500 300 25 VRIJDAG 4«JANUARI EERSTE BLAD KEELPIJN 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Fr., Waistraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V3NCIENIEUWS EB231 MmnBHsza BUITENLAND iNO.3: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3'maanden. Franco door het gèheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De gaskwestie in de Prov. Staten. Naai' aanleiding van de aan zijn adres tn de laatste gemeenteraadszitting gemaakte opmerkingen omtrent zijn uitingen inzake de gaskwestie in de zitting der Prov. Sta ten, verzoekt de heer Staverman ons het stenogram van hetgeen door hem gezegd werd in zijn geheel te willen publiceeren, aan welk verzoek wij 'gaarne voldoen. De heer Staverman M. d. V. Ik ben blij, dat nu eindelijk aan alle geheime bespre kingen een einde is gekomen en dat nu ein delijk, hetgeen naar mij voorkomt ai veel eerder had moeten gebeuren, de gaskwestie het stadium van de publieke behandeling heeft bereikt. Het spreekt wel vanzelf, dat, nu wij in de zittingen met gesloten deuren .vrijwel volledig op de hoogte zijn gebracht van alles wat er gebeurd is, in deze verga dering niet getreden kan worden in een herhaling van al hetgeen wij gehoord heb ben, noch van hetgeen bekend is geworden uit de geheime besprekingen tusschen Vlis singen, de Imperial, de Ind. Gas My'. en Ged. Staten. Ik zal mij dus niet bezondigen aan een herhaling van dit alles, maar en kele punten, die mij in deze geheele zaak het meest getroffen hebben, mag ik en ik meen zelfs dat ik daartoe verplicht ben, wel naar voren brengen. In de eerste plaats wensch ik er mijn spijt over uit te drukken, dat een winstge vend object als het exploiteeren van de gasfabriek, voor de gemeente Vlissingen is verloren gegaan. Wij hebben nu uit de stukken gezien, dat voor de Imperial aan het exploiteeren ervan een kleine ton winst vastzat. In de stukken der Staten werd gesproken over 80.000, terwijl elders weer een winst van 100.000 werd berekend. Op zichzelf doet het er niet veel toe, hoe groot precies de winst van de Imperial "bedroeg. Vast staat in elk geval, dat hier een zeer winstgevend object voor een arme gemeen te als Vlissingen verloren is gegaan. Wij hebben nu geleidelijk getracht te begrijpen waarom het niet anders kon d.w.z., ikzelf heb nooit begrepen, waarom de gemeente raad van Vlissingen dat niet heeft aange durfd, maar na de verzekeringen, die hier gegeven zijn, dat het niet mogelijk was, moeten wij dat maar accepteeren. Nu dan ook de gemeente Vlissingen zich dit groote winstobject heeft laten voorbijgaan, is hier inderdaad ook naar mijn meening een taak voor de provincie aanwezig en zie ik dit object liever in handen van de provincie dan van een particuliere maatschappij. Nu wordt de gemeente Vlissingen afgekocht voor de door haar te lijden winstderving, welke door haren adviseur, den heer Sis- Singii, is geschat op rond 20.000 per jaar. Ged. Staten hebben daarvan gemaakt 15.000, omdat in verband met lagere gas- prijzen in de toekomst, de winst waar schijnlijk ook zal verminderen. Ik moet mij daarbij neerleggen en ik neem dus aan, dat men het billijk acht, dat Vlissingen een be drag van jaarlijks 15.000 toekomt. Niet kan ik mij evenwel vereenigen met het ka- pitaliseeren van dit bedrag op de wijze zoo als Ged. Staten dit doen, nl. naar een ren tevoet van 5 In. al haar berekeningen neemt de provincie aan een rentevoet van 4 Ook staat even verder in het voor stel, dat, wanneer men in gebreke blijft met de betaling van de uitkeering, Vlissingen. niet een rente van 5 maar een van 4 zal uitbetaald krijgen. Wanneer men ech ter het bedrag van 15.000 kapitaliseert, dan rekent de provincie naar zich toe en doet zij dat op een basis van 5 Het „komt mij voor, dat dat minder juist is. Men heeft dat in de geheime vergadering aldus gemotiveerd, dat Vlissingen schulden heeft, waarvoor zij 5 rente moet opbrengen, dat men te Vlissingen, wanneer men daar met deze 3 ton zijn schulden kan betalen, nog goed af is en dat deze gemeente op dit