Wat zal 1935 brengen? LAND- EN TUINBOUW te importeeren. om de ratten te verdelgen. Dit denkbeeld heeft men echter prijsgege ven nadat men had geconstateerd dat de katten, nadat zij eenmaal een aantal ratten hadden verslonden, volkomen onverschillig yrerden. Naald 2 c. M. In het hart gedrongen. Ben 2-jarig meisje te Sydney had het ongeluk te vallen, terwijl zij een naald in de hand had. De naald drong ongeveer twee centimeter in haar hart en volgde onder de huid de bewegin gen van. het hart. Het kind werd onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht waar operatief werd in gegrepen. De^ doctoren slaagden erin, de naald te verwijderen en thans is het kind reeds op weg naar een algeheel herstel. Groot e. overstroomin g te New-York. In hét stadsdeel Harlem tusschen de 125-ste en de 135-ste straat te New-York zijn gistermorgen vroeg twee hoofdbuizen van de waterlei ding met een doorsnede van 120 cM. ge barsten. Geweldige watermassa's verspreid den zich langs 10 huizenblokken over de straten. Tallooze kelders stroomden onder ook de stookinstaliaties en de lichtkabels werden onder water gezet. Het Knicker bocker-ziekenhuis was ten slotte geheel in het donker gehuld. Politie en brandweer hadden handen vol werk om de vele kelder bewoners in veiligheid te brengen en ex plosies van ketels van verwarmingsinstal laties te voorkomen. Hun werkzaamheden werden door de felle koude en de ijsvor- ming ernstig belemmerd. Tegen de sprinkhanen. Voor de bestrijding van sprinkhanen in Zuid-Afrika meent men thans een bacterie gevonden te hebben, die voor die dieren doodelijk is, doch onschadelijk voor het vee en het gewas. De bacterie werd verkregen uit bruine sprinkhanen. Het is een uiterst kleine diplococcus, die veelvuldig voorkomt op sprinkhanen, die op het punt staan dood te gaan, met een groote bacil en strapto- coccus. Zij planten zich alle drie snel voort wanneer men als middenstof hetzij gela tine, hetzij zwammen gebruikt, waaraan vleeschextraet is toegevoegd. Jonge sprinkhanen sterven 24 25 uur na infectie en oudere na twee of drie da gen. Volwassen roodvleugelige sprinkhanen zijn ook aan bacterie blootgesteld (hetgeen geschiedt door sproeien). Na ongeveer drie dagen gingen zij dood, nadat het lijf don kergekleurd en zacht geworden was. De malaria-epidemie op Ceylon. Het is bekend dat vaak tijdens épidémieën voorbeelden van groote toewijding worden gegeven. Dit is ook bij de vrèèselgke malaria-epidemie op Ceylon het geval. Een arts uit Colombo is bezweken- ten gevolge van hersenmalaria, die hrj had op gedaan-op een plaats, welke het meest door de vreeselgke ziekte werd geteisterd. Hij was maar steeds voortgegaan zijn zorgen aan de zieken te besteden ondanks de ziek te, die hem zijn krachten benam. Duizenden zieken worden nog altijd naar de ziekenhuizen op Ceylon vervoerd, welke reeds overvol zijn. Men, vreest dat de geesel der malaria slechts af zal nemen, als de regentijd is in getreden. De verloren baboe. Toen de Brenner-express dezer dagen te Bologna zijn gewone eindpunt bereikte en het personeel de verlaten wagons onder zocht, zag het in een hoekje van een derde klasse-rijtuig 'n schuchter vrouwtje zitten, aldus vertelt de „Maasbode". Het was een klein, bruin vrouwtje, met groote verschrikte oogen.' Hét droeg klee- ren, die haar exotische origine verrieden. Men bracht haar naar den stationschef. Niemand kon de zonderlinge woorden ver staan, waarmede het iets wilde zeggen. Er werd intusschen gedaan, wat in de gegeven omstandigheden het beste was. Men gaf het vrouwtje wat te eten en ging aan de hand van haar kleeding' na, waar het in 's hemelsnaam wel vandaan gekomen kon zijn. Men vermoedde met de dienstbode van deö een of anderen Oosterschen poten taat te doen te hebben. Het