500 300 25 EERSTE BLAD No.l 73e Jaargang 1935 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 3 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonmment speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 38 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 23 metselaars, 28 opper lieden, 48 schilders, 12 stucadoors, 98 tim merlieden, 7 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 1 voeger, 6 opzichters, 4 machi- naal-houtbewerkers, 1 meubelmakers, 5 politoerders, 6 stoffeerders, 7 kleermakers, 1 wasscher, 1 lederbewerker, 2 schoenma kers, 686 metaalbewerkers, 9 bierbotte- laars-drankbereiders, 11 brood-banketbak kers, 4 koks, 2 slagers, 12 magazijnbedien den, 3 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 12 kellners, 38 loopers, 5 por tiers, 4 sleepers, 38 transportarbeiders, 25 kantoorbedienden, 4 teekenaars, 2 musici, 2 onderwijzers, 5 bazen, 41 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matro zen, enz.) en 130 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 winkeljuf- frouws, 5 kantoorbedienden,. 1 onderwijze res, 7 dienstboden, 5 werksters. Totaal 1378 ingeschrevenen, waarvan 92 in de werkver schaffing. Vorige week 1393 personen. Alzoo een vermindering van' 15 werkzoe kenden. Tom van der Stap. Britannia. Tom van der Stap en zijn witte raven, die in het zomerseizoen 1933 met zoo'n groot succes in Britannia zijn opgetreden, zullen; op hun tournée door ons land, Za terdag en Zondag a.s. hun tenten in ons badhotel opslaan. Wij zijn er zeker van dat dit verblijf door dans- en jazz-enthousias- ten op hoogen prijs zal worden gesteld. Voor bijzonderheden verwijzen wij verder naar de elders in ons blad voorkomende ad vertentie. Een Nutsavond. Het bestuur van het departement Vlis singen der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. verzoekt ons nog even de aandacht te willen vestigen op den voordracht-avond van Vrijdag 4 Januari, waar zal optreden de heer mr. A. W. Kamp, die vroeger reeds eenige malen een zeer goeden Nutsavond heeft gevuld en met veel succes. Hij zal ditmaal uitkomen o.a. met een drietal num mers van eigen hand. Het belooft door deze en andere nummers van het programma een heel aardigen avond te worden. P. T. en T. Met ingang van 1 Januari Is de telegra fist le klasse bij den telegraafdienst M. Everaars verplaatst van het bureel van 't hoofd van het telefoondistrict, naar .Vlis singen, Kortsluiting» Toen gistermiddag te ongeveer kwart oor vier de stadtram in de richting sta- ion ter hoogte van het kantoor van „de ichelde" was, braken de draden van de in- ichting voor het overbrengen van de sei- j m af en dit veroorzaakte kortsluiting. I Voorzichtig heeft men de draden op zijde j /ehouden tot men met behulp van den mon- agewagen ze geheel kon verwijderen. De dienst ondervond er betrekkelijk kort op- onthoud yan, ook die naar en van Middel- I burg, A. G. O. i In het Concertgebouw wordt Vrijdag 11 f ïanuari, des avonds 8.15 uur, een tooneel- tvoering gegeven door Cor Ruys en i .ouis de Bree. Opgevoerd wordt het blij- 1 Tel „Belastingontduikers"* Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Prinses Juliana woonde Zaterdag voor •:>t eerst-een voetbalwedstrijd bij nl. tus- 3n Sparta en Feijenoord ten bate van het ,d. Roode Kruis aankomst van de Prin- hare belangstelling tijdens den wed- •ydmoment voor het Feijenoord-doel an Male neemt een modderbad. Gene ral Snijders onthult een schilderij van ge- eraal Swart op diens 70sten verjaardag. -amwedstrijden te* Amsterdam. Aan •>ord van de „Van Oldenbarneveldt" werd eerste bijeenkomst gehouden van het postolaat ter Zeeaankomst van Mgr. vengenent, bisschop van Haarlem. Het toffelgk pyerschot yan .den heer Adatsji, oud-president van het Permanente Hof van Intern. Justitie, wordt van de Boerhave- kliniek te Amsterdam naar de residentie overgebracht. MIDDELBURG Overtreding Winkelsluitingswet. De politie te Middelburg maakte proces verbaal op tegen een winkelier in bloemen, die zijn zaak