500 300 25 DONDERDAG lO JANUARI 73e Jaargang - 1935 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, ïlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Meer nijverheidssteun noodig STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN BUITENLAND Wo.8. -4 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25: iedere regel meer 25 cent. Bijabonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels /l—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden Dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Resultaten van de Volkstelling. V Dalende beteekenis van den landbouw. De statistieken, welke aan de resultaten der Volkstellingen worden ontleend, zijn soms zeer leerzaam. Het opmaken dier sta tistieken schijnt wel zeer tijdroovend te wezen, want eerst nu verscheen een boek deel, dat de resultaten der beroepstelling samenvatte, welk onderdeel was van de algemeene volkstelling op 31 December 1930. Zeer opvallend blijkt de teruggang te zijn van bet aandeel der menscben, die in den landbouw een bestaan zoeken. Vroeger was de landbouw onze voornaamste welvaarts bron in 1889 omvatte bij nog 32 van de beroepslieden. Dit percentage daalde in 1920 tot 23 en in 1930 tot 20. In 1930 woed de crisis nog lang niet op bet ergst, zoodat men thans gerust mag aannemen, dat de twintig procenten van vijf jaar geleden niet meer worden gebaald. Men is er niet mee af, als wordt beweerd, dat „de trek naar de stad", de groeiende tegenzin tegen veldwerk, van alles de schuld zou zijn. Ondanks het feit, dat zoo vele duizenden arbeidskrachten voor den landbouw verloren gingen, produceert bet platteland méér dan genoeg van alles wat we noodig hebben. De teruggaande betee kenis van den landbouw, voor wat de ar beidsmogelijkheden betreft, is gelegen in de intensieve cultuurmethoden en de steeds verder dalende afzetmogelijkheden, door dat de buitenlandsche landbouwcultuur ge leidelijk een achterstand inliep en boven dien door een politiek van autarkie kunst matig werd bevoordeeld. In deze omstandigheden zal onze land bouw vermoedelijk nimmer meer zijn vroe gere beteekenis herwinnen en 't is de vraag of de regeering wel op den goeden weg is met baar steunmaatregelen, welke er op gericht schijnen te zijn om de bestaans mogelijkheid van den landbouw op een peil van enkele jaren terug te handhaven. O.i. is het een natuurlijke gang van zaken, wanneer we den landbouw tot een nog ge ringere beteekenis in ons economische sa menstel laten terugzakken, al zal de over heid daarbjj tot taak houden om de indi viduen te beschermen en te leiden naar een andere plaats in ons gemeenschapsleven. Naarmate de beteekenis van den land bouw daalde, groeide die van handel en verkeer, welke in 1920 reeds een percen tage van 18 haalde en in 1930 van 21.3. Sterk steeg de procentueele verhouding der nijverheidsbevolking, zelfs tot op 35.6 in 1920. Merkwaardig echter is, dat die stij ging zich in 1930 niet bleek te hebben voortgezetze was zelfs in een geringeren teruggang gekeerd. Het percentage der nij verheidsbevolking was in 1930 nog maar 35.4. Gaan we nu na, hoeveel millioenen wor den uitgekeerd aan steun, om een betee kenis van onzen landbouw te kunnen be houden, welke met deszelfs natuurlijk ver loop in strijd is, dan valt het te meer op, dat zoo betrekkelijk weinig wordt gedaan voor de bevordering van onze nijverheid, terwijl toch juist een uitbreiding van de nijverheid met daarnaast handel en ver keer de eenige mogelijkheid vormt om den duizenden arbeid te geven, wier werk kracht in den landbouw overbodig is ge worden. Heeft onze landbouw geen expansie mogelijkheden meer, onze industrie heeft die wèl. Onze industrie is nooit op een vol ledige voldoening in eigen behoeften in gericht geweest. Toen het onzen landbou wers nog goed ging en dezen veel naar het buitenland konden