kleine, bruine vrouwtje had een kaartje bij zich van Bolzano naar Milaan, was dus klaarblijkelijk in Verona blijven zitten, waar het- had moeten overstappen om in Milaan te komen. Dus was het maar het beste, het naar Milaan te sturen. Daar zou wellicht verder licht verschaft kunnen worden. En inder daad, in Milaan, kruispunt voor de groote tremen eri speciaal van de slaapwagens, waarin menschen van allerlei nationaliteit reizen, wist iemand te ontdekken, waar het kleine, bruine vrouwtje thuis hoorde. Het was een Javaansche. Maar...... nie mand kende Maleisch. Het was echter de conducteur van den slaapwagen naar Ostende, die raad ver schafte. Met hem reizen vaak Nederland- sche families, die via Genua uit Indië ko men of daar heen teruggaan. Hg had In den loop van de jaren een paar Maleische woorden opgevangen en wist zich eenigs- zins verstaanbaar te maken. Er gleed een zonnige glimlach over het angstige gezicht van het kleine bruine vrouwtje, toen ze bekende klanken hoorde. En de conducteur raadde aan, in de voor naamste hotels van Genua te informeeren, of daar misschien een Nederlandsche fami lie logeerde, die een baboe verloren had. Een serie telefoongesprekken tusschen Milaan .en Genua loste, het raadsel op. In derdaad was er in Genua een Nederland sche familie, die naar Indië ging, en haar baboe kwijt was. Men had hiervan al aan gifte gedaan. De toewan en de mevrouw; waren yan Bolzano in de eerste klas vertrokken en hadden de baboe in de derde klasse gezet. En de toewan had in Verona bg den romp slomp van het overstappen heelemaal niet meer aan de arme baboe gedacht. Die was toen heel alleen door het vreemde, groote land verder gegaan, tot de trein stil stond. De overgelukkige baboe is door een fas- cistischen spoprwegsoldaat naar Genua ge bracht. En ze reisde tweede klasse, op spe ciaal verzoek van haar toewan...... Onze kalender. Men boort tegenwoordig zoo vaak beweren, dat onze kalender zoo slecht in elkaar zit en dat een kalenderherziening zoo noodzakelijk zou zijn, dat men licht geneigd ware te meenen, dat er van onze geheele jaarindeeling niets deugde. Als grond voor deze herziening voert men aan, dat de tegenwoordige jaar indeeling vier kwartalen van gelijke lengte heeft (90 tot 91, 91 en 92 en 92 dagen), terwijl de duur van de maanden afwisselt van 28 tot 31 dagen en dat dezelfde data in één jaar op een anderen weekdag vallen. Hoewel de laatste kalenderherziening in 15'82 plaats had, werd deze jaarindeeling eerst tegen 1700 officieel in ons land inge voerd. Wij hebben dus nog niet langer dan 200 jaar van de tegenwoordige tijdrekening genoten. In Engeland en in Zweden had die herziening echter eerst ongeveer 50 jaar later plaats, in enkele deelen van Zwitser land zelfs pas in 1792 en. in Rusland in 1917, Deze verbeterde of Gregoriaansche ka lender, dien wij tegenwoordig in alle cul- tuurstaten hebben, heeft zijn naam naar paus Gregorius XJII, die deze verbetering aanbracht. Vóór de herziening gold over het algemeen de zoogenaamde „Juliaansche kalender", die door Julius Caesar in 46 v. Chr. werd ingevoerd. Hij kwam reeds in groote lijnen overeen met den tegenwoordi- gen, want het jaar telde 365 dagen en om de 4 jaar had men een overgangsjaar, een „schrikkeljaar", met 366 dagen. De noodzakelijkheid van een schrikkel jaar volgt reeds uit het feit, dat het wer kelijke jaar, d.i. de duur van den omloop van de aarde om de zon, 5 uur 48 minuten en 46 seconden langer is dan 335 dagen. Daar dit bjjna 6 uur is, is het duidelijk, dat het verschil per 4 jaar juist één dag of 24 uur bedraagt. Dan wordt er dus één dag aan het jaar toegevoegd. Men ziet daaruit wel, dat men ongeveer juist gerekend had. Maar door per 4 jaar een dag aan het jaar toe te voegen, had men 4 X 11 