oogenblik toch niet leenen kan tegen een lagere rente dan 5 Ergo, de Vlissingers mogen nog blij zijn, met hun drie ton l M. d. V., dat nu is onjuist. Vlissingen kan wel degelijk tegen een lagere rente leenen en heeft dit bewezen, door in het begin van dit jaar, evenals trouwens reed3 een paar jaar geleden, nog een leening af te sluiten tegen 4% Daarnaast is het algemeen bekend, dat tal van gemeenten en waarom zou Vlissingen dat dan ook niet kunnen op het oogenblik hun leenin gen gemakkelijk kunnen converteeren in leeningen yan 4%, Het komt mjj dus billijk voor, dat deze 15.000 worden gekapitali seerd naar een lageren rentevoet dan 5 doch om nu niet het onderste uit-de kan te willen hebben, wil ik voorstellen dat niet naar 4 maar naar 4V2 te doen. Dit voorstel heb ik aldus geredigeerd „De Staten besluiten het aan de ge meente Vlissingen jaarlijks uit te keeren bedrag, groot 15.000, te kapitaliseeren naar een rentevoet van en te bren gen op 333.000." Aangezien dit voorstel voldoende wordt ondersteund, maakt het een onderwerp van behandeling uit< (Het lid van Ged. Staten, de heer Van Bommel van Vloten, antwoordde hierop on der meer, dat het genieentebestuur van Vlissingen het kapitaliseeren van het be drag groot 15.000 naar een rentevoet van 5 had goedgevonden, op grond waarvan er z.i. voor Ged. Staten geen motieven bestonden het te doen naar 4V2 zooaïs de heer Staverman voorstelde. Daarop repliceerde deze in de hieronder volgende bewoordingen) De heer StavermanM. de V. Mijn amendement is mij ingegeven uitsluitend door mijn rechtsgevoel. Wanneer, welke andere gemeente ook in Zeeland, een der gelijk onrecht was aangedaan, dan had ik stellig haar recht op dezelfde manier ver dedigd. De 20.000 waarop Vlissingen oor spronkelijk recht had, zijn teruggebracht tot 15.000. In die 15.000 zijn al de risi co's geconverteerd, zooals bijv. gasprijsver- laging, waarop de heer Van Bommel van Vloten heeft gedoeld. Nu kan men zeggen wij geven Vlissingen 15.000 per jaar, wat ik ook best vind, of wij kapitaliseeren dit bedrag. Kapitaliseert men het, dan moet men het ook doen naar den rentevoet, die op dit oogenblik geldende is, dus naar 4 Werpt men mij nu tegen ja, maar het gemeentebestuur van Vlissingen heeft het kapitaliseeren naar 5 goed gevonden, dan antwoord ik Homerus sliep ook wel eens. In dit geval heeft naar mijn meening het gemeentebestuur van Vlissingen gesla pen en wanneer een gemeentebestuur slaapt, dan mag gerust een hooger bestuur, in dit geval de Staten, een correctie aan brengen. Ik hoop dan ook van harte, dat de Provinciale Staten de fout, begaan door het gemeentebestuur van Vlissingen, zullen eorrigeeren, temeer daar ik voorzie, dat in zake die geheele gaskwestie voor Vlisrin- gen nog zeer zwarte oogenblikken zullen aanbreken. Ik dank U. (Het voorstelStaverman werd zooals bekend verworpen met slechts de stemmen vóór van de heeren Adriaanse, De Baare, De Ridder en Staverman de heer Edelman stemde blanco). De Nuts spaarbank ïn 1934. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werd in 1934 ingelegd in 10.734 posten een bedrag van 1.426.676.19 en terugbetaald in 6544 posten een bedrag van. 1.332.165.43. Er werden in dat jaar 577 nieuwe boekjes uitgegeven en 353 ge heel afbetaald, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 7238. Aan het tegoed der inleggers werd 66.311.60 rente toege voegd. Het totaal tegoed der inleggers op 31 December 1934 bedroeg 2.328.495.82. De reserves 359.017.25. De Magelang-film. Gisteravond werd in de Geref. kerk al hier vertoond de Magelang-film, welke den arbeid liet zien op het zendingsterrein in Ned.