exporteeren, kenden wij geen economische bezwaren om tal van in- dustrieele producten van over de grenzen te betrekken, maar het belang van onze handelsbalans vereischt thans, dat we zoo min mogelijk ih bet buitenland koopen en zooveel mogelijk z$lf zullen, trachten te fa- briceeren. Gelijk het buitenland haar achterstand leerde inhalen in haar landbouwcultuur, zoo moeten wij thans alle zeilen bijzetten om onze nijverheid uit te breiden, totdat we zooveel mogelijk hier kunnen produ- K ceeren, wat we hier behoeven. Daartoe zal meer steun van de regeering noodig zyn voor onze industrie, daartoe zal onze ondernemingsgeest ook moeten wor den opgevoerd en zal bedrijfskapitaal wor den vereischt. We hebben een dringende behoefte aan officieele, door de regeering ingesteld of gesteunde industriebanken Een nieuwe folder van Vlissingen. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer betreffende het beschikbaar stellen van fo to's voor de uit te geven nieuwe folder van Vlissingen. Artistieke foto's zullen zeker medewer ken om het vreemdelingenbezoek aan te moedigen. Wij hopen daarom dat de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer suc ces met haar oproep moge hebben. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana bezoekt de Tsjechische tentoonstelling te 's-Gravenhage. Een tweetal opnamen van de installatie van oud-minister Reymer als burgemeester van Roermond. Overste Keijzer houdt een toespraak in de infanterie-kazeme te Amersfoort, bij gelegenheid van het 121- jarig bestaan van het 16e, 18e en 21e reg. inf. Noodlanding van den instructeur der Nat. Luchtvaartsehool, den heer De Mul, met een Koolhoven-vliegtuig naby Rotterdam. Dies natalis van de Amster- damsche Universiteit. Rotterdam krijgt een nieuwe beurs de plaquette van het nieuwe, moderne gebouw en het plaatsen der schuttingen op het complex aan den Coolsingel, waar de beurs verrazen zal. De vorderingen van den bouw van den nieuwen kruiser „De Ruyter". De bloe mententoonstelling te Heemstede wordt op gebouwd. De gastêntó onstelling te Noordscharwoude, ter gelegenheid van 't 5- jarig bestaan der nieuwe gasfabriek, die vele Langerdijker gemeenten van gas voor ziet. Schetsontwerp van een nieuwen verkeersweg in het stadscentrum van Den Haag. Declamatie-avonden C.K.W.O. Door de vereeniging C.K.W.O. wordt op Woensdag 16 en Donderdag 17 Januari, des avonds 8 uur in het Concertgebouw een declamatie-avond gegeven, waarin zal op treden mevr. Fr. KooteGerrese uit Rot terdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Aan het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier is het volgende schrij ven gezonden Ondergeteekenden, A. C. de Baare en M. A. van Popering, deelen U hierbij mede, dat zij met ingang van heden ontslag nemen als bestuurslid van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Door het besluit van den gemeenteraad- van 21 December 1934, waarby aan de toe kenning van de subsidie de voorwaarde werd verbonden,, dat met ingang van 1 Ja nuari 1935 een achttal met name genoem de tijdschriften niet langer in de leeszaal ter lezing mogen worden gelegd, heeft de raad zich als censor opgeworpen. Daarin zien ondergeteekenden een aan randing van het beginsel der geestelijke vrijheid, een aanslag op de vrije meenings- uiting. Daarvan kunnen zij de medeverantwoor delijkheid niet dragen en zien zich genood zaakt te bedanken als bestuurslid. Daar ondergeteekenden respectievelijk door uitstedigheid en ambtsbezigheden op de vergadering van 27 December niet aan wezig konden zijn, nemen zij tevens de vrijheid er op te wijzen, dat h.i. voorzitter en secretaris beter hadden gedaan, indien zij op bet schrijven van Burg. en Weth. van 18 December hadden geantwoord, dat de volle verantwoording voor het weren van tijdschriften, naar de meening van het bestuur, by den raad