minuten en 14 seconden te veel toegevoegd, hetgeen op de 129 jaar toch weer een dag zou uitma ken Dit was nu het gebrek van den Juli- aanschen kalender. Gregorius bracht hierin een verbetering door een vernuftige bereke ning. Reeds in de 4de eeuw na Christus was men genoodzaakt geweest een kalenderver schuiving te doen plaats hebben en tegen het einde van de 15de eeuw had ineft weer een sprong van 10 dagen 'moéten doen. Paus Gregorius XIII liet deze 10 dagen weer vervallen en bepaalde dat elke eeuw slechts dan schrikkeljaren zou hebben, in dien het aantal honderden van het totale aantal jaartallen door 4 deelbaar zou zijn. Deze nieuwe kalender telt dus in 4 eeuwen drie dagen minder dan de oude Juliaansche tijdrekening en daar de laatste op den wer- kelgken tijd in 387 jaar drie heele dagen vooruit loopt, wordt de fout bgna geheel opgeheven. New-Yorks vrouwelijke politie. De 155 vrouwelijke politie beambten in New-York droegen tot dusver geen doodelijke wapenen bij zich en verlie ten zich bij de uitoefening van haar ambt meestal op haar vrouwelijk redeneertalent. Thans echter heeft de commissaris van politie, zooals reeds gemeld, het bevel ge geven, dat ook zij zich met zware Colt-re volvers moeten bewapenen en de edele kunst van het schieten moeten aanleeren. Dit bevel heeft bij de vrouwelijke politie beambten, wier gemiddelde leeftijd 45 jaar is en. van wie velen moeder en zelfs groot moeder zijn, veel tegenstand ondervonden. Ze wenschen met revolvers niéts te maken te hebben en noemen het decreet van den commissaris „absurd en totaal overbodig": omdat een revolver in de hand van een vrouw, naar zg beweren, geen afdoend wa pen vormt tegen kwaadwillige elementen. Tot dusver hebben de argumenten der protesteerende vrouwen weinig geholpen. Iedere week zijn ze verplicht schietles te nemen, zelfs op beweegbare mikpunten in menschelijken vorm. Vooral wordt van haar verlangd, dat ze de revolver snel kunnen trekken en gereed houden, Z on dageiland krijgt weer bewoners. Een sinds lang verlaten groep der Zuidzee-eilanden, de Kermadecs, 600 mijl N. van Nieuw-Zeeland is uitgekozen door een groep mannen en vrouwen van dit eiland als zetel van een nieuwe Europeesche kolonie in de Pacific. Ze hebben een stoombootje gekocht om als verbinding met de oude nieuwe wereld te dienen en zullen verder de beschaving voor zich zelf laten zorgen en willen het zelf op eigen houtje rooien. Hun woonplaats zal zijn Sunday Island, het grootste der Kermadecs. Dit eiland met 7000 acres rijken, vulkanischen bo dem, heeft al een historie van anderhalven eeuw. D'Entrecasteaux, die in de 18e eeuw door de Zuidelijke zeeën doolde, schijnt de eerste Europeaan te zgn geweest, die er voet aan wal zette en hij noemde het Ra- oul-eiland. Hg zocht sporen van de ver loren gegane expeditie La Perouse, voer verder en eischte het eiland niet voor Frankrijk op. De Engelsche kapitein Raw- son van het oorlogsschip „Britannia" was de tweede, die er landde, op Zondag 6 Nov, 1796. Hij eischte het eiland voor Engeland op en doopte het Zondageiland. Veertig jaar is het eenaanloopplaats voor de walvischvaarders der Zuidzee ge weest, die er een „oceaan postkantoor", stichtten. In 1837 vestigden zich er twee avonturiers met hun gezinnen, maar na een jaar of zeven hadden ze er. schoon hun be komst van. Toen woonde de Amerikaan Halstead er met iemand van Nieuw-Zee land en eenige Maori's een paar jaar op het eiland, maar een uitbarsting van een uitge doofd gewaande vulkaan joeg hen weg. In 1878 kwam een blanke, Bell geheeten van Samoa op Zondageiland met een aan tal inboorlingen van -Nuié. Ze hebben het er een heele reeks jaren goed gehad door groenten te kweeken en aan de walvisch vaarders te verkoopen. Ze hebben er tot in deze eeuw