500 300 150 100 25 1000 Nieuwjaarsdiner ZATERDAG EERSTE BLAD No.306 72e Jaargang Uitgave: Firma F. IIAH DE VELDE Fr., WaFstraat 58-00, Vlissingen.Ielei. 10. Postrekening 6G287 39 DECEMBER Verschijnt daoeiijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen Flitsen Cultuur en materialisme. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Grand Hotel „Britannia" f 2.50 1934 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPK1IS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij3maal plaatsing van 1—5regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. De jaren vóór den oorlog: waren perioden van algemeenen voorspoed. Men zag zijn materieele wenschen hoe langer hoe meer bevredigd en de zucht om maar steeds meer rijkdommen te vergaren leidde tot een ten spits gedreven materialisme. Geld en rijkdom waren de middelen om tot macht te komen en eenmaal die macht verkregen, buitte men deze uit om rijker te worden. Alle andere menschelijke neigin gen werden onderdruktde romantiek, het idealisme verdwenen en zij, die nog eenigen prijs op „moreelen levensinhoud" stelden, werden als onverstandigen aangezien. Tot de oorlog kwam. Want toen kwam, zonder dat men zich dit bewust was, de kentering. De jonge lingschap ging naar het slagveld naar mate de verliezen grooter werden, moesten de ouderen volgen, terwijl zij, die in de ja ren 19141918 den dienstplichtigen leef tijd bereikten vanzelfsprekend de wapenen moesten gaan dragen. De mannen aan het front leden ontbering de soldij was karig, het was de ijzeren plicht, die hen dwong deze groote offers te brengen en practisch te blijven zweven tusschen leven en dood. Is het niet te verwonderen, dat de strij ders andere menschen waren, andere denk beelden erop na gingen houden en verbit terd moesten worden op hen, die iri de ste den achterbleven, groote winsten maakten, doorgingen met het materialisme, yvaar in allen voor dien tijd leefden (met uit zondering natuurlijk van hen, die nimmer in staat waren „bezitters" te worden) en de plaats gingen innemen van hen, die aan het front hun zwaren plicht deden Het materialisme heeft de cultuur ver drongen het zijn de frontstrijders, die het materialisme grootendeels hebben afge zworen en tot het cultureele zijn terugge keerd. De kloof is tusschen hen verwijd, hetgeen zeer duidelijk in Frankrijk is te bemerken, maar welk feit ten slotte in elk land bestaat, dat deelgenomen heeft aan den wereldoorlog. Als zoodanig moet men het fascisme in Italië, het nationaal-socia lisme in Duitschland en tal van „ismen" in andere landen opvatten. Hierbij komt de geheel jonge garde. De kinderen, die geleidelijk aan, de fase be reikt hebben om in het productie-proces te worden opgenomen, zien de maatschappij voor hen gesloten. Ér'is voor hén geen werk de materialistische generatie kampt een strijd op leven en dood tusschen het materieele zelfbehoud en de hen ontslip pende materie, zij heeft geen oog voor de toekomst, zij voelt slechts het sterk, tegen hun materieele belang in, evolutionneeren- de heden. Is het dan te verwonderen, dat de jongeren en de oud-strijders elkander gaan vinden in het streven naar cultuur, naar innerlijke geestelijke vervolmaking Is het te verwonderen, dat de aandacht niet zoo sterk meer gevestigd wordt op het winstbejag als primair doel, maar dat men dit winstbejag wil achterstellen bij het al gemeen cultureel belang? Het is niet voor niets, dat men terugwil naar religie, ethiek, kunst en wetenschap. De cultuur is doel en kern van den mensch, beschaving het middel om daartoe te kun nen geraken. Wanneer beschaving geen middel meer is maar doel, zoodat de cul tuur zoo goed als uitgeschakeld wordt, dan gaat de wereld op zijn kop staan, dan moet er evenwichtsherstel of onder gang komen. Spengler predikte in zijn „Un- tergang des Abendlandes" het afstervings proces van de Europeesche cultuur en de Europeesche beschaving. De oudstrijders en de jongste generatie doen echter geloo- ven aan de onjuistheid van deze sombere theorie, doen hopen aan den