behoorde te blijven. Een beslissing van het bestuur kon dus pas genomen worden nadat de gemeente raad zou beslist hebben inzake het adres van het bestuur van 15 December. Door te handelen zooals nu de voorzitter heeft gedaan, versterkte hij het streven van de meerderheid van den raad, omdat ze nu van te voren zeker waren, dat een meer derheid van het bestuur de voorwaarden zou aanvaarden. Afgescheiden van de omstandigheid, dat ondergeteekenden in de laatste handeling van den voorzitter niet zijn gekend, be treuren zij het, dat de voorzitter gemeend heeft deze ingrijpende zaak zoo te moeten behandelen,) BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 11 Januari half drie, Toonzaal Koningsweg 45. N.V. P.Z.E.M. Zuid-Afrikaansche studenten. Een gezelschap Zuid-Afrikaansche stu denten heeft gisteren Temeuzen bezocht en werd daar gisteravond een vergadering gehouden, uitgaande van het Algemeen Ned. Verbond. Heden zijn de studenten van Terneuzen naar Vlissingen vertrokken en hebben van hier hun reis naar Duitschland voortgezet. MIDDELBURG Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn her-benoemd tot kan- tonrechter-piaatsvervanger in het kanton Middelburg, 15 Februari, mr. P. Dieleman en mr. F. B. Evers. KOUDEKERKE De bevolking op 31 December. De bevolking der gemeente Koüdekerke bestond op 31 December 1933 uit 1902 mannen en 1912 vrouwen, samen 3814 per sonen. Gevestigd 160 m. en 175 vr. geboren 34 m. en 40 vr., is 194 m. en 215 vr., vertrok ken 113 m. en 131 vr., overleden 17 m. en 19 vr., is 130 m. en 150 vr. Totale vermeer dering 64 m. en. 65 vr. is 129"personen. Op 31 December 1934 bestond, de bevol king dus uit 1966 m. en 1977 vr., totaal 3943 personen. HAAMSTEDE Het vliegveld Haamstede. Het vliegveld „Haamstede", thans eigen dom van de gemeente Haamstede, mocht zich in het afgeloopen jaar in een druk be zoek verheugen, meldt de „Tel." Het aantal in- en uitgaande passagiers steeg met plm. 165 nl. van 2629 passagiers in 1933 tot 6968 passagiers in 1934. Het vrachtvervoer nam toe van 5808 K.G. tot 10117 K.G. Het aantal gelande vliegtuigen bedroeg 1656, waaronder 180 militaire toestellen (in 1933 resp. 798 en 103). Wat betreft het aantal vervoerde passagiers komt Haamstede thans op de derde plaats naast Schiphol en Waalhaven. Vooral in bet vreemdelingen seizoen moesten vele passagiers wegens gebrek aan plaats wórden geweigerdin hoofdzaak op het traject Haamstede Vlissingen. Op 1 September jl. bijvoorbeeld waren 12 vliegtuigen noodig om de vacan- tiegangers naai* huis terug te voeren. De thans dubbeldaagsche diensten werden ge durende het geheele jaar uitgevoerd slechts 34 diensten moesten vervallen we gens mist, waarvan 28 in het voorjaar toen nog niet werd beschikt over een radiomist- baken en zes in het najaar. De passagiers werden bij niet vliegen per autobus van en naar Schouwen Duiveland vervoerd. Een groote verbetering van de accomodatie van het luchtvaartterrein werd bereikt door het in Augustus jl. geopende moderne, stations gebouw-café-restaurant van de K.L.M. Bin nenkort wordt het terrein uitgebreid met een direct aangrenzend ruim parkeerterrein voor plm. 300 auto's, terwyl vóór den zo mer gereed hoopt te zijn met een breeden toegangsweg met vryliggend fietspad (pro vinciale weg). Ook het vreemdelingenver keer nam in het afgeloopen jaar in belang rijke mate toe en wel met plm. 100 In de zomermaanden was in deze in opkomst zijnde badplaats alles verhuurd en kwam men plaats te kort. Ook vele buitenlanders, waaronder Belgen, Franschen, Zweden en Hongaren, bezochten deze duinstreek. Men is thans bezig de hotelaccomodatie uit te breiden, terwijl nieuwe plannen in voorbe reiding zijn. Tal van personen vestigden zich in het afgeloopen jaar in deze natuur- schoone gemeente, thans dank zfl den vlieg- dienst zoo gemakkelijk en in korten