gewoond. Sindsdien was het eiland onbewoond en onbezocht tot kapitein Luckner er kwam met zijn mannen na hun ontsnapping uit het interneeringskamp op het eiland Htuihi in de haven van Auckland. Een marine vaartuig van Nieuw-Zeeland haalde ze evenwel terug naar het kamp. Nu zullen de Nieuw-Zeelanders hun ge luk beproeven. De wraak der gescheiden vrouw. Kapitein Mario Seraboneth voer sinds zeventien jaren met de „O' Sig- te" de lijn Los Angeles—-Hongkong. Toen het schip begin 1934 in Hongkong aankwam en de officieren de Amerikaansche kranten kregen, las de kapitein een opzienwekkend moordbericht. In Sidney was de farmer Jogebe vermoord gevonden. Hg was dood gestoken. Van den moordenaar ontbrak elk spoor. Verdacht van den moord werd een vrouw, Conchita geheeten. Ze was zes jaar geleden nog de vrouw van den kapitein ge weest. Hij was haar tweede man en had zich van haar laten scheiden. Een maand was verloopen. Het schip van kapitein Se raboneth lag nog altijd in Hongkong voor anker. Op 17 Maart beleefde de kapitein iets merkwaardigs. Toén hij de eetzaal van zijn hotel verliet, waarin hij een fuifje had gegeven aan zgn officieren en eenige vrien den, wierp een man zicli van achteren op hem en wilde hem een dolk in het lijf ste ken. De kapitein keeTde zich nog bijtijds om, sloeg den moordenaar den dolk uit de hand en overweldigde hem. De moordenaar was een voormalig Amëfikaansch matroos, die in de achterbuurten rondzwierf en van allerlei duistere zaakjes opknapte. De kapi tein had met den ma.n nooit iets te doen ge- had en het was duidelijk, dat hij van iemand opdracht moest hebben gekregen om den kapitein van kant te maken. Het onderzoek verschafte geen licht in het geheimzinnige geval. De man werd veroordeeld, maar zijn opdrachtgever kon niet worden opgespoord. In Augustus lichtte Ö'e „O' Sigte" weer het anker en madkte een reis naar Los Angeles en terug. Vorige maand vertrok ze weer uit Hongkong. De kapitein was sinds de mislukte poging ietwat nerveus en leefde in voortdurende vrëès nog eens over vallen te worden. Hij was dus steeds min of meer op zijn hoede. En gelukkig voor hem, want zijn vermoedens werden verwezenlijkt op deze reis. Het schip was pas twee dagen in zee toen 's nachts iemand in zijn hut sloop. Ten gevolge van zijn slapeloosheid hoorde de kapitein den insluiper, sprong op, wierp zich op de schaduw en sloeg er uit alle macht op los. Toen hij het licht aan schakelde kon hij constateeren, dat de menscb, die voor hem op den vloer lag, zijn gewezen vrouw was, die in mannenkleeren aan boord was geslopen. Haar verkleeding was zoo knap gedaan, dat ze niet als vrouw te herkennen was geweest. Nadat Conchita wat bijgekomen was, werd ze in verhoor genomen. In den be ginne weigerde ze over haar voornemens iets los te laten en gaf alleen te kennen, dat ze den kapitein doodelijk haatte, omdat hij zich van haar had laten scheiden. Toen men haar echter het vreemde feit onder den neus hield, dat ook de man, met wien ze voor hem getrouwd was geweest, vermoord was, legde ze de bekentenis af, dat ze het zich tot taak had gesteld, zich te wreken op de mannen, die haar een. teleurstelling had den bereid. Ook de moordenaar in Hong kong was door haar gehuurd. En daar die poging was mislukt had ze nu zelf den moord willen uitvoeren. Veilig onder bewaking heeft kapitein Se raboneth de liefelijke Conchita in Los An geles afgeleverd aan de Amerikaansche ju stitie en waarschijnlijk zal ze niet veel ge legenheid meer krijgen om haar wraak bot te vieren. Wg hebben reeds in het kort melding ge maakt van de voorspellingen van 1935. Het Pargsche blad ,,L' Intransigeant" heeft het oordeel gevraagd van eenige hel derzienden en wij laten hieronder eenige voorspellingen volgen Madame Marthe (Marthe