Courant HELP MEE! SD€IE=IRSUIBIR|IEIK acBLAD 7 ^NTEBESTUUR Crisis-Pubflicatiën SPORT GEMENGD NIEUWS M Walstraat 56. Ha^T3nber1934. No. 307 Nieuwstraat 43. an/ WalstriFTEN VAN GEBOORTEN EN VAN OVERLIJDEN. r lenaar van den Burgerlijken 11 "emeente Vlissingen brengt on- tlacht van belanghebbenden de ^wijzigingen, met ingang van 1 R35 gebracht in de voorschriften I St. Jacii/k den Burgerlijken Stand. ■"^vallen is het voorschrift, dat de aan giften van geboorten worden gedaan in te genwoordigheid van twee getuigen. de aangever alleen doet dus THANS DE AANGIFTE. De aangifte van overlijden wordt voort aan gedaan door één persoon. Vervallen is dus de bepaling, dat de aan- gifte van overlijden geschiedt op de verkla- ring van twee getuigen. TOT DEZE AANGIFTE IS BEVOEGD WIE VAN HET OVERLIJDEN UIT EIGEN WETENSCHAP KENNIS DRAAGT. Vlissingen, 31 December 1934. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, H. VON BRUCKEN FOCK. - SUIKERBIETEN t l^iij die voor een garantie van suikerbie- l -i in aanmerking wenschen te komen, ■jn nog tot 4 Januari 1935 in de gelegen- <1Ü eeln aanvraagformulier bij de L. C. O. v. Zeeljand te Goes in te zenden. MELKVEEHOUDERIJ: Melkveehouders welke in verband met het verstrekken der gegevens inzake ..be stemming van melk in 1933 en 1934" geen vragenlijst ontvingen, kunnen deze alsnog verkrijgen bij de Districts-secretarissen. VOETBALS Afdeeling IV, lste klasse. N.O.A.D.N.A.C. EindhovenBV. V, BleijerheideJuliana M.V.V.Willem II 0—3 0—0 2e klasse A. ZeelandiaVlissingen 15. Ondanks den aanhoudenden regenval van den vorigen dag, was het terrein aan de ..Nadorst, hoewel glad, toch zeer goed be speelbaar. Het doelgebied aan de zijde van den uitgang was evenwel erg modderig, wat verscheidene glijpartijen tengevolge had. Toen om 2 uur scheidsrechter Van Hoek de elftallen liet aantreden, bleek, dat bij Vlissingen Aartsens de plaats van Dierikx, die de vorige week tegen R.B.C. een nood lottig ongeval heeft gehad, innam. Daar ook Van Duin nog niet present was, speelde men in de Vlissingsche voorhoede met de zelfde opstelling als tegen Ter Neuzen. Zee landia won den toss en koos het eerst het voordeel van den niet hinderlijken wind. Zeelandia was het eerst in het offensief en Kats kreeg een vèr goed gericht schot van Janisse te stoppen, wat hem echter geen moeilijkheden opleverde. Dan kregen wij ook eenige tegenaanvallen van Vlissingen te zien, die tot tweemaal toe door buitenspel staan van den rechtervleugel werden onder broken. Vlissingen werd eerst recht gevaar lijk, toen Van Peenen mooi door de Zeelan- dia-verdediging wist heen te komen en 'n zeer hard schot op doel loste, dat evenwel door doelman Adriaanse, zij het dan ook ten koste van een hoekschop, keurig ge stopt werd. Deze corner door Kats Jr. ge nomen leverde niets op. Zeelandia kwam nu iets meer in de meerderheid en het Vlis- singen-doel werd eenige malen geducht in gevaar gebracht, doch Butz, Vader en Kats wisten steeds tijdig in te grijpen. Verder dan eenige hoekschoppen wist Zeelandia bet voorloopig niet te brengen. Na ruim 20 minuten spelens kregen wij eenige vlugge open aanvallen der Vlissin- gen-voorhoede op het Middelburgsehe doel en uit één hiervan was het Van Peenen, die na goed doorzetten van dichtbij wist te scoren en zijn club hiermede de leiding te geven. (01). De Vlissingen-voorhoede werd enkele malen buitenspel gezet door de Zeelandia- verdediging, wat nogal eens redding bracht voor het Zeelandia-doel. Doordat de bal op het zachte terrein niet stuitte, doch in de modder bleef steken, werd er van weerszij den nog al eens misgetrapt. Het