terugkeer van de romantiek, van het idealisme. Is het geen verheugend teeken, dat de Duitsche en de Fransché oud-strijders elkander de hand gaan reiken, nu het schrof partrj- egoïsme in Frankrijk hoe langer hoe meer de onderlinge verhoudingen gaat vertroe belen. Is het geen reden tot verheuging, dat na de schrikkelijke Fransche corruptie het oud-strijders-idealisme wordt aange kweekt en dat ook in Duitschland een nieuwe era aan het doorbreken is? Ja wij, nuchtere Hollanders uit het materieele tijdperk kunnen dat nieuwe niet begrijpen, wjj zien slechts het niet nakomen yan gel delijke verplichtingen, door de oudere ge neratie aangegaan, maar wij missen nog het zintuig om achter dat alles te zien het verjongende Europa, gelijk het kleine groene plantje, nog onder het verdorrende en rottende loof verborgen, niet door ons wordt opgemerkt. Toch bestaat dit nieu we leven, toch bestaat deze onverwoestbare kiemkracht en niets zal kunnen beletten, dat dit teere leven zal worden de groote en sterke boom waaronder de menschheid ver kwikking en schaduw zal kunnen vinden. Geen verhooging der telefoontarieven. De vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" alhier heeft heden aan de aangeslo tenen bij de telefoon de volgende circulaire gezonden Tot ons genoegen kunnen wij U mede- deelen dat wij van het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie bericht hebben ontvangen dat, naar aanleiding van ons verzoek dato 3 December, nader toege licht 18 December met toevoeging van bij na 300 adhaesie-betuigingen, het telefoon abonnement voor 1935 nog niet zal worden verhoogd. Tengevolge van de op 1 October jl. inge voerde verlaging der gesprekken-tarieven aan de gezamenlijke abonné's te Vlissingen zal een vermindering der telefoon-uitgaven van 8000 per jaar ontstaan. Wij kunnen over het verkregen resultaat zeker tevreden zijn. Ook de Christ. Middenstandsvereeniging alhier ontving een gelijk schrijven van den directeur-generaal der P. T. en T. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dr. Euwe vertrekt per K.L.M. naar Has tings om deel te nemen aan het jaarlijksch schaaktournooi. De versierde tram in de residentie, die de tariefsverlaging aankon digt. Een nieuw Delftsch wandbord van Prins Hendrik. Een Kerstspel onder lei ding van Frank Luns in het Amsterdam- sche Concertgebouw. Alhambra-theater. Goud. De wereld verandert. „Goud". Een fascineerend werk Tusschen al de tamme en zotte, onbedui dende of irriteerende, hedendaagsche pro beersels van Duitschen bodem een ware verademing. En laten wij maar weer eens wijzen op de fascineerende macht, die uit gaat van. het instrument film, dat, met meesterhand gebruikt, de critiek tart, zelfs met fantasterijen. De magistrale opzet, de technische be- heersching, de regie en het spel van vrijwel alle figuren maken weer veel goed en be wijzen tevens, dat Duitschland, indien het slechts wil, bewijzen kan, dat het zeker niet achteruit is gegaan. Een film als deze her innert sterk aan de fantastische film van Fritz Lang. Was de film „F. P. I antwortet nicht' een nautisch-militaire film, dit is de be hoorlijk vertelde historie van moderne al chimisten. Onmiddellijk bij den inzet reeds wordt men met één slag geworpen buiten de baan der alledaagsche gedachten in het voor profanen ontoegankelijke heiligdom van een natuurkundige. Met stijgende be wondering en in hevige spanning slaat men gade, hoe een geheim aan de natuur ont wrongen wordt. Doch het mogelijke resul taat van den belangeloozen arbeid van den professor en zijn helper, een ingenieur, roept de duistere driften wakker van een loodmagnaat en diens handlangers. Het drijft hen aan tot bedrog, misdaad en winst bejag. De groot-industriëel maakt zich door moord op den man der wetenschap van de uitvinding meester, doch hij kan de geheimzinnige machine, die hij enorm heeft laten vergrooten, niet op gang brengen. Fel en hartstochtelijk is de strijd tusschen den ingenieur Hans Albers ditmaal wars van alle bravour en den bezeten magnaat, een intens levende