Bodin) voor spelde Nog eenige Igdensmaanden in econo misch opzicht. Hoewel ik den datum niet durf vast te stellen, zie ik een terugkeer van het vertrouwen bg het publiek, een herstel van de beurs, van de zaken, van den buitenlandschen handel. Na Januari of Februari zie ik een minis tercrisis, maar geen totale verandering der regeering. We houden dat jaar één minis terie en toch komt er een groote verande ring in de politiek. Een dictator Dat is een erg groot woord. Maar in alle geval heeft een man, die weet wat hij wil, de leiding. Men oriën teert zich meer naar rechts. Het Saargebied zal onzedig worden. In vier jaar geen oorlog. Tragische dood van een hooggeplaatst persoon in Duitschland. In Frankrgk geen politieke moorden. Vooruitgang op wetenschappelijk ge bied. Er verschijnt een boex, dat in de ge heele wereld een omwenteling brengt. En dit succes zal een der voornaamste oorza ken zijn van het gezondmaken der zeden. Tegen den herfst is alles goed en rustig. Wij gaan zeer mooie jaren tegemoet, beter dan die voor 1914. Madame Fraya was van dezelfde mee ning als madame Marthe. Men leze slechts: Aan 't einde van 1935 zal men terugblik kend uitroepen „Is het mogelijk We her kennen het regiem niet, zoo is het veran derd En de verrassing zal inderdaad zeer groot zgn, want die veranderingen zullen plaats vinden zonder merkbare schokken... Verder zie ik een ontdekking, die, ik zou niet durven zeggen het geheim van het leven is, maar van de eigenlijke samen stelling van het leven en ik kondig zonder aarzelen aan, dat in 1935 het geheim van de kanker wordt doorgrond. Madame Lucie Vidi voorspelde voor 1935 In dat jaar zal alles een dubbel aange zicht hebben. Een nieuwe algemeene gees tesgesteldheid is in wording. Men zal zich meer voor maatschappelijke en minder voor politieke vraagstukken interesseeren. De oudstrijders zullen meer en meer op poli tiek terrein op den voorgrond komen. Hun centrum zal een belangrijke politieke par tij worden. De wetten, die door de crisis zijn ontstaan, zullen het economische leven in de war brengen. Iedereen zal alles van den staat verwachten en ieder zal zich te leurgesteld zien in de staatsbemoeiingen. Een gevaarlijke schare ontevredenen ont staat. Tegen het midden van het jaar politieke veranderingen. Er wordt geen bloed ver goten.. Eens zal in Frankrijk het koning schap terugkeeren, maar dat kan nog lang duren. In 1935 zal een autoritaire repu bliek dié van vandaag vervangen. Geen oorlog, en toch zullen we in 1935 dezelfde eclipsen hebben als in 1870 en 1914. Maar Hitier die sterk in de astro logie gelooft wil in 1935 geen oorlog. En hij zal ook niet dadelijk, zooals sommi gen voorspellen, uit zijn macht en het le ven verdwijnen, dat zal geschieden onder de slagen van zijn partijgenooten. Boven- - dien zullen noch Engeland, noch Italië in 1935 Frankrgk in den steek laten. In Juli en Augustus zal de buitenland- sche toestand gespannen zgn. In November en December komt men tot overeenkom sten, organisatie, een krachtig bestuur zonder geweld on zonder opschudding. In de Saarkwestie zal niemand voldaan worden. Na de volksstemming zullen de besprekingen worden voortgezet. Over de volksstemming zal scherp geredetwist gor den en ze zal tot plaatselijke relletjes aan leiding geven. In het begin van het jaar (tegen April zal het publiek worden) zal een onvoor zien werk verschijnen, dat over de geheele wereld een verbazende vernieuwing zal brengen ten gunste van het idealisme. In het buitenland zal alles ook een dub bel aangezicht hebben. Japan zal zgn ge heime actie in Europa in samenwerking met Duitschland voortzetten. Zgn militaire operaties zullen van weinig belang zijn het zal den algemeenen Erropeeschen oor log afwachten om te handelen. In Juli zal in Japan binnenlandsche onrust zijn in verband mét financieele troebelen. In de Vereenigde Staten heeft men te veel beloofd, vandaar demagogische onlus ten. Faillissementen van de gevoerde eco nomie. Stabilisatie van den dollar. Bewa peningswedloop. Roosevelt zal in Juli aan gevallen worden, maar hij zal zijn persoon lijke moeilijkheden te boven komen. Engeland evolueert en wordt vastelands- raogendheid.