samenspel der Vlissingen-voorhoede was beter dan dat der groenwitten en toen Klupper goed voor zette, liet Verhulst den bal listig gaan voor Van Peenen, die in betere positie hard in schoot (02). Zeelandia zette er nu alles op om den achterstand in te loopen en er ontstond nu ook eenige malen gevaar voor het Vlissin gen doel. Toen de Vlissingen-verdediging in het nauw gedreven werd, schoot Aartsen hard over eigen doel, de hoekschop bleef weer zonder resultaat. Ook een mooie kans van den Ze,elandia-rechtsbuiten ging door slecht schieten verloren. Kats moest eenige malen ingrijpen, doch bijzonder moeilijk werk kreeg hij toch niet, hiervoor gaven de Vlissingen-backs de tegenpartij te weinig kans. Nadat de Zeelandia-doelman nog een hard schot van Verhulst gestopt had, brak de rust aan. Na de hervatting zette Zeelandia alles op alles en hadden zij Vos in de voorhoede opgesteld. De Vlissingen-backs hielden Ja nisse en Vos evenwel goed bewaakt, zoodat zij weinig kans tot schieten kregen. Vlis singen kwam er geleidelijk beter in en zag in dat met zuiver spel van man tot man op dit terrein veel te bereiken was. Van Poelje zette geregeld met goede passes den Vlis- singen-aanval aan het werk, terwijl de Vlissingen-kanthalfs meer verdedigend optraden. Wij kregen dan nu ook een pe riode, waarin wij van het Vlissingen-binnen- trio zeer goed samenspel te zien kregen, ge regeld ging de bal van voet tot voet, waar tegen de Zeelandia-verdediging niet opge wassen bleek. Het spel der vleugelspelers van Vlissingen was echter dezen middag niet sterk en verscheidene voorzetten be landden dan ook naast of over het doel. Verhulst was in deze periode bijzonder ac tief en tot driemaal toe, wist hij alleen door de Zeelandia-verdediging heen te breken, waarbij het Zeelandia niet aan geluk ont brak, toen hieruit geen doelpunten ontston den. Dat er evenwel een doelpunt in de lucht zat, bleek spoedig, toen Verhulst na weer de Zeelandia-backs om den tuin geleid te hebben een goede through-pass aan Van Peenen gaf, die hiervan dankbaar gebruik wist te maken en m?t een hard schot Adriaansen het nakijken gaf. (03). Zeelandia zette nu de tanden op elkaar en na hard zwoegen hadden zq eindelijk door Janisse succes, toen deze uit 'n scrim mage voor het Vlissingen-doel, van dichtbij wist te doelpunten. (13). Er kwam nu wat meer spanning in den strijd en Zeelandia gaf zich nog lang niet gewonnen, hoewel de Vlissingen-verdediging hun niet veel kans gaf. Kort hierop wisten zij wederom Kats dicht te benaderen, doch nu was deze op zijn qui vive en klemvast kreeg hij den bal uit een kluwen van spelers te pakken. Vlissingen zag nu ook dat deze wedstrijd nog niet gewonnen was en kwam weer gevaarlijk in den aanval. Enkele zeer mooie Vlissingen-aanvallen werden ten on rechte door den referee wegens vermeend buitenspel onderbroken. Toen Verhulst kort daarop weer alleen de verdediging van Zee landia gepasseerd was, werd hij alleen voor den doelman komend, door dezen op niet correcte wijze gevloerd, wat de scheidsrech ter eveneens over zijn kant liet gaan, zoo dat wij over de leiding onze tevredenheid niet mogen uitspreken. Op eenigszins gelukkige wijze kwam Vlis singen nu aan haar vierde doelpunt, toen bij een -door Kerssemaker hoog geplaatsten bal voor het doel, de Zeelandia-keeper we derom een der Vlissingen-spelers wilde af houden, waardoor hq den bal vergat, die achter hem in het doel rolde. (14). Na was het voor Zeelandia een verloren wedstrijd. Verhulst wist nogmaals door de achterhoede heen te dringen en den stand op 15 te brengen. Hiermede kwam dan ook het