creatie van Michael Bohner, wiens„go-and-get-it"- methoden niets en niemand ontzien. Van catastrophe tot catastrophe gaat het boeiend verhaal tot het zeer opwindend slot, waarin de fantastische machines on der den druk van 15 millioen volt, die voor de atoomverbrijzeling gebruikt zouden wor den, uit elkaar springen en de zee alles ver zwelgt. Misschien is het scenario al te naïef, al te braaf in zijn strekking, maar het is een dankbare grondslag voor een kunstig en gaaf gebouwde film. Het tempo is langza mer dan dat van de Amerikanen, men werkt wat meer met ethische en moreele motieven, Maar; Jpoyenal Leerschi hiey de echte film-Faust: de machines zijn grootsch en fantastisch gebouwd en belicht, de figu ren, wij herhalen, hebben zich allen met groote intelligentie in hun rollen ingeleeft. Behalve het fijn-aangeduide „Draufganger- tum" van Hans Albers, het karakterspel van allereersten rang van den industriëel, is er Brigette Helm, statig en exotisch als altijd. Lien Deyers speelt in bescheiden for maat de Duitsche verloofde en voor pro fessor Schenbach leende de bekende acteur Friedrich Kaysszer zijn nobel masker. Vooral ten aanzien van de technische zijde, de laboratorium-inrichtingen en de heele mystiek van buizen en tandraderen, zoowel in beeld als in begeleidend geluid heeft Karl Hartl voortreffelijke vondsten gedaan en toonde zich een tweede Fritz Lang in de beheersching der massa en in de psychologische verfijning van het indi vidu. De film is tot succes voorbestemd en zij verdient dit ten volle, omdat zij den primi tiefsten zoowel als den verwendsten bios coopbezoeker alle sensaties en de heele scala der filmtechnische raffinementen geeft, waarop men in deze dubbele ,droom- fabriek" hoopt. Na de vele sociale films, als o.m. „Caval cade", „Conquerors", waarin de kritiek van Amerika op haar eigen beschaving tot uiting kwam, is „The World changes" (De wereld verandert) een film, waarin men tracht een conclusie uit deze kritiek te trekken, den weg te vinden naar een nieu we levensbeschouwing. De eerste helft is louter de romantiek der voortrekkers, die in het Wilde Westen onder duizend moeilijkheden hun bestaan opbouwden. Nordholm Jr. echter krijgt de „go-fever", trekt naar Chicago en fundeert de wereldvermaarde slachterijen. Deze is nog sterk en een bouw*17" tMaar bij zijn na geslacht zinkt de grond- 'onder de voeten weg. De draaistroom van de groote crisis van 1929 wervelt veel omver. Slechts een achterkleinzoon van de stamtrekkersfami- lie geeft hoop voor de toekomst. Hij is frisch, enthousiast, onbedorven. In hem wordt misschien weer bet oude, sterke ge slacht herboren. Deze achterkleinzoon trekt weer naar het Wilde Westen, en terug tot de aarde. Dan is de kring weer gesloten. Vooral Aline* Mac Mahon is een groot filmspeelster. Men denke slechts aan het symbolische begin, als Anna Nordholm op het punt haar kind ter wereld te brengen, van smart in de aarde grijpt, maar meteen in een heldhaftig gebaar de handvol aarde aan haar man toereikt. „Dit is de grond, waarop wij leven en gedijen zullen." Men zie haar, hoe zij de houthakkersbijl zwaait, hoe zij in de superieuriteit van het nuchte re verstand haar man tracht te beheer- schen van de eerste bruiloften in Orinville, hoe zij dan daarop den kapitein van de Amerikaansche troepen te woord staat. Deze film is geworden een machtig en hoogstaand werk en een belofte voor de toekomst van de Amerikaansche film. De twee genoemde hoofdnummers vor men een uitgezocht programma als uitste kende inzet voor het nieuwe jaar, Luxor-theater. Quo Vadis The big broadcast. Luxor heeft de historische rolprent van zeer hooge waarde, Quo Vadis? naar den welbekenden gelijknamigen roman van H. Sienkiewicz, welke voor eenige jaren zulk een groot succes was, weer op het pro gramma gezet. En weer hebben we genoten van het spel der acteurs en actrices, waar bij Emil Jannings, als de ijdele, wreede Nero, voorop gaat. Inderdaad een creatie Uitstekend is ook de vertolking van Lygia door Lilian Hall Davis, alsmede