-Het nadert het einde van de crisis. Het zal tijdig flink partij kiezen en zijn beslissing zal elk conflict verhinderen. De gezondheid van den Engelschen koning zal ongerustheid wekken, vooral in den zomer. De Italiaanscbe regeermethodes zullen door ons bestudeerd worden. De ge zondheid van den Paus en van den Itali- aanschen koning kunnen de aandacht trek ken. Duitschland is nog niet in staat mili tair te handelen. Het zal in 1935 groote financieele en politieke moeilijkheden heb ben door te maken. Het zal tegen 't mid den van het jaar het verdrag van Versailles afwijzen, terwijl alles blijft in den status quo. Hitler moet zich gedurende de twee eerste maanden beheerschen. Hij zal opzien baren tegen het einde van Februari of het begin van Maart en vóór 14 Juli. Einde Augustus en einde December zijn zeer ge vaarlijk voor hem. Zijn succes is aange wezen voor het einde van Juni. Eindelijk zie ik in het buitenland den dood van drie personen van den allereersten rang. De een zal uitdooven als een lamp, die geen olie meer heeftde ander zal het slachtoffer zijn van een borstvliesontsteking de derde van een borstvliesontsteking gepaard gaande met uraemie. Zoo voorspellen de Fransche waarzeg sters. Zooals men ziet, zgn deze deskundi gen 't ditmaal in vele opzichten met elkaar eens. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Januari). Het is nog wel geen tijd om te zaaien, bij lange niet, al laten we den kortsten dag steeds verder achter ons, maar met het nieuwe jaar begint men er toch al eens over te denken. Men heeft gewoonlijk van de een of andere zaadsoort nog wel iets overgehouden. Zou dat nog bruikbaar zijn. of moeten we het opruimen Lang niet al toos is het waardeloos. Wil men onderzoe- ken, beproeven of het oude zaad nog goed is, dan neemt men een wollen of flanellen lap, maakt deze vochtig en strooit hierop iets van het zaad. Vervolgens legge men deze lap met zaad tusschen twee gesloten schalen of borden, en plaatst deze in een goed verwarmde kamer. Het zaad, dat nog goed is, zal op deze manier spoedig ont kiemen. Men kan oordeelen in welke hoe veelheid en in welke mate. Is men over de uitkomst tevreden, dan kan men het zaad uitstrooien, maar in den regel zal het toch gewenseht zgn om wat dikker te zaaien, dan gewoonlijk. Er is aan groote hoo rnen wel niet veel meer te snoeien, doch. toch is het wel goed nog eens na te zien, of er ook takken hinderlijk voor de boomen zijn. Vooral moet men er voor zorgen, dat er slechts één kop de hoogte ingaatdit is noodzakelijk om den boom een goeden vorm te doen behouden. Beter dan de tak ken af te zagen is, ze met een hakmes of bijltje in schuine richting af te hakken, om het inwateren te voorkomen. Men moet al tijd zorgen, dat op de plaats waar men tak ken weghakt, weer jonge scheuten zitten, die de plaats weer kunnen vervullen, daar er anders gaten ontstaan, die den boom on ooglijk maken. Lindeboomen als lei- of platte boomen moeten geregeld elk jaar om dezen tijd gesnoeid worden. Het is nu nog geen tijd om vruchtboomen te snoeien, doch aal- en kruisbessen kan men den ge- heelen winter snoeien, zelfs bij strenge vorst. De bessen in het geheel niet snoeien zou nadeelig zgn, men zou dan geen of al thans zeer kleine vruchten verkrijgen. De bessen moeten goed gesnoeid worden men moet de struiken van binnen goed lucht geven