einde. Ondanks het gladde terrein kan Vlissin gen op een goed gespeelden wedstrijd terug zien. Hoewel Zeelandia in spelkwaliteit te kort schoot, gaven zij tot het einde toe goed partij en wisten zij door enthousiasme en hard werken veel te vergoeden en zoo doende, ondanks de hooge score, toch de spanning er in te houden. De belangstelling voor dezen wedstrijd was vrij groot. INSIDER. BaronieMiddelburg 34. De Ginnekenaren leden wederom een on verdiende nederlaag. Drie kwartier van den strijd waren zij in de meerderheid, doch voor doel gelukte het niet. Middelburg heeft blijkbaar in Breda alle geluk aan haar zijde. Vogel viel reeds na enkele minuten uit, waardoor de voorhoede niet zoo gevaar lijk was. Vrij spoedig scoort Middelburg in buitenspelpositie (01), doch reeds na en kele minuten maakt Antonissen met een strafschop gelijk. Bij een vrijen schop loopt de Baronie-doelman onder den bal door, waarna Dirksen kalm inschiet. Enkele goede schoten van Van Dijk, die een goede aanwinst zal blijken, brengen geen resul taat. Uit een tweetal penalty's verhoogt Mid delburg haar score tot 14. Van Gils schiet dan hard in, de doelman keert onvol doende, waarvan Verschuren 2-4 maakt. Kort daarop geeft Verschuren in buiten spelpositie over aan Antonissen, die no. 3 in de touwen jaagt. Na de rust werd het een belegering van het Middelburg-doel, met enkele gevaarlijke Zeeuwsche uitvallen. Het geluk is niet met Baronie. De onzekere Middelburg-doelman weet met een dosis geluk, waarbij de lat hielp, doelpunten te voorkomen, waardoor Baronie onverdiend verliest. BredaTerneuzen 3e klasse A. OranjeSluiskil HulstAxel HoofdplaatDe Zeeuwen 0—2 1—6 2—2 0—3 3e klasse B. Goesche BoysZierikzee 16 Middelburg 2Zeeuwsche Boys 26 R.C.S.—Zeelandia 2 9—2 K.N.V.B.-bekerwedstrijden op Nieuwjaarsdag. De vierde ronde van de K.N.V.B.-beker wedstrijden kon, wat het Zuidelijk district betreft door terreinafkeuringen maar ten deele verspeeld worden. Juliana en P.S.V. wisten zich voor de 5e ronde te classeeren. De Zuid-Limburgers behaalden te Rotter dam, spelende tegen de Westelijke le klas- ser Excelsior een verdienstelijk gelijk spel (44), terwijl P.S.V. een uitwedstrijd tegen de Noordelijke le klasser Veendam spelend, het tot een gelijk spel (00) wist te bren gen. Onvolledigheid van het P.S.V.-elftal zal aan dit betrekkelijk mager resultaat voor een ploeg als de Eindhovenaren bezit ten, wel niet vreemd zijn geweest. De Zuid-. Liraburgsche 2e klasser Palemig kon het op eigen terrein tegen de Oostelijke le klasser Heracles niet bolwerken en verloor met 13. In het vorig seizoen ontpopte Palemig zich als een geducht cupfighter. De Limburgers plaatsten zich toen zelf voor den kwart-eindstrijd tegen Feijenoord, die door laatstgenoemde gewonnen werd. In één der voorronden werd Palemig toen, ge lijk dit seizoen, in een thuiswedstrijd tegen Heracles geplaatst. Deze werd toen echter niet gespeeld, daar Heracles zich terugtrok in verband met de wedstrijden om het landskampioenschap, waarbij Heracles als kampioen van het Oostelijk district betrok ken was. Op Nieuwjaarsdag zal de zgn. tusschen- ronde der K.N.V.B.