tijd bereikbaar uit Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 December tot en met 5 Januari zijn in onze provincie voorgeko men 15 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Westkapelle, 3 te Wissekerke, 2 te Colyns- plaat, 2 te Domburg, 2 te St. Jansteen en 1 in ieder der gemeenten Goes, Koudeker ke en Wemeldinge en 1 geval van diphthe- rie te Hulst* KERK- EN SCH00LNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Bruinisse door ds. A. de Bruijn te Hooge Zwaluwe. Synode Ned. Kerv. Kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren na uitvoerige bespreking een be slissing genomen inzake het rapport „Kerk opbouw". Aan de discussie werd deelgeno men door de heeren Sneep, v. d. Kieboom, Addink, den Hollander, Boonstra, Van Zwet, Van Capellen van Walsum, Tyssens, Brandligt, Van Krevelen, Tammens en den voorzitter. Prof. Brouwer bestreed de geopperde be zwaren en zette den gedachtengang van de ontwerpers uiteen. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid, die een beslissing over het voorstel meebrengt en achtte het gewenscht dat het voorstel aan de conside raties der kerk wordt onderworpen. De president stelde daarop voor tot stem ming over te gaan. Het ontwerp van „Kerkopbouw" in zijn geheel wordt allereerst in stemming ge bracht. 14 stemmen verklaren er zich te gen, dat het ontwerp als geheel aan de Kerk zal worden aangeboden, 5 zijn ervoor. Met 10 tegen 9 stemmen wordt mede verworpen de vraag of het onderwerp ge amendeerd aan de consideraties der Kerk zal worden onderworpen. Daarna is in behandeling genomen een verzoek van de Theologische Faculteit der Utrechtsche studenten om aan prof. Barth een leeropdracht te geven. De Theologische Faculteit ondersteunt dit verzoek. Ter ta fel is het advies hierover van de kerkelijke hoogleeraren. Aan prof. Brouwer wordt verzocht zich te belasten met het treffen van maatrege len, die gedurende de vacature het onder wijs in de dogmatiek zullen kunnen bevor deren. Na woorden van dank is de Synode ge sloten. Examens. Voor het examen Nederlandsche Han delscorrespondentie, afgenomen vanwege ae Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen zijn geslaagd de heeren A. W. Krijger, P. J. Sinke en J. A. Prins te Vlissingen, J. J. E. Heeren te Middelburg eu K. Sinke Gzn. te Serooskerke (W.), leer lingen van den heer I. Sinke te Middelburg. MARINE EN LEGER De reis van de K XVItt. De K XVni bevond zich gisteren om 12 uur op 4 graden 26 minuten N.B. en 16 graden 56 minuten W.L. Alles wel. Het onderzoek naar hét zwaartekrachtprofiel van de Afrikaansche kust in zuidelijke rich ting is naar wensch De luitenant ter zee 2e klasse J. van Ha- ga, wien vergund is uit Oost-Indië te repa- trieeren, zal 6 Februari met het m.s. „Siba- jak" van Tandjong-Priok vertrekken, wordt 26 Februari te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. De luitenant ter zee 3e klasse L. E. van Laer, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal vandaag aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van Am sterdam daarheen vertrekken. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Zich op een overweg begeven met een paard en voertuig.; J. M. te Arnemuiden 3 b. s. 2 d. h. De tot den spoorweg behoorende inrich tingen beschadigen C. L. te Arnemuiden, vrijspraak. In een binnenwater visschen met een kruisnet waarvan de maaswijdte kleiner is dan 20 m.M. L. S. te Arnemuiden 5 b. s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen kruisnet. Te Arnemuiden zonder eenige noodzaak op een plaats zichtbaar van de straat slach ten en overtreding van gegeven voorschrif ten F. J. te Arnemuiden 10 b. en 25 b. s. 5 d. h. en 10 d. h. Te Arnemuiden in de kom der gemeente vuurwerk afsteken M. S. te Arnemuiden 5 b. s. 1 w. t. s. C. v. d. G. en C. G., bei den te Arnemuiden, ieder berisping. Te