NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS In de week van 31 December tot en met 5 Januari zijn in ons land 91 faillissemen ten uitgesproken. «o* De bekende dancing „Cosmopoliet" te Rotterdam zal gesloten worden, omdat de lasten te hoog zijn om de exploitatie nog loonend te kunnen maken. Overal zijn er teekenen van een vroeg voorjaar of, zoo men wil, van een zachten winter. Een landbouwer te Koudekerk vond in zijn schuur een nest jonge spreeuwen. Een schoenfabriek te Waalwijk zal ge sloten worden. Deze fabriek beschikt over voldoende orders, doch kan door contingen- teerings-maatregelen niet aan grondstoffen komen. De werkloosheid in Denemarken neemt den laatsten tijd belangrijk toe en bedraagt thans 133.000, dat is, naar verhouding der bevolking, ongeveer evenveel als in ons land. Van de tegen werkloosheid verzeker de arbeiders zijn 30 zonder werK. Uit het rapport van de accountants die een onderzoek hebben ingesteld naar de zaak Stavinsky, is gebleken dat Stavinsky in de jaren 1924 tot 1933 over een vermo gen van ruim 250 millioen francs heeft be schikt, 3 De ontstellende malaria-epidemie op Ceylon breidt zich nog steeds uit. Ongeveer een kwart millioen menschen zijn door de ziekte aangetast. Het aantal dooden be draagt reeds 3000, onder wie 1000 vrouwen en kinderen. Het personeel in ziekenhuizen is zóó vermoeid, dat het zijn werk nauwe lijks kan blijven doen. Officieel wordt medegedeeld dat de af schaffing van de broodkaarten in de Sovjet Unie een algemeene prijsdaling van levens middelen in den vrijen handel en op de z.g. Kolchosmarkten tengevolge heeft. De prij zen voor boter, vleesch, aardappelen en groente zijn ten deele met 25 50 ge daald. Volgens bericht uit St. Moritz heeft de vorige week de ski-sport 6 slachtoffers ge- eischt, waarvan 4 Italianen en 2 Engel- schen. Men heeft slechts de lijken van 3 der slachtoffers gevonden. In de Ver. Staten zijn thans 13 /2 milli oen werkloozen. De ondersteuning van dit mülioenenleger kost schatten en president Roosevelt heeft hiervoor aan het Congres een crediet van 4 milliard dollars gevraagd. het voertuig moest uitwijken. De fietser werd door den auto gegrepen en met een hevig bloedende hoofdwonde opgenomen. Een terstond aanwezige geneesheer oor deelde de overbrenging naar het ziekenhuis te Groenendijk noodzakelijk. SAS-VAN-GENT Nieuwe industrie. Men is volop bezig met in de bergplaat sen van den heer N. te Sas van Gent de machines aan te brengen, die zullen moeten dienen voor het vervaardigen van borstels. Dit is de tweede borstelfabriek die in korten tijd in deze plaats werd gevestigd. DUITSCHLAND VERDEELD IN TWINTIG GOUWEN. Dr. Frick, de rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft den tekst gepubli ceerd van een lezing over de kwestie van de rijkshervorming, welke hij onlangs heeft gehouden. Hij zeide daarin, dat de rijks- gouwen in de toekomst niet zooals de hui dige landen een uitvloeisel zullen zijn van een eeuwenlange dynastieke ontwikkeling, maar met inachtneming van de geogra fische, etnografische en economische over wegingen, zóó zullen worden ingedeeld, als voor rijk en bevolking het beste is. Er zul len dan ongeveer twintig gebieden ont staan, elk met gemiddeld drie tot vier mil lioen inwoners, waarvan de grenzen zoo veel mogelijk in overeenstemming zullen zijn met de voor de weermacht noodzake lijke indeeling. Deze gebieden en hun lei ders zullen het de rijksregeering mogelijk maken, haar wil tot in het kleinste dorp te doen eerbiedigen. De „National-Sozialistische Korrespon- denz" laat zich aldus uit over doel en re sultaat van de taetooging der leiders van regeering, weermacht en partij te Berlijn „Het geheele Duitsche volk was hier in één zaal door zijn leiders voor zijn oppersten Führer verzameld om in een overweldigen de manifestatie met het oog op de a.s. Saarstemming, de leugenachtige ophitsing tegen het nationaal-socialistische Duitsch- land en zijn leiders te beantwoorden. Want de gewetenloosheid van deze leugencam pagne, die door de emigrantencentrales in het buitenland georganiseerd