen Tardieu," verzekerde hij, waarop de ander nog geen kamp gevende, opmerkte, dat de gelijkenis met den minister dan toch buitengewoon sprekend was, nog pas in den afgeloopen zomer had hij dezen te Ro3rat ontmoet en met hem gesproken. „Best mogelijk", ant woordde Tardieu, „maar toch hebt u het mis misschien ben ik wel zijn dubbelgan ger". En om van den lastigen interpellant af te komen, maakte hij rechtsomkeert, tevens zijn hond, die wat vooruitgeloopen was met een terrier van het schoone ge slacht, op bevelenden toon terugroepende „Oscar hier Gehoorzaam verliet het dier zijn aangenaam gezelschap, terwijl de jour nalist met een ondeugend lachje triomfan telijk opmerkte „Het is zeker mogelijk, dat president Tardieu een dubbelganger heeft, maar aan te nemen, dat die er even als hij een buldog op na zou houden, en dat deze ook Oscar zou heeten, net als ik den minister den zijnen te Royat heb hooren noemen, neen, dat is wel wat veel van iemands goedgeloovigheid gevergd Tar dieu schoot in den lach en moest zich wel ontwapend verklaren. Beiden vervolgden tezamen de wandeling en den man van de pers is zijn kopij stellig niet ontgaan. Oscar had zijn baas verraden „Uw gast is ook niet erg lang gebleven, mevrouw „Neen, ze stond er op, dat we haar als een lid van het gezin behandelde en toen we dat dan ook inwilligde is ze kwaad weg gegaan". MINISTER COLIJN VAN VERLOF TERUGGEKEERD. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De minister president dr. H. Colijn, van verlof uit Parijs teruggekeerd, heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden hervat en den gewonen ministerraad gepresideerd, welke heden middag wordt voortgezet. DE ZIEKTE VAN MINISTER KALFF. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wij ver nemen is de toestand van minister Kalff, die lijdende is aan griep, nog onveranderd. De hooge temperatuur van den patiënt blijft aanhouden. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DR. D. BÜYZE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Hedenochtend om half 8 is het stoffelijk overschot van wijlen dr. D. Buyze, arts bij den G. D. te 's-Gravenhage, per auto naar Zieiïkzee ver voerd, waar de teraardebestelling heden middag zal plaats hebben. Dit vertrek uit Den Haag had in allen eenvoud plaats, doch onder groote belangstelling. Van het sterf huis aan de Van Boetzelaerlaan stonden eenige doctoren en een groot aantal leden van het personeel van den G. D. opgesteld, alsmede vele leden van de Haagsche Eerste Hulpbrigade, waarvan de overledene me disch leider was. Een bestuurslid van de E. H. brigade, de heer Richel heeft met en kele woorden afscheid genomen van den betreurden doode. Daarna vertrok de stoet naar Zierikzee. BEGRAFENIS GENERAAL GERTH VAN WIJK. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Onder bui tengewoon groote belangstelling, vooral uit militaire kringen, werd heden ter aar de besteld het stoffelijk overschot van-den gepens. luitenant-generaal K. F. E. Gerth van Wijk, oud-leger-commandant in Indie, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, commandant van de Haagsche burger wacht en" voorzitter van de vereeniging Het Mobilisatiekruis. Aanwezig waren o.m. een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, een vertegenwoordiger van bet Indische leger, de oud-opperbevelhebber generaal Snijders, eere-voorzitter van het Mobilisa tiekruis, zeer vele bestuursleden en leden dier vereeniging, tallooze bestuursleden en leden van verschillende burgerwachten uit ons land en zeer vele gepens. opper- en hoofdofficieren van ons leger zoowel als dat uit Indië. Onder de bloemstukken was ook. een krans van de Koningin. Rond de groe ve waren de vaandels der burgerwachten en van het mobilisatiekruis opgesteld. Ir. Neeb sprak eenige woorden van af scheid en dankte voor de belangstelling. OPLICHTING EN FLESSCHEN- TREKKERU. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Het O. M. bij de rechtbank alhier eischte heden tegen den 58-jarigen A. J. E. H. zich, noemende promotor, terzake van oplichting en fles- schentrekkerij 3 jaar gevangenisstraf. Verdachte had te Leiden in eenige pen® sions intrek genomen, waar hij weliswaar hooge eischen stelde doch nimmer betaal de, evenzoo in verschillende pensions te Nijmegen en bij een hotelhouder uit Zeist. Bovendien had verdachte in een aantal winkels te Leiden en Nijmegen inkoopen gedaan met de belofte binnenkort te zul len betalen, doch geen van de leveranciers had ooit eenige betaling ontvangen. C. KRUYSWIJK, f AMSTERDAM. (V.D.) In den ouderdom van 50 jaar is hedenmorgen te Amsterdam plotseling overleden de bekende architect C. Kruyswijk. De heer Kruyswijk was de bouwer van tal van scholen in en buiten de hoofdstad. SCHADE DOOR EEN AARDBEVING. ISTAMBOEL. (V.D.) Eerst thans zijn nadere berichten ontvangen omtrent de schade, die de aardbeving heeft aangericht, welke 6 dagen geleden de eilanden in d© Zee van Marmora heeft geteisterd. De aardbeving schijnt uit 56 krachtige en zwakkere aardschokken te hebben bestaan en een vernielende uitwerking te hebben gehad. Er zouden 200 huizen vernield of be schadigd zijn. Men neemt aan, dat verschei dene personen bij het instorten der huizen gedood zrjn. Het reddingswerk wordt ten zeerste bemoeilijkt door de koude en sneeuwstormen. Volgens de jongste be richten hebben ook de huizen aan de Dar- denellen schade geleden. In de stad Tsja- najk-Kalessi zijn 2 huizen ingestort en wer den 25 huizen min of meer ernstig bescha digd. AMSTERDAM. (V. D.) „De extra-trein naar Saarbrücken vertrekt om 9.05 uur van het 3de perron", aldus luidde het met krijt geschreven opschrift der borden, die op verschillende punten van het Centraal Station waren aangebracht en er aan her innerde dat ook ons kleine landje in de waarborging van een onpartijdig Saar- plebisciet een aandeel zal nemen. In de felle koude, die ook onder de overkapping heerschte, stond druk pratend en gebarend ter hoogte van het eerste rijtuig der uit 5 wagons en 2 restauratierijtuigen bestaande extra-trein, zoo ongeveer een kwartiér voor het vertrek een kleine groep burgemeesters en andere persoonlijkheden, die Zondag a.s. voor de volksstemming als voorzitters van de verschillende stembureaux zullen optre den. Het gezelschap, ongeveer 40 personen tellend, werd o.m. uitgeleide gedaan door dr. P. T. Posthumus Meyes, chef. van d© afdeeling vervoer extra-treinen. Het was 3 minuten over negen toen een der stati onsambtenaren het waarschuwende woord i „Instappen heeren" deed hooren. Precies op tijd geschiedde het vertrek van den trein, met een bestemming welke eenig is in de geschiedenis van ons land. Te Roermond, waar de aankomst om 11.40 geschiedde, werd deze trein gekoppeld aan het andere treingedeelte, dat om 8.54 uur uit Zwolle was vertrokken. Het vertrek uit Roermond van den langen trein naar bekend zijn uit ons land 800 voorzitters van de stem bureaux naar het Saargebied gedirigeerd geschiedde om 11.50. De aankomst te Saarbrücken vindt, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, te 9.37 uur plaats.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 3