Alfons Fry- land in de rol van den veldheer Vinicius. Speelt de verdere internationale bezetting haar rollen zeer suggestief, buitengewoon pakkend zijn ook de verschillende hoofdta- fereelen als de bacchanalen, de vervolging der Christenen, die meedoogenloos worden uitgemoord, de brand van Rome en de jacht op den „zanger", terwijl op de ont wikkeling en den groei van den haat des volks en zijn wisselende gemoedsgesteld heid het juiste accent valt. De regisseur heeft zich keurig van zijn taak, om gewel dige menschenmassa's in beweging te zet ten, b.v. bij den brand en in de arena, ge kweten, zoodat deze film van groot for maat, met hare dramatische effecten, en interessante beelden van zeden en gewoon ten uit het Romeinsche keizerrijk, ook dit maal beslist een attractie zal vormen. De handeling wordt door muziek en een enkel woord ondersteund. Evenals eerstdaags de uitersten elkan der zullen raken en het einde van het oude jaar .zal .staag ylak naast het feegin yan Dinsdag 1 Januari 1935 welverzorgd per perso o n. Plaatsbespreking Telefoon 80 en 194. het nieuwe, zoo zijn in het programma ook twee scherpe tegenstellingen. Naast de rol prent van het grijze Rome staat n.l. een moderne jazz-film van Amerikaansche ma kelij, waarin de vroolijke noot niet ont breekt. In deze muzikale show, waardoor een verhaaltje geweven is, hoort en ziet men „beroemdheden" op het gebied van jazz-music en -song, waarvan de aanbid sters en aanbidders gewoon „weg" zijn. Nu zij kunnen hun hart ophalen Bing Crosby, Kate Smith, The Boswell Sisters, Cab Calloway en zijn orkest, The Mills Brothers, Vincent Lopez en zijn orkest enz. geven de volle maat. Ook het tweede hoofd nummer zal stellig trekken en daarvan was de premièrë-avond reeds een sprekend be wijs. MIDDELBURG Kamer van Koophandel. Vrydag is bij enkele candidaatstelling ge kozen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, afdeeling groot bedrijf de heer W. Berdenis van Berlekom te Mid delburg. Het geldt hier de voorziening in de vaca ture ontstaan door het ontslag nemen van den heer A. C. de Vos. Een autobandiet. Woensdagavond jl. reed een ingezetene van Middelburg nabij den Sloedam met zijn auto in de richting Goes, toen hij in razende vaart een tegenligger zag aankomen, die bleek niet aan voldoende uitwijken te willen ■denken. De Middelburger kon juist zijn wagen aan den kant rijden, zichzelf in vei ligheid stellen door den auto te verlaten, maar kon niet voorkomen, dat de auto werd aangereden, meldt „de Zeeuw", De tegenligger, die naar schatting 100 K.M. reed en zijn licht niet dempte, nad niet de beleefdheid te kjjken welke schade hrj had aangericht. Gelukkig was die niet heel ernstig, maar toch is het te hopen, dat de politie den woesteling zal weten op te sporen. SLUIS Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de openbare lage re school alhier is benoemd mej. S. Ver sprille te Oostburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 Decem ber kwamen in onze provincie voor 14 ge vallen van roodvonk waarvan 5 te West- kapelle 2 te Wemeldinge en 1 in ieder der gemeenten Biggekerke, Boschkapelle, Goes, St.Jansteen, Ierseke, Kapelle en Vlissingen. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 1722 December werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen! Zeeuwsche Eilanden Middelburg N.V. Financieringsmaatschappij „Zeelan- dia", Goes, Beestenmarkt 8, het terlèen verstrekken van gelden onder zekerheid van roerende goederen en alles wat daar mede in den ruimsten zin verband houdt. Dir. J. Laport, Goes. Comm.mr. M. R. Krans, Goes en M. Meulenberg Czn., Elle- woutsdijk. V erkoopkantoor Astrid-Knippatronen, Goes, Magdalenastraat 11, handel in knip patronen. Eigenaar J. Schrijver. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). E. Bollaert, Oostburg, Zuidzandschestr. 