Maandag na 8 uur geopend had gehouden, terwijl bloemenwinkels niet vielen onder de categorieën van zaken die open mochten blijven tot. 10 uur. Opziener der Domeinen. Bij Kon. besluit van 28 December 1934 is, te rekenen met ingang van 1 Januari 1935, aangesteld in vasten dienst tot opziener der domeinen, ter standplaats Middelburg, J. P. van den Broecke, thans werkzaam als amb tenaar der domeinen in tijdelijken dienst ter genoemde standplaats. Chr. Ned. Landarbeidersbond. Vrijdagavond vergaderde te Middelburg het district Walcheren van 'den Ned. Chr. Landarbeidersbond, onder voorzitterschap van den heer P. Vreeke te Souburg. Mede was aanwezig de heer A. Vingerling uit Goes, hoofdbestuurder. Als leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen de heeren P. Vreeke te Souburg en J. Janse te Vrouwepolder en gekozen de heer P. van Eenennaam te N. en St. Joosland. Daarna werd besproken de afsluiting van collectieve contracten en het overleg met de patroons. Krachtig zal worden gewerkt aan vermeerdering van het aantal contrac ten daar nog lang niet in alle Walchersche gemeenten de loonen contractueel zijn vast gelegd. Uit de verder gevoerde besprekingen bleek, dat in verschillende gemeenten, on danks de circulaires van den minister dien aangaande, niet is overgegaan tot het ver strekken van een Kerstgave en een brand- stoffentoeslag aan de werkloozen. Ook op plaatsing in de werkverschaffing, steun verlening enz. valt hier en. daar wel wat aan te merken. In sommige gemeenten voert men de regelingen van den minister wel wat eigenaardig uit. Ook moet hier en daar geconstateerd worden een achterstel ling van de georganiseerden bij de ongeor ganiseerden. De besturen zullen hierop lauwlettend toezien en voorkomende geval len via het hoofdbestuur ter kennis bren gen van de regeering. Geen hulp noodig. Hedenmorgen tegen 10 uur kreeg de. brandweer bericht van een begin van brand in de woning van den heer S., hoek Hout kadeSegeerstraat. Terwijl een nader onderzoek werd inge steld, werd de spuit gereed gezet en de brandweerleden gealarmeerd, die zich naar de kazerne spoedden. Het bleek gelukkig, dat geen hulp noodig was en konden de mannen onmiddellijk weer inrukken. Een spiegelruit stuk gereden. Gistermorgen draaide een wielrijdster, die angst had niet op tijd aan het station te zullen zijn, wat vlug van uit de Lange- delft de Segeerstraat te Middelburg in en reed tegen de stoep van het magazijn „de Unie" op. Zij viel met haar rijwiel tegen de ruit, die daar niet tegen kon. De wiel rijdster kwam met den schrik vrij. OOSTBURG Gemeenteraad. Op den laatsten dag van 't jaar kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen (behoudens een vacature). De voorzitter, de burgemeester, stelde het eerst aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer I. Brakman en verzocht den heeren Van de Waeter, Risseeuw en De Bruijne zich met dat onderzoek te wil len belasten. De heer Van de Waeter vroeg op grond van welk artikel der wet deze benoeming heeft plaats gehad, immers z.i. is deze be noeming foutief geweest. De voorzitter zeide, dat dit op grond van art. 100 der Kieswet was geschied, de lijst der S.D.A.P. was uitgeput, waarna in aan merking kwam de lijst met het grootste ge middelde. De heer Van de Waeter beweerde, dat art. 100c hier had moeten zyn toegepast. De voorzitter betoogde, dat het onder zoek der geloofsbrieven moet plaats heb ben buiten beoordeeling der wettigheid van de benoeming de vraag is enkelzijn de geloofsbrieven in orde en daarom wensch- te hij van den heer Van de Waeter te ver nemen of hij bereid is aan dat onderzoek deel te nemen, waarop deze zeide geen be zwaar te hebben als dit niet in strijd was met den eed. Bij monde van den heer Van de Waeter werd door de commissie medegedeeld, dat de stukken in orde waren, maar spreker bleef beslist tegen toelating, op grond van art. 100c der Kieswet. De voorzitter herhaalde, dat met de grootste overschotten in een dergélijk ge val niet meer wordt gerekend, thans