-Indië, uitgaande van de Geref. Kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De film bracht al aanstonds op het witte doek het centrum van het zendingsveld, Magelang met zijn ijverigen zendeling, ds. en mevr. Merkelijn, de Europeesche en het Chineesche kerkje, verschillende Holland- sche, Inlandsche en Chineesche scholen en de leeraren daaraan verbonden, enz. Het tweede deel gaf te zien het zendings ziekenhuis, dat hoewel er geen rijkssubsi die voor wordt genoten, toch goed kan be staan en zegenrijk werkt, onder de bekwa me leiding van dr. Dreckmeijer en hoofd zuster Baarbé. Vervolgens gaf de film een uitvoerig overzicht van het schoolleven en van de armen-kolonie Blondo met zijn bewoners de blinden en kreupelen, die hier liefderijke verpleging ontvangen en nuttigen arbeid, bestaande in het vlechten van cocosmatten, verlichten. Het laatste deel bracht een reisje langs verschillende zendingsposten, waarbij ruim schoots gelegenheid was de mooie Indische natuur te bewonderen. Ongeveer 2 uur heeft de prachtige film de talrijke aanwezigen in spanning gehou den en ongetwijfeld de liefde tot den zen- dingsarbeid aangewakkerd. Door ds. Wiersinga, die zelf verschillende jaren in Indië heeft vertoefd, werd de film toegelicht. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In December was de Leeszaal 23 dagen geopend, wy ontvingen 990 bezoekers, 909 mannen en 81 vrouwen, gemiddeld per dag ongeveer 43 bezoekers. In vergelijking met de vorige maanden, kunnen we niet anders dan tevreden zijn, als we bedenken, dat December de maand is, die met al zijn ge zellige feestdagen ons het meest aan huis bindt. Nu die feestdagen weer voorbij zijn, komt er weer tijd vrij voor studie en boe ken. In de uitleening gaven we 2392 boeken uit. Daarvan waren 1754 romens, 91 buiten- landsche romans, 546 studiewerken en 183 kinderboeken. We schreven 56 nieuwe leden in, daarvan zijn er 24 contribueerend, de overigen lezen gratis. Wij waren in staat enkele nieuwe boeken aan te koopen, ook kregen wij diverse boe ken cadeau. De volgende boeken zijn in omloop gebracht Berlage Het wezen der bouwkunst en haar geschiedenis. 1934. Farnol De amateur-gentleman. 1934. Wat is de Oxford-Groep Verslag van een leek. 1934. GogolgDe Revisoren ander proza. 1934. Hulson Zonnezege een bundel voor het Kerstfeest en Oudejaarsdag. 1934. Mijksenaar „Wij" in de Melbourne-race. 1934. Mimthe De geschiedenis van San Mi- chele. 1934. Romein De lage landen bij de zee. 1934. SchartenAntink De gave gulden. 1934. Veenendaal Cocpit. 1934. Een handwerkmap met patronen voor jumpers, pull-overs chz, ügt .in de leeszaal ter inzage. Scheepvaartberichten. Het Italiaansche stoomschip „Honor", komende van Bremen en op weg naar Vlissingen om te bunkeren, is hedennacht, terwijl het op de reede ten anker lag, aan gevaren door 't Duitsche stoomschip „Neu- mark", komende van Port Said en bestemd naar Antwerpen. De „Honor" bekwam lich te schade aan den voorsteven, terwijl de „Neumark", blijkbaar onbeschadigd, de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Het Nederlandsche stoomschip „Poelau Roebiah", komende van Antwerpen en be stemd naar Bremen, is op de reede gean kerd voor duikeronderzoek van de schroef. MIDDELBURG Storing electrisch licht. Gisteravond te ongeveer half acht ont stond een storing in de electriciteitsvoor- ziening, waardoor een deel van het centrum der stad, o.a. de Langedelft, Burg, Noord straat, Gortstraat, Markt enz. in het duis ter werden gezet. Na ongeveer 20 minuten, was er weer overal stroom. De opgeschoten jeugd had de onhebbe lijkheid in de volle Langedelft te blijven rijden en velen deden dat verre van zach tjes, terwijl ook sommige automobilisten, zich van den geschapen, gevaarlijken, toe stand, niet veel aantrokken. Een onderscheiding. Aan den heer J. F. H. Scheijbeler, wien met ingang van 1 Januari jl. eervol ontslag is verleend als bediende bij bet IJkwezen te Middelburg, is bij Kon. besluit de Eere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend, OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Loop van de bevolking der gemeente Oost- en West-Souburg over de maand De cember 1934. INGEKOMEN: C. Vos, van Ermelo naar Deinsvlietweg 4 M. Vlag van Brielle naar Vlissingsche weg 25 A. J. Fasen en gezin van Heerlen naar Van Turnhout- straat 8 A. van Hese van Vlissingen naar Nieuwe Vlissingsche weg 223 N. E. Lan- gedijk van Brielle naar Vlissingsche str. 