1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 31 DECEMBER Coöp. „Ou Broederband" (w.) Jaargang Uitgave: firma f. VAN Df VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen JAN HENNINO EERSTE BLAD VAN OUD TOT NIEUW. STADS- EN PROVINCÏENIEUWS alle soorten Fijn Gebak en Heerlijke Koekjes. BRANDSPIRITUS N0.307 1934 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COl) BANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regi 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" FOTOGRAAF. Badhuisstraat 63. p.f. Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „Vlissingsche Courant" morgen niet verschijnen. Laat uw wensch méér zijn dan woorden alléén- HELPEN WE ELKAAR AAN EEN BETER NIEUWJAAR Straks luiden de klokken, loeien de sirenes en klinken twaalf zware slagen van den toren, ons vertellende, dat het oude jaar er is geweest en 1935 is be gonnen. Dan zullen er gezinnen zijn, waarin men zich vereenigt in gebed om 's Heeren zegen af te smeeken over de periode, welke komen gaat en in andere kringen neemt men met scherts en een dronk afscheid van wat achter ons kwam te liggen en gaat men met een zelfde luidruchtigheid het nieuwe jaar tegemoet. Hoe men echter de wis seling van het oude naar het nieuwe ook moge hebben gevierd, tenslotte hebben we allen elkanders hand ge grepen en welgemeende wenschen be treffende een nieuw en beter jaar kwa men over onze lippen. Een béter jaarDat is hef, waf we allen verhopen en hetgeen zoovelen onzer van den hemel verbidden. Aan het jaareinde hebben we onze balans opgemaakt, hetzij uit de cijfers van onze boeken, hetzij uit de gegevens, welke we in ons geheugen vastlegden. En bijna zonder uitzondering kwamen we tot de conclusie, dat de uitkomst slecht was en dat het zóó niet veel langer kan voortgaan. De crisis duurde in 1934 in onver minderde mate voort, zoodat we ma terieel hebben geleden. Dat materieel verlies bracht ons zorgen, welke ook de gaafheid van ons geestelijk leven in vele opzichten hebben geschaad. Hoe we. de balans over 1934 ook bekijken, het passief is aanzienlijker geweest dan het actief, dat we nog kunnen aan wijzen. We weten dat van elkander en daar om wenscht de een het den ander toe, dat het nieuwe jaar béter moge zijn, in alles I Laten we toch echter bedenken, dat onze wensch een leeg gebaar slechts zal kunnen blijven, wanneer we voor het betere slechts bidden of wat nog ondoelmatiger is slechts drinken met een „prosit". Voor iedereen geldt, 'daf het betere moet worden bereikt door er voor te werken. Slechts als we werken, d.i. handelen naar de omstandigheden, kunnen we resultaat bekomen. Voor den geloovigen staat bovendien vast, dat dit resultaat kan worden versterkt en verhaast door den zegen des hemels, welke biddend is af te smeeken. Ofa et labora Bid en werk ïs de zinspreuk, welke ons volk in de moei lijkste oogenblikken van haar bestaan heeft geleid. Veel heil, veel zegenzoo spreken we straks tot elkander, als het oude jaar heeft uitgediend. Een béter Nieuw jaar, van harte Zóó sprekend op 'den eersten Ja nuari. meenen we, wat we zeggen, maar laten we vooral op den tweeden en derden Januari en op volgende dagen niet vergeten om er iets voor te doen, opdat onze wensch in vervulling zal kunnen gaan. We hebben nu lang genoeg zitten wachten op een beteren tijd. We zijn zuinig geweest, omdat het „crisis" was, zonder dat allen zich serieus hebben afgevraagd, of de crisis ook voor hen, individueel, een afdoende reden was om goedkooper te leven, minder werk te laten uityoeren en steviger de hand op den zak te houden, dan mén zulks in normalen tijd gewoon was. In vele opzichten is crisis erger dan de griep. Als griep heerscht, begint de gezondste mensch te snotteren en zich te verbeelden, dat hij het „te pakken" heeft. Aan griep komt echter nog eens een einde, maar sedert ai de jaren, dat we de „crisis" kennen in ons maat schappelijk- en economisch leven, voelt iedereen zich in materieel opzicht een levend lijk met een securen dood op den achtergrond. Als we elkaar straks een beter Nieuwjaar wenschen. laten we dan ook naar vermogen eens iets doen. Laat eens wat verdienen, vernieuw eens wat en vooralbetaal elkander, wat men schuldig is. Het geld, dat er heusch nog wel is, moet loskomen en dan aan