41, vertegenwoordiger der Etablissements D. Steijaet-Heene (Ijzerwaren) te Eecloo (België). Copieer- en Reclamebureau „Wentzler", Hulst, Bierkaaistraat B 236, cyclostyleer inrichting en winkel in kantoor- en school- behoeften. Eigenaar: E. J. M. Wentzler, Hulst, Bernard Picavet, Clinge, Kapellebrug A 52, veehandel. E. Sintobin en Co., opvolgers van A. SintobinVuijlsteke, Sas van Gent, borstel- fabriek. Venn. E. J. Sintobin en A. van Bockstaele. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). C. J. Brouwer, Koudekerke, Dorpsplein A 168, bakker. Uitgetreden eigenaar G. J. Brouwer. Handelsnaam gewijzigd in A. M. Brouwer. Nieuwe eigenaar A. M. Brouwer. Gebrs. Bruynzeel, Schore B 19, veehandel. Handelsnaam gewijzigd in J. Bruynzeel. N.V. Fabriek voor Meubileering voor heen onder de firma Belderok en Van Roo, Middelburg. Haringplaats E 107, complete meubileering. De vennootschap in liquidatie getreden. Liq. mr. P. Dieleman, Middel burg en J. P. Andriesse, Vlissingen. Klumpers' Winkel N.V. (F.), Goes, Turf- kade 17, confectiehandel. Filiaal gevestigd te Goes, Turfkade 17. Het Nederlandsch Koffiehuis, Markt I 8, caf.-restaurant. Overleden eigenares: wed. M. E. v. d. HarstGroenewegen. Nieuwe eigenaar A. F. van der Harst. Nieuwe mede-eigenaars mej. P. F. van der Harst, W. C. S. van der Harst en M. C. van der Harst. N.V. Vee- en Vleeschhandel v.h. firma J. Hakker, Vlissingen, Walstraat 62, vee handel, vleeschhouwersbedrijf en het ver vaardigen en in den handel brengen van fijne vleeschwaren. Nieuwe tijd. dir.: J. Verbrugge. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Garage P. J. Brugge „Citax", Breskens," Scheldekade 27. Uitgetreden eigenaarP. J. Brugge. Nieuwe eigenaar H. W. Wee- nink, Breskens. A. J. de Jonge, Markt 14, café, bierbot telarij en limonadefabriek. Handelsnaam gewijzigd in Café „Neptunus". Bedrijf ver plaatst naar Markt 15. Gebroeders Maas, Aardenburg, Bus schieterstraat 258, metselaarsbedrijf en handel in bouwmaterialen. Uitgetreden vennoot J. J. Maas. Handelsnaam gewij zigd in I. J. Maas. Nieuwe eigenaar I. J. Maas, Aardenburg. Jac. Verstraten, Axel, Oosterstraat E 35, slager. Uitgetreden eigenaar Jac. Verstra ten. Handelszaak omgezet in een vennoot schap onder de firma Gebrs. Verstraten. Bedrijf thans slagerij en veehandel. "Venn. J. en H. Verstraten, Axel. D. C. IJsebaert, Dijkstraat 16, rund- en varkensslager. Uitgetreden eigenaarD. C. IJsebaert. Opheffingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Felix Lybeert en Albert Strobel, St. Jan steen, Tragel, brei- en jacquardgoederen- fabriek. VereffenaarF. F. G. Lybeert, St. Nicolaas (België). RECHTSZAKEN Haar pasgeboren kind gedood. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gisteren de 30-jarige G. A. v. d. P. te Huis- sen tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, wegens dood-' slag. De vrouw heeft haar pasgeboren kindje met het hoofd in een emmer water gehouden, zoodat het stikte. De eisch was één jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Op een marechaussee ingereden, In hooger beroep van z\jn vonnis waarbij hij veroordeeld was tot 1 jaar gevangenis straf, stond voor het gerechtshof te 's-Bosch terecht G. J. v. L., koopman te Eindhoven, gedetineerd. Verdachte, die in dienst was van een smokkelcombinatie, was op 16 Augustus 1934 met een smokkelauto onder Eindho ven op weg, toen hij door de marechaussees werd gesommeerd tot stoppen. Doch ver dachte reed op den marechaussee W. Muis in. Tot op enkele meters was hij genaderd, toen de marechaussee nog de kans had, terwijl hij zich door den dood bedreigd ge voelde, terzijde te springen. Verdachte voelde blijkbaar wel schuld, maar vond de straf te hoog. De advocaat-generaal wees er op, dat voor misdrijven als het onderhavige de straf meestal veel hooger is en eischte dan ook bevestiging van het vonnis. Leider „Zwart front" staat terecht. In hooger beroep stond voor het ge rechtshof te 's-Bosch terecht A. J. M., al gemeen leider van het Ned. Volksfascisme, wonende te Oisterwijk. Verdachte was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 100 boete of veertig dagen hechtenis we gens beleediging yan den yq.orzittgi: yan

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1