-bekerwedstrijden ge speeld worden. De op den 2en Kerstdag vastgestelde ontmoetingen, welke toen geen doorgang konden vinden, worden, op enkele uitzonderingen na, dus naar dezen dag ver schoven. We komen op deze wedstrijden, nadat de resultaten daarvan bekend zijn geworden, nader terug. INSIDER. BILJARTEN Een bijzondere prestatie op groot biljart. In de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg werd Zondag door den heer J. A. M. Lambarmont aldaar een serie van 10 caramboles op groot biljart over drie ban den gemaakt. Zeker een zeldzame presta tie. Het wereldrecord bedraagt 13. ATHLETIEK: Is athletiek een hulpsport? door Staatsraad mr. J. B. Kan. De bewering wordt wel eens vernomen, dat de athletiek een hulpsport is. Zij zou slechts moeten dienen om de beoefening van andere takken van sport te bevorderen. Zoo zijn er voetbalclubs, die gedurende den zo mer zich niet converteeren in cricket- of lawn-tennisvereenigingen, maar zich op de athletiek toeleggen teneinde in September nóg beter dan in het vorig seizoen besla gen ten ijs te komen. In denzelfden gedachtengang kan men de wiskunde een hulp-wetenschap noemen. Im mers zij wordt op elke uitgebreide, middel bare en voorbereidend hooger onderwijsin richting onderwezen, ten einde het logisch denken te prikkelen. Desniettemin heeft, geloof ik, niemand de juistheid aangetast van de overbekende spreuk „mathesis scien- tiarum genetrix" de wiskunde is de moe der van alle wetenschappen. Zoo is de athletiek de moeder van alle sport. Bij een veldloop bijv. worden eischen gesteld aan het methodisch loopen, aan het springen, aan het v:i"houdingsvermogen bo venal, die vèr uitgaan boven wat van den gemiddelden voetballer, den doorsnee-hoc- key-speler wordt verwacht. Maar boven dien kan men in deze en soortgelijke spelen De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100 ten bate van de crisis-slachtoffers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage. nimmer de hoofdklasse bereiken zonder een voortreffelijk athleet te zijn. M.a.w. de athletiek is een sport op zich zelf, nuttig en bezwaarlijk zonder weerga, maar boven dien vormt zij den onmisbaren schakel in den keten, die den beginner verbindt met den man der hoogste regionen. Ware Diogenes op zoek geweest naar den sportmensch, allicht zou hij zijn lantaarn gedoofd hebben, toen hij den .athleet ont moette. V erkeersongelukken. Vrijdagavond heeft bij het voormalig tol huis no. 9 op den Rijksstraatweg tusschen Voorthuizen en Oud-Millingen, 'n doodelijk ongeluk plaats gehad. Tegen vier uur on geveer had een chauffeur van een vracht auto zijn wagen ter zijde van den weg ge zet, ten einde even een dutje te doen. Hij had evenwel verzuimd zijn lichten te ont steken, zoodat de auto, toen het eenmaal duister was geworden, moeilijk op te mer ken viel. Toen dan ook tegen kwart over vijf twee auto's van tegenovergestelde zijden bedoeld punt naderden en de chauf feurs hun lichten dimden, zag de bestuur der van den wagen, die uit de richting Apeldoorn kwam, de stilstaande vracht auto te laat, zoodat een botsing onvermij delijk was. Ongelukkig genoeg bleek een puntige balk achter de vrachtauto uit te steken, welke balk den auto doorpriemde en een der inzittenden doodelijk trof. De gedoode bleek een Duitsch ingenieur-viieg- meester te zijn, die door zijn vriend, een ingenieur uit Haarlem, in zijn woonplaats Dortmund per auto was afgehaald, om Oud en Nieuw in Holland te vieren. By de Klomp tusschen Ede en Veenendaal is de oude zwerver F. Norsboomer, door een auto aangereden en gedood. De man, die onder den invloed van sterken drank was, stak plotseling den rijweg over. Een 9- jarig meisje te Groningen is in de Moes straat aldaar onder een vrachtauto ge raakt, waarop zij was geklommen. In ern- stigen toestand werd zij naar het Acade misch ziekenhuis overgebracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. Een 70- jarige man te Veenendaal is door een auto CLX. HET SPELEN, De Echo. Hieronderhillen wij nog een aardig voor beeld geven, hetwelk wij hebben ontleend aan Culbert&n. Het spel is als volgt ver deeld 4 3 O 2 5a 27 8 3 8 10 h 4 9 4 9 III. c> a li b 10 II. IV. O 9 4 2 4. 