het rollen worden gebracht, pan komt er arbeid en daarmee een beter Nieuwjaar Zulk een Nieuwjaar wenschen we. in geestelijk en materieel opzicht aan onzen lezers en allen, die met ons blad verbonden zijn. Vereenvouding bij den Burgerlijken Stand. Met ingang van 1 Januari 1935 treden de nieuwe' voorschriften betreffende den Burgerlijken Stand in werking. Enkele be palingen zijn voor het publiek van oelang, zoodat het gewenscht is hieraan eenige be kendheid te geven. Gebroken is met de traditie, dat een ge lukkige vader, omringd door z ij n twee getuigen voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand verschijnt om aan gifte te doen van de geboorte van zijn zoon of dochter. Met ingang van het nieuwe jaar ver schijnt hij zonder getuigen, voor dien ambtenaar. Eveneens zijn geen twee aangevers meer noodig bij de aangifte van een overlijden. Eén persoon, die uit eigen we tenschap kennis draagt van het overlijden doet voortaan de aangifte. Het is een vereenvoudiging, die zeker door verschillende personen zal worden toegejuicht, Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. van Boven, employé van de carga doorsfirma de Groof, te Vlissingen, consu lair ambtenaar van verschillende landen J. L. van Voorthuyzen, burgemeester der gemeente Domburg A. Dominicus, wethouder der gemeente Wemeldinge J. Delzenne, te Middelburg, bureelchef bij den Rijkswaterstaat C. D. Vereeke, te Kapelle (ZJ, voorzitter van de waterkeering van den calamiteuzen Willem-Annapolder, dijkgraaf van „de Breede watering bewesten Yerseke" dr. A. J. Hoorweg, districts-tuberculose- arts, te Middelburg tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: dr. B. D. H. Tellegen Azn., griffier der Prov. Staten van Zeeland, te Middelburg. M. Fernhout, burgemeester der gemeente Middelburg is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan Ph. M. Engelvaart, lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur te Tholen P. J. B. Voet, te Ossenisse, sigarenhande laar, regenwaarnemer j, in zilver, aan t J. G. Wollenberg, hoofdagent-rechercheur van politie te Middelburg C. van de Plasse, voorzitter der mannen- zangvereeniging „Ons Genoegen" te We meldinge H. Koole, te Ellewoutsdijk, waterbouw kundig ambtenaar bij het waterschap Elle woutsdijk S. B. Blok, te Kruiningen, waterbouwkun dig ambtenaar bij hetwaterschap Krui ningen j; in brons aan 13 F. Vercauteren, besteller bij den post-, telegraaf- cn telefoondienst, te Sas van Gënt j het hoofd der kustwacht te Vrouwen polder D. Koets M. J5 yan Kerkvoort, tc Terneuzen, geg. - Afd. Banketbakkerij - Van Dishoeckstraat 54. Voor -oud en nieuws Lage prijzen! De Bankelwinkel is heden avond geopend tot 9 uur. Op Nieuwjaarsdag geopend van 10 tot 4 uur. sluisknecht-helmduiker bij den Rijkswater staat A. Koets, te Kortgene, gep. arbeider bij den calamiteuzen' Jonkvrouw Annapolder M. Lindenbergh, te Yerseke, sluiswach ter en schotter bfj het waterschap „De Breede Watering" bewesten Yerseke J. Verweij, te Rilland-Bath, in dienst bij de N.V. „de Bathpoiders" C. van den Broeke, te 's Heer Arends- kerke, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen J. Claerjs, te Sluis (Z.), beambte bij de Stoomtram-Maatschappij BreskensMalde- ghem A. C. van der Burght,oestèrkweeker, in dienst van den heer J. C. vair der Burght, te Yerseke P. J. van Dommelen, in dienst van baron Collot d'Escury te.Kloosterzande, gemeente Hontenisse P. W. Huyssoon, voorheen letterzetter bij de N.V. Vlissingsche Boekhandel, Handels drukkerij en Binderij, voorheen de Vey Mestdagh, te Vlissingen Openstelling postkantoor op Nieuwjaarsdag. Het postkantoor zal op Nieuwjaarsdag zijn geopend als op Zondag, behoudens dat tusschen 12 en 13 uur aan te teekenen stukken kunnen worden aangeboden en postpakketten kunnen worden afgehaald. Er hebben dien dag twee briefpostbestellin gen plaats zoodat tusschen 12 en 13 uur op het postkantoor geen uitreiking van briefpost plaats heeft, De „Dageraad". Het bestuur van de Vrijdenkersvereeni- ging „de Dageraad" alhier besloot, nu door het raadsbesluit o.a. hun vereenigings- orgaan „de Vrijdenker" niet langer in de openbare leeszaal ter lezing zal liggen, het jaarlijks aan deze instelling verleende sub sidie niet langer te handhaven. Tevens besloot hét zeer binnenkort een openbare vergaderig te houden, waarin de heeren L. P. van Oorschot en J. Hoving de raadsdebatten over de openbare leeszaal en de lessen die hieruit zijn te trekken, zullen bespreken, Oudejaarsavonddienst in de Luth. Kerk. Wij verwijzen naar de advertentie, be treffende den dienst in de Luth. Kerk. Ds. Nolte moet te Middelburg optreden, waar door ds. Hartjes den Oudejaarsdienst voor hem in de Luth. Kerk zal leiden. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 24 tot 29 Decem ber werden in het badhuis 298 baden geno men en wel 192 door heeren,. 72 door dames en 34 door kinderen, Het olïebunkerstation. De werkzaamheden aan het tankschip „Ethelcrast" zijn nu zoover gevorderd, dat het 2 Januari a.s. naar de Buitenhaven kan worden gebracht, waar het ligplaats zal nemen naast het kolenbunkerstation, zoo dat dan vanwege de „Vlismar" ook de mo torschepen in onze haven yan brandstof kunnen worden voorzien. Kalenders. 4 Van den heer Frans Timmerman ontvin gen wij den bekenden Veneka-kalender. Het is een duidelijke weekkalender, waar op reclame gemaakt wordt voor de Vene- ka-artikelen. Op eiken datum is ruimte overgelaten voor het maken van aanteeke- ningen, zoodat de kalender voor kantoor- gebruik .bijzonder; gractisch iSj De prijs van is kort geleden OA °f B f L\J /o verlaagd SPIRITUSVERKOOPKANT. „BERGEN OP ZOOM - DELFT" MIDDELBURG Vragen aan burgemeester en wethouders. De heer Jeronimus, lid van den gemeen teraad, heeft aan Burg. en Weth, de vol gende vragen gesteld 1. Achten Burg. en Weth. hun besluit van 28 December jl. waarbij wordt bepaald, dat verzoeken om bouwvergunning voortaan onmiddellijk moeten worden ingeleverd bij het Bureau van Gemeentewerken, niet in Strijd met geest en bewoordingen van art. 19 lo der kortelings vastgestelde bouwver ordening, hetwelk bepaalt, dat een verzoek moet worden ingediend bij Burg. en Weth. 2. Zoo niet, wanneer zal dan de termijn beginnen te loopen bedoeld bij art. 20 lo? 3. Zijn Burg. en Weth. bereid mede te deelen om welke redenen zij gebruik ma kende van de bevoegdheid, hen verleend bij art. 19 9o niet specifiek, maar algemeen de invulling van materiaal-staten eischen? 4. Welke zijn de redenen, waarom Burg. en Weth. in afwijking van de bestaande practijk eischen, dat in de toekomst riool- aansluitingen in den openbaren weg, uit sluitend door den dienst der Gemeente^zul- len worden gelegd en niet meer door parti culieren 5. Welke kosten zullen daarvoor worden berekend, behalve die bedoeld bij art. 1, 3o en 4b. Verordening no. 22, tot het heffen vaii rechten enz. 6. Zullen de gezamenlijke kosten, niet be langrijk de tegenwoordige overschrijden 7. Is de bedoeling, dat ook de Gemeente de materialen voor de rioolaansluiting ver schaft, en zoo ja, hoe zullen die worden be rekend Non-activiteit verleend. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst H. J. Beenhakker, van het post- en telegraaf-kantoor te Middelburg, is op haar verzoek met ingang van 16 Januari t/m. 15 Maart 1935 non-actief verleend. Weer een inbraakje. Zaterdagmiddag ontdekt» B., wonende aan den Veerschen weg, dat tijdens zjjn afwezigheid ongewenschte bezoekers door verbreking van een schuurtje en de deur, tusschen schuur en woning op bezoek wa ren geweest, een kist had geopend en o.a. een paar scheermessen ontvreemd. Van een en ander is de politie in kennis gesteld, OOST- EN WEST-SOUBURG N ieuw jaarsbedeeling. De Nieuwjaarscollecte alhier heeft opge bracht 247.14, van de Ned. Dagbladpers was ontvangen 9.50, terwijl van vorig jaar in kas was 3.30, alzoo te zamen 259.94, welk bedrag onder 59 gezinnen is verdeeld. Vereeniging „Helpt Elkander", Vrijdag hield de vleesch- en spekvereenï- ging „Helpt Elkander" haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. Cijsouw, opende de vergadering. Na afhandeling van eenige huishoudelijke zaken bracht de se cretaris-penningmeester verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o.a. dat in 1934 onder het rundvee 15 en van de varkens 10 noodslachtingen hadden plaats gehad. Twee nieuwe leden waren tot de vereeniging toegetreden, terwijl enkelen wegens opheffing van het bedrijf hadden bedankt. De ontvangsten voor het vleeschfonds bedroegen 1823.97, de uitgaven 1804.52, alzoo een goed slot