geldt het grootste gemiddelde. De heer De Bruijne trachtte aan de hand van het proces-verbaal der 'laatste verkie zing aan te toonen, dat deze benoeming onwettig was. De secretaris, die het dossier der be wuste verkiezing tevoorschijn haalde, legde uit, dat in dit geval de overschotten niet meer in aanmerking konden komen, maar dat hier enkel moest gerekend worden met art. 100, d.w.z. met de voortzetting van art. 100, doch de beide genoemde opposanten hielden vast aan art. 100c, wijl er wel dege lijk nog een lijst met een overschot was. De discussie werd hierna gesloten, waar na de heeren Van de Waeter, De Bruijne en De Milliano stemden tegen, en de heeren Risseeuw, Brevet en Van de Plassche voor tbelating. Waar de stemmen' staakten werd dit punt aangehouden. Alvorens verder te gaan met de agenda wilde de voorzitter de aandacht er op ves tigen, dat in Novémber jl.' de heer Brevet het feit herdacht had, dal hij onafgebroken gedurende 25 jaren zitting had gehad als lid van den gemeenteraad, met welk jubi leum hij hem hartelijk geluk wensch'te. Ten aanzien van de werkverschaffing stelden Burg. en Weth. voor om daarmede aan te vangen ongeveer half of tegen het einde van Januari, terwv,! het loon zal he-' dragen 23 cent per uur, bij regenverlet 18 centbovendien zou 1 HL. cokes per week worden verstrekt bij ninstens 3 dagen werken. De bedoeling is „'e vérdere afvoer van den eersten lioogen ;,5.. De heer Van de 'Waeter vroeg of de werklui boven de 65 jaar, die buiten de werkloozenkassen staan, ook voor cokes in aanmerking komen, waarop de voorzitter antwoordde, dat als gewoonte de armlas tigen. ook weer kolen krijgen. De heer Van de Waeter meende, dat niet allen armlastig zijn en dat niet ieder gaar ne van den armen bedeeld wordt en toch zijn bij de door hem bedoelden wellicht menschen, die 't meer noodig hebben dan de armlastigen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd goedgekeurd. Een verzoek van bewoners der Walstraat om betere verharding van die straat, werd gerenvoyeerd aan Burg. en Weth., nadat de heer Brevet de wenschelijklieid betoogd had van éénrichtingsverkeer, immers bij den tegenwoordigen toestand moeten de rijtuigen, soms zwaar geladen, elkaar pas- seeren en dan wordt de boel stuk gereden. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. de zaak grondig zullen onderzoeken. Hierna werd de zitting met gesloten deu ren voortgezet. ZIERIKZEE Insulaire Hypotheekbank. De directie der Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee bericht dat, voor zoover zij niet reeds vroeger zijn uitgeloot, 2.000.000 5 pandbrieven worden afge lost en pari betaalbaar gesteld per 1 Februari 1935, met bijbetaling van één maand rente en onder aftrek van coupon belasting. De losbare stukken houden derhalve op rente te dragen op 1 Februari 1935. Houders van bovengenoemde aflosbaar gestelde pandbrieven kunnen verwisselen in 4 pandbrieven 99% indien de omwisseling geschiedt vóór 1 Februari 1935 a 100 indien de omwisseling daarna geschiedt. THOLEN Vyfduizend musschen gevangen. Op het eiland Tholen zijn op bijna alle dorpen zoogenaamde musschengilden, wier leden jaarlijks honderden musschen vangen, welke aan den landbouw zooveel schade doen. Een record heeft wel het achtbare Gilde van Sint Annaland op genoemd eiland behaald. In het afgeloopen jaar werden door zijn leden bijna 5000 musschen gevan gen. En onder de leden heeft zeker wel het record behaald de heer A. Goedegebuure, die in 1934 3167 musschen ving. Op het vangen der musschen stond ïn het verloopen jaar een premie van een halven cent per stuk* Autobusvergunningen. Ged. Staten van Zeeland hebben b' 'r*"<?n le. in te trekken hun besluit van 17 Juni 1932, waarbij aan P. van Koeveringe te Waarde vergunning werd verleend tot het in werking houden van een autobusdienst op Donderdagen van Waarde over Krab- bendijke en Rilland-Bath naar de Noord- brabantsch-Zeeuwsche grens, en omge keerd 2e. in te trekken hun besluit van 16 De cember 1932, waarbij aan P. van Koeverin ge te Waarde vergunning werd verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst, uitsluitend op Woensdagen, van Waarde over Krabbendijke en Kruiningen naar Ierseke en omgekeerd 3e. aan G. J. de Jager te Driewegen ver gunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Ellewoutsdijk over Oudelande, Baar land, Kwadendamme en 's-Gravenpolder naar Goes, en omgekeerd. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Middelburg, heeft heden aanbesteed a. het onderhoud van het kanaal door Walcheren gedurende de jaren 1935, 1936 en 1937. Raming 33.000. Inschrijvers A. de Wilde, Middelburg 33840 N.V. Smit en Visser, Papendrecht 32950 N.V. v.h. P. A. van Wijnen, Dor drecht 32750 N.V. v.h. P. Volker, Slie- drecht 32700 C. Verwater Co., Goes 32440 H. Verheul, Rotterdam 32415 N.V. v.h. Van Dongen en Van Hove, Dor drecht 31970 J. van 't Hoff, Hoek 31950 J. Wisse, Axel 31900 N.V. C. Kastelijn en Zoon, Dordrecht 31460 N.V. Mabuad, Willemstad 31383 L. J. Dek ker, Veere 31240 L. en J. L. Broere, Sliedrecht 31200 N.V. Th. Smeulers' aannemersbedrijf, Rotterdam 31100; P. J. vau uo Sande, Bresn.cns S SluOG Iz. ua* gasse en. Zoon, Koudekerke 30800 C. v. d. Klippe, Vlissingen 30600 A. v. d. Straaten Jr.'s aannemersbedrijf 30100 P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 29740 J. J. Jansen, Middelburg 29560 D. M. van Noordenne, Giesendam 28960 en P. Dek ker, Veere 28100, alles per jaar. b. het aanbrengen van beplantingen op gedeelten van den Rijksweg no. 58 met daarbij aansluitende zijwegen en terreinen, onder de gemeenten Kruiningen, 's Heer Arendskerke en Goes. Raming 3000. Inschrijvers Firma C. Verwater en Co., Goes 2844 firma J. van Wezel, Velp 2474 P. T. Bouman, Wijchen 2420 P, van 't Westeinde-Van den Driest, 's Heer Arendskerke 2200 J. Nijssen 2182 J. ten Steene, Dordrecht 1930 W. Braad, Domburg 1883 D. J. van der Have, Ka- pelle 1765.50 gebrs G. en P. Kuzee, Heinkenszand 1760. Namens Ged. Staten van Zeeland is he den aanbesteed het verbeteren van den weg van Burgh naar Westen-Schouwen, deel van den weg no. 2 van het provinciaal we genplan, met bijkomende werken. InschrijversJ. H. van Bergum Jr., Noordwijk aan Zee 78880 L. van Boven, Ellewoutsdijk 74420 W. de Bokx, Hoek en H. Kerkaert, Westdorpe 73000 P. Ro- mrjn, Burg 72500 L. Timmer, Dordrecht 68400 M. Andriessen, Scherpenisse 67150 N.V. Visser en Smit, Papendrecht 65992 P. Dees, Neuzen en Jos. de Maegt, Hontenisse 65109 L. J. Dekker, Veere 64150 P. Dekker, Veere 62427 firma F. Duinhouwer Sr., Goes 5978.1 N. van der Linde, Scharendijke 59500 C. v. d. Klippe, Vlissingen 58888 C. Slager, Haamstede 58375 J. Slager, Brouwers haven 58192 J. H. v. d, Ven, Vlissingen 57939 J. Vereijke, Ellewoutsdrjk 57862 H. Douw, Zierikzee 57800 L. G J. van de Ven, Koudekerke en M. Wan del, Schoondijke 57758 N.V. Noord- Nederlandsche wegenbouw, Harlingen 57245 M. v. d. Velde en J. P. Bosscner, Bruinisse 56620 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist 's-Heer Arendskerke 56260 J. den Oude, Klaaswaal 54965 J. D. Jansen, Colijnsplaat 54900 A. J. Verjaal, Drei- schor 53745 W. Wandel, Nieuwerkerk 52875. EEN BELANGRIJKE REDE VAN MINISTER GOEBBELS. Op Oudejaarsavond heeft de Duitsche propaganda-minister dr. Goebbels te Frei burg in Breisgau een toespraak tot het Duitsche volk gehouden, die door alle Duit sche zenders is uitgezonden. Goebbels bracht de hartelijke groeten en gelukwenschen over van den leider van de p "tij en van de regeering, die allen dank ten voor bet vertrouwen, dat bet Ruitsche volk in het jaar 1934 had geschonken en voor de volharding en taaien moed, waar mee de harde strijd voor het leven en voor de toekomst van de Duitsche natie was gestreden. De regeering en de partij be loofden, dat zij ook in hef komende jaar niet zouden rusten tot Duitschland weer de plaats onder de volken heroverd had, waar op het door zijn karakter, zijn bekwaam heid en zijn prestaties recht had. Goebbels gaf vervolgens een overzicht van het