10 5 3 2 I. <4 |7 8 r b 9 b 7 i v h v v v Op dit spl moet 4 schoppen worden ge speeld. DoofH was harten geboden en deze komt met dn heer voor. Bij het openkomen van den bilde ziet III zijn kans, wanneer hij zijn paiaier voldoende inlichtingen kan geven, wat-hij op de volgende wijze doet. Op havtenier speelt hij de 7 bij en niet de 2, omdat hij hoopt, dat zijn partner 2 har tenslagen zal maken vóórdat de speler eventueel op de klaveren een renonce in harten maakt. De voorhand speelt harten door, doch nu moet de achterhand te ken nen geven, dat hij voorloopig met die kleur tevreden is, en juist een andere kleur wil hebben, zoodat hq nu niet de 2 bijspeelt, doch de 8. H\i vermqdt dus de echo en werpt in gewone volgorde bij. De eenige kans voor II was nu om ruiten te spelen, wat hij ook deed. Hoe I nu verder ook speelt, het spel is altqd 1 down, omdat IV nog steeds schoppenaas en ruitenheer moet maken. Men zegge nu niet, dat het in praktqk brengen van deze echo een minderwaardige of ongeoorloofde praktijk zou zijn, want wij durven gerust te zeggen, wat wij vorige w\ek reeds zeiden, dat het gros der spelers die -nethode reeds onbewust in toepassing heeft gbracht, d.w.z. zonder daarbij aan conventie of afspraak te hebben gedacht. Welnu, wat is er dan voor bezwaar tegen om het in het vcvolg welbewust te doen, want men bedenke, dat ook *e tegenpartij begrqpen zal, en er nis&chien ook zijn voer deel mee kan doen. Behalve deze echo bestaat er nog de troepecho. Elke speler heeft wel eens het onpret tige gevoel meegemaakt, dat zijn partner aan slag was, doch dat deze niet in een re nonce wilde spelen, omdat hij dacht, dat ge toch geen troef meer had, en hij dus bang was juist de tegenpartij in de kaart te zul len spelen. Wanneer men nu oorspronkelijk 3 troe- van had, zoo kan men dit aangeven door eerst de middelste der 3 bij te spelen en daarna de laagste. Hiermede hebt gij aan gegeven dat ge nog over een derde troef beschikt, zoodat, wanneer nu de partner met troef aan slag komt, of wanneer om welke andere reden dan ook geen troef meer wordt doorgetrokken en hij op andere wijze aan slag komt, hij dus weet dat bij nog over een troef beschikt, welken gij voor artfoeven zoudt kunnen benutten. Dit reikt misschien iets meer dan de ge wone echo naar een listigheidje, doch naar onze meening is het toch alleszins toelaat baar. Echter willen we hier nadrukkelijk waar schuwen tegen het feit, dat de echo ook wel eens wordt toegepast om de tegenpartij op een dwaalspoor te brengen. Bijv. heeft een der spelers niet 3 doch 4 troeven. Elke lezer (es) herinnert zich wel het geval, dat de Leider geen troef durft door te trekken nadat er tweemaal is getrokken en hq oor spronkelijk met 5 troeven in handen reeds 1 maal heeft moeten aftroeven. Hq is veel te bang dat dan de twee resteerende troeven op 1 hand zitten. Men begrijpt nu wel dat men hem door het toepassen van de troef- echo in den waan kan brengen, dat die spe ler 3 en niet 4 troeven in handen had, zoo dat hij vrijwel de zekerheid meent te mogen hebben door het slaan van troef de beide resteerende er uit te halen. Maar het blijkt dan wanhopig mis te zqn. Niet netjes? Neen, dat mag men niet zeggen. Spel is spel en zoolang men niet door het gespro ken woon!, doch alleen door bijspelen de tegenpartq op een dwaalspoor tracht te brengen dan mag men daarin niet iets on geoorloofde al is het resultaat dan ook verre van prettig. Wij kunnen nu overgaan tot het bespre ken van Het uitkomen met de eerste