154 J. Gehrmann van Koudekerke naar Abeelsche weg 26 J. Vreeke van Maas sluis naar Paspoortstraat 19 H. van der Bend van Vlissingen naar Middelburgsche straat 106 E, Dingemanse van Grijpsker- ke naar Kanaalstraat 57 J. M. Koole van Hilversum naar Dijkstraat 41. VERTROKKEN :J. Poppe van Groenewèg 1 naar Middelburg J. Sanderse van Groote Abeele 24 naar Koudekerke J. Verhoeff van Groote Abeele 48 naar Ber gen op Zoom Van Heeselingen van Mid delburgsche straat 8 paar Ned. Oost Indië L. Janse van Middelburgsche straat 78 naar Terneuzem; E. A. Adriaanse van Ka naalstraat 36 r.aar Middelburg P. A. van Zalen van Marnixplein 24 naar Vlissingen M. Vlag van Vlissingsche straat 25 naar Brielle T. Louwerse van Vlissingsche straat 38 naar Oostkapelle. BIGGEKERKE Loop der bevolking in 1934. Op 31 December 1933 bestond de bevol king uit 440 mannen en 441 vrouwen, sa men 881 inwoners. In 1934 vermeerderd door geboorte met 12 m. en 11 vr., samen 23 en door vestiging met 21 m. en 25 vr., samen 46. Verminderd door overlijden met 3 m. en 3 vr., samen 6 en door vertrek met 15 m, en 12 vr., samen 27. Vermeerderd met 15 m. en 21 vr., samen 36, zoodat de bevolking op 31 December 1934 bedroeg 455 m. en 462 vr., samen 917 inwoners. ZOUTELANDE Loop der bevolking. Over de maand December 1934. Ingekomen: P. Jasperse, van Me- liskerke L. P. Brasser met gezin, van Vlissingen J. F. Kools met gezin, van Buitenzorg (N.O.I.) Loop der bevolking over 1934. De bevolking van Zoutelande bedroeg op 31 December 1933 466 m. en 409 vr., totaal 875 personen. De bevolking vermeerderde door geboor ten met 8 m. en 14 vr., en door vestiging met 36 m. en 3Ï vr., totaal 89 personen. Zjj verminderde door overlijden met 5 m. en 8 vr., en door vertrek met 37 m. en 27 vr., totaal 77 personen. Op 31 December 1934 bedroeg de bevol king 468 m. en 419 vr., totaal 887 personen. GROEDE Loop der bevolking. Over de maand December 1934. Ingekomen: P. J. M. Mazure, van Stolwijk, Scherpbierscheweg W 11 P. J. Buijze, van Cadzand, Mosseldijk W 116 J. du Mez, van Nieuwvliet, Nieuwvlietsche- weg W 72 J. A. Buijze, van Cadzand, Mos seldijk W 119 D. G. van Hee, van Cad zand, Blekestraat A 218 P. J. van Leeu- we, van Breskens, Markt A 110 J. Vinjé, van Zuidzande, Plattendijk W 153 P. B. Corijn, van Breskens, Rijksweg O 123 G. Röhrig, van Hamburg (D.), Walestraat A 112 H. A. Petermeijer, van Breskens, Rijksweg O 108 E. Hoste, van Nieuwvliet, Schuitvlotstraat A 104 J. M. Daansen, van Oostburg, Rijksweg O 108. Vertrokken: Wed. L. L. Gee- raert, Schuitvlotstraat A 99a, naar Oost burg A. J. Kindts, Scherpbierscheweg O 220, naar Schoondijke W. van de Voorde, Eierkorf O 241, naar Cadzand M. P. van de Voorde, Plattendijk W 151, naar Cad zand J. F. Taalman, Breskenscheweg O 18, naar Philippine K. van Damme, Kruis- dijk O 152, naar Watervliet (B.) M. J. Leurgans, Breskenscheweg A 194, naar Breskens A. Lamotte, Boerenhol O 11, naar Middelburg W. J. Dhondt, W 144, naar Schoondijke. GOES Kolendamp-vergiftiging. Gisteren heeft zich te Goes een geval van kolendamp-vergiftiging voorgedaan. Des nachts gevoelden de heer en mevrouw Blom in de Kamperfoeliestraat zich onwel, waarom zij terstond de hulp van een ge neesheer inriepen. Deze zou des morgens terugkeeren. Toen hij echter te ongeveer tien uur in den ochtend weer aanbelde, kreeg hij geen gehoor. Hij riep daai'op de hulp van de politie in. Door het uitbreken van een deur verschafte deze zich toegang tot het huis. Men vond op de slaapkamer den man en de vrouw bewusteloos. Beider toestand was zoo ernstig, dat overbrenging naar het R.-K. ziekenhuis noodzakelijk was. Vooraf werd het echtpaar voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Per zie kenauto werden zij daarop naar het zieken huis vervoerd, waar terstond getracht werd het bewustzijn terug te brengen. Des mid dags begonnen beiden weer teekenen van leven te geven, maar men achtte hun toe stand nog zeer bedenkelijk. De oorzaak is waarschijnlijk kolendamp vergiftiging, daar in de kamer een haard brandde en in het huis beneden een zware kolendamp hing. Naar wij vanmorgen vernamen, is bij de beide slachtoffers yan de iolendampver- spoedig verholpen door inwrijven met V APORUB giftiging, den heer en mevr. Blom, die in het R. Kath. ziekenhuis worden verpleegd, het bewustzijn teruggekeerd, zoodat, als zich geen complicaties voordoen, het le vensgevaar als geweken kan worden be schouwd. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier langs de nieuwe sluis in totaal opgevaren 2074 zeeschepen met een tonneninhoud van 1.907.647 N.R.T. In het voorgaand jaar zijn in totaal opgevaren 2111 zeeschepen met een tonnenmaat van 1.991.659 N.R.T. Er is dus slechts een geringe achteruit gang in het aantal schepen dat onze haven binnenliep, waar te nemen. De vaart op Gent ging achteruit, doch de achterstand werd ingehaald doordat de scheepvaart voor het Nederlandsch. gedeelte van het kanaal toenam. EEN REDEVOERING VAN HITLER. Gisteren is te Berlijn een vergadering ge houden van de politieke en militaire leiders in het Derde Rijk- Bij deze gelegenheid werd o.a. het woord gevoerd door den rijkskanselier Adolf Hit ler. Hij ving aan met het geven van een overzicht over de prestaties van het afge loopen jaar en wierp dan een blik op net werk van het thans begonnen jaar. In verband .met de a.s. stemming in het Saargebied ging hij nader in op den stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsche rijk wordt verspreid. Dezelfde ele menten, die de nationaal-socialistische be weging veertien jaar lang met leugens en laster overstroomd hebben, zoo zeide hij, grijpen thans weer naar dezelfde methoden in het buitenland, daar hun geen andere middelen ter beschikking staat tegen het nieuwe Duitschland. Op sarcastische wijze schilderde spreker vervolgens, hoe zij steeds weer volgens het oude recept trachtten, den schijn van wan trouwen en oneenigheid tusschen de leiders in Duitschland te wekken. Hun parool is de leugen gaat altijd vlugger dan de waar heid, lieg daarom, lieg altijd maar door, misschien blijft er toch iets van hangen. Wanneer zij thans, na vroegere ervarin gen wijzer geworden, de eerstvolgende ca tastrophe in Duitschland aankondigen tegen den veertienden Januari, doen zij dat, opdals niet reeds voor de Saarstemming hun leu gens zullen blijken. Maar ook ditmaal zul len hun manoeuvres niet helpen. Op 13 Januari, ging Hitier voort, is heft noodzakelijk, dat onze broeders, die na 15 Jarigen dapperen tegenstand naar het va derland terug willen, weten, dat zy naar een waardig vaderland keeren en de tegen stander zal eerst recht moeten weten, dat iedere gedachte aan speculatie op onze on eenigheid ditmaal tevergeefsch is. Zij moeten niet denken, aldus riep Hitier uit, dat zij een van ons alleen tegenover zich hebben, maar zij moeten allen weten, dat zij staan tevenover de geheele Duit3che natie, den geheelen tegenwoordigen staat, als een aaneengesloten gemeenschap. Voortgaande sprak Hitler over de onver- breekbare lotsverbondenheid van allen, die door gemeenschappelijken arbeid in ver trouwen jegens elkander de groote taken van het nationaal-socialistische Duitsch land, der natie en haar toekomst dienen. Tot slot zeide spreker „Moge de Al machtige God ons volk en u allen niet al leen gezond houden, maar moge Hij ons ook voor dit komende jaar een zeer harden tyd geven, teneinde alle taken, die voor ons staan, ten einde te kunnen voeren. Wy wil len ook in dit jaar in grenzenloos ver trouwen elkander de hand reiken en gelijk" tot dusverre niet alleen in een jaar van strijd en zorgen, maar ook van overwinning oprukken als een gemeenschap, die door niets kan worden geschokt", STEMBUREAU-VOORZITTERS IN HET SAARGEBIED. De neutrale voorzitters van de 860 stem- bureaux in het Saargebied zijn thans defi nitief benoemd. Aangewezen zijn 364 Ne derlanders, 300 Zwitsers, 220 Luxembur gers, 3 Denen, 4 Engelschen, 2 Amerikanen, 3 Italianen, 1 Zweed en 1 Portugees. Deze neutrale yoorzitters moeten op 13 'Januari

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 7