afgeloopen jaar. Economisch ge zien is het in betrekkelijk korten tijd ge lukt de werkloosheid met cijfers van mil- lioenen te doen dalen. Vier en half millioen menschen, die thans weer aan de machines staan, of in de kantoren zitten zijn de le vende getuigen van het organische opbouw- proces der nationale productie. Door uit gebreide agrarische wetten heeft de boe renstand weer een vaste en solide basis gekregen. Uitvoerig besprak Goebbels ver der de andere sociale maatregelen en de resultaten van het winterhulpwerk. De Rijkshervorming is reeds voor een groot gedeelte voltrokken. Met leedwezen herdacht hij de spanning die op kerkelijk gebied was ontstaan, en die de regeering en de partij waakzaam had gevolgd opdat staat noch volk er nadeel van zouden on dervinden. De stabiliteit der binnenlandsche verhou dingen heeft de regeering de mogelijkheid gegeven de buitenlandsche politiek te acti- veeren op een wijze, die alle hoop voor de toekomst geeft. De Saarkwestie is door de loyale tegemoetkoming tusschen Parijs en Berlijn uit de atmospheer van gevaarlijke oververhitting gebracht. De Duitsche eisch van nationale gelijkgerechtigdheid wordt meer en meer door de wereld begrepen en rechtvaardig geacht. De door de uit Duitschland verdreven emigranten gevoer de gruwel-hetze begint ineen te zakken. Omtrent de doeleinden, die. het Duitsche volk zich voor het jaar 1935 stelt, ver klaarde Goebbels, dat op economisch ge bied in het komende voorjaar een nieuw offensief op de werkloosheid zal worden ondexmomen, terwijl het voorts moet geluk ken op het gebied van deviezenkwestie en grondstoffenvraag tastbare resultaten en melkbare verlichting te bereiken. Daarbij moet de strijd tot geleidelijke verheffing van den levensstandaard doelbewuster worden gevoerd. Op binnenlandsch gebied moet getracht worden een einde te maken aan den kerk strijd en den vrede van het volk ook op kerkelijk gebied te verzekeren. Wat de bui tenlandsche politiek betreft, hoopt de ge heele natie, dat op 13 Januari het Saarvolk gesloten tot het Rijk terug zal keeren waardoor de laatste territoriale kwestie, die Duitschland van Frankrijk scheidt is opgelost. Ieder hoopt, dat het dan ook ge lukken zal met het groote Fransche volk tot een werkelijken en duurzamen vrede te komen. Tenslotte herdacht Goebbels den leider Adolf Hitler en schetste hij wat deze voor Duitschland gedaan had met behulp van God, die hem mocht sterken in het geloof in zijn zending. Goebbels eindigde zijn ra diorede met de woorden „God zegene den leider en zijn werk"., WEER EEN INCIDENT TE SAARBRUCKEN. Een dertigtal revolverschoten zijn er in den nacht van Maandag op Dinsdag gelost op de ruiten van een café, dat door Nazi's bezocht wordt. Een persoon werd gewond. Zoodra politie en gendarmerie verschenen, vluchtten de revolverhelden. Na een ver- geefsche poging om de daders te arrestee ren, besloot men met auto's gedurende den nacht te blijven patrouilleeren, om een nieuwe schietpartij te voorkomen. HET SAARGEBIED WEER BIJ DUITSCHLAND. De „Kölnische Zeitung" publiceert een onderhoud van haar Berlijnschen corres pondent met den vroegeren Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Seve ring, over zijn houding inzake het Saar- vraagstuk. Severing wees op zijn vroegere pogingen om het Saargebied zonder beper kingen en in zijn geheel voor het Duitsche moederland te behouden en antwoordde op de vraag, of zijn opvatting door de regee- ringswisseling in Duitschland gewijzigd was, beslist ontkennend. Volgens de „Köln. Zeitung" zou Severing verder verklaard hebben, dat hij innig hoopte, dat de dag van de volksstemming een indrukwekkende meerderheid voor te rugkeer van het Saargebied tot Duitsch land zou mogen opleveren. De hoop op een tweede volksstemming achtte hrj slechts een illusie. Thans moet een beslissing vóór of tegen Duitschland worden genomen en hij wenschte vurig, dat deze vóór Duitsch land zou mogen uitvallen. Hrj yerklaarde

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1