Middelburg zonder vergunning van B. en W. voorwerpen andere dan gedrukte stukken aan de huizen te koop aanbieden A. M. de G.t Rotterdam 5 b. s. 5 d; h. Te Vlissingen zonder vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg mu ziek maken J. P. A. V. te Goes 2 b. s. 2 d. b. J. C. K. te Voorburg 2 b. s. 2 d. h. J. P. A. V. te Goes 2 b. s. 2 d. h. Te Domburg handelen in strijd met de Bouwverordening P. K. te Domburg 5 b. s. 5 d. h. P. L. te Domburg 5 b. s. 5 d. h. Te St. Laurens zonder vergunning van den Burgemeester muziek maken binnen een afstand van 60 M. van den openbaren weg A. J. de K. te Sluis gedomicilieerd, verblij vende te Middelburg 2 b. s. 2 d. h. Te Goes openlijk Gods naam vloekende gebruiken J. D. E. te Goes 1 b. s. 1 d. h. Te Goes als bestuurder van een rywiel op twee wielen daarop meer dan één per soon medevoeren Ja. Ja. S. te Goes 2 b. s. 2 d. h. Vryspraak van den bekenden slager propagandist. Voor het kantongerecht te Zutphen werd Woensdag de zaak behandeld tegen den ge wezen N.S.B.-propagandist, aan wien ten laste gelegd was, dat hij in een openbare vergadering te Diepenveen de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zou hebben belee- digd. R. zou o.m. gezegd hebben, dat de Tweede Kamer een poppenkast was. Nadat een tweetal getuigen décharge gezegd hadden, dat zij niet den indruk had den gekregen, dat verdachte de bedoeling had gehad op zich beleedigend uit te druk ken, achtte de Officier van Justitie het ten laste gelegde bewezen en eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Frowein, betoogde, dat het nieuwe artikel 173 A van het W. v. S. niet toepasselijk is op hetgeen hier ten laste werd gelegd. De politierechter zeide, dat uit de stuk ken is gebleken, dat de gewraakte uitdruk kingen in grooter verband zijn gebezigd en er meer noodig was om tot een veroordee ling van verdachte te komen. Hij sprak daarom verdachte dan ook vrij. Beleedigend Tribune-artikel. In het dagblad „de Tribune" kwam ge- ruimen tijd geleden een artikel voor, dat beleedigend was voor een advocaat die als curator in een faillissement optrad. In het bewuste artikel werd mr. Van R. verweten in zijn kwaliteit van curator een boerin te hebben bestolen voor dertien koeien. De schrijver van het stuk, de havenarbei der F. J. D., werd door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens, aantasting van de eer en goeden naam van den advocaat, et vonnis was bij verstek gewezen en ver dachte kwam in verzetgisteren behan delde de strafkamer de zaak opnieuw. Verdachte gaf toe het beleedigende stuk te hebben geschreven, doch de opgelegde straf was z.i. te hoog Hij was van meening dat de inhoud van het artikel juist was, pas later bleek de onjuistheid. De officier van justitie requireerde be krachtiging van het verstekvonnis, nl. zes maanden gevangenisstraf. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. De „Kurjer Czerwony" publiceert een in terview met den gevolmachtigde van Hitier voor het Saargebied. Biirckel verklaarde den vertegenwoordiger van bet blad, dat Hitier in geen geval zou toestemmen in een verdeeling van het Saargebied. Wanneer aldus Bürckel de voorstanders van den status quo meer dan 50 van het aantal uitgebrachte stemmen venverven, zullen wij ons niet verzetten tegen de onafhankelijk heid van het Saarbekken, maar met de zelfde kracht eischen wij een aansluiting van het Saargebied bij Duitschland, wan neer een meerderheid zich daarvoor uit spreekt. Voorts verklaarde Bürckel dat Hitier geen redevoering zal uitspreken, be stemd voor de bewoners van het Saarge bied, daar hy geen pressie wil uitoefenen op de kiezers. Bürckel beëindigde zyn ver klaringen met uiting te geven aan de ab solute zekerheid, die men gevoelt betreffen de de oyerwinning yan de yoorstanders

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1