kaart. Voorop zij gesteld, dat het inviteeren, zoo als bij het oorspronkelijke whist werd toegepast bij contractbridge zoo goed als afgedaan heeft. Men moet rekening houden, zoo mogelijk met de biedingen en als dat niet kan, moet men spelen op wat men zelf in handen heeft. Men vergete niet dat men bij whist geen enkel hulpmiddel had, zoodat inviteeren van belang was voor het geheele spel. Bij bridge komt nu de eerste kaart in elk geval de blinde open en dit feit gecom bineerd met de biedingen van het spelende paar moeten de rest doen. Alzoo mag worden vooropgesteld, dat het inviteeren als systeem bij contractbridge bepaald foutief is. Men zal het misschien niet gelooven, doch we zien soms n u nog het volgende gebeuren. De voorhand heeft een kleur ge boden, doch is door den partner daarin niet gesteund. Frisch weg wordt in die kleur een kleine kaart voorgespeeld, welke in 9 van de 10 gevallen door de tegenpartq wordt ingepikt. Komt dan die voorhand in een andere kleur weer aan slag, dan heb ben wij het niet eens, maar zelfs meermalen zien gebeuren, dat die voorhand dan nog maals op eigen kleur inviteerde. Zulk een speler zit dan nog zoo vastgeroest in het vóórhistoriscre inviteeren, dat hij niet eens geleerd heeft te bedenken, dat dat nu net de eenige manier is om in die kleur, waarin men blijkens liet bod toch vrij sterk was, nu juist geen enkele slag te maken en de te genpartij aan een onverwacht fortuintje te helpen. Het eerste invite was al fout, maar het tweede toont volmaakt gemis aan in zicht. Als grondregel mag wel worden aangeno men, dat inviteeren in eigen kleur (niet ge steund door den partner) in 99 der ge vallen fout is. Zulk een kleur kan men al leen voorspelen aanvallend, dus van boven. af, indien men daarin een suite heeft. Heeft men in die kleur geen suite, doch een of meer vorken, dan wachte men tot partner of tgenpartij daarmee komen en sla dan zijn slag. Uitkomen met de eerste kaart kan men doen samenvallend, dan wel verdedigend. Natuurlijk kan men het best aanvallend te werk gaan, doch men kan dat alleen wan neer men er een kaart voor heeft. Aanval lend uitkomen doet men op 2 manieren en wel le. Door het spelen van hooge kaarten, waardoor men hetzij direct slagen maakt, hetzij de tegenpartij dwingt de allerhoogste kaart of kaarten bij te spelen en daardoor het tegenspel eenige vrije Kaarten te be zorgen. Bijv. men speelt van aas, heer, enz. den heer voor en verder van heer, vrouw, boer enz., de vrouw, van vrouw, boer, 10 enz. den boer, en ook wel van boer, 10, 9 de 10. Dit is dus het voorspelen van een kaart uit een suite van hooge kaarten. Wij wijzen er op, dat onder „enz." zooals we dat hier boven aangaven, niet moet worden verstaan de naast hoogere kaarten, zoodat heer, vrouw, boer enz. kan beteekenen zoowel li. v. b. zonder meer, dan wel h. v. b. x of h. v. b. x x en dus niet bepaald k. v. b. 10 of h. v. b. 10 9. Echter wordt dit aanvallend uitkomen niet beperkt tot een volledige suite, doch ook uitgestrekt tot een suite met een vork onderbreking. Alzoo speelt men ook voor uit h. v. 10 (x) en uit v. b. 9 (x) dan wel b. 10 8 x. 2e. Kan men ook aanvallend uitkomen in de kleur door den partner genoemd, betzq men daarin veel, dan wel weinig heeft. Vroeger was het algemeen gewoonte, dat men uitkwam met de hoogste kaart welke men in de kleur van den partner had, doch dit heeft men moeten opgeven, omdat men heeft ingezien, dat men daarmee vaalt den boel voor eigen spel bedierf, en het voor de tegenpartij gemakkelijk maakte. .Hifirnn lr.-ov.~~ -

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 13