en systema tisch gevoed wordt, is niet te overtreffen. Dagelijks worden geschillen tusschen de leiders, Putsche, massa-terechtstellingen en revoluties aangekondigd. Nu eens heet het, dat Himmler tegen Blomberg, dan weer Blomberg tegen Himmler en Lutze, of Go ring tegen Göbbels en ook wel Göring te gen de weermacht, tracht te ageeren. Kort om, er is geen stomheid en onzin denkbaar, welke niet door Duitschlands haters wordt bedacht. Door deze beroepsleugenaars wordt over Duitschland een beeld van een Verkouden OQ ASPIRfH oefent een gun stige invloed uit op da circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zo de ✓"eTN. bloedsomloop. Vandaar/L zijn. Aspirin-fabletten bi] 1 e J verkoudheid onontbeerlijk. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oraniezakjes van 2»tabl. 10 Ci& gekkenhuis bijeen gefantaseerd. De huidige enorme manifestatie van het Duitsche lei derschap, deze imposante demonstratie van de eenheid, heeft met één slag het weefsel van leugens verscheurd en den bodem in geslagen aan alle verwachtingen van hen, die in hun leugens tegen Duitschland do bevrediging van hun haatgevoelens zien. Het resultaat van hun campagne kregen zij vandaag in deze demonstratie van aan eengeslotenheid, zooals wij ze in dezen ko lossalen omvang in Duitschland nog nooit hebben beleefd." HITLER OVER DE SAAR. Naar de „United Press" meldt zal Hitier een belangrijke radio-toespraak bouden na de volksstemming in het Saargebied. Een lid van het Duitsche front in de Saar, dat een bezoek aan Berlijn heeft gebracht en thans naar Saarbrücken is teruggekeerd, heeft verklaard met den leider en rijkskan selier te hebben gesproken. Hij zei, dat Hit- Ier in zijn rede er den nadruk op zal leg gen, dat „de laatste strijd" tusschen Duitschland en Frankrijk geëindigd is. Hitier zal dan Frankrijk uitnoodigen een overeenkomst .met Duitschland te sluiten. Hitier heeft voorts in zijn gesprek met het Duitsche front-lid verklaard, dat het zijn grootste wensch is om de meest viiendschappelijke betrekkingen met Frank rijk te herstellen. Dit moet gelukken. Hit- Ier zal Frankrijk daartoe uitnoodigen en Frankrijk zal niet kunnen weigeren. Daar mede zou de laatste hinderpaal, welke de betrekkingen van beide landen nog vertroe belen, uit den weg zijn geruimd, „nadat de 800.000 Duitschers weer in het vaderland zijn teruggekeerd". Hij, Hitier, zou over de Saar heen, de vriendenhand aan Frankrijk reiken. SAAR-TENTOONSTELLING IN BERLIJN Hitler's plaatsvervanger, Rudolf Hess, heeft tijdens een monsterbijeenkomst in het sportpaleis te Berlijn het woord gevoerd in verband met de Saarkwestie. Hess zeide o.m. dankbaar te zijn, dat de Fransche re geering, nadat zij gemeend had te moeten persisteeren bij het plebisciet, eerlijk en met succes er naar streeft om alles uit den weg te ruimen, wat tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven of de Duitsch-Fransche betrekkingen ongunstig zou kunnen beïn vloeden. De Fransche regeering doet alles om met Duitschland gemeenschappelijk na de afwikkeling der technische details de we- der-inlijving zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Gisterenmiddag is de Saar-tentoonstel- ling, die in verband met de volksstemming in het Saargebied te Berlijn werd gehouden, met een rede, van den rijksminister voor de propaganda dr. Goebbels, officieel geopend. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling wordt te Berlijn druk gevlagd. DE FRANSCHITALIAANSCHK BESPREKINGEN. Zondagochtend hebben Laval en Musso lini opnieuw een onderhoud gehad in het Venetiaansch Paleis. Zaterdagavond was ook de Duitsche ge zant Von Hassel op het Paleis aanwezig en men heeft een betrekkelijk langdurig ge sprek tusschen Mussolini, Von Hasselt, Su- vich en Laval opgemerkt. Het onderhoud, dat Laval Zondagochtend met Mussolini had, duurde drie uur, de Fransche ambassadeur was hierbij tegen woordig. Naar Havas bericht (intusschen achter haald door bovenstaand telegram) kan men op het oogenblik reeds meedeelen, dat over eenstemming is bereikt inzake de ontwerp overeenkomsten