van 19.45. De ontvangsten voor het spekfonds be droegen 463.54, de uitgaven 452.18, ba tig saldo 11.41. De aftredende voorzitter, de heer H. Cijsouw, werd met meerderheid van stemmen herkozen en nam deze benoe ming wederom aan. Besloten werd om evenals vorig jaar de vleeschprijzen per 3 maanden te herzien. Thans werden deze prijzen vastgesteld op 0.52% per KG. goedgekeurd en f 0.45 per KG. voor afgekeurd vleesch van nieuw- gekalfde koeien. Voor oudgekalfde koeien l 0.42% £er RG- goedgekeurd en 0.35 afgekeurd vleesch. -- Voor varkens beneden 20 K.G. zal 10 worden uitbetaald, idem van 20—40 K.G. 15. De overige spekprij- zen werden als voorheen gehandhaafd. De bode werd voor het volgende jaar herbenoemd. OOSTBURG Kring Oostburg der Z.L.M. In het hotel ,,de Commerce" werd Zater dag onder leiding van den heer A. I. I.een- houts een goed bezochte vergadering ge houden van den kring Oostburg der Z.L.M. die door den voorzitter met een woord van welkom tot alle aanwezigen werd geopend. In 't bijzonder richtte hij een welkomst woord tot den heer Zwagerman, den vriend der boeren en tot den heer Ovink, die in deze bijeenkomst lezingen zouden houden over het scheuren van grasland. Onder de ingekomen stukken was een circulaire van het hoofdbestuur over de binnenkort openvallende plaats door aftre ding van den algemeen en voorzitter den heer mr. P. Dieleman, waarvoor een voor dracht van twee personen aan het hoofdbe stuur moest worden .ingezonden. De voor zitter stelde voor, namens het kringbestuur om aan de uitnoodiging te voldoen, ui zoo verre, dat enkel de heer Dieleman zou wor den voorgedragen, waarmede de vergade ring met applaus accoord ging. Voorts was er een schrijven van het hoofdbestuur, houdende voorstel om voor- ^^Éai^Phet- landbouwblad aan alle leden toe te zenden, maar dan de crisiskorting op de contributie te doen vervallen dit zal zeer weinig verschil in contributie uitmaken voor de kleinere landbouwers, die circa 25 cent meer zullen hebben te betalen dan thans, terwijl de leiders der grootere bedrij ven enkel de bovengenoemde korting zullen missen. Het hoofdbestuur meent, dat alle leden het vakblad, dat hoe langer hoe le zenswaardiger wordt, dienen te ontvangen dit wordt dan gratis toegezonden. Na korte toelichting door den voorzitter werd zonder hoofdelijke stemming deze nieuwe regeling goedgekeurd. De periodiek aftredende leden van het kringbestuur, de heeren C. van Dixhoorn, A. Leenhouts Azn. en M. de Bruijne wer den bij acclamatie herkozen. Evenzoo de heeren Iz. Brevet Sr., C. van Dixhoorn, Iz. P. Becu en A. Salomé Jr. als afgevaardig den naar 't hoofdbestuur. Daarna hield de heer Ovink zijn rede over het scheuren van grasland, gezien van den technischen kant, terwijl de heer Zwager man deze zaak uit economisch oogpunt be handelde. Beide lezingen zouden een heele courant vullen, zoodat wij volstaan met de rnede- deeling, dat beide zeer interessant waren voor de betrokken landbouwers, terwijl door enkelen van de geschonken gelegen heid tot het stellen van vragen enz. ge bruik werd gemaakt, die aanleiding gaven tot een heel prettig debat. De voorzitter drukte dan ook bij het slui ten der vergadering zijn groote tevreden heid uit over den loop der bijeenkomst door het een genot te noemen, een vergadering als deze, waarin zulke gedegen besprekin gen zijn voorgekomen, bij te wonen. TERNEUZEN Meerstoelen beschadigd. Tengevolge van den vrij sterken wind, die hier Zaterdagavond woei, dreef het van Gent komende Letlandsche stoomschip „Everalda" tegen een tweetal in het kanaal staande meerstoelen aan, met het gevolg dat deze zwaar beschadigd werden. Nadat een onderzoek naar de schade was inge steld kon het schip gistermorgen, na het stellen van een cautie van 1000, zijn reis voortzetten. Den vorigen dag was de Nederlandsche motorschoener „Maartje", op weg van Gent naar Brest, eveneens tegen een der meerstoelen aangevaren, waarvoor een cau tie van 200 getseld moest worden. Beide schepen bekwamen zelf geen averij. HONTENISSE Rundveefokkerij. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Januari 1935 benoemd tot lid van de pro vinciale commissie tot bevordering van rijkswege van de rundveefokkerij in Zee land H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1