en snijde bet jonge lot op een paar oogen na in. De uiteinden der takken kan men iets langer laten, bijv. 4 of 5 oogen laten behouden. Aal- en kruisbessen be handelt men beide op deze manier, en wil men flinke, groote vruchten van beide plukken, dan snoeie men zooals we hier hebben aangegeven. Zaaien Nu reeds op den kouden grond te zaaien zal menig een misschien afschrikken. Toch behoeft men met Spinazie-zaaien niet meer te wachtèn, mits onder voorbehoud, dat het weer zulks toelaat en men wegens de vorst in den grond kan komen om te spit ten. Bij voorkeur moet mc.i thans zaaien voor de schutting of zoogenaamd rabat, op het Zuiden gelegen. Wanneer nu de grond goed gespit en daarna bezaaid is, moet men het zaad met de greep in den grond werken of wel „ingrepen", want het zaad moet nu nog niet zoo diep in den grond komen. Daarna harkt men de aarde netjes af en giert er over heen met goeden, verdunden koemest. Om nu het zaad bij het opkomen tegen den koüden wind te beschutten, legge men er een goede laag takken of rijsjes over heen. Doet men alzoo, dan heeft men kans om vroeg spinazie te oogsten. Is men in het bezit van bakken, dan kan men, indien men dit wenscht, vroeg jonge wor teltjes hebbenmen graaft den bak eerst goed diep uit, waarna men hem weer vult, eerst met blad en vervolgens met ruigen paardenmest. Na eenige dagen begint de bak warm te worden en te dampen. Nadat men den bak wat heeft laten uitdampen, doet men er dagelijks wat verteerde blad- aarde op, niet alles tegelijk dus. Is er on geveer een voet aarde op, dan spitte men den bak nog eens om, na er vooraf nog wat verganen paardenmest op gedaan te hebben. Hierna kunnen de wortelen gezaaid worden de beste soort is de Amsterdam- sche bakwortel. Bij het opkomen of wan neer de wortelen er goed uit zijn, dunne men ze op 3 of 4 c.M. afstand en houde ze goed vochtig. Een weinig radijs kan er goed door gezaaid worden. Brusselsch witlof is een zeer gezochte en. smakelijke groente, welke ook daarom op prijs gesteld wordt, omdat er in dezen tijd weinig groenten zgn. Witlof wordt tegenwoordig ook door veten rauw, dus als sla, genuttigd. De groente is gemakkelijk te telen, zelfs voor ben, die niet in het bezit zijn van bakken of kassen. Men grave bijv. een greppel diep uit, en vuile die weer aan met versche ruige paardenmest, waarna men er nog een halven voet grond op doethierop steekt men de wortels een handbreed van elkan der in den grond. Vervolgens worden er boven de wortels twee planken schuin te gen elkander gezet, die weer bedekt moe ten worden met een goede laag blad- of broeimest. Na eenigen tijd moet dit alles weer eens open gemaakt en dan het loof met droog zaagsel aangeaard worden, op-4 dat de kroppen goed bij elkander blijven. Daarna moet alles weer goed dicht ge maakt worden, waarna ze na verloop van. een maand ongeveer voor het gebruik ge schikt zulten zijn. DE ELECTRISCHE DOOD. Een groep Amerikaansche geleerden, on der leiding van professor dr. W. B. Kouwen- hoven, van de John Hopkins-universiteit, heeft zich den laatsten tgd bezig gehouden met de studie van de uitwerking van etec- trische stroomen op 't menschelgk lichaam en wel met het doel te streven naar ver hoogde veiligheid. Bij hun navorschingen konden de geleer den vaststellen, dat juist de levende wezens die voor de zwakste stroomen ontvankelijk zgn, bij sterke electrische schokken een veel grooter weerstandsvermogen bezitten dan personen of dieren, die zwakkere stroomeu in het geheel niet bemerken. Wat thans de uitwerking van sterke stroomen op de lichamen aangaat, hebben dc onderzoekers geconstateerd, dat de dood door electricitcit aan verschillende oorza ken te wijten is. Stroomen met lage span-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 3