tot verzekering van de politieke en territoriale onafhankelijkheid van Oostenrgk. Oneenigheid bestaat nog omtrent de vraagstukken, welke betrekking hebben op de Fransche en Italiaansche koloniën. Men is evenwel overtuigd, dat heden de overeenkomst to: stand zal komen. Omtrent de tweede bespreking tusschen Mussolini en den Franschen minister van huitenlandsche zaken, Laval, is het volgen de communiqué uitgegeven De Fransche minister van huitenlandsche zaken, Laval, heeft zich Zaterdagmorgen om 10 uur naar het Palazzo Venezia bege ven. Opnieuw waren de Italiaansche ambas sadeur en de staatssecretaris aanwezig. Het onderhoud duurde 3 uur. Intusschen zijn in het Chigipaleis de besprekingen voortgezet tusschen de Italiaansche en Fransche amb tenaren der ministeries van huitenlandsche zaken. Er werden hoofdzakelijk koloniale kwesties behandeld. Verwacht wordt, dat de derde ontmoeting heden zal plaats heb ben. Het staat nog niet vast, of de onder- teekening van de Italiaansch-b ransche overeenkomst bij die gelegenheid of later zal geschieden. DE FRANSCHE VERSTERKINGEN IN HET NOORD-OOSTEN. In een artikel in de „Revue des deus Mondes" heeft kort geleden generaal Debe- ney, oud-chef van den Franschen generalen staf, den lof gezongen van de Fransche versterkingen in het Noord-Oosten. De schrijver kan er zich geheel mede vereeni gen, dat de Fransche legerleiding bij het versterken van de grens de voorkeur heeft gegeven aan duurzame werken. Zij is hier bij de lessen, welke de zorgvuldig versterkte Hindenburglinie met haar betonneerde schuilplaatsen haar gaf, indachtig geweest. Tegen die linie bleek een meerdaagsche artillerievoorbereiding uit zware kalibers noodzakelijk. Van verschillende kanten, zegt Debeney, zijn bedenkingen geopperd tegen het al te rijkelijk met machines verzorgd zrjn der nieuwe versterkingen. Er werd ge vreesd, dat bij beschietingen storingen zouden kunnen optreden in het functionnee- ren der electrisch gedreven projectieliften en meer dergelijke moderne inrichtingen. Ook twijfelde men er aan of manschappen in 1 jaar tijds voldoende zouden kunnen worden opgeleid, om zulke moderne ma chines naar den eisch te bedienen en te verzorgen. De generaal verwerkt deze bedenkingen. De tegenstanders van ingewikkelde machi nes verwijst hij naar de marine, die nog veel meer en nog veel gevoeliger werktui gen in een kleine ruimte concentreert, welke niettemin hun beteekenis en him levensvat baarheid herhaaldelijk in zware slagen heb ben bewezen. Verder is er voor gezorgd, dat bij storing van de electrisehe beweegkracht het vuur geenszins behoeft te zwijgen. Ook is hij er van overtuigd, dat de manschappen de bediening der nieuwe machines volledig in hun macht zullen hebben. Bovendien zul len langer dienende vrijwilligers op bijzon der moeilijke posten worden geplaatst. Zooals men weet is de Fransche muur op een zoodanige plaats opgetrokken, dat bij wijze van spreken geen duim breed gronds aan den vijand wordt gelaten. De voor de economische oorlogsvoorbereiding zoo be langrijke industriegebieden moesten in de eerste plaats worden beveiligd, waarbij ge neraal Debeney wijst op de bedreigde lig ging van het bekken tusschen Pechelbronn en Longwy. Enkele details der versterkingen mogen hier nog volgen De voor- en achterhellin gen van het Fransche heuvelland heeft men zich gelijktijdig ten nutte gemaakt. Hun verbinding heeft ondergronds plaats. De hooge wal voor het afgeven van fron- taalvuur is geheel verdwenen. In de plaats van de schutters zijn geschut, mitrailleurs en automatische pistolen onder pantser ge treden. Flankeerend vuur van snelvuurwa pens heeft uit kazematten plaats. Het eenige wat nog aan de forten van 1914 herinnert is de regelmatige vorm van de gracht, welke om de afzonderlijke werken heen loopt. Tenzij men van de flankeering van de gracht afziet, is men ook tegenwoordig genoopt daarvoor lange rechte lijnen te kiezen. Bijzonder gunstig is de driehoeks vorm gebleven. Daardoor kan de veiligste grachtsbestrijking worden verkregen en kan deze tot een minimum worden beperkt. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN MACDONALD. Uit Lossiemouth, zijn geboorteplaats, heeft de Engelsche premier MacDonaid Za terdagavond door de radio een Nieuwjaars boodschap uitgesproken. Sprekende over de binnenlandsche poli tiek, wees MacDonaid op de verbetering in den Britschen handel, de vermindering der wez-kloosheid, het herstel der industrieën en de voor de bevordering van den voor spoed der natie beoogde maatregelen. Aangaande de huitenlandsche politiek zeide MacDonaid o.a. dat Groot-Brittannië vóór dat het jaar 1934 was verstreken, den Volkenbond en den vrede een grooten dienst heeft kunnen bewijzen door zijn hou ding ten opzichte van het Saargebied. De opzegging door Japan van het ver drag van Washington is een ernstige zaak, maar er is nog een speling van twee jaar en in dien tijd zal Engeland trachten een basis te vinden voor een nieuw accoord. MacDonaid herinnerde er aan dat volgen den zomer, ter gelegenheid van het 25e re- geeringsjaar van den koning, de eerste mi nisters van alle dominions naar Londen zullen komen. Er zal wel geen officieele imperieele conferentie zijn, wat om ver schillende redenen onmogelijk is, maar deze samenkomst zal toch zijn nut hebben en de algemeene zaken van het empire zullen er door gediend worden. DE GODSDIENSTSTRIJD IN RUSLAND. Vanuit het klooster te Kyew, dat eens als de heiligste plaats van heel Rusland gold, en dat een Mekka vormde voor pel grims uit alle deelen van het land, is thans een krachtige radio-campagne tegen den godsdienst begonnen. Deze campagne wordt geleid door de ver- eeniging van militante Godloozen, en daar de Russische Kerstmis, die het onderwerp van voortdurende aanvallen vormt, dertien dagen later valt dan in West-Europa, is de campagne thans op een hoogtepunt. De kerk „Pechersky Lavra", die zich onder den grond bevindt, is langen tijd als gevan genis in gebruik geweest. Onder de vloeren heeft men tallooze menschelijke beenderen en schedels gevonden, die naar men veron derstelt, afkomstig zijn van boeren, die tij dens de vroegere boerenopstanden gevan gen genomen zijn. Men heeft hier ook een groot boek gevonden, waarin pelgrims ge beden en vrome overpeinzingen hebben neergeschreven. De laatste regels zrjn vier maanden gele den geschreven door een 75 jaar ouden boer. Hij schreef „Ik heb vier maanden geloopen om hier te komen. Ik wilde hier blijven en op deze heilig'e plaats sterven, doch ik ben teleur gesteld." Hij vond de kerk terug, herschapen !n een „anti-godsdienstig museum". Inbraak te Blaricum. Tij dens de afwezigheid van de familie hebben zich vannacht inbrekers toegang verschaft tot de woning van den heer B. de Leeuw aan de Torenstraat te Blaricum. De inbre kers, die door een W.C.-raampje naar bin nen kwamen, begaven zich naar de boven verdieping, waar zij eerst de dienstbodeka mer overhoop haalden en daarna een lin nenkast open braken. Ten slotte vonden zij in de kamer van het zoontje van den heer De Leeuw een spaarpot met vijftien gulden. Het tafelzilver en andere sieraden die be neden voor het grijpen lagen, lieten de in brekers onaangeroerd. De politie stelt een onderzoek in, doch tot nog toe is van de inbrekers geen spoor ge vonden. Bioscoopbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een nachtwaker van den stedelijken nachtveï- ligheidsdienst rookwolken boven het Rem- brandt-bioscooptheater te Eindhoven op stijgen, meldt „de Maandagmorgen". Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Deze was spoedig ter plaatse. De brand was ontstaan in een nevenvertrekje van het theater, waarin het schminkmateriaal op geborgen wordt. Dit kamertje is totaal uit gebrand. Het theater zelf bleef intact. Al len in de foyers werd aanmerkelijke water schade aangericht, terwijl ook twee geluids installaties een prooi der vlammen gewor den zijn. Een en ander vertegenwoordigt een nog al aanmerkelijke waarde. Assuran tie dekt de schade. De brand is vermoede lijk ontstaan, door dat asch van verbrande sigaren in een prullcmand terecht is geko men. Het bedrijf zelf heeft geen stagnatie ondervonden. Alle voorstellingen konden gisteren als gewoon doorgaan. De „Jagersfontein" op drift. Het Nederlandsche stoomschip „Jagersfontein", dat gemeerd lag nabij loods 8 aan de Herbouwvillekaai te Ant werpen, is Zaterdagavond door tot nog toe onbekende oorzaak van de meertouwen los geraakt en op drift gegaan. Het semp dreef af naar den linkeroever van de Schel de en raakte daar aan den grond. Een paar sleepbooten trachtten de „Ja gersfontein" vlot te trekken en na 2 uur werken kwam het schip inderdaad van den grond. Het bleek bij het oploopen niet be schadigd te zijn. Met een grooter aantal kabels is de „Jagersfontein" weer aan zrjn oude lig plaats gemeerd en is heden Vlissingen ge passeerd. Een hevige brand. Zelden zal een brand van zoo korten duur zooveel schade hebben aangericht, als die, welke Zondagmorgen is ontstaan in het fotografisch atelier, dat de heer K. Petit onder den naam Foto Studio in het pand Westhaven 1 te Gouda drijft. In nauwelijks een kwartier tijd zijn daar winkel en atelier met een kantoortje met hun waardevollen inventaris uitgebrand en werd er voor duizenden guldens vernield. Omstreeks acht uur werd de heer Petit, die niet gehuwd is en alleen woont, wakker door het luide blaffen van zijn hond. Het ontwaken geschiedde onder weinig prettige omstandigheden, want de eerste dingen, welke de bewoner bemerkte, waren een scherpe brandlucht en een slaapkamer vol rook. Eenige oogenblikken later had de heer Petit ontdekt, dat er op de gelijk- vloersche verdieping brand was ontstaan en voorts, dat er zooveel rook stond, dat hij niet naar beneden kon om langs den gewo nen weg zijn huis te verlaten. Van zijn slaapkamer op de eerste étage liep hij naar de voorkamer, schoof het raam op en riep luidkeels tot voorbijgangers „brand" om zich daarna in nachtgewaad achteruit een veiligen aftocht te verschaffen. Hij vluchtte door een raam en kwam via een paar plat jes in de woning van den heer Bezemer op de Gouwe. Ook de hond, die wellicht het leven van zijn baas heeft gered, kwam in veiligheid. De brand, die in den vroegen Zondag morgen zooveel scha.de zou aanrichten, was ontstaan in het kantoortje, een klein inge sloten vertrek achter de zaak. Van dit kan toortje sloegen de vlammen over naar den winkel aan de straatzijde en naar het atelier aan den achterkant. Toen de gToote spiegelruit brak kreeg het vuur een gun stige gelegenheid zich te ontwikkelen en In korten tijd brandde het in deze voedselrijke omgeving snel. Het vlammenspel was hevig, maar kort, want niet lang kreeg de brand den vrijen teugel. De met een motorspuit uitgerukte brandweer greep met twee stralen krachtig in en met succes, want reeds een tiental minuten later was de strijd volkomen m haar voordeel beslist. Het vuur was wel geen lang leven be schoren, maar het heeft geducht huisge houden. De winkel, het aangrenzende kan toortje en het daarachter gelegen atelier zijn geheel uitgebrand en de geheele inhoud met den rijken en kostbaren voorraad werd vernield. De foto's, de lijsten en het hout werk in de etalage vielen ten prooi aan Ge vlammen en in den winkel gingen honder den foto's, vele toestellen, talrijke rolfilms, albums en ontelbare andere foto-artikelen, zoo niet door brand-, dan door waterschade verloren. Resten van opnamen en lasten dreven rond de ingestorte vitrine der toon bank en te midden van de zwaar beschadig de wandkasten in het water op den met glasscherven bezaaiden vloer. In het kan toor bleef evenmin iets gespaard, het schrijfbureau en de verdere inventaris gin gen in de vlammen op en voorts zijn alle boeken verbrand. Tenslotte is er ook van het atelier weinig over gebleven. Autodieven gepakt. Op Oudejaarsavond is ten nadeele van de ge broeders M. en P. van Boven, wonende aan den Straatweg 132 te Hillegersberg een vierpersoons auto, merk Buick, ontvreemd, welke z\j voor hun woning hadden ge plaatst. De auto stond om 6 uur 's avonds voor de woning en de tanks waren pas met ben zine en olie gevuld. Omstreeks halftien is de diefstal gepleegd, waarvan de Hillegers- bergsche politie dadelijk na de ontdekking aan de diverse posten en bureaux en ook aan de grenzen kennis gaf. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Woensdag kreeg de centrale recherche te Rotterdam kennis van een garagehouder, dat bij hem een auto was gestald, welke veel overeenkomst vertoonde met het sig nalement van de gestolen auto. Onmiddellijk begaven zich twee inspecteurs van de re cherche naar de garage waar inderdaad de gestolen auto aanwezig bleek. Ze werd in beslag genomen en de garagehouder gaf een vrij volledig signalement van den jonge man, die de auto bij hem had gestald. Tevens deelde hij mede, dat het voer tuig reeds te koop was aangeboden. Maar op Oudejaars- en Nieuwjaarsdag vindt men nu eenmaal niet zoo spoedig een kooper voor een bijna nieuwe wagen, hoewel de prijs heel schappelijk was. Een nader on derzoek wees uit, dat een tweetal andere personen bij verschillende garagehouders eveneens een gestolen auto te koop hadden aangeboden. De garagehouders konden een gelijklui dend en duidelijk signalement van deze twee personen geven. Den volgenden dag zagen de beide inspecteurs op de Schiekade een tweetal personen loopen, dat vrij aardig overeenkwam met de door hen gezochte autodieven. Zij werden aangehouden en ge confronteerd met eenige garagehouders, die hen onmiddellijk herkenden. Zij bleken te zijn de 53-jarige P. J. C. L. en de 22-jarige W. de O., beiden wonende te Rotterdam. Zij werden in arrest gesteld. Later op den dag is ook nog aangehouden de 22-jarige J. de G., die de auto in de ga rage had gestald. Ook hij is ingesloten, waarna het driemanschap ter beschikking van de Hillegersbergsche politie is gesteld, onder wier bewaking zij zich thans be vinden. Heden zullen zij naar het huis van bewa ring worden overgebracht en ter beschik king van den officier van justitie worden gesteld. Het onderzoek duurt intusschen voort. Evenwel is nog niet bekend wie de auto heeft gestolen, waardoor het onderzoek nog wordt bemoeilijkt. Men vermoedt met een heel complot te doen te hebben en men ver wacht in de komende dagen meer arresta ties. De aardschokken van V r jj d a Naar het „Handelsblad" verneemt is de aardbeving, die Vrijdagmor gen in midden-Limburg werd waargenomen, ook in meer noordelijk gelegen plaatsen ge voeld. Vooral in hooger gelegen plaatsen in Noord-Limburg werden de bewoners ge wekt door trillingen van den bodem en het rinkelen van losstaande voorwerpen. De be ving is ook in Zuid-Oost-Gelderland waar genomen. In Groesbeek bijv. hebben ver scheidene menschen het verschijnsel be merkt. De eigenaar van hotel „de Wolfs berg", dat op een heuvel is gelegen, werd met zijn huisgenooten door de trillingen en het gerinkel van de ruiten en voorwerpen op kasten en tafels gewekt. Aanvankelijk heeft men zich geen rekenschap van den aard van het gebeurde gegeven, doch coen de bladen van de beving melding maakten, begreep men, dat de trillingen hieraan moesten worden toegeschreven. Op grond van deze waarnemingen kan men aannemen, dat de aardbeving van Vrij dagmorgen zich over hetzelfde gebied heeft uitgestrekt, als de beving van November 1932, doch dat zij door de geringe kracht en het tijdstip, waarop zij plaats had, niet zoo algemeen is waargenomen. Jacht op dranksmokke laars in Zuid- Afrika. Bij een uitgebreide razzia, welke door politie en belastingambtenaren werd gehouden, zijn meer dan 200 dranksmokkelaars in Transvaal gearresteerd. Hierbij hebben de agenten en beambten 25000 K.M. per auto afgelegd. Het bleek, dat zoowel Europeanen als inlanders zich aan het smokkelbedrijf hadden schuldig gemaakt. Schoolmeisjes tusschen 10 en 15 jaar ge bruikten drank, met de noodlottige gevol gen van dien. Vele boeren klaagden, dat hun inlandsche arbeiders 's Maandags niet in staat waren te werken, omdat zij zlefc den vorlgen Zondag te buiten waren gegaan aan den onwettig gefabriceerden alcohol, die overigens van. een zeer slechte kwa liteit is. Een muskietenval. Voor het dooden van muskieten